Raport OXFAM: Bogaci emitują, biedni wegetują

Kto ile emituje?

Obok globalnych kryzysów zdrowotnych i ekonomicznych, kryzys klimatyczny nadal się pogłębia. Katastrofa klimatyczna nie ustała podczas pandemii COVID-19. Od cyklonu Amphan w Indiach i Bangladeszu do pożarów szalejących w USA – te zjawiska stanowią mocne przypomnienie że świat jest niebezpiecznie bliski przekroczenia celu 1,5°C określonego w Porozumieniu Paryskim. Nowe badanie przeprowadzone przez Oxfam i Stockholm Environment Institute (SEI) ujawnia, że skumulowane emisje CO2 w ostatnich dziesięcioleciach doprowadziły świat do progu klimatycznego. Lata 1990 - 2015 to krytyczny okres, w którym roczne emisje wzrosły o 60%, skumulowały się i podwoiły. Oszacowano, że:

• 10% najbogatszej ludności świata (około 630 milionów ludzi) było odpowiedzialne za 52% skumulowanych emisji dwutlenku węgla – to uszczuplenie światowego budżetu węglowego o prawie jedną trzecią (31%) w okresie tych 25 lat.

• 50% najbiedniejszych (ok. 3,1 miliarda ludzi) odpowiadało za 7% skumulowanych emisji i wykorzystało tylko 4% dostępnego budżetu węglowego.

• Tylko 1% najbogatszej ludności świata (ok. 63 mln ludzi) było odpowiedzialne 15% skumulowanych emisji i 9% budżetu węglowego - dwukrotnie więcej niż najbiedniejsza połowa światowej populacji;

• Najbogatsze 5% (ok. 315 mln osób) odpowiadało za ponad 1/3 (37%) całkowitego wzrostu emisji, natomiast łączny wzrost emisji 1% najbogatszej ludności był trzykrotnie wyższy w porównaniu z 50% najbiedniejszych.

Wpływ pandemii

Ograniczenia związane z pandemią spowodowały w 2020 roku spadek emisji. Ale nawet jeśli emisje szybko spadną, globalny budżet węgla związany z celem 1,5°C zostanie całkowicie wyczerpany do 2030 roku. Nierówność polega na tym, że ​​samo tylko 10% najbogatszej ludności świata całkowicie uszczupliłoby budżet węglowy w zaledwie kilka lat, nawet jeśli jutro emisje wszystkich innych spadłyby do zera.

W ciągu ostatnich 20-30 lat kryzys klimatyczny był podsycany, a nasz i tak ograniczony globalny budżet węglowy zmarnowany, bardziej dla zwiększania konsumpcji już bardzo zamożnych, niż zwalczania ubóstwa wśród biedniejszych. Ludzie biedniejsi, na marginesie, już dziś boleśniej zmagają się ze skutkami zmian klimatu. Przyszłe pokolenia odziedziczą wyczerpany budżet węglowy, a świat przyspiesza w kierunku kryzysu klimatycznego i globalnego załamania. Do tego przyczynia się zdecydowanie bardziej konsumpcja obecnie zamożnych. Najbardziej cierpią z powodu zmian klimatu ci, którzy są najmniej za kryzys klimatyczny odpowiedzialni.

Rządy muszą potraktować priorytetowo walkę z kryzysem klimatycznym i nierównościami emisji CO2 w obliczu pandemii COVID-19. Niepowodzenie w stawianiu czoła ekstremalnym nierównościom emisji dwutlenku węgla w tym historycznym momencie - nadanie priorytetu jeszcze bardziej nierównemu, wysokoemisyjnemu wzrostowi gospodarczemu z korzyścią dla bogatej mniejszość - będzie oznaczała upadek wprost z obecnej sytuacji pandemicznej w niekontrolowany i nieodwracalny kryzys klimatyczny.

Jednak podczas gdy pandemia wywołała chaotyczny i często niesprawiedliwy spadek konsumpcji na całym świecie, pokazała również, że zmiany w stylu życia najbogatszych w społeczeństwie, niegdyś nie do pomyślenia, można zaadoptować w interesie nas wszystkich. Polityka publiczna - od opodatkowania luksusu posiadania samochodów typu SUV, częstych lotów klasą biznesową i prywatne odrzutowce, po rozszerzenie technologii cyfrowych, inwestycje w infrastrukturę transportu publicznego - może zmniejszyć emisje, zmniejszyć nierówności i poprawić zdrowie publiczne. Ale aby to zrobić, zanim budżet węglowy oparty na poziomie 1,5°C zostanie całkowicie wyczerpany, musi to nastąpić już teraz.

Łączne emisje, COVID-19, globalny budżet węglowy

Kryzys klimatyczny jest napędzany przez kumulację emisji CO2 w atmosferze w długim czasie - dlatego właśnie spadek emisji z powodu blokady w 2020 roku będzie miał niewielki wpływ na rozwiązanie kryzysu klimatycznego bez dalszych corocznych redukcji emisji.

Globalny budżet węglowy definiuje maksymalną kwotę łącznej emisji, którą można jeszcze wykorzystać, jeśli wzrost średniej temperatury globalnie chcemy utrzymać poniżej poziomu 1,5⁰C celu określonego w porozumieniu paryskim. Powyżej tej kwoty emisje muszą wynosić zero.

Alokacja globalnych emisji dwutlenku węgla dla osób fizycznych

Oxfam i SEI szacują jakie są globalne emisje dwutlenku węgla przypisywane są osobom, które są końcowymi konsumentami towarów i usług generujących emisje.

Wykorzystanie 750 Gt z globalnego budżetu węglowego zajęło około 140 lat, a ostatnie 25 lat, od 1990 do 2015 roku, wystarczyło do zużycia podobnej ilości z czego połowa związana jest z konsumpcją 10% najbogatszej ludności świata. Pozostała reszta budżetu węglowego zostanie całkowicie wyczerpana do 2030 roku, jeśli nie podejmiemy pilnych działań ograniczających emisje.

LINK do całego raportu (język angielski)

Tłumaczenie: Renata Filip, Chrońmy klimat

Komentarze

02.10.2020 15:16 Papa ohara

BOGACI EMITUJĄ, BIEDNI WEGETUJĄ

Właśnie między innymi po to wymyślono sztuczną pandemię aby przerazić i stłamsić ludzi, wyłączyć im myślenie, zamaskować ich żeby się poddusili i pozamykali w chałupach. Nieważne że naokoło wszystko podupada bo dla "ratowania" światowej gospodarki dodrukowano kolejnych bilionów dolarów i euro, które jak zawsze trafią jedynie do wybrańców.

Tak więc ten kto miał pięć posiadłości, trzy jachty i dwa samoloty będzie miał lub mógł mieć tego znacznie więcej a reszta nie będzie miała żadnej siły nabywczej, będzie wegetować siedząc cicho i inflacja aż tak tym dodrukowanym bogaczom nie podskoczy.

Nie neguję istnienia tego wirusa wybrańca ale z tego co widać jego szkodliwość jest w zasadzie żadna. Choroba spowodowana tym wirusem istnieje głównie w internecie i w wiadomościach tv. Wcześniej ludzie też umierali z powodu najrozmaitszych infekcji tylko nikt tego nie celebrował. Ten kto wymyślił tą sztuczną pandemię powinien być wręcz nominowany do Nagrody Nobla tylko nie wiem w jakiej kategorii. Na świecie są setki tysięcy drobnoustrojów i nasze organizmy muszą mieć z nimi kontakt, żeby się ciągle uodparniać. Nie wolno wręcz się od tego izolować!

Ja w każdym razie nie zakładam żadnych szmat i innych ciał obcych na twarz bo nie chcę się przez to pochorować. Chodzę na zakupy tylko tam gdzie są normalni sprzedawcy i nikt mi z tego tytułu nie robi problemów. Tam gdzie komuś moje pieniądze śmierdziały i mnie wypraszał bo miałem pysk na wierzchu zakupów już nigdy nie zrobię. Od wielu lat płacę tylko i wyłącznie gotówką, żeby nie karmić prowizjami złodziejskich banksterów i żeby moich wydatków nie inwigilowano.

02.10.2020 16:40 Carlinfan

@PAPA OHARA
Ale kto cię dusi i zamyka w chałupie ? Zbyt dużo upraszczasz, za bardzo bierzesz do siebie.
Dla mnie nie jest problemem założyć maskę. Mam taką przeciwpyłówkę z odpowiednim filtrem, przez którą normalnie oddychasz. A jednak coś musi być na rzeczy skoro kosztem kontroli i monitoringu (zamaskowanie tworzy problem rozpoznania na nagraniach) wprowadza się nawyk, który chroni przed niby iluzoryczną chorobą ? Coś tu jednak nie pasuje.

02.10.2020 16:52 Papa ohara

@CARLINFAN, no właśnie dla mnie problemem jest założyć maskę czy cokolwiek innego bo nie dałbym w tym rady równo ustać na nogach. Kiedyś nawet nie przypuszczałbym, że nie mogę założyć np kasku motocyklowego.

Najlepsze jest to, że wcześniej zasłanianie twarzy w miejscach publicznych było podobno niezgodne z prawem :)

03.10.2020 3:16 Baśka

Oni nie są tacy silni. To zbieranina degeneratów umysłowych i klaunów jako zasłona dla krezusów którym odbiło od kasy. https://www.youtube.com/watch?v=W3GQP-r3WP4
Tak jest z grubsza w większości państw. Sami nie wiedzą co chrzanią. Ludzi oszukują tylko dlatego że są za głupi albo zastraszeni. Trzeba umieć się im postawić to ci guzik zrobią.
Prosta zasada najcwańsi i najbezwzględniejsi na samej górze hierarchi a najgłupsi i najbardziej ulegli na samym dnie. Wszystkie ich obostrzenia da się wykiwać dość łatwo.
Kominiarka na górną część czerepu zwinięta i czapka z daszkiem o długości 10-12 cm załatwią sprawę. Ewentualnie chusta maskująca jak na dzikim zachodzie pod bluzę.
Można wyprodukować sobie nakładki na palce zmieniające linie papilarne.
Nie potrzeba nawet gotówki. Zawsze może być stary dobry barter przy towarach które łatwo opchnąć. Wszystkie znaki pochodzenia można przerobić lub usunąć jak się chce i się wie.
Przez internet można niemal całkowicie bezkarnie używać TOR-a jak się wie co się robi.
Za 500zł można kupić wykrywacz pluskw szpiegowskich skuteczny w 100 %.
Wystarczy się rozeznać z czym to się je i można działać na ich szkodę bezkarnie.
Niestety są zjawiska których wykiwać się nie da :

Robiąc lockdown 2.0 mogą z łatwością sprowokować krwawe zamieszki i totalne bezprawie. Zależy ile ludziom wystarczy cierpliwości ? Sam lockdown to spadek ilości aerozoli w atmosferze i podbicie nagrzania oceanów z obecnych około 2,35C do 2,7-2,9 C w ciągu 3-4 miesięcy
A przypominam że powyżej 3,5-4C to warunki nie do życia dla ludzi bo mokry termometr wyrżnie nas do nogi . Jakby tego było mało to El nino nam się formuje. El nino będzie kolejnym kopem dla globalnego ocieplenia. Lockdown będzie jak dolanie gigantycznych ilości benzyny do pożaru. Jesteśmy na granicy wyginięcia tak na dobrą sprawę. Jeśli oceany się nagrzeją do 3,5-4 C to wszyscy jesteśmy trupami . A coraz mniej nam brakuje do tego. Pozostaje liczyć tylko na ochłodzenie erupcjami wulkanicznymi zanim osiągniemy ten punkt.
Ważą się losy naszego gatunku. Zginiemy wszyscy czy prawie wszyscy ?
Na razie to pytanie jest otwarte. I tak najpewniej pozostanie do przełomu 2021-2022 roku.
Jak w 2026 będą żyć jacyś ludzie to dobra nasza jako gatunek jakoś z tego wyjdziemy.
Teraz zaczyna się faza krytyczna następstw rozgrzania.
Zanim się ziemia pozbiera po przemysłowym wymieraniu miną długie lata.
A to czy z nami czy bez nas to dla tej planety bez większej różnicy
To nie jest przesada bo samo używanie alfabetu greckiego do nazywania niezawodnego objawu rozgrzania jakim są huragany to wymowny złowieszczy znak. Skończyły im się nazwy dla kataklizmów. Ciekawe kiedy Golfsztrom przyniesie do europy jakiś huragan 5 kategorii do niemiec lub danii ? Bo chyba w 2021 .

03.10.2020 12:50 Kuru

@Papa ohara jeśli masz problemy z oddychaniem mając cienką warstwę bawełny na twarzy to sugeruje to problemy z układem oddechowym na tyle poważne, że zwyczajne przeziębienie mogłoby tu być śmiertelne. Nawet gdyby pandemii nie było, to ludzie i tak powinni nosić maseczki jesienią i zimą. Jeżdżenie komunikacją miejską, chodzenie po sklepach będąc przeziębionym i nie mając na sobie maseczki to zwyczajne łajdactwo.

03.10.2020 14:18 Papa ohara

@KURU, a co Ci da taka cienka warstwa bawełny na twarzy? Wirusy mają rząd wielkości można powiedzieć atomowy. Żeby się od wirusa izolować potrzebna jest hermetyczna maska z butlą tlenową a nie żadne maseczki lub plexiglas przed oczami. A jak ktoś jest przeziębiony i założy maskę to zacznie wdychać swoje grzyby i bakterie z powrotem co tylko pogorszy infekcję. Kiedy się jest chorym to się siedzi w domu i pije ciepłą herbatkę z cytryną i sok malinowy. Jak potrzeba czegoś silniejszego to miód z czosnkiem.

03.10.2020 19:07 Carlinfan

@PAPA OHARA ale jesteś świadomy, że grzybica rzekomo spowodowana przez noszenie maseczki to fake news?

03.10.2020 21:08 Papa ohara

@CARLINFAN, tak się niestety składa, że to nie nie jest fake news.

03.10.2020 23:52 ereandel

@papa ohara
Bardzo mi przykro, ale bredzisz. I to w zaparte, co nie rokuje zbyt dobrze.

04.10.2020 0:05 Baśka

@ Ereandel @ Carlifan
Nie ulega wątpliwości że wirus jest niemożliwy do zatrzymania maseczkami.
Ile średnicy ma oczko w masce a ile średnicy ma cząsteczka wirusa ?
To według mnie jest po prostu śmieszne i guzik warte zapobieganie.
Nakazywane środki zaradcze są w zasadzie prawie bezwartościowe.
Wirus przez taką maskę przejdzie. To gazoszczelny kombinezon trzeba nosić by się od nich odciąć.
A tak to mniejsze i większe półśrodki.Polecam taką stronę
https://jarek-kefir.com/2020/09/23/kolejni-polscy-lekarze-demaskuja-falszywa-epidemie/

04.10.2020 0:14 ereandel

@Baśka
Ech, kolejna schizotypka na tym forum.
Średnica wirusa nie ma znaczenia, bo przenoszony jest przez krople, a te są ciutkę większe. A opieranie swoich wydumanych, piętrowych teorii Plandemii na wypowiedziach dziaduszków, którym kable w korze nowej zapchał już amyloid uważam za trochę naiwne.

04.10.2020 6:09 Papa ohara

@EREANDEL to jeszcze gorzej bo kropla wirusa która osiada na masce z tkaniny podobnej do tej z której robi się majtki wysycha a w następstwie wirus jest wchłaniany do organizmu. Ja bym nawet zapłacił komuś żeby mnie zaraził bo dzięki temu nabyłbym odporności na kolejny niegroźny patogen. Gdyby tym nikomu nieszkodzącym celebrytą kowidem była np czarna ospa to wtedy sam bym się zaczął bać.

Naprawdę nie ma czym się przejmować. Spokojnie oddychajcie pełną piersią. Kiedyś straszyli nas bombami atomowymi, aids, ptasią grypą, upadkiem grecji i wojną na ukrainie a teraz jest moda na przerażanie kowidem

Jak mówi stare powiedzenie, głupi każdą bzdurę kupi.

04.10.2020 7:39 Rafał

Ale przecież maska ma za zadanie zapobiegnięciu wydalenia aerozolu z wirusem na większą odległość.

Maska nie chroni natomiast człowieka przed zarażeniem jeśli ten już jest w powietrzu.

Dlatego noszenie masek ma sens.

Jak chirurg będzie was kiedyś nie daj Boże operował, koniecznie musi to robić bez maski, nie zapomnijcie mu tego powiedzieć.
Pewnie się zgodzi jak ładnie wyłożycie mu swoje kretyńskie teorie.

04.10.2020 8:12 wsciekly_kot

@Rafał
Krótko i sensownie.

Jak to jest że lekarze się mylą a na każdym forum tylu ekspertów od siedmiu boleści.....
Idźcie do Zięby wstrzyknąć sobie wit C i wybielacz.....

Chyba największy dla prawdziwego polaka problem z maskami jest taki ze nie robi tego dla siebie, tylko dla innych. A co prawdziwego polaka obchodzą inni?

04.10.2020 11:59 Carlinfan

@PAPA OHARA
Nie lubię wytykać nieuctwa, bo sam nie jestem super uczonym, ale gdzie wirus a gdzie atom? I tak jak napisano, masek nie nosisz dla siebie ale dla innych. Sam przyznałeś, że był zakaz noszenia maskowania twarzy, wiec śpiewka o fałszywym wirusie w tym świetle nie trzyma się kupy.

04.10.2020 12:43 Coyote

Jak zwykle polaryzacja w offtopowych kłótniach ... Fakty , wirus covid 19 istnieje , szybko mutuje , nie jest już tak groźny jak początkowo myślano i nie wie się obecnie jak się z całej afery wycofać bez utraty twarzy . Maseczki "z starych gaci" zmniejszają zasięg rozpylania aerozoli śliny przez zarażonych , w tym nie wiedzących że są zarażeni , przechodzących covid bezobjawowo . Jak ponad 97 procent górników u których wykryto infekcje . Testy na covid są niedoskonałe i mało wiarygodne . Łażenie parę tygodni w jednej , nie pranej maseczce "ze starych gaci" lub papierowej sprzyja chorobą układu oddechowego . Ślina i wydzieliny są pożywką dla bakterii i grzybów . Maseczkę powinno się regularnie wymieniać lub prać . Afera podkopała globalną gospodarkę , najszybciej wydają się radzić z tym Chiny co już stało się pożywką teorii spiskowych . I właśnie to podkopanie gospodarki jest głównym problemem świata jadącego na paliwach o malejącym EROI . Nie sam wirus który w sumie stał się makabrycznym memem https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/77/e9 https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/95/0b/5e95829bb6372_p.jpg?1591467354/5f4f39fecb784_p.jpg?1599570085

04.10.2020 19:59 Baśka

@ Ereandel @ Carlifan
Wirus istnieje owszem ale nie jest taki groźny jak o nim mówią media.
https://www.salon24.pl/u/izaluka/1079846,szumowski-nagle-wyzdrowial-musial-jechac-po-psia-karme
https://www.wiesci24.pl/2020/03/11/co-za-hipokryci-minister-zdrowia-byl-na-nartach-we-wloszech-nie-przebadal-sie-i-co-teraz/
https://jarek-kefir.com/2020/10/04/odwazni-polscy-lekarze-znow-mowia-prawde-o-epidemii/
Ta Plan-demia to zwykły strach na wróble i podpucha. Nie ma czego się bać. Ten wirus to tylko straszak niewiele groźniejszy od sezonowej grypy. Głupi cap Szumowinowski straszy a guzik z tego.
@ Coyote
Mój wujek z kuzynami mi się zaprezentowali ostatnio w strojach na podobną modłę z tego mema.
Jak weszłam do swojego pokoju to już na mnie czekali we trójkę w takim oporządzeniu by mnie nastraszyć i sprawdzić reakcję. Celowali do mnie z rozładowanych karabinów. Ale mi strachu napędzili . Myślałam że to jacyś arcygroźni bandyci się włamali.
Byli ubrani niemal jednakowo. Szaro bura kurtka, spodnie , glany w kamuflażu miejskim. AKMŁP samopowtarzalne w czarno-szarym kolorze z podpiętymi z dwoma 30 nabojowymi magazynkami jungle style, z zamocowanym bagnetem i latarką taktyczną, Plecaki taktyczne 3 dniowe ,peleryny maskujące, magazynki na klacie połączone parami, przy pasie pistolety samopowtarzalne CZ-75 , Maski przeciwgazowe przy sobie, na głowach kominiarki czarnoszare z trupią czachą i kaptury. rękawice taktyczne , ochraniacze na łokcie i kolana. Wyglądali naprawdę przerażająco. Natychmiast zemdlałam i prawie umarłam ze strachu jak ich zobaczyłam.
Jak się ocknęłam to ten tylko wypalił jak gdyby nigdy nic.

- Droga Basiu to nie do końca wyszło tak jak chciałem ale ujdzie . Z twoich kuzynów bym zrobił sekcję RKM ale na samoczynne pozwolenia nie mam. Ale nic nie szkodzi bo pod moim dowództwem zdobędziemy w boju PKS-a albo UKM-a 2000. Wiem gdzie ich szukać i na pewno tam będą. Dla ciebie też coś mam bo będziesz zwiadowcą ponieważ jesteś niska i drobna smarkulo . Zobaczysz będzie dobrze bo kolegom z afganistanu dałem znać to sformujemy wielki pluton w razie W oni zbiorą swoje rodziny i poradzimy sobie z tym pieprznikiem. Spróbuj zwerbować jeszcze jakiś rozgarniętych i porządnych kolegów i koleżanki. Rozdaj im te zaproszenia co ci położyłem na biurku.
Ale jesteś zestrachana ! Miałaś minę jakbyś zaraz miała umrzeć.
Twoje omdlenie potraktuję to dobry znak. Wrogowie będą padać jak ty to nie będzie na nas mocnych.

05.10.2020 8:57 Andrus

Ostatnio odnotowałem pewne jak by to ująć ''burzliwe i bardzo często bezsensowne przetasowania w strukturze społecznej '' . Oczywiście są one produktem katastrof klimatycznych, rosnących nierówności społecznych i upadkiem statusu Quo.
Dochodzi do decentralizacji ośrodka decyzyjnego. Nie ma że państwo jest wartością najwyższą i demokratycznie wszystko tylko robią się rodzinno-koleżeńskie klany i frakcje formowane oddolnie przez jakiegoś autorytarnego samozwańczego lidera-założyciela. Oczywiście do tego trzeba jeszcze doliczyć organizacje ideowo radykalne jak LGBT że skrzykuje się grupka studentów z uczelni i próbuje wprowadzać w życie swoje widzimisie często głupie. Po prostu ludzie tracą zaufanie do rządu i próbują działać na własną rękę. Ten przykład wujka Basi to coś w stylu '' Teraz robimy jak rząd karze ale jak się zacznie sypać to lejemy go z góry na dół i liczy się tylko nasz rodzinno-koleżeński konglomerat .''
O ile jeszcze gromada zgaduję 40-60 żołnierzy ,każdy z rodziną bliższą i dalszą oraz własnymi przyjaciółmi pod przewodem autorytarnego charyzmatycznego lidera jest sensowną alternatywą dla dzisiejszej władzy. Alternatywą powszechnie stosowaną w dawnych czasach gdy rządziły mniejsze i większe plemiona będące konglomeratem rodzin często po jednym zawodzie. Pasterskie, rolnicze, rzemieślnicze. Po prostu skupiające się na jednym zawodzie będącym nadrzędnym dla źródła utrzymania. Formowane oddolnie plemię mogło bez problemu osiągnąć od 1,5-5 tysięcy ludu . Wytwarzała sie starszyzna plemienna i każdy członek starszyzny miał rodzinę i grono bliższych oraz dalszych przyjaciół których wcielał w jedno i był ich reprezentantem u głównego przywódcy. Naród to nic innego jak zbiór podobnych kulturowo plemion gdzie różnice się zatarły. Czy ktoś dzisiaj rozróżnia plemię wielkopolan i mazowszan ? Nie są sami polacy bo róznice się zatarły dokumentnie i wytworzył się jednolity konglomerat. Podobne plemiona zlały się w jedno.
O tyle gromada odgórnie zebranych przypadkowych ludzi radykalizujących się po stronie religi ,ojca rydzyka, LGBT w celu siłowego i agresywnego wcielania w życie tej idei przez słabość i nieudolność państwa jest zwyczajnie bezsensowna. Tym bardziej że w ciężkich i burzliwych czasach takie zrzeszenia powstają siłą owczego pędu w sposób bezmyślny. Ludzie uczestniczący w takich zrzeszeniach są skazani na śmierć od własnej wzajemnej histeri. Histeryczny ideologiczny radykalizm to nieuchronna konsekwencja zmian klimatu. Zauważyłem że istnieje pewna rozbieżność pomiędzy artykułami a wypowiedziami.
Artykuł mów o przyczynach a spora część bywalców mówi o następstwach z własnej perspektywy. Bo jakby na to nie patrzeć prognozy nie wyrabiają z odnotowywaniem klimatycznych katastrof. Dla bardzo nielicznej garstki ludzi staje się mniej lub bardziej jasne że trzeba się szykować na rozpad państw w skali świata.

06.10.2020 7:08 Miro

Prawie się już na tym forum nie wypowiadam, bo ostatnio coraz więcej tu nawiedzonych i "sceptycznych" zwolenników różnych teorii spiskowych i osób reprezentujących antynaukowe podejście do świata.
Bardzo przykre, bo ta strona Marcina Popkiewicza winna przyciągać zupełnie innych odbiorców. No cóż...

06.10.2020 22:54 Fox

Tak, niestety coraz więcej tu zwykłych szurów. No i zalew przydługich postów jakichś prepersów, katastrofistów.. Niestety słabo to wygląda, jakieś parę miesięcy temu było lepiej.

07.10.2020 5:06 gupol(szukam w OZE)

@miro @fox

może dla tego że się nie wypowiadacie jest tak jak jest. ale to już wasza wina a nie "sceptyków" i katastrofistów...

a co do tego że ta strona powinna przyciagać innych odbiorców to się nie zgodzę. jest wręcz przeciwnie. zawsze twierdziłem że właśnie tych "nawiedzonych" przyciąga najbardziej.
tym bardziej żenujące są wasze narzekania skoro nie macie nic przeciwko oddawaniu pola osobom tego pokroju ;).

10.10.2020 0:35 PL

Wizja na żywo. Rządy na świecie zaczną się stawać dyktatorskie wobec obywateli

https://www.youtube.com/watch?v=p1RhlF5Ju5A

OSTATNIE TRZY MIESIĄCE 2020 ROKU – CZY ŚWIATU GROZI UŻYCIE BRONI BIOLOGICZNEJ?

https://www.nautilus.org.pl/artykuly,4003,ostatnie-trzy-miesiace-2020-roku--czy-swiatu-grozi-uzycie-broni.html

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto