Zygmunt Solorz-Żak rezygnuje z nowej kopalni odkrywkowej węgla

Kilka dni temu informowaliśmy już, że na terenach rewitalizowanej kopalni Adamów powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 70 MWp warta 163,8 mln złotych. Farma ma powstać w 2021 roku na terenach, które obejmują powierzchnię około 100 hektarów i wcześniej były węglową odkrywką.

Raport bieżący ZE PAK informuje, że to niejedyna decyzja świadcząca o odejściu koncernu od węgla. Firma kontrolowana przez Solorza-Żaka rezygnuje również z budowy odkrywki złoża węgla brunatnego Ościsłowo. Ministerstwo Klimatu decyzje w tej sprawie pozostawiło inwestorowi, czyli właśnie ZE PAK.

O szkodliwości planowanej odkrywki dla środowiska mówił w naszym filmie “Świat do naprawy” Józef Drzazgowski, lider Stowarzyszenia Eko-Przyjezierze:

“Żeby powstała na przykład taka odkrywka Ościsłowo, która ma teraz powstać, musimy wyciąć pod tę odkrywkę 250 hektarów lasu. A takich odkrywek w historii tego rejonu było dziesięć” – alarmował.

W raporcie można przeczytać, że dotychczasowy model działalności ZE PAK zakładał wykorzystanie obecnie eksploatowanych odkrywek oraz uzyskanie koncesji na eksploatację perspektywicznego złoża Ościsłowo. Natomiast obecny scenariusz przewiduje korzystanie jedynie z już eksploatowanych odkrywek i niewykorzystywanie złoża Ościsłowo. To z kolei oznacza skrócenie okresu eksploatacji elektrowni Pątnów I i Pątnów II.

Decyzja jest podyktowana w szczególności rosnącymi kosztami emisji CO2. Wiele wskazuje na to, że wzrost kosztów będzie jeszcze większy – w zeszłym tygodniu Komisja Europejska zaproponowała bowiem podniesienie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych na 2030 r. z 40 do 55 proc. Wpływ na decyzję ma także rosnący import energii elektrycznej, powodujący presję na poziom cen energii elektrycznej na hurtowym rynku energii w Polsce.

Karolina Gawlik, SmogLab

Komentarze

30.09.2020 23:37 Marek Marszałek

Widzę że dalej wytrwale stukacie. Raport OZE wrzesień 2020; PV-59.6 kWh, INS.ROW- 436Wh, GEN.NOŻ- 162 Wh

Dodaj komentarz

Kod
gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto