Rekordowo ciepłe lato z kampanią prezydencką w tle

Rekordowo ciepłe lato na półkuli północnej

Tegoroczne lato było najgorętszym, jakie kiedykolwiek odnotowano na półkuli północnej, donoszą naukowcy z amerykańskiej NOAA. Średnia temperatura w okresie czerwiec – sierpień na półkuli północnej była 1,17oC wyższa od średniej z lat 1981-2010.

Rys. 1 Odchylenia temperaturowe dla okresu czerwiec – sierpień 2020. NOAA/NCEI

Ten nowy rekord pobił wcześniejsze wartości z lat 2016 i 2019. Ponadto, pięć najcieplejszych okresów letnich miało miejsce w latach 2015-2020. Do rekordowych temperatur latem 2020 roku przyczyniła się Syberia, a także Stany Zjednoczone, gdzie na uwagę zasługuje południowo-zachodnia część kraju. Ciepłe i suche warunki, których przyczyną jest globalne ocieplenie, doprowadziły do rekordowych pożarów w Kalifornii i Oregonie. Spłonęły prawie 2 mln ha lasów, zarośli, a także terenów zabudowanych. Blisko 40 osób poniosło śmierć, dziesiątki wciąż uważa się za zaginione.

W przypadku Syberii, a szczególnie jej północnego regionu, temperatura w okresie letnim była nawet 6oC wyższe od średniej. Region regularnie nawiedzały fale upałów, nawet za kołem polarnym, a w Wierchojańsku 20 czerwca padł rekord ciepła – temperatura wzrosła do 38oC. Wysokie temperatury na Syberii przyczyniły się także od intensywnych roztopów w Arktyce. Wrześniowe minimum zasięgu lodu morskiego w Arktyce było drugim najmniejszym w historii pomiarów (czytaj więcej).

Globalnie lato według NOAA było trzecim najcieplejszym w historii. Średnia temperatura była o 0,92oC wyższa względem okresu 1981-2010.

Polityka klimatyczna i starcie Trumpa z Bidenem

ONZ ostrzegła, że wiele państw nie jest przygotowanych na realizację celów klimatycznych, czyli szybkiej redukcji emisji CO2. O ile Chiny zadeklarowały właśnie osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2060 roku, dekadę po Unii Europejskiej, to administracja Donalda Trumpa zdecydowanie wypowiada się za zwiększaniem wydobycia paliw kopalnych i przeciwko polityce ochrony klimatu.

Wybory prezydenckie, które odbędą się w USA 3 listopada, zaważą o przyszłej polityce klimatycznej drugiego co do wielkości emitenta gazów cieplarnianych.

Jak wynika z raportu America's Pledge, dzięki zdecydowanym działaniom, USA mogłyby zmniejszyć swoje emisje prawie o połowę już do 2030 roku względem tego, co emitowały w 2005 roku. Państwo to posiada duże możliwości finansowe i technologiczne, jednak zmiany są hamowane przez obecną politykę konserwatywnego prezydenta Donalda Trumpa.

Choć Trump jest hamulcowym zmian, to i tak analizy pokazują, że nawet jeśliby otrzymał reelekcję, to oddolne działania stanów, poszczególnych włodarzy miast, a także firm mogą doprowadzić do spadku krajowych emisji o 37% do 2030 roku.

Problem globalnego ocieplenia coraz częściej znajduje się w centrum uwagi toczącej się obecnie kampanii prezydenckiej. Nominowany przez Demokratów Joe Biden uczynił z polityki ochrony klimatu najważniejszy element swojego programu wyborczego, a niedawno zaatakował Trumpa w kontekście pożarów, jakie trawią Kalifornię, nazywając go „klimatycznym podpalaczem”.

Jeśli jeszcze przez cztery lata będziemy mieli klimatycznego denialistę Trumpa, ile przedmieść zostanie spalonych w pożarach, ile podmiejskich dzielnic zostanie zalanych, ile przedmieść zostanie zniszczonych przez superburze?

pytał Biden atakując politykę Trumpa i dodał:

Jeśli dasz podpalaczowi klimatu kolejne cztery lata w Białym Domu, to nie powinniśmy się dziwić jeśli większa część Ameryki zapłonie.

Sam zaś Trump, podczas wizyty w Kalifornii, na spotkaniu z urzędnikami negował antropogeniczność globalnego ocieplenia, twierdząc, że niedługo zacznie się ochładzać, oraz to, że naukowcy się mylą. Z kolei za pożary w Kalifornii obwinił tamtejszą - według jego zdaniem - złą gospodarkę leśną. Zmiany klimatu stały się więc spornym tematem między Trumpem i Bidenem, który nad Republikaninem ma kilkuprocentową przewagę w sondażach.

Trump nie ustaje w swojej trosce o paliwa kopalne, które w USA stają się coraz mniej opłacalne w wydobyciu. Niskie ceny ropy na światowym rynku sprawiają, że przemysł łupkowy stoi w obliczu bankructwa, a wiele projektów wydobywczych zostało anulowanych.

Minione lato było szczególnie "gorące" w niektórych regionach, jak we wspomnianej wyżej Kalifornii – pokazało, jak napędzane przez człowieka zmiany klimatyczne uderzają w niektóre części świata szybciej i mocniej niż w inne.

Hubert Bułgajewski na podstawie The Guardian, NOAA

Komentarze

29.09.2020 20:59 Papa ohara

Trump jest jednym z największych idiotów z jakimi ludzkość miała do czynienia a że żyjemy teraz w erze głupoty to amerykański prezydent póki co ma się świetnie.

Ja przed momentem skończyłem oglądać bardzo dobry francuski dokument:

https://www.filmweb.pl/film/Mi%C4%99dzy+lodem+a+niebem-2015-743971

30.09.2020 15:36 BAŚKA

@ Papa Ohara
Teraz to już za późno dla Stanów które upadają pod ciężarem kataklizmów.
Całe zachodnie wybrzeże w ogniu. Całe miasta idą z dymem, towarzystwa ubezpieczeniowe bankrutują bo nie mają z czego wypłacić takich odszkodowań.
Na wschodnim wybrzeżu huragany uderzają z taką częstotliwością i rozmachem że skończyły im się nazwy i przeszli na alfabet grecki.A jeszcze ostatniego słowa nie powiedziały i El nino jeszcze się nie uformował by potęgować śmierć i zniszczenie.
Jak się uformuje El nino i wytopią resztki lodu na północy w 2021 to huragany 5 kategori będą walić seriami na wschodnie wybrzeże. Raz za razem tydzień w tydzień jeden za drugim.
Całe miasta nabrzeżne rozniosą na kawałki razem z mieszkańcami.
Do tego wszechobecne zamieszki we wszystkich większych miastach, dzielnice bezprawia, inflacja pieniądza, nędza i bieda z dodatkiem ogromnego bezrobocia, niewydolna przeżarta rdzą infrastruktura. W stanach jest podobno 60 milionów bezrobotnych.
Ponad połowy narodu nie stać na nagły wydatek 1000$. Całe miasteczka koczowiska bezdomnych wysiedlonych ze swoich mieszkań. Długo tak nie może być.

Donald Trump to po prostu przygłup oderwany od rzeczywistości .
Ignoruje i lekceważy następstwa zmian klimatu. Wymyśla tak absurdalne wytłumaczenia że
słów brakuje. Posłuchać jego przemówień to naprawdę można się tylko za głowę złapać.
Jak można twierdzić że niedługo sie ochłodzi ?
Po prostu szaleniec nie widzący trendów oraz przyczyn nagrzania ?
Chyba że erupcje wulkaniczne bo one rzeczywiście mogą schłodzić ziemię.
Tak czy siak konserwatyści są zacietrzewieni często w ''biblijnych realiach''. Dobra bozia nie pozwoli by ziemia została zniszczona i ludzie nie przeżyli. Po prostu religia wyjadła im rozum.
https://www.cda.pl/video/2733513d4/vfilm
Czego oczekujesz po ludziach wierzących w takie zabobony?
Przywódcy to wizytówka państwa. Bądźmy pragmatyczni oraz realni i nie oczekujmy świadomego zmian klimatu przywódcy w państwie gdzie co czwarty obywatel wierzy w geocentryzm i płaską ziemię a głupota z infantylizmem sięga nieskończoności.

W Polsce częściowe ochłodzenie. Ale tylko tymczasowo.Teraz kataklizmy nawiedzają różne regiony świata co jakiś czas ze szczególnym nasileniem. Raz mocniej uderzą w jeden region raz w inny. Na początku roku pożary szalały w Australi a teraz w Stanach.
Kataklizmy wędrują po świecie i w końcu zawitają na nasze podwórko w sposób spektakularny.

30.09.2020 18:45 zakrecony

co wy tak tego trampka:) atakujecie?
Rozumie, że to za jego rzadów CO2 podskoczyło dynamicznie, i wszystkie kataklizmy stanów zjednoczonych to jego winna? to on nakazał amerykanom hiperkonsumpcje, to on zaczał produkować potezne suvy?

Czemu się nie dopierniczacie porzednich prezydentów, którzy nic nie zrobili.?

01.10.2020 19:26 Coyote

@Zakręcony , naiwna wiara że "śpiący" Joe Biden pstryknie palcami i wszystko odwróci . Jakby prezydenci nawet takiej potęgi jak USA nie byli zakładnikami wielkiej oligarchii . Trump stara się jakoś trzymać USA w kupie , praca iście Herkulesowa . Podgryza go amerykańskie lewactwo chcąc rządzić choćby tonącym okrętem . Utopistów nie obchodzą takie szczegóły jak gospodarka , surowce , energia , nawet do zmian klimatycznych podejście mają całkowicie jednostronne . Jako czegoś co może być straszakiem zmuszającym ludzi do próby urzeczywistniania ich wersji "raju na ziemi" . Takich "rajów" było już kilka , z wyjątkiem Chin które w porę wróciły do swoich tradycyjnych form zamordyzmu w miejsce importu z ZSRR wszystkie skończyły marnie . @ Baśka , Skończyłem czytać "Survival w mieście. Realne sekrety przetrwania" Selco Begovica , naprawdę pouczająca rzecz . Żal jedynie że nie jest dłuższa , uzupełnieniem mogą być jego artykuły na www.theorganicprepper.com

03.10.2020 23:56 ereandel

@Coyotte
"Trump stara się jakoś trzymać USA w kupie , praca iście Herkulesowa . Podgryza go amerykańskie lewactwo chcąc rządzić choćby tonącym okrętem."
Czyli klasyka. Car dobry, jeno bojarzy źli.

"Jako czegoś co może być straszakiem zmuszającym ludzi do próby urzeczywistniania ich wersji "raju na ziemi" . Takich "rajów" było już kilka , z wyjątkiem Chin które w porę wróciły do swoich tradycyjnych form zamordyzmu w miejsce importu z ZSRR wszystkie skończyły marnie ."
Dokładnie tak! Dlatego tym razem nie bawmy się w raje, tylko programowo zafundujmy piekło na ziemi. Tak z grubsza wygląda ta nieutopijna, racjonalna ideologia prawicowa.

11.10.2020 5:21 Coyote

@EREANDEL jak wygląda to w Chinach i jaki był stan środowiska w ZSRR ? No właśnie . Kto by nie był u steru , programowo funduje to samo . Próby realizacji jakiejś absurdalnej , nie logicznej ideologii tylko sprawę pogorszą . Bo "równiejsze" świnie sobie od koryta nie odbiorą czego by nie obiecywały "równym" zwierzętom" . Jak sobie fundować piekło na ziemi to na twardo , bez mydlenia sobie oczu bajeczkami i "dwumyśleniem" .

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto