Papież Franciszek: Przerażony głos stworzenia wzywa nas. Jesteśmy częścią, a nie panami sieci życia

O co apeluje papież ws. konsumpcji, kryzysu klimatycznego, bioróżnorodności i wyzysku planety przez wielkie koncerny? Odpowiedzi poiżej. Wiem,że trochę tego jest, ale myślę, że warto. Bo choć mnie samemu z religią nie po drodze, to w przypadku troski o planetę zgadzam się z każdym słowem papieża. I myślę, że Wy też możecie.

- Rozgrabiamy dobra planety, wyciskając je jak pomarańczę. Kraje i firmy na Północy wzbogaciły się, wykorzystując naturalne dary z Południa, generując „dług ekologiczny”. Kto spłaci ten dług? Ponadto „dług ekologiczny” zwiększa się, gdy międzynarodowe koncerny robią poza swoimi krajami to, czego nie wolno im robić u siebie. To jest oburzające. Dziś, nie jutro, dziś musimy odpowiedzialnie dbać o stworzenie - mówi papież Franciszek w nagraniu opublikowanym na Twitterze 31 sierpnia.

Z kolei 1 września w orędziu na światowy dzień modlitw oochronę świata stworzonego powiedział:

- W swojej mądrości Bóg zastrzegł dzień szabatu, aby ziemia i jej mieszkańcy mogli odpocząć i się pokrzepić. Dzisiaj jednak nasz styl życia wpycha planetę poza jej ograniczenia. Nieustanne żądanie rozwoju oraz nieustanny cykl produkcji i konsumpcji wyczerpują środowisko naturalne. Zanikają lasy, dochodzi do erozji gleb, giną pola, dochodzi do coraz większego poszerzania się pustyń, morza ulegają zakwaszeniu i nasilają się burze: stworzenie jęczy!

Podczas Jubileuszu Lud Boży był zaproszony do odpoczynku od swoich zwykłych prac, aby pozwolić ziemi się odrodzić i odbudować świat dzięki obniżeniu zwykłej konsumpcji. Dziś musimy znaleźć sprawiedliwy i zrównoważony styl życia, który przywróciłby Ziemi należny jej odpoczynek, takie sposoby utrzymania się, które wystarczyłyby dla wszystkich, nie niszcząc utrzymujących nas ekosystemów.

Obecna pandemia w jakiś sposób doprowadziła nas do ponownego odkrycia prostszego i bardziej zrównoważonego stylu życia. Kryzys dał nam w pewnym sensie szansę na wypracowanie nowych sposobów życia. Można było stwierdzić, że Ziemia może odżyć, jeśli pozwolimy jej odpocząć: powietrze stało się czystsze, woda bardziej przejrzysta, gatunki zwierząt powróciły do wielu miejsc, z których zniknęły. Pandemia doprowadziła nas na rozdroże. Musimy wykorzystać ten decydujący moment, aby położyć kres działalnościom i zamierzeniom zbędnym i destrukcyjnym, a także pielęgnować wartości, powiązania i projekty służące rozwojowi życia. Musimy przeanalizować nasze nawyki w zakresie zużycia energii, konsumpcji, transportu i odżywiania. Musimy usunąć z naszych gospodarek aspekty nieistotne i szkodliwe oraz stworzyć owocne sposoby handlu, produkcji i transportu dóbr.

(...) Nadszedł czas na sprawiedliwość naprawczą. W związku z tym ponawiam swój apel o umorzenie zadłużenia krajów najsłabszych w świetle poważnych skutków kryzysu zdrowotnego, społecznego i gospodarczego, z jakim borykają się one w wyniku Covid-19.

(...) Trzeba też naprawić Ziemię. Przywrócenie równowagi klimatycznej jest niezwykle ważne, ponieważ znajdujemy się w sytuacji kryzysowej. Kończy nam się czas, o czym przypominają nasze dzieci i młodzież. Należy zrobić wszystko, co możliwe, aby ograniczyć wzrost średniej temperatury na świecie do poziomu poniżej progu 1,5°C, jak stwierdzono w porozumieniu paryskim w sprawie zmian klimatycznych: jego przekroczenie okaże się katastrofalne, zwłaszcza dla najuboższych wspólnot na całym świecie. W tym krytycznym momencie konieczne jest promowanie solidarności wewnątrzpokoleniowej i międzypokoleniowej. W ramach przygotowań do ważnego szczytu klimatycznego w Glasgow, w Wielkiej Brytanii (COP 26), wzywam wszystkie kraje do przyjęcia bardziej ambitnych celów krajowych w zakresie ograniczenia emisji.

Równie istotne jest przywrócenie różnorodności biologicznej w kontekście bezprecedensowego zanikania gatunków i degradacji ekosystemów. Konieczne jest poparcie apelu ONZ o ochronę 30% powierzchni Ziemi jako siedliska (habitat) chronionego do 2030 r. w celu powstrzymania alarmującego tempa utraty różnorodności biologicznej.

(...) Jesteśmy zobowiązani do naprawy zgodnie z zasadami sprawiedliwości, zapewniając, aby ci, którzy zamieszkiwali daną ziemię od pokoleń, mogli na nowo odzyskać w pełni jej używanie. Trzeba chronić wspólnoty tubylcze przed przedsiębiorstwami, zwłaszcza międzynarodowymi, które, poprzez szkodliwe wydobycie paliw kopalnych, minerałów, drewna i produktów rolno-przemysłowych, w krajach mniej rozwiniętych czynią to, czego nie mogą czynić w krajach wnoszących kapitał. To złe postępowanie biznesowe stanowi „nową postać kolonializmu” (Św. Jan Paweł II), która haniebnie wykorzystuje wspólnoty i kraje najuboższe w desperackim poszukiwaniu rozwoju gospodarczego. Konieczne jest umocnienie ustawodawstwa krajowego i międzynarodowego w celu uregulowania działalności przedsiębiorstw górniczych oraz zapewnienia poszkodowanym dostępu do wymiaru sprawiedliwości.

Dzisiaj przerażony głos stworzenia wzywa nas, byśmy powrócili na właściwe miejsce w naturalnym porządku, byśmy pamiętali, że jesteśmy częścią, a nie panami wzajemnie połączonej sieci życia. Zniszczenie różnorodności biologicznej, zawrotny wzrost liczby katastrof klimatycznych, nierównomierny wpływ obecnej pandemii na najuboższych i najsłabszych to dzwonki alarmowe w obliczu niepohamowanej zachłanności konsumpcji.

ODE MNIE: O słowach papieża poinformował mnie Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska, który prowadzi akcję zazieleniania parafii w ramach obchodów Niedzieli Świętego Franciszka. O czym napiszę więcej w osobnym poście, bo ten jest już przydługi :)

Szymon Bujalski

Komentarze

07.09.2020 23:58 papa ohara

Kościół to jedna z największych zaraz ludzkości i nawet po wieluset wiekach grabieży wszystkiego co najbardziej wartościowe i mordowaniu w imieniu boga ma jeszcze czelność wypowiadać się w temacie konsumpcji i nadmiaru bogactwa, którym sama do obrzydliwości ocieka. Cóż za Hipokryzja do potęgi entej. Wstyd i żenada.

Jeśli chodzi o obecną pandemię to można ja znaleźć głównie w internecie i telewizji. Na co dzień koronawirus, rotawirus czy adenowirus to zwykłe infekcje jakich są miliony takich jak angina ropna, zapalenie opon mózgowych, sepsa, zapalenie oskrzeli czy płuc. Jedni sobie z tym radzą a innych zabija katar.
Big Data i Agenda Setting na usługach rządzących chcieli ludzi przerazić, zamknąć ich w domach, zamaskować ich na ulicy by się podusili, i przy okazji nadrukować kolejnych bilionów $ i miliardów EUR, które trafiły do najbogatszych bank sterów a nie do normalnej gospodarki.

Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z tego że to zwykłe oszustwo i zaczyna to ignorować. Gdyby 5 lat temu robili testy na paciorkowca czy pasożyty to musieliby pozamykać w domach 85% populacji a teraz robią szopkę i jaja z ludzi, którzy używają mózgu zamiast aplikacji. Na tej wirtualnej pandemii kościół znowu zarobi tyle ze latami będą musieli to zliczać.

Dożyliśmy strasznych czasów :(

08.09.2020 12:44 Carlinfan

@PAPA OHARA tylko kościół? Mógłbyś być bardziej precyzyjny, bo gdybyś miał tu minarety i półksiężyce na świątyniach to też byś nie piał z radości. A może jesteś jak lewicowi postępowi co krzyż ich w oczy kole a islamski terror już nie?
Każda wiara opierająca się na hierarchii kapłańskiej i poddanych łożących na istnienie tej hierarchii jest wynaturzeniem.

08.09.2020 15:20 papa ohara

@CARLINFAN, odniosłem się jedynie do tego co było w artykule. Minarety, cerkwie, kościoły czy różne zbory to dla mnie świat czarów, magii i pradawnych zabobonów. Uważam Twoje zdanie za piękne:

"Każda wiara opierająca się na hierarchii kapłańskiej i poddanych łożących na istnienie tej hierarchii jest wynaturzeniem."

08.09.2020 16:34 Baśka

@ Papa Ohara
Racja z tym koronawirusem to widać ,słychać i czuć.
Ja na początku myślałam że to jest śmiercionośna zaraza jak dżuma czy hiszpanka.
Bo średnio co 100 lat się coś takiego dzieje. Ale poszłam w maju po rozum do głowy bo widzę że to farsa.
Że gdyby to było takie śmiercionośne to powinno pół świata wyrżnąć a tu okazuje się że jedyne czym różni się od grypy to tylko zaraźliwością i bezobjawowością,
Ci którzy zmarli na koronę to w miażdzącej większości starcy z dolegliwościami współwystępującymi. Mało kto zachorował. A teraz u mnie w całym liceum robią wielki cyrk z tą koroną. Taka maska papierowa to najmizerniejsza ochrona z możliwych. Oczka są tak duże że nie powstrzymają bakterii a co dopiero wirusów.
Da się skończyć tą fałszywą epidemię bardzo prosto. Trzeba tylko odpowiednio mocno zaprotestować.
A co by było gdyby 3 000 000 ludzi wyszło i zablokowało ulice warszawy i tak zaczęły mówić ?
Niech wsadzą do więzienia ile chcą. Jak potroisz liczbę więźniów to cały system kar upadnie.
Przewaga asymetryczna. Siła reperkusji spada wraz z natężeniem sprzeciwu.
Nie wsadzą tylu ludzi do więzień co najwyżej sami zostaną zmieceni z powierzchni ziemi przez wściekłe tłumy. W Niemczech wychodzą milionami na ulice w samym Berlinie.
A kłamliwe media ani mru mru albo mówią że było 14000 a nie jak w rzeczywistości 2000000
Protesty i zamieszki to jest zalążek przyszłego świata totalnego bezprawia.
Wystarczy iskra w postaci choćby pogłoski że nie starczy żywności albo brak padu na 5 godzin by protesty i zamieszki przerodziły się w masowe krwawe masakry, rozboje , walki uliczne z rządem, nagonki na kozły ofiarne , zbiorową histerię i w konsekwencji upadek rządu. Warunki do totalnego bezprawia już są . Trzeba tylko odpowiednio mocnego bodźca inicjującego. To może być i w tym roku albo przyszłym. Na pewno 3 lat czekać nie będziemy.
Poniższy przykład z mojego podwórka.
Koledzy z klasy na apelu w sali od wuefu we 4 wzięli zdjęli maski i powiedzieli mniej więcej to co napisałam. Że to nie pandemia a zwykła granda i fałszywy alarm.
Oczywiście wrzask nauczycieli ( Państwowych indoktrynatorów) że mają zakładać albo wezwą policję tylko ośmielił całą resztę do zbiorowego zdjęcia masek. Wszyscy zbiorowo poszli w ich ślady. Jeden po drugim każdy zdjął to co miał.
Żebyś ty widział ich miny i zdziwienie które urosło gdy kolega z klasy dolał cysternę benzyny do ognia wychodząc na podest , wyrywając mikrofon z reki vice dyrektorce i wypowiadając takie oto słowa.
-Koronawirus to zwykłe oszustwo i przekręt na grube miliardy na bazie doktryny szoku i manipulacji. Straszą was czymś co wcale nie jest groźne. Nie bójcie się tego co mogą nam zrobić.
Jak nas wsadzą hurtem za kraty to sobie sami strzelą w stopę !!
Utrzymanie więźnia kosztuje a już teraz więzienia pękają w szwach.
Im więcej nas wsadzą do więzienia tym lepiej dla wszystkich którzy mają tego dosyć.
Można ich pokonać własną bronią. To my mamy przewagę musimy się tylko zmobilizować.!!
Oni milczą bo się nas panicznie boją i wiedzą że są skończeni !!
To nie są żadne autorytety a indoktrynatorzy, manipulatorzy i kłamcy których trzeba obalić !!
Skończyło się na przepychance , szarpaninie i udanej ucieczce tego oratora.
Oraz skandowaniu sloganów zagłuszających jakiekolwiek słowa zastępczynię dyrektora próbującej bezskutecznie przekrzyczeć tłum. Im dłużej wrzeszczała tym bardziej czerwona na twarzy się robiła i w końcu zamilkła spocona ,czerwona jak burak ćwikłowy. Po chwili osunęła się na podłogę nieprzytomna. Reanimowano ją usilnie a wrzaski trwały w najlepsze. Zastępczyni-krzykaczka dostała zawału serca od oburzenia na nasz sprzeciw . Pojechała karetką do szpitala i nie wróciła do tej pory . Liczę że jej serce stanie raz na zawsze to wtedy lepiej zapamiętają ile kosztuje przymus koronawirusowy. Ona podobno już miała dużo wcześniej poważne problemy z sercem więc bardzo prawdopodobne że w tym miesiącu zatańczy Danse Macabre.
' 'Dosyć tego nie będziemy słuchać grona pedagogicznego!! ''
''Nauczyciele nie są żadnymi autorytetami mamy ich za nic!!''
‘’ Korowirus jest słabszy od przeziębienia a pandemi żadnej nie ma!! ’’
Oczywiście sprawę starano się wyciszyć. Policji nie przysłali bo pewnie się bali że z krzyczanego protestu i biernego oporu zrobią się aktywne zamieszki.
A nastroje robiły się bardzo agresywne wręcz rewolucyjne bo na jak powiedziała inna vice-dyrektorka że na policję dzwoni to zaczęli się dobierać do rurek od kaloryferów, kijów od szczotek i wszystkiego co się tylko nadawało na plebejską broń białą. Cała zawartość kanciapy woźnych dostała się do rąk tego pospolitego ruszenia . Wielka kolekcja ręcznych narzędzi już była przygotowana do wystąpienia w roli broni plebejskiej. Okrzyki bojowe wydawała coraz większa liczba osób. -CHWDP na 100% !! - Nie będą oszmacać nas !!
Prowodyrzy z mojej klasy zaczęli organizować oddziały bojowe i hierarchię dowodzenia tego pospolitego ruszenia. Jacyś chłopcy z 2c wyciągnęli głośniki przenośne i na cały regulator puścili dla otuchy i odwagi to : https://www.youtube.com/watch?v=qIJ2cpIMRNk
Przy takim akompaniamencie szeregi ochotników do ucieleśniania słów tej piosenki zaczęły rosnąć w okamgnieniu.
I zaraz innym głosem zaczęli śpiewać. Byli tacy bardzo ostrożni w negocjowaniu z grupką najważniejszych prowodyrów . Przy 22 do 1 i to silniejszych fizycznie osobno wiedzieli doskonale że zrobią z nich marmoladę w mgnieniu oka. Żadnych represji nie było i nikomu się krzywda fizyczna nie stała. Skończyło się na przygotowaniach , zapale bojowym i groźbach.
Po prostu po tym zamieszaniu poniedziałkowym zapanowało wielka zmowa milczenia . Tylko co niektórzy chłopcy z nożami zaczęli chodzić. A poza tym wszyscy udają że tego nie było. Jak zaczną się jakiekolwiek represje to dam głowę że spora część uczniów ‘’przejdzie od słów do czynów’’. I pozytywny efekt ten protest przyniósł jak na razie.
Tak czy siak dobrze to rokuje .

08.09.2020 18:25 Carlinfan

@BAŚKA mylisz się. Nic dobrze nie rokuje. Wszystkie wskaźniki określające poziom kontroli władzy nad społeczeństwem są skierowane w stronę władzy. Nie łudź się, że maseczki znikną. One będą już zawsze. I módl się, byś nie została objęta przymusowym szczepieniem. Stawiam dom na to, że ten będzie coraz częściej grany w mediach. Poczekajmy do zimy, bo może być wesoło. I nie żeby wirus żył i mutował na wolnym powietrzu. Domniemam, że jak już to będą celowe wypusty. Ale nikt nikomu nic nie zarzuci, bo przecież trwa pandemia.
Bardzo ciekawie aspekt pandemii i maseczek pojawia się w popkulturze. Oglądając 3 sezon West World można odnieść wrażenie znajomych obrazów z aktualnej codzienności na ulicy. Względem maseczek.
A książka Hel 3 Grzędowicza z 2017 roku też bardzo trafnie pokazuje co może czekać nas w niedalekiej przyszłości. Szczególnie ciekawie Grzędowicz przedstawia czym będzie zrównoważony rozwój dla klasy średniej.

08.09.2020 23:24 adaś

@PAPA OHARA
Jaki ten świat prosty ! Całe zło przez Kościół !
Dla innych całe zło przez komunistów, masonów, lewaków, faszystów, Sorosa, Tuska, Kaczyńskiego, Żydów, bank światowy, ekoterrorystów itd...

Dopuść może myśl że sądy wypowiadane w wielkich emocjach rzadko kiedy są prawdziwe.
Albo inną. Że ludzie dlatego nie mogą się dogadać ponieważ mają osądy i uprzedzenia podobne do twoich. Jeden mówi że może dogadać się z każdym, byle nie z komunistą a inny że z każdym, byle nie z księdzem itd.

09.09.2020 3:47 gupol(szukam w OZE)

@papa ohara
"Kościół to jedna z największych zaraz ludzkości i nawet po wieluset wiekach grabieży wszystkiego co najbardziej wartościowe i mordowaniu w imieniu boga ma jeszcze czelność wypowiadać się w temacie konsumpcji i nadmiaru bogactwa, którym sama do obrzydliwości ocieka. "

chyba pomyliły ci się epoki. może tak było 200 lat temu ale teraz? po rewolucjach, prześladowaniach i konfiskatach?
a jakby tego było mało od dziesięcioleci postępuje proces laicyzacji. z czego kościół ma czerpać kasę skoro coraz mniej ludzi chodzi no kościoła?
a im bogatsze społeczeństwo tym mniej jest religijne. w najbogatszych krajach kościół zanika i zaciska pasa.

gdybyś miał listę 100 najbogatszych ludzi świata 300 lat temu to na pewno było by na niej kilkunastu duchownych.
a dziś? wątpię żeby jakiś biskup znalazł się wśród tysiąca najbogatszych ludzi świata. prędzej jakiś ajatollah czy mułła.

i sory ale to nie kościół odpowiada za obecny stan rzeczy na świecie tylko właśnie laicki konsumpcjonizm.

paradoksalnie, gdyby ludzie nie zniszczyli kościoła to obecnych problemów z klimatem, przeludnieniem i zatruciem środowiska w ogóle by nie było.
nadal żylibyśmy w średniowieczu. bez samochodów samolotów i tysięcy innych wynalazków które wpędziły nas w pułapkę rozwoju ;)

09.09.2020 6:47 Carlinfan

Rozwój nie jest pułapką tylko przeświadczenie, że zysk będzie zawsze, a gdy jednak nie to straty przerzuci się na społeczeństwo. To jest pułapka. Pułapka chciwości.

09.09.2020 15:10 Rafał

No widzę że neomarksiści na tym forum się radykalizują, ale przecież było to do przewidzenia.
Kościół to całe zło, no, no, no. Jeszcze parę haseł a później palenie książek i nie wpuszczanie do kościoła.
Będzie mieli swój wspaniały świat oj będziecie mieli bezstresowo wychowywani nowi sowiet-ludzie.
Pierwsi pójdziecie do odstrzału, takie są prawa rewolucji.

09.09.2020 17:24 Baśka

@ Rafał
Nie jestem żadną marksistką ani komunistką. Chce uczciwego społeczeństwa w którym nie ma wiary w zabobony.
Nie dążę do rewolucji takiej jaka była w rosji. Chodzi o przywrócenie uczciwości i odpowiedzialności społecznej .
A nie da się tego zrobić bez rozprawienia z osobami które wykorzystują swoją władzę do oszustw i kręcenia lodów.

@ Carlifan
O moje najbliższe podwórko mi chodziło. Wiele takich buntów jest skutecznie wyciszanych i mówią o nich wtedy gdy się ukryć nie da . Po prostu bez środków masowego przekazu i nie kasowania filmów na youtube i innych platformach to o takim buncie dowie się najwyżej lokalna okolica.
Jeżeli da się zatuszować istnienie zamachu we Fracji w którym ginie kilkaset osób w 1 dzielnicy to co za problem zatuszować awantury wrzaski i pogróżki w jednej szkole ?
Ludzie się w końcu wpienią. Atmosfera jest coraz bardziej nerwowa.
Obecna władza i tak nie wygra. Ludzie nie mają na tyle siły tylko dlatego że nie ma zbiorowego sprzeciwu. Obecna władza bardziej potrzebuje ludzi niż oni jej.
W ostatecznym rozrachunku jeśli ludzkość wyginie od zmian klimatycznych cała to wtedy remis, Bo i Gates i jakiś nędzarz z Filipin będzie kościotrupem.
Na swoim lokalnym polu przekroczyliśmy rubikon. Na razie się kończy to na prężeniu muskuł i pokazywaniu . Co kto może? Wiesz jak to jest w przypadku buntu dochodzi najpierw do przepychanek, wyzwiski i pogróżek. Wygraliśmy na razie 2 starcia ale to nie koniec.
Ludzie na całym świecie widzą to i mają tego dosyć. Ja wiem że to się wydaje ale obecne elity nie są wcale takie mocne jak się wydaje.
Gdyby byli tacy potężni jak sami głoszą to już dawno mogliby pozabijać prawie wszystkich ludzi.
A jak przychodzi co do czego to nie są w stanie powstrzymać zbiorowych buntów.
Oni zodbyli władzę dzięki socjotechnikom i manipulacji. Ot cała ich siła przyprawiona policyjnymi i wojskowymi karabinami i pistoletami a to i tak do czasu gdy napór ludzi będzie za wielki.
Bo wszystkich nie zdążą wystrzelać
Ludzie muszą tylko się odpowiednio ośmielić żeby postawić się beneficjentom starego porządku.
Na raty ich pokonamy i sprowadzimy do roli milczących marionetek.
Mamy szansę to wygrać bo jeszcze policji nie przysłali.
Nie przysłali bo to by oznaczało ośmielenie innych grup do buntu bo policja jest zajęta czymś innym. Rozumiesz że oni muszą to robić bardzo ostrożnie bo stąpają na cienkim lodzie na środku głebokiego jeziora ? Eksperyment Ascha się kłania. Ośmielenie się jednego dodaje odwagi innym. .

Dziś rano ta Vice-dyrektorka trzasnęła w kalendarz. Dostała jakiś ciężkich powikłań po zawale bo miała wcześniej chore serce. Państwowi indoktrynatorzy byli dziś zbici z tropu. Podchodzą jak pies do jeżozwierza bo jeden ich ruch może eskalować konflikt bardziej. Żaden z prowodyrów ukarany nie został. Jak chcieli wziąć na dywanik Mateusza który wyrwał ten mikrofon to pokazałam kartkę z napisem bo stałam obok akurat. ''Chyba trzeba przejść od słów do czynów ?''
Aluzje zrozumieli Od razu go zostawili bo zrozumieli że wytworzyła się zasada zbiorowa:
Represja wobec jednego to zmasowany krwiożerczy atak odwetowy wszystkich.
A zwłaszcza że Mateusz to jest najwyższy wódz i naczelnik tej bandy. Pierwszy zdjął maskę, przywódcze zdolności posiada, militariami się interesuje to ogłosił się wodzem i społeczność szkolna to uznała. Po początkowym chaosie i bezładzie tworzy się nowa nieoficjalna hierarchia podważająca oczywiste posłuszeństwo. Nauczyciele stracili cały autorytet i posłuch ale na papierze jeszcze mają władzę. W celu przywrócenia starego porządku zrobili drugi apel na tej samej sali od wuefu bo biedna nauczycielka nie żyje pedagog wspaniała rwał jego mać. Przemowa w żałobnej tonacji. Oczywiście żaden uczeń po niej nie zapłakał.
Doszło do kolejnego strajku krzyczanego do którego hasła wymyśliłam ja.
To zrzeszenie by się nie dać zastraszyć, zaszczepić i tak dalej ma już ręce i nogi.
Połączył nas wspólny cel. Jak Volksturm niemiecki to wygląda. Tylko że klasa 20 osobowa to jest odpowiednik plutonu i zamiast drużyny są 4 sekcje po 5 osób. Tak zarządził wódz.
A mi ten charyzmatyczny wódz nadał stanowisko porucznika od łączności i kontr-propagandy.
Chcieli manipulować poczuciem winy i grać na emocjach. Metody socjotechniczne urastające do klasyki. Oczywiście ''szturm ludowy '' był przygotowany do kontrataku i przejścia przez
''chrzest bojowy'' Jak tylko zaczęła mówić ten swój tren żałobny płacząc to zagłuszył go zbiorowy krzyk

'' Chciecie poczuciem winy manipulować.
Lecz my nie damy się wyrolować
To nie działa my wasze wrogie zamiary znamy
Drażnijcie nas dalej to wam łupnia damy!!
I każdego kto stanie po waszej stronie
Każdy wasz przyjaciel jest naszym wrogiem. ''

Powtórzone dziesięć razy a ponimo to dalej forsowała swoje i dalej płakała tak teatralnie ona jedna a reszta próbowała stać ze stoickim spokojem. Brała na empatię.
Mateusz z manierą generała armi podniósł rękę i wydał rozkaz:
- Na ramię broń i przygotować się do szturmu !
I w jednej chwili zobaczyłam ile noży ,tasaków, tanich bagnetów, gryfów od hantli, pałek i maczug samoróbek , toporków, zaczęli ze sobą nosić w plecakach i pod bluzami.
Pan woźny się usunął spod kanciapy ,bez słowa otworzył drzwi i oddał klucze
Łomy, młotki, kije od szczotek, rurki metalowe ze wczoraj , grabie, poszły do tych oddziałów
Następny rozkaz głównodowodzącego brzmiał
- Wydać dwukrotny okrzyk bojowy i atakować !
I wszyscy z entuzjazmem zaczęli krzyczeć na cały regulator :
Nasz krwiożerczy gniew może wybuchnąć w każdej chwili !
Lepiej dla was byście tą manipulatorską przemowę skończyli.!
Bo na ostrza,bagnety, kije ,młoty, pały, sztorce wszyscy pójdziecie !
Wy i wasi sojusznicy marnie zginiecie !
Nikt po tej raszpli płakać nie będzie!
Mamy za nic wasz autorytet i wasze orędzie !!
Mateusz z 2A naszym wodzem będzie !
Wszyscy jesteście rządowymi manipulatorami !
Wasza władza jest oszustwem i socjotechnikami !
Socjotechniki znamy nie damy się oszukać nie damy !
Zaraz was z furią na strzępy rozszarpiemy !

Wizja gradu ciosów okładających ich ciała sprawiła że poprosili o negocjacje po pierwszym powtórzeniu. Stoicki spokój na twarzach zamienił się w zdziwienie i strach.
Po prostu dla nich to jest nie do pomyślenia. Nagle z bezdyskusyjnego autorytetu stają się wrogami których wszyscy chcą zniszczyć. Ja bym tego rewolucją nie nazwała.
Prędzej planowymi oddolnymi zmianami ustrojowymi i mentalnościowymi mającymi na celu stworzenie porządku społecznego który wszystkich satysfakcjonuje.
Gdyby to była rewolucja to by już byli nabici na drewniane sztorce albo inaczej zmasakrowani.
Negocjacje skończyły się o 14 i ustalono wstrzymanie walk na do poniedziałku.
Jak nie zdławili buntu za pierwszym razem i za drugim to dobrze wróży.
To oznacza że są za słabi by działać natychmiast. A skoro natychmiast go nie stłumili to czas gra na naszą korzyść. Im dłużej ta obrazoburcza atmosfera trwa tym więcej ludzi ośmielonych ich słabością zacznie się buntować. Teraz będą pewnie iść na ustępstwa i próbować ratować cokolwiek manipulując.

09.09.2020 18:09 Carlinfan

@RAFAŁ
Kościół tolerujący takich osobników jak Rydzyk (wielce prawdopodobnym jest, że to agent zachodu, bo ni stąd ni zowąd przyjechał z posługi w Niemczech i nagle wystartował z radiem, które miało możliwością nadawania z mocnych nadajników w Rosji) jest do zaorania.

09.09.2020 19:25 IRYTUJĄCY HISTORYK

@ CARLIFAN @ RAFAŁ.
Sytuacja się robi nieciekawa. Historia kościelnych podbojów w ameryce jest makabryczna.
Jose de Anchieta z jego maksymą brzmiącą
Miecz i pręt to najlepsi kaznodzieje.
Daje bezdyskusyjnie do zrozumienia że kościół stał za wyzyskiem kolonialnym i grabieżą.
Oczywiście samowybielanie się u nich jest powszechne.
Jan Paweł II wynosił pod niebiosa wspomnianego mega-masowego mordercę indian.
Jego następcy również mieli podobne zdania na ten temat.
Kościół po dziś dzień żyje z bogactw jakie nagrabił i grabi dalej.
O to czym był jest i będzie kościół:
https://wolnemedia.net/zbrodnie-spod-znaku-krzyza/
https://www.youtube.com/watch?v=K2isBQSYTl0&list=PLZMq5Jr7KV30S_oeYoJPF9kYZ2sGcOWOF
https://www.youtube.com/watch?v=LlH8J147LTs
https://www.youtube.com/watch?v=iYhbkDX4fCo
https://www.youtube.com/watch?v=RmmprsIphVs
https://www.youtube.com/watch?v=SEqHugqFzfI
https://www.youtube.com/watch?v=p8REYQnqkDQ
https://www.youtube.com/watch?v=GarzttSkGes
https://www.youtube.com/watch?v=zN1ukPS9sH8
https://www.youtube.com/watch?v=ozEmXH4kpu4
https://www.youtube.com/watch?v=tV_sl8qdudQ
Komunizm jest tworem mającym za nic rzeczywistość i wcale nie lepszym jak się okazuje.
Po prostu komunizm jest bardziej niewydolny .Komunizm tępi kościół bo jest to po prostu konkurencja ideologiczna.
Twierdzenie że pozbawiając ludzi własności prywatnej skończy się wyzysk nic nie da.
Bezsensowna jest praca bez możliwości zatrzymania jej rezultatów dla siebie.
Ciągle są idioci chcący to wprowadzać w życie z wiadomym rezultatem dla rozumnego człowieka.
https://www.youtube.com/watch?v=-cHyvWYaBU0
https://www.youtube.com/watch?v=W5q1wb3CozM
https://www.youtube.com/watch?v=dn1pk8ySUjE
https://www.youtube.com/watch?v=fcfdb9B1fDY
https://www.youtube.com/watch?v=DhgjYUwONIQ
Wiele skrajnych ideologi uważam za siebie warte i wypaczone od podstaw.
Nie zamierzam się na razie wcale opowiadać po czyjejkolwiek stronie.

@ BAŚKA
Za komuny różne bunty i protesty też wyciszali.
A to że się ta twoja szkoła buntuje się to dobrze o ile robią to z głową.
Jeśli większość rozumie mechanizm trzymania ludzi za gębę i wie jak się oprzeć socjotechniką to zakładając że wielki Mateusz zatryumfuje zrobi się z tego samozwańcze społeczeństwo rządzone autorytarnie w sposób charyzmatyczny. Tym bardziej że skoro od razu dyrektorzy i nauczyciele nie zostali czerwoną marmoladą na podłodze i ścianach to oznacza że ten tłum potrafi trzymać nerwy na wodzy jak chce.
To znaczy z kolei że możliwa jest planowość i mało prawdopodobne by skończyło się to jak w 1917 Po prostu będą zmiany ustrojowe nieformalne które przyspieszą rozkład państwa jak w latach 1770-1795 gdy istniała wielka prywata i formalnie rządzi król a w rzeczywistości jest mnóstwo folwarków państewek pod wodzą takiego herszta i państwo może tylko list napisać.
Ostatnie słowo ma szlachcic lub chłopski buntownik.
De iure szkołą rządzi państwo,policja i nauczyciele z jego nadania.
A de facto rządzi Wielki Mateusz ze swoją switą niemal dowolnie olewając lub przeinaczając przepisy i nikt nic z tym nie robi bo państwo jest za słabe . Nauczyciele będą jak urzędnicy staropolscy dziadostwo które jest zwykłą marionetką w rękach lokalnego watażki bo albo kupione albo zastraszone. I oni po prostu tylko istnieją i robią za parawan i imitację na odczepnego.
Wszystko przy założeniu że waszego pospolitego ruszenia anty-obostrzeniowego nie zdławią ani sami się nie pokłócicie. Historia się powtarza z tą różnicą że po upadku państwa będzie bezprawie i nowe wieki ciemne zamiast rozbiorów.
W warszawie zamęt i protest za protestem tylko że uliczne.
Widziałem już agresywne szarpaniny z policją demonstrantów.
Jak zauważyłaś ludziom potrzeba sygnału wywoławczego dla agresji.
Im większa frustracja tym łatwiej sprawić by ktoś zaczął stosować przemoc.
Na policję patrzą demonstranci jak na wroga no bo uniemożliwia okazywanie niezadowolenia.
Bo hamuje, zagradza drogę, powstrzymuje przed wandalizmem no to wróg.
Służby porządkowe na kozła ofiarnego dla wściekłych tłumów się nadają.
Ludzki gniew zaczyna brać górę nad prawem i porządkiem społecznym.
W obronie prawa i porządku stają jego beneficjenci. A beneficjentów jest garstka.
Policjanci między innymi. To że chłopcy z twojej szkoły puszczają takie melodie to nic nowego.
Polska nienawiść do policji sięga czasów przed zaborami kiedy to nienawidzono notabli i stróży porządku za wspieranie szlachty wyzykującej chłopów.
W tamtych czasach nie było takiej policji sformalizowanej jak dzisiaj. To miało zupełnie inną formę skrojoną na lokalną miarę.
Zabory przyniosły rozkwit w tej dziedzinie i większą nienawiść bo policjant strzeże prawa ustanowionego na korzyść zaborcy. Zwłaszcza że to wtedy zaczęły się tworzyć scentralizowane formacje i pokutować u polaków będzie dopóty będzie istniała jakakolwiek formacja typu policja.
Policjant za 2 RP – Wróg i okupant my chcemy samowoli!
Policjant granatowy z 2 wojny światowej- Kolaborant który ma układy z okupantem dla pieniędzy!
Pachołek SS i Wermachtu który zdradził polskę !
Policjant za PRL-u – Pachołek władzy zaborczej ruskiej !
Zdrajca ,gnębiciel i kat który chce mnie zniszczyć !
Policjant od 1990 roku – Wróg uprzykrzający ludziom życie, czepiający się , wlepiający mandaty,
zdrajca i sługus aparatczyków za komuny! A ostatnio wróg cięmiężonych demonstrantów ,LGTB i kogo tam jeszcze bo teraz oburzonych grup jest co niemiara .
No i taki policjant znienawidzony większościowo był jest i będzie. Od stuleci się miażdzącej większości polaków nie czerpiących korzyści z układów władzy wyrył się w głowie wzorzec.
POLICJANT = WRÓG KTÓRY MNIE CIĘMIĘŻY I TYLKO SZKODZI.
Ten wzorzec myślowy przybiera formę od skrajnie radykalnej polegającej na atakach terrorystycznych na zasadzie bij-zabij aż po drugie ekstremum typu bierny opór i złośliwienie się, skargi , lekceważenie, smarowanie po ścianie wiadomych skrótowców i obmawianie za plecami.
No i właśnie w obliczu realiów jakie tworzą następstwa zmiany klimatu będzie się coraz więcej osób przesuwać się w stronę tego pierwszego ekstremum prowadzącego do bezprawia absolutnego.
I to się będzie działo coraz szybciej w miarę pogarszania się warunków życiowych.
W takich czasach odsetek zwolenników radykalnych ideologi takich jak faszym,nazizm, komunizm, fanatyzm sekciarski rośnie bardzo szybko.
Ciężki i szalone lata dwudzieste pełne demagogi, strachu, niepewności, radykalizmu i walki o byt.
To nas czeka.

14.09.2020 4:18 gupol(szukam w OZE)

@carlinfan
"Rozwój nie jest pułapką tylko przeświadczenie, że zysk będzie zawsze, a gdy jednak nie to straty przerzuci się na społeczeństwo".

trochę logiki kolego. rozwój jest bezpośrednią konsekwencją żądzy zysku energetycznego i chciwości.
w końcu każdy żywy organizm jest niewolnikiem zasady zachowania energii. musi pozyskać ze środowiska więcej energii niż jej zużywa. inaczej umiera. ludzie tylko wynieśli sztukę pozyskiwania energii na zupełnie inny poziom niż mniej rozwinięte gatunki. to co widzimy do o koła jest tylko prostą konsekwencją tej prawidłowości.

a co masz konkretnie do rydzyka i niby czemu kościól bez niego byłby cacy?;)

15.09.2020 15:40 Carlinfan

@GUPOL
Jakiej logiki oczekujesz w sprawach, które zależą od punktu widzenia. Jeżeli to rozwój jest naczelnym celem to zysk jest skutkiem ubocznym w systemie takim jaki tworzy się na tej Planecie. Już pisałem o czymś takim jak praca u podstaw, ale jak widać czubek własnego nosa i grabie skierowane do siebie są ważniejsze dla bogaczy.
Bez Rydzyka byłby odrobinę lepszy, ale tolerując go jest zdecydowanie więcej niż odrobinę gorszy.

16.09.2020 4:18 gupol(szukam w OZE)

@carlinfan

"Jeżeli to rozwój jest naczelnym celem to zysk jest skutkiem ubocznym..."

wg mnie jest dokładnie na odwrót. to zysk jest celem a rozwój tylko skutkiem ubocznym. w historii świata było wiele dróg rozwoju ale każda z nich istniała dzięki zyskowi;

hmm to w czym byłby kościół lepszy bez rydzyka?;)

16.09.2020 13:30 Carlinfan

@GUPOL
i właśnie przez takie pejsate spojrzenie na świat nigdy nie będzie lepiej, bo zawsze będzie ktoś kto musi zarobić i frajerzy, którzy muszą kupić syf, który wciska.
Odnośnie Rydzyka to już wystarczająco objaśniłem w czym kościół będzie lepszy bez niego.

17.09.2020 4:00 gupol(szukam w OZE)

dobra ale ja miałem na myśli zysk w szerokim znaczeniu tego słowa - przyrodniczym i termodynamicznym.
ty zaś rozumiesz je "pejsato" - wąsko i pejoratywnie czyli negatywnie.
bo prawda jest taka że każdy musi zarobić żeby żyć. kto nie zarabia ten umiera. tak było jest i będzie. niestety.

a co do rydzyka to dalej nie mam pojęcia co do niego masz bo nic nie objaśniłeś i pewnie nie objaśnisz bo masz już utarte zdanie na jego temat przez media głównego ścieku.
dla mnie rydzyk jest zbyt katolicki.

ale za jedno go szanuję. to jest właściwie jedyny koleś w tym popieprzonym kraju który na poważnie wziął się za energię geotermalną. a ci którzy niby są tacy super "eko" tylko z niego szydzili i rzucali kłody pod nogi.

i choćby z tego powodu rydzyk jest 1000 razy lepszy niż takie żałosne kreatury jak ty i ja którzy jedyne co potrafią robić to wymądrzać się w nic nie znaczących komentarzach na inernetowym zadupiu gdzie zagląda tylko garstka pokręconych apokaliptyków.

17.09.2020 13:29 Carlinfan

@GUPOL
"bo prawda jest taka że każdy musi zarobić żeby żyć. kto nie zarabia ten umiera. tak było jest i będzie. niestety."
I kto tu ma wąskie rozumienie :)

19.09.2020 3:08 gupol(szukam w OZE)

@carlinfan

jadłeś coś dzisiaj? codziennie wyrabiasz sobie zysk energetyczny żeby móc funkcjonować. również intelektualnie.
szkoda że w twoim przypadku nie przekłada się to na jakość tego funkcjonowania i że słowo "zysk" oznacza dla ciebie tylko giełdowe spekulacje ale cóż. skoro tak wolisz ;).