Dzięki sąsiedztwu zieleni dzieci są inteligentniejsze. Niezależnie od zamożności rodziny

To pierwsze takie badanie sprawdzające poziom IQ. Wcześniej naukowcy interesowali się jedynie rozwojem poznawczym. Również w tym przypadku wykazali, że zieleń dobrze wpływa na młodzież.

Tym razem Belgowie oparli się na wynikach ponad 600 dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Pochodziły one z rodzin o różnym statusie społecznym, poziomie zamożności i wykształcenia rodziców. Badanie wykazało, że 3 proc. więcej zieleni w otoczeniu daje wzrost poziomu IQ o średnio 2,6 punktu procentowego i spadek poziomu agresji o 2 punkty.

Czytaj również: Co trzecie dziecko na świecie jest zatrute ołowiem. Winny m.in. zły recykling akumulatorów

“Coraz więcej danych wskazuje na to, że zieleń wpływa na nasze funkcje poznawcze, takie jak zdolności pamięciowe i uwaga. To badanie dodaje do tego zestawu poziom IQ. Jego wyniki są dobrze ugruntowane, przeprowadziliśmy je w warunkach laboratoryjnych” – mówił “Guardianowi” Tim Nawrot, profesor epidemiologii środowiskowej na Uniwersytecie Hasselt w Belgii, gdzie przeprowadzono badanie. Jak dodał, urbaniści powinni bardziej skupiać się na projektowaniu terenów zielonych, które pozwolą dzieciom w pełni rozwinąć ich potencjał.

Do przeprowadzenia badania naukowcy wykorzystali zdjęcia satelitarne pokazujące, jaką cześć danego terenu zajmuje zieleń. Później przeprowadzono testy wykazujące, że średni poziom IQ wśród dzieci mieszkających na obszarze interesującym uczonych wynosi 105 punktów. Okazało się, że najbardziej zabetonowane okolice pokrywają się z najniższymi wynikami, spadającymi tam w 4 proc. przypadków poniżej 80.

Jak wskazują badacze, mieszkanie w zieleni może zapewniać więcej możliwości spędzania wolnego czasu z rówieśnikami na świeżym powietrzu. Przebywanie w parkach i lasach redukuje również poziom stresu, dzięki czemu dzieci mogą łatwiej rozwijać swoją inteligencję.

Z pełnymi wynikami badań można zapoznać się TUTAJ.

Marcel Wandas, SmogLab

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto