W helskim fokarium wylądował lampion. Jego pozostałości mogły skrzywdzić zwierzęta, a nawet wywołać pożar

Puszczanie charakterystycznych “lampionów szczęścia” to zwyczaj, którego początków upatruje się w starożytnych Chinach. Współcześnie spotkać je można jednak także poza Azją, np. wśród turystów na polskim wybrzeżu Bałtyku. A ze względu na nowoczesną formę – opartą często na drucianym stelażu – ich pozostałości często kończą jako odpady mogące stwarzać zagrożenie dla zwierząt i ludzi.

Tak było w przypadku helskiego fokarium, którego pracownicy natknęli się rankiem na pozostałości lampionu nieopodal basenu. Tym razem nikomu nic się nie stało, jednak placówka przestrzega przed lekkomyślną zabawą: jej skutkiem może być krzywda zwierząt. Nie tylko tych znajdujących się pod opieką fokarium.

“Oprócz tego, że takie lampiony zaśmiecają środowisko – nikt ich nie szuka po wypuszczeniu – to jeszcze ich konstrukcja, często z drobnych drucików, jest groźna dla zwierząt. Nie wspominając już o zagrożeniu pożarowym. Apelujemy o rezygnację z ich zakupu i użytkowania” – napisano w poście w mediach społecznościowych.

Na ryzyko związane z wypuszczaniem popularnych lampionów zwrócili uwagę prawodawcy w wielu krajach, gdzie są one nielegalne. Głośny wypadek, wywołany najprawdopodobniej przez lampion, miał miejsce w Sylwestra w niemieckim Krefeld. W tamtejszym zoo doszło do pożaru, w wyniku którego śmierć poniosło 30 małp, m.in. szympansy i orangutany.

Sebastian Medoń, SmogLab

Komentarze

30.08.2020 9:11 pole torsyjne

warto zwrócić uwagę na jeszcze inny problem,
mianowicie zakładania na twarz "maseczek strachu i poddaństwa"
folgowanie tym niskim uczuciom przyczynia się do emisji kawałków syntetycznego materiału, który nie rozkłada się w naturalnych warunkach i trwale zaśmieca środowisko.
pół biedy jeśli jest to obiekt użyteczności publicznej. np. fokarium gdzie czasem pojawia się pan dozorca z miotłą.
https://www.youtube.com/watch?v=FTpTcIkOcw0

30.08.2020 9:51 Carlinfan

Serio? Chcecie coś istotnego? Od ponad 1000 lat w Hiszpanii urządzają barbarzyńskie igrzyska z bykami, i nikt jakoś sie tutaj nie wstawia za zabijaniem zwierząt dla zabawy. Pytanie dlaczego, czyżby sponsor nie fokusował was na tak nieistotne problemy?

01.09.2020 10:53 pole torsyjne

moim zdaniem głównym problemem jest umysł analityczny*, który analizując rozbiera rzeczywistość na części, robi to żeby zrozumieć zasadę działania, niestety potem nie potrafi złożyć tego z powrotem w całość, to znaczy raczej zaczyna to widzieć już tylko pod kątem mechaniki. Dla przykładu tak dziś wygląda medycyna która u zarania była pragnieniem przyniesienia ulgi w cierpieniu bliźniemu swemu jak sobie samemu a dziś pacjent nie jest już bliźnim jest zaledwie "przypadkiem" wątrobą, nogą, jakąś szyjką macicy, obręczą barkową i do kupy to się nie klei w osobę ludzką zdolną do odczuwania.
a przypadek to trudny bo roszczeniowy, on chce być zdrowy,
oczywiście tych przykładów opresji analitycznego umysłu(zimna kalkulacja) jest dużo więcej.

symbolem analitycznego umysłu jest tęcza
rozszczepienie jedności na frakcje, opcje, orientacje strefy- czerwone, żółte, zielone https://www.youtube.com/watch?v=8PifDXFstzI
(tu przypomina mi się piosenka DAAB "podzielono świat")
skutkiem konflikt interesów.
a więc wojna

i tak dochodzimy do mordowanego byka na arenie
ten mu szpile wtyka lub chce na to patrzeć, kto nie rozumie że to wszystko jedno.
wiemy co dzieli, a co łączy?


*analityczny umysł to ten, który mówi - no popatrzmy co my tutaj mamy

01.09.2020 13:00 Carlinfan

Czyli analityczny umysł to cecha charakteryzująca zacofanie i zdziecinnienie? Bo nie usnę póki na moich oczach kogoś nie zamęczą?

02.09.2020 11:35 pole torsyjne

zredukowany umysł rzeczywiście nie uśnie dopóki nie obmyśli strategi jak kogoś wyeliminować, zbić jakiegoś pionka lub lepiej figury z planszy bo to wieczny gracz ten analityczny umysł. szachista. i nie da sobie przetłumaczyć że czarne jest czarne a białe jest białe jeśli sobie już umyślił na odwrót.
https://www.youtube.com/watch?v=LCIoNVn3TFc


.

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto