ArtykulyZmiany klimatu

Lodowce Grenlandii przekroczyły punkt krytyczny. Nie zatrzymamy ich topnienia

Badacze z Ohio State University oparli swoje wnioski na analizie zdjęć satelitarnych z ostatnich 40 lat. “Przyglądaliśmy się im za pomocą teledetekcji, aby zbadać, jak zmieniały się procesy utraty i akumulacji lodu. Zauważyliśmy, że ilość lodu, która rokrocznie topnieje i trafia do oceanu, znacznie przewyższa to, co jest w stanie odtworzyć się zimą” – powiedziała w oświadczeniu Michalea King, główna autorka badania z Byrd Polar and Climate Research Center na OSH. Co jednak najistotniejsze, według autorów badania przekroczony został swojego rodzaju “punkt krytyczny”. A to oznacza, że najprawdopodobniej nie uda się już odwrócić tego procesu i zatrzymać topnienia grenlandzkich lodowców.

Wyniki badań ukazały się w czasopiśmie naukowym “Communications Earth & Environment“, wydawanym przez Nature Publishing Group.

Naukowcy podkreślają, że jeszcze w latach 80. i 90. lodowce Grenlandii były w stanie równowagi, co oznacza, że poziom utraty lodu równał się w przybliżeniu jego odtwarzaniu zimą. Od roku 2000 obserwuje się jednak odchylenie w stronę stałej utraty. Autorzy artykuły szacują, że w obecnym klimacie przyrost ilości lodu w skali roku ma szanse trafić się raz na 100 lat.

“Wprowadziło to dynamikę całej pokrywy lodowej w stan ciągłego zaniku” – komentuje prof. Ian Howat z Ohio State University, współautor artykułu. “Nawet gdyby klimat pozostał taki sam lub nawet nieco się ochłodził, pokrywa lodowa nadal traciłaby masę” – podkreśla Howat.

Dalszy przebieg zmian klimatu zdecyduje jednak o tym, w jakim tempie następować będzie zanik lodowców.

A jest to szczególnie ważne ze względu na podnoszący się poziom mórz na świecie. Autorzy badania podkreślają, że lód z Grenlandii jest głównym czynnikiem, który pogłębia ten problem: tylko zeszłego lata stopiła się lub oderwała tam ilość lodu wystarczająca, by spowodować wzrost poziomu oceanów o 2,2 milimetra.

Źródło: SmogLab

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly