Za chwilę wybory, wybory na całe życie

Kadencja Prezydenta Polski trwa 5 lat, ale efekty podejmowanych przez niego decyzji będą odczuwane przez pokolenia. Każdy z nas powinien zainwestować swój czas w poznanie programów kandydatów i podjęcie właściwej decyzji. Brak zaangażowania spowoduje, że będziemy tracić swój czas na borykanie się z konsekwencjami niekorzystnych nam ustaw. Dodatkowo, to ostatnia kadencja, w której możemy dokonać rewolucji energetycznej. Kontynuacja polityki węglowej to pogłębianie problemów polskiej gospodarki. Stawka jest wysoka.

W natłoku codziennych obowiązków łatwo jest zająć się swoimi sprawami i przeoczyć lub świadomie pominąć głosowanie w wyborach. Sytuacja epidemiczna na świecie może być dodatkowym czynnikiem obniżającym frekwencję. Część osób zniechęcona jest historycznymi efektami prac decydentów. Jesteśmy przyzwyczajeni do wojny głównych obozów rządzących, do oddawania rządowi pieniędzy, z których finansowane są partie polityczne i kampanie wybranych przez partie kandydatów. Tolerujemy to, że kandydaci odpowiadają przed przewodniczącym partii, a nie przed wyborcą. Najbliższe wybory to okazja, żeby to zmienić. Każdy z nas może oddać głos na kandydata, który chce zmienić Polskę, a nie takiego, który przez partię polityczną został wskazany do pełnienia funkcji Prezydenta. Każdy głos decyduje o przyszłości – żaden nie jest „stracony”.

Przyzwyczailiśmy się do systemu ochrony zdrowia, który skupiony jest na leczeniu. Intuicyjnie wiemy, że lepiej jest zapobiegać. Przywykliśmy do zanieczyszczonego powietrza. Choć ciężko te słowa ze sobą łączyć, na porządku dziennym jest walka członków rodziny z nowotworami. Nie na wszystko mamy wpływ, ale wiele z otaczających nas nieszczęść mogłaby nie mieć miejsca, jeśli dostatecznie wcześnie podjęta byłaby właściwa decyzja. W tej kampanii prezydenckiej już od lutego jest kandydat, który wraz ze specjalistami różnych dziedzin przygotował program koniecznych zmian dla naszego i kolejnych pokoleń. W dyskusji poznamy, że rozumie problemy narodowych zasobów wodnych, jakości powietrza, parków narodowych, polityki odpadowej i okrucieństwa wobec zwierząt oraz że wie, jakich zmian potrzebujemy.

Rząd potrzebuje silnego głosu narodu, żeby zauważyć, na czym nam zależy. Udział w wyborach prezydenckich to najlepsza rzecz jaką możesz zrobić dla klimatu. Indywidualne redukcje emisji gazów cieplarnianych są cenne, ale efekt skali powoduje, że zmiany systemowe mogą szybciej osiągnąć pożądany efekt.

Piotr Podsiadły, Blog CCL Polska

Komentarze

26.06.2020 8:08 Felek

Niestety gro głosów zostanie stracone.
Kandydaci antysystemowi są anty tylko z nazwy.
W razie czego, będą kluczyć i twierdzić, że to dla naszego dobra wszystko. Oddadzą się za odpowiednie sumy, ochronę i emeryturkę do końca życia.
Niestety większość wyborcóew jest obecnie niejednomyślna. Więc rozłożą swoje głosy, a druga tura wyłoni jednego kandydata z PiS i jednego z PO/KO.
Sądzę, że nawet gdyby jakimś cudem ludzie głosowali tylko na Bosaka i Hołownie, to i tak okazało by się, że wyniki są jak te z kupionych sondaży.
Czyli krótko mówiąc, nie uważam by wybory u nas były uczciwie przeprowadzane. Chyba nigdy nie były, a już na pewno nie po okrągłym stole. Przed nim z resztą też ale czy było aż tak źle? Dzięki temu systemowi Polska podniosła się po wojnie i do lat 70/80tych odzyskała sporą część populacji jaka zginęła. Obecnie jest stagnacja i wysysanie kraju podatkami oraz wypływami pieniężnymi poza kraj. Regularnie dotujemy zakupy armijne od naszego super sojusznika USA, jak by nam zależało na dostaniu lub spuszczeniu komuś sowitego wp******u. Obym miał złe przeczucie ale ten prezydent może być naszym ostatnim, czyli na całe życie.

26.06.2020 8:29 SONAER

Jak widać w sondażach, większość Polaków popiera dyktaturę partii politycznych, więc dużo jeszcze wody w Wiśle upłynie zanim cokolwiek zmieni się na lepsze.

26.06.2020 9:19 Zakrecony

@ Felek

W Polsce po okrągłym stole, rzadza te same mordy, albo ich rodzinny. Gdy ktoś chce wejść do polityki z czymś nowym, to albo każą mu jechać z nimi albo wyp.. dalac. Lepper jak za dużo mówił co się dzieje to co powiesili.

26.06.2020 9:50 STASZEK

@ ZAKRĘCONY

Racja.To w rzeczywistości była i jest zakamuflowana dyktatura korporacji. Setki marionetek i pachołków. Jedna wielka błazenada.

Czym jest 12000 zł na miesięc dla prezydenta przy zarobkach CEO rzędu 18 000 000 na miesiąc. Posłowie, Senatorzy są NIKIM przy CEO korporacji
Są zwykłymi marionetkami po to by klepać co im odgórnie każą.

Wszystkie głosy są kupione i liczone wd ich widzimisię.
Iluzja wyboru.

26.06.2020 14:03 LOGIC

@ STASZEK
Czym jest 18 000 000 na miesiąc przy 2 000 000 000 dla TVP na rok?

26.06.2020 14:39 WJ

@LOGIC
Twoje pojawienie potraktuję jako dobry znak. Dziś, o 17, mam zbierać śmieci z Osobami, którym jestem wdzięczna za to zwykle- niezwykłe zachowanie w naszym kipiącym plastikiem świecie. Aktualnie jest burza, a deszcz w moim regionie też jest bardzo cenny.
Chciałabym zaufać, że jest dobro we mnie , w Innych i że czasem to uaktywniamy.

Pytam - jakie szanse na wybór ma kandydat, który zaproponowałby społeczeństwu skromniejsze , ale świadomie życie

Wybrałam już optymalną możliwość, tylko tyle mogę..

26.06.2020 15:09 STASZEK

@ LOGIC
No niewielką błahostką. Chodzi mi o zasadę działania tego cyrku.
Że wyrośnięte korporacje mają wykupione media, szkoły i tak dalej.
To było tak od czapy trochę . Albo czekaj taki link:
https://www.youtube.com/watch?v=iYQ0029FbC0

Pan zbigniew dylewski tam objaśnia z jaką farsą i szwindlem mamy do czynienia.
Oni mają śmieszne kwoty do dyspozycji w porównaniu do tego ile się o nich mówi i jak się ich wynosi. Czym jest 400 000 $ rocznie za '' rządzenie państwem'' ?
Taki Pep Guardiola trener piłki nożnej zarabia rocznie 17 000 000 $ .
A to tylko sport. Bez kopania gały da się żyć a taki szmal przytula.
Tylko dureń wierzy w niezależny trójpodział władzy , uczciwe wybory i tak dalej.

Wszystkim zarządzają korporacje mające wartość setek miliardów USD
Wystarczy popatrzeć kto kogo słucha i kto pod kogo robi.
A dojdzie się do wniosku że ci posłowie i senatorzy to odstawiają przedstawienie za kasę.Scenariusz pisali CEO i bankierzy.

26.06.2020 15:11 adaś

"W tej kampanii prezydenckiej już od lutego jest kandydat, który wraz ze specjalistami różnych dziedzin przygotował program koniecznych zmian dla naszego i kolejnych pokoleń."
No chyba każdy kandyat uważa że rozumie sytuację i jakie zmiany są potrzebne.Dlatego nie wiem kogo autor ma na myśli.
Różne organizacje wysyłają do komitetów wyborczych całkiem szczegółowe pytania . Często nie otrzymują opowiedzi lub jest ona wymijająca.

27.06.2020 4:19 gupol(szukam w OZE)

w tej kampanii prezydenckiej jest tylko 2 kandydatów - andrzej d. i postkomuna.
a co do programu który niby ma postkomuna to jest on znany i niezmienny. zawiera się w prostym haśle wyborczym : "JE#AĆ PiS" tudzież "BĘDZIESZ SIEDZIAŁ".
oto program "koniecznych zmian dla naszego i kolejnych pokoleń.". nie ma znaczenia czy wygra rafał, szymek, robert czy nawet krzysiu.
jeśli ktoś się łudzi że jest inaczej i liczy się jakiś tam klimat albo czyste powietrze to bardzo mu współczuję naiwności.

27.06.2020 6:53 Zakrecony

@ LOGIC

"Czym jest 18 000 000 na miesiąc przy 2 000 000 000 dla TVP na rok"

Czym jest 520 miliardów z nieszczelnego vat.

Można tak się przeszukiwać, ale tu chodzi nie o to co kto ukradł czy dał, tu chodzi o to jak działa caly system wyborczy po okrągłym stole.

27.06.2020 10:40 papa ohara

Jak już kiedyś pisałem, szkoda czasu i energii na chodzenie na jakiekolwiek wybory.

W Polsce zawsze mamy do wyboru mniejszych lub większych oszustów i złodziei. Uważam, że gdybym poszedł głosować to zmarnowałbym przede wszystkim kartkę papieru i kawałek długopisu a w dzisiejszych czasach również rękawiczki jednorazowe, maseczkę i płyn do dezynfekcji.

Ten czas lepiej spożytkować np na wypicie dobrej kawy czy obejrzenie ciekawego programu na discovery.

27.06.2020 11:30 pole torsyjne

https://marcinvam.com/ucieczka-do-przodu-deklaracja-suwerena/
a tu przekaz od Kogoś kto wierzy że cała prawda dobro mądrość szlachetność jeśli w ogóle istnieją mieszkają w

sercu

i nagle prawo stanowione w Prawdzie*, okazuje się tzw. hucpą i nagle wszystko jasne gdy serce staje się latarnią w mrokach ignorancji (hedonizmu) sonarem w odmętach podłości (chciwości)

nie ma i nigdy nie będzie ich (tych wartości) w zapisach prawnych bo to nie możliwe absolutnie
papier nie czuje,
* prawda ujawnia się w milczeniu słowa ją zabijają i są przyczyną konfliktów co najwyżej manipulacji ale nigdy porozumienia

wasze "prawa" to u mnie łajdactwo
na wybory nie chodzę bo pasterz jest mi niepotrzebny.

27.06.2020 14:43 WJ

Specyfika wyborów wszędzie jest podobna, jakoś trzeba poszerzyć mozliwość elekcji, stąd obietnice
.
Jesteśmy jednak (chyba?)) Myslącymi Istotami , więc kazdy nich rozważy - Kto dla niego i jego młodszych bliskich jest optymalnym, z dostepnych wariantów.

Głosuję, bo czuję się trochę odpowiedzialna, a Świat można zmieniać "małymi krokami", w moim przypadku...
Bierność zabrania malkontenctwa - (tak myślę) więc trochę aktywności Kochani :);)

27.06.2020 15:45 pole torsyjne

oddanie swojego głosu do przeźroczystej* urny to przyczyna milczenia owiec.
milczenie owiec to cicha zgoda na dowolną podłość

*przeźroczysta urna to odpowiedź na postulaty transparentnego państwa ♋:-(

28.06.2020 1:46 Wszędzie czuje CO2

Nie bardzo rozumiem, który z liczących kandydatów ma zmienić cokolwiek w kwestii klimatu. Żaden nie ma jaj żeby ruszyć górników i likwidować węgiel. Z drugiej strony prezydent w Polsce to może jedynie zawetować ustawę i tylko utrudniać pracę rządzącym. Taki urząd reprezentacyjny.

28.06.2020 2:58 gupol(szukam w OZE)

@logic
"Czym jest 18 000 000 na miesiąc przy 2 000 000 000 dla TVP na rok?"

miło że sie znowu pojawiłeś w naszym kółku wsparcia;p.. juz myslałem że się przeniosłeś na łono abrahama czy cos;p.

a co do 2 mld z budżetu dla tvp to co powiesz o miliardach zgarnietych z wpływów reklamowych przez stacje komercyjne kosztem tvp bo firma Nielsen notorycznie zaniża wskaźniki oglądalności dla "TV PiS"?;).
czyli co, oni mogą wykorzystywać przewagę jaką mają na rynku medialnym i wszystko jest w porządku a PiS nie ma prawa się bronić przed podłością i nieuczciwością. a jak. grunt żeby mieć kolejny pseudo argument propagandowy dla lemingów i je&ać pis .

@zakręcony
a właśnie że trzeba się tak przerzucać przykładami. bo diabeł tkwi w szczegółach. zawsze jest takie medialne wycie i nagonka a jak na spokojnie wgryźć się w konkrety to wychodzą same kłamstwa, prowokacje i fake newsy postkomuny. no ile tego było kuźwa to cięzko zliczyc. "afera" skok wołomin, bliźniacze wierze kaczyńskiego, tort na urodziny hitlera, niby kolosalne zarobki prezesa NBP i gigantyczne nagrody dla ministrów. etc etc.
a co jest najgorsze? że takie kłamstwa, oszczerstwa i pomówienia można w tym kraju produkować bez żadnych konsekwencji.jako wolność słowa. oczywiście pod warunkiem że szkalują pis.
bo jak by postkomunę to od razu rozgrzany sędzia interweniuje i robi porządek.
kojarzysz jak banda obywateli rp koczowała pod tvp i atakowała dziennikarzy? np tą magdę ogórek? i co ktoś poniósł jakieś konsekwencje? ni chua.
a teraz wyobraż sobie że idziemy pod siedzibę tvn napluć na samochód pani olejnik.
nie wyszlibyśmy z pierdla przez ruski miesiąc a grzywny takie by się posypały że do końca życia bysmy je spłacali. nie mówiąc o ogólnoeuropejskiej histerii jak to w polsce się atakuje dziennikarzy.

a co do vat. w czasie rządów po-psl wzrost pkb wynosił 2,5 - 3 % rocznie. tymczasem dochody z vat spadały o 1,5% rocznie.
pewnie po to tusk podniósł ten podatek żeby odpowiedni ludzie mogli lepeij zarobić. potem wystarczyło tylko zagarnąć kasę z OFE i podnieść wiek emerytalny.
a teraz nawet nie wolno wprost powiedzieć publicznie że to oni kradli bo ... nie ma dowodów.
a gdzie była wtedy komisja europejska? ktoś krytykował? skąd. same zachwyty i ordery.
widać elity brukselskie są równie zepsute, cyniczne i skorumpowane jak nasze z postkomuny. skoro tak to trzeba im wszystkim dać solidnego kopa w d.

28.06.2020 9:38 Zakrecony

@GUPOL(SZUKAM W OZE)

Strasznie mnie, cieszył ten kwik swin z UE jak PiS doszedł do władzy, to był lament zwierząt l, którym zostało zabrane koryto:).
Co obce państwa obchodzi poziom demokracji w Polsce, nagle Franccje czy Niemcy zaczął obchodzi Polski Los? Przecież czym słabsza demokracji w danym kraju tym bardziej można nim manipulowac.
Chodziło jedno za rządów POubekow mieli dojna Polskę.

28.06.2020 18:21 wsciekly_kot

@zakręcony
przecież po=pis
Skąd Ty jesteś że nie rozumiesz^^, siedzieli przy jednym stole i teraz "zwalaczają się" ponieważ jeden uważa ze dostał za mało a drugi jest rudy.
Poza tym z wrogiem dobrze się wojuje, niedobrze wygrywa, wtedy trzeba znaleźć innego i sobie go wychować.

28.06.2020 20:40 Zakrecony

@WSCIEKLY_KOT

"Skąd Ty jesteś że nie rozumiesz^^, siedzieli przy jednym stole i teraz "zwalaczają się" ponieważ jeden uważa ze dostał za mało a drugi jest rudy"
To, że się kłócą A później razem wódkę piją to, bardzo dobrze wiem.

Chodziło mi że za PO, UE miał swoje lewe interesy w Polsce:), dlatego tak kwiczelu gdy Pis doszło do władzy.

29.06.2020 11:37 LOGIC

@ GUPOL(SZUKAM W OZE)
Gdyby Nielsen zaczęła zaniżać wskaźniki oglądalności dla TVP, to firmy marketingowe przestałyby się kierować jej wskaźnikami oglądalności. To chyba zrozumiałe, że gdyby TVP miała większą oglądalność niż twierdzi Nielsen, to by się znalazła inna firma zajmująca się mierzeniem oglądalności. Tak działa rynek.

01.07.2020 5:49 gupol(szukam w OZE)

@wściekły kot

"przecież po=pis"

hehe to tak jakbyś napisał że PZPR = Solidarność.

owszem komuna dużo zrobiła żeby zamącić ten obraz. w końcu po to był stan wojenny w 81 r żeby zniszczyć pierwszą solidarność i założyć "swoją". z wałesą, frasyniukiem, gieremkiem i in. a potem dalej rządzić ciemnym ludem.
no i że wałęsa mógł pić wódkę z kwaśniewskim bez żenady to nie nowina.
no i udało im się. a cenę za to zapłaciła milcząca większość. bezrobociem, apatią, wegetacją.
ale ze stawianiem znaku równości między po a pisem to bym nie przesadzał.
za dużo trupów się posypało w międzyczasie tej wojny. szkoda że właściwie tylko po stronie pis. a trupy sprawiają że trudno siedzieć przy jednym stole. coż. polska to europejska rwanda. niestety.

01.07.2020 5:56 gupol(szukam w OZE)

@logic
"To chyba zrozumiałe, że gdyby TVP miała większą oglądalność niż twierdzi Nielsen, to by się znalazła inna firma zajmująca się mierzeniem oglądalności. Tak działa rynek."

haha ty naiwny jesteś jak dziecko. owszem rynek powinien tak działać ale w tym posranym kraju tak nie działa.

zresztą jak działał i działa "wolny rynek" w wydaniu monopolu postkomuny to chyba dobrze wiesz.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto