Miesiąc po pożarach osuszają torfowisko nad Biebrzą. “To niedorzeczne”

Na sytuację zwrócili uwagę aktywiści Towarzystwa Przyrodniczego “Dubelt” i Fundacji “Dzika Polska”. Na zdjęciach satelitarnych zauważyli ponad 50 pogłębionych rowów odwadniających w okolicy Biebrzańskiego Parku Narodowego. Wysuszają one Bagno Wizna. To teren rezerwatu przyrody o szczególnym znaczeniu dla ptaków żyjących na podmokłych terenach. Plan Zadań Ochronnych Natura 2000 obejmuje w tym miejscu między innymi wodniczkę, dubelta czy bataliona. Już wcześniej było im trudno – przez bezśnieżną zimę i suszę.

Wody ubywa

– Co roku jeżdżę w to miejsce z dziećmi. Obserwując okolicę w marcu i kwietniu, załamałem się. Zazwyczaj widzieliśmy tam typowo wodno-błotne ptaki, na przykład bataliony. W tym roku najwięcej było skowronków, typowych dla pól i łąk. Poziom wody w rowach był o ponad metr niższy, niż w poprzednich latach, łąki były suche – załamuje ręce Adam Bohdan z “Dzikiej Polski” w rozmowie ze SmogLabem. Twierdzi, że rowy były kopane pod koniec kwietnia. Niedaleko płonął Biebrzański Park Narodowy.

Ochronę ptaków naturalnie występujących w tamtym miejscu wymaga program Natura 2000. Chodzi między innymi o budowę zastawek, którymi zatrzymywana jest bagienna woda. Po ich zainstalowaniu, zasypaniu rowów i opadach, sytuacja mogłaby wrócić do normy po zaledwie kilku tygodniach.

Kto osusza Bagno Wizna?

– Plan zadań ochronnych Natura 2000 zatwierdzono w 2013 roku. Sprawdziliśmy, na jakim etapie jest budowa zastawek. Okazało się, że nic się nie dzieje – mówi Bohdan. Jak dodaje, pogłębiane rowy znajdują się głównie na prywatnych działkach. Na razie nie wiadomo jednak, do kogo należą. Aktywiści zwrócili się o interwencję do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która ma obowiązek wymóc na właścicielach wstrzymanie prac i przywrócenie terenu do pierwotnego stanu.

::W OBSZARZE OCHRONY WODNICZKI, DUBELTA I KULIKA (BAGNO WIZNA) POGŁĘBIONO PRZYNAJMNIEJ 50 ROWÓW ODWADNIAJĄCYCH::
W czasie gdy ze względu na dramatycznie niski poziom wody płonął Biebrzański PN w jego sąsiedztwie, na chronionym torfowisku Bagno Wizna intensywnie pracowały koparki pogłębiając rowy odprowadzające resztki wody jakie pozostały po bezśnieżnej zimie. Fundacja Dzika Polska oraz Towarzystwo Przyrodnicze Dubelt na podstawie analizy zdjęć satelitarnych zidentyfikowały p... Zobacz więcej

– Unia przeznacza miliony na ochronę dubelta i innych gatunków, również na Wiźnie. Tymczasem właściciele działek niszczą siedliska ptaków – twierdzi aktywista.

Osuszanie torfowisk to także dramat dla klimatu – przypominają aktywiści. Po wyschnięciu uwalniają one do atmosfery ogromne ilości dwutlenku węgla, którego są naturalnym rezerwuarem.

– To niedorzeczne. Szczególnie w czasie kampanii prezydenckiej i apelów rządzących o walkę z suszą. Premier i prezydent zachęcają do zakładania oczek wodnych, korzystania z beczek. W tym samym czasie mnóstwo wody ucieka wykopanymi rowami – nie tylko w bagnie Wizna, ale w całej Polsce – puentuje Bohdan.

Marcel Wandas, SmogLab

Komentarze

10.06.2020 7:47 Felek

Bo bagna to teren zmarnowany.
Osuszone i przeznaczone pod zbudowanie sztucznego stawu dają więcej budżetowi. Raz to materiały, dwa robocizna, trzy to opodatkowania od tych wcześniejszych. Do tego można jeszcze zrobic tam staw rybny i czerpać z niego kolejne korzyści.
No i do tego kwestia polityczna. Fikcyjna dbałość o retencję (powierzchniową) wody.

10.06.2020 7:50 wsciekly_kot

............. nie chce się nawet klasyka cytować.............

10.06.2020 23:53 KRÓL TYGRYSEK

Czy oni już do reszty oszaleli ?
To słów brakuje by oddać ich głupotę.

To murowane nieszczęście i pytanie sobie biedy.

15.06.2020 10:50 smoq

@FELEK zmarnowany to jest teren pomiędzy Twoimi uszami, spróbuj, może jeszcze czymś go zapełnisz (staw rybny?)

16.06.2020 20:29 Nowicjusz

@Smoq
Chyba nie zrozumiałeś sarkazmu Felka. Spróbuj podejść do tego stwierdzenia z dystansem.

21.06.2020 3:53 gupol(szukam w OZE)

hmm z tego artykułu wynika że osuszane są tereny należące do prywatnych właścicieli.
dlaczego mnie to nie dziwi...
apropos. warto nadmienić że susza właśnie zmienia się w powódź.

tymczasem rząd pod wpływem histerycznego wycia opozycji o suszy i bezczynności w jej obliczu (do czego się przyczyniliście) postanowił robić wielką retencję i blokuje odpływ wody na rzekach.
u mnie na rzece tamy są opuszczone i zablokowane. nie można ich ot tak sobie podnieść.
a zanim durne urzędasy zareagują na ulewne deszcze, setki ha łąk i pól znajdą się pod wodą.

i to też jest po części wasza wina. rozdmuchaliście ten temat do rozmiarów urojonej apokalipsy.

wszyscy uwierzyli że za chwilę zaczną umierać z braku wody a tymczasem będą się w niej topić.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto