Syberyjskie rzeki w kolorze rdzy. Z elektrowni w Norylsku wyciekły tysiące ton paliwa

Według niektórych rosyjskich służb skala skażenia może być jeszcze większa. Jak twierdzi Rosyjska Federalna Agencja ds. monitoringu środowiska naturalnego (Rosprirodnadzor), w wodzie znalazło się 15 tys. ton paliwa, reszta przeniknęła do gruntu. Lokalne służby podają jednak, że do rzek dostało się aż 18 tys. ton oleju napędowego. Efekt widać na zdjęciach z lotu ptaka wykonanych nad rzekami Ambranaya oraz Daldykan. Ich woda przybrała rdzawo czerwony kolor. W reakcji na katastrofę prezydent Władimir Putin ogłosił stan wyjątkowy na terenie całej Federacji.

Do wycieku doszło 29 maja. Jak podały rosyjskie media, przez dwa dni szefostwo elektrowni próbowało zataić awarię. Według właścicieli instalacji jej powodem jest topnienie wiecznej zmarzliny na Syberii. W jego wyniku naruszona została podstawa fundamentów budowli. Proces rozmarzania gruntu mógł ostatnio znacznie przyspieszyć – region nawiedziła fala upałów sięgających nawet 35 stopni. Taką temperaturę odnotowano między innymi właśnie w Norylsku.

To już trzeci taki wyciek w przeciągu ostatnich lat. Syberyjskie rzeki były zanieczyszczane przez lokalne elektrownie również w 2016 i 2018 roku. We wszystkich przypadkach winne było przedsiębiorstwo wydobywcze i energetyczne Norilsk Nickel.

Tym razem skala kryzysu jest jednak o wiele większa. Przedstawiciele rosyjskiego Greenpeace’u twierdzą, że sytuacja może być porównana jedynie z wyciekiem ze statku Exxon Valdez u wybrzeży Alaski w 1989 roku. Wtedy do morza dostało się 37 tys. ton ropy naftowej. Rosprirodnadzor szacuje, że oczyszczenie środowiska może kosztować nawet 110 miliardów rubli (ponad 6 miliardów złotych). Zdaniem ekologów nawet tak kosztowna akcja nie uratuje syberyjskiej przyrody, która już teraz może być bezpowrotnie skażona. Były wiceszef Rosprirodnadzoru Oleg Mitwol przyznał, że wyciek z Norylska może być największą taką katastrofą w historii Arktyki.

Według rosyjskich mediów plamę oleju można usunąć między innymi poprzez jej podpalenie. Służby wykluczyły jednak taki scenariusz. Policja aresztowała dyrektora elektrowni Wiaczesława Starostina, który za kratkami pozostanie przynajmniej do 31 lipca. Na razie nie postawiono mu żadnych zarzutów.

Marcel Wandas, SmogLab

Komentarze

07.06.2020 12:39 Mariusz

Ile to jest tysiąc ton paliwa? Blok o wymiarach 11x10x10 metrów. To jest mały pikuś w porównaniu do codziennych wycieków wszystkiego do rzek choćby w samej Polsce gdzie oczyszczalnie ścieków sa ciągle nieoczywistym wynalazkiem w wielu miastach. W samej Warszawie chyba nie wszystko jest oczyszczane
A już taka rzeka Yamuna, przepływająca przez Delhi - Każdego dnia odprowadzane są do niej 3 mld. litrów ścieków oraz odpady stałe, które unoszą się na jej powierzchni. To obszar martwy biologicznie.
Ścieków z chińskich fabryk zalewających rzeki i jeziora lepiej nie pokazywać.

07.06.2020 16:15 Felek

@Mariusz

No właśnie, właśnie. Zaś wszyscy nie mogą się doczekać powrotu do poepidemicznej normalności. Czyli jak znając takie zjawiska, kurek ze ściekami otwarty na pełen spust.
Winowajca wycieku oczywiście jakoś bardzo nie ucierpi. Na pewno nie ucierpi za skażenie, za to ucierpi za doprowadzenie do zmarnowania 20 tys. ton paliwa.
Wartość paliwa > czystość środowiska.

08.06.2020 13:29 Cruithne

Tak to wygląda z satelity:
https://twitter.com/siberian_times/status/1268508727675547648?s=20
"Małym pikusiem" bym tego nie nazwał.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto