Senator Pęk po zimnym maju pyta, co się stało z globalnym ociepleniem?

Czy tegoroczny maj był naprawdę rekordowo zimny? Czy wyjątkowo zimny miesiąc świadczy o tym, że globalne ocieplenie to fikcja? Komentujemy niedawną wypowiedź wicemarszałka senatu Marka Pęka i wyjaśniamy, jak jest naprawdę.

Senator Marek Pęk (Prawo i Sprawiedliwość) zapytał w weekend na twitterze:

Co się stało z globalnym ociepleniem? #WyjątkowoZimnyMaj

Ten wpis to dobry przykład pewnego typu „sceptycznych” komentarzy, pojawiających się w mediach społecznościowych nie od dziś. Wszystkie one brzmią mniej więcej tak:

Pada śnieg (marznę/jest zimno/kałuże zamarzły). No i gdzie to globalne ocieplenie, o którym tyle się mówi?

Prawdą jest, że tegoroczny maj był wyjątkowo chłodny. W artykule „Najzimniejszy maj od 1991 roku” opublikowanym niedawno na stronie „Pogoda i Klimat” możemy przeczytać: „Według wszelkich znaków na niebie i ziemi, maj 2020 zakończy się najniższą anomalią temperatury powietrza od 1991 r. Spodziewamy się, że osiągnie ona ok. -2.3 – -2.4K względem normy z lat 1981-2010. Jest to już drugi chłodny maj z rzędu – w roku ubiegłym jego anomalia względem ww. normy wyniosła -1.1K.”

(K oznacza tu stopnie Kelwina, ale ponieważ mówimy o różnicach temperatur, to można by równie dobrze użyć znacznie lepiej znanych większości z nas stopni Celsjusza.)

Był to więc najprawdopodobniej najchłodniejszy maj od 1991 roku. W Polsce.

Tylko że Polska to nie cały świat

A przed słowem „ocieplenie” nie przypadkiem stoi przymiotnik „globalne”. Tak wyglądała w maju 2020 anomalia temperatury dla całej planety:

Anomalia temperatury na Świecie dla okresu 1-29 maja 2020 roku (dane za 30 i 31 maja nie są jeszcze dostępne). Źródło: National Oceanic and Atmospheric Administration

To nie wszystko. Zimne maje zdarzały się w Polsce w ostatnich dekadach dość często. I bywały zimniejsze niż maj 2020. Autor cytowanego wyżej tekstu pisze:

„Żeby dotrzeć do anomalii niższej, trzeba się cofnąć aż do 1991 r., kiedy wyniosła ona -3.5K. Maj 1991 był więc od obecnego mimo wszystko znacznie chłodniejszy. Jeszcze chłodniej było w 1980 (…) Ekstremalnie zimny maj miał miejsce w roku 1941, szczególnie zimna była tu pierwsza połowa miesiąca, charakteryzująca się miejscami średnimi temperaturami charakterystycznymi dla końca marca.”

Globalne ocieplenie ma się dobrze

Jakby uprzedzając wątpliwości senatora Pęka (i wielu innych osób), autor artykułu na stronie „Pogoda i Klimat” wyjaśnia, że globalne ocieplenie ma się dobrze. Bo w skali globalnej maj był jednym z najcieplejszych. Na SmogLabie pisaliśmy o tym wielokrotnie – na przykład w kontekście upałów na Syberii.

Co więcej, w Polsce tegoroczny maj był cieplejszy od tego z 1991 roku o 1,1 K.

„To jest mniej więcej różnica, jakiej można by było się spodziewać między wyjątkowo chłodnymi majami w ocieplającym się klimacie” – tłumaczy autor.

Pogoda to nie to samo co klimat

Marszałek Pęk myli pogodę i klimat, na co zresztą wiele osób zwracało mu uwagę w komentarzach. A klimat to – nieco upraszczając – uśredniona pogoda.

Od początku rewolucji przemysłowej, czyli od drugiej połowy XVIII w. średnia temperatura Ziemi wzrosła już o około 1,1 °C. Niewiele?

Niestety, to bardzo dużo. Bo nie wszędzie wzrost temperatur jest taki sam – powierzchnia lądów ociepla się dużo szybciej niż oceany. Senatora Pęka, podobnie jak większość z nas, zapewne najbardziej interesuje to, co się dzieje z klimatem w naszym kraju.

Ociepla się czy nie?

Oj, ociepla, i to szybko: w ciągu ostatnich 30-40 lat średnia temperatura wzrosła w Polsce już przynajmniej o 2°C. A może nawet więcej, jeśli porównamy średnią temperaturę dla obecnego terytorium Polski w latach 1851-1900 (7,2°C) i w roku 2019 (10,3°C).

Zmianę klimatu widać zresztą gołym okiem – choćby po praktycznie bezśnieżnej zimie 2019/2020.

Lata 2018 i 2019 były u nas najcieplejsze w historii pomiarów. Rekord temperatury z roku 2018 utrzymał się tylko przez rok, bo 2019 okazał się jeszcze cieplejszy, i to aż o 0,4 °C. Pytanie, czy 2020 pobije kolejny rekord?

Podziękowania

Za pomoc przy pisaniu tego tekstu chciałem podziękować Redakcji portalu „Nauka o Klimacie”.

Przypis

W niektórych przypadkach nawet nietypowa zimna czy wręcz mroźna pogoda mogą wynikać ze zmiany klimatu. Z reguły oznacza to, że gdzieś indziej, gdzie powinno być w tym samym czasie bardzo zimno, (np. w Arktyce, na Syberii) jest akurat wyjątkowo ciepło.

Takie anomalie bywają bardzo szkodliwe. Nagłe mrozy tam, gdzie nie powinno ich być, mogą niszczyć plony. Jednocześnie w nadzwyczajnie ciepłej Arktyce lód topi się w jeszcze szybszym tempie, zaś na Syberii szybciej rozmarza wieloletnia zmarzlina.

Dlatego termin „zmiana klimatu” jest bardziej precyzyjny od terminu „globalne ocieplenie”.

Czasem w naszym codziennym (z konieczności ograniczonym i subiektywnym) doświadczeniu może się wręcz wydawać, że klimat robi się raczej coraz dziwniejszy niż coraz cieplejszy. Ale ta „dziwność” jest powiązana ze wzrostem średniej temperatury całej planety.

Jakub Jędrak, SmogLab

Komentarze

04.06.2020 12:24 rnr

Wspoczesni ludzie (w tym politycy) w duzej czesci tego nie zrozumieja. Z prostej przyczyny, tekst jest za dlugi. Spia juz w 2 akapicie.

Tutaj reakcja musialaby sie skończyć na 1 zdaniu, typu 'pan nie rozumie co to znaczy globalne, pan mysli ze to znaczy ze codziennie i w kazdym punkcie na ziemi'.

04.06.2020 17:14 Bob

Senator kontynuuje tradycje ojca. Wpiszcie "globalne ogłupienie Bogdan Pek".

Chłop powinien dorobić się ksywki Marek Termometr Pękł

04.06.2020 23:26 water world

granat !
pękł !
Ha ha ha !

05.06.2020 16:00 papa ohara

Ale zauważcie, że jak mijały kolejno rekordowo ciepłe grudzień, styczeń, luty czy marzec to senator siedział cicho. Najwidoczniej też nie pamięta jakie były zimy za czasów gdy był dzieckiem i co to jest śnieg, który jak spadnie to leży przez kilka miesięcy.

06.06.2020 11:01 STASZEK

Że też tacy głupcy mają cokolwiek do gadania i decydowania.
Co za durnie. Kiedyś w 2001 było śniegu tyle że jako 4 letni smarkacz w nim utknąłęm ot stóp do głowy. Zaspy na 1,5 metra można było znaleźć wszędzie. Ot tak sobie.
Miałem problemy ze zwykłym pójściem do szkoły. Nie raz się w tych zaspach udupiłem.

A co w 2019-2020 ? Żałosna spłachetka. Znalezienie choć ułamka 1 cm śniegu to wyzwanie. To ukazuje jak daleko sprawy zaszły.

I co tu począć ? Takim głupcom to tylko kula w łeb

06.06.2020 13:09 Ojciec dzieciom

@STASZEK
Nie życz drugiemu co tobie niemiłe.
@Redakcja ZNR
Proszę skasowanie tego wpisu jako niezgodnego z zasadmi współżycia międzyludzkiego.

06.06.2020 17:30 Wojtek Sz.

Problemem nie jest to, że gość to powiedział, ale że wszyscy się o tym dowiedzieli. W globalnym świecie mediów mamy obecnie możliwość powiedzenia głupoty w każdym momencie i wszyscy to usłyszą. Obecnie nie jesteśmy w stanie "kontrolować przekazu" pod względem merytorycznym, musisz to robić sam czytelniku. Niestety nawet w krajach wysoko rozwiniętych max. 20% ludzi ma wyższe wykształcenie, które pozwala domniemywać, że ludzie coś wiedzą i umieją sprawdzić fakty oraz dodać dwa do dwóch. Pozostali - nie tego nie umieją. Do nich jest ten przekaz senatora.

06.06.2020 18:45 Staszek

@ OJCIEC DZIECIOM

Ty nie widzisz do czego oni nas doprowadzili?
To tylko kwestia max kilku lat aż warunki środowiska pogorszą się do tego stopnia aż dojdzie do zbrojnego konfliktu.

Ich głupota jest niesłychana. Nie widzą niszczycielskich tendencji nawet teraz gdy tempo eskalacji przerasta nawet najśmielsze prognozy.
Prognozy a co dopiero możliwości reagowania.
To że pada w Arabii saudyjskiej czy Grecji śnieg to ewidentny znak tego że klimat jest nieobliczalny.
Z ich winy. to oni wymyślili ten durny samodestrukcyjny system. To oni są winni tego że

@ WOJTEK SZ.

Bo demokracja to rządy głupców.
Głos głupca i mądrego profesora wart tyle samo.
Ponieważ głupców jest więcej to ''do nich'' skierowane są przekazy wyborcze.
Demokracja to ''iluzja wyboru'' .
Te decyzje nic nie znaczą. Senator o którym mowa to pewnie '' sługa uniżony lobby paliw kopalnych '' Płacą mu za łganie i blokowanie zmian.
Za zachowanie stanu w którym korporacje mogą dowalać
węgla ,gazu ,nafty do pieca i przytulać kasę której nie mogą wydać.
Wszyscy w tym sejmie to ''pachołki korporacji''
To zwykłe pośmiewisko i farsa.

07.06.2020 0:06 gupol(szukam w OZE)

@staszek

kurcze już cie zainfekowała greta swoją idiotyczną narracją.

zamiast słów : "ONI" , "ICH" zacznij używać słów "MY", 'NASZA"
a jeśli nie mieszkasz w lesie i nie jesteś pustelnikiem to mów w pierwszej osobie. bo nie jesteś bez winy.

07.06.2020 11:23 STASZEK

@ GUPOL

Owszem jestem winny po części.
Nie każdy jest winny w takim samym stopniu.
W każdej grupie są jakieś ''głosy decydujące'' za innych.
Chodzi mi o to że to nie ja ' 'nadawałem kurs i decydowałem o stworzeniu nowotworowej gospodarki''
To nie ja ''Byłem kiedykolwiek denialistą klimatycznym''
To nie ja '' Promowałem hiperkonsumpcyjny styl życia''
To nie ja '' Lekceważyłem obligatoryjne szkody z tytułu głobalnego ocieplenia''

Ja tylko funkcjonuję w ramach systemu który się niebawem rozpadnie z trzaskiem.
Korzystam z paliw kopalnych. Bo nie mam innego wyjścia.
Z winy decydentów i beneficjentów tego nowotworowego systemu którzy będą blokować wszelkie zmiany.

Wszyscy płyniemy na jednym Titanicu.
I nie wszyscy mamy wpływ na jego kurs bo wstępu na ''mostek kapitański'' nie ma żadne z nas.

11.06.2020 3:39 gupol(szukam w OZE)

@staszek
"Korzystam z paliw kopalnych. Bo nie mam innego wyjścia"

heh nie widzisz kolosalnej hipokryzji w tym zdaniu?. skoro ty nie masz innego wyjścia to może i "decydenci" nie mieli i nie mają?
a prawda jest taka że masz inne wyjście. możesz zrezygnowac z paliw kopalnych. problem polega na tym że NIE CHCESZ.
dlaczego? bo życie bez nich jest wegetacją. powolnym umieraniem w męczarniach. głownie psychicznych bo odcina cie od współudziału w interakcjach społecznych. a to ci się nie podoba...
chciałbyś żeby wszyscy nagle przestali z nich korzystać co?;) była by równośc w nędzy. ale przyjemne to raczej też by nie było.

11.06.2020 13:30 STASZEK

@ GUPOL

Nie mam innego wyjścia bo to nie ja nadawałem temu szaleństwu kurs.
Musiałbym ''NIC'' nie robić by z nich nie korzystać w sposób pośredni lub bezpośredni.
Po chodniku się nie przejdę bo paliwa kopalne.
Ze światła latarni nie skorzystam bo paliwa kopalne.
Wszystko na paliwach kopalnych stoi. Czego byś nie ruszył pośrednio i bezpośrednio.
Nie mam innego wyjścia. Nawet drobne rzeczy dziś wymagają a tych interakcji z grupą
To jest obligatoryjny przymus przez całokształt tego systemu źeby się dało żyć.

Jak zwierzę żyje to musi oddychać. Są rzeczy obligatoryjne.
Nie ja jestem winny tego że tym '' wysoko postawionym głupcom'' chciało się pazernie gromadzić pieniądze ponad wszelką miarę.
Napychali sobie kiesę bez opamiętania ilościami pieniędzy których nie umieją wydać .
A teraz napytali biedy.

Ta cywilizacja to jest Titanic po walnięciu w górę lodową.

Nie chodzi o to by z paliw kopalnych nie korzystać.
Tylko robić to z głową i nie palić za dużo w tak krótkim czasie. .
Paliwa kopalne same w sobie to jeszcze nie jest problem.
Problemem jest to jak je ludzie wykorzystują.
A przeholowali sprawę ilościowo dokumentnie.
A za nadużycia się płaci. I prędzej czy później się zacznie nędza.