Kwiecień 2020 w ataku na rekord temperatury z 2016

Chociaż w wielu sferach naszego życia obserwujemy ostatnio spowolnienie, niestety efekt ten nie dotyczy na razie zmiany klimatu. Ostatni miesiąc zapisał się jako jeden z dwóch najcieplejszych kwietniów w historii pomiarów prowadzonych od 1880 roku.

Rysunek 1: Wielkanoc nad Dunajem (Wiedeń 2020), zdjęcie: Otto Rapp (licencja CC BY-NC-ND 2.0)

Amerykańska Narodowa Administracja ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA) w swoim comiesięcznym podsumowaniu oszacowała anomalię globalnej temperatury powierzchni w kwietniu tego roku na 1,06°C powyżej średniej z lat 1981-2010. Dało mu to drugie miejsce w rankingu, o 0,07°C za kwietniem 2016 roku, kiedy to temperatura przekroczyła średnią o 1,13°C. Analiza NASA GISS pokazała z kolei, że obecny kwiecień był cieplejszy od tego z 2016 roku o 0,04°C, a europejski Copernicus Climate Change Service umieścił oba praktycznie ex aequo, z różnicą temperatury 0,01°C na korzyść kwietnia 2016 r.

Różnice w klasyfikacji wynikają przede wszystkim z tego, jak poszczególne instytucje szacują temperatury na obszarach, gdzie nie ma dobrej sieci pomiarowej, takich jak Arktyka; w mniejszym zaś od algorytmów homogenizowania danych (wyjaśniamy to m.in. tutaj).

Rysunek 2: Anomalia temperatury powierzchni Ziemi w kwietniu 2020 r. względem okresu bazowego 1981-2010. Źródło NOAA

Ze względu na olbrzymią pojemność cieplną wód oceanicznych temperatura nad lądami rośnie szybciej niż nad oceanami (patrz wykres poniżej). Według analizy NOAA temperatura nad oceanami w kwietniu tego roku była wyższa od średniej z okresu bazowego o 0,83°C, co dało jej pierwsze miejsce w historii kwietniowych pomiarów. Temperatura nad lądami zajęła drugie miejsce, będąc wyższą od średniej o 1,65°C.

Rysunek 3: Zmiany temperatury nad lądami i oceanami w serii pomiarowej NASA GISS względem okresu bazowego 1880–1910, wygładzone za pomocą algorytmu Lowess z oknem wygładzenia 5 lat. Źródło NASA GISS

2020 najcieplejszym rokiem w historii w pomiarów? Są szanse.

Biorąc pod uwagę pierwsze miesiące roku (styczeń-kwiecień), jak na razie obecny rok plasuje się na drugim miejscu, za 2016.

Rysunek 4: Anomalie średniej globalnej temperatury powierzchni dla okresu styczeń-kwiecień względem okresu bazowego 1951-1980. Źródło NOAA

To, że obecny rok będzie jednym z pięciu najcieplejszych w historii (wszystkie z nich wystąpiły od 2015 r.) jest praktycznie pewne – wg NOAA prawdopodobieństwo tego przekracza 99,9%.

Dotychczasowy rekordzista – rok 2016 – zajął najwyższe miejsce na podium ze wspomaganiem wyjątkowo silnego zjawiska El Niño, które osiągnęło swój szczyt na przełomie 2015 i 2016 r. El Niño to ciepła faza cyklu oceanicznego na Pacyfiku (ENSO - El Niño Southern Oscillation), podczas której ocean oddaje energię termiczną atmosferze, podnosząc średnią temperaturę powierzchni Ziemi (patrz Mit: Za globalne ocieplenie odpowiada El Nino).

Najwyższe temperatury, dzięki którym rok 2016 ustanowił rekord, miały miejsce w pierwszych miesiącach roku, w kolejnych, w związku ze słabnięciem zjawiska El Niño, anomalia temperatury zmalała.

Rysunek 5. Anomalie temperatury w kolejnych miesiącach lat 2016 i 2020 w serii NASA GISS (okres bazowy 1951-1980). Źródło NOAA

Udostępnione przez NOAA narzędzie statystyczne, Global Annual Temperature Rankings Outlook, daje obecnemu rokowi 69-procentowe szanse na ustanowienie nowego rekordu. Zbliżone prawdopodobieństwo podaje NASA.

Rysunek 6: Udostępniona przez Gavina Schmidta, dyrektora Instytutu Badań Kosmicznych Goddarda, prognoza prawdopodobieństwa ustanowienia w tym roku nowego rekordu temperatury. Tekst: „Wraz z dzisiejszą aktualizacją [serii pomiarowej] GISTEMP, rok 2020 praktycznie na pewno znajdzie się wśród 3 najcieplejszych w historii (z danymi sięgającymi wstecz do 1880 roku), będąc 6-tym rokiem z rzędu o ponad 1°C cieplejszym od końcówki XIX wieku, z wysoką szansą na pobicie rekordu (~70%)”. Źródło

Fakt, że obecny rok może zostać najcieplejszym w historii bez pomocy El Niño, oraz przy bardzo niskiej aktywności słonecznej, jest czymś bezprecedensowym. W pewnym stopniu do wzrostu temperatury może też przyczynić się epidemia koronawirusa i związany z nią spadek emisji zanieczyszczeń powodujących chłodzący klimat efekt aerozolowy oraz zmniejszenie liczby ocieplających klimat samolotowych smug kondensacyjnych.

Marcin Popkiewicz

Komentarze

24.05.2020 7:35 Felek

W czasie mojego życia temperatura średnia wzrosła o 0.5 stopnia C.
Przy takim tempie i przyśpieszeniu wzrostu temperatury to w połowie wieku 2.0 stopnie C są gwarantowane.
A to oznacza, że do tego czasu będą już widoczne i nieuniknione oraz wysokie straty w wielu gałęziach gospodarczych.
No chyba, że zachłanność wygra z rozsądkiem i sami, świadomie przekształcimy pokoronawirusową gospodarkę w taką, która się lepiej dopasuje do zmian klimatu. Jest na to doskonała okazja, setki milionów ludzi oderwało się od swojej niewolniczej obroży. Jest niepowtarzalna wręcz okazja zmian na dobre. Coś czego nie było od przeszło 100 lat wskali globalnej. Zmiana, która pozwoli kolejnym pokoleniom przeżyć i przetrwać, zmniejszając jednocześnie niebezpieczeństwa oraz nierówności społeczne.
Aczkolwiek ja w to nie wierzę, albo raczej mam przekonanie, że tak się sprawy nie potoczą. Wiara nic wspólnego z logiką i analizą dotychczasowych poczynań z resztą nie ma. Gdy przeanalizować historię i spojrzeć na priorytety biznesu, to tam tylko pieniądze i nic więcej. Nie ma w każdym razie co liczyć na godne traktowanie j jakąś równość. Najbardziej przykre jest, że większość rodziców z pełnym przekonaniem twierdzi, że dobro ich dzieci to priorytet. Mam wrażenie, że sami nie wiedzą co mówią i przeczą sobie poprzez własne akcje.

24.05.2020 10:34 pole torsyjne

z ludźmi dzieje się coś dziwnego od ponad miesiąca mianowicie chodzą w szmatkach na obliczach.
myślałem długo po co im te szmatki te gałganki akurat w tym miejscu, zacząłem to analizować
szmatki jako dekoracja ot po prostu nawa moda- prawdopodobne, ale zbyt to niepraktyczne żeby akurat wiosną dla mody fundować sobie taką udrękę, a kiedy w owej szmatce zobaczyłem sąsiadkę która dopiero co wstrzyknęła sobie silikon w usta żeby mieć żabie takie ładne wydatne i była bardzo zadowolona z efektu pojąłem że to nie o modę chodzi.
szmatki jako ochrona przed wirusem albo innym zanieczyszczeniem powietrza, niezbyt długo dochodziłem do wniosku że przepuszczalność owej szmatki, a więc jej filtracyjna funkcja szybko zostanie utracona wraz z zawilgoceniem, a wydychane powietrze znajdzie ujście bokami rażąc współtowarzyszy przestrzeni z pełną mocą, tak więc i tą hipotezę musiałem odrzucić jako niedorzeczność

a może oni się wstydzą? pochwyciłem ten trop, czyżby chodziło o seks? no ale jak to?
Wiem! miłość francuska to sprawiła że w zbiorowej świadomości usta stały się częścią genitalną a oni po prostu postanowili dla przyzwoitości założyć jeszcze jedne górne majtki. ponieważ ta hipoteza jest najbardziej logiczna przy niej pozostaje
Nie twierdzę że to efekt nowych preferencji seksualnych, to raczej efekt wzrastającej świadomości ludzkości do której wreszcie dotarło że ten wstyd trzeba przykryć, wibracje planety podnoszą się znakiem tego. i to cieszy

25.05.2020 2:59 gupol(szukam w OZE)

globalnie kwiecień może i rekordowy ale u nas zimny jak luty;)
widać ciepła zima to zimna wiosna;(
a maj wcale nie zapowiada się cieplej...

https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/2020-05-19/maj-bedzie-najzimniejszy-od-prawie-30-lat-nadchodzi-kolejna-fala-niszczycielskich-przymrozkow/

28.05.2020 10:10 Cruithne

@GUPOL

Racja, u nas zimno jak cholera, w moim ogródku balkonowym rośliny z trudem kiełkują. Nasze ciepełko
najwyraźniej zabłądziło i powędrowało na Syberię:
https://thebarentsobserver.com/en/arctic-ecology/2020/05/red-alert-northern-siberia-heat-shocks-threaten-life-tundra

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto