Prognoza globalnego wymarcia drzew

Tim Brodribb od 20 lat mierzy na różne sposoby, jak globalne ocieplenie zabija drzewa. Jego czułe mikrofony pozwalają usłyszeć ich ostatnie, ciężkie oddechy. Podczas fal nieznośnych upałów i susz pęcherzyki powietrza atakują delikatne, wodniste żyły drzew i rozrywają je z trzaskiem. Specjalne kamery utrwalają chwilę, w której liście otwierając się błyskawicznie, przerywają proces fotosyntezy.

Musimy usłyszeć krzyki tych biednych, cierpiących istot, powiedział Brodribb, fizjolog roślin z Uniwersytetu Tasmańskiego, który zidentyfikował kiedy, gdzie i jak drzewa giną wskutek ekstremalnych temperatur i susz. W swojej analizie opublikowanej 17 kwietnia 2020 r. w Science uczony dokonał przeglądu ostatnich badań nad ich śmiertelnością. Nie pozostawiają one wątpliwości, że nawet przy liniowej zmianie klimatu większość drzew nie przeżyłaby następnych czterech dekad. Obserwujemy nagłe zaburzenie systemu klimatycznego Ziemi, które skróci ten okres. Negatywne skutki wzrostu temperatur i zakłócenia wzorów opadów zdystansowały już korzyści związane z podnoszącym się poziomem koncentracji dwutlenku węgla. Poza tym wchodzą one w interakcje ze szkodnikami i patogenami. Na Południowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych rozwijająca się megasusza osłabiła i uśmierciła setki milionów drzew, w tym sosny i osiki. W Afryce konają cedry i akacje. Południowoamerykańskiej Amazonii coraz trudniej jest przetrwać. Na Bliskim Wschodzie maleje liczba jałowców. W Hiszpanii i Grecji umierają z pragnienia dęby. W wilgotnej do niedawna Europie północnej susze wywierają ogromny nacisk na buki.

Drzewa i lasy można porównać do koralowców i raf, wyjaśnił Brodribbo. Są one wolno rosnącymi i długowiecznymi formacjami, które nie mogą przenieść się lub przystosować w krótkim czasie do gwałtownego ocieplenia. Ich granica wytrzymałości jest stosunkowo sztywna. W przypadku koralowców globalny punkt krytyczny został osiągnięty w latach 2014–2016. W rekordowo ciepłych oceanach rafy na całym świecie wyblakły i obumarły. Nowe, szczegółowe informacje i modelowanie, które pokazuje, jak niedobory wilgoci zabijają drzewa, sugerują, iż mają one podobny próg śmiertelności. Po jego przekroczeniu lasy wyginęłyby na całym świecie. Nikt nie zdołał przewidzieć scenariusza blaknięcia koralowców. W podobnej sytuacji znajdują się drzewa, co jest katastrofą, dodał uczony. Naukowcy odkryli, iż punktem krytycznym jest ocieplenie powierzchni planety o +2°C w porównaniu z 1750 r. Wartość tę odnotowano w pierwszych miesiącach 2020 r.

Drzewa wychwytują i magazynują około jedną trzecią dwutlenku węgla emitowanego przez cywilizację przemysłową. Są one fundamentem różnorodności biologicznej na lądzie. Zatem ich zagłada doprowadzi do skoku stężenia CO2 i tym samym dodatkowego ogrzania atmosfery. Znikną siedliska niezliczonych gatunków roślin, grzybów i zwierząt.

Źródło: Blog Exignoranta

Komentarze

17.05.2020 18:10 Felek

To właśnie gwóźdź do trumny kolejnego wymierania. Nie przeżywa najsilniejszy tylko najlepiej się adaptujący.
Problem polega na tym, że DNA organizmów żywych nie ma w swoim repertuarze reakcji na zmianę w środowisku na taką skalę i w takim przedziale czasowym. Ma zmieniać organizm w przedziale miliona lat, a nie 10-100 lat. Nie zdołamy, tak jak te drzewa przeżyć w takim środowisku.
Być może technologia przedłuży agonię o pareset lat dla niedobitków ale bazując na obecnie znanych źródłach pozyskiwania energii oraz walących się fundamentach zanieczyszczonej i zdegradowanej biosfery - szczerze wątpię, że technologia jakąznamy nas ocali. Tym bardziej, że pojemność życiowa przyrody wraz z czasem zmaleje do 1/10 obecnej? A może nawet mniej.

17.05.2020 19:37 Paweł

Pozostanie sucha skała, po której nie będzie niestety jeździł Wall-y.

17.05.2020 19:45 Paweł

Swoją drogą, to ciekawie "działa" ta Wasza strona. Raz wklepujecie artykuły, w których jest: "Naukowcy przypominają, że obecnie klimat jest o ok. 1 st. C. cieplejszy, niż przed rewolucją przemysłową. Ludzkość wyemitowała już przy tym wystarczająco CO2, aby ogrzać planetę o ponad 1,5 st. C (ocieplenie pojawia się z pewnym opóźnieniem).

Międzynarodowe umowy przyjmują natomiast cel nieprzekroczenia ocieplenia o 2 st. C. Miałoby to bowiem katastrofalne skutki - zagrożenie zdrowia, migracje ludności, braki żywności, niszczenie środowiska.

Żeby zaraz potem cytować inny, gdzie jest: "Naukowcy odkryli, iż punktem krytycznym jest ocieplenie powierzchni planety o +2°C w porównaniu z 1750 r. Wartość tę odnotowano w pierwszych miesiącach 2020 r."

To w końcu, jaka jest Wasza opinia w sprawie temperatur? Posiadacie swoje zdanie, czy wklepujecie, co popadnie?

17.05.2020 22:35 Carlinfan

Wklepują co popadnie, bo po za Marcinem raczej nikt badań nie prowadzi.

18.05.2020 3:00 gupol(szukam w OZE)

kurcze i znowu tylko " drzewa giną wskutek ekstremalnych temperatur i susz."

a co z drzewami ginącymi na skutek powodzi oraz mrozów? czemu o nich nikt nie wspomni?;)

"Nie pozostawiają one wątpliwości, że nawet przy liniowej zmianie klimatu większość drzew nie przeżyłaby następnych czterech dekad."

dobra, ja rozumiem, narracja narracją ale to już jest upadek w opary absurdu.
ok drzewo nie może się przenieść ale to jakoś nie przeszkadza lasom zmieniać swój zasięg występowania. np nowe drzewa liściaste kiełkują na terenach połozonych coraz bardziej na północ albo coraz wyżej w górach. tymczasem ten artykuł zdaje sie twierdzić że stare drzewa wymrą i żadne nowe już nie urosną. no błagam.

a jeśli drzewa miałyby wymrzeć to nie przez zmiany klimatu a przez zanieczyszczenie środowiska naszymi chemikaliami. od pyłów (PM) przez związki siarki aż po pestycydy i odpady jądrowe.

tak się składa że zbiorowiska leśne przetrwały wiele równie gwałtownych zmian klimatu - choćby epoki lodowcowe gdzie czas przejścia między glacjałem a interglacjałem i na odwrót też można mierzyć w dekadach.

@paweł
"To w końcu, jaka jest Wasza opinia w sprawie temperatur? Posiadacie swoje zdanie, czy wklepujecie, co popadnie?"

a jaka jest twoja opinia? bo zdania są mocno podzielone.
na jednym krańcu ludzie którzy wierzą że ziemia zamieni sie w drugą wenus góra za 5 lat i 3 miesiące a na drugim ci co wierzą że zmiany klimatu będą dla wszystkich dobre i korzystne a ziemia rozkwitnie i stanie się edenem.
do wyboru do koloru. wszystko zależy od tego jak wizja bardziej cię kręci. nic pewnego nie da się orzec.

18.05.2020 3:20 gupol(szukam w OZE)

aha zapomniałbym. drzewa przetrwały również zderzenia z asteroidami,
to co dzieje sie teraz to jest po prostu śmieszne w porównaniu z tym co rosliny lądowe musiały znieść po zderzeniu z kosmicznymi obiektami o średnicy wielu kilometrów. globalne pożary, trzesięnia ziemi, trujące wyziewy super wulkanów. a potem nuklearna zima i miesiące lub nawet lata bez dostępu do światła słonecznego.

a takie katastrofy zdarzały się już kilkakrotnie w ciągu ostatnich 400 mln lat i co? drzewa wciąż stoją. ten artykuł ma zapewne przerażać laików i zmusić do działania na rzecz cięcia emisji CO2 ale czy naprawdę musi się zniżać do poziomu farso-histerii.?
może i musi ale to tylko dowodzi że mało kto chce jeszcze o tym słuchać. szkoda że tak nisko trzeba upaść żeby zwrócić uwagę na ten problem..

18.05.2020 10:04 Wojtek Sz.

Ale upadł asteroid i drzewa się odrodziły czy też np. przez 50-100-1000 lat nie było drzew? To ważne, bo dla naszej cywilizacji nawet 100 lat bez drzew to tragedia.

Oczywiście człowiek zapewne zapobiegnie takiej zagładzie jak tu piszemy, bo przecież umiemy sadzić drzewa - ostatnio nawet stało się to modne. I możemy je sadzić poza naturalnymi strefami klimatycznymi.

18.05.2020 12:03 UGOTUJĄ NAM SIE MUSKI

Można zasadzić drzewa z cieplejszych stref klimatycznych w Polsce takim gatunkiem jest dąb burgundzki.
Albo pójść jeszcze dalej i opracować drzewa gmo, dostosowane do cieplejszego klimatu.
Tylko trzeba by robić to już teraz a nie czekać aż klimat się ociepli do tego stopnia że rodzime gatunki wymrą.

19.05.2020 4:01 gupol(szukam w OZE)

@wojtek sz.

dobre pytanie. to że dinozaury wygineły po zderzeniu z kosmiczną skałą to wie kazde dziecko. ale czy znasz chociaz jeden gatunek drzewa który wyginął w wyniku tej katastrofy?;)

26.06.2020 16:10 bubu

Drzewa w miastach wytrzymuja nawet 40-50 stopni, nagrzane do czerwonosci, przy ulicach, gdzie korzenie sa zabetonowane. Na terenach podmiejskich drzewa maja za to klawe zycie, cien, chlodek, wiaterek, wyzej wodg gruntowe. Nie tak latwo wytepic drzewka, czy lasy.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto