Wiedeń zrywa asfalt w centrum, robiąc miejsce dla parku.

Asfalt zniknął już z wiedeńskiej Trunnerstraße i nigdy na nią nie wróci. W zamian powstanie zielona, otwarta przestrzeń o nazwie Else Feldman Park, licząca 3700 m2. Ulicę zastąpią drzewa, krzewy, trawa, drewniane ławki, plac zabaw, ścianka wspinaczkowa. Nowy park zostanie otwarty jesienią tego roku (z powodu pandemii koronawirusa budowa została nieco opóźniona).

Oprócz zerwania starej nawierzchni, w zeszłym tygodniu zburzono 50-metrowy mur wzdłuż ulicy, który wcześniej dzielił tamtejszy plac. Jak tłumaczą władze Wiednia, miasto w ten sposób przygotowuje się na upały, z którymi będą mierzyć się mieszkańcy.

“Zbliża się lato, miasto robi się coraz cieplejsze, kryzys klimatyczny znów staje się zauważalny” – komentuje wiceburmistrz Birgit Hebein. “Zmiany klimatu się nie zatrzymują i w tym roku także będziemy mieli bardzo gorące lato. Razem z dzielnicami musimy być szybcy i konkretni w działaniu na rzecz ochłodzenia naszego miasta” – mówi wiceburmistrz Birgit Hebein.

Jak dodaje radna ds. Środowiska Ulli Sima, w tej walce o chłód niezbędne jest tworzenie terenów zielonych. Dlatego też miasto posadzi w tym miejscu 21 nowych drzew. Tylko dwie główne trasy zostaną utwardzone, żeby ułatwić mieszkańcom dostęp do nowej przestrzeni. Else Feldman Park ma być atutem tej części miasta także ze względu na wspólny ogród, gdzie mogą oni uprawiać rośliny.

Setki drzew, zielone ściany, parkingi dla rowerów

To nie jedyne działania, jakie Wiedeń szykuje pod kątem upalnego lata. Urząd stworzył też projekt sieci “chłodnych ulic” – dla przykładu, w dzielnicy Neubau, zacznie rosnąć w tym roku około 100 nowych drzew. Ich lokalizację wskazali miejscy klimatolodzy – drzewa sadzi się bowiem tam, gdzie mają największy wpływ na mikroklimat danej dzielnicy.

W sumie wiedeński program walki z wyspami ciepła zawiera 12 punktów, które dotyczą głównie transformacji dróg i budynków. Zakłada on m.in. sadzenie jak największej liczby dużych drzew, tworzenie zielonych ścian, stosowanie wody jako elementu konstrukcyjnego i chłodzącego, hydranty z przyłączem wody pitnej, wymianę nawierzchni na taką, która przepuszcza wodę oraz obszerne miejsca parkingowe dla rowerów.

Karolina Gawlik, SmogLab

Komentarze

05.05.2020 19:23 Paweł

Widać, że tam znaleźli się myślący ludzie. Szkoda, że tak późno świat zaczął zauważać takie rzeczy.

05.05.2020 20:52 Carlinfan

@PAWEŁ Szkoda, że w całym świecie lanie betonu i asfaltu to podstawa postępu cywilizacyjnego. A to że w jednym miejscu, których na Planecie są setki, zrobiono odwrotnie nie znaczy, że to cały świat zaczął. Jest to raczej wyjątkiem od reguły, która jeszcze długo będzie regułą a nie wyjątkiem.

05.05.2020 21:50 papa ohara

Akurat Wiedeń to jest samo betonisko, asfalcisko i setki koszmarnych fatalnie oznaczonych autostrad i tuneli plus fotoradary wyłudzające pieniądze. Jak 3 i 2 lata temu jechałem z rodziną przez Wiedeń do Chorwacji to moje i mojej żony wrażenie o tym mieście było wręcz przytłaczające. To istny chaos i betonowe pobojowisko. Do tego Austria jest totalnie zdewastowana krajobrazowo tysiącami wiatraków. Te potężne monstra to jest po prostu środowiskowy koszmar. Nie rozumiem jak UE mogła do czegoś takiego dopuścić. Nie wyobrażam sobie, żeby nasz kraj mógł zostać krajobrazowo tak mocno zniszczony jak Austria. Po prostu tragedia.

06.05.2020 3:59 gupol(szukam w OZE)

@papa ohara

nie przesadzaj. może i wiedeń to nie wersal ale w porównaniu z naszą warsowią to całkiem przyjemne miasto;)

06.05.2020 10:44 KINGA

A u mnie w Ropczycach zakostkowali i zabetonowali cały rynek i za cholerę nie usuną.
Jestem wściekła ile razy to widzę.

To na skalę globalną nic nie zmieni.
Będzie coraz gorecej od tego cholerstwa.

06.05.2020 14:14 Ojciec dzieciom

Miło mi, że są tacy ludzie: https://swiatoze.pl/5-znanych-gwiazd-hollywood-korzystajacych-z-fotowoltaiki/

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto