ArtykulyPowiązania

Model konsumpcji i styl życia będą musiały dostosować się do bariery ze strony środowiska

W Polityce ukazał się tekst Wojciecha Morawskiego, historyka gospodarczego ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie p.t. Koronawirus i gospodarka. Nadchodzi wielki przełom w ekonomii, zawierający bardzo ciekawe myśli jak na ekonomistę głównego nurtu. Zacytujmy fragmenty.

„Pozwolę sobie na osobiste spostrzeżenie. W ostatnich tygodniach często słyszę w radiu charakterystyczną reklamę. Nie wiem nawet, czego dotyczy. Ważne jest, jak brzmi: „Nie kupuj, napraw”. Ta reklama zwiastuje wielki przełom w ekonomii. W ten sposób wychowywano ludzi w XIX w. Ale od czasu wielkiego kryzysu lat 30. nikt tak nie mówił do konsumentów. Presja na kupowanie nowych rzeczy była przemożna. I wygląda na to, że ta epoka się kończy.

Nowy system gospodarczy będzie musiał dostosować model konsumpcji i styl życia do bariery ze strony środowiska. Będzie to proces bolesny, uderzy bowiem w wiele praw nabytych. Ale zgodnie z cytowaną formułą noblistów będzie on „niechciany, niepożądany i niemożliwy do uniknięcia”. Szczegóły będą nam się stopniowo objawiać. Czeka nas na tej drodze niejedna niespodzianka. Generalny kierunek wydaje się jednak oczywisty.”

„Upadek monetaryzmu po 2008 r. nie ulega wątpliwości. Narasta krytyka ze strony nie tylko keynesizmu, ale też alterglobalistów czy nowej lewicy. Zarazem jednak coraz wyraźniej widać, że to nie keynesizm stanie się odpowiedzią na współczesne wyzwania. Dlaczego? Z dawniej wysuwanymi wobec niego zarzutami – że tworzy nieefektywną i zbiurokratyzowaną gospodarkę, że generuje inflację itd. – keynesiści potrafią sobie radzić. W każdym razie wiedzą, jak na nie odpowiadać.

W ostatnich latach przyszło im jednak walczyć na jeszcze jednym froncie, na którym są raczej bezradni. Chodzi o rosnącą rolę ekologii i coraz wyraźniejszą barierę ze strony środowiska naturalnego. Keynesiści nie są ideologicznymi wrogami ekologii, jak to się niekiedy zdarza ludziom prawicy. Keynesiści raczej lekceważyli problem środowiska. W swojej polityce ekspansji opartej na kreowaniu nowego popytu zasoby naturalne traktowali jako niewyczerpalne. Dziś postawa taka staje się coraz bardziej anachroniczna.”

Czytaj więcej w Koronawirus i gospodarka. Nadchodzi wielki przełom w ekonomii

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly