ArtykulyRozwiązania systemowe

Energia odnawialna może zasilić świat do 2050 roku

Konsensus naukowy

Praktycznie cały światowy popyt na energię elektryczną służącą do transportu oraz do ogrzewania i chłodzenia domów czy biur, a także do dostarczania energii dla przemysłu, może zostać zaspokojony dzięki energii odnawialnej do połowy tego wieku. Jest to zgodny wniosek 47 recenzowanych artykułów naukowych, przygotowanych przez 13 niezależnych grup liczących 91 autorów. Artykuły te zebrane zostały przez kalifornijski Uniwersytet Stanforda.

Niektóre z artykułów są szeroko zakrojonymi przeglądami, sumującymi potencjał dostępnych technologii i sprawdzając, na ile poszczególne kraje lub całe regiony będą mogły polegać w pełni na odnawialnych źródłach energii.

Dedykowane analizy małych państw wyspiarskich, Afryki Subsaharyjskiej czy poszczególnych krajów, takich jak Niemcy, sprawdzają, jakie są bariery dla postępu i jak można je usunąć.

Okazuje się, że w każdym przypadku dostępne są technologie umożliwiające osiągnięcie 100% energii odnawialnej, a warunkiem osiągnięcia tego jest obecność woli politycznej ze strony decydentów.

Zbiór tych badań jest silnym kontrargumentem dla tych, którzy twierdzą, że odnawialne źródła energii nie są niezawodne lub nie można ich rozbudować wystarczająco szybko, by zastąpiły paliwa kopalne i energię jądrową.

Po wdrożeniu programu poprawy efektywności energetycznej, kombinacja energii wiatrowej, słonecznej i wodnej, wraz z różnymi technologiami magazynowania energii, pozwalają zapewnić 100% potrzeb energetycznych w każdym miejscu na Ziemi.

Uniwersytet Stanforda umieścił jeden ze swoich własnych dokumentów na szczycie listy. Analizuje on wpływ propozycji amerykańskiego Nowego Zielonego Ładu na stabilność sieci, koszty, miejsca pracy, zdrowie i klimat w 143 krajach.

Biorąc pod uwagę fakt, że globalne ocieplenie zbliża się już do 1,5°C, siedem milionów ludzi rocznie umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza, a ograniczone zasoby paliw kopalnych mogą stać się zarzewiem konfliktów, naukowcy z Uniwersytetu Stanforda chcieli porównać scenariusz Biznes-jak-zwykle ze scenariuszem 100-procentowego przejścia na energię wiatrową, słoneczną i wodną, przy poprawie efektywności energetycznej i magazynowaniu energii do 2050 r. – z co najmniej 80% do 2030 roku.

Grupując kraje świata w 24 regiony współpracujące w zakresie stabilności sieci i rozwiązań magazynowania, podaż na energię mogłaby zaspokoić popyt w latach 2050-2052 przy 100% udziale źródeł odnawialnych. Ilość zużywanej energii zmniejszyłaby się ogółem o 57,1%, koszty zmniejszyłyby się o podobną kwotę, a liczba pełnoetatowych trwałych miejsc pracy byłaby o 28,6 mln większa niż w scenariuszu Biznes-jak-zwykle.

Premia za czyste powietrze

Ten godny uwagi konsensus wśród naukowców może wydawać się zaskakujący, bo warunki klimatyczne i pogodowe na różnych szerokościach geograficznych są bardzo różnorodne. Wygląda jednak na to, że wraz ze spadkiem kosztów OZE, szczególnie energii wiatrowej i słonecznej, oraz różnorodnością rozwiązań w zakresie magazynowania energii, każda część świata może już teraz znaleźć system, który pozwoli na odejście od paliw kopalnych w opłacalny ekonomicznie sposób.

To, a także korzyści płynące z czystego powietrza, szczególnie w krajach azjatyckich, takich jak Indie i Chiny, czyni system energetyczny oparty o odnawialne źródła energii znacznie bardziej opłacalny od konwencjonalnego w każdej analizie zysków i strat.

Pojawienie się tak wielu dokumentów jest podobne do konsensusu, jaki udało się osiągnąć klimatologom, ostrzegającym światowych przywódców politycznych, że kończy się czas, aby podjęli oni działania mające na celu utrzymanie temperatury globalnej poniżej niebezpiecznych poziomów.

Jako że przedstawione rozwiązania obejmują łącznie kraje produkujące ponad 97% światowych gazów cieplarnianych, mogą stanowić one podstawę strategii dla kolejnej rundy rozmów klimatycznych ONZ, która odbędzie się w Glasgow w listopadzie 2020. Oczekuje się, że podczas COP26 politycy przedstawią nowe zobowiązania mające na celu uniknięcie niebezpiecznych zmian klimatycznych.

Badania zebrane przez Uniwersytet Stanforda pokazują im, że technologie już są dostępne i opłacalne, wszystko zaś, czego potrzeba do odejścia od spalania paliw kopalnych i skutecznej ochrony klimatu to wola polityczna.

Hubert Bułgajewski, Marcin Popkiewicz na podst. Renewable Energy Could Power the World by 2050

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly