Klimatyczna bzdura roku 2019

Pomimo pełnej zgodności liczących się w świecie instytucji i zespołów naukowych zajmujących się badaniami klimatu oraz przytłaczających dowodów naukowych potwierdzających, że dominującym czynnikiem odpowiedzialnym za globalne ocieplenie jest antropogeniczna emisja gazów cieplarnianych wielu Polaków wciąż żyje w klimatycznym Matrixie, nie tylko odrzucając stanowisko nauki, lecz wręcz dumnie obnosząc się ze swoją niewiedzą w mediach. Ich twierdzenia regularnie omawiamy w portalu NaukaoKlimacie.pl oraz podsumowujemy w ramach plebiscytu Klimatyczna bzdura roku.

Zapraszamy do głosowania w najnowszej edycji plebiscytu! Głosować można więcej niż jedną kandydaturę a głosy ponawiać co 24 godziny. Odblokowanie możliwości głosowania wymaga podania adresu e-mail. Głosując, można wpisać także uzasadnienie, które zostanie opublikowane na stronie (wraz z nazwiskiem lub pseudonimem autora) oraz weźmie udział w konkursie z nagrodami. Autor najlepszego - zdaniem redakcji - uzasadnienia otrzyma bon zakupowy do sklepu sportowego o wartości 1000zł. Kolejnych czterech wyróżnionych - książki "Nauka o klimacie". 

Głosowanie potrwa do 17 lutego 2020. Zajrzyj do regulaminu

W minionym roku redaktor Witold Gadomski dawał wyraz rozmaitym wątpliwościom związanym ze zmianą klimatu. W wywiadzie dla Kultury liberalnej stwierdził na przykład, że nie wiemy, jaka jest skala wpływu człowieka na klimat. Zapewne jest na świecie spora grupa ludzi, którzy tego nie wiedzą, podobnie jak duża grupa ludzi nie wie zbyt wiele o mechanice kwantowej. Jako ogół ludzkości posiadamy jednak całkiem sporą wiedzę w obu tematach. Z podsumowania badań naukowych wynika, że człowiek odpowiada najprawdopodobniej za całe ocieplenie klimatu zaobserwowane od połowy XX wieku. Bardziej szczegółowy przegląd prac na ten temat znajdziesz tutaj.

Jarosław Gowin: kontrowersje wśród naukowców

W wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej minister nauki i szkolnictwa wyższego (sic!) Jarosław Gowin zdradził, że nie zna aktualnego stanu debaty naukowej na temat zmiany klimatu. Po raz kolejny przypominamy: wszystkie duże organizacje naukowe zgodnie stwierdzają, że za globalne ocieplenie odpowiada przede wszystkim działalność człowieka. Nieliczne negujące to stanowisko prace naukowe nie tylko stanowią margines, ale są wzajemnie niespójne i zawierają elementarne błędy. Co najważniejsze zaś, bezpośrednio obserwujemy jaka jest przyczyna akumulacji energii w ziemskim systemie klimatycznym - to wzmożone blokowanie wypromieniowywanej przez Ziemię energii w kosmos w wyniku najwyższej od wielu milionów lat koncentracji gazów cieplarnianych. Więcej na temat konsensusu naukowego odnośnie zmiany klimatu przeczytasz tutaj.

Komitet Nauk Geologicznych PAN: saniami przez Bałtyk

Komitet Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk postanowił zaktualizować swoje oficjalne "stanowisko w debacie klimatycznej" (poprzednie, pochodzące z roku 2009 zawierało poważne błędy i do dziś stanowi poważne źródło dezinformacji). Nowe stanowisko jest zdecydowanie bardziej stonowane i w wielu punktach zbieżne z aktualnym stanem wiedzy. Wciąż jednak można znaleźć w nim szereg dziwnych stwierdzeń, na przykład to o rzekomych podróżach saniami przez Bałtyk podczas Małej Epoki Lodowej. W rzeczywistości takie podróże możliwe były tylko wzdłuż brzegu lub przez cieśniny (czytaj więcej).

BaldTV: tak mało CO2

BaldTV to kanał w serwisie Youtube, poruszający różne sensacyjnie brzmiące tematy. Jeden z opublikowanym na nim filmów komentowaliśmy w naszym artykule „Szum w eterze” - klimatyczna dezinformacja. Znalazło się w nim między innymi oryginalne twierdzenie na temat aktualnej koncentracji dwutlenku węgla na tle danych historycznych. W rzeczywistości, jak można dowiedzieć się na przykład z biuletynu Światowej Organizacji Meteorologicznej, dzisiejsze średnie stężenie CO2 w atmosferze (407,8 ppm, czyli cząstek na milion) jest o 47% wyższe od tego z czasów przedprzemysłowych. Dzięki badaniom rdzeni lodowych wiemy, że przynajmniej na przestrzeni w ostatnich 800 000 lat koncentracje dwutlenku węgla był wręcz niższe niż dziś. Koncentracje podobnie wysokie jak dziś, występowały miliony lat temu.

Profesor Leszek Marks po raz kolejny występuje w naszym plebiscycie. Tym razem z audycji z jego udziałem w radiu Wnet wybraliśmy wypowiedź na temat średnich temperatur dziś i w średniowieczu. Wbrew temu, co wydaje się profesorowi, pomiary i analiza danych paleoklimatologicznych wskazują, że średnia temperatura powierzchni Ziemi jest dziś najwyższa od czasów ostatniego zlodowacenia a więc, siłą rzeczy, także wyższa niż w średniowieczu. Ocieplenie występujące w tym okresie jest często przywoływane jako przykład zmienności klimatu, jednak należy pamiętać, że był to fenomen dotyczący tylko części globu, podczas gdy dziś mamy do czynienia z ociepleniem globalnym.

Tomasz Wróblewski: fińskie badania

W internetowym wideo z cyklu „Wolność w remoncie”, Tomasz Wróblewski wygłosił wiele niejasnych uwag na temat tego, co rzekomo na przestrzeni lat twierdzili naukowcy (jak pokazaliśmy w naszym artykule, nie najlepiej się w tym orientuje). Również fragment, który wybraliśmy na potrzeby plebiscytu zdradza brak orientacji w temacie. Nie ma czegoś takiego jak „modele IPCC”, Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu przedstawia podsumowania wyników badań opublikowanych przez naukowców z całego świata, w tym wyników obliczeniami z użyciem różnym modeli klimatu. Modele są tworzone przez naukowców, komputery są wykorzystywane do prowadzenia obliczeń, po tym jak model zapisze się w postaci programu. A artykuł doktora Jyrki Kaupinnena nie opisuje żadnych badań – to agitacja oparta na gruntownym niezrozumieniu tematu, o czym pisaliśmy bardziej szczegółowo w naszym tekście.

Robert Tekieli: na progu cyklicznego ocieplenia

W swoim felietonie w Gazecie Polskiej (z 19.06.2019), Robert Tekieli zaserwował czytelnikom opis całej serii zdarzeń z przeszłości, które według niego świadczyć miały o tym, że współczesne ocieplenie klimatu to element naturalnego cyklu. Tak jednak nie jest – naturalne cykle klimatyczne powodowałyby dziś globalne ochłodzenie. Komentarz do słów redaktora Tekieli znajdziecie w naszym artykule.

W swoim obszernym artykule w tygodniku „Do Rzeczy” (z 14 lipca 2019), Tomasz Cukiernik umieścił całą listę mocno już wyeksploatowanych klimatycznych bzdur (czasem sprzecznych między sobą). Ponieważ zgodnie z danymi Światowej Organizacji Meteorologicznej żyjemy obecnie w najcieplejszej dekadzie w historii pomiarów (a poprzednie dekady, najbardziej zaskoczyło nas stwierdzenie podważające samą prawdziwość współczesnego ocieplenia klimatu. Szerszy komentarz do tekstu redaktora Cukiernika znajdziecie na naszej stronie.

Marcin Adamczyk: wnioski z Marsa

W programie „O co chodzi” z 9 października 2019 jeden z gości, Marcin Adamczyk, próbował przekonać telewidzów, że porównując warunki panujące na Ziemi z tymi na innych planetach, można dojść do wniosku, jakoby wkład dwutlenku węgla w efekt cieplarniany był niższy niż się powszechnie uważa. W rzeczywistości jednak takie wnioski można wysnuć tylko pod warunkiem, że niezbyt wnikliwie przeanalizuje się zachodzące w atmosferach zjawiska i różnice pomiędzy Marsem, Ziemią i Wenus. Bardziej szczegółowo opisujemy to w tekście Efekt cieplarniany na Ziemi, Wenus i Marsie.

Bronisław Wildstein: niejednoznaczne relacje

W programie „O co chodzi” z 9 października 2019 redaktor Bronisław Wildstein wyrażał rozmaite wątpliwości związane z tematem gazów cieplarnianych i wpływu człowieka na klimat. Przykładowo, jego zdaniem, zjawiska zachodzące na Ziemi w przeszłości nie potwierdzają związku średniej temperatury powierzchni planety z koncentracją dwutlenku węgla w atmosferze. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie: znane nam zdarzenia z historii klimatu pokazują, że wzrost stężenia CO2 prowadzi do ocieplania się klimatu. Przeczytasz o tym w wielu artykułach na naszej stronie, na przykład Klimat: przeszłość, teraźniejszość, przyszłość, Mit: To ocieplenie powoduje wzrost koncentracji CO2 a nie na odwrót, Mit: Kiedyś w atmosferze było więcej CO2, więc teraz nie ma się czym martwić, Zmiany klimatu kiedyś i dziś - w 80 lat do klimatu z czasów dinozaurów?, Klimat dawnych epok: wielkie wymierania

Tomasz Teluk: nieznana przeszłość

W programie „O co chodzi” z 18 lipca 2019 jeden z gości, Tomasz Teluk, próbował podważyć naukową wiedzę na temat klimatu, między innymi twierdząc, jakoby nauka nie dysponowała informacjami na temat warunków panujących na naszej planecie w dawnych epokach. To oczywiście nieprawda – dzięki osiągnięciom geologów, glacjologów i innych mamy wiele informacji nie tylko na temat temperatur ale także składu atmosfery czy aktywności słonecznej w odległych czasach. Szczegółowo przeczytasz na ten temat w naszym cyklu o metodach paleoklimatologii.

Źródło: Klimatyczna bzdura roku

Poprzedni artykuł: Klimatyczna bzdura roku 2019

Komentarze

10.02.2020 14:54 Fox

Widzę, że można zagłosować na forumowego kolegę:-)

10.02.2020 19:03 pilaster

A i owszem. Sam już zagłosował na siebie i zachęca do tego innych. :)

10.02.2020 22:29 Miro

Z roku na rok tezy "sceptyków" stają się coraz bardziej miałkie i śmieszne, ale co zrobić: tak samo "sceptycznie" podchodzono do prac Kopernika. Darwina, Einsteina. Historia kołem się toczy.

11.02.2020 17:02 Felek

@MIRO

Tak rzeczywiście było od wieków. Na ignorancję, brak chęci i zainteresowania czymś więcej niż własny byt - narzekali filozofowie z Grecji, z Rzymu, poeci romantyzmu, renesansu i całe rzesze ludzi, którzy jednak chcieli coś od siebie dać ludzkości i przekonać by bardziej dbali o otoczenie, by byli aktywni. Niestety, zawsze tacy ludzie byli w mniejszości, brakowało im siły przebicia, albo innym brakowało odrobiny wyobraźni by jednak przyjąć te rady, nie powielać błędów zaniechania czy braku chęci do wzięcia spraw we własne ręce. Bierność naszych rodaków w kwestiach politycznych jest zaskakująca ale jest faktem. Podobnie jest z brakiem stanowczych działań w kierunku zwijania gospodarki z masy niepotrzebnych śmieci w gospodarkę z przemyślaną produkcją ograniczoną do niezbędnego minimum, z naciskiem na wspólny zysk dla wszystkich, nie dla jednostek. W efekcie wszyscy dalej spadamy w przepaść, co raz szybciej, z co raz większą energią i jeszcze rzucamy kamienie w dół, żeby jeszcze mocniej przywalić w glebę. Nie wiem, może to brak wyobraźni i przewidywania biegu wydarzeń? Masa ludzi doprowadza do wypadków bo nie przewiduje możliwych wydarzeń i nie zapobiega im. Wrodzone ciągoty do ryzyka? Czy po prostu głupota? Mogliśmy przeciwdziałać wojnom, zanieczyszczeniu i degradacji środowiska, a także zmianie klimatu z naszej własnej inicjatywy też mogliśmy zapobiec. Szkoda, że tak to się toczy, powielamy ciągle te same błędy, krążymy ciągle po zamkniętym pokoju i nie potrafimy wyjść z niego nawet myślami. Obawiam się, że nawet potężna katastrofa nie sprawi, że natura nasza się zmieni. Prywata będzie przeważać ponad dobrem wspólnym i wybór łatwej drogi będzie przeważać nad wyborem trudnej drogi - często lepszej, niosącej więcej korzyści długoterminowych i dotyczących większej grupy ludzi.

11.02.2020 21:11 adaś

Bardzo cienkie te teksty a więc także kandydaci do klimatycznej bzdury. Gdzie te czasy gdy można było głosować na złote myśli w stylu że : ''CO2 nie może szkodzić skoro dodają go do wody sodowej." Gdzie, ach gdzie ?
Jedynie myśl że "Nigdy w atmosferze Ziemi nie było tak mało dwutlenku węgla jak obecnie" zasługuje na małe wyróżnienie.
Albo sceptycy całkiem na psy zeszli albo szanowna redakcja coś przeoczyła segregując kandydatów.

11.02.2020 21:56 Cruithne

@ADAŚ

Chyba jednak w 2019 nie było niczego ciekawszego niż te propozycje. Sceptycy byli mocno nudni w minionym roku. A "Bajka o Grecie" z kanału BaldTV to rzeczywiście prawdziwa perełka w swojej klasie, chociaż autor to raczej człowiek o gołębim sercu, bo kiedy zacząłem drążyć temat i zadawać niewygodne pytania pod filmem, to poczęstował mnie shadow-banem na swoim kanale. I nie wiem, czy powinienem to docenić i dać mu swój głos w ankiecie, czy wręcz przeciwnie ;)

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto