Czesi skarżą się w Unii na polską odkrywkę. Niechciana kopalnia może pozbawić ich wody

O wydobyciu węgla w Turowie pisaliśmy już kilkukrotnie. Mieszkańcy skarżą się, że odkrywka mocno pyli, przyczyniając się do smogu. Prowadzenie takiej kopalni wymaga też ogromnych zasobów wody. Tej w wyniku działalności odkrywki zaczyna brakować rolnictwu. Zdarza się, że w sąsiedztwie wysychają jeziora i studnie. Tak jest między innymi na Pojezierzu Gnieźnieńskim, gdzie działa między innymi kopalnia Tomisławice. Teraz podobnego scenariusza obawiają się przygraniczne miasta w Czechach i Niemczech – Liberec czy Zittau.

Odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego w Turowie. Źródło: Flickr

Niedaleko trójstyku granic łączącego Polskę z Czechami i Niemcami swoje interesy prowadzi Polska Grupa Energetyczna. Działa tam między innymi Elektrownia Turów. Jej bloki są napędzane węglem pochodzącym z pobliskiej odkrywki. Tę PGE chce rozbudować, do czego potrzebne jest zielone światło od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. RDOŚ wcześniej powinien zapoznać się z wynikami niemieckich konsultacji społecznych. Instytucja wydała pozytywną decyzję środowiskową ekspresowo, w niecałe 16 godzin po zakończeniu rozmów za naszą zachodnią granicą. To wzbudziło podejrzliwość aktywistów.

– Sama decyzja liczy ponad 170 stron, naprawdę trudno jest uwierzyć, że wrocławski RDOŚ zapoznał się z uwagami niemieckimi i jeszcze tego samego dnia przygotował tak długi dokument – komentuje Kuba Gogolewski, koordynator projektów Fundacji “Rozwój TAK – Odkrywki NIE”.

Dwa dni później wrocławski RDOŚ zdecydował o natychmiastowej wykonalności dokumentu. Nie przeszkodziły w tym również negatywne opinie z Czech i Niemiec przekazane w transgranicznych konsultacjach prowadzonych przez Polskę. Wypowiedziało się w nich aż 5000 obywateli naszych sąsiadów.

– Cały proces był kompletną farsą – ocenia Kerstin Doerenbruch z berlińskiego biura Greenpeace.

Pretensje do Polaków mają w tej sprawie również urzędnicy z Pragi. Tamtejszy Minister Środowiska złożył skargę na wadliwe przeprowadzenie konsultacji. Wcześniej mieszkańcy przygranicznych czeskich miejscowości wysłali do niego list z podpisami 700 osób sprzeciwiających się odkrywce. Minister Richard Brabec zwrócił uwagę na “zdawkową komunikację z Polską”, W sprawę zaangażował się również hetman kraju Libereckiego (odpowiednik polskiego wojewody). Zapowiedział on odwołanie do wrocławskiego RDOS-iu i złożył skargę do Komisji Europejskiej. Obaj urzędnicy są przeciwni dalszemu wydobyciu ze złoża w Turowie. Kopalnia będzie działać zaledwie 100 metrów od polsko-czeskiej granicy.

Rzeczniczka odpowiedzialnej za odkrywkę spółki PGE GiEK Sandra Apanasionek powiedziała Polskiej Agencji Prasowej, że firma… wcale nie chce poszerzyć swojego obszaru. Pozwolenie RDOŚ dotyczy terenu, który wytyczony został już 25 lat temu, a rozmowy z Czechami i Niemcami trwają od kilku lat. Sam mailowo zapytałem rzeczniczkę o to, czy firma mimo wszystko przychyli się do uwag sąsiadów. Na razie nie doczekałem się odpowiedzi.

PGE chce, by odkrywka w Turowie działała jeszcze przez ponad dwie dekady. Państwowe przedsiębiorstwo ubiega się też o przedłużenie koncesji na wydobycie aż do 2044 roku. Obecne pozwolenie traci ważność w kwietniu tego roku. Oznacza to, że kopalnia w Turowie mogłaby działać jeszcze przez kilkanaście lat po definitywnym odejściu od węgla we Francji, Włoszech, Węgrzech i Finlandii.

Marcel Wandas, SmogLab

Komentarze

03.02.2020 15:01 Felek

Ja to kurcze nie wiem co jest nie tak z tymi ludźmi, naprawdę nie ma lepszego paliwa niż wungiel brunatny? Toż to taki syf jest paskudny. Ludzie widzą tylko w jednym kierunku, za siebie się nie oglądają. Liczy się tylko rozwój i więcej - wszystkiego. Odwrotnej drogi nie ma nawet pomimo, że podobno kraj nam wymiera i gdyby nie imigracja pracownicza to ledwie by się budżet dopinał (a i tak zapożyczamy się na niebywałą skalę, ostatnie wyliczenia długu to jakieś 278% PKB)
Populacja maleje to zużycie wszystkiego powinno stopniowo maleć, gdyby tylko świat ludzi kierował się jakąkolwiek logiką. No ale tak się nie dzieje, jest wprost przeciwnie, im nas mniej tym większe mamy aspiracje by żyć jeszcze bardziej wystawnie i dostatnio. Buduje się masę nowych budynków, krzykliwych reklam z neonami, mnóstwo powierzchni służacych handlowi i niczym nieskrępowanej konsumpcji oraz rozrywce. Drogi, mosty, galerie handlowe i ogólnie wszystkiego w opór - a to wszystko zasilane tym cudownym paliwem - wunglem brunatnym.
Chociaż stan posiadania przeciętnego obywatela dalej jest karygodnie niski i praktycznie na nic nas nie stać, nie z takich pensji jakie mamy. Wzrost pensji owszem nastąpił, a zaraz za nim pod rękę idą ceny oraz inflacja. Krótko mówiąc rząd dalej wzoruje się na słowach rodem z PRLu "Nie cieszta się osły, że wam pensje podrosły, ja ceny podwoję i tak wyjdę na swoje" a wyborca partii rządzącej nadal nie wie co robi na tym świecie i nie myśli samodzielnie dając się robić w balona pokolenie za pokoleniem. Jakże to przykre i przygnębiające, chciałbym żeby tu się żyło jako tako ale mam wrażenie, że generalnie ten sam syfiasty system jest już na całym świecie tak zakożeniony, że prawdziwie wolny to się poczuję na Marsie. Możliwe, że nawet dalej trzeba będzie uciekać bo już Muski, Chińczyki oraz inne takie chcą tam posyłać ludzi i tworzyć nowe korporacyjne struktury na skalę dotąd niespotykaną. Nawet pomimo ogromnych trudności technicznych, pewnego dnia im się to uda, a kręgosłupa moralnego to oni nie mają za grosz. Astro-korporacje wywodzące się z obecnych korporacji to będzie organizacja z moralnością i etyką godną Scejontologów.

03.02.2020 19:54 pole torsyjne

oto lepsze paliwo niż węgiel brunatny https://www.youtube.com/watch?v=gKOuWzFl7Yk
https://www.youtube.com/watch?v=QTODz-dZgkk
https://www.youtube.com/watch?v=AMV6APsvKeg
że super ekologiczne to nawet ja jestem w stanie zrozumieć chociaż mam ciężkie myślenie, a to znaczy ze bardzo mało jest mądrych ludzi na świecie. przydrożne rowy, rzeki, jeziora, morza, oceany, lasy wszędzie te paliwo.

03.02.2020 23:40 gupol(szukam w OZE)

pole torsyjne

paliwo z plastiku to ciekawa opcja ale dopiero gdy ceny ropy przekroczą 150 $ za baryłke.
swoją drogą to trochę pocieszające że na wysypiskach śmieci rosną nam takie rezerwy paliw. będzie jak znalazł w czarnej godzinie szczytu wydobycia ropy naftowej

04.02.2020 13:44 Carlinfan

@Gupol
Dobre 10 lat temu straszyli peak oil, że już za momencik, już za minutkę się ziści. I co? Łupią glebę aż piszczy, a peak oil jakoś nie widac.

07.02.2020 3:00 gupol(szukam w OZE)

@carlinfan

i chwała bogu bo już byśmy dogorywali na śmietniku walcząc o odpadki.

a co do peak oil to on nadszedł tak jak przewidywali. ogólne wydobycie ropy konwencjonalnej jest niższe niż 10 lat temu.
gdyby nie ropa łupkowa, piaski roponośne i inne takie cuda - byłoby pozamiatane.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto