Chiny wprowadzają zakaz jednorazowego plastiku

W pierwszej kolejności, bo już w tym roku, zakazem mają zostać objęte jednorazowe reklamówki foliowe w sklepach w największych chińskich miastach – podaje m.in. brytyjski “The Guardian”. W 2022 roku zakaz ma zostać rozszerzony także na mniejsze ośrodki, a do 2025 roku na dostosowanie się czas będą miały branżę sprzedające świeże produkty żywnościowe.

Według “Deutsche Welle” od końca bieżącego roku obowiązywać ma ponadto zakaz słomek plastikowych w lokalach gastronomicznych (w całym kraju). Zakazane będą również jednorazowe sztućce – od końca 2020 roku w największych miastach i końca 2022 roku w pozostałych ośrodkach. Stopniowo plastik ma także znikać z chińskich hoteli: w postaci jednorazowych szczoteczek do zębów, grzebieni, a także opakowań na środki higieny.

Z produkcji (a więc i potrzeby utylizacji) ogromnej ilości plastiku wynikają co najmniej dwa problemy, podnoszone w ramach dyskusji nad stanem środowiska naturalnego i klimatu. Z jednej strony pojawia się problem odpadów, które zanieczyszczają morza i oceany na świecie. Według szacunków, o których szczegółowo pisaliśmy tutaj, za 30 lat plastiku w oceanach może być więcej niż ryb. Z drugiej strony dyskutuje się nad emisjami gazów cieplarnianych, z którymi wiąże się zarówno produkcja jednorazowego plastiku, jak i recykling.

Sebastian Medoń, SmogLab

Komentarze

29.01.2020 7:54 Pilaster

Z jednej strony podobne rozwiązanie powinno, poprzez zwiększenie popytu na drewno (a własciwie papier i tekturę) doprowadzić do zwiększenia lesistości w Chinach, co byłoby efektem pozytywnym.

Z drugiej jednak strony Chiny sa krajem dzikim, o bardzo niskim IEF i bez poszanowania własnosci prywatnej. Dysponentom lasów, jak wszystkim innym w chinach, nie opłaca się więc myślenie w kategoriach długofalowych, ale raczej będą starali się maksymalizowac swoje zyski w krótkich odstępach czasu, co moze spowodowac wycięcie lasów w pień.

29.01.2020 11:05 Ja

Ziemię czeka najpierw przyszłość rodem z drugiego "Nieśmiertelnego", a następnie "Mad Maxa". Szaleństwa posiadania i bogactwa nie da się zatrzymać niczym innym, niż jakąś wojną, albo czymś podobnym.

30.01.2020 19:53 pole torsyjne

https://dobrewiadomosci.net.pl/37934-zamiast-plastiku-opakowanie-z-igiel-sosnowych-pomysl-indyjskiego-projektanta-podbija-rynek/

osobiście kiedyś myślałem o słomie bo ogólnie sypie mi się ona z butów po prostu wszędzie jej tu pełno.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto