Copernicus: rok 2019 ociera się o rekord

Rok 2019 był drugim najcieplejszym w historii pomiarów, podaje raport Copernicus Climate Change (C3S), europejskiej służby meteorologicznej, prowadzącej program monitorowania zmian klimatycznych na Ziemi.

Z danych opublikowanych przez Copernicus, wynika, że rok 2019 był o 0,04oC chłodniejszy od rekordowego 2016. Należy przy tym zauważyć, że w 2016 roku na rekord temperatur wypłynęły skutki niezwykle silnego El Niño . W 2019 i rok wcześniej zjawisko to nie występowało lub było bardzo słabe.

Rys. 1 Mapa pokazująca odchylenia temperatury od średniej 1981-2010 w 2019 roku. Źródło: Copernicus/ECMWF

Raport Copernicus pokazuje, że:

 • Pięć najcieplejszych lat miało miejsce w ciągu... ostatnich 5 lat, przy czym 2019 rok jest drugim najcieplejszym, a 2010-2019 to najcieplejsza dekada w historii. 
 • W 2019 roku średnia globalna temperatura była o prawie 0,6°C wyższa niż średnia z lat 1981-2010. 
 • Średnia temperatura z ostatnich 5 lat była o 1,1–1,2°C wyższa względem poziomu sprzed epoki przemysłowej.
 • W Europie odnotowano najcieplejszy rok w historii, nieznacznie wyprzedzając lata: 2014, 2015 i 2018.

„2019 był kolejnym wyjątkowo ciepłym rokiem, w rzeczywistości drugim najcieplejszym na świecie w naszym zbiorze danych, ale wiele pojedynczych miesięcy pobiło dotychczasowe rekordy”, oświadczył Carlo Buontempo, szef C3S. Raport zwraca również uwagę, że stężenie gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do wzrostu globalnej temperatury, wciąż rosło w 2019 roku, osiągając nowy rekord.

Rys. 2 Zmiany temperatur na Ziemi w latach 1850-2019 Krzywe pokazują 60-miesięczną średnią wyliczoną z ERA5 (ECMWF Copernicus Climate Change Service, C3S ); GISTEMPv4 (NASA); HadCRUT4 (Met Office Hadley Center); NOAAGlobalTempv5 (NOAA), JRA-55 (JMA); i Berkeley Earth.

„Ostatnie pięć lat uplasowało się wśród pięciu najcieplejszych w historii; ostatnia dekada przyniosła najwyższą globalną temperaturę, odkąd prowadzone są obserwacje meteorologiczne ą to niewątpliwie niepokojące sygnały”, powiedział Jean-Noel Thepaut, dyrektor programu Copernicus.

Grudzień 2019 także ma się czym „pochwalić”:

 • Globalne temperatury dla minionego miesiąca były na równi z grudniem 2015 roku, kiedy rozwinęło się rekordowo silne El Niño. Ten fakt czyni te dwa miesiące najcieplejszymi w historii pomiarów. 
 • Grudzień 2019 był o ponad 0,7°C cieplejszy od średniej wartości grudnia 1981-2010
 • Średnia temperatura w Europie była o 3,2°C wyższa od średniej wieloletniej, tym samym grudzień 2019 był w Europie najcieplejszy w historii.

Miniony rok przyniósł wyjątkowo wysokie temperatury na Alasce, gdzie padł rekord, oraz w innych częściach Arktyki, a także w dużych regionach wschodniej i południowej Europy, południowej Afryce i Australii. W samej Europie wszystkie pory roku były cieplejsze niż zwykle, a kilka europejskich państw odnotowało rekordowo wysokie temperatury latem, jak i zimą. Przyniósł też najtragiczniejsze w szeroko rozumianych skutkach pożary lasów, w Amazonii, na Syberii, i ostatnio w Australii, gdzie według najnowszych danych spłonęło ponad 10 mln ha lasów i zarośli, a śmierć poniosło miliard zwierząt. Najbardziej ucierpiały koale, które są gatunkiem już krytycznie zagrożonym wyginięciem.

Rok 2020 ma szanse stać się też drugim, a być może nawet pierwszym najcieplejszym w historii pomiarów. Jedynym regionem, który może „odepchnąć” ostatnio od globalnego ocieplenia jest Arktyka, gdzie ostatnie miesiące upływają pod znakiem silnego wiru polarnego, co skutkuje termiczną wiosną w Polsce.

Hubert Bułgajewski, Copernicus Climate Change

Komentarze

14.01.2020 22:17 Bismillah

Trzeba sie w końcu oswoić, że przed nami każdy następny rok będzie rekordowy. A wykresami typu krzywa odchylona ku górze już rzygać się chce. Welcome to hell!

14.01.2020 23:46 Felek

Oswajać i przyswajać wiedzę związaną z przetrwaniem w warunkach suszy oraz wysokich temperatur. Prawdopodobnie okaże się być bardzo pomocna.

przedwczoraj o 0:30 Damage

@FELEK wiedza z zakresu sztuk walki może być tu bardzo pomocna, hehe, niestety. Ludzie zaciekle walczą o towar deficytowy, nie musi to być nawet takie ekstremum jak woda, wystarczy że w Lidlu rzucą taniego karpia.

przedwczoraj o 9:48 Miro

W artykule jest literówka - "odetchnąć" powinno być. A obecne pożary w Australii nie są najtragiczniejsze w skutkach ani największe.

Jednak ostatnie lata w skali globalnej prowokują pytanie: czy zmiany klimatyczne wskoczyły na wyższy lewel, czy ruszyły sprzężenia zwrotne i przed nami jazda bez trzymanki?

przedwczoraj o 12:00 Devak

Tak. Myślę, że przed nami jazda bez trzymanki. I obawiam się, że prawie wszyscy byli nadmiernymi optymistami. Realistą zaś okazał się dla przykładu exignorant (podkreślam realistą, nie pesymistą).

przedwczoraj o 13:08 Felek

Pesymista może powiedzieć, że naruszyliśmy równowagę atmosferyczną na tyle, że niebezpiecznie zbliżamy się do scenariusza jaki przytrafił się Wenus?

przedwczoraj o 13:39 Carlinfan

Do Wenus nam bardzo daleko. Jeszcze Arktyka musi się stopic, aby dopełnił się cykl, a do tego też jeszcze conajmniej kilkadziesiąt jak nie kilkaset lat nim nastąpi.

przedwczoraj o 17:11 nqtv

Scenariusz Wenus jest dla nas nie osiągalny. Założenie że po przekroczeniu punktów granicznych ziemia będzie się już tylko samoistnie ocieplać, nie jest prawdą. Może być tak że przy 4°C ocieplenia istnieje alternatywny stan równowagi i klimat się ustabilizuje.

przedwczoraj o 18:45 Marcin

Wenus nie osiągniemy, wcześniej sczeźniemy...

wczoraj o 10:11 Miro

To prawda, na scenariusz Wenus nie ma szans. Musielibyśmy spalić wszystkie kopaliny w krótkim czasie, żeby jakaś szansa na Wenus się pojawiła - a to jest nierealne z powodów technologicznych i dlatego, że jak się ociepli o kolejne 2-3 stopnie - to cywilizacja padnie.

wczoraj o 13:49 Felek

Scenariusz Wenus jest poza granicami przeżywalności ludzkiej cywilizacji ale tak czysto hipotetycznie się zastanowiłem, czy to nie jest też możliwe gdzieś w przyszłości. Być może nie dzięki obecnemu ociepleniu, które ciągle się rozpędza i przyśpiesza. Nie mniej jednak w przeciągu 1 miliarda lat Słońce osiągnie +10% mocy co i tak wystarczy na wygotowanie oceanów, bo ekosfera może zbliżyć się nawet do pasa asteroid za Marsem, a samego Marsa na pewno obejmie. Biorąc pod uwagę dostępne dla nas kopaliny + rozkład zmarzliny + zmiana albedo i potencjalne ogromne emisje metanu to myślę, że mimo wszystko możemy osiągnąć w pewnym momencie temperatury pewnie +30 stopni względem obecnej średniej wynoszącej jeśli się nie mylę bodaj 14 stopni, w zależności od źródła. Co to przeżyje z obecnych organizmów prostych czy złożonych? Dobrze by było jednak nie dopuścić do czegoś takiego, przynajmniej jakieś życie na Ziemi by przeżyło. Zaś dużo wcześniej bo pewnie począwszy od stężenia ok 1000ppm, dwutlenek węgla powoli stanie się co raz bardziej toksyczny dla organizmów oddychających tlenem. Stężenia tego typu rejestrowane są na codzień choćby w szkołach czy innych budynkach użyteczności publicznej z kiepską wentylacją. A skoro w budynkach 415ppm na zewnątrz przekłada się na wyniki wewnątrz o +50% większe no to przy 600ppm stężenia w atmosferze jakie możemy osiągnąć w przeciągu 100-200 lat w budynkach będzie bardzo potrzebna doskonała wentylacja i oczyszczanie powietrza z CO2. Ciekawe jak ma to wszystko przetrwać skoro następuje stopniowa zamiana populacji białej na powiedźmy - mieszaną, która jest taką szarą papką bez historii, kultury i przekonań czy wartości. Łatwa w kontroli gdzie system istnieje ale gdzie tu postęp w odpowiednim kierunku? Większosc decydentów skupia się na obecnych zyskach i zabezpieczeniu zysków przyszłych. Biznes zrobią absolutnie na wszystkim, nawet na wielkim wymieraniu. Gdzie tu rozwój naukowy, gdzie rozwój kulturowy, gdzie rozwój filozoficzny mogący przyczynić się do zmiany ludzkich zachowań z indywidualizmu na dobro publiczne? Tragedia..

o godz. 13:48 Mateusz

@ Felek
Masz rację na prrzykład USA. Mają wspólną flagę wspólne godło, wspólny hymn i w zasadzie tyle.
Bezładna masa bez tożasamości bez wyrazu bez jednej kultury. Zwulgaryzowane święta narodowe z obcych kultur. Hallowen po irlandzku to prawdziwe wygladało o wiele bardziej dostojnie i ceremonialnie niż to amerykańskie. Zwulgaryzowana wersja nakazująca Dawać słodycze i nic więcej.
To bezładny amalgamat bez kultury. Każda kultura powinna według mnie mieć jednolite wszystkie rodzaje.
kultura materialna: wytwory człowieka, technika i umiejętności praktyczne.
kultura duchowa: wierzenia, wiedza, literatura i wszelkiego rodzaju piśmiennictwo, sztuka, w tym: sztuki plastyczne, teatr, muzyka, film, moda, a także wszystko co należy do wytworów umysłu, na przykład filozofia;
kultura społeczna: normy moralne, ideologia, uczestnictwo w życiu kulturalnym, normy społeczne i kulturowe;
kultura języka / kultura słowa: umiejętność sprawnego posługiwania się językiem i operowania nim zgodnie z normami obowiązującymi w danej społeczności i wymaganiami danej sytuacji komunikacyjnej;
kultura polityczna: systemy wartości i wzorce zachowań (polityków, partii) biorących udział w wykonywaniu władzy państwowej lub aspirujących do tej roli;
kultura fizyczna: system zachowań i działania związane z dbałością o rozwój fizyczny człowieka;
wychowanie fizyczne, sport, rekreacja fizyczna, rehabilitacja ruchowa, turystyka.
Wszystko powinno być
Po 1-sze spójne- żaden element ma nie wykluczać drugiego. Wszystko musi się ze sobą zgadzać.
Po 2-gie Praktyczność każda norma ma czemuś służyć o czymś przypominać. Ma mieć coś wartościowego do zaoferowania swojej grupie.
Po 3 Przyzwoitość i Szacunek. Nade wszystko jakimś spoiwem powinien być kodeks honorowy działający dla jak największej korzyści grupy. Zasady dbałości o siebie i dobro wspólne. Robić wszystko tak żeby prywatne i zbiorowe korzyści pogodzić. Na przykład moja kuzynka uwielbia szyć. Co komu szkodzi by pracowała w zakładzie krawieckim. I dla grupy korzyść bo jest co na grzbiet i kończyny wrzucić i dla niej bo zarobi i się samorealizuje.
Hobby w pracy
Po 4 Każdy powinien coś wnosić wartościowego. Wartościowego obligatoryjnie dla ogółu.
Po 5 Jawnie określone granice. Gdzie jest kolekty a gdzie jednostka. Społeczeństwo jako modułowa całość.
Powszechna świadomość że grupa składa się z indywidualnych jednostek które się zebrały w jakimś celu.
Po 7 Hierarchia wartości. Są rzeczy ważne i ważniejsze. Każda wartość wyznawana przez grupę powinna mieć obiektywne uzasadnienie a także swe poczesne miejsce w całym kanonie.
Celem grupy powinno być polepszenie bytu dla każdej jednostki z osobna i dla wszystkich zbiorowo.
Po 6 Wartości i normy powinny wiernie odzwierciedlać realia i potrzeby.
'' Jedyną słuszną miarą zgodności grupy jest to ile przemocy stosuje na zewnątrz. Przemoc jest wieczna i wszechobecna. Zdrowe ludzkie ciało stosuje przemoc gdy panoszy się po nim bakteria. W zdrowym ustroju wszystko jest spójne i nie potrzeba przemocy by go spajać. Białe krwinki nie muszą przemocą zmuszać innych komórek do pracy na rzecz całego ciała. Jest pełna zgoda. Każda komórka każda tkanka, każdy narząd, każda grupa ma swoją rolę.
Wszyscy zgodnie przekładają interes własny nad zbiorowy. NA TYLE NA ILE JEST TO KONIECZNE. Bo żadna komórka się nie wyrzeka siebie. Wszystko ma swój umiar i ład.
UMIARU I ŁADU ZAWSZE BRAKOWAŁO LUDZIOM. Ludzie stosują przemoc wobec siebie bo są niezgodni.Kto to by widział by ze sobą walczyć o takie głupstwa jak płeć. Dlaczego kobiety i mężczyźni mają się ze sobą szarpać.Może są różnice w budowie,
sylwetce i predyspozycjach umysłowych i fizycznych.Najlepiej by mężczyźni szli do zajęć wymagających więcej siły fizycznej niż
zręczności manualnej. Odwrotnie do kobiet. Gospodarka to praca wielu zespołów grup o liczebności z reguły od 4-45 osób. Każda grupa jest tak silna jak najsłabsze ogniwo. Każda grupa ulega dezorganizacji gdy najmniej kompetentny do danego zadania członek jest ''Przerośnięty przez obowiązki'' W podstawówce wymyślili sobie klasy integracyjne. 1 Niepełnosprawny na umyśle psuł wysiłek 26 innych uczniów na tyle sprawnych. Klasa integracyjna szlag by to trafił. Byle jak w imię równości i rzekomej sprawiedliwości. Wszyscy byli zmuszeni z materiałem zwalniać bo jeden sobie nie radził. Grupy należy formować według kluczowych właściwości do danego zadania..
Jak się wyraźnie odstaje od grupy to nie powinno się w ogóle do niej należeć. Jak liczy się siła Fizyczna gdzie trzeba bite 8 godziny nosić worki z cementem o masie 30 kg to wiadomo żeby się za to brać trzeba mieć dość krzepy i kondycji. Skrzyknąć
grupę osób która sobie z tym najlepiej poradzi. Grupę o jednolitej sile fizycznej i kondycji jako kluczowych cechach. Żeby to się prezentowało i szło sprawnie. Organizacja na zasadzie tego co kluczowe.Dawać każdej jednostce zadania skrojone na miarę jego umiejętności i potencjału. Ułożyć to wszystko tak by sobie jak najwięcej wzajemnie pomagali i ułatwiali i jak najmniej włazili w paradę. ŻEBY TO MIAŁO RĘCE I NOGI. ŻEBY DZIAŁAŁO EFEKTYWNIE I NIEZAWODNIE.
Jak liczy się zręcznośc manualna i przeplatywanie, dzierganie czy wyłuskiwanie to wiadomo że ja ze swoimi łapami nie będe się brać.Zbyt niezgrabne nie będę się brał za szydełkowanie,czy manipulowanie jakimiś filigranowymi elementami bez chwytnych rączek. Mogę to zrobić ale będę dla grupy tylko zbędnym balastem. Nie mam dość zręczności manualnej więc bym takiej grupie tylko przeszkadzał. Będę za wolny i zbyt niewydajny a to zaszkodzi obligatoryjnie wszystkim.
Exignorant Bardzo mądrze powiedział że skomplikowane społeczeństwa tworzą skomplikowane problemy.
A tworzą je przez brak umiaru i rozumu w głowie. Przez egoistyczne przekładanie interesu własnego nad grupy. Nadmierną eksternalizację kosztów. Problemy których rozwiązać nie idzie bez ładu i składu. Przez eksternalizację kosztów w dzisiejszej formie i skali ludzie pogubili sie w danym drzewku technologicznym. Przestali obiektywnie kalkulować koszta i następstwa.
Bierzemy 32 kg stali 4 iskrowniki, Spawarkę , Obcinacz do metalu, Prasę odlewniczą, wkładamy w to 56 kwh elektryczności
i 12 roboczogodzin . Otrzymujemy z tego kuchenkę gazową pozwalającą zagotować 1 litr wody w 53 sekundy . Osiągającej pełną moc 8 Kw w ułamku sekundy. To jest nasza korzyść coś dajemy od siebie i coś z tego wyciągamy. A efektami ubocznymi naszych korzyści musimy się uporać. Dopiero gdy uporamy się w 100% z zanieczyszczeniem środowiska wywołanym wytopem tej stali,produkcją iskrowników, zanieczyszczeniem z tytułu pracy i amortyzacją spawarki i reszty maszyn.
Zanieczyszczeniami środowiska naturalnego z tytułu produkcji i przesyłu elektryczności. Dopiero gdy środowisko naturalne rozprawi się z łaski swojej z tymi zanieczyszczeniami to będziemy czerpać obligatoryjne korzyści. Że nie musimy nosić drewna na opał i paprać się z taką ilością dymu i popiołu. Że nie musimy czekać aż się rozpali tylko jest ot tak natychmiast. Że prowiant możemy szybko i sprawnie przygotować. A ludzie od lat 80 zeszłego wieku coraz bardziej przestali myśleć w ten sposób. Zaczęto sobie lekceważyć efekty uboczne. Zaczęły się one co gorsza kumulować.I pytać środowisku naturalnemu i nam wszystkim coraz większej biedy. Coś z tymi chemikaliami ,ściekami, toksynami i tym syfem trzeba zrobić.
NADEJDZIE CZAS ROZLICZEŃ. CZAS W KTÓRYM ZA GŁUPOTĘ KAŻDY ZACZNIE PŁACIĆ KRWIĄ WYPŁYWAJĄCĄ Z JEGO CIAŁA. SKOŃCZY SIĘ BRANIE NA KREDYT.
Technologia próbuje odroczyc to co nieuniknione. Wszystko się wyrówna w swoim czasie.

16 minut temu Cruithne

@MATEUSZ
Ciekawą wersję utopii opisałeś. Ciekawe tylko, jak chciałbyś ją wdrożyć? Chyba jedynie poprzez system totalitarny, bo inaczej sobie tego nie wyobrażam.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto