Australijczycy nie myślą o zmianach klimatu, bo ratują dobytek

Australię od września pustoszą pożary, które w ostatnich tygodniach nabrały na sile. Niby to nic nowego – w końcu lato, które trwa teraz na Antypodach, przyzwyczaiło mieszkańców kraju do walki z ogniem. Eksperci nie mają jednak wątpliwości – w tym roku żywioł jest o wiele bardziej dotkliwy. Przyczyną mają być zmiany klimatyczne, które wpływają na rekordowe temperatury. Czy pożary zmienią Australię i Australijczyków?

Ogień na Antypodach zbiera tragiczne żniwo. Przed żywiołem uciekły już dziesiątki tysięcy ludzi, oficjalne dane mówią o ponad dwudziestu ofiarach śmiertelnych. Niewyobrażalne cierpienie dotyka też zwierząt. Według najnowszych doniesień około miliard z nich przez ogień straciło życie. Czy w obliczu tej tragedii rząd Australii planuje zmienić swoją politykę?

Na razie politycy zdają się na zyski z węgla. Gospodarka kraju stoi na przemyśle wydobywczym, a Australia jest trzecim największym eksporterem tego surowca na świecie. Jak ocenia dr Joanna Siekiera z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Bergen, większość mieszkańców nie zastanawia się na razie nad wpływem zmian klimatu na występowanie pożarów. Teraz najważniejsze jest dla nich ratowanie dobytku przed ogniem. Ten trawi przede wszystkim biedniejsze i mniej zurbanizowane obszary kraju. Ich mieszkańcy często czują się opuszczeni przez państwowe władze.

– Krytykują oni premiera Scotta Morrisona i brak reakcji z jego strony. Społeczeństwo jednoczy się w obliczu klęski. 90 procent osób walczących z pożarami to wolontariusze. – zauważa Siekiera, która na co dzień zajmuje się Antypodami i prawnymi skutkami zmian klimatu. – Niestety obie główne partie na razie nie deklarują odejścia od węgla. W polityce klimatycznej kraju w najbliższym czasie raczej nic się nie zmieni. – dodaje.

Nie znaczy to, że pożary nie wpłyną na australijską scenę polityczną. Ich konsekwencje mogą dosięgnąć premiera Morrisona. Ten, gdy pożary przybierały na sile, opalał się na Hawajach. Potem długo zwlekał z wysłaniem wojska do walki z żywiołem.

– Społeczeństwo nie rozumie, dlaczego premier tak postępuje, a on sam przebywa przez większość czasu w bezpiecznej Canberze, gdzie pożary jeszcze nie dotarły. – mówi Siekiera.

“Proste pytania o ważne sprawy” to cykl podcastów, które publikujemy na platformach Spotify, Google Podcasts, Soundcloud i Spreaker. W kolejnych odcinkach będę zadawał proste pytania, na których odpowiedzi bywają jednak skomplikowane. W centrum uwagi zawsze będzie ekologia.

Źródło: SmogLab

Komentarze

12.01.2020 14:10 Rafał

Tak, tak , społeczeństwa są teraz bardzo roszczeniowe i wymagające. Zmienią sobie premiera i co z tego?

Społeczeństwu należy się wszystko od rządzących oczywiście, a co społeczeństwo da w zamian od siebie, ano nic.

Co w tym dziwnego że ludzie się jednoczą w walce z kataklizmem? Tak się przecież postępuje i nie czeka się na rząd bo on dysponuje ograniczonymi środkami.

No ale różni tacy oczywiście wykorzystają sytuacje do doraźnej walki politycznej, jakżeby inaczej.

12.01.2020 17:51 Miro

Wart uwagi tekst, potwierdzający, że nauka swoją drogą, a polityka i życie codzienne swoją...

Ciekawsze niż sam artykuł są linkowane w nim teksy.

https://krytykapolityczna.pl/serwis-klimatyczny/naukowcy-juz-30-lat-temu-ostrzegali-przed-pozarami-w-australii-na-prozno/

12.01.2020 18:50 papa ohara

Niestety Australijczycy uciekają przed żywiołem nie na nogach tylko swoimi sprzętami spalinowymi.

Nawet jak Australia odejdzie od węgla to i tak będzie go wydobywać i eksportować. Chętnych nie brakuje.

13.01.2020 10:09 Miro

Przykład siania dezinformacji. Obszerny zlepek wykluczających się teorii, domniemywań, sprzecznych tez. Serce mnie boli, jak czytam takie rzeczy - bo wiem, że ludzie pozbawieni elementarnej wiedzy przyrodniczej, klimatycznej itd. łykają to jak kaczki chleb - i potem mają w głowach chaos, i nikomu nie wierzą.
Nie sądzę, by takie teksty pisali ludzie nieświadomi tematu (na zasadzie kopiuj/wklej) - bo ich niespójność jest pozorna - jak się dobrze wczytać, to widać zamysł atakowania nauki i środowisk proprzyrodniczych, a przede wszystkim zamysł mieszania we łbie. Oczywiście autor tekstu anonimowy.

"Niby teorie spiskowe, ale coś w tym jest..."
"Tak, globalne ocieplenie, ale jednak..."
"Fakt, że susza, ale jednak polityka..."

I oczywiście "wstrząsające relacje osobiste" bardziej "obiektywne" niż wyniki pomiarów.

https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/2020-01-13/pieklo-w-australii-to-wina-zmian-klimatycznych-a-moze-podpalaczy-wstrzasajacy-raport-strazakow/

14.01.2020 1:30 gupol(szukam w OZE)

australijczycy ratują dobytek którego nigdy by nie mieli gdyby nie paliwa kopalne. dlatego walka ze zmianami klimatu to tylko pobożne życzenia.

a co do katastrofalnych susz i pożarów to obecna sytuacja nie jest jakimś wyjątkiem.
podobne pożary miały miejsce w latach 70 ubiegłego wieku i w latach 50 tego samego wieku.
nie mówiąc już o kataklizmie z lat 1873-1876 kiedy to makabryczne susze doprowadziły do śmierci około 50 milionów ludzi w ameryce, afryce, azji i australi.

warto też pamiętać o długiej mega suszy w sahelu w czasie tzw małej epoki lodowcowej,

14.01.2020 8:18 Miro

@GUPOL

Oczywiście, tak było. Warto to wiedzieć, żeby nie dać się zwariować. Ale chodzi o narastającą w ostatnich dekadach częstotliwość susz i systematyczny wzrost temperatur w ostatnich dekadach.

14.01.2020 8:44 Felek

Również w porównaniu do pożarów buszu z 1973-1974 roku, te obecne pożary zarówno obszarowo jak i liczone w stratach ludności są wciąż w granicach normy dla tego kontynentu i dotychczasowego klimatu. 50 lat temu spłonęło bodaj ponad 110mln hektarów. Nie mniej jednak temperatury biją tam rekordy, służby mają nie wiele do gadania bo pożary to potężna siła i tragedia tak czy tak. Ja im współczuję ale jednocześnie wiem, że to dla nich nic nowego i samidobrze wiedzą co mogą zrobić. Podobnie muszą żyć ludzie w okolicy trzęsień ziemi czy wulkanów. Trzeba być ostrożnym i uważnym. Inną sprawą jest temperatura stycznia tego roku, w latach 70tych było -40 stopnii korytarze w śniegu. Niezłe widełki zmian temperatur, jak na wzrost globalnej temperatury o stopień. Nie chcę widzieć co będzie się działo przy 8 stopniach albo więcej. Więcej niż 2C też nie chcę.

14.01.2020 23:40 gupol(szukam w OZE)

@miro
mam nadzieję że jest tak jak mówisz. bo czasem mam wrażenie że to bardziej efekt globalizacji i szybkiego obiegu informacji. gdzie nawet najbardziej błache zdarzenia są tak zniekształcane przez żądne sensacji media że urastają do rangi jakichś epokowych wydarzeń.

obecny epizod pożarowy w australii już doczekał się super obszernego opisu na wikipedii tak jakby to była największa katastrofa w historii naszej planety.

https://en.wikipedia.org/wiki/2019%E2%80%9320_Australian_bushfire_season

tymczasem o wiele surowsza i nieporównanie bardziej niszczycielska globalna susza która objęła 4 kontynenty w latach 70 XIX wieku nie ma nawet swojej strony na wiki.
jest tylko parę artykułów typu :

https://en.wikipedia.org/wiki/Great_Famine_of_1876%E2%80%931878

gdzie o tym zdarzeniu można znaleźć tylko jedno zdaniową wzmiankę:

" It was part of a larger pattern of drought and crop failure across India, China, South America and parts of Africa caused by an interplay between a strong El Niño and an active Indian Ocean Dipole that led to between 19 and 50 million deaths."
ot i wszystko.

@felek
" Nie chcę widzieć co będzie się działo przy 8 stopniach albo więcej. Więcej niż 2C też nie chcę."

no to zostaje ci kupić sobie sznurek albo odkręcić kurek;)
chyba że wolisz walczyć indywidualnie. w takim razie rzuć pracę i zostań lumpem/menelem tzn. chcialem powiedzieć kloszardem;) nic lepszego nie możesz zrobić.

15.01.2020 9:25 Miro

@GUPOL

Niestety, jest tak, jak mówisz. Krótka pamięć i chęć szukania sensacji przez dziennikarzy dla nabicia kabzy...

Obecne pożary w Australii trzeba rozważać w szerszym, statystycznym kontekście i w odniesieniu do częstotliwości susz/pożarów na całym świecie w ostatnich latach/dekadach.

Wtedy zobaczymy obraz bardzo niepokojący, ale bez histerii.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto