Lex Ardanowski: Requiem dla dzików

W ostatni piątek 20 grudnia Sejm przyjął specustawę, pisaną pod kątem zwalczania choroby świń ASF, od ministra rolnictwa określaną jako ‘Lex Ardanowski’ i zakładającą m.in.:

  • całkowitą lub prawie całkowitą eksterminację dzików w Polsce, 
  • kary więzienia za utrudnianie polowań (także tych niezwiązanych z odstrzałem sanitarnym),
  • używanie wojska i policji do odstrzału dzików,
  • zezwolenie na używanie broni z tłumikami w czasie polowań,
  • zamykanie przejść dla zwierząt nad drogami,
  • pozostawienie kontroli nad tym czy myśliwi stosują zasady bioasekuracji w rękach samych myśliwych.

Projekt został przygotowany w ministerstwie rolnictwa, ale trafił do Sejmu jako projekt poselski we wtorek na trzy dni przed głosowaniem. Nie było czasu na żadne konsultacje społeczne czy merytoryczną debatę. Nie zostały przeanalizowane skutki przyrodnicze wybijania dzików, które według oceny ekspertów i naukowców, będą katastrofalne dla ekosystemów leśnych oraz bioróżnorodności. Odrzucono też wszystkie poprawki opozycji. Wynik głosowania podsumował graficznie portal Ekowyborca.pl

Jak zauważył Adam Wajrak:

ASF nie jest chorobą groźną dla ludzi. Nie jest chorobą groźną dla innych zwierząt poza świniowatymi. Mięso zakażonych zwierząt można bezpiecznie jeść. ASF nie stwarza więc takiego niebezpieczeństwa jak choroba szalonych krów czy ptasia grypa. Tak naprawdę ASF zabija przede wszystkim zyski, które czerpią z nich hodowcy, szczególnie ogromnych i nieludzkich hodowli w których tłoczą się tysiące świń. Dziki masakrujemy już od kilku lat, ale choroba i tak posuwa się na zachód. Roznosi się tak łatwo, że nie daje się kontrolować. Żeby przypodobać się hodowcom mięsa, zniszczyliśmy ważny element ekosystemu, nie uzyskawszy przy tym żadnych efektów. Za ochronę hodowli zwierząt powinien odpowiadać ten, kto ją tworzy i na niej zarabia. To na przemyśle mięsnym powinien spoczywać ciężar bioasekuracji. To przemysł powinien sfinansować stworzenie szczepionki na ASF, a nie przerzucać koszty na przyrodę i społeczeństwo.

Udostępniłem na swoim FB post Adama, na co jeden z facebookowiczów obruszył się, że to „lewackie bajdurzenie”. Muszę przyznać, że jestem zdziwiony, bo to, co napisał, odbieram jako podejście nie lewicowe, ale wręcz ortodoksyjno wolnorynkowe, w duchu: Masz biznes, Twoja sprawa zapewnić żeby działał, bez komunistycznych metod włączania w to państwa.

Marcin Popkiewicz

Komentarze

24.12.2019 1:37 Miro

@MARCIN POPKIEWICZ

Marcin, nie rozumiesz chyba interesu wyższego rzędu (Adam też nie) - w sensie dokopania wrogowi ideowemu. Nie doceniacie też obaj siły głupoty, "siły" braku jakiegokolwiek realnego wykształcenia i negatywnych emocji, ani też poczucia przynależności do danej opcji.

Adam na przykład odwołuje się w swoim wpisie do "nieludzkich hodowli", do "ekosystemów". Jaki promil społeczeństwa jest tym zainteresowany, jaki promil to "czuje"? Szczególnie teraz, kiedy w okresie świątecznym mięso jest w marketach masowo przeceniane, żeby "zeszło" przed dniami wolnymi od pracy...

Władza nie napotka jakiegokolwiek oporu przed zabijaniem czy niezabijaniem zwierząt w lasach, jeśli ten proceder nie dotknie ludzi osobiście - jeśli ich nie ruszy emocjonalnie.

Swoją drogą nie doceniacie też pracy doradców rządu - takie ustawy często są podejmowane właśnie w okresach przedświątecznych - kilka razy byłem na spotkaniach z przedstawicielami rządu - zawsze jest tam pełno rzutkich rumianych dwudziestoparolatków w granatowych garniturkach i poluzowanych krawatach, którzy zrobią wszystko, żeby się dopchać do korytka - jestem prawie pewny, że taka zgraja cały czas kombinuje, co i komu doradzić, żeby "zagrało" na czas.

24.12.2019 1:51 Miro

Jeszcze coś Ci powiem. Lewackie bajdurzenie...

Jest tak prastara historia o koźle ofiarnym - dzisiaj on się nazywa "lewak".

Georg Orwell powiedział swego czasu, że nowomowa powinna mieć co najmniej kilka cech:

* Być lapidarna, skrótowa
* Powtarzalna, łatwa do zapamiętania
* Nie nieść za sobą żadnych merytorycznych treści
* Powinna być ze swojej istoty emocjonalnie nacechowana
* Powinna być utylitarna, służyć władzy
* Powinna budować nowy porządek ideowo-społeczny - przekręcając stary na własną modłę
* A słowa powinny być neosemantyzmami, bo to otwiera na nowe, oswajając ze starym.

Nie wiem, czy wspomniany przez Ciebie facebookowicz czytał Orwella, ale na pewno doskonale by się odnalazł w jego dystopii - Oceanii.

24.12.2019 9:44 Carlinfan

@MIRO
Zapomniałeś o najważniejszej cesze nowomowy, mianowicie likwidacja zbędnych słów.

24.12.2019 12:05 Zakrecony

Odnosnie PO to nie można patrzeć na nich obiektywne, bo oni są zawsze wszystko antyPIS.

24.12.2019 15:16 Miro

@CARLINFAN

Fakt, zapomniałem.

@ZAKRECONY

Nie będę wchodził przy świętach w dyskusje polityczne, choć zasadniczo prawie każda władza wykorzystuje święta do swojej propagandy.
Dodam tylko, że za PO też widziałem ich paskudne posunięcia antyśrodowiskowe, ale teraz mamy rządy PiS-u - i te okropne ustawy są ich dziełem - po prostu. To, że jeden czyni źle, nie sprawia, że złe uczynki drugiego stają się mniej złe.

24.12.2019 16:36 Carlinfan

@MIRO
Dobrze prawisz. PiS pięknie ukazał swoją hipokryzję wystawiając na pierwszą linię Piotrowicza. Przypomnę nadal żywą tezę z początków III RP - że żadna ze stron okrągłego stołu nie odda raz zdobytej władzy.

24.12.2019 18:43 Zakrecony

@MIRO

TU NIE chodziło mi, czy ta ustawa jest dobra czy zla ( potępiam ja osobiście.)
Chodziło mi o to, że PO pewnie też w większości by była za, tylko głosowali inaczej na złość Pisowi.
Po i PiS jedno zło.

25.12.2019 1:54 gupol(szukam w OZE)

@carlinfan
"PiS pięknie ukazał swoją hipokryzję wystawiając na pierwszą linię Piotrowicza."

a gdzie ty tu widzisz hipokryzję? sam jesteś hipokrytą . godnym wyborcą totalitarnej opozycji.
jak ktoś przechodzi z PiSu na stronę POstkomuny to wszystko jest ok i fajnie ale jak odwrotnie to już "hipokryzja", zdrada i wielki lament.
wyobraź sobie co by było gdyby wałęsa nagle zmienił front i przeszedł na stronę PiSu. lewacy zlinczowali by go tego samego dnia. a jaka hipokryzja, dogadać się z byłym agentem czerwonych.
wiadomo. "faszystom" wolno mniej niż "lewakom".
"lewak" przynajmniej otwarcie mówi że nie wierzy w żadne średniowieczne zabobony takie jak honor, grzech, dotrzymywanie słowa, prawdomówność, przyzwoitość i uczciwość więc gdy nurza się w najobrzydliwszych nieprawościach to jest ok bo postępuje w zgodzie ze swoimi przekonaniami.
za to "faszysta" no ten ma przechlapane. jedno najmniejsze uchybienie i odstępstwo od nieskalanego ideału i koniec. traci wszelką wiarygodność. w lewackich mediach staje się gorszy od najparszywszego lewackiego oprycha. to jest chore.

25.12.2019 2:22 gupol(szukam w OZE)

a co do dzików to nie róbcie nowej histerii.
to nie są żubry. nie grozi im wyginięcie. jest ich i tak zdecydowanie za dużo a rozmnażają się szybciej niż króliki.
pal licho AsF ale to co dziki robią z uprawami i łąkami woła o pomstę do nieba.

zresztą mi to wygląda na celowe działanie polityczne.
nie od dziś wiadomo że większość myśliwych w tym kraju to byli działacze PZPR i inne wpływowe czerwone pająki a la presidą komorowski.
oni zawsze mieli w pogardzie prostych ludzi pracy. jakiś rolnik straci plony przez dziczyznę? kij mu w ryj. byleby czerwone jaśnie państwo miało do czego postrzelać.
no i ciekawe że ten wzrost populacji dzików miał miejsce właśnie po tym jak POstkomuna zaczęła tracić oficjalną władzę w tym kraju.
a gdy PiS musi zrobić z tym porządek o to wychodzą czerwoni rejtanowie i drą japy :
o to patrzcie jak pisowscy faszyści mordują polską przyrodę!.

aha i ktoś powinien w końcu napisać że cała ta ustawa powstała pod naciskiem niemców którzy za wszelką cenę nie chcą dopuścić do wystapienia ASF na swoim terytorium.

apropos gdzie był polski greenpeace i obrońcy przyrody gdy niemcy mordowali pół miliona swoich dzików? niemcy to niemcy. im wolno.
zresztą chyba na poczatku tego roku już była jedna hucpa polityczna totalitarnej opozycji pod tytułem: "dzik jest dziki, pis jest zły".
ale komisja europejska stwierdziła że odstrzał dzików w polsce leży w jej interesie (w przeciwieństwie do zwalczania kornika w uprawie leśnej koło białowieży) więc kazała zamknąć japy i się skończyło.

25.12.2019 2:49 ŚWIATŁOLUB

Troche nadziei i plan podsuwa George Monbiot.
Kto by chcial (albo uwierzy) okopanym politykom z 30-letnim stazem ?
Jesli bedziemy chcieli cos zmienic to raczej powinny byc projekty oddolne
Obecny model zaklada trzymanie obywatela przez panstwo za reke lub nawet za pysk.

https://www.theguardian.com/commentisfree/2019/dec/18/demagogues-power-rewilding-party-trust-power-government?fbclid=IwAR30MBb3vbXLpPJdgIxRrrOPA7KNmUsWMr-MbcYMu4CVEZYsu-pLsyFrfso

25.12.2019 10:36 Miro

@GUPOL

Opozycja aktualna w Polsce jest totalitarna? Znasz w ogóle cechy totalitaryzmu?

"Lewak" otwarcie mówi, że nie wierzy w średniowieczne zabobony takie jak: honor, grzech, dotrzymywanie słowa, prawdomówność, przyzwoitość i uczciwość?

Co ty gadasz? Jaki "lewak"? I co ma średniowiecze do przyzwoitości, a honor do grzechu w kontekście "lewactwa"? Wszystko ci się kiełbasi - tok rozumowania jak na filmikach YT o teoriach spiskowych.

Większość myśliwych w Polsce to byli działacze PZPR? Pobudka - komuna się skończyła 30 lat temu, panie Havranek :) Wejdź sobie na strony łowieckie, pooglądaj filmy z polowań - chyba ci PZPR-owscy myśliwi wciągają ambrozję, że ciągle tacy młodzi :)

To jest najlepsze:

"oni zawsze mieli w pogardzie prostych ludzi pracy. jakiś rolnik straci plony przez dziczyznę? kij mu w ryj. byleby czerwone jaśnie państwo miało do czego postrzelać.

"Prości ludzie pracy" - toż pełnokrwisty lewak z ciebie, jeśli używasz takich kategoryzacji :)

Przy okazji robisz elementarne błędy logiczne: jeśli "czerwoni" strzelają do dziczyzny - to przecież zapobiegają stratom w plonach spowodowanym przez dziki - więc bronią ludzi pracy, a nie mają ich w pogardzie :)

PiS pod naciskiem Niemców napisał tę ustawę. Ja skonam :) A światem rządzą kosmici ze strefy 51 :) Halo halo - tu baza Alfa :) Masz jakieś dowody?

Co do Greenpeacu - to protestował przeciwko odstrzałom dzików Niemczech, tak samo potępiali to polscy naukowcy oraz działacze prośrodowiskowi. Podobnie polskie media lewicowe i naukowe radykalnie potępiały postępowanie niemieckiego przemysłu węglowego w kwestii wycinki lasu pod nowe odkrywki,

Czytasz ty w ogóle media lewicowe i lewicowo-liberalne (Politykę, Oko Press, Krytykę Polityczną, Pismo itd.) oraz prośrodowiskowe, żeby sobie wyrobić opinię - czy tylko kopiujesz kalki poznawcze i emocjonalnie trollujesz?

W jednym masz rację: na początku roku opozycja rzeczywiście chamsko wykorzystywała odstrzał dzików do celów propagandowych.

25.12.2019 11:02 Miro

Coś ci jeszcze podrzucę - oficjalną stronę PZŁ:

https://www.pzlow.pl/ywych zwierząt

Przejrzyj zdjęcia z tej strony i pokrewnych linków, przeanalizuj wiek myśliwych, przelicz nabór młodych ludzi (w stosunku do starych) w tym fachu. Przyjrzyj się też językowi tego środowiska, językowemu traktowaniu żywych istot. Do tego dodaj Boga i św. Huberta (którego nawrócenie polegało na REZYGNACJI z polowań - co poświadcza oficjalna wykładnia kościoła katolickiego).

Może coś ci się wyklaruje, zamiast skojarzeń z lewactwem i PZPR-em.

26.12.2019 10:47 Rafał

Panie Popkiewicz przeczytałem pana dwie książki.
Więc wiem jaki ma pan pogląd na sprawę.
Ale mam pytanie:

Ratować Białowieżę przez kornikiem czy zostawić na pastwę "dobrej matki natury"?
Potem jak już lasy polegną bo uniemożliwicie leśnikom wykonywanie ich normalnej pracy to pewnie zwalicie winę na wrażego Kaczafiego.

No bo już wiem że dzików zabijać nie wolno.

Następne pytanie. Szczepić czy nie szczepić?
Bo przecież pasożyty, bakterie i wirusy wytwór matki natury i nie godzi się zabijać. Lepiej żeby człowiek umierał w męczarniach na wściekliznę lub tężec, tudzież cały zestaw wymyślony przez matkę naturę.

Poznałem was już po tym co wyprawialiście w Białowieży, oj poznałem.

Cholera chyba zostanę denialistą klimatycznym, chociaż w moim wypadku będzie ciężko, ale jeszcze trochę waszej zielono-czerwonej propagandy i kto wie.

26.12.2019 12:21 Miro

@RAFAŁ

Że się wtrącę, przepraszam.

Z Puszczą Białowieską sprawa jest skomplikowana. Ekstremalni działacze "ekologiczni" robią tam sporo złego, upierając się przy pierwotności tego lasu i nie dopuszczając żadnej ludzkiej ingerencji. Z drugiej strony przemysł leśny robi jeszcze więcej zła, traktując białowieskie lasy jako miejsce eksploatacji drewna i zwierząt.

Tu trzeba przede wszystkim słuchać naukowców, przyrodników - i tak postępować z tym lasem, by mógł zachować jak największą bioróżnorodność i pozostał jak najbardziej zbliżony do stanu naturalnego. Podkreślam - zbliżony - bo wolnego od wpływów człowieka lasu w Europie już od dawna nie ma (co zresztą wie każdy człowiek z minimalną wiedzą przyrodniczą i historyczną, naukowe opracowania opisują Puszczę Białowieską jako las w znacznej mierze naturalny, z cechami pierwotnymi).
Ludzka ingerencja powinna być dopuszczalna, zwłaszcza że zmiany klimatyczne powodują np. przesuszenie gleby, wzmożone gradacje kornika, zamieranie świerków itd. I naukowcy to wiedzą, od dawna o tym piszą - ale ludzie zdają się słyszeć tylko dwie zwalczające się propagandy: skrajnych "ekologów" i leśników.

Szczepić oczywiście trzeba,dla dobra ludzi.

Zaś odstrzał dzików powinien być dopuszczalny w ramach regulacji populacji w odniesieniu do stanu ekosystemu - ale to się powinno odbywać pod okiem przyrodników, a nie polityków i ZŁP, bez jakiejkolwiek zewnętrznej kontroli naukowej. Łowiectwo dla rozrywki powinno być zakazane.

Ludzie myślą w jakichś paranoicznych schematach: naturalne-nienaturalne. Jesteśmy częścią natury i jak każdy inny organizm ją przekształcamy. Chodzi o to, by te przekształcenia były jak najmniej destruktywne dla nas i dla reszty przyrody - a jak to robić, na pewno lepiej wiedzą (choć nie są nieomylni) naukowcy niż politycy, myśliwi czy radykalni "zieloni".

26.12.2019 20:11 Marcin Popkiewicz

@Rafał
Rozpocząłeś: „Panie Popkiewicz…”

Zauważę, że mamy zwyczaj wracania się do siebie bez „panowania”. Dodanie do „pana” nazwiska odbieram jako zwrot niezbyt sympatyczny. Proszę Cię, żebyś więcej nie zwracał się do mnie w ten sposób. Wiem, że masz bardzo wyraziste poglądy. Wiele osób ma. Przyznam, że bywa to dość męczące, gdy dyskutant „wie najlepiej”, a kto się z nim nie zgadza, jest be. Zarzucano mi już, że jestem zbyt bardzo/mało lewicowy/prawicowy (wszystkie cztery wersje), że jestem zbyt pro/anty atomowy, że jestem zbyt bardzo/mało doomerski etc.
Przede wszystkim staram się być pronaukowy. Prawa fizyki są jakie są i faktycznie moja akceptacja dla osób twierdzących, że Ziemia jest płaska, ciepło właściwe wody jest inne czy że CO2 nie jest gazem cieplarnianym jest niewielka. Z drugiej strony są kwestie gospodarcze, społeczne czy światopoglądowe, które są kwestią umowną i debatowalną – w tych kwestiach różnorodność poglądów jest zupełnie naturalna i jestem otwarty na dyskusję oraz zmianę swoich poglądów po nabyciu nowej wiedzy i przemyśleniu – tego też oczekuję od innych osób.


Piszesz: „Ratować Białowieżę przez kornikiem czy zostawić na pastwę "dobrej matki natury"? Potem jak już lasy polegną bo uniemożliwicie leśnikom wykonywanie ich normalnej pracy to pewnie zwalicie winę na wrażego Kaczafiego. No bo już wiem że dzików zabijać nie wolno.”

W tym temacie słucham przede wszystkim głosu nauki (http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C408015%2Cnaukowcy-martwe-swierki-sa-potrzebne.html, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C29042%2Clesnicy-beda-odnawiac-puszcze-naukowcy-przed-tym-ostrzegaja.html), głos aktywistów ekologicznych czy biznesu drzewnego postrzegam przez ten pryzmat.
Czy przez „wrażego Kaczafiego” masz na myśli Kaczyńskiego i PiS? Skąd ta liczba mnoga „zwalicie”? Kto? Naukowcy? Mam wielu znajomych w PiS (w wielu innych partiach zresztą też), w wielu sprawach się zgadzamy, inne dyskutujemy. Nic nie jest dane raz na zawsze – ani to, jak postrzegają różne kwestie politycy tej czy innej partii, ani też moje poglądy nie są skamieniałe raz na zawsze. Ważne, żeby szanować rozmówców i mieć otwartą głowę.

Piszesz: „Następne pytanie. Szczepić czy nie szczepić? (…)”.

W mojej opinii, jak najbardziej szczepić (choć z długoterminowego punktu losów ludzkości tę kwestię też można dyskutować).


Piszesz: „Poznałem was już po tym co wyprawialiście w Białowieży, oj poznałem.”

To znaczy kogo „nas”? Naukowców? Czy szufladkujesz mnie z kimś innym?


Piszesz: „Cholera chyba zostanę denialistą klimatycznym, chociaż w moim wypadku będzie ciężko, ale jeszcze trochę waszej zielono-czerwonej propagandy i kto wie.”

A co ma wiedza o klimacie do kwestii światopoglądowych? Możesz przyjmować do wiadomości prawa fizyki i wciąż mieć własny pogląd na różne sprawy, czy to tradycji, czy LGBT czy prawa zwierząt.

I na koniec chyba najważniejsze: nasze podejście do kwestii zasobów i środowiska to nie stałe fizyczne, lecz kwestie uznaniowe, np. ile mamy obszarów chronionych i jak są chronione, czy i jak chronimy lasy, mokradła czy łowiska, na ile akceptujemy zrzucanie ścieków do rzek czy smogu i gazów cieplarnianych do atmosfery, na ile koszty tego ponosi społeczeństwo a na ile biorą je na siebie korporacje itd. Obrazowo mówiąc, mamy tu wiele „suwaków” definiujących rzeczywistość. Agregując, mogą być bardziej przesunięte w stronę „interesy gospodarczy tu i teraz kosztem środowiska oraz przyszłości naszych dzieci i innych gatunków” albo „aktywność gospodarcza jak najbardziej, ale nie kosztem środowiska oraz przyszłości naszych dzieci i innych gatunków”. W mojej opinii (bazującej na zbieranej dekadami wiedzy, ale wciąż tylko opinii) – suwaki „gospodarka vs środowisko” są obecnie przesunięte zbyt daleko w stronę „gospodarka” (chyba nie muszę tłumaczyć, z czego to wynika – od krótkiego horyzontu polityków po egoistyczne krótkoterminowe myślenie wielu homo sapiens) – osoby świadome sytuacji powinny więc przesuwać suwaki w stronę „środowiska”. Jak mamy ochronić klimat, to musimy nie tylko odejść od paliw kopalnych, ale też przywracać naturalne ekosystemy i ograniczać jedzenie mięsa. Logika wytłuczenia dzików idzie w dokładnie przeciwnym kierunku.
I – Rafale – uważam, że siły działające na rzecz przesuwania ich w kierunku „gospodarka” są tak potężne, że wszystkie wysiłki osób działających na rzecz przesuwania suwaków tego co i jak robimy w stronę „środowiska” (może to są ci „oni” o których piszesz? Jeśli tak, to faktycznie należę do „onych”) i tak przesuną suwak niewystarczająco. Przesuwajmy więc te suwaki, ile byśmy nie zrobili to i tak będzie nie dość.

26.12.2019 20:52 Mariusz

https://www.facebook.com/przedwiosnie.org/photos/a.2110247612429438/2667478350039692/?type=3&theater

miłość do przyrody przejawia sie przez zabijanie dzikich zwierząt????? .... kwintesencja prawicowego podejścia do przyrody? ??

27.12.2019 7:39 Miro

@MARIUSZ

To nie jest kwintesencja prawicowego podejścia do przyrody. Ten wpis to jest typowy przykład kwintesencji betoniarki w mózgu, chaosu myślowego i nieuctwa.

Jakiś Bosak bredzi, że lewica i faszyści fascynują się industrializacją, a tradycyjni konserwatyści życiem w "Shire" :)

Dano ludziom pozbawionym elementarnego wykształcenia zabawkę w postaci netu i fb - to tak jakby ciekawskiej małpie (z całym szacunkiem do małp) dać do ręki odbezpieczony rewolwer...

27.12.2019 9:05 Fox

Mam tą nieprzyjemność znać osobiście kilku myśliwych, znam tę ich filozofię i ideologię w którą często ubierają swoje hobby. Tak w dużym skrócie, w ich mniemaniu są oni miłośnikami przyrody, ich działalność jest niezbędna w celu regulowania populacji zwierząt, robią dużo dobrego dla zwierząt, ochrony przyrody itd., ludzie często mają do nich negatywne nastawienie z tego powodu, że nie mają właśnie pojęcia czym tak naprawdę się zajmują, a przecież chronią przyrodę w odróżnieniu od tych ekoterrorystów, "którzy nawet w lesie nie byli". W ich mniemaniu są fachowcami w dziedzinie biologii zwierząt, ochrony siedlisk i populacji. To wszystko w ich mniemaniu. Z moich obserawacji żaden ze znanych mi czynnych myśliwych nie ma większego pojęcia o ochronie środowiska, funkcjonowaniu ekosystemów, itd. Moja niechęć do tego środowiska zrodziła się właśnie z tego powodu, że ich poznałem, usłyszałem co robią, jakie mają zasady, poglądy, świadomość. Bo co do zasady kiedyś nie miałem jakiegoś negatywnego stosunku do tego całego łowiectwa, faktycznie czasem potrzebne są jakieś regulację, odstrzały, bo nasze ekosystemy już dawno zostały zaburzone przez nas i niestety musimy w nie ingerować. Ale jak się pozna osobiście ludzi którzy się niby tym zajmują to jest już gorzej. Pewien znajomy myśliwy przyznał np że generalnie to oni po cichu strzelają do wilków, bo jak wiadomo wilk to szkodnik i wpier...ala ileś tam kilogramów mięsa, więc to mięso się marnuje. Tyle tylko, że trochę się boją strzelać do nich bo nigdy nie wiadomo, ale jeśli jest pewność że nie będzie świadków to się to robi. O polowaniach na ptaki to już w ogóle ciężko mi pisać, bo uważam to za wielką patologię, słyszałem opowieści jak to "z kumplem najebani strzelamy do kaczek, ja już ledwo widzę na oczy.." i takie tam wesołe historie. Do tego dodam, że wielu myśliwych pod tym względem to ignoranci i analfabeci, bo nawet nie rozróżniają gatunków kaczek czy gęsi, nie tylko w locie, w dobrym świetle i na trzeźwo, ale dla wielu istnieją po prostu "dzikie kaczki" i "dzikie gęsi". Nikt tego nie kontroluje, poza nimi samymi. To jest dopiero prawdziwa kasta.
Co do dzików i tego, że nie są zagrożonym gatunkiem i nic im nie grozi to nie byłbym taki pewien. Nie raz już pokazaliśmy na co nas stać i jeśli potrafiliśmy eksterminować gołębia amerykańskiego to jestem przekonany, że z dzikiem zrobimy to samo jeśli uznamy że zagraża nam w naszej beztroskiej konsumpcji

27.12.2019 19:13 Marek P-ko

Dlaczego i po co istnieje coś takiego jak myślistwo?

Ano po to by ograniczyć dostęp do dzikiej zwierzyny reszcie społeczeństwa. W innym wypadku szybko i skutecznie byśmy ją "wyjedli". Tak to z grubsza działa od czasów średniowiecza.

Z ekologicznego punktu widzenia z naturalną selekcją nie ma to jednak nic wspólnego.

27.12.2019 19:20 Marek P-ko

...a to co teraz się wyrabia to głupota do potęgi entej. Nie dość, że niszczą bardzo ważny element ekosystemu to przy okazji "robią dobrze" wielkoobszarowym producentom roślinnym (ci już dawno mieli z dzikami na pieńku), dodatkowo likwidując mniejsze hodowle na rzecz wielkiego przemysłu mięsnego.

27.12.2019 21:25 WJ

@MARCIN POPKIEWICZ
W naszym sieciowym świecie, gdzie panuje "egalitaryzm informacyjny"( tak nazywam równość w ścieraniu poglądów specjalistów danej dziedziny i laików), Twój komentarz może być modelowym przykładem, jak merytorycznie dyskutować.

Czasem tracę poczucie bezpieczeństwa w tej przesyconej nadmiarem informacji i emocji przestrzeni i takie punkty odniesienia jak wspomniany post, bywają zbawienne :)

28.12.2019 4:59 gupol(szukam w OZE)

@miro
"Opozycja aktualna w Polsce jest totalitarna? Znasz w ogóle cechy totalitaryzmu?"

oczywiście że tak. oni mają gdzieś demokrację i rządy prawa jeśli przeszkadzają im w dojściu do włądzy.
to są czerwone dzieci PRLu. niby tolerancja i kultura a tak naprawdę nie cofną się przed żadnym kłąmstwem i manipulacją byleby wyjść na swoje.
jak nie można wygrać uczciwe to walimy w elektorat kłamstwem. strachem i fake newsami. ulica i zagranica. i podpalimy ten kraj jak nie dacie nam nim rządzić. to jest typowo totalitarna mentalność.

ale żeby to zobaczyć trzeba wyjść poza trujący ściek mendiów gównego nurtu.

@miro
"Co ty gadasz? Jaki "lewak"? I co ma średniowiecze do przyzwoitości, a honor do grzechu w kontekście "lewactwa"?"

no to już sąłwomir neumann wyjaśnił na taśmach. lewicowi politycy z kryminalnymi zarzutami zamiast siedziec pierdlu za swoje zbrodnie są kreowani na męczenników walki z "faszystowskim pisem".

lewicowym politykom wolno kraść. wolno kłamać, wolno mataczyć, wolno brać i dawać w łapę, wolno nie dotrzymywać słowa i włos im za to z głowy nie spada. mało tego. jeszcze ogłupieni ludzie tacy jak ty będą na nich głosować.
majstersztyk manipulacji.

@"Większość myśliwych w Polsce to byli działacze PZPR? Pobudka - komuna się skończyła 30 lat temu,"

bzdura. mentalnie i strukturalnie wszystko jest jak 30 lat temu.
a że zamiast starych komuchów strzelają dzisiaj ich dzieci i wnuki to jeszcze nie powód by świętować;p.

komuna niby się skończyła 30 lat temu a patronami ulic dalej są komunistyczni zbrodniarze i armia ludowa.

@"Prości ludzie pracy" - toż pełnokrwisty lewak z ciebie, jeśli używasz takich kategoryzacji :)

Przy okazji robisz elementarne błędy logiczne: jeśli "czerwoni" strzelają do dziczyzny - to przecież zapobiegają stratom w plonach spowodowanym przez dziki - więc bronią ludzi pracy, a nie mają ich w pogardzie :)"
za to właśnie nienawidzę komuny. ona tylko zajęła miejsce arystokracji prawie bez żadnych realnych zmian. oczywiście język się zmienił ale nic pozatym.

sam robisz błędy logiczne. gdyby czerwoni strzelali do dzików tak jak należy to nie stałyby się onę plagą na polach i lasach.
a jakbyś zobaczył jak wygląda szacowanie szkód i wypłata odszkodowań rolnikom przez myśliwych to też by cie jasny szlak trafił. ale jesteś ceprem i nie masz o tym pojecia więc lecisz durnym tvn-owskim tekstem.

@"PiS pod naciskiem Niemców napisał tę ustawę. Ja skonam :) A światem rządzą kosmici ze strefy 51 :) Halo halo - tu baza Alfa :) Masz jakieś dowody?"

a ty masz jakieś dowody że tak nie było?;)

a polskie media owszem potępiały niemców. potępiały. ale cichutko. i grzecznie. bez wulgaryzmów na ulicach. czyli znowu podwójne standardy.

jasne że czytam lewicową prasę. regularnie oglądam też tvn i polsat.
i zawsze mam niezły ubaw przy demaskowaniu ich "retoryki" . cyniczni oszuści nie mają żadnych idei. oprócz chciwości i rządzy włądzy. wielokrotnie to udowodnili i nic nie wskazuje że coś się tu zmienia.

28.12.2019 11:45 Miro

@GUPOL

"@"PiS pod naciskiem Niemców napisał tę ustawę. Ja skonam :) A światem rządzą kosmici ze strefy 51 :) Halo halo - tu baza Alfa :) Masz jakieś dowody?"

a ty masz jakieś dowody że tak nie było?;)"

Taki tok rozumowania Cię skreśla jako poważnego dyskutanta. Nie łapiesz elementarnej logiki.

28.12.2019 13:14 Zakrecony

@ Miro @ gupol

Miro, gupol ma rację, ze opozycja jest "totalitarna".
dzięki takiej opozycji Pis będzie jeszcze długo u władzy, no chyba, że przyjdzie kryzys gospodarczy to władza się zmieni.
Tu jest przykład całkowitego ich kretynizmu

https://m.niezalezna.pl/303562-ochojska-pisze-do-grety-thunberg-droga-greto-wyobraz-sobie-ze-arcybiskup-z-krakowa

Widać dla niektórych stuknietych politykow, to już się greta stało wyrocznia lub bogiem.

28.12.2019 13:56 Carlinfan

Chyba wszyscy zapomnieliscie PoPiS. Nie łudźcie się, nic się nie zmieniło.

28.12.2019 16:17 Devak

@CARLINFAN
Amen!!!

28.12.2019 17:51 Miro

@ZAKRECONY

Głupota nie oznacza totalitaryzmu :)

OK, odpuszczam, niepotrzebnie się napiąłem w tym wątku.

30.12.2019 4:14 gupol(szukam w OZE)

@miro

hehe, słuchaj absurdalne było pytanie, taka i odpowiedź.

zastosowałeś figurę retoryczną która miała mnie zdyskredytować a kiedy "odwróciłem kota ogonem" i użyłem jej przeciwko tobie to nagle jestem "nielogiczny" i niegodny miana "poważnego dyskutanta"

bo co, tobie wolno stosować takie "chwyty" a mnie już nie? oj liberalny lewicowiec z ciebie wylazł przyjacielu;) wszędzie byś chciał stosować podwójne standardy;)

a wiesz co jest najciekawsze? że przyczepiłeś się do najbardziej absurdalnego i IRRACJONALNEGO zdania stworzonego w tej naszej dyskusji. oparłeś się na nim jak na opoce. skupiłeś w nim cały swój wysiłek.

oto i ono:

"PiS pod naciskiem Niemców napisał tę ustawę. Ja skonam :) A światem rządzą kosmici ze strefy 51 :) Halo halo - tu baza Alfa."

próbujesz sprowadzić poważną dyskusję do psychotycznej paranoi. to jest niegodne i nie logiczne:)
najpierw powinieneś wiedzieć że niemcy to największy producent i exporter wieprzowiny w europie.
powinieneś też wiedzieć że obecnie wieksza część tego eksportu "idzie" do chin gdzie ASF zniszczył połowę populacji świń.
powinieneś wiedzieć że cena kg wieprzowiny w chinach przekracza 30 złotych za kg. w niemczech - 9 zł. nawet po odliczeniu kosztów transportu zyski są niebotyczne.
a tymczasem jeśli w niemczech wystąpi chociaż jeden przypadek ASF - chiny wstrzymają zakupy.
gdy w grę wchodzą tak duże pieniądze wszystko jest możliwe.
czytałem artykuł wg którego niemcom bardzo zależy aby ASF był u nas pod kontrolą. odstrzał dzików to mało skuteczna ale jednak jakaś metoda.

ok ale przypuśćmy że to wszystko wierutne bzdury bardziej bredniowate niż kosmici przebrani za ludzi.

udowodniłeś tezę że polityka i religia to dwa tematy które sprawiają że nawet najbardziej kulturalni wykształceni i rozsądni ludzie przestają logicznie myśleć. gubią rozsądek i wpadają w spiralę negatywnych emocji aż w końcu przestają ze sobą rozmawiać.


dlatego dyskutowanie o polityce i religii nie ma większego sensu. nie ważne staje się kto ma rację.

ale cóż lepszej rozrywki chyba na razie nie ma a o poważnych i konstruktywnych sprawach nie chce nam się już dyskutować;)

30.12.2019 4:49 gupol(szukam w OZE)

@miro

"Głupota nie oznacza totalitaryzmu :)"

ale totalitaryzm często się od głupoty zaczyna;).

z tym że nazywanie opozycji "głupią" to grube nieporozumienie.
tam są jedni z najbystrzejszych, najlepiej wykształconych i "kumatych" ludzi w tym kraju.
tyle że są oni całkowicie zdeprawowani, cyniczni i pozbawieni wszelkich hamulców moralnych. zdolni do najgorszych podłości.
typowi psychopaci - bo głównie tacy ludzie odnoszą sukcesy w polityce i biznesie.
oczywiście psychopaci są też po "prawej stronie" w podobnej ilości.
nie żebym sam był religijny ale z dwojga złego wolę psychopatę który choć trochę "boi się boga" albo przynajmniej zniszczenia przez psychopatów z opcji przeciwnej którzy mają nad nim przewagę (jak w polsce gdzie "lewica" wciąż przeważa nad "prawicą").

04.01.2020 11:41 Miro

@GUPOL

Ja się z twoim tokiem myślenia generalnie zgadzam, ale podaj mi konkretne przykłady (inicjałami, bo Wielki Brat czuwa) tych opozycyjnych psychopatów. I podaj też konkretne przykłady tych ich najgorszych podłości. Piszę bez ironii.

Ja wiem, że władza jak magnes przyciąga ludzi pozbawionych moralności - ale też rejestruję fakty: ostatnie cztery lata to narastająca rzeź na polskiej przyrodzie, dokonywana w atmosferze pogardy dla ustaleń nauk przyrodniczych.

Mam w nosie psychologiczne meandry przedstawicieli kolejnych ekip rządzących, ale "po czynach ich poznacie".

Od 35 lat czytam teksty popularnonaukowe i naukowe - i jako tako kumam funkcjonowanie fizykalnego świata - a obecna ekipa usiłuje zaprzeczyć wszelkim ustaleniom nauki (w kwestii klimatu, seksualności, struktury lasów itd.). I to mnie oburza.

04.01.2020 11:58 Miro

@GUPOL

Dzięki za informacje na temat wieprzowiny w kontekście Niemiec i Chin - nie wiedziałem.

Co do polityki i religii.

Politykę można rozważać w kategoriach jak najbardziej racjonalnych - nie wszystko wiemy o ruchach polityków, ale możemy na te ruchy aproksymować codzienne doświadczenie - w końcu politycy to tacy sami ludzie jaki my. Szachownica otwarta, figury rozłożone.

W wypadku religii to jest niemożliwe, bo religia opiera się na zasadach z gruntu niedowodliwych - więcej nie napiszę, bo nie chcę stracić prawa do wykonywania zawodu.

06.01.2020 4:56 gupol(szukam w OZE)

@miro
trochę tego jest.
na przykład sprawa pana cyby i rosiaka.
a zamordowanie pani brzeskiej w aferze reprywatyzacyjnej?
uniewinnienie beaty sawickiej za branie łaówek.

skazanie mariusza kamińskiego na 3 lata paki przez sędziego łączewskiego (mimo że poprzedni wyrok w tej samej sprawie był uniewinniający) za walkę z korupcją.

a ten najazd ABW na dziennikarzy którzy opisali aferę taśmową?

co się działo w urzędach przy okazji innych afer to jest temat rzeka.

o smoleńsku nawet nie wspomnę.

@miro
" ostatnie cztery lata to narastająca rzeź na polskiej przyrodzie","obecna ekipa usiłuje zaprzeczyć wszelkim ustaleniom nauki"

jakieś przykłądy tej " rzezi" i zaprzeczania wszelkim ustaleniom nauki?;)

@miro
"Dzięki za informacje na temat wieprzowiny w kontekście Niemiec i Chin - nie wiedziałem."

nie wiedziałeś ale swoje o "kosmitach" napisałeś. może jednak nie jesteś taki racjonalny za jakiego się uważasz?

nie tylko politycy to tacy sami ludzie jak my. duchowni też. religią i polityką rządzą te same prawa.
ty jako lewak zapewne uważasz że tylko na pis głosują wyznawcy a nie wyborcy.
ale ileż więcej wiary w sobie muszą mieć szarzy wyznawcy POstkomuny żeby być jej wierni mimo strat we własnej kieszeni.
polityka i religia są do siebie bardziej podobne niż chcesz to przyznać;)

06.01.2020 9:46 Miro

@GUPOL

Rzeź na polskiej przyrodzie to np. wycięcie milionów drzew za sprawą Szyszki, wycinanie resztek Puszczy Karpackiej (to jest prawdziwy koszmar), planowana droga przez Biebrzański Park, nietykalność myśliwych itd. A zaprzeczanie ustaleniom nauki? In vitro, aborcja, klimat, struktura lasu wg ministerstwa środowiska itd.

Za poprzedniej ekipy też dobrze nie było, ale teraz się znacznie pogorszyło.

Nie nazwałbym siebie lewakiem - z trojga złego wybieram najmniejsze zło. Prawica nie rozumie świata i ucieka w myślenie życzeniowe, liberałowie nakręcają konsumpcjonizm i rabunkową gospodarkę, natomiast lewica jeszcze jako-tako kontaktuje , choćby w sprawach środowiska naturalnego.

Nie uważam, że na PiS głosują wyznawcy. Ludzie na tę partię głosują z bardzo konkretnych powodów: przede wszystkim dlatego, że chcą poczucia bezpieczeństwa emocjonalnego, posiadania stabilnej wizji świata. To się też wiąże ze sprawami socjalnymi, ale one wg mnie są drugorzędne.

Jednego nie rozumiem od dawna. Co to jest ta POstkomuna? Naprawdę myślisz, że PiS jest oderwany od uwarunkowań dawnego systemu? Poza tym minęło 30 lat, wszystko się już kompletnie przetasowało.

Wspomniane przez Ciebie afery są oczywiście karygodne, przedstawiciele tej ekipy to często nienażarte dranie. Żywię naiwną nadzieję, że lewica będzie bardziej powściągliwa...

08.01.2020 4:37 gupol(szukam w OZE)

szkoda że nie wspomniałeś o "rzezi" dzików;p.
ty a wiesz że lesistość tego kraju wynosi około 29,6% i jest wyższa niż w czasach POstkomuny?:)
no to gdzie jest ta rzeź? powiedz no ile parków narodowych i rezerwatów przyrody zlikwidował ten straszny PiS??? wtedy byłaby rzeź.
aha i czy mógłbyś z łaski swojej mi wytłumaczyć czemu z uporem maniaka nazywasz puszczą drzewostany które są zwykłą monokulturową uprawą leśną? to jest dla mnie zagadka.
aha przecież pod wpływem tej całej nagonki i histerii "szyszko" wstrzymał wycinanie drzew w UPRAWIE LEŚNEJ obok puszczy białowieskiej i teraz żrą ją korniki jak gąsiennice kapustę. naturalnie.
a że dzięki tym idiotycznym protestom chłop się przekręcił na zawał to chyba satysfakcja zamykająca sprawę. macie swój sukces;).
a myśliwi byli nietykalni od zawsze, tu sie niestety nic nie zmieniło. tak mnie wkurwiają że zlikwidowałbym myślistwo w tym kraju ale kto by wtedy do dzików strzelał?. mniejsze zło.

co do klimatu to od zawsze wiadomo że pis to sceptycy. ale i tak nie ma tu dobrego wyjścia więc nie ma to większego znaczenia,

ale z tą seksualnością to ciekawe. nie uważasz że in vitro jest nieetyczne? o zaburzeniach rozwoju u takich dzieci nie wspominając.
aborcja? ale o co ci chodzi? przecież pis został przy kompromisie. nic się tu nie zmieniło. podnosząc ten temat udowodniłeś że jesteś pod wpływem tvn -owskiej propagandy i kłamstw.

@miro
"Nie nazwałbym siebie lewakiem - z trojga złego wybieram najmniejsze zło."

to jest twój problem. w polsce nie ma czegoś takiego jak lewica i liberałowie. w polsce jest połączony twór liberalno-lewicowy. naprawdę dziwię się że tego nie dostrzegasz.
ja głosuję na pis bo nie mogę znieść tego liberalno-lewicowego zakłamania, hipokryzji, zepsucia i cynizmu. nie jestem "za" pisem tylko przeciw POstkomunie.

apropos, nie wiesz co to jest postkomuna? gdzie ty żyjesz , prawdziwy homo tvn-us;)

postkomuna to wszyscy spoza PiS.
przecież ten podział na pis i całą resztę "polskiego" świata jest wszechobecny, prosty i oczywisty.
normalna rzecz w kraju postkolonialnym.

nie chodzi o to kto się kiedy i gdzie urodził ale po której jest stronie.
tu się nic nie przetasowało. 30 lat nie zrobiło żadnej różnicy. w głowie mi się nie mieści jak możesz tego nie rozumieć. jakbyś się w polsce nie urodził ;p.
co, pewnie TVN tłumaczy ci że skoro kaczyński urodził się w PRLu to też jest postkomuną hehe. kuźwa co za syf;)

a co do "lewicy" - gdybym miał choć 1% nadziei że będzie ona bardziej "powściagliwa" sam bym na nią głosował.
ale na razie nic na to nie wskazuje. zwłaszcza że w jej szeregach dalej znajdują się najpodlejsze świnie z poprzedniej epoki, odpowiedzialne za największe afery trzeciej RP. od afery FOZZ aż po aferę rywina.

08.01.2020 22:28 CRUITHNE

@GUPOL

Łał, co za przemowa, "uwielbiam" ten typ prostolinijnej retoryki, który tutaj ostatnio zacząłeś praktykować, normalnie jak mój świętej pamięci wujaszek pijaczyna... Do tego te fantastyczne slogany POblablabla, tvny, ech, coś wspaniałego, to jedne z tych magicznych sformułowań, dzięki którym wiem, żeby nie wchodzić w dyskusję, bo nie warto.

A odezwałem się tylko dlatego, że jak słyszę, że pis jest okej, to jednak muszę wrzucić tu mały kamyk do tego ogródka zachwytu nad ekipą karnie realizującą wizje pewnego raźnego, choć już nie pierwszej młodości kawalera. Otóż, jeśli chodzi o politykę ochrony środowiska, bo to mnie akurat najbardziej interesuje, oraz legislacje w tym zakresie i najogólniej mówiąc: filozofię sprawowania pieczy nad dziedzictwem przyrodniczym kraju, to mam przekonanie graniczące z pewnością, że jeszcze żaden rząd nie sprawował się tak fatalnie, jak ten obecny. Mogę to obszernie uzasadnić, ale w tej chwili nie mam już na to sił po naprawdęciężkim dniu , ale być może jeszcze to zrobię przy okazji jakiegoś adekwatnego, świeższego artykułu na ZNR.
Gdyby nie odgórne regulacje ze strony UE i strach naszego rządu przed konsekwencjami (tak tak, ta straszna łóńja nas gnębi) to już zamiast przyrody byśmy tu mieli ch.. d... i kamieni kupę. Odkąd śledzę temat, czyli około 20 lat, żadna ekipa nie robiła sobie takich kpin z ochrony środowiska, jak ta obecna.

PS: Nie wyrobiłem sobie takiej opinii dzięki TVNowi, sam obserwuję poczynania rządu, sejmu, komisji i ministerstw.

09.01.2020 1:40 gupol(szukam w OZE)

@cruithne
masz prawo do swojego zdania. jak każdy;)
to co ja napisałem to nie jest żaden zachwyt nad pisem tylko potępienie zakłamanej postkomuny;) no co ja poradzę że w świetle faktów wszystko jest lepsze od postkomuny;)
ale jak już dyskutujesz to zarzuć jakiś konkretny konkret zamiast tracić czas na kwieciste ogólniki i slogany. napisałeś dużo kompletnie o niczym oprócz tego że jest źle strasznie i tragicznie ale nie chce ci się tego uzasadniać a w ogóle to nie warto;)

a prawda jest taka że nie masz kompletnie żadnych argumentów na poparcie swoich opinii oprócz jakichś mglistych "odczuć", negatywnych emocji "niewiadomego pochodzenia" i czystej wiary że jest gorzej niż kiedykolwiek. a ponieważ nie masz tych argumentów - nigdy tego w żaden sposób nie uzasadnisz przy żadnej okazji.
tu się własnie objawia mroczny geniusz POstkomuny za który ja ich prawie podziwiam - jesteś typową ofiarą prania mózgu z syndromem sztokholmskim.
. ale co zrobić, takie czasy;)

09.01.2020 8:13 Cruithne

Cóż, lubisz oskarżać innych o sprany mózg, a może sam jesteś zmanipulowaną marionetką rozpowszechniającą poglądy ideologiczne które są komuś na rękę? Takie wywody jak Twoje, łudząco podobne zarówno pod względem treści jak i formy, spotykałem już dziesiątki, jeśli nie setki razy w różnych miejscach internetu - niemal tak, jakby wszystkie je pisała ta sama osoba. Przyszło Ci kiedykolwiek do głowy, że Ty również masz wyprany mózg, tylko że przez inny obóz? Pomyśl nad tym.

12.01.2020 4:08 gupol(szukam w OZE)

@criuthne

owszem owszem. rozważam taką możliwość;) ale ja przynajmniej czerpię materialne korzyści z owego wyprania mózgu podczas gdy ludzie z przeciwnego obozu tylko płacą jego koszty;)

niemniej dlatego właśnie napisałem do @miro że dyskusje o religii i polityce są zasadniczo bezprzedmiotowe bo w gruncie rzeczy to dyskusje o gustach. a to prawie zawsze prowadzi do silnego konfliktu i zablokowania dialogu;)
cieszę się że wsparłeś mnie w tych rozważaniach i pomogłeś udowodnić ową tezę;)