ArtykulyZmiany klimatu

Znika jeden z największych cudów natury na świecie

Wodospady Wiktorii znajdujące się na rzecze Zambezi (granica Zimbabwe i Zambii w południowej części Afryki) od wielu dekad przyciągają miliony turystów chcących zobaczyć tę niezwykłą formację. Teraz najsilniejsza od wielu lat susza może stać się początkiem końca tego cudu natury.

Rys. 1 Wyschnięte niemal całkowicie Wodospady Wiktorii Źródło: Twitter

Ostrzeżenia prezydenta

O problemie Wodospadów Wiktorii świat poinformował prezydent Zimbabwe Edgar Chagwa Lungu. Prezydent ostrzegł, iż problem jest poważny. „Czy będziemy chcieli przyjeżdżać do Zambezi bez potężnych Wodospadów Wiktorii? Nie sądzę!”, powiedział prezydent Lungu w wywiadzie dla Sky News w stolicy Zambii, Lusace. „Istnieją praktyki i środki, które musimy podjąć już teraz, by uniknąć najgorszego”, dodał.

Rys. 2 Według zambijskiego Ministerstwa Środowiska, Klimatu i Turystyki średni przepływ wody zmniejszył się o nawet 50%. Źródło: Twitter

Już na początku października zambijski prezydent opublikował na Twitterze zdjęcie wodospadów, na którym widać jak z urwiska spadają jedynie strugi wody. To widok, który jest daleki od tego, co normalnie się widzi. „Aktualne zdjęcia wodospadów Wiktorii stanowią surowe przypomnienie tego, jak zmiany klimatu wpływają na nasze środowisko i nasze źródła utrzymania” napisał Lungu. „Nie ulega wątpliwości, że kraje rozwijające się, takie jak Zambia, są najbardziej dotknięte zmianami klimatycznymi i najmniej mogą sobie pozwolić na ich konsekwencje”, dodał.

Globalne ocieplenie głównym podejrzanym

Prawdopodobną przyczyną są zmiany w klimacie, czyli postępujące ocieplenie, które zmieniając wzorce opadowe w Afryce. wydłuża suszę,  Rosnące temperatury z kolei nasilają parowanie. Ale na razie badacze pozostają ostrożni w swych ocenach, choć przyznają, że faktycznie to ocieplający się klimat jest głównym podejrzanym.

Jak powiedział jeden z hydrologów i specjalista ds. rzeki Zambezi, Herald Kiling, nauka o klimacie dotyczy dziesięcioleci, a nie poszczególnych lat, dlatego czasami trudno stwierdzić, czy zmiany klimatyczne są przyczyną zmniejszania się poziomu wody, ponieważ susze występują od zawsze. Dodał, też ze stwierdzeniem, iż zmiany klimatu powodują to zjawisko można się zgodzić, jeśli do występowania susz będzie dochodziło coraz częściej. I przyznał jednocześnie, że modele klimatyczne prognozowały wcześniej częste występowanie suchych lat w zlewni rzeki Zambezi.

Z kolei Elisha Moyo, główny badacz zmian klimatycznych w zambijskim ministerstwie środowiska twierdzi, że całkowite zniknięcie Wodospadów Wiktorii jest „bardzo realną możliwością”.

Poważny problem dla gospodarki państwa

Problem wodospadów to nie tylko problem turystyki, ale też problem dla rolnictwa. W południowej Afryce żyje około 45 milionów ludzi, którzy potrzebują pomocy żywnościowej po nieudanych zbiorach spowodowanych suszą. Brakuje również wody pitnej. Ogromne niedobory żywności i wody pitnej będą występować tam przez najbliższe miesiące do czasu aż opady zażegnają ten kryzys. Jeśli jednak dojdzie do wzrostu globalnej temperatury, to problem się nasili. Sytuacja w Afryce stała się jednym z omawianych tematów na trwającej w tym miesiącu konferencji klimatycznej w Madrycie. Politycy i ekspercie debatują o sposobach powstrzymania ocieplenia klimatu, spowodowanego emisją gazów cieplarnianych wywołaną przez człowieka.

Zimbabwe i Zambia doświadczyły również przerw w dostawach prądu, ponieważ w dużym stopniu są uzależnione od elektrowni wodnej Kariba na rzece Zambezi. Minister finansów Zimbabwe, Mthuli Ncube, powiedział w październiku, że
poziom wody w zaporze Kariba był tak niski, że dalsze wytwarzanie
energii przez elektrownię może okazać się niemożliwe. Dodał, że
niedobory wody i prądu wpłyną na spadek produktu krajowego brutto nawet o
6,5%.

Hubert Bułgajewski, The Independent, The Guardian, Twitter

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly