Parlament Europejski ogłasza stan zagrożenia klimatycznego

W czwartek Parlament Europejski przegłosował rezolucję, stwierdzającą stan zagrożenia klimatycznego oraz ekologicznego – zarówno w Europie, jak i na świecie. Wobec tego Parlamentarzyści chcą, by Komisja Europejska i poszczególne państwa Wspólnoty działały na rzecz ograniczenia wzrostu średnich temperatur na świecie.

Głosowanie miało miejsca na kilka dni przed rozpoczynającym się szczytem klimatycznym ONZ w Madrycie. COP25, który początkowo miał mieć miejsce w Chile, odbędzie się w dniach 2-13 grudnia. W deklaracji stwierdzającej stan zagrożenia klimatycznego i ekologicznego wezwano ponadto Komisję Europejską, by ta dopilnowała, by istotne wnioski legislacyjne i budżetowe sprzyjały zatrzymaniu wzrostu średnich globalnych temperatur poniżej progu 1,5 stopnia.

Wobec tego w drugiej, osobnej rezolucji, Parlamentarzyści wezwali Unię Europejską, by na nadchodzącym szczycie przedstawiła światu strategię osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej do 2050 roku. Wezwano przy tym nową Przewodniczącą Komisji Europejskiej -Ursulę von der Leyen – by do przygotowywanego planu Europejskiego Zielonego Ładu włączony został cel ograniczenia emisji o 55 proc. do 2030 roku.

W rezolucji Parlamentarzyści stwierdzili również, że państwa członkowskie powinny co najmniej podwoić wysokość składek, które wpłacają do międzynarodowego Zielonego Funduszu Klimatycznego. Środki te mają służyć wsparciu państw rozwijających się w ich dostosowywaniu się do zmian klimatycznych. Pilnie wezwano także państwa członkowskie do wycofania wszystkich bezpośrednich i pośrednich dotacji na paliwa kopalne do 2020 roku.

Rezolucja na temat kryzysu klimatycznego została przyjęta 429 głosami, przy 225 głosach sprzeciwu i 19 wstrzymujących się od głosu. Druga natomiast przy 430 głosach za, 190 przeciw i 34 wstrzymujących się.

Źródło: SmogLab

Komentarze

30.11.2019 16:44 Marek Marszałek

Zgłasza się Marek z Dąbrowy koło Niepołomic, ze świata równoległego z raportem OZE. Listopad był
dramatyczny, udało się zarejestrować zaledwie 15,85 kWh oraz 104,3 Wh z instalacji rowerowej.

01.12.2019 23:12 Ryan

Śmieszna ilość tego prądu w istocie ale cóż, taka właśnie pogoda w Polsce. W porównaniu z miesiącami gorącymi i słonecznymi to jednak przepaść. A co do rezolucji to ja to widzę tak, że wprowadzą kolejne przepisy i nałożą obciążenia podatkowe na rdzennych europejczyków. W tym samym czasie Chiny dalej będą się rozwijać i urbanizować. Skutki tych działań Unii Europejskiej w skali globalnej zostaną więc zniweczone przez rozwój gospodarczy i przyrost ludności w Azji. My zaś będziemy mieć kolejne rzeczy do opłacenia, kolejnych darmozjadów do obłaskawiania dzięki rozrzutności i populizmowi polityków chcących władzy dla siebie. To jest serio jakieś nieporozumienie, żeby na katastrofie takiej skali robić biznes i próbować mącić ludziom w głowach dla własnego zysku materialnego. Kryzys - dla jednych tragedia, dla innych okazja.

02.12.2019 17:30 Kloszard

Ja ma za lstopad 144,62 kWh, ale mam instalację 5,6 kW. W październiku było to około 300 kWh czyli nie tak słabo znowu.

02.12.2019 17:39 Rafał

@MAREK MARSZAŁEK
Udowodniłeś że bez przynajmniej dwóch dużej mocy elektrowni atomowych polska sobie nie poradzi.

Czarni to widzę, w jaki niby sposób mamy ograniczyć emisje 0 50% do 2030?

Nie jesteśmy klimatycznie Grecją ani Hiszpanią gdzie nie dość że ciepło to i energii odnawialnej więcej , nie mamy pieniędzy Niemiec. Elektrowni atomowych Francji. Ogólnie kapitału gromadzonego przez państwa zachodu w czasach kiedy my mieliśmy problem z papierem toaletowym.
Oni w tym czasie pławili się w luksusie.

Na początek to towarzystwo wzajemnej adoracji rozwali nam energochłonny przemysł sprowadzając Polskę do nędzy, później zabiorą się za ogrzewanie mieszkań, bo to przecież masa CO2, więc będziemy marzli.
W głowie mi się nie mieści jak polska ma zredukować emisje o 50 % w 10 lat !!!!!!!

Ludzie wkrótce będą przeklinać eurokomunę.

02.12.2019 18:35 Zakrecony

@ Rafał

Energochlonny przemysł rozwalił ni tylko w Polsce ale i w całej wspólnocie europejskie wystarczy popatrzeć na przemysł stalowy w europie.
Jednak wzrost zużycia stali w ue wyniósł 2,7% do roku poprzedniego.
Rozumiem, że importowali ta stal z księżyca no bo jak u nas za dużo CO2 produkowała, to chyba w rosji, Turcji czy chinach też tyle wytworzyła CO2.

02.12.2019 20:29 Miro

Ma ktoś dane, jak glosowali przedstawiciele polskich partii?

02.12.2019 20:45 Mariusz

Ktoś ma dane ile procent terytorium Ziemi trzeba by wybielić żeby zatrzymać GO? 0.1% wystarczy? To by dalo chyba z 1Wat na metr2 mniej wymuszenia radiacyjnego??

03.12.2019 7:35 Miro

Tu jest podane, jak kto głosował:

https://oko.press/parlament-europejski-oglosil-kryzys-klimatyczny-pis-nie-widzimy-podstaw/

@RAFAŁ

Timmermans "rozwala" nie tylko polski energochłonny przemysł, ale też niemiecki. Przyjrzyj się też bez uprzedzeń danym z powyższego artykułu - i włącz myślenie, bo używanie określeń typu "eurokomuna" świadczy o lenistwie intelektualnym i widzeniu świata w wygodnickich czarno-białych barwach.

03.12.2019 14:43 Rafał

@Miro
Chwała tym którzy głosowali przeciw tej histerii klimatycznej.
Artykuł nic nie wnosi nowego czego bym nie wiedział.
Trzeba przerwać ten amok klimatyczny bo źle skończy się to dla lewaków europejskich a już na pewno dla polskich.

03.12.2019 17:36 WIDZ

Zredukować emisje o 50%do 2030 czyli emisje na świecie muszą spaść do poziomu lat 70tych, w 10lat niewykonalne.

03.12.2019 18:06 Felek

@WIDZ

Ciekawe w takim razie kto zostanie zabity, żeby również utrzymać poziom zaludnienia na Ziemi z lat 70tych XX wieku, czyli jakieś 3.5 miliarda osób. To oznacza, że połowa obecnie żyjących musi za przeproszeniem kopnąć w kalendarz. To pewnie i tak będzie na rękę obecnym władzom bo mniejszą populację łatwiej kontrolować, zwłaszcza tą z młodych pokoleń, które wychowane już zostały w duchu tolerancji do wszystkiego, ucięmiężania co raz to nowszymi podatkami, co raz to wyższymi cenami itd.

04.12.2019 1:10 Miro

Dajcie spokój, naprawdę myślicie, że obecne czy jakiekolwiek władze mają kontrolę nad światem, czy nawet próbują ją mieć?

To jest śmieszne podejrzenie.

Nikt nie ma żadnej osobistej kontroli nad światem, taki przykładowy Trump czy Morawiecki są tylko wypadkową procesów społecznych, fizycznych, socjologicznych itd. To samo dotyczy korporacji.

Lubimy personifikować procesy historyczne, bo wtedy nam się łatwiej żyje - czarne-białe itd.

Jakby przed nami stanął jakikolwiek prezydent, premier, cesarz itd. - to miałby niewiele więcej do powiedzenia niż my.

To jest taki sam pionek - zależny od tysięcy uwarunkowań, a nie żaden świadomy sprawca historii.

My tylko lubimy myśleć, że jest inaczej, że KTOŚ tym wszystkim rządzi.