200 mln m3 plastiku u wybrzeży Chin - Państwo Środka bezskutecznie walczy z zanieczyszczeniem

Chińskie władze próbują walczyć z plastikiem, jednak odpady z tworzyw sztucznych wciąż zalewają kraj i jego wybrzeża. I to dosłownie – bo duża część z nich wpada do największych rzek Państwa Środka.

Najnowsze pomiary wykazały, że w 2018 roku u wybrzeży Chin pływało aż 200 milionów metrów sześciennych plastikowych śmieci. To o 27 procent więcej niż rok wcześniej i najwięcej od dekady. Na każde 1000 metrów kwadratowych wód terytorialnych Chin ma przypadać aż 24 kilogramów odpadów. Badacze i władze zwracają uwagę na problem zanieczyszczenia wielkich Chińskich rzek – Jangcy i Perłowej. W sąsiedztwie ich delt znajdują się setki wielkich zakładów przemysłowych, które według pekińskiego Ministerstwa Ekologi i Środowiska maja być źródłem problemu.

– Niektóre z regionów nie wykazują się wystarczającą świadomością ryzyka związanego z produkcją plastikowych odpadów. – przyznał Huo Chuanlin, dyrektor wykonawczy morskiego departamentu ministerstwa. Władze bronią się jednak mówiąc, że Chiny wcale nie są pierwsze na liście krajów najmocniej zanieczyszczających oceany, jednocześnie wytwarzając około 30 procent światowego plastiku. Większość z niego przeznacza się na eksport do krajów Zachodu, które powinny czuć się współodpowiedzialne za stan chińskiego wybrzeża.

Chiny mimo to starają się opanować sytuację. Wyjątkowo surowe prawo dotyczące recyklingu wprowadził między innymi Szanghaj. Osoby, które zostaną przyłapane na nieprawidłowej segregacji, mogą zapłacić tam mandat o wysokiej jak na Chiny równowartości 29 amerykańskich dolarów. O wiele bardziej drastyczne są sankcje dla przedsiębiorstw, wynoszące powyżej siedmiu tysięcy dolarów. Władze mają nadzieję, że pomysł zadziała. Do tej pory przetworzeniu poddaje się w Chinach zaledwie 20 procent odpadów. Rząd opracował również plan oczyszczenia Zatoki Pohaj na wschodnim wybrzeżu kraju. Chiny przeznaczą na ten cel równowartość prawie 900 milionów euro.

Od zeszłego roku Państwo Środka zakazało również importu odpadów na swoje terytorium. Jeszcze w 2016 roku przyjęły ich aż 7,35 milionów ton. Importerzy – między innymi bogate państwa Europejskie – zaczęły przez to wywozić swój plastik między innymi do innych państw azjatyckich. Z problemem rosnącej ilości śmieci z tworzyw sztucznych zmaga się przez to między innymi Malezja.

Naukowcy zaznaczają, że ambitne, rządowe programy mogą nie zdać egzaminu. Na miejsce wyłowionych z wody odpadów mogą pojawić się kolejne. Paradoksalnie, może być to związane z dbałością o czyste powietrze i środowisko w miastach. By poprawić jego stan, z metropolii znikają wielkie fabryki, które przenoszą się na wybrzeże. Chiny pozostają też światowym liderem w wytwarzaniu plastikowych śmieci – na co zwrócili uwagę w majowym raporcie uczeni Uniwersytetu w Tiencinie.

Marcel Wandas, SmogLab

Komentarze

18.11.2019 22:31 adaś

Przedstawiam te filmy nie dla pocieszenia że u nas nie tak źle. Raczej nasuwa mi sie refleksja do jakiego syfu człowiek jest sie w stanie przyzwyczaić.
https://www.youtube.com/watch?v=mdyr1t6cajQ

https://www.youtube.com/watch?v=AkSXB-lRAp0

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto