Greta do polityków: “Zawodzicie nas. Okradliście mnie z dzieciństwa i marzeń.”

Tak wzburzonej Grety Thunberg chyba jeszcze nie widzieliśmy Szwedzka nastolatka zabrała głos na początku wczorajszego szczytu klimatycznego ONZ w Nowym Jorku. Aktywistka, przez wielu postrzegana jako źródło nadziei dla ludzkości, wystąpiła z wyjątkowo pesymistycznym przemówieniem.

“Jaką wiadomość chcesz przekazać politykom?” – zapytała Gretę prowadząca dzisiejszy szczyt Narodów Zjednoczonych. “Moja wiadomość? Będziemy was obserwować.” – odrzekła szesnastoletnia aktywistka. Na jej groźny ton głosu został sala obrad zareagowała najpierw śmiechem, a potem oklaskami. Szwedka jednak wcale nie żartowała.

Nie powinnam tu być. Powinnam siedzieć w klasie po drugiej stronie oceanu. A jednak zwróciliście się do nas, młodych ludzi, byśmy tchnęli w was nadzieję! Jak śmieliście?” – kontynuowała aktywistka łamiącym się głosem.”Okradliście mnie z mojego dzieciństwa i marzeń, oferując w zamian jedynie puste słowa. (…) Znajdujemy się na skraju masowego wymierania, a wy potraficie jedynie opowiadać sobie bajki o wiecznym, nieprzerwanym wzroście ekonomicznym. Jak śmiecie?!” – mówiła Thunberg w obecności najważniejszych światowych liderów.

Greta wyraziła też żal do polityków za ignorowanie ustaleń naukowców, którzy o ocieplaniu się klimatu mówią od ponad 30 lat. “Mówicie, że rozumiecie nas, i że dostrzegacie potrzebę natychmiastowego działania. Ale czy naprawdę rozumieliście powagę sytuacji przez cały ten czas, i nie zrobiliście nic? Nie chcę w to wierzyć, bo znaczyłoby to, że jesteście po prostu złymi ludźmi.” – skwitowała działaczka.

Jak podkreśliła 16-latka, ograniczenie emisji o połowę do 2030 roku daje nam tylko połowę szansy na zatrzymanie samoistnych procesów ocieplania się planety. “Być może uważacie, że to wystarczające. Plan ograniczenia emisji do tego poziomu nie bierze pod uwagę wielu sprzężeń zwrotnych, ukrytego ocieplenia związanego z zanieczyszczeniem powietrza czy aspektu sprawiedliwości społecznej” – grzmiała ze sceny Greta. Jak podkreśliła, to jej pokolenie będzie musiało posprzątać bałagan po dziś rządzących. Zwróciła też uwagę na marny efekt dotychczasowych politycznych rozmów: “Według ustaleń IPCC z 2018 roku nieprzekraczalny limit emisji dwutlenku węgla dla całego świata wynosił 420 gigaton dwutlenku węgla. Dziś, po roku, zostało nam 350 gigaton. Jak śmiecie udawać, że to normalne, i że można ten problem załatwić za pomocą technicznych ustaleń?”

“Zawodzicie nas, ale nasza generacja bacznie was obserwuje. Jeśli zdecydujecie nadal nas zawodzić, to obiecuję: nigdy wam nie wybaczymy.” – podsumowała Greta.

Marcel Mandas, SmogLab

Komentarze

24.09.2019 4:03 gupol(szukam w OZE)

hhehe greta powinna jeszcze każdemu napluć w pysk i dać po mordzie ;p. albo na odwrót;p

tylko szkoda że to wszystko i w taki sposób mówi osoba która przypłynęła do Nowego Jorku jachtem za milion dolarów z monako a po konferencji wraca do domu samolotem z całą ekipą a sam jacht podobno ma zostać załadowany na jakiś statek i tak wrócić do europy.
dziewczyna robi sobie problem z wiarygodnością jak nasza POstkomuna.

24.09.2019 5:47 Rafał

Greta jest naiwna jak to dziecko. Obserwuję jej pokolenie wytatuowane, obkolczykowane bez cienia wychowania.
Proszę podać źródło siły moralnej która skłoniłaby te pokolenie do samoograniczenia?
Religia zniszczona, koncerny i kupione przez nich media odbijają jej resztki, jaki macie zamiennik hamulców ludzkiej chciwości?
Nowi tatusie i mamusie nie uczą już wieczornego paciorka, oj nie. Oni uczą nowego kodeksu postępowania, to bardzo postępowy kodeks.
Utwierdza on młodego człowieka że jest Panem stworzenia, pępkiem świata- bezstresowe wychowanie serwowane przez nowych tzw. rodziców.

24.09.2019 7:22 Felek

To jest w ogóle jakiś dziwny ewenement.
Znaleźli jakieś dziewczę, które napisało na tekturze, że protestuje przeciwko dobrobytowi ludzkiej rasy. Nie życzy sobie już więcej GDP, dolara, euro, Ikei i w ogóle nic, bo klimat potrzebuje ratunku. No dobrze, z jednej strony tak ale zapomniała o tysiącach powiązań pomiędzy tymi rzeczami. Następnie ta cała machina PRowa, która stoi za rozdmuchiwaniem globalnego ocieplenia na rzecz żebrania o pieniądze i pragnąca czerpać zyski z tego, że zmienia się trend konsumencki - wysyła swoją nową maskotkę za wielką wodę by opieprzyła kongresmenów jakby byli jej kolegami z ławki w klasie. Coś mi się wydaje, że za tą postacią kryje się coś więcej niż tylko mała zgorzkniała i zdeterminowana dziewczyna, chcąca by ktoś naprawił to na czym wielkim korporacjom nie zależy. Być może kiedyś była tylko szwedzką nastolatką ale już przestała nią być. Jeśli miała jakąś wiarygodność, choć jawnie naiwną - to utraciła ją w momencie kiedy manipulanci zaczęli przesuwać nią po szachownicy tej całej gry, jaką są interesy wielkich i możnych tego świata.
Klimat nam się zmienia to prawda i fakt ale walka z globalnym ociepleniem to już wymysł ludzkiego umysłu i jak zwykle, skończy się na miliardowych przepływach gotówki a w całej tej problematycznej sytuacji praktycznie nic nie zmieni. Bo co zmieni to, że dla czystego sumienia wybetonujemy sobie wszystko panelami słonecznymi? Dalej będziemy marnotrawić jak zwykle, bez opamiętania, bez refleksji, bez chwili zastanowienia. Przecież trzeba dalej uganiać się za nic nie wartymi cyferkami na kontach.

No i tu jest puenta, bo co może 1000 osób vs reszta świata? Jak widać, bardzo wiele może. W zasadzie może wszystko, oni o tym wiedzą i robią w istocie co chcą. Bez oglądania się na nasze cyferki i wiarę w to czy tamto. Tak długo jak długo poddaje się cała populacja zniewoleniu poprzez system bankowy i ekonomiczny, tak długo na pierwszym miejscu wśród priorytetów każdego człowieka będzie praca i płynące z tej pracy źródło utrzymania. Dopiero zaś później, na szarym końcu jest dobro społeczne i jako taki poziom dbania o czystość środowiska. Podłogi w biurach czy klamki, może i wyglądają na czyste ale są pełne syfu. To samo jest z naszym światem, wygląda z daleka na czysty i uporządkowany a tak naprawdę jest przesycony górami śmieci, hektolitrami toksycznych ścieków i Bóg jeden wie czym jeszcze. Póki wszyscy tego nie zobaczą na własne oczy, na wyciągnięcie ręki i nie zwali im się na dom kilka ton śmieci - nic nie zrobią, nikogo nie zmuszą do zmian. Tym bardziej, że po drugiej stronie stoją mega korporacje z milionami pracowników wiernie i do ostatniej krwi broniący swojego grajdoła, dającego im pieniądze. Gdy państwo podnosi jakiś podatek przedsiębiorcy, to on przerzuca ten koszt na konsumenta. Konsument głupi, kupić i tak musi - zapłaci!

24.09.2019 7:36 Felek

cd.

Z resztą niech prostym i krótkim przykładem dbania o środowisko będzie taki przykład

Sprzątaczka: pucuje, chodzi tu i tam, odkurza, domywa i układa. Czy ktoś ją szczególnie mocno szanuje w społeczeństwie?

Rolnik: ciężko pracuje, swoją pracą żywi innych, za swoją pracę dostaje spojrzenia pełne pożałowania i politowania. Czy większość społeczeństwa szanuje go dużo bardziej niż sprzątaczkę? Być może ale czy chcieli by sami zapitalać jak on? Z pewnością nie, czyli de facto wcale go nie szanują.

Biznesmen-rekin: produkuje, oszukuje, wyzyskuje, usiłuje zrobić jak najwięcej, jak najmniejszym kosztem, mataczy i krętaczy. Czy jest szanowany? Przynajmniej pozornie tak, ładnie się ubiera, ma kwiecistą mowę, jest złotousty no i ma ładny samochód oraz atrakcyjną żonę. Przeciętny człowiek myśli sobie - chciałbym być jak on. Chcąc nie chcąc, szanując bardziej gnoja niż porządnych ludzi.

Póki społeczeństwo zachodnie ma takie priorytety, nie mamy co liczyć na realną szansę zahamowania ocieplania planety.

24.09.2019 7:52 Logic

Ona powinna wziąsc pałę i zacząć nap....ć to towarzystwo wzajemnej adoracji. A reszta powinna isc za jej przykładem.

24.09.2019 8:51 pole torsyjne

my pasażerowie Titanika stanowczo protestujemy przeciwko tej wielkiej dziurze w burcie i wlewaniu się wody do grodzi.
i to na razie tyle bo mamy tu małą imprezę
orkiestra !
https://www.youtube.com/watch?v=YLt-5Q_VWxA

24.09.2019 9:11 Miro

@FELEK

Dobre wpisy, skłaniające do krytycznego zdystansowanego myślenia.

24.09.2019 10:02 Felek

@LOGIC

Co raz bardziej mam wrażenie, że bierne przyglądanie się temu co wyczyniają korporacje i biznesmeni przy kasie traktując całą planetę i nas wszystkich jak swoje pionki i niewolników a surowce naturalne oraz ziemię jak swoje skarby, z którymi wolno im robić co tylko chcą, poza prawem i poza kontrolą - aż woła, krzyczy wręcz - luuuuudzie, obudźcie się bo wiecznie będziecie tkwić w tym szambie!!
Przykro mi tylko, że barbarzyńska metoda sięgnięcia po pałę też przychodzi mi na myśl ale taka prawda. W końcu i tak wszyscy sięgną po broń ale wtedy będzie już za późno by zrobić z tego sensowny ustrój społeczny. Bo wtedy to będzie wybaczcie ale będzie Mad Max i napierdalanka by przeżyć kolejny dzień. O wszystko, o papier toaletowy, o czerstwy chleb, o narzędzia a nawet o ludzkie zwłoki, które będzie można skonsumować. Być może nas to nie dotknie ale czy naprawdę chcecie, żeby wasz wnuczek albo córka czy syn, musieli mieć taki dylemat czy zjeść własnego psa czy tego nieżywego sąsiada? Naprawdę to wszystko czym się tak teraz chełpimy i luksusy jakimi opływamy jest tego warte by tak skrzywić swoje dzieci?!
No ale teraz się większości wydaje, że to tylko dyrdymały, że to nie ma prawa się wydarzyć. Pokolenie wojenne już poumierało więc nie ma kto przekazać wiedzy jak to ongiś bywało w czasach wojen.

24.09.2019 10:22 Ja

Dopóki coś nie je***, nic się nie zmieni. I nie pomoże tu mała Greta.

24.09.2019 10:38 Godlike

Greta powinna dziękować decydentom, że postanowili nie ograniczać emisji, ponieważ dzięki temu ma co jeść, a jej rodzina żyje. Niestety jest głupia i tego nie rozumie.

24.09.2019 11:17 Logic

@Felek
Teraz bedzie gożej niz w czasach wojen.
Podczas wojen były jakieś konwencje międzynarodowe regularne armie, albo oddziały partyzanckie na których pomoc mozna było w końcu liczyć.
Teraz to bedzie samo dno piekła.
Polecam książkę Droga Cormaca McCarthyego.
Mysle ze on tam trafnie przewidział co bedzie. Jest tez film.

24.09.2019 13:32 WJ

Chciałbym przytulić Gretę, a watpiącym w Jej intencje konsekwentnie zalecam zróbcie coś od siebie dla swoich Młodszych ( Małych) Bliskich, żebyście mniej cierpieli w przyszłości.
Tracę to co dla mnie najpiękniejsze sensualnie i co mnie tworzy. Pozostaje wiara w uniwersalne odczucia, emocje. Codziennie próbuję wyrozumiałości, poczucia wspólnotowości, ale bywa trudno. Wasz odbiór aktywności GT też sprawia mi przykrość, ale wybaczam :)

24.09.2019 18:44 pole torsyjne

bajka o Grecie https://www.youtube.com/watch?v=lWHk-nDrFYg

warto pobrać deklaracje suwerena https://ariowie.com
i przynajmniej tak odciąć się od tego jakby rządu światowego. a może ktoś podpisze mi moją? podpis za podpis
tu coś na ten temat https://www.youtube.com/watch?v=K2gWTsgnqTo

24.09.2019 20:14 Godlike

Emisje rosły i będą rosły, aż do upadku naszej cywilizacji. Zadziwia mnie, że pan Popkiewicz udaję, że tego nie wie.

24.09.2019 20:31 rnr

Ja popieram Grete i podziwiam.
Ciekawe ze ma odwage powiedziec cos, czego nikt tam na forum nie powtarza.
Ze nie jest Jezusem to jasne. Nie daje tez kompleksowych rozwiazan, ale ona ma 16 lat, to powinna byc robota kogo innego.
Oczywiscie mozna ja krytykowac, ale kraj ktory ma najgorsze powietrze w Europie i to ze swojej wlasnej woli- zdecydowanie przegina w druga strone. Powinno byc nam wstyd a my dalej w wegiel.

24.09.2019 23:09 Miro

Nie wiadomo, czy emisje będą nada rosły, przyszłość zależy od miliarda czynników.

A co do Grety, to choćby nawet była sterowana, podstawiona itd. - to przekaz jej słów nie traci przez to na bolesnym znaczeniu.

Choćby kosmita albo robot mówił o konieczności zmian - to te słowa i tak będą prawdziwe.

Czasem można i warto oddzielić przekaz od medium.

Kiedy na przykład rybki w akwarium będą się domagały pokarmu - to im go nie dam, wiedząc, że do istoty bez etyki i bez wahania by mnie zjadły, gdyby były wielkie jak rekin?

Prawda i dobro bywają nieoczywiste oraz wielowymiarowe, czasem - że użyję mglistego określenia - intuicyjne.

24.09.2019 23:19 adaś

@WJ
Też chciałbym przytulić Gretę
(choć nie wiem czy ten normalny ludzki gest nie zostałby w tym chorym świecie opacznie odczytany )
Jak byłem w jej wieku też miałem wzniosłe ideały i nadal niektóre mam . Cieszę sie gdy spotykam ludzi którzy maja odwagę mówić trudne rzeczy i nie myślą tylko o pieniądzach.
Młodość ma to do siebie że się buntuje.
Moja przypadła na czasy gdy buntowaliśmy sie przeciw PRL, przeciw dominacji ZSRR, cenzurze.
Tamten bunt też był potrzebny ale on był taki bardziej lokalny. Bunt Grety wydaje mi sie sensowniejszy bo dotyczy spraw które dotkną wszystkich ludzi.

25.09.2019 9:14 Logic

@Godlike
Normalnie oni wszyscy porobili dzieci i teraz będą sie samo oszukiwać do konca.
I robic choćby najgłupsze żeczy.

25.09.2019 9:34 Ryan

Oburzający jest trochę fakt, że ta młoda jeszcze dziewczyna jest używana przez kogoś i sterowana oraz sponsorowana by swoim przekazem zapewnić propagowanie jakiejś idei. Która docelowo ma przynieść oczywiście wymierne korzyści, wliczając w to korzyści majątkowe. Dla kogo dokładnie to nie wiadomo ale zapewniam, że o to w tym wszystkim chodzi.
Wracając do rzeczy oburzającej - dziewczyna została zdiagnozowana jako osoba chorująca na zespół Aspergera, ADHD, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne i mutyzm wybiórczy, przynajmniej zawierzając temu co można na jej temat znaleźć. No i co, czy to aby etyczne? Czy tylko liczą na jej chorobę jako pewien szantaż psychologiczny, bo będzie się bardziej emocjonalnie wypowiadać, co nada jej wypowiedziom niemal mistyczny ton? Taka osoba jest wykorzystywana do kampanii walki z globalnym ociepleniem podszytej chęcią zarobienia wielkich pieniędzy na transformacji globalnego rynku energetycznego i związanej z nią infrastruktury? Pewnego dnia ta dziewczyna zostanie wyrzucona do rowu jak jakiś ochłap, kiedy jej puppetman uświadomi sobie, że nic już z biednej Grety nie wyciśnie. Bo być może ludzie się znudzą (ludzie nudzą się nowościami średnio po kilku miesiącach) jestem wręcz zdziwiony, że tematyka GO jest tak szeroko już znana i rozpoznawana (czy rozumiana to wątpię). Wtedy biedna Greta potrzebna już nie będzie, raczej nikt jej nie zlikwiduje ale mam dziwne przeczucie, że ktoś zakończy w jakiś podły sposób jej karierę aktywistki społecznej.

25.09.2019 9:36 pole torsyjne

@Logic
a co z deklaracją suwerena ?
czy to znaczy że jesteście całkowicie tożsami z tym porządkiem rzeczy?
https://www.youtube.com/watch?v=K-P1NzmnTOM

25.09.2019 13:13 WJ

@ADAŚ
Dziękuję, bo czasem mam wrażenie, że to co mówi Greta i co we mnie "krzyczy" do Świata, jest jakimś abstrakcyjnym lękiem, bo zbyt mało się zmienia, i tylko Nieliczni, ,Mniej Słyszalni, podzielają smutek za odchodzącym Światem, który przy dobrej woli Ludzi mógł być miejscem do życia dla każdej Jednostki.

Banały o degradującej chciwości, kulcie wrostu PKB, dziś zostawię dla siebie .... :)

25.09.2019 17:20 criuthne

@WJ : Nie ma co się oszukiwać, nic się nie zmienia, oprócz tego, że nieco więcej ludzi przyjęło do wiadomości informacje o globalnym ociepleniu. Jednocześnie jednak również więcej się okopało po przeciwnej stronie, bo im głośniej się mówi o problemie w mediach, tym bardziej uaktywniają się poszukiwacze spisków i osoby obrażone na rzeczywistość. Niestety, nie ma żadnych podstaw do optymizmu. Kiedyś postanowiłem, że zacznę być optymistą, jeśli zobaczę na krzywej Keelinga choćby jeden, jedyny rok o niższym średnim stężeniu CO2 niż w roku poprzedzającym. Próżne nadzieje.

25.09.2019 17:44 pole torsyjne

tak. to straszne wypisać się z tego prządku rzeczy
wypuścić z buzi sutek wielkiej nierządnicy - jedynej naszej żywicielki - to takie straszne. niech Greta coś im powie.

26.09.2019 4:20 gupol(szukam w OZE)

ktoś kiedyś zapytał jednego murzyna w afryce dlaczego wykonuje pracę (w jakiejś toksycznej kopalni) która zabije go w ciągu 5 lat.
on na to : umrzesz tak czy tak.ale lepiej umierać z pełnym brzuchem.

mroczny cień tej prawdy ciąży także nad nami. obywatelami bogatej północy. wbrew pozorom od nędzy, wojny i głodu dzieli nas tylko cieniutka linia utkana z paliw kopalnych. nasz dobrobyt nie jest dany raz na zawsze, jest kruchy jak ludzkie życie.
nikt przy zdrowych zmysłąch nie zaryzykuje utraty całego tego wątpliwego ale jednak dorobku.
greta niech sobie mówi co chce. nikt jej nie posłucha a za 10 lat ona sama zmieni zdanie.

26.09.2019 14:00 WJ

@GUPOL
Po co te skrajności w ocenach?
Może lepiej umierać z "czystszym sumieniem", "lżejszym brzuchem", ale w warunkach pozwalających docenić piękno i szczodrość Natury czy jak wolisz, koniecznej, sensownie stworzonej Bioróżnorodności?

Chyba, że mi łątwiej, ale moje mniej oznacza lepiej, a uważam, że mi bardzo wygodnie. Wdzieczna jestem za wiele udogodnień i trudno byłoby z nich zrezygować, jasne., ale jest wiele obszarów w któryc kazdy z nas moze skorygować swój styl życia, by mniej szkodzić Planecie. Mikrozmiany zmuliplikowane mają znaczenie.

Przed koniecznością pracy w owj kopalni z Twojego komentarza, ów Człowiek żyłby we wspólnocie, praktykując życie w zgodzie z je rytmem i byłby chyb a szczęśliweszy i zdrowszy...
Bogate społeczności rozchwiały tamtą Równowagę, to po latach się "zemści".....

26.09.2019 21:25 Ojciec dzieciom

Im bardziej słupki spadają, tym ładniejsza Greta.

28.09.2019 13:18 gupol(szukam w OZE)

@wj
kiedy ostatnio chodziłaś głodna? nie z powodu diety "cud" tylko dlatego że nie miałaś kasy na jedzenie?

30.09.2019 21:40 WJ

@GUPOL
Sparafrazuję tekst z pewnego filmu
'' co Ty wiesz o zyciu ?"...

Znam różne odcienie cierpienia,włąsnego i Innych, i myslę, że mam w sobie sporo pokory i napewno wolę uniknąć pisania o tym.

A Ty coś się mnie tak uczepił? Otwarcie , o co Ci chodzi?

05.10.2019 3:59 gupol(szukam w OZE)

@wj
może próbuję cię sprowokować do głębszej refleksji na innej płaszczyźnie;)
o co mi chodzi? o to że mało kto w tym kraju jest w stanie sobie wyobrazić jak żyją ludzie na granicy godności, np w takiej afryce.
co się wtedy dzieje w głowie takich ludzi i jak przeobraża się a właściwie kształtuje ich mentalność. nawet ja żyjąc jako dziecko w skrajnie biednej wielodzietnej rodzinie nigdy nie chodziłem głodny choć czasami nie wiele brakowało.pamiętam te czasy choć wolałbym o nich zapomnieć i podobnie jak ty nie chcę o tym pisać. a może szkoda. bo to istotna część egzystencjalnej prawdy bez której nasze tu rozważania tracą na ostrości i pomijają sedno.

05.10.2019 14:03 WJ

@GUPOL
Takie chwile
" głębszej refleksji na innej płaszczyźnie;)' miewam często....
Dlatego jestem wdzięczna za wszystko, bo globalnie jestem urzywilejowana i Ty również, a podobno największa zawiść jest miedzy Ludźmi o zbliżonych miejscach w hierarchi tego Świata. Zaskakujące?

07.10.2019 17:25 muzłumańska szwecja

Greta Thunberg - Zmanipulowane, chore dziecko

https://www.youtube.com/watch?v=eWGMtprnP2s

10.10.2019 2:17 gupol(szukam w OZE)

@wj
masz rację. tylko czy owo uprzywilejowanie nie wykrzywia nam postrzegania tego świata?
słyszałaś powiedzenie " syty głodnego nie zrozumie"?
a potem bogata i przejedzona północ dziwi się i oburza na biedaków z południa że nie chcą współpracować w "ochronie planety".

10.10.2019 2:28 gupol(szukam w OZE)

jak w czasie rewolucji francuskiej.
gdy zdziwionej królowej powiedziano że ludzie nie mają chleba ta odrzekła - niech jedzą ciastka.
i to bez cynizmu czy kpiny. ona naprawdę myślała że wszyscy ludzie mogą zjeść ciastko lub tort gdy nie ma chleba. tak jak ona.