Ochrona klimatu i środowiska coraz wyższym priorytetem UE

Majowe wybory do Parlamentu Europejskiego zakończyły okres dominacji dwóch wielkich bloków centrowych: chadeków z EPL oraz Socjalistów i Demokratów. Trzecie i czwarte miejsce zajęły odpowiednio Porozumienie Liberałów i Demokratów ALDE oraz Zieloni. Obie te grupy, których rola w Parlamencie gwałtownie wzrosła, domagają się zdecydowanych działań na rzecz ochrony klimatu i środowiska oraz transformacji energetycznej. W rezultacie działania nie cieszące się dotychczas poparciem większości politycznej weszły na agendę jako pilne i ważne.

Wśród nich są m.in.:

 • Osiągnięcie przez Unię Europejską neutralności klimatycznej (zero emisji gazów cieplarnianych netto) do 2050 roku. 
 • Wzięcie się za emisje z lotnictwa i transportu morskiego, w tym opodatkowanie przelotów/paliwa lotniczego. 
 • Opodatkowanie emisji CO2.
 • Uwzględnienie w inwestycjach kryterium zrównoważonego rozwoju, szczególnie pod kątem ich zgodności z celami Porozumienia Paryskiego. 
 • Zmiana polityki handlowej pod kątem uwzględniania praw pracowniczych i ekologii, w tym zabezpieczania przed wylesianiem oraz wprowadzenia ceł węglowych na granicach UE. 
 • Reforma wspólnej polityki rolnej, w tym wdrażanie rygorystycznych projektów ekologicznych oraz ograniczenie dopłat dla dużych posiadaczy ziemskich i redystrybucja płatności do mniejszych rolników.
 • Redukcja stosowania pestycydów.

Wyniki wyborów będą też decydujące przy wyborze nowej Komisji Europejskiej – można więc liczyć, że w odróżnieniu od dotychczasowego podejścia nie będzie ona aż tak zafiksowana na priorytetyzowaniu kwestii gospodarczych kosztem środowiskowych i społecznych.

Czytaj więcej w artykule Politico.

Komentarze

17.06.2019 13:53 Carlinfan

A coś odnośnie elektryfikacji pojazdów ? Nie ? Cóż, wszak ropa jest bardzo eko, tylko ten węgiel taki brudny.

18.06.2019 2:51 gupol(szukam w OZE)

szumne zapowiedzi. pożyjemy zobaczymy. oby tylko nie skończyło się tylko na powszechnym prawie do adopcji dzieci przez pary homoseksualne, otwarciu granic dla imigrantów oraz tradycyjnym sprowadzaniu krajów z byłego bloku wschodniego do członkostwa drugiej kategorii.

18.06.2019 14:37 Logic

Czyli obudzili sie przygłupy o 50 lat za późno Hehs.

18.06.2019 15:24 Albatron

"Wyniki wyborów będą też decydujące przy wyborze nowej Komisji Europejskiej – można więc liczyć, że w odróżnieniu od dotychczasowego podejścia nie będzie ona aż tak zafiksowana na priorytetyzowaniu kwestii gospodarczych kosztem środowiskowych i społecznych."

Myslenie życzeniowe. Jeżeli przez dziesiątki lat najważniejszy był ciągły wzrost gospodarczy to dlaczego teraz miałoby byc inaczej ?

18.06.2019 17:58 Grisby

Bo nic nie trwa wiecznie.

18.06.2019 18:02 adaś

@Albatron.
Dlatego teraz może być inaczej , że po staremu się po prostu nie da. Pytanie czy dostateczna ilość ludzi zauważy że tak dalej się nie da.
Porównałbym to do człowieka który jeździ na rowerze. Coraz szybciej, coraz ryzykowniej i na końcu ma wypadek. Po wypadku może jeździć już tylko na wózku inwalidzkim. Kółka niby jak w rowerze, rama ze stali, nawet hamulce są. Ale jazda już nie ta.
Osobiście pewne nadzieje na zmianę widze w kryzysie finansowym, który zapewne nastąpi w niedalekiej przyszłości. Jak wyparują miliardy wirtualnych pieniedzy to może coś drgnie w kwesti dogmatu wzrostu. A może nie i będzie tak jak napisał Gupol. Tylko wtedy na końcu upadek jeszcze większy.

18.06.2019 18:05 observer

@Carlinfan
"A coś odnośnie elektryfikacji pojazdów ? Nie ? Cóż, wszak ropa jest bardzo eko, tylko ten węgiel taki brudny."


Przecież o ropie jest w pierwszych trzech punktach:

" Osiągnięcie przez Unię Europejską neutralności klimatycznej (zero emisji gazów cieplarnianych netto) do 2050 roku.

Wzięcie się za emisje z lotnictwa i transportu morskiego, w tym opodatkowanie przelotów/paliwa lotniczego.

Opodatkowanie emisji CO2. "


Bo w ropie jest węgiel. Nie wiedziałeś?

No cóż. Pozostaje tylko z politowaniem wzruszyć ramionami.

Same samochody elektryczne nic nie dadzą, jeśli ich produkcja oraz eksploatacja będą związane z emisjami CO2. Tak, jak te milion samochodów elektrycznych, które ruszą na polskie drogi w 2020r. One będą w 90% oparte na węglu.

A to, że wyjadą to pewne. Sam słyszałem jak mówił tak nasz premier. A PMM nigdy nie kłamie. :-)

18.06.2019 18:10 Carlinfan

Jakoś nie sądzę, że w związku z ropą cokolwiek zostanie zrobione. Opodatkowanie emisji CO2, aby zebrane pieniądze przeznaczyć na promocję LGBT albo zasiłki dla uchodźców. Jedyna opcja, aby ograniczyć CO2 i utrzymać poziom zasilania to zastępowanie elektrowni węglowych atomowymi. Bo zasoby na badania i rozwój elektrowni termojądrowej zapewne już są przehulane.

19.06.2019 2:00 gupol(szukam w OZE)

@obserwer
naprawdę nie mogę się doczekać żeby to zobaczyć. jak oni tego dokonają,
bo takie zapowiedzi są już od wielu lat (np Szwecja 10 czy 15 lat temu chciała ropę wyeliminować ale się wycofała)
a tymczasem wszystkie kraje "starej" UE zużywają więcej ropy per capita niż węglowe prymitywy z polski.
a elektryczne samochody są jak wiatraki i panele PV. nikt ich nie produkuje inaczej jak tylko spalając jakiś rodzaj węgla. dlaczego?
może poprostu dlatego że bez spalania węgli naszej cywilizacji zwyczajnie niema? taka robocza hipoteza ale jak na razie nie widzę kontrargumentów.

19.06.2019 6:50 wsciekly_kot

@Gupol
Potrzebujemy skoncentrowanej energii jeżeli chcemy dalej żyć ponad stan, czyli ponad to co moglibyśmy dostać żyjąc w zgodzie naturą. Nie namawiam do powrotu do jaskiń, mi tu wygodnie. Wolę żyć 80 lat niż 40. I do tego potrzebujemy energii. Na razie jest ona z węgla.......
Gdyby każdy się ograniczył o 10 % starczyło by czasu na rozwiązanie problemu. Ale o czym ja piszę ^^

19.06.2019 12:17 Marek Marszałek

Iksy i igreki piszecie tutaj od lat jedno i to samo. Ja też piszę i będę pisał jedno i to samo. Im bardziej poszerzam swą świadomość tym bardziej jestem wściekły na ten pojebany, nikczemny naród na który muszę godzinami patrzeć gdy przemierzam okolice w poszukiwaniu pieniędzy.
Unia Europejska to tylko kolejna mafia, którą jest każda większa korporacja czy to publiczna czy prywatna. Pisałem już o tym że się da natychmiast w kilka miesięcy dokonać rewolucji energetycznej. Problem jest w absolutnie zabagnionej wyobraźni tego niewolniczego ludu w który napierdala się ideologią od niemowlęcia. Absolutnie nie wierzę w dobrodziejstwo naukowego podejścia do świata gdyż natura człeka jest irracjonalna oparta na emocjach.
Dla mnie to jest tylko kwestią lat jak drastycznie zredukuje swój ślad węglowy. Za parę dni ponownie zainwestuje w kolejny panel PV, jest to bardzo dobra inwestycja, polecam każdemu.Inne OZE jak wiatrak, elektrownia wodna na pewno nie pociągnie bez remontów kilku dekad. Zdemontowałem turbinę Marysię która przez parę miesięcy niewygenerowała nawet tyle energii co mały panelik rowerowy. Oczywiście że da się przejść na OZE i produkować OZE z OZE. Należy zlikwidować powszechne szkolnictwo oraz mega niewydajną, ideologię etatyzmu aby ludzie mogli sobie żyć po swojemu i sami se budować gospodarkę opartą o lokalne zasoby.

19.06.2019 21:20 ŚWIATŁOLUB

Tymczasem w byłej brytyjskiej kolonii rząd proponuje darmową rejestrację pojazdów elektrycznych. Ciekawe co robi/planuje polski rząd: https://www.tiranganews.in/india/govt-proposes-no-registration-charges-for-electric-vehicles/

20.06.2019 3:03 gupol(szukam w OZE)

@marszałek
" Oczywiście że da się przejść na OZE i produkować OZE z OZE."

jak? gdzie? pokaż mi ten fenomen. umieram z ciekawości.
tylko nie mów że w tym celu wystarczy tylko zlikwidować powszechne szkolnictwo....

20.06.2019 9:28 Carlinfan

@ŚWIATŁOLUB
Ta kolonia bardzo słabo dba o środowisko, poziom rozwsstwienia społeczeństwa jest taki jak w krajach afrykańskich, a liczba ludności rośnie w sposób nie kontrolowany.

20.06.2019 10:56 adaś

@Gupol
Marszałek widocznie tęski do czasów gdy ludzie odczyniali uroki i wierzyli w płaską ziemię. Bali się czarnego kota , przeważnie nie umieli pisać i czytać.

20.06.2019 11:56 pole torsyjne

@ Marek M
żegnamy Cię "Marysiu" z żalem że byłaś z nami tak krótko i że byłaś nieudanym i niekochanym dzieckiem. †

też planuje wystawić coś do wiatru. zamierzam sam to zrobić zmieścić się w kosztach 2tyś.PLN uzyskać moc w przedziale 10Wat do np. 1kW zabezpieczenie przed zbyt silnym wiatrem. może wózek do przewożenia akumulatorów z pola do domu napędzany elektrycznie. ogólnie coś prymitywnego ale za to jak zwykle śmiesznego. a na imię jej będzie... a właśnie że "Beata" /watch?v=3P4fsLNEKpQ

20.06.2019 15:53 Mariusz

Tymczasem Polska załatwiła sobie zamianę gazu ruskiego na LNG, z którego emisje są porównywalne do spalania węgla. TYle że część tych emisji - z wydobycia i skraplania -będzie powstawać w USA.

20.06.2019 19:51 ŚWIATŁOLUB

@ Pole:
bezpieczny "połap" wiatru daje vawt ; w porównaniu do konwencjonalnych wiatraków działa od mniejszych prędkości. Zabawka tu: https://gadzetomania.pl/27338,wertykalna-turbina-wiatrowa-o-mocy-100w-zrob-to-sam

20.06.2019 19:57 ŚWIATŁOLUB

@ Carlinfan :
Rozwarstwienie mniej mniej martwi od wyjątkowej łatwopalności żon indyjskich. Natomiast sam pomysł by darmowo rejestrować elektryczne - zacny i godny propagowania.

23.06.2019 12:05 pole torsyjne

@ światłolub
może to i fajne i wydajne ale za mało śmieszne.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.



logowanie | nowe konto