Artykuly

Kronika Rozdroża: 2009-01-29

Słońce ogrzeje wodę mieszkańcom Łodzi

sunW Polsce nie opłaca się inwestować w energię słoneczną, bo słońce świeci u nas za słabo – to argument często przytaczany przez przeciwników odnawialnych źródeł energii. Okazuje się, że jednak świeci mocno, przynajmniej nad Łodzią.

slonce czytaj więcej >>

Czarne chmury nad terytoriami Arktyki

northW związku z postępującym topnieniem lodowców, Rosja, Kanada i USA roszczą sobie prawa do terenów i zasobów naturalnych wokół Bieguna Północnego.
Już od czterech wieków badacze przeszukują wody Ameryki Północnej, w celu znalezienia spławnego Przejścia Północno-Zachodniego, które łączyłoby Europę i Azję prowadząca drogami wodnymi wewnątrz Archipelagu Arktycznego.
Nie było to możliwe, aż w 1905 roku norweski podróżnik Roald Amundsen pierwszy raz przebył tą drogę Przejściem Północno-Zachodnim, potem mniej niż 200 statków powtórzyło tą podróż ze względu na stałe zagrożenie lodem.

ang czytaj więcej >>

Poziom morza wzdłuż wybrzeży Chin podnosi się

Poziom morza wzdłuż wybrzeży Chin podniesie się o 0,13 metra w ciągu najbliższych 30 lat, donosi the State Oceanic Administration (SOA). Przeciętny wzrost poziomu morza w ciągu ostatnich 30 lat wynosił 2,6 mm, a to o 0,8 mm więcej niż średnia światowa, podaje rządowy raport dotyczący zmian poziomu morza. Ponadto obserwacje całego wybrzeża wskazują , że Morze Wschodniochińskie charakteryzuje się najszybszym wzrostem poziomu, wynoszącym rocznie nawet 2,9 mm w ostatnich trzech dekadach. Li Xiaoming, dyrektor departamentu ochrony wód (SOA) uważa, że głównymi przyczynami podnoszenia się poziomu morza są globalne ocieplenie, osuwanie się ziemi i nietypowe zjawiska klimatyczne.

ang czytaj więcej >>

Jakie są powiązania między pożarami a zmianami klimatu

Ogień jest najbardziej wszechobecnym żywiołem niszczącym krajobraz. Ma również istotny wpływ na klimat, ponieważ oddziałuje na cykl węglowy zmieniając skład atmosfery. We wszystkich regionach świata w zeszłym dziesięcioleciu skutki działania ognia znacząco wzrosły w wyniku występowania gwałtownych i silnych pożarów. Zjawiska te zapoczątkowały badania dotyczące historii pożarów w przeszłości.

ang czytaj więcej >>

Łatwiejsze warunki dla komarów

Przystosowywanie się ludzkości do niedoboru wody pitnej powoduje rozprzestrzenianie się gorączki tropikalnej – choroby przenoszonej przez migrujące komary m.in. na nowe części Australii, podali w czwartek naukowcy.
Ludzie magazynując wodę – w coraz bardziej gorącym kraju dotkniętym zmianami klimatycznymi – nieumyślnie tworzą perfekcyjne środowisko dla insektów, donoszą wyniki badań.

ang czytaj więcej >>

Wojna marketingowa z emisjami w tle rozpoczęta

Loga i opakowania chipsów Lay’s z USA i chrupków Walkers z Wielkiej Brytanii są bardzo podobne. Za podobieństwo odpowiada fakt, że właścicielem obu marek jest koncern PepsiCo. Lecz jest także delikatna różnica, która ustawia firmy na przeciwległych biegunach. Wszystkie opakowania chrupków Walkers zawierają etykietę stwierdzającą, że podczas ich produkcji zostało wyemitowane 75,0g dwutlenku węgla, zaś w przypadku chipsów Lay’s jest to 34,5g.
W 2007 roku firma Walkers stała się pierwszą, w branży spożywczej przedstawiającą wartość wyemitowanego CO2 na swoich opakowaniach. Taki wskaźnik emisji jest wynikiem współpracy między PepsiCo, Carbon Trust, fundacją rządu brytyjskiego, a firmami i społeczeństwem, w celu „przejścia na nisko-emisyjna gospodarkę”.

ang czytaj więcej >>

Wyzwania energetyczne dla pracowników

Energy Star (program oszczędności energii ogłoszony przez amerykańską agencję ochrony środowiska – przyp.red.) wzywa wszystkich pracowników do redukcji energii zużywanej w swoich miejscach pracy za pośrednictwem najnowszej akcji „Wnieś swoją zieleń do pracy”. 
Strona internetowa projektu oferuje pracodawcom możliwość zarejestrowania firm i daje szansę zdobycia wiedzy w jaki sposób redukować zużycie energii.

ang czytaj więcej >>

Czarny rynek handlu emisjami

Brytyjskie firmy będące największymi emitentami zanieczyszczeń atmosferycznych nadużywają zasad w stworzonym europejskim systemie rynku handlu emisjami (ETS), który ma zadanie zmniejszyć globalne ocieplenie. Otóż okazuje się, że sami opłacają swoje kredyty emisji, żeby mieć udokumentowane ich rozliczenie.
Wyprzedanie kredytów spowodowało załamanie się cen węgla – taniego i wysokoenergetycznego paliwa kopalnego – co doprowadziło do zmniejszenia się ilości projektów związanych z czystą energią.
Oszustwa zostały wykryte przez osoby zajmujące się środowiskiem i przez krytyków, którzy już wcześniej ostrzegali, że ETS może przynieść więcej profitów dla biznesu niż dla przeciwdziałania zmianom klimatu.

ang czytaj więcej >>

W walce o klimat czas na obywatelskie nieposłuszeństwo?

Podróżuj pociągiem, przykręć kaloryfery, pisz petycje do polityków.
Podejmowanie tych osobistych zobowiązań oczywiście pomaga w walce przeciwko globalnemu ociepleniu. Ale naukowcy ostrzegają: te działania już nie wystarczą, aby zapobiec katastroficznym zjawiskom wynikającym ze zmian klimatycznych.
Bądźcie gotowi do działań, do wspinania się na komin w proteście (jak aktywiści Greenpeace w Anglii) lub do wtargnięcia na teren elektrowni (jak to planują zrobić demonstranci w Waszyngtonie).
To jest czas, mówią ekolodzy, na podjęcie jakiegoś radykalnego obywatelskiego działania – swego rodzaju aktu pokojowego podejmowanego w przeszłości przez wiele znanych osób w dobrej sprawie, jak Gandhi, Martin Luther King czy Rosa Parks, a także wiele anonimowych osób.

ang czytaj więcej >>

Zielona Stolica Europy nie leży w Polsce

Tytuł Zielonej Stolicy Europy w tym roku przyznawany jest przez Unię Europejską po raz pierwszy. Tak jak Europejska Stolica Kultury czy Europejska Stolica Sportu jest przechodni i trafia do miasta powyżej 200 tys. mieszkańców, które spełnia wyśrubowane kryteria merytoryczne.
W ubiegłym roku do walki o tytuł stanęły 34 miasta, w tym m.in. Helsinki, Lizbona, Praga czy Hannover. Z Polski swój udział zgłosiła tylko Łódź i Toruń. Niestety, w wybranej niedawno finałowej ósemce nie ma naszych reprezentantów.

miasto czytaj więcej >>

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly