Artykuly

Kronika Rozdroża: 2009-01-28

Niektóre zmiany klimatu są już nieodwracalne

Naukowcy donoszą, że wiele szkodliwych skutków zmian klimatu już jest właściwie nieodwracalnych. Ostrzegają także, że nawet jeśli emisja CO2 zostałaby jakimś cudem zatrzymana, temperatury na Ziemi pozostałyby podwyższone, co najmniej do 3000 roku. „Ludzie wyobrażali sobie, że jeśli byśmy zatrzymali emisję dwutlenku węgla, klimat powróciłby do stanu normalnego w 100 – 200 lat, a to nie prawda”, powiedziała Susan Solomon, zajmująca się badaniem klimatu.

ang czytaj więcej >>

Zniknie 200 wysokogórskich kurortów

Koniec z wyjazdami na narty w Alpy? Meteorolodzy ostrzegają – jeśli temperatura w Europie nadal będzie rosnąć, nawet kilkaset alpejskich kurortów przestanie istnieć. A to z prostej przyczyny: zabraknie śniegu.
Wskazują na to badania meteorologów z instytutu Meteo France. Według nich temperatura w niektórych regionach Alp wzrosła o 2 stopnie Celsjusza w stosunku do roku 1980. Jeśli trend ten nie zmieni się, za kilkadziesiąt lat na wysokości 1 500 m n.p.m. będzie mniej o 40 dni ze śniegiem w roku. A wtedy utrzymywanie kurortów stanie się nieopłacalne.

pl czytaj więcej >>

Ocieplenie zabija pingwiny

Raport Międzyrządowego Zespołu do Spraw Zmian Klimatu (IPCC) ostrzega, że Pingwiny Cesarskie mogą niemal całkowicie zniknąć z Antarktydy w ciągu 100 lat. Ocieplenie klimatu sprawia, że samicom coraz trudniej coś upolować. Samce pilnujące jaj padają często z wycieńczenia.

pl czytaj więcej >>

Dwutlenek węgla straszy spod ziemi

„W Borzęcinie tyka bomba ekologiczna” – twierdzi prof. Tibor Petrys, fizykochemik z Krakowa. Chodzi o dwutlenek węgla składowany pod ziemią. Unijni eksperci dopiero pracują nad technologią jego bezpiecznego przechowywania, tymczasem w Polsce proceder ten trwa już od 13 lat.

pl czytaj więcej >>

Trudne wybory w sprawie gazociągu

Dwa tygodnie odcięcia Europy od rosyjskiego gazu, oprócz tego, że zostawiły część kontynentu w mroźnych objęciach zimy, ukazały jeszcze inne zagrożenie: Rosja może sobie pozwolić na postawienie twardych warunków, a Zachód ma ograniczone opcje wyboru. To czyni jeszcze pilniejszym wtorkowe spotkanie liderów europejskich i dostawców gazu spoza Rosji, pomyślane jako inauguracja budowy europejskiego, popieranego przez USA, rurociągu Nabucco, nastawionego na inne niż rosyjskie źródła gazu dla Europy. Problemem jest to, że Zachód może mieć ograniczony wybór: albo Rosja, albo Iran.

ang czytaj więcej >>

Szef UE: Ukraina nie będzie renegocjować umowy

umowaSzef Unii Europejskiej powiedział w czwartek, że prezydent ukraiński obiecał, iż nie będzie renegocjował umowy energetycznej z Rosją na rok 2009 o ponownym dostarczaniu gazu do krajów Unii.
Rosja zatrzymała transport gazu do Europy ukraińskim rurociągiem na dwa tygodnie przed okresem rozmów dotyczących ukraińskich opłat dla Rosji za gaz w 2009 roku.
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko sygnalizował w zeszłym tygodniu, że chce korekty w umowie gazowej z Rosją, wspominając o zawartych w niej warunkach, które będą niekorzystne dla gospodarki jego kraju, ale wycofał swoje stanowisko po wizycie przedstawicieli Unii Europejskiej.
Podczas nowej konferencji, w której wziął udział Wiktor Juszczenko, przedstawiciel UE Jose Manuel Barroso powiedział, że pomoc Ukrainie w podnoszeniu standardów energetycznych jest obecnie kluczowa. Można więc odzyskać zaufanie odbiorców europejskich.
Jose Manuel Barroso powiedział, że Ukraina „dotrzyma swoich zobowiązań”, co do transferu gazu przez swoje terytorium . Juszczenko odpowiedział, że jego kraj może „podjąć się odpowiedzialności jako kraj tranzytowy”.

ang czytaj więcej >>

Szczyt produkcji ropy a świat finansów

szczytJak wiele prawd w świecie inwestycji, doniesienia na temat szczytu produkcji ropy okazały się być nietrafione. Autor przeglądu wiadomości inwestycyjnych, Jim Grant mawia, że o ile w nauce wiedza się kumuluje, to w finansach ma ona charakter cykliczny. I tak stało się z popytem na tak zwane opcje strategiczne na szczyt produkcji ropy. Ich silna zależność od inwestycji powiązanych z energetyką sprawiła, że były dobrodziejstwem dla tych, którzy je wybrali na początku. Ale w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nastąpiło całkowite odwrócenie tego trendu. Pierwszą przyczyną był oczywiście bezprecedensowy spadek cen ropy, gazu i węgla. Nawet ceny uranu gwałtownie spadły. Zgodnie z oczekiwaniami, ceny akcji przedsiębiorstw zajmujących się alternatywną energią, które opierają się na wysokich cenach paliw konwencjonalnych, aby zachować konkurencyjność podążyły za cenami tych paliw i również zanotowały gwałtowne spadki.

ang czytaj więcej >>

Czy ceny benzyny znów wzrosną?

W Queensland kierowcy będą płacić za litr benzyny 1.15$ od przyszłego czwartku, kiedy to singapurska rafineria zmniejszy produkcję, by zwiększyć swe zyski.
Taka strategia zostanie przyjęta na produkcję benzyny bezołowiowej jako parytetu ropy, której cena spadła w wyniku zmniejszenia się popytu na produkty sektora petrochemicznego ze względu na kryzys ekonomiczny.
Geoff Trotter z firmy FuelTrac’s powiedział, że zysk z marży rafinerii jest bliski zeru z około 11.5 litra w cenie hurtowej. Ten trend mógłby przenieść się na cenę detaliczną benzyny.
Powiedział również, że strategia zmniejszenia wydobycia jest często stosowana przez OPEC i innych producentów w podobnej sytuacji.
Ceny australijskiego paliwa są dyktowane przez rafinerię w Singapurze.

ang czytaj więcej >>

Odkrycie zasobów ropy

amerykaPetroleo Brasileiro SA – Brazylijska państwowa firma paliwowa zadeklarowała, że jej trzy przybrzeżne odkrycia pokładów ropy zawierają prawdopodobnie więcej baryłek ropy niż jej podwojone rezerwy.
Tupi, pole naftowe o prawdopodobnej zasobności od 5 do 8 mld baryłek, jest największym odkryciem w Ameryce od 1976 roku. A obszary wzdłuż Iara i Parque das Baleias mogą dziś mieścić około 14 mld baryłek ropy naftowej – poinformowała oficjalnie firma. Iara posiada od 3 do 4 mld baryłek, zaś Parque das Baleias zawierają od 1.5 do 2 mld baryłek.

ang czytaj więcej >>

Agenda zielonej energii

agenda zielonej energiiFizyk Steven Chu, jako przewodniczący Departamentu Energetycznego USA, planuje wykorzystać innowacyjne pomysły dotyczące ekologicznych rozwiązań energetycznych wynalazców i przedsiębiorców. Wybór Stevena Chu budzi nadzieje wielu. Wszyscy dotychczasowi sekretarze tego Departamentu byli politykami, jak na przykład były przedstawiciel Demokratów, a obecnie gubernator Nowego Meksyku, Bill Richardson, czy chociażby przedstawiciel Republikanów, Senator Spencer Abraham z Michigan. W przeciwieństwie do nich, Chu jest wybitnym naukowcem, laureatem Nagrody Nobla w 1997 roku za osiągnięcia w fizyce. Jest on uważany za jedną z najlepszych dotychczasowych osobistości na tym stanowisku.

ang czytaj więcej >>

Zmiany klimatu a brak pożywienia

W poniedziałek w Hotelu Nairobi brytyjski komisarz w Kenii, Rob Macaire, prowadząc seminarium na temat Mechanizmów Czystego Rozwoju (CDM) powiedział, że susze, powodzie, wysokie temperatury i zmiany w ilości opadów mogą uderzyć w kraju takim jak Kenia we wszystkie sektory gospodarki. W dodatku rolnictwo, dostępność wody, użycie energii, infrastruktura i usługi jak turystyka są również narażone na susze. Zmiany klimatu są główną przyczyną bieżących niedoborów jedzenia.

Rob Macaire wyjaśnił, że są projekty, które redukują emisję gazów cieplarnianych i są one wdrażane w krajach rozwijających się. Powiedział, że przewidywania pochodzą od najlepszych, sprawdzonych, dostępnych badań naukowych i zapowiadają, co się stanie, jeżeli świat nie podejmie działań nakierowanych na skutki zmian klimatu, np. wzrost poziomu wód do końca naszego wieku.
Ten problem wiąże się z migracjami około miliona ludzi, z występowaniem bardziej intensywnych huraganów, ze zmniejszeniem produkcji pożywienia na terenach Afryki Subsaharyjskiej.

ang czytaj więcej >>

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly