ArtykulyRozwiązania systemowe

Program dla Warszawy (i nie tylko)

W artykule „Samochodocentryczne wizje kandydatów na prezydenta stolicy” mocno skrytykowałem wypowiedzi Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego. Ale żeby nie było, że tylko marudzę, spisałem pokrótce punkty (nawet nieszczególnie rewolucyjne), które jako minimum chciałbym widzieć w programie wyborczym kandydatów.

.

Naszym priorytetem jest Warszawa idąca w kierunku jednego z najbardziej atrakcyjnych do życia miast Europy. Wybierzemy to co najlepsze i wprowadzimy rozwiązania znane z Kopenhagi czy Sztokholmu (a nie z Sofii, gdzie szukają inspiracji niektórzy kandydaci), skorzystamy też z doświadczeń wiodących światowych metropolii.

Współdecydowanie – wprowadzimy system konsultacji społecznych, w których wylosowana spośród chętnych Warszawiaków reprezentatywna grupa mieszkańców będzie przedstawiać rekomendacje odnośnie ważnych tematów – w przypadku przegłosowania propozycji większością ¾ głosów władze miasta dołożą wszelkich starań, żeby je wdrożyć w życie.

Transport – naszym priorytetem będzie miasto przyjazne pieszym i rowerzystom, z transportem miejskim najwyższej jakości, szybkim, często jeżdżącym i z dogodnymi przesiadkami. W pierwszej kadencji wprowadzimy nieodpłatne przejazdy komunikacją miejską dla osób do 26 roku życia a docelowo dla wszystkich. Infrastruktura rowerowa będzie na poziomie umożliwiającym bezpieczne samodzielne dojazdy dzieci do szkoły już do pierwszej klasy. Podejmiemy działania na rzecz zapewnienia szybkich i wygodnych dojazdów do Warszawy z okolicznych miejscowości.

Efektywność i oszczędności w budynkach – inwestycje w budownictwo energooszczędne i nowoczesne źródła ogrzewania umożliwią zmniejszenie kosztów stałych, ograniczą ubóstwo energetyczne, radykalnie ograniczą smog oraz poprawią komfort. Program głębokiej termomodernizacji rozpoczniemy od szkół i przedszkoli, poprawiając przy tym jakość powietrza, którym oddychają nasze dzieci.

Czyste powietrze dla Warszawiaków – głównymi źródłami zanieczyszczeń powietrza są stare piece na paliwa stałe w budynkach oraz ruch samochodowy. Wdrożymy program głębokiej termomodernizacji budynków połączony z wymianą źródeł ciepła na nowoczesne – ciepło sieciowe i pompy ciepła. Infrastruktura miejska będzie kształtowana pod kątem zwiększenia udziału podróży pieszych, rowerem i transportem miejskim, wprowadzimy też strefy ograniczonej emisji, szczególnie w centrum miasta.

Zieleń w mieście – będziemy zwiększać ilość zieleni w mieście – nie tylko w parkach i na skwerach, ale też tworząc zielone ciągi komunikacyjne i place zabaw.

Nie boimy się zmian – jeśli boisz się zmian i chcesz, żeby zostało po staremu, nie głosuj na nas. Zdajemy sobie sprawę, że status quo jest znane i wygodne, ale uważamy, że mieszkańcy Warszawy zasługują na prawdziwą dobrą zmianę. Nowe rozwiązania będziemy wprowadzać jako projekty pilotażowe, oceniane przez mieszkańców w trybie konsultacji społecznych i będziemy rozwijać te, które zostaną dobrze ocenione.

Zachęcam kandydatów na prezydentów i radnych, nie tylko z Warszawy, do zapożyczenia punktów do swojego programu.

Marcin Popkiewicz

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly