Film dnia: Fale śmieci

Próby sprzątania tego, co fale wyrzucają na brzeg, wyglądają coraz bardziej rozpaczliwie.

Czytaj też:

Marcin Popkiewicz

Komentarze

30.08.2018 17:49 WJ

Wielu Polaków zatrważa stopień zalegania plastiku w morzach i jego wpływ na ryby i oceaniczny ekosystem, tym czasem na naszych polach, w lasach i parkach oraz przy drogach ilość niedegradowalnych odpadów wzrasta i często są już poszatkowane przez maszyna rolnicze lub samochody. To kwestia czasu , kiedy na wzór stworzeń morskich będziemy w naszych organizmach kumulować te odpady, które trafiają do gleby, wód gruntowych.
Chciałbym zainicjować akcję, w której osoby aktywne fizycznie, podczas biegania, spacerów zabierały z sobą oznakowane worki i wypromowały nawyk, że wracając, zabierają ze swoich tras, choć symboliczną ilości śmieci .
Może pod jakimś hasłem np. " Jestem aktywny dbam o siebie i o Środowisko, bo to gwarantuje moje zdrowie". No to brzmi ciężkawo ;),ale od czegoś "trzeba wyjść " ;)
Dotychczas praktykuję mozolne w ten sposób w rękach coś znosząc do kubła :)
Skala czyni efekt. Gdyby choć kilka osób w każdej gminie się pojawiło, to miałoby to sens :)

Tak się dziś poderwałam z marazmu, bo własnie spadł mały deszcz, pierwszy od tygodni w mojej zasuszonej okolicy...

30.08.2018 18:38 BIGENERGY

Do WJ: O CZYM TY ROZMAWIASZ??!! Może po prostu nie wyrzucajmy rzeczy niepotrzebnych "belegdzie"!! Może jednak warto 100% odpadów traktować NIE jako śmieci ale jako CENNE SUROWCE!!?

30.08.2018 20:02 BIGENERGY

.. w uzupełnieniu z życia w Polsce wzięte: http://poznajpolske.onet.pl/malopolskie/jan-krzeptowski-sabala-zyje-zgodnie-z-zasada-zero-waste/3dk1sy

30.08.2018 23:00 WJ

@BIOENERGY
Zgoda i co z tego? Niby każdy wie, co należy czynić, by ograniczyć degradację planety , a jednak większość ma to gdzieś daleko w tyle.... To może wypromujmy jakieś postawy, na podobieństwo obecnie będącego "na topie"wegetarianizmu ?
A może bredzę, też biorę ten wariant pod uwagę ;)

31.08.2018 9:33 paranoik

problem należałoby rozwiązać u źródła czyli nie stosować niekompatybilnych z biocenozą materiałów zwłaszcza opakowań tzw. artykułów spożywczych.
przekierować odpowiedzialność w stronę prawdziwego winowajcy czyli wynalazców i producentów tychże niekompatybilnych tworzyw sztucznych i obciążyć kosztami utylizacji
wprowadzić zgodne z biocenozą materiały promując ich wynalazców i producentów
no tak ale to z czym poradziło by sobie dziecko jest niemożliwe dla wielce uczonych dorosłych bo do tego potrzeba serca jedynego źródła mądrości.
watch?v=7gphiFVVtUI

31.08.2018 10:11 mol

@WJ
Są już takie akcje np. Weź 5. Lasy Państwowe też się w to angażują po akcji w Nadleśnictwie Kolbudy

31.08.2018 10:15 mol

Np. na Kasie Tusk wylała się fala hejtu za jednorazowe kubeczki papierowe i ona zmieniła swoje podejście w tym temacie

31.08.2018 10:55 BIGENERGY

@WJ
To nie chodzi o podjęcie działań jakichkolwiek, ale sensownych. Najsensowniejszymi wydaje się zapobieganie a nie usuwanie niepożądanych skutków. Najlepiej chyba poprzez wychowanie i odpowiednie kształcenie / uświadamianie

31.08.2018 15:28 WJ

@MOL
Dzięki za informację :)

@BIOENERGY
Dzieciaki są niby uświadamiane, przynajmniej u nas, brałam również w tym udział, ale śmieci i tak
przybywa....

31.08.2018 17:26 adaś

Wróciłem ze spływu piękną rzeczką Piławą. Większość spływów które się tam odbywają to jednodniowe imprezy. Wielu ludzi przypadkowych, zupełnie nie przygotowanych. Najważniejsze to mieć w kajaku zapas piwa. Drą się na całą rzekę, palą ogniska i pieką kiełbaski w środku lasu, potem zostawiają sterty śmieci. Dorośli ludzie. Na edukację chyba już trochę za późno. Pozostaje bardziej zmobilizować strażników leśnych i zwiększyć mandaty. Jak ktoś nie wyniósł pewnych zachowań z domu to pozostaje już tylko ten sposób "edukacji"

31.08.2018 17:33 ŚWIATŁOLUB

śmiecić można też człowiekiem - pamiętam film gdzie ktoś narzekał, że Amerykanie leżący na Body Farm wolniej się rozkładają niż reszta świata ze względu na chemię w żywności. Chyba już moglibyśmy wystartować w takich zawodach jako równorzędny partner.
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2235692/Inside-body-farm-corpses-left-outside-decompose-forensic-researchers-study.html

01.09.2018 8:45 paranoik

@ mol
jakie to ma znaczenie czy to była kasia czy basia tusk czy nietusk znaczenie ma tylko czy papierowe kubeczki są w zgodzie z naturą czy nie a fala hejtu popłynęła najpewniej od tych których interesom by one szkodziły
a że kasia czy basia zmieniła swoje podejście-widać sama nie wiedziała o co jej się rozchodzi .

01.09.2018 14:39 MOL

@PARANOIK
Tylko, że ta Kasia Tusk ma wpływ na dużą ilość osób i jest szansa, że przez jej zmianę pójdzie za nią więcej osób, z tego co pamiętam nie miala pojęcia, że źle robi. Nie zachowała się jak krowa tylko zauważyła problem. Taka Martyna Wojciechowska upierała się, że butelkowana woda jest super.

02.09.2018 2:49 gupol(szukam w OZE)

@bigenergy
"Do WJ: O CZYM TY ROZMAWIASZ??!! Może po prostu nie wyrzucajmy rzeczy niepotrzebnych "belegdzie"!! Może jednak warto 100% odpadów traktować NIE jako śmieci ale jako CENNE SUROWCE!!?"

o czym ty rozmawiasz? napisałes zdanie które jest wewnętrznie sprzeczne.

skoro coś jest zupełnie niepotrzebne i bezużyteczne to nic dziwnego że "wala" się po wszystkich kątach.

traktowanie wszystkich odpadów jako cennych surowców w gospodarce o liniowym ich zużyciu to też sprzeczność. to że wmówisz sobie że plastik jest cenny nie sprawi że taki sie stanie.

owszem możesz chomikować go w swoim mieszkaniu aż po sufit ale zdaje się że to jest już choroba zwana Syllogomanią czyli patologicznym zbieractwem;p
"Patologiczne zbieractwo charakteryzuje się tym, że chory poświęca się gromadzeniu rzeczy o bardzo małej wartości, zaniedbując przy tym inne sfery życia, a w końcu przestaje zwracać uwagę na własne potrzeby.
Bardzo często przedmioty-śmieci wypełniają całą przestrzeń życiową zbieracza, tak, że nie ma on miejsca do spania, przygotowywania posiłków, a nawet do jakiejkolwiek aktywności.Choroba zaczyna się w momencie, kiedy osoba nie potrafi wyrzucić zużytego przedmiotu i zaczyna magazynować w domu rzeczy pozornie niepotrzebne (stare gazety, pudełka, reklamówki).
Następnie chorzy przynoszą do swoich domów sterty śmieci. Myślą, że każda napotkana rzecz może im się do czegoś przydać i zabierają z ulicy, a nawet ze śmietników, dosłownie wszystko." hehe.

jeśli to oczym mówisz miałoby się ziścić to wszelkiego rodzaju plastiki musiałyby mieć co najmniej status aluminium.
wszędzie mozna zobaczyć plastik ale znalezienie bezpańskiej aluminiowej puszki po piwie czy coca coli graniczy z cudem.
dopóki nie wprowadzimy tego typu rozwiązań dla plastiku, nic się nie zmieni.(na lepsze)

02.09.2018 9:13 Jona

Gdyby udało się jakimś cudem złapać za mordę firmy, które zalewają świat falami niepotrzebnych śmieci.. to być może płaciły by po prostu grubą kasę ludziom, którzy by ten plastik zbierali, aż do momentu gdy wszystko będzie posprzątane, a następnie przetworzone i zneutralizowane. To tak naprawdę jest jak najbardziej realne rozwiązanie, problem w tym, że ta kilkutysięczna grupa u władzy, której odpowiada ten stan rzeczy, nie dopuści do tego. Mam jedynie nadzieję, że skurwysyny nie mogą spać po nocach, robiąc pod siebie w obawie o utratę tego co mają.

03.09.2018 9:46 BIGENERGY

Czy np. w Szwecji jest problem z plastikami / śmieciami? Odp. Nie ma, bo tam od 1996 roku trwa program stopniowego zamieniania filozofii śmiecenia na filozofię pozyskiwania materiałów. Obecnie już chyba zagospodarowują 100% odpadów, czyli materiałów nieużytecznych w swej dotychczasowej formie. To są połączone działania edukacyjne, promocyjne, organizacyjne na szczeblu rządowym i samorządowym itp. ... a u nas właśnie pojawia się propozycja przepisów, w których "najlepszym" narzędziem ma być 4-krotne podwyższenie kosztów wywożenia śmieci niesortowanych! To jest właśnie skala i różnica w podejściu do problemów: w Szwecji jest to proces obejmujący wiele działań i dziedzin gospodarki i trwający 20 lat, a u nas przekonanie, że jednym przepisem karającym załatwi się sprawę zmian na wszystkich frontach!

03.09.2018 17:29 CZORNYJ

@PARANOIK było chyba kiedyś o "biodegradowalnych" plastikach . Z reguły ta degradacja polega na przyspieszonym rozpadzie do mikrocząstek plastiku (te tajemnicze "materiały nie organiczne") . Które zanieczyszczają glebę i wodę . Kolejny "zielony" wałek .

03.09.2018 19:18 paranoik

@CZORNYJ chodzi oczywiście o wyjątki od tej reguły czyli rzeczywiście rozkładające się na przyswajalne przez rośliny cząsteczki, nie wierzę że nie opracowano do tej pory takich biopolimerów i że w tych niebieskich linkach są same kłamstwa. chociaż najlepiej żeby wypowiedział się w tym temacie jakiś praktykujący chemik.
ciekawym i trafionym rozwiązaniem są jednorazowe naczynia z otrąb które można zjeść razem daniem
a nieodkrytych jeszcze rozwiązań jest na pewno bardzo dużo. chcieć to móc

07.09.2018 3:47 gupol(szukam w OZE)

@bigenergy
zmiana filozofi, działania promocyjne... bla bla bla same slogany, zero konkretów. już widzę ten szwedzki cud gospodarczy oparty na 100% recyklingu.
prawda jest taka że szwedzi nie mają problemów z plastikem bo wybudowali piękne spalarnie śmieci a my nie. mają też mniejsze emisje CO2 bo wybudowali elektrownie atomowe a my nie.
tylko ciekawe co szwedzi robią z paliwem jądrowym i całym tym toksycznym żużlem ze swoich spalarni.
odpady jądrowe pewnie składują w jakiejś starej kopalni.
a toksyczny żużel i to czego nie da się spalić? jak każdy szanujący się kraj wysokorozwinięty zapewne wysyłają to statkami do afryki i indii. niech się czarnuchy trują i martwią co z tym zrobić. grunt że szwed może się pochwalić jaki to przyjazny planecie żywot prowadzi.

12.09.2018 13:10 BIGENERGY

@GUPOL
Te wszystkie bla bla bla masz opisane tutaj: https://docplayer.pl/12298719-Energia-z-odpadow-doswiadczenia-szwedzkie-i-realia-polskie.html
Poczytaj te "bla bla" i oceń sam co i jak spalają Szwedzi i co emitują ...