ArtykulyPowiązania

Historyczny zwrot w polityce klimatycznej Rosji

Świat jest w szoku – Władimir Putin podkreśla potrzebę działania na rzecz zapobiegania globalnemu ociepleniu!
Rosja uznała globalne ocieplenie za poważne zagrożenie, przyznała też, że ludzie są za nie odpowiedzialni i należy podjąć natychmiastowe działania, szczególnie przez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.
Premier Rosji wezwał do zwiększenia wydajności energetycznej Rosji i podjęcia działań zarówno na skalę lokalną jak i ogólnoświatową.

Przyjęty pod koniec kwietnia plan może być przełomowy, jako że rozwiera również listę celów i działań mających na celu poprawę sytuacji.

Rosja w 2004 roku ratyfikowała Protokół z Kyoto, dzięki czemu przekroczony został próg, czyniący go prawnie wiążącym dla jego wszystkich sygnatariuszy.
Dla Rosji ratyfikacja traktatu nie była problemem, bo rozpad imperium i upadek przemysłu w latach ’90 zredukował emisje gazów cieplarnianych bez żadnego szczególnego wysiłku ze strony polityków czy gospodarki.
Jednak od tamtej pory, rząd Rosji, wspierany przez swoich doradców naukowych i ekonomicznych, wykazywał obojętność wobec kwestii zmian klimatu, posuwając się nawet do otwartego sceptycyzmu odnośnie podstaw naukowych i przewidywanych skutków zmian klimatu. Aż do teraz.

zmiany klimatu

Niespodziankę sprawił minister zasobów naturalnych Jurij Trutniew, który 23 kwietnia, podczas rządowej prezentacji, podkreślał znaczenie wewnętrznych i międzynarodowych działań dotyczących zmian klimatycznych. Minister zaznaczył, że Rosja z tytułu katastrof spowodowanych zmianami klimatu, takimi jak powodzie, susze czy silniejsze sztormy ponosi rocznie straty w wysokości 1.91 miliarda dolarów, a brak działań adaptacyjnych spowoduje zmniejszenie PKB Rosji o 2-5 procent.

Wszystkie dane pochodzą z lutowego „Raportu o Zmianach Klimatu i ich Konsekwencjach dla Federacji Rosyjskiej” powstałego przy udziale czołowych rosyjskich naukowców i klimatologów. Autorzy podkreślają m.in., że od 1907 roku temperatura przy powierzchni wzrosła o 1.3°C, czyli niemal dwukrotnie więcej niż wynosi średnia światowa.

Rosyjski rząd uznał rzeczywiste zagrożenie powodowane zmianami klimatycznymi i z pomocą czołowych naukowców opracował plan działań. Według Anny Korpoo, ekspertki od spraw polityki klimatycznej Rosji przy Fińskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, znaczenie nowego raportu oraz doktryny klimatycznej Rosji można porównać do Raportu Sterna w Wielkiej Brytanii.

Zmiana postawy Rosji w kwestii zmian klimatu jest szczególnie ważna ze względu na zbliżające się negocjacje klimatyczne w Kopenhadze w grudniu tego roku. Pamiętać jednak należy, że rosyjska biurokracja sparaliżowała już wiele inicjatyw środowiskowych, aby więc nowa polityka klimatyczna Rosji nie podzieliła tego losu, konieczne jest utrzymanie międzynarodowego zainteresowania nią na najwyższym poziomie politycznym.

ang więcej w nature

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly