Kronika Rozdroża: sierpień 2018 (akt. 15.08)

Publikowanych jest wiele wartych przybliżenia czytelnikom „Ziemi Na Rozdrożu” materiałów, jednak ze względu na ograniczenia czasowe, nie jesteśmy w stanie opracować/przetłumaczyć ich wszystkich. Przygotowujemy więc zestawienia artykułów, co miesiąc kolejne.

W Polsce kończy się węgiel

Megamiasta z coraz większymi problemami. Czy można zahamować ich rozwój?

Pediatrzy przestrzegają: Przestańcie podawać dzieciom jedzenie w plastikowych opakowaniach!

Film: What the Health

In battle over land rights, indigenous groups are fighting uphill

Peering into the Plasticene, our future of plastic and plastic waste

New Zealand will ban plastic bags for good

Climate change science comeback strategies

Unsurvivable heatwaves could strike heart of China by end of century

Halfway to boiling: the city at 50C

Arktyka szybko topnieje nawet w pochmurnej pogodzie: Czytaj raporty z ostatnich dni.

To the ends of the Earth: the activists risking their lives to defend the environment

Death foretold? A courageous Amazon peasant couple resists illegal loggers

Earth at risk of entering ‘hothouse’ state from which there is no return, scientists warn

Forests crucial for limiting climate change to 1.5 degrees

Scientists mock Trump’s tweet on wildfires as ‘comedically ill-informed’ and ‘unmitigated crap’

The junk debt that tanked the economy? It’s back in a big way.

Venezuela heading for 1,000,000% inflation, says IMF

Rivers in the Sky: How Deforestation Is Affecting Global Water Cycles

The ghostly fishing fleet stranded in a desert

The country that brought a sea back to life

A mother grieves: Orca whale continues to carry her dead calf into a second day

Sweden to reach its 2030 renewable energy target this year

Poprzednia kronika: lipiec 2018

Jeśli znajdziecie coś wartego polecenia – linkujcie w komentarzach. Jeśli chcecie coś przetłumaczyć lub macie inne sugestie, piszcie na redakcja@ziemianarozdrozu.pl.

Komentarze

05.08.2018 21:28 tomek

O tym jak wybrać rower towarowy.
Dla tych którzy rozważają zakup pierwszego, albo drugiego samochodu w rodzinie.
Ewentualnie rozważają sprzedaż któregoś z nich :D

https://jedensamochodmniej.blogspot.com/2018/08/przewodnik-co-rozwazyc-kupujac-rower.html

P.S.
Sory i prośba o wyrozumiałość od admina za to że powtarzam dzisiejszy poranny post z kroniki za lipiec, która dopiero dziś została zamknięta.
Uważam, że akurat ten post może mieć jakiś wymiar praktyczny i może właśnie trzeba go ponowić tak, żeby był widoczny dłużej niż 7 godzin.

06.08.2018 0:53 Hubert

@tomek
Marcina Popkiewicza nie ma teraz w Polsce, więc z tą uwagą musisz poczekać do 16-17 sierpnia. Ja robię to co mi kazał. 5-ego nowa kronika, lipcowa zamykana.

06.08.2018 5:22 Albatron

We're Going to Die in Record Numbers as Heatwaves Bake The World, First Global Study Shows

Mounting science is painting a very bleak picture of a future of soaring temperatures, and the accompanying death toll those soaring temperatures will demand.

https://www.sciencealert.com/global-warming-heatwaves-mortality-rate-climbing/amp?__twitter_impression=true

06.08.2018 5:25 Albatron

The apocalyptic tone of heatwave-reporting doesn’t go far enough – not when the issue is human extinction

The threat of the destruction of the earth isn’t new, but its speed is. The last such event took around 60,000 years. Now it’s happening in real time

https://www.independent.co.uk/voices/heatwave-weather-report-human-extinction-issue-a8478271.html?amp&__twitter_impression=true

06.08.2018 11:12 observer

W komentarzach tutaj było to omawiane kilka lat temu wielokrotnie. Importowaliśmy z Rosji ropę i gaz, teraz importujemy coraz więcej węgla. Sytuacja z roku na rok się pogarsza.

https://www.rp.pl/Surowce-i-Chemia/308059924-Sprowadzamy-wiecej-rosyjskich-surowcow.html

"Na początku 2018 r. nasiliła się fala importu surowców ze Wschodu. Kupiliśmy więcej rosyjskiego gazu oraz zdecydowanie więcej rosyjskiego węgla niż przed rokiem. Polska próbuje uniezależnić się od dostaw z tamtego kierunku, ale to wymaga budowy nowej infrastruktury gazowej i głębokiej restrukturyzacji polskich kopalń węgla.

[....]

W I półroczu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sprowadziło z kierunku wschodniego 5,58 mld m sześc. błękitnego paliwa. To o 6,7 proc. więcej niż w tym samym czasie 2017 r. Analiza danych Gazpromu wskazuje, że import rósł również w lipcu.

PGNiG tłumaczy, że konsumpcja gazu w Polsce rośnie. Mimo to w pierwszych siedmiu miesiącach spadł udział surowca sprowadzanego z Rosji do 75 proc. (o 2 pkt proc., licząc rok do roku), a wzrósł udział importu gazu LNG do 16 proc. (o 6 pkt proc.). Spółka przypomina o trwających przygotowaniach do rozpoczęcia zaopatrywania polskiego rynku w gaz wydobywany w Norwegii, którego transport gazociągiem Baltic Pipe ma się rozpocząć pod koniec 2022 r. Za cztery lata firma ma też dysponować istotnymi ilościami gazu LNG z USA.

Więcej rosyjskiej ropy kupować będzie Lotos, który podpisał właśnie nową umowę z Rosnieftem. W I kwartale spółka blisko 40 proc. ropy pozyskała z innego kierunku niż wschodni. Był to dla niej rekordowy poziom dywersyfikacji. Dywersyfikacja jest jednym z priorytetów koncernu, zapisanym w jego strategii. Dlaczego zatem spółka zwiększa teraz zakupy w Rosji? – Grupa Lotos na bieżąco monitoruje rynek ropy naftowej, poszukując ekonomicznie uzasadnionych okazji zakupowych. Umowa z Rosnieftem jest kolejną umową na dostawy surowca do rafinerii w Gdańsku, jaką spółka zawarła z tym kontrahentem – informuje Mikołaj Szlagowski z działu komunikacji zewnętrznej Lotosu.

06.08.2018 11:20 observer

I jeszcze jedna rzecz, która była wcześniej dyskutowana tutaj i nie jest niczym ani nowym, ani dziwnym.

Stawianie na "polski węgiel" zatopi polski przemysł.

https://www.rp.pl/Biznes/307299938-Ceny-pradu-nas-poraza-Droga-energia-zatopi-firmy.html

"Ceny prądu nas porażą. Droga energia zatopi firmy

Kolejna dekada upłynie pod znakiem drożejącego prądu. Wszyscy dostaną po kieszeni. Eksporterzy stracą konkurencyjność, a ludzie zapłacą więcej.

Wyższe rachunki za prąd zapłaci każdy: od wielkiego producenta przez drobnego handlowca i osiedlowego usługodawcę, na gospodarstwach domowych kończąc.

Jak szacuje Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO), po 2020 r. będziemy mieli najwyższe hurtowe ceny energii i taryfy dla wszystkich grup odbiorców. – Będziemy drożsi nie tylko od naszych sąsiadów, ale i w całej Unii przy relatywnie niższej sile nabywczej – twierdzi Grzegorz Wiśniewski, prezes IEO i współautor prognozy będącej projekcją skutków politycznych wyborów co do przyszłej struktury wytwarzania opartej w 50 proc. na czarnym paliwie, uzupełnionej atomem i odnawialnymi źródłami energii.

Trudno będzie zwłaszcza do 2030 r. W tej perspektywie mali i średni przedsiębiorcy (MŚP) zapłacą za megawatogodzinę (MWh) nawet 381 zł, czyli o 19,2 proc. więcej niż w 2015 r. (stawki netto w cenach stałych z 2017 r., bez inflacji). Prąd dla gospodarstw domowych podrożeje o 22,3 proc., do 316 zł/MWh, a koszty energii dla przemysłu wzrosną o 8,9 proc., do 259 zł/MWh. Dla porównania średnia cena energii z węgla w ub.r. wynosiła ok. 178 zł/MWh (dane URE). Do tego należy doliczyć jeszcze rosnący koszt dostarczenia prądu do gniazdek. Dla sektora MŚP stawki za dystrybucję wzrosną o 13 proc., do 291 zł/MWh, a dla gospodarstw – o 32 proc., do 317 zł/MWh.

Szacunki IEO są zbieżne z tymi prezentowanymi przez Komisję Europejską w scenariuszu business as usual (tzw. model Primes). Alarmujących prognoz jest jednak więcej. – Polski miks energetyczny skutkować będzie dalszym wzrostem cen hurtowych do 270 zł za MWh już w 2022 r. – ocenia dr Christian Schnell z kancelarii Solivan, która z firmą Enervis przygotowała ścieżkę cen hurtowych do 2050 r.

Taniej nie będzie aż do 2030 r. ze względu na drożejące uprawnienia do emisji CO2. Spadki, do poziomu poniżej 200 zł/MWh), przyjdą dopiero między 2030 a 2035 r., głównie wskutek wyłączenia węglowych bloków i spadku cen uprawnień do emisji CO2 (wraz z malejącym na nie popytem)."

06.08.2018 11:25 observer

I jeszcze jeden komentarz do poprzedniego mojego wpisu.

Nie podzielałbym optymizmu ekspertów, którzy twierdzą, że po 2030r. będzie taniej, bo spadną ceny uprawnień do emisji CO2. Moim zdaniem do 2030r. zaczniemy znacznie bardziej odczuwać skutki globalnego ocieplenia i presja społeczna na to, by przestać w Polsce subsydiować z budżetu węgiel będzie rosła. Teraz dopłacamy "po cichu" w różny sposób po kilkanaście miliardów złotych rocznie do "taniego" węgla.

06.08.2018 14:17 Marcin Leszczyński

eee...

https://wysokienapiecie.pl/910-w-polsce-konczy-sie-wegiel-analiza/

no to raczej jasne, że ceny będą rosły, a jeśli by się zawalił handel surowcami energetycznymi to blackout pewny.

Na szczęście mamy podobną ilość ludzi co w czasach przed rewolucją przemysłową, gorzej, że oczekiwania od życia nieco inne i ziemie wyjałowione i zanieczyszczone, wylesione obszary.

06.08.2018 15:46 Albatron

Heatwave forces France to shut down four nuclear reactors

France has been forced to temporarily shut down four nuclear reactors as soaring temperatures hit the region, energy company EDF said.
The company halted a reactor at Fessenheim – the country’s oldest nuclear power plant – in eastern France, in order to keep the plant from overheating the nearby river.
It had already shut down three other power plants near the Rhine and Rhone rivers for similar reasons earlier this week.

https://www.independent.co.uk/news/world/europe/france-nuclear-reactors-shut-down-edf-europe-heat-wave-a8477776.html

06.08.2018 15:49 Albatron

The world is losing the war against climate change

Rising energy demand means use of fossil fuels is heading in the wrong direction

https://www.economist.com/leaders/2018/08/02/the-world-is-losing-the-war-against-climate-change

07.08.2018 7:30 Albatron

Domino-effect of climate events could push Earth into a ‘hothouse’ state

A domino-like cascade of melting ice, warming seas, shifting currents and dying forests could tilt the Earth into a “hothouse” state beyond which human efforts to reduce emissions will be increasingly futile, a group of leading climate scientists has warned.
This grim prospect is sketched out in a journal paper that considers the combined consequences of 10 climate change processes, including the release of methane trapped in Siberian permafrost and the impact of melting ice in Greenland on the Antarctic.

https://amp.theguardian.com/environment/2018/aug/06/domino-effect-of-climate-events-could-push-earth-into-a-hothouse-state?CMP=share_btn_tw&__twitter_impression=true

07.08.2018 12:01 czyt

http://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/1202154,przeludnienie-i-konsumpcja-to-plagi-xxi-wieku.html
Przeludnienie i konsumpcja to plagi XXI wieku?

07.08.2018 12:57 observer

Wreszcię się ociepliło. Pamiętam komentarze, że jak w Polsce będzie cieplej, to będzie lepie. No to jest cieplej.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,23761238,tysiace-martwych-ryb-na-warmii-i-mazurach-umieraja-przez-upaly.html#Z_Czolka3Img

"Tysiące martwych ryb na Warmii i Mazurach. Problem pojawia się też w innych regionach Polski, np. na Podkarpaciu. Wszystko przez upały, które sprawiają, że w zbiornikach wodnych brakuje tlenu.

Na Warmii i Mazurach masowo wymierają ryby. Przy brzegu jeziora Łaśmiady znaleziono setki martwych zwierząt. Wszystko przez brak tlenu w zbiornikach wodnych, które powodują upały.
Ryby masowo umierają przez upały

Zjawisko to nazywa się przyducha. Pojawia się wtedy, gdy np. w jeziorze gwałtownie spada zawartość tlenu. To powoduje z kolei wymieranie zwierząt, które mieszkają w danym zbiorniku.

Śnięte ryby nie nadają się do spożycia. Wszystko przez bakterie, które szybko namnażają się w ich organizmach. Zjedzenie takich ryb może skończyć się zatruciem jelitowo-żołądkowym, a nawet uszkodzeniem wątroby.

Podczas trwających upałów temperatura wody dochodzi nawet do 27 stopni. "

07.08.2018 18:20 Bogdan

Tak naprawdę to mało kto się przejmuje ociepleniem dopóki sklepy pełne i benzyna wbaku.

08.08.2018 6:10 Albatron

Mendocino Fire Complex in California now largest in state's history

As of August 7, 2018, the Mendocino Complex of fires in California has burned 117 638 hectares (290 692 acres) of land, making it the largest fire in state's history. It is 34% contained. Estimated containment date is August 15.

https://watchers.news/2018/08/07/mendocino-fire-complex-in-california-now-largest-in-state-s-history/

08.08.2018 10:49 observer

Autostrada na Otryt.

Lasy Państwowe zbudowały 7-metrową asfaltową drogę aby wywozić ścięte drzewa z lasu.

https://youtu.be/qyBc4ob1A4s

http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34962,23761983,droga-na-otryt-jak-autostrada-kolejny-spor-o-lesna-inwestycje.html

"Film pokazujący 700 m drogi ze wsi Chmiel na Otryt oraz plac przeładunkowy drewna w ciągu kilku dni uzyskał ponad 320 tys. wyświetleń i kilkaset komentarzy. Tak jak w przypadku innych filmów pokazujących działalność Lasów Państwowych widzowie podzielili się na tych, którzy całkowicie potępiają leśników, i tych, którzy ich bronią.

„Zrównoważona gospodarka leśna? Zobaczcie, jak Lasy Państwowe za ponad milion złotych przygotowują wyrąb Otrytu – jednego z najpiękniejszych i najbardziej znanych pasm Bieszczadów!” – zachęcają do obejrzenia na swoim profilu przedstawiciele Inicjatywy Dzikie Karpaty, ruchu obywatelskiego, który chce chronić Puszczę Karpacką. To kolejna grupa ludzi, którzy zapowiadają, że będą nagłaśniać prowadzoną przez Lasy Państwowe gospodarkę leśną. Na filmiku pokazana jest droga, która wygląda jak asfaltowa. Narrator mówi, że ma 7 m szerokości."

08.08.2018 13:04 observer

Świat w szponach upałów. Chodzi oczywiście o północną półkulę, gdzie żyje większość ludzi.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,23764572,swiat-w-szponach-upalow.html#Z_MT2

"Świat w szponach upałów. Topią się autostrady i górskie szczyty, a martwych ryb są tony


Tegoroczne lato stawia przed nami poważne wyzwania. W wielu miejscach na świecie szaleją pożary, temperatury znacznie przekraczają normy, kolejne kraje nawiedzają susze. A to tylko kilka z wielu konsekwencji, które wiążą się z falami upałów. Mierzy się z nimi tak naprawdę cały świat.

Wysokich temperatury doświadczamy od maja, który był w Polsce rekordowo słoneczny, a w wielu miejscach również rekordowo suchy. „Ekstremalne pogody, również fale upałów, zdarzały się w przeszłości, ale na podstawie obserwacji widzimy wyraźnie, że częstotliwość tych gorączek na świecie znacznie się zwiększyła” – stwierdził dr Peter Stott, profesor badający zmiany klimatu na Uniwersytecie w Exter w Wielkiej Brytanii w rozmowie z magazynem Horizon, wydawanym przez Komisję Europejską. Zmieniła się jednak nie tylko częstotliwość występowania podobnych anomalii pogodowych, ale również ich zasięg.
[...]

Pożary od Szwecji po Kalifornię

[...]

Temperatura zbiera śmiertelne żniwo

Nie tylko pożary powodują, że giną ludzie. Przyczyną są też ekstremalne temperatury same w sobie. Z czego to wynika? Ludzki organizm jest w stanie prawidłowo funkcjonować w wąskim przedziale w okolicy temperatury 37 stopni. Jeśli temperatura powietrza rośnie, rośnie też temperatura ciała. Kiedy dodatkowo poziom wilgoci jest wysoki, człowiek mniej się poci, a co za tym idzie – nie uwalnia wystarczającej ilości ciepła na zewnątrz. Takie warunki mogą doprowadzić nawet do śmierci. Niestety – w tym sezonie miało to miejsce.

[...]

Najtragiczniejszy bilans odnotowała Japonia, w której do tej pory z powodu upałów zmarło przynajmniej 77 osób, a 30 tys. było hospitalizowanych.

[...]

Rzeki wysychają, drogi się topią

Tropikalnie wysokie temperatury są także przyczyną suszy w wielu miejscach na świecie. Jedną z konsekwencji są oczywiście wspomniane już pożary – wysuszone podłoże sprzyja rozprzestrzenianiu się ognia. Jednak pokłosiem upałów są również straty w rolnictwie. Susza nawiedziła m.in. Niemcy. Już w czerwcu szef Niemieckiego Związku Rolników Joachim Rukwied mówił w wywiadzie dla gazety "Bild am Sonntag", że w wyniku suszy w niektórych regionach rolnicy spodziewają się strat w wysokości od 50-60 proc. do nawet całkowitych strat.


[...]

Z powodu braku wody w zbiornikach wodnych i rzekach oraz rosnącej temperatury, która w nich panuje, umierają również zwierzęta wodne. Zaczyna bowiem brakować tlenu w wodzie. Śnięte ryby pojawiły się m.in. w Szwajcarii. Z rzeki Rhine służby wyłowiły ich ostatnio tonę. Podobna sytuacja miała miejsce w Niemczech, gdzie ryby zaczęły padać w rzece Alster w Hamburgu, i w Wielkiej Brytanii, gdzie 6 tys. ryb padło z powodu upałów w Essex, Norfolk i Suffolk. Ryby masowo giną również na Warmii i Mazurach."

08.08.2018 14:24 czyt

http://forsal.pl/transport/lotnictwo/artykuly/1207090,centralny-port-komunikacyjny-zbuduje-spolka-ktorej-nie-ma.html
TO BARDZO WAŻNE plany. Są to pierwsze nowe plany rozwoju kolei od czasów Gierka z lat 70tych!
Na ile są realne? Zdanie p. Trammera bardzo sobie cenię. W Polsce niestety brak jest poważnego forum jak i strony poświęconej sytuacji na kolei. Wiele stron obiecywało cuda – a w praktyce kolej złodzieje rozkradli.
Zaprezentowane plany wydają się lepiej przemyślane.
Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Niezłe plany są często fatalnie realizowane.

08.08.2018 14:27 czyt

http://forsal.pl/biznes/handel/artykuly/1207481,klimatyzacja-i-klimatyzatory-co-wybrac.html
Polacy rzucili się na klimatyzatory. Półki w sklepach świecą pustkami
Globalne ocieplanie szaleje. Może lepiej budować domy podziemne? Będzie większa szansa na przeżycie lata.

09.08.2018 12:30 czyt

http://forsal.pl/biznes/energetyka/artykuly/1208886,prezydent-podpisal-ustawe-o-nowych-normach-jakosciowych-wegla.html

Prezydent podpisał ustawę o nowych normach jakościowych węgla

".....Nowe przepisy stanowią, że najgorszej jakości paliwa, czyli muły węglowe, flotokoncentraty, mieszanki zawierające mniej niż 85 proc. węgla kamiennego zostaną objęte ustawowym zakazem sprzedaży do sektora komunalno-bytowego. ......

W trakcie prac nad nowelizacją wprowadzono jednak do ustawy dwuletni okres przejściowy dla węgla brunatnego spalanego w indywidualnych kotłach grzewczych..........

Nowe rozwiązania mają też wyeliminować proceder polewania węgla wodą - by zwiększyć jego masę. ! ......
Dzięki nowym przepisom, ze składowisk węgla mają zniknąć odpady węglowe odpowiedzialne za powstawanie smogu.........

W nowelizacji znajduje się jednak przepis pozwalający na czasowe zawieszenia norm jakościowych w sytuacji niedoboru źródeł ciepła bądź ewentualnych perturbacji na rynku wytwarzania energii wynikających np. z upałów. ! ....

Z powodu smogu i powikłań wynikających ze złej jakości powietrza, w Polsce umiera 45-50 tys. osób rocznie. Za największe emisje zanieczyszczeń, w tym pyłów zawieszonych PM2,5, PM10 oraz benzo(a)pirenu odpowiada sektor bytowo-komunalny oraz transport........"

09.08.2018 12:39 czyt

http://forsal.pl/biznes/ekologia/artykuly/1209976,telegraph-pisze-o-polskiej-mafii-smieciowej-trzy-brytyjskie-firmy-objete-sledztwem.html

="Telegraph" pisze o "polskiej mafii śmieciowej". Trzy brytyjskie firmy objęte śledztwem=

"..Co roku Wielka Brytania eksportuje ok. 800 tys. ton plastikowych odpadów rocznie, z czego około 12 tys. ton trafia do Polski."..........

11.08.2018 5:50 Albatron

Jurors give $289 million to a man they say got cancer from Monsanto's Roundup weedkiller

San Francisco jurors just ruled that that Roundup, the most popular weedkiller in the world, gave a former school groundskeeper terminal cancer.
So they awarded him $289 million in damages -- mostly to punish the agricultural company Monsanto.

https://amp.cnn.com/cnn/2018/08/10/health/monsanto-johnson-trial-verdict/index.html?__twitter_impression=true

11.08.2018 10:00 Albatron

Foreigners face ban on buying homes in New Zealand after apocalypse bolthole fad hikes prices

Foreigners are to be banned from buying homes in New Zealand after a spate of millionaires seeking luxury doomsday boltholes has apparently crowded out local buyers and pushed up property prices.

Following purchases by rich expats, including tech billionaire Peter Thiel - PayPal founder and early Facebook investor - and disgraced former NBC host Matt Lauer, who lost his job after allegations of sexual misconduct - the New Zealand government is preparing to crack down on the trend.

New Zealand's allure for the mega-rich planning a safe space to ride out the apocalypse has become almost a cliche in recent years. LinkedIn co-founder Reid Hoffman told The New Yorker last year: "Saying you're buying a house in New Zealand is kind of a wink, wink, say no more."

https://www.telegraph.co.uk/news/2018/08/10/foreigners-face-ban-buying-homes-new-zealand-apocalypse-bolthole/

11.08.2018 13:24 PIT

Rozmowa z prof. Peterem Wadhamsem o nagłym uwolnieniu metanu do atmosfery.

https://www.counterpunch.org/2018/08/10/peter-wadhams-professor-emeritus-ocean-physics/

11.08.2018 13:45 PL

Film dokumentalny Ziemia. Rok 2050
http://chomikuj.pl/djksysjsu/Film+dokumentalny+Ziemia.+Rok+2050

Nowe złoże gazu Orlenu oraz PGNiG
PKN Orlen oraz PGNiG odkryły nowe złoże gazu w Wielkopolsce. Wyniki testu produkcyjnego potwierdzają bardzo dobrą wydajność odwiertu. Możliwości produkcyjne złoża oszacowano na 50 mln m sześc. gazu rocznie.

Złoże położone jest na terenie wspólnego obszaru projektowego Płotki w Wielkopolsce na koncesji Śrem-Jarocin. Zostało ono odkryte odwiertem Chwalęcin-1K, którego głębokość końcowa osiągnęła 3050 m MD (measured depth - rzeczywista długość otworu mierzona od powierzchni ziemi do dna otworu, uwzględniająca krzywiznę odwiertu). Prace prowadzone były od końca kwietnia br.

- Obszar Wielkopolski należy do jednych z najbardziej perspektywicznych regionów Polski pod kątem poszukiwań złóż gazu ziemnego. Pozytywny wynik uzyskany w trakcie testu potwierdza, że założona przez nas strategia w obszarze wydobycia sprawdza się. Sukcesywnie zwiększamy bazę zasobów w kraju, co korzystnie wpływa na bezpieczeństwo energetyczne Polski - powiedział Daniel Obajtek - prezes Orlenu.

W najbliższych tygodniach PGNiG oraz Orlen Upstream, z Grupy Orlen będą realizować wspólnie wiercenie otworu Komorze-3H/S1. Ponadto obie spółki przygotowują się do zagospodarowania złoża Miłosław, które zostało odkryte w maju 2017 roku. Zakończenie inwestycji i rozpoczęcie wydobycia planowane jest na przełomie II i III kwartału 2019 roku.
PGNiG, który jest operatorem na obszarze projektowym Płotki, posiada 51 proc. udziałów. Orlen Upstream, z pozostałą częścią udziałów, pełni funkcję partnera.

11.08.2018 14:11 observer

Podwyki cen prądu powinny być w tym roku, ale władza boi się wyborów, więc państwowe spółki energetyczne wtrzymują się z podwyżkami.

Nie da się takiej sytuacji utrzymywać w nieskończoność, bo należałoby dopłacać do spółek energetycznych. Jednocześnie takie ruchy to działanie na szkodę spółki, ale kto by się tym przejmował.

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/podwyzek-cen-pradu-w-tym-roku-nie-bedzie,18,0,2413074.html

"Wygląda na to, że zbliżające się wybory samorządowe ustrzegą przynajmniej część Polaków przed prognozowanymi podwyżkami cen prądu. Jako pierwsza deklaracje o utrzymaniu obecnych cen przynajmniej do końca roku złożyła gdańska Energa.

Tropikalne upały, które od kilku tygodni obserwujemy w Polsce, są nie tylko problemem jakości naszego życia. To także poważne wyzwanie dla całego systemu energetycznego. Dzień po dniu padają kolejne rekordy zapotrzebowania na moc, na które nakładają się rekordowo wysokie ceny, zarówno w przypadku kontraktów na dostawy w przyszłości, jak i dostaw spotowych. A to zdaniem ekspertów gotowy przepis na podwyżkę cen dla odbiorców. W najczarniejszym ze scenariuszy dojdzie nawet do blackoutu.

[....]

- Nie zamierzamy wnioskować do Urzędu Regulacji Energetyki o podwyżkę taryfy w tym roku - zapewnił podczas konferencji wiceprezes Energi Jacek Kościelniak. Równocześnie przyznał, że spółka rozważa zmianę przyszłorocznych taryf, co wynika z wysokich cen surowców, drożejących certyfikatów uprawniających do emisji CO2 oraz "praw majątkowych odnawialnych źródeł energii”, o czym pisaliśmy na łamach money.pl. Kościelniak nie chciał jednak spekulować o skali ewentualnej podwyżki."

11.08.2018 14:14 observer

Ktoś wylał mazut i kąpielisko jest zamknięte. Ludzie chyba naprawdę nie zdają sobie sprawy z tego, że jak coś wyleją, wyrzucą to ta rzecz nie znika.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,23776382,zamkniete-kapielisko-w-gdyni-1000-litrow-mazutu-wlane-do-kratki.html

"Kąpielisko Gdynia Śródmieście jest zamknięte. Woda jest niezdatna do kąpieli ze względu na zanieczyszczenie mazutem. Plama została zabezpieczona.

Z informacji na serwisie Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że kąpielisko Gdynia Śródmieście jest obecnie zamknięte dla plażowiczów. Jako przyczyna podana jest obecność "pozostałości smolistych". RMF FM podaje, że chodzi o 200-metrową plamę mazutu, czyli ciężkiego oleju opałowego. Plama jest zabezpieczona.

[...]

Policji udało się ustalić sprawcę. W czasie przesłuchania na komisariacie przyznał się i tłumaczył, że nie zdawał sobie sprawy, że po wylaniu oleju do kanalizacji ten gdzieś wypłynie. "

12.08.2018 5:59 PIT

Zablokowanie promieniowania słonecznego przez rozpylenie aerozolu siarczanu nie zredukuje zniszczeń upraw.

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/08/180808134302.htm

14.08.2018 14:56 czyt

1. http://forsal.pl/biznes/energetyka/artykuly/1215304,emisje-co2-w-polsce-rosna-nasze-sukcesy-w-ich-redukcji-to-juz-historia.html

Emisje CO2 w Polsce rosną. Nasze sukcesy w ich redukcji to już historia
2. http://forsal.pl/biznes/ekologia/artykuly/1211475,polska-energetyka-straci-na-unijnych-staraniach-o-ekologie.html
Polska energetyka straci na unijnych staraniach o ekologię?

14.08.2018 15:32 czyt

WAŻNY temat:
http://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/1210261,megamiasta-z-coraz-wiekszymi-problemami-czy-mozna-zahamowac-ich-rozwoj.html
Megamiasta z coraz większymi problemami. Czy można zahamować ich rozwój?

"Należy zaznaczyć, że w Nigerii współczynnik dzietności wynosi 5,5,......."
"Przykładem może być nigeryjskie megamiasto Lagos, które w 1960 roku liczyło tylko 200 tys. mieszkańców, w 2008 roku już 8 mln, a obecnie już nieco ponad 20 milionów (według zaniżonych danych Urzędu Statystycznego Nigerii - ok. 13 milionów). Miasto to zajmuje powierzchnię 1000 kilometrów kwadratowych."

Niestety, szkoda, że światłe inicjatywy ekologiczne z lat70-tych zostały zaprzepaszczone. Już wtedy było wszystko jasne.
Kraje rozwinięte powiny postawić na finansowanie MAŁODZIETNOŚCI w Indiach i Afryce.
Przeszkodzili: antyekologiczna lewica i nienaukowa prawica. Obecnie szanse na atrzymanie globalnego ocieplenia, są minimalne.

14.08.2018 16:10 czyt

http://forsal.pl/biznes/rolnictwo/artykuly/1213084,historyczny-wyrok-monsanto-ma-zaplacic-289-mln-dol-ogrodnikowi-ktory-zachorowal-na-raka.html
"Historyczny" wyrok. Monsanto ma zapłacić 289 mln dol. ogrodnikowi, który zachorował na raka

14.08.2018 17:09 observer

@CZYT
"Niestety, szkoda, że światłe inicjatywy ekologiczne z lat70-tych zostały zaprzepaszczone. Już wtedy było wszystko jasne.
Kraje rozwinięte powiny postawić na finansowanie MAŁODZIETNOŚCI w Indiach i Afryce.
Przeszkodzili: antyekologiczna lewica i nienaukowa prawica. Obecnie szanse na atrzymanie globalnego ocieplenia, są minimalne."

Jedną z wielu, a dla wyznawców kościoła katolickiego, najważniejszą przeszkodą kontrolwaniu dzietności jest encyklika z 1968r. Humanae Vitaa.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Humanae_vitae

"Humanae vitae − encyklika papieża Pawła VI o zasadach moralnych w dziedzinie przekazywania życia ludzkiego, wydana 25 lipca 1968.

[...]

Dokument stwierdza zdecydowanie, że "każdy akt małżeński musi być otwarty na przekazywanie życia" (nr 11), choć dopuszcza naturalną regulację poczęć (nr 16), podczas gdy zabronione zostało jakiekolwiek działanie o charakterze antykoncepcyjnym i wczesnoporonnym (tak więc każda ze sztucznych metod zapobiegania ciąży – nr 14).

Bardzo ważną rolę w powstaniu encykliki odegrał ówczesny arcybiskup metropolita krakowski Karol Wojtyła, który tę tematykę poruszył wcześniej w swojej książce pt. Miłość i odpowiedzialność. Wojtyła na prośbę Pawła VI utworzył w Krakowie specjalną komisję, która miała przygotować materiały do encykliki. Członek tej komisji ksiądz Andrzej Bardecki wspominał później: Wspólnie w szeregu spotkań, przygotowaliśmy materiały, które kardynał Wojtyła przekazał Pawłowi VI. Kiedy porównywałem potem encyklikę "Humanae vitae" z naszymi materiałami, stwierdziłem, że co najmniej 60 procent materiałów krakowskich weszło do encykliki"

Dla katolików jakakolwiek forma antykoncepcji jest zakazana.
Protenstanci nie są w tej kwestii tak skrajni.

Z innych religii afrykańskich o ile dobrze pamiętam, to podobnie do KK wypowiada się Islam (nie mam żadnego źródła, więc, jak ktoś ma, to chętnie).

Nie znam podobnych dokumentów i wytycznych głoszonych przez osoby wyznające inne światopoglądy, ale to nie znaczy, że nie istnieją. Jak ktoś zna, to może się podzielić.

15.08.2018 12:06 observer

Górnicza konferencja (patronat Prezydenta, przestawiciele państwowych spółek w patronacie, rządowe związki zawodowe, itd.) zaprasza na konferencję pre24COP. Zaprosili denialistę o czymjest oddzielny artykul tutaj i na NoK
http://ziemianarozdrozu.pl/artykul/3860/negacjonista-klimatyczny-mowca-na-konferencji-precop

Tymczasem ja zajrzałem do biuletynu, dostępny tutaj:
https://archive.fo/rk2t2
https://www.precop24.eu/fileadmin/user_files/precop/biuletyny/pre_cop24-biuletyn-www.pdf

I cóż tam znajdujemy, cytaty:

"7. Polska powinna być samowystarczalna energetycznie na bazie polskich zasobów energetycznych (węgiel kamienny, węgiel brunatny) i polskich zasobów OZE (biomasa, geotermia, energetyka wodna)."

10. Polska była i może nadal być liderem w zakresie ochrony środowiska w jednoczącej się Europie. Szansą na to jest Porozumienie Paryskie, gdzie potrzeby energetyczne przemysłu energochłonnego mogą być zabezpieczone przez tradycyjne nośniki energii (węgiel) i zgodny z regulacjami unijnymi system ulg cenowych stosowany przy zakupie energii podobnie jak w innych krajach członkowskich, a potrzeby bytowe przez OZE (biomasa, geotermia i energetyka wodna)."

Nie ma słowa o wiatrakach, panelach PV oraz kolektorach słonecznych.


A kasa na to zniszczenie polskiej gospodarki będzie wyasygnowana m.in. przez PFR.
Jest natomiast o węglu kamiennym i brunatnym, którego zasoby w Polsce się wyczerpują.

Jest też na temat dwastacji Puszczy Białowieskiej przez byłego ministra (zniszczenia) środowiska Jana Szyszkę. Oczywiście narracja zgodna z szyszkownikami

11. Szansą na wprowadzenie w życie Porozumienia Paryskiego jest konieczność
powrotu do normalności i wykorzystywanie podstawowej
wiedzy przyrodniczej. Przykładem braku tej normalności jest skandal
wokół obszaru Natura 2000 PLC200004 Puszcza Białowieska, gdzie
doprowadzono do zaniku tysięcy hektarów siedlisk i wielu gatunków
ważnych dla jednoczącej się Europy oraz deprecjacji około 6 milionów
m3 wysokiej jakości drewna o wartości ponad miliard złotych, emisji
około 6 milionów ton CO2 do atmosfery, przy braku opału i miejsc pracy
dla miejscowej ludności.

I dalej czytamy

Uznano ponadto za konieczne:
• Opracowanie raportu w sprawie społeczno–ekonomicznych i przyrodniczych
skutków ograniczenia czynnej ochrony Puszczy Białowieskiej.
• Powołanie Komisji Śledczej w sprawie zaniku siedlisk i gatunków priorytetowych
ważnych z punktu widzenia Unii Europejskiej i deprecjacji
surowca drzewnego w obszarze Natura 2000 PLC 200004 Puszcza Białowieska.
• Konieczność budowania biogazowni do przetwarzania bioodpadów na
energię i nawozy.
• Doprowadzenie do samowystarczalności energetycznej głównie na
bazie geotermii i biomasy.
• Uregulowanie gospodarki wodnej w Polsce – mała retencja, melioracja
(nawadnianie w czasie suszy, zatrzymanie wody podczas silnych
opadów deszczu). Woda w obecnym czasie jest najcenniejszym „skarbem”
do zrównoważonego rozwoju.
• Powołanie zespołu do zbadania legalności wdrażania „Ram polityki
klimatycznej UE na lata 2020-2030”, a w przypadku potwierdzenia
nieprawidłowości lub złamania prawa międzynarodowego skierować
pozew przeciwko Komisji Europejskiej do TSUE o naruszenie zasad
praworządności we wdrażaniu Polityki klimatycznej UE.


Kompletne kuriozum. Widzę, że górnictwo i wraz z nim partia rządząca (PiS) brną dalej w realizację swoich durnych pomysłów, które ustawią na dziesięciolecia Polskę z tyłu. Zniszczą polską energetykę i polski przemysł.

wczoraj o 11:20 observer

Szyszko deklaruje, że będzie kontynuował dewastację Puszczy Białowieskiej. Więcej w wywiadzie dla wpolityce.pl

https://archive.fo/gHmjJ

Cytat z wywiadu, ku przestrodze. Szyszko i jemu podobni wrócą, by dokończyć dzieła zniszczenia:

"Nie wiem, kogo pan nazywa „ekologami”, ale te grupy nacisku wykonują określone polecenia, które ktoś zleca po to, aby osiągnąć określony cel. Mnie się wydaje, że to jest świetna praca dla polskich służb specjalnych. W sprawie Puszczy Białowieskiej celem było to, aby poniżyć Polskę w układach międzynarodowych. Pokazać, że Polska chcąc ratować stan siedlisk i gatunków, chronionych w ramach programu Natura 2000, wycina ostatnią pierwotną puszczę w Europie. W tej chwili jest cisza w tym temacie, ale sądzę, że to cisza przed burzą. Dokładnie przeanalizowałem całą sytuację i w tej chwili przygotowuję się do tego, aby zgodnie z prawem dalej kontynuować działalność w Puszczy Białowieskiej w celu jej ratowania. Przygotowuję działania, dlatego że najwyższy czas na to, aby pokazać światu, iż to co się stało na terenie Puszczy Białowieskiej to łamanie prawa Unii Europejskiej i celowe szkalowanie Polski. Nasz kraj jest liderem w zakresie ochrony bioróżnorodności występujących gatunków i Puszcza Białowieska była tego przykładem. "

wczoraj o 14:41 Albatron

'Abrupt thaw' of permafrost beneath lakes could significantly affect climate change models

Methane released by thawing permafrost from some Arctic lakes could significantly accelerate climate change, according to a new study. Unlike shallow, gradual thawing of terrestrial permafrost, the abrupt thaw beneath thermokarst lakes is irreversible this century. Even climate models that project only moderate warming this century will have to factor in their emissions, according to the researchers.

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/08/180816143035.htm

wczoraj o 16:38 observer

Rachunek (jeden z wielu, bo nie jest pierwszy ani ostatni) za globalne ocieplenie

https://www.rp.pl/Rolnictwo/180819451-Koszty-suszy-przekroczyly-juz-astronomiczne-2-mld-zl-i-nadal-rosna.html

" Do 2 mld zł z 870 mln zł jeszcze dwa tygodnie temu wzrosły wyceniane przez Ministerstwo Rolnictwa koszty suszy. Straty rolników już dwa i pół raza przerastają zadeklarowaną przez rząd pomoc wartą 800 mln zł.

Dane spływają do resortu rolnictwa co środę z komisji pracujących we wszystkich województwach. Jeszcze 3 sierpnia informowaliśmy o 870 mln zł, niestety to nie był koniec prac komisji, przez dwa tygodnie kwota strat w uprawach na polach, sadach i w stawach hodowlanych wzrosła do 2,015 mld zł. "

wczoraj o 18:14 pl

IEA podnosi szacunki wzrostu popytu na ropę w 2019
Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) podniosła szacunki wzrostu popytu na ropę w 2019 roku do poziomu 1,5 mb/d, o 0,1 mb/d - wynika z sierpniowego raportu. Prognozę poprzednio zrewidowano (w dół) w kwietniu, o 0,1 mb/d.

W ujęciu statycznym IEA szacuje popyt na ropę na poziomie 100,7 mb/d w 2019 roku, wobec 100,5 mb/d w poprzednim raporcie.

W 2018 r. średni popyt na ropę IEA szacuje na 99,2 mb/d, wobec 99,1 mb/d w poprzednim raporcie.
W raporcie zaznaczono też, że obawy o stronę podażową są obecnie mniejsze niż zakładano w lipcowym raporcie, ze względu na wzrost produkcji m.in. w Kuwejcie i ZEA.

Rosja nie wyklucza przejścia na waluty krajowe w handlu ropą naftową
Rosyjski minister finansów Anton Siluanow powiedział, że dolar staje się mało wiarygodnym instrumentem. W związku z tym nie wykluczył przejścia na waluty krajowe w handlu ropą naftową - czytamy w BiznesAlert.pl.

W wywiadzie dla telewizji Rossiya, Siluanow powiedział, że wierzy, iż rozliczenia w handlu naftowym będą możliwe w walucie krajowej, a nie w dolarach, jak to było przedtem.

- Jest to możliwe. Już teraz dolar, który uznano za światową walutę, staje się ryzykownym narzędziem do rozliczeń" - powiedział. Szef resortu finansów zapewnił również, że rząd nie planuje zamykania amerykańskich firm działających w Rosji, powołując się na McDonalda jako przykład. "Nasi obywatele pracują w tych firmach" - wyjaśnił stanowisko gabinetu.
Wcześniej przedstawiciele rosyjskich władz wielokrotnie powtarzali o chęci przejścia na rozliczenia w walutach krajowych. - Próbując rozwiązać bieżące problemy koniunkturalne i polityczne, USA podważają zaufanie do swojej waluty jako jedynej na świecie waluty rezerwowej, a wszyscy bez wyjątku zaczynają myśleć o tym, jak uciec od tego monopolu" - powiedział cytowany przez BiznesAlert.pl Władimir Putin pod koniec maja.

wczoraj o 18:42 Albatron

New Arctic Lakes Could Soon Be a Major Source of Atmospheric Methane

For centuries, a massive store of carbon has been locked underground in the Arctic's permanently frozen soil known as permafrost. As Earth's climate continues to warm, that carbon has begun to leach into the atmosphere, the result of microbes waking up and digesting once-frozen organic materials.

A new NASA-funded study focuses on a mechanism that could accelerate the release of this atmospheric carbon, the result of thermokarst lakes. These lakes form when thawing permafrost causes the ground to slump, creating a depression that collects rain and snowmelt and perpetuates a cycle of further permafrost thaw.

https://www.youtube.com/watch?v=ujwfgKvSVPk

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto