Kronika Rozdroża: czerwiec 2018 (akt. 16.06)

Publikowanych jest wiele wartych przybliżenia czytelnikom „Ziemi Na Rozdrożu” materiałów, jednak ze względu na ograniczenia czasowe, nie jesteśmy w stanie opracować/przetłumaczyć ich wszystkich. Przygotowujemy więc zestawienia artykułów, co miesiąc kolejne.

'Dostępność Plus' czy 'Dostępność Minus'?

McDonald's w Wielkiej Brytanii zamieni plastikowe słomki na papierowe

Drzewa przy drogach pójdą pod topór?

Universal basic income and rewilding can meet Anthropocene demands

Big Oil CEOs needed a climate change reality check. The pope delivered

Nuclear Power Won’t Survive Without A Government Handout

Antarctica ramps up sea level rise

Rozpaczliwa walka orangutana z buldożerem. Próbował zatrzymać maszynę, która niszczyła jego dom

"Czasem nie trzeba podpalać, wystarczy poczekać". Dlaczego w Polsce masowo palą się śmieci

George Monbiot: The best way to save the planet? Drop meat and dairy

The 'dark fleet': Global Fishing Watch shines a light on illegal catches

The Endling: Watching Vaquita vanish in real time

Ikea commits to phase out single-use plastic products by 2020

Pope warns energy bosses of global destruction without fuel shift

Martwe foki nad Bałtykiem. Jest 30 tys. zł nagrody za wskazanie zabójcy

Ratowali wieloryba, który wymiotował plastikiem. Miał w żołądku ponad 80 worków na śmieci

The planet is on edge of a global plastic calamity

India will abolish all single-use plastic by 2022, vows Narendra Modi

Poverty is rising faster in US suburbs than in cities — here's why

Raid fails to stop gold mining, death threats on Amazon’s Tropas River

Congress voted to open the Arctic National Wildlife Refuge to oil drilling. Here’s what’s at stake.

Limiting global warming to 2 degrees now 'aspirational': Scientists

Jak zniszczyliśmy połowę życia na Ziemi

Unia Europejska pozwana za klimat

Raport NIK: śmieci mogą nas drogo kosztować

Sojusz o. Rydzyka z hodowcami norek. Zakonnik uderza "Zaćmieniem" w "ekoterrorystów" i PiS

Komisja Europejska chce zakazać plastikowych naczyń, słomek i mieszadełek

Diesle bez filtrów won z Polski. Rząd ma rekomendacje, by karać za brak filtrów cząstek stałych

The 9.9 Percent Is the New American Aristocracy

Why is it so hard to charge motorists with murdering cyclists?

Poprzednia kronika: maj 2017

Jeśli znajdziecie coś wartego polecenia – linkujcie w komentarzach. Jeśli chcecie coś przetłumaczyć lub macie inne sugestie, piszcie na redakcja@ziemianarozdrozu.pl.

Komentarze

01.06.2018 18:00 PL

Raport "Energetyka. Dystrybucja i przesył"
Raport omawia główne trendy w energetyce, przedstawia kompleksowe dane liczbowe dotyczące podsektorów przesyłu i dystrybucji w 2017 roku. Sporo miejsca poświęcono w nim nowym regulacjom prawnym w Polsce i Unii Europejskiej, inwestycjom w branży oraz innowacyjności i elektromobilności. Interesujące dla wielu czytelników mogą być kwestie dotyczące współpracy z samorządami oraz społecznej odpowiedzialności biznesu w energetyce.

https://www.cire.pl/pokaz-pdf-%252Fpliki%252F2%252F2018%252Fraport_ptpiree_2017.pdf

01.06.2018 19:58 mol

http://wyborcza.pl/7,155287,23480236,nik-segregacja-smieci-w-polsce-jest-coraz-gorsza-samorzady.html

Według mnie odbior śmiecie nie segregowanych jest za tani żeby ludzi zmotywować do ich sumiennego segregowania co według mnie dużo siły nie kosztuje. Jeszcze większym problemem są odpady nie nadające się do niczego innego niż spalania.

04.06.2018 9:42 observer

Rząd wciąż nie chce docieplać domów. Natomiast za wszelką cenę chce znaleźć powód do zwiększenia wycinki lasów. Pierwsza na Miekszanie+ zostanie przerobiona Puszcza Karpacka?

Efekt będzie taki: lasy wytną, zarobią swoi, smog zostanie, zapłacimy kary UE z naszych pieniędzy, domy zostaną nieocieplone a brak Mieszkań+ zrzuci się na opozycję.

http://wyborcza.biz/biznes/7,147758,23469435,budownictwo-w-sluzbie-ekologii.html

"Rząd chce budować drewniane domy w ramach "Mieszkania Plus". Nowelizacja ustawy o lasach zakłada... wycinkę drzew

Jednym z priorytetów rządu jest walka o czyste powietrze - zapewniał w lutym bieżącego roku premier Mateusz Morawiecki. Jednak projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów wciąż nie jest gotowy. Za to w ekspresowym tempie została przygotowywana nowelizacja ustawy o lasach, która zakłada wycinkę drzew.

Autorem projektu nowelizacji ustawy o lasach jest Ministerstwo Środowiska, któremu bardzo zależy, aby jeszcze w tym roku powstała państwowa spółka Polskie Domy Drewniane. Jej głównym zadaniem ma być budowanie drewnianych domów z mieszkaniami na wynajem w ramach programu „Mieszkanie Plus”, który jest oczkiem w głowie premiera Morawieckiego.
[....]

Niepokoi mnie także skala planowanych inwestycji. Ministerstwo Środowiska ocenia, że na 250-300 ha niezalesionych gruntów, które przekażą do spółki aportem Lasy Państwowe, powstanie nawet 43,5 tys. domów i mieszkań w budynkach drewnianych. I to w okresie zaledwie sześciu lat. A dodam, że do tej pory rocznie oddawano do użytkowania zaledwie 300-400 drewnianych domów jednorodzinnych. Co prawda z polskiego drewna mogło powstawać znacznie więcej takich domów, które w postaci prefabrykowanej trafiały za granicę. Wciąż jednak nie było ich tyle, ile zamierza wybudować rząd. Chciałbym więc wierzyć, że realizacja tego programu nie grozi wycinką drzew na niespotykaną do tej pory skalę. [...] Prawdopodobnie „pod siekierę” pójdzie w pierwszej kolejności Puszcza Karpacka, o której resort środowiska mówi, że jest lasem gospodarczym.

[...]

Eksperci od dawna powtarzają jak mantrę, że w walce ze smogiem konieczna jest termomodernizacja domów jednorodzinnych, bo to one są największymi trucicielami powietrza. Wydaje się, że rząd to rozumie, bo już ponad rok temu zapowiedział stworzenie krajowego programu modernizacji tych domów. Jednak eksperci Inicjatywy Efektywna Polska alarmują, że przez ten czas nic się w tej sprawie nie wydarzyło. Co gorsza, po wygranych przez PiS wyborach nowy zarząd NFOŚiGW „gwałtownie i pod błahym pretekstem zakończył programy NF15/NF40 i Ryś”. Ten pierwszy wyznaczał standardy techniczne dla budownictwa energooszczędnego, z kolei program Ryś zapoczątkował dyskusję na temat programu modernizacji budynków jednorodzinnych. Problem w tym, że do tej pory NFOŚiGW nie zaproponował niczego w zamian.

[...]

Konkretów nie ma także w sprawie nowej „ulgi wliczonej w PIT”, o której mówił w połowie kwietnia br. minister ochrony środowiska Henryk Kowalczyk. Zapowiedział on wówczas, że ulga termomodernizacyjna miałaby przypominać dawną ulgę remontową, a obejmowałaby „gruntowną termomodernizację domów jednorodzinnych z jednoczesną wymianą źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne”. Dodam, że „gorącym zwolennikiem wprowadzenia ulgi termomodernizacyjnej od nowego roku podatkowego” jest też pełnomocnik rządu do walki ze smogiem Piotr Woźny. Trudno jednak potraktować te deklaracje poważnie, skoro na ten temat nie wypowiedziała się jeszcze minister finansów Teresa Czerwińska.

[...]

Z najnowszego raportu „Efektywność energetyczna w Polsce. Przegląd 2017”, który opublikowały Instytut Ekonomii Środowiska oraz Inicjatywa Efektywna Polska, wynika, że aż 40 proc. z ok. 5,4 mln wszystkich budynków jednorodzinnych w Polsce pozbawionych jest jakiejkolwiek izolacji cieplnej. Łączny koszt modernizacji tych domów może sięgać nawet 80 mld zł.

Eksperci podpowiadają rządowi, by sfinansował krajowy program modernizacji budynków ze środków europejskiego systemu handlu emisjami EU ETS, na które Polska może liczyć w najbliższych kilkunastu latach.

04.06.2018 22:13 observer

Lasy Państwowe wycięły polską Puszczę ...
Wody Polskie zatopiły polskie ptaki ....

Co będzie dalej?

Oczywiście nie zginęły wszystkie ptaki w całej Polsce, jak i w Puszczy Białowieskiej zostało jeszcze trochę drzew.

http://wyborcza.pl/7,75400,23490901,wody-polskie-utopily-ptaki-polskie.html#Z_BoxGWImg

"Fala powodziowa zniszczyła setki gniazd. Utopiono jaja i pisklęta gatunków chronionych polskim i unijnym prawem. Masakry dokonała rządowa agenda na zamówienie biznesu. Mało kto zauważył, że to pierwszy widoczny efekt "reformy" - wyjęcia gospodarki wodnej z resortu środowiska i podporządkowanie jej Ministerstwu Żeglugi.

Powódź zamówiła sobie stocznia rzeczna w Płocku, należąca do holenderskiego koncernu VEKA. Trzeba było przetransportować barkami części statku do Gdańska, a wody w Wiśle za mało, barki nie przejdą.

Biznesowi szybko przyszła z pomocą rządowa agenda, czyli Wody Polskie, która nie bacząc na protesty, dokonała spustu wody ze zbiornika we Włocławku.

Wody Polskie miały w nosie protesty i bardzo nieśmiałe pomrukiwanie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, czyli również rządowej agendy, tyle że zajmującej się przynajmniej teoretycznie ochroną przyrody."

05.06.2018 12:13 czyt

https://www.portgdansk.pl/o-porcie/statystyki-przeladunkow
Tu możemy przyjrzeć się statystyce przeładunków węgla w Gdańsku.

06.06.2018 10:38 observer

Elektrownia Bełchatów (PGE) truje rtęcią.

http://wyborcza.pl/7,155287,23492684,polskie-elektrownie-truja-rtecia-belchatow-najwiekszym-trucicielem.html

"Z Elektrowni Bełchatów tylko w 2016 r. uleciały do środowiska prawie 3 tony rtęci. To aż o 1800 proc. więcej, niż Bełchatów dotychczas deklarował. Tylko ta jedna elektrownia PGE produkuje więcej rtęci niż cały hiszpański przemysł.

Elektrownia Bełchatów jest największym trucicielem Europy – potwierdzają opublikowane właśnie najnowsze unijne dane z rzeczywistych pomiarów emisji zanieczyszczeń. Dane pochodzą z Europejskiego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (E-PRTR) i po raz pierwszy pokazują prawdę o skali zanieczyszczeń z elektrowni węglowych.
Cała prawda wyszła na jaw

Tylko w 2016 r. Bełchatów wyemitował do atmosfery aż 2,82 tony rtęci. Jeszcze w 2015 r. ta państwowa elektrownia należąca do Polskiej Grupy Energetycznej raportowała emisję rtęci na poziomie 160 kg, w 2014 r. informowała o 161 kg, a w 2013 r. – o 160 kg. Skąd gigantyczny wzrost o 1800 proc. w 2016 r.?"

https://www.forbes.pl/gospodarka/polska-najwiekszym-trucicielem-europy-z-belchatowa-w-rok-ulecialy-prawie-3-tony-rteci/z4ths6v

"Rtęć, zaraz po plutonie, jest najbardziej toksycznym pierwiastkiem, który zagraża zdrowiu i życiu. W 2016 r. tylko z jednej elektrowni PGE uleciały jej prawie 3 tony. To więcej, niż produkuje cały hiszpański przemysł. I aż o 1800 proc. więcej, niż deklarowała firma – donosi we wtorek „Gazeta Wyborcza”


0

Dziennik dotarł do danych Europejskiego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (E-PRTR) opartych na rzeczywistych pomiarach zanieczyszczeń. To one, jak twierdzi gazeta, po raz pierwszy „pokazują prawdę o skali zanieczyszczeń z elektrowni węglowych”. Dotyczą roku 2016 r. Wcześniej elektrownie same deklarowały poziom emitowanej przez siebie rtęci w oparciu o tzw. własny wskaźnik referencyjny. W przypadku Bełchatowa – największej na świecie elektrowni węglowej należącej do Polskiej Grupy Energetycznej – w 2015 r. miało to być „zaledwie” 160 kg. Rok i dwa lata wcześniej – podobnie. Tymczasem dane E-PRTR pokazują, że w 2016 r. rzeczywista emisja toksycznego pierwiastka wyniosła aż 2,82 t. To o 1800 proc. więcej od deklaracji z poprzednich lat.

[...]

Elektrownia Bełchatów jest największym rtęciowym trucicielem Europy. „Tylko ta jedna elektrownia PGE produkuje więcej rtęci niż cały hiszpański przemysł” – czytamy w „GW”.

Kolejne miejsca na liście największych emitentów rtęci w Europie zajmują elektrownie niemieckie: Janschwalde (743 kg rtęci w 2016 r.), Neurath (575 kg), Lippedorf (538 kg), Boxberg (512 kg), Niederaussen (442 kg). Na siódmej pozycji znalazł się brytyjski Drax (434 kg) a na ósmym – elektrownia Adamów (383 kg), która jednak już nie truje, bo od stycznia 2018 r. jest zamknięta.„GW” przypomina, że według raportu „Europe’s Dark Cloud” z 2016 r. Polska jest największym eksporterem zanieczyszczeń z węglówek w UE, a na liście 30 najbardziej toksycznych elektrowni, przyczyniających się do największej liczby zgonów, znalazły się aż cztery z Polski. „Pierwsze miejsce, zarówno pod względem liczby przedwczesnych zgonów, jak i emisji CO2, zajęła elektrownia Bełchatów, która rocznie przyczynia się do blisko 2 tys. przedwczesnych zgonów” – zauważa „GW”. I dodaje, że w całej Europie energetyka węglowa odpowiada za 23 tys. zgonów rocznie i tworzy 62 mld euro kosztów zdrowotnych. "

http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/Brudna-prawda-o-PGE/

06.06.2018 22:14 Jarzyna

Observer - dobrze, ze bronisz przyrody przed barbarzynstwem człowieka. Jednak na litość boską nie cytuj wybiorczej, oni są tak głęboko przesiaknieci jadem do rządu, ze minister środowiska nie chcący przejedzie kota to będą pisali, ze to jest zamach na wszystkie futrzaki w naszym kraju a Unią na pewno wyciągnie z tego konsekwencje.

06.06.2018 22:34 tomek

Przyłączam się
Prosimy o coś do rzeszy, najlepiej z tygodnika w sieci. W ostateczności może być ta Gazeta Warszawska :D

Ta:
https://www.google.pl/search?q=Gazeta+Warszawska&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjCnrjj8L_bAhVBzRQKHdhqC4UQ_AUICygC&biw=1366&bih=631#imgrc=tOLpiaO9ymY1sM:

07.06.2018 9:54 PIT

Dlaczego politycy, religie, wojsko, banki, korporacje walczą z prawdą.

https://theyflyblog.com/705th-contact-excerpt-elites-by-larry-driscoll/2018/06/05/

08.06.2018 11:39 observer

@Jarzyna
"Observer - dobrze, ze bronisz przyrody"

Niczego nie bronię. Podaję cytaty z bieżących publikacji. To jest Kronika rozdroża, czyli spis tego, co się ukazuje. Wybór jest subiektywny i komentarze są subiektwyne.

@Jarzyna
"nie cytuj wybiorczej, "

Nie mów mi tego, co mam robić. Nie wiem, dlaczego rościsz sobie prawo do decydowania o tym, co mam cytować, a czego mam nie cytować.

Jeśli chcesz, to możesz dać cytat na temat elektrowni Bełchatów albo fali powodziowej z prorządowej prasy. Nikt ci nie broni.

08.06.2018 11:55 czyt

http://forsal.pl/biznes/ekologia/artykuly/1127935,9-na-10-osob-na-swiecie-oddycha-zanieczyszczonym-powietrzem-co-moze-zrobic-miasto.html
"...Wobec bardzo szybkiego przyrostu demograficznego, coraz wyższych potrzeb energetycznych ogółem i per capita oraz bezwzględnej dominacji tradycyjnych źródeł energii opartych na spalaniu związków węgla, ......."

2. http://forsal.pl/swiat/usa/artykuly/1129062,usa-ma-najwieksze-dlugi-od-zakonczenia-ii-wojny-swiatowej-zatopia-najpierw-polske.html
+USA ma największe długi od zakończenia II wojny światowej. Zatopią najpierw... Polskę+

08.06.2018 12:17 observer

Giełdowe ceny prądu w Polsce idą drastycznie w górę. Nie sprawdza się zaklinanie rzeczywistości przez rząd i "tani węgiel".

Reakcja rządu: będą szukać spekulantów. Powtórka z gospodarki niedoboru?

http://next.gazeta.pl/next/7,151003,23504164,tajemnicze-i-bardzo-mocne-wzrosty-cen-pradu-ure-winni-zostana.html

"Wzrosty na hurtowym rynku energii elektrycznej pobudziły do interwencji państwo, które szuka teraz spekulantów. Sprawa jest poważna, bo jeśli takie ceny się utrzymają, to uderzą po kieszeniach wszystkich Polaków.

Od marca bieżącego roku ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym (czyli Towarowej Giełdzie Energii) wzrosły gwałtownie osiągając poziomy przekraczające znacząco regulowane przez URE ceny dla odbiorców indywidualnych. Za MWh płacono we wtorek nawet 440 zł netto. Tymczasem w zeszłym roku ceny hurtowe kształtowały się na poziomie 160-170 złotych netto za megawatogodzinę.

[...]

Państwowe instytucje zamierzają jednak dokładnie przyjrzeć się sprawie i znaleźć winnych zwyżek, które mogą się przełożyć na znaczące podwyżki zarówno dla odbiorców biznesowych (rynek nieregulowany), jak i indywidualnych (rynek regulowany). Nic więc dziwnego, że regulatorzy rynku chcą się dokładnie przyjrzeć sytuacji.

Głęboko wierzę, że ta sytuacja zostanie stosunkowo szybko wyjaśniona, a jeśli pojawią się winni tej sytuacji, to zostaną dotkliwie i srodze ukarani.

– stwierdził prezes Bando."

08.06.2018 12:19 observer

Polska energia elektryczna najdroższa w regionie. Rośnie import prądu do Polski.

https://energia.rp.pl/energetyka-zawodowa/12921-rosnie-import-energii-polscy-wytworcy-traca-konkurencyjnosc

"Pierwsze miesiące tego roku nie pozostawiają złudzeń co do nasilającej się tendencji wzrostu importu energii do Polski i topniejącej jej ilości wysyłanej za granicę. Byliśmy znacznie drożsi niż ościenne rynki, co uderza w przemysł.

Od stycznia do maja 2018 r. wpłynęło do nas ponad 3,9 TWh energii (prawie 43 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2017 r.). Wyeksportowaliśmy niespełna 800 GWh (o 66 proc. mniej niż rok temu).
Jeśli tempo importu w każdym miesiącu tego roku utrzymałoby się na dotychczasowym poziomie, to cały rok zakończyłby się na poziomie 9,4 TWh. Dynamika przyrostu sprowadzanej zza graniczy energii wobec 2017 r. wyniosłaby zatem prawie 40 proc. Już w 2017 r. odnotowano 37-proc. wzrost importu wobec 2016 r., a rok wcześniej było to nawet 42 proc.

[...]


CO2 winduje ceny
– Znaczący spadek eksportu i dynamicznie rosnący import obrazuje zmniejszającą się konkurencyjność energetyki opartej na węglu – twierdzi Aleksander Śniegocki, analityk think tanku WiseEuropa. To głównie rezultat drożejących od początku roku uprawnień do emisji CO2, których cena oscyluje teraz w okolicach 16 euro za tonę, czyli jest dwukrotnie wyższa niż pod koniec 2017 r. – Uderza to przede wszystkim w stare i mało efektywne siłownie na węgiel kamienny, które przegrywają konkurencję z tańszym prądem płynącym ze Skandynawii, Litwy czy Niemiec – tłumaczy ekspert.

W jego ocenie, trend zwiększania importu przy topniejącym eksporcie prądu w kolejnej dekadzie się nasili. Jednak w krótkiej i średniej perspektywie może dochodzić do odchyleń wynikających m.in. z faktu włączania nowych bloków węglowych w Polsce czy wyłączania mocy jądrowych przez naszych sąsiadów zza Odry (ostatnia elektrownia jądrowa będzie wyłączona w Niemczech w 2022 r.)."

08.06.2018 15:56 PL

Historia sektora energii nr 3-2018 - "Ignacy Mościcki. Czarnoksiężnik z krainy azotu"
Pierwsza na świecie cysterna kwasu azotowego z powietrza i wody opuściła szwajcarską fabrykę w Chippis koło Miluzy w roku 1910. Wszystko było dziełem jednego człowieka. Od fizykochemicznych badań laboratoryjnych, obliczeń, opracowań i patentów metod produkcji, stworzenia instalacji fabrycznych własnego projektu, nadzoru nad budową fabryki, po przyjmowanie i szkolenie personelu, rachunek opłacalności i zdobycie portfela zamówień - efektem nieco ponad dekady jego życia od momentu przekroczenia progu laboratorium szwajcarskiego uniwersytetu jako studenta i technika. Historycznym sukcesem zbiega politycznego ściganego rosyjskim listem gończym, geniusza nauki i inżynierii oraz przyszłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Ignacego Mościckiego.

https://www.cire.pl/pokaz-pdf-%252Fpliki%252F2%252F2018%252Fhistoria_sektora_energii_nr_3_2018_mos769cicki.pdf

08.06.2018 20:33 PIT

Odpady plastikowe na Antarktydzie

http://www.cbc.ca/news/technology/plastic-antarctica-greenpeace-1.4499858

09.06.2018 2:21 Jarzyna

@Observer - widzę, ze nie czytając i nie wielbiac wyborczej, muszę być odrazu zagorzalym pisowcem, czytającym prasę w sieci albo do rzeczy.

Nie jestem prostym człowiekiem, który musi żyć w czasach zależnych od energii konwencjonalnej i również pazernych zielonych debilil.
Nigdy nie miałem zamiaru mówić Ci co masz robić na tej stronie, jednak z szacunku do tego portalu, przestan siać, propagandowe ulotki od swoich mocodawców.

Zaczni myśleć logicznie, bo oprócz cytowania prasy i wmawianiu wszystkim swoim oponetom tego, ze to jest zamach na twoją osobę, nie wykazujesz żadnego konstruktywnego myslenia

09.06.2018 12:39 observer

@Jarzyna
"widzę, ze nie czytając i nie wielbiac wyborczej, muszę być odrazu zagorzalym pisowcem, czytającym prasę w sieci albo do rzeczy. "

Nic nie widzisz i niczego nie rozumiesz. Nigdzie nie napisałem, że musisz być "zagorzałym pisowcem".

Zarzuciłeś mi, że podałem cytat z gazety antyrządowej, to zaproponowałem, żebyś podał cytat z prasy rządowej.

Widzę jednak, że zamiast podać cytat z dowolnej prasy wolisz rzucić się na mnie.

@Jarzyna
"Nie jestem prostym człowiekiem, który musi żyć w czasach zależnych od energii konwencjonalnej i również pazernych zielonych debilil. "

Nie obchodzi mnie, kim jesteś. To twoja sprawa. Bądź sobie kim chcesz.

@Jarzyna
"Nigdy nie miałem zamiaru mówić Ci co masz robić na tej stronie, "

Nie miałeś zamiaru, ale jednak postawiłeś bardzo konkretne wytyczne.

@Jarzyna
[...], jednak z szacunku do tego portalu, przestan siać, propagandowe ulotki od swoich mocodawców. "

Czyli mamy spiskową teorię, mocodawców, itd. itp. Jasne - jeśli rzeczywistość i fakty nie zgadzają się z twoim wyobrażeniem na temat tej rzeczywistości, to uważasz, że jest to spisek.


Otóż przypomnę ci, że jest to dział "Kronika na rozdrożu", w którym publikowane są bieżące doniesienia prasowe związane z obecną sytuacją. Czyżbyś sugerował, że przekłamuję (zmieniam treść) cytatów, które podaję? Cy twierdzisz, że nigdy taki artykuł się nie pojawił?

Jeśli się pojawił, to sam artykuł jest faktem a ty dzięki temu masz szansę samodzielnie ocenić jego treść. Możesz nawet napisać, że jest w tym artykule kłamstwo. Proszę bardzo - znajdź kłamstwo i podaj źródła na podstawie których tak twierdzisz.


@Jarzyna
"Zaczni myśleć logicznie"

A może ty byś zaczął myśleć logicznie?

Mam dla ciebie propozycję: weź dowolny cytat, który ja przytoczyłem, napisz, co w nim jest kłamstwem, podaj własne źródło. Jeśli umiesz myśleć logicznie, to nie będzie to dla ciebie żaden problem.


@Jarzyna
"oprócz cytowania prasy"

Ta rubryka służy tylko i wyłącznie cytowaniu prasy. Czyżbyś zabraniał mi podawania cytatów?

@Jarzyna
"wmawianiu wszystkim swoim oponetom tego, ze to jest zamach na twoją osobę"

Nie wmawiam. Przecież ciągle - nawet w tym komentarzu - piszesz mi, co to ja mam robić. Przykłady z dwóch twoich wpisów:
"przestan siać, propagandowe ulotki od swoich mocodawców"
"nie cytuj wybiorczej"

Owszem, kiedyś przyczepiłem się do PL, który podrzuca cytaty z CIRE, ale bynajmniej nie chodziło mi o same cytaty, tylko brak informacji, skąd pochodzą. PL robi dalej to samo, to znaczy wrzuca tu fragmenty z CIRE, tylko dzisiaj opartuje je linkami. I to jest OK.
Więcej na temat CIRE jest na przykład tutaj:
http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/centrum-informacji-rynku-energii-promuje-dezinformacje-gwpf-225
http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/mity-klimatyczne-profesora-mielczarskiego-201
http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/prof-swirski-nie-odchodzmy-od-wegla-modlmy-sie-tylko-zeby-klimat-dal-nam-zyc-221


I jeszcze na koniec. Sprawdziłem twój wkład w "Kronikę na rozdrożu". W 2018r. podałeś dokładnie 0 (ZERO) cytatów z artykułów prasowych dotyczących tematyki portalu. Tak wygląda twój wkład w tę rubrykę. Jest dokładnie zerowy.


A innych niż moje cytaty na temat zalanych gniazd ptaków nie podałeś. Wolisz atakować mnie, zamiast atakować informacje, które podajesz. A może dlatego, że jednak te źródła nie kłamią i pokazujesz, że brak ci argumentów merytorycznych?

09.06.2018 13:00 observer

Znowu o nielegalnych śmieciach sprowadzanych do Polski. Polecam cały wywiad, tutaj wklejam fragmenty.

Oczywiście rząd od 2,5 roku nic z tym kompletnie nie robi. Teraz PMM przygotuje prezentację w PowerPoincie, uruchomi nowy program, a toksyczne odpady nadal będą sprowadzane do Polski.


"Za przyjęcie 20-tonowej ciężarówki odpadów tworzyw sztucznych firma bierze około 4 tysięcy złotych. W przypadku odpadu niebezpiecznego można dostać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przyjmujemy 5 tysięcy ton tworzyw sztucznych, do tego kilka ton rozpuszczalników. Po pożarze znika jedno i drugie. Czysty zysk - mówi Daniel Liszkiewicz, dziennikarz, który od 2012 roku zajmuje się rynkiem odpadów w Polsce.

Dlaczego właśnie teraz zaczęły płonąć składowiska śmieci?

Z moich obserwacji wynika, że śmieci zaczęły intensywniej płonąć około dwa i pół roku temu, tuż przed wejściem w życie rozporządzenia, które zakazywało składowania tzw. frakcji energetycznej odpadów na składowiskach. Ta "frakcja energetyczna" to przede wszystkim tworzywa sztuczne nienadające się do dalszego przetworzenia. Coś z nimi trzeba było robić. Teoretycznie powinny trafiać do spalarni, których w Polsce jest zaledwie kilka. Drugą opcją jest spalanie w cementowniach, których jest jednak tylko 11 i mogą przyjąć ok. 1,5 mln ton takich odpadów rocznie. Zostaje między 1,5 a 2 mln ton odpadów, które muszą gdzieś zniknąć. W Polsce powstało mnóstwo tzw. magazynów odpadów, gdzie gromadzone są one często bez żadnych zabezpieczeń przeciwpożarowych. A że są łatwopalne, to płoną.

[....]


Skąd ten rodzaj śmieci się bierze?

Głównie są wytwarzane w Polsce. Ale od pewnego czasu nasi biznesmeni zorientowali się, że można dobrze i bezpiecznie zarobić, ściągając odpady z zagranicy.

[....]A spotkałeś się z przypadkiem, że śmieci zostały odesłane na Zachód?

Nie słyszałem o takiej sytuacji. Znam przypadki, że unieważniono decyzje o zgodzie na przywóz śmieci i udaremniono transporty, które miały trafić do Polski. Tak było np. ze sprowadzeniem do Polski odpadów toksycznych z Ukrainy przez firmę Port Service. Gdy zajęliśmy się tym tematem, Główny Inspektor Ochrony Środowiska wycofał zezwolenie, bo okazało się, że firma nie ma technicznych możliwości, żeby przerobić to, co chce ściągnąć.

Oprócz dziennikarzy nikomu to nie przeszkadzało?

Przypłynęły do Gdańska dwa statki, przyjechało 500 tirów, zarzucono cały teren spalarni na Westerplatte jednymi z najbardziej toksycznych odpadów na świecie i nikogo to w Gdańsku nie interesowało. Odpady trafiły do nas z Ukrainy. Utylizować miała je filia wielkiego niemieckiego przedsiębiorstwa. Toksyczne substancje pochodziły z listy tzw. 22 najgorszych na świecie "parszywców". Kiedy eksperci Greenpeace zobaczyli, w jak skandaliczny sposób magazynowano te odpady w gdańskiej spalarni, powiedzieli, że z czymś takim mają do czynienia pierwszy raz w życiu. Kiedy to wszystko ujawniliśmy, tematem zajęły się najpoważniejsze duńskie i szwedzkie media. Był to temat dnia głównego wydania duńskich wiadomości, materiał na całą stronę i temat dnia w "Politiken" i "Svenska Dagbladet". A w naszych mediach? Cisza. Ogólnopolskie wiadomości telewizyjne zajmowały się pumą, która uciekła z zoo. Ciężko u nas być dziennikarzem od ekologii, ponieważ nikt w Polsce jeszcze tych tematów nie traktuje poważnie, włączając w to osoby zarządzające redakcjami. Dlaczego? Bo skutki odczujemy dopiero za 20-30 lat. Tak właśnie może być z Ełganowem w gminie Trąbki Wielkie, gdzie nadal zalegają tysiące ton niebezpiecznych substancji.

Ale rozumiem, że odpowiedzialni za to zostali surowo ukarani?

Sprawa od pięciu lat ciągnie się w sądzie. Oskarżeni są prezes firmy, która to ściągnęła do Polski, i biznesmeni, którzy udostępnili teren żwirowni do wysypania toksycznych popiołów.

Skażone tereny zostały zrekultywowane?

Nie, to wszystko dalej jest w ziemi, bo koszty rekultywacji przekraczają możliwości gminy. Potrzeba około 20 milionów złotych. Wójt i mieszkańcy malutkiej gminy Trąbki Wielkie zostali z tym problemem sami. Mimo wielu próśb o pomoc kierowanych do wszystkich instytucji, które powinny problem rozwiązać, odpady, zamiast zostać zutylizowane w spalarni, powoli zatruwają okoliczne środowisko.

[....]

Trudno założyć firmę zajmującą się odpadami?

To banalnie proste. Pewnym problemem jest znalezienie odpowiedniego miejsca do magazynowania, bo teoretycznie powinno spełniać odpowiednie normy. Niestety, urzędnicy często w ogóle nie weryfikują tego, czy dane miejsce się nadaje, działają tylko na podstawie dokumentów. W kilku przypadkach, którymi się zajmowałem, inspektorzy pojawiali się na składowisku dopiero po wybuchu pożaru lub nagłośnieniu sprawy przez dziennikarzy.

Kilka razy stałem z pozwoleniami, które wydawali urzędnicy, w miejscach, gdzie powstały składowiska i nie wierzyłem własnym oczom. Czytałem o utwardzonym terenie, magazynach, wiatach, a przed oczami miałem cuchnącą hałdę śmieci.

[....]

Nie są łatwymi przeciwnikami. Materiał o jednej z firm przygotowywaliście przez półtora roku.

Zajęliśmy się firmą C., bo mieliśmy wiele sygnałów, że gdzie się pojawią, tam są problemy. Było też u nich kilka pożarów, z takim najbardziej spektakularnym w Niepołomicach, gdzie beczki z niebezpiecznymi substancjami eksplodowały, fruwały na kilkadziesiąt metrów w powietrzu.

Do C. trafiały odpady niebezpieczne, były mieszane z innymi odpadami i wywożone w niewiadomych kierunkach. Kierowcy wyjeżdżali z bazy wcześnie rano, żeby dojechać na Śląsk między godz. 5.00 a 7.00 - wtedy służby środowiskowe nie pracują. Po tym jak zostali raz złapani, zrobili się bardzo "elektryczni", kilka razy kręcili się na rondzie, żeby sprawdzić, czy nie mają ogona, stawali na światłach awaryjnych, żeby przepuścić kilka samochodów.

Przed zrzutem towaru teren był patrolowany. Gdy kończył się obchód, zaraz pojawiał się pierwszy transport. Toksyczne odpady były momentalnie zasypywane, żeby nie można było pobrać próbek.

Namierzyliśmy ich, gdy do jednej z przyczep podrzuciliśmy GPS. Spodziewaliśmy się dojechać do jakiegoś ustronnego miejsca, a trafiliśmy na tereny należące do miasta, obok wielkiego centrum handlowego. To nam uświadomiło, ile osób w to jest zamieszanych - ktoś ten teren dzierżawił, ktoś go pilnował, ktoś organizował transporty, ktoś przymykał oko na jego wykorzystanie. Wszystko pod płaszczykiem rekultywacji pod kątem inwestycji.

Smaczkiem jest fakt, że na tym terenie była kiedyś dyskoteka należąca do słynnego gangstera "Masy".

Rozumiem, że firma C. poniosła zasłużoną karę.

A skąd. Dwie osoby usłyszały zarzuty - ktoś z miejskiej spółki i ktoś z firmy, która dzierżawiła teren. Nikt z firmy, która wyrzucała toksyczne śmieci do ziemi. Ona dalej działa."

11.06.2018 8:45 observer

Ku przestrodze: tak działa państwo PiS. Na drodze przez przypadek może znaleźć się każdy z nas.

Z aparatem władzy nie macie szans. Wszystkie służby zostały uruchomione, by przygwoździć przypadkowego człowieka. To wpis zainspirowany komentarzem Jarzyny.

http://wyborcza.pl/7,75398,23521622,sebastian-k-premier-szydlo-nie-dzwonila-sledczy-graja-na.html

"ALEKSANDER GURGUL: Od ponad roku głównie pan czeka. Na co teraz?

SEBASTIAN K.: We wtorek na niejawnym posiedzeniu sąd zdecyduje, czy moja rozprawa odbędzie się w Sądzie Rejonowym w Oświęcimiu, czy w Apelacyjnym w Krakowie. Dla mnie to obojętne. Nie podoba mi się, że śledczy wszystko przeciągają, wygląda to jak granie na zwłokę. Zbliżają się wakacje, sądy działają inaczej w tym czasie, więc wszystko zacznie się dopiero jesienią. Mam wrażenie, że chodzi o to, by ludzie o wszystkim zapomnieli.


Prokuratura dała panu możliwość, by zakończyć sprawę warunkowym umorzeniem.

– To by oznaczało przyznanie do winy, czyli do spowodowania wypadku. Musiałbym zapłacić grzywnę, a później premier Beata Szydło i funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu na drodze cywilnej mogliby zażądać ode mnie odszkodowania. W dodatku musiałbym zapłacić za uszkodzoną rządową limuzynę."

11.06.2018 18:21 Jarzyna

@ OBSERVER - CHERNIE przytoczył bym Cię tu linki z artykułów np. Circe, stop wiatrakom czy Forbes luvlb jeszcze innego zrodla tylko ze zaraz powiesz, ze sa wspierane przez lobby weglowe itp.
Mi chodzi o co innego, ze próbujesz na siłę wciskać ludziom swoją "rację", traktując swoich oponentów z pogardą.
Co do tego, ostatniego Twojego komentarza, ze z aparatem nie ma szans, masz rację zawsze tak było i tak będzie(pokazały to poprzednie rząd u pokazuje i ten),
dobrze tylko, ze Ty nie jesteś u władzy bo w kioskach ruchów była by tylko wyborcza

11.06.2018 18:50 observer

@Jarzyna
"CHERNIE przytoczył bym Cię tu linki z artykułów np. Circe, stop wiatrakom czy Forbes luvlb jeszcze innego zrodla"

To przytocz. Proszę bardzo.
Na początek link o zalanych gniazdach ptaków.

@Jarzyna
" tylko ze zaraz powiesz, ze sa wspierane przez lobby weglowe itp. "

Może przestań ciągle pisać, co to ja nie zrobię, bo tylko potwierdzasz, że brak ci własnych argumentów. Dlatego nic nie robisz, bo się boisz tego, co ja zrobię. :-)

Tak, jakbym to ja moderował wpisy na ZnR.

Potwierdzeniem, że kłamiesz jest prosty fakt: w bieżącej Kronice są linki do CIRE (które wspomniałeś) i jakoś nie widać mojej reakcji.


@Jarzyna
"Mi chodzi o co innego, ze próbujesz na siłę wciskać ludziom swoją "rację", traktując swoich oponentów z pogardą. "


Nikomu niczego nie wciskam. Podaję cytaty z prasy. To nie ja, tylko ty czepiasz się mnie. Do tego ani razu nie czepnąłeś się żadnej merytoryki we wpisie. Czepiasz się mnie personalnie. To świadczy o tym, że brak ci argumentów, więc czepiasz się osoby.

@Jarzyna
"Co do tego, ostatniego Twojego komentarza, ze z aparatem nie ma szans, masz rację zawsze tak było i tak będzie(pokazały to poprzednie rząd u pokazuje i ten),"

Możesz podać taki przykład wypadku samochodowego, w którym w walce z władzą ucierpiał obywatel? Czekam.

@Jarzyna
"dobrze tylko, ze Ty nie jesteś u władzy bo w kioskach ruchów była by tylko wyborcza"

I znowu piszesz, co to ja niby zrobię. Wygląda na to, że brak ci jakichkolwiek argumentów, więc jedyne, co możesz zrobić to przypisywać mi rzeczy, których nigdy nie napisałem, ani nie zrobiłem. A mógłbyś się ode mnie wreszcie odwalić i zacząć pisać o tym, co ty zrobisz?


I na koniec test dla ciebie:

Czekam na cytat z artykułu na temat zalanych gniazd ptasich z rządowej prasy (bo antyrządowa ci nie odpowiada).

12.06.2018 10:01 pole torsyjne

https://www.youtube.com/watch?v=w5wa6Yi8y1c
głowa do góry

12.06.2018 11:24 czyt

http://forsal.pl/motoforsal/aktualnosci/artykuly/1133036,daimler-musi-wycofac-238-tys-pojazdow-z-silnikiem-diesla-ale-problem-jest-wiekszy.html

"Koncern Daimler musi wycofać w RFN 238 tys. pojazdów z oprogramowaniem, które pod pewnymi warunkami wyłącza kontrolę emisji spalin w dieslach"

12.06.2018 18:24 ADMIRAŁ 4 FLOTY "Amo

Witam wszystkis rozumne istoty . Nadaję wiadomość z
Ciężkiego krążownika ' Eretiel' dumy Autokratycznej konstelacji Kasjopei. Odkryliśmy wasz świat przypadkiem. Zaintrygowała nas chmara śmieci [niesprawne satelity] wokół tego nieszczęsnego globu. Po wysłamiu zwiadowców postanowiłem wam oznajmić że 2010 roku swoimi poczynaniami z lat 1950-2009. Podpisaliście na siebie Powszechny wyrok śmierci. W poza nielicznymi wyjątkami jesteście rojem idiotów . Produkujących miliardy ton fekaliów i zanieczyszczeń wszelakiego typu ,Wasza ignorancja i głupota jest nieskończona, Potraficie tylko bezmyślnie dewastować wasz jedyny dom i niszczyć wszystko. 99% z was zachowuje sie niejednokrotnie gorzej niż zwierzęta Na każdych 100 idiotów u was przypada 10 debili i 2 rozgarniętych i 1 geniusz
Do 2 ostatnich grup czuje współczucie że będziecie cierpieć przez resztę życia za tą całą dzicz. Ta planeta umrze wśród głodu mordu ognia śmierci Wojen.
Nie unikniecie tego co. Przygotujcie sobie
cyjanek potasu , cyjanek sodu, Granat odłamkowy, pistolet bądź rewolwer. Noście to przy sobie. Chyba lepiej umrzeć w spokoju z godnością w czystym pokoju.
Niż utarzanym w tym syfie męczęńską śmiercią chociażby z głodu w towarzystwie tych idiotów Jak skończona szmata gorzej niż zwierze. Biorąc pod uwagę tempo wzrostu temperatury oceanów 2140 roku nikt z was nie będzie miał prawa żyć

12.06.2018 18:38 ANONIM

Niestety gorzka prawda. Sam czuje bezsilnośc zwłaszcza wobec zanieczyszczeń powietrza w moim mieście
Panie admirale
Używałem swych oczu do patrzenia
Mimo to będę używał ich do płaczu
Używałem swych ust do ostrzegania o zagrożeniu
Mimo to będę nimi gorzko lamentować
Używałem swych rąk i nóg do zapobiegnięcia tragedi
Będa mi przysparzać cierpienia
Używałem swych uszu do słuchania o zagrożeniu
A będę nimi wysłuchiwać hiobowych wieści
Żegnaj

12.06.2018 22:16 Kloszard

@ADMIRAŁ 4 FLOTY "AMO
Zawsze fantazjowałem, że może chociaż jakieś pozaziemskie istoty się zlitują nad tym nieszczęsnym globem.

12.06.2018 23:06 UFO

My pozaziemskie istoty kierujemy się zasadą nieingerencji, jak tym waszym Star Treku.
To trochę tak jak wy ludzie którzy nie ratujecie saren zjadanych przez wilki.
Tak, naprawdę ciekawi nas rozwój i ewolucja każdej zorganizowanej formy życia, zwłaszcza III-go stopnia.

P.S.
Ostatnio rzadko widać nasze spodki w terenie, bo podłączyliśmy się do waszego internetu.

13.06.2018 13:48 czyt

http://forsal.pl/biznes/rolnictwo/artykuly/1135655,niemcy-wycofano-kilkadziesiat-tysiecy-jaj-skazonych-fipronilem.html
2. http://forsal.pl/motoforsal/motobiznes/artykuly/1132527,europa-chce-przejac-rynek-baterii-do-aut-elektrycznych.html
"....Ponadto sama technologia produkcji baterii do samochodów elektrycznych nie rozwija się tak jak tego spodziewało się wielu entuzjastów tej gałęzi motoryzacji, w tym ....... Tymczasem kilka lat temu ten proces się zatrzymał, ....... Ponadto będziemy musieli ponosić ogromne koszty utylizacji zużytych baterii.".....

13.06.2018 14:35 czyt

https://global.handelsblatt.com/companies/the-uncomfortable-truth-about-electric-cars-820240
"...."Nasza sieć elektryczna nie jest przygotowana na elektryczny boom samochodowy".
"W krajach takich jak Chiny, gdzie energia elektryczna jest wytwarzana głównie z nieefektywnymi elektrowniami opalanymi węglem, samochody elektryczne nie mają żadnego sensu ekologicznego".
"Ponad 70 procent wszystkich rynków samochodowych wykorzystuje brudną moc"
"W rzeczywistości emisje wytwarzane przez elektrownie węglowe są znacznie bardziej brudne niż spaliny silników diesla. "

14.06.2018 13:19 czyt

Niestety nie mam ulubionej gazety. Rozczarowanie „Gazetą Wyborczą” przeżywaliśmy już w latach 90-tych. Piotr Żuk w książce pt.”Społeczeństwo w działaniu” napisał:
„Unia Wolności” to są jebane lisy. Oni mają swoją gazetę - „Gazetę Wyborczą” i wystarczy ją poczytać. Z jednej strony artykuł na dwie strony „Dzień bez samochodu”. Po czy na następny dzień artykuł na cztery strony – o tym, że samochody są super,rośnie ich sprzedaż, więcej samochodów, więcej autostrad,itd. oraz kupa reklam samochodów.
„Ponieważ nie wiemy co wolnorynkowi piewcy autostrad z UW mają wspólnego z ekologią – oświadczamy, że na wybory nie pójdziemy,a nieuczciwym politykom z Unii Wolności i ekologom dającym im duszy mówimy NIE.
Do tego doszło wspieranie globalizacji – pienia na temat gigantomanii w komunistyczno-kapitalistycznych Chinach – przez co globalne ocieplanie jest już nie do zahamowania – bo takie procesy mają olbrzymią bezwładność..
https://en.wikipedia.org/wiki/Industry_of_China

Co do tak zwanej prasy prawicowej – to powtarzają się tam przypadki publikowania stalinowskiej ideologii „o spisku wrogów ludu” - co podważa jej wiarygodność.

14.06.2018 15:23 Dragon

Sąd w Rybniku oddalił powództwo Oliwera Palarza, który domagał się odszkodowania od skarbu państwa za zaniedbania, które doprowadziły do złej jakości powietrza w Polsce.
Najciekawsze jest uzasadnienie sądu, według którego "prawo do życia w czystym środowisku nie jest dobrem osobistym człowieka wynikającym z art. 23 Kodeksu cywilnego."
https://www.pb.pl/pozywam-smog-931543

15.06.2018 11:18 czyt

http://forsal.pl/lifestyle/zdrowie/artykuly/1138013,zmiany-klimatu-spowoduja-wzrost-smiertelnosci-w-polsce.html

=Zmiany klimatu spowodują wzrost śmiertelności w Polsce !!=

15.06.2018 11:53 czyt

http://forsal.pl/biznes/energetyka/artykuly/1137790,niemcy-nie-zrealizuja-celow-klimatycznych-do-2020-r-wina-obarczaja-pobudzona-gospodarke-i-migrantow

"Oprócz „zaskakująco silnego wzrostu gospodarczego”, w raporcie powołano się na „zaskakująco spory wzrost populacji”, który spowodował wzrost zużycia energii. W ciągu ostatnich kilku lat Niemcy przyjęły około miliona migrantów." !!

15.06.2018 18:52 PI

Dlaczego odnawialne źródła energii nie wystarczą dla Polski
W 2017 r. Ministerstwo Energii zorganizowało konferencję "Promieniujemy na całą gospodarkę - Polski przemysł dla elektrowni jądrowej", która wykazała, że polski przemysł jest dobrze przygotowany do udziału w budowie polskich elektrowni jądrowych, a nakłady finansowe na budowę w znaczącej części pozostaną w kraju, przyczyniając się do rozwoju technologicznego i podniesienia konkurencyjności międzynarodowej polskich firm pracujących dla energetyki. Wzbudziło to ataki lobbystów odnawialnych źródeł energii (OZE), twierdzących, że OZE są najtańszą drogą do rozbudowy naszej elektroenergetyki. 1

https://www.cire.pl/item,164657,2.html?utm_source=newsletter&utm_campaign=newsletter&utm_medium=link&apu=13179

Projektowanie układów fotowoltaicznych w mikroinstalacjach prosumenckich

Artykuł zajmuje się dwiema kwestiami dotyczącymi projektowania mikroinstalacji prosumenckich z układami fotowoltaicznymi. Pierwsza dotyczy doboru wartości mocy zainstalowanej układu fotowoltaicznego, natomiast druga stosowania jedno- lub trójfazowego przekształtnika energoelektronicznego w układzie fotowoltaicznym.

https://www.cire.pl/pokaz-pdf-%252Fpliki%252F2%252F2018%252Fcieslik.pdf

Eksperci o trendach na rynku baterii do samochodów elektrycznych

https://www.cire.pl/gal,101,695,0,0,0,0,0,najwazniejsze-trendy-na-rynku-baterii-do-samochodow-elektrycznych-infografiki.html

16.06.2018 1:01 PI

MAEA ogłosiła konkurs, który ma pomóc w komercyjnym wykorzystaniu fuzji jądrowej

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) ogłosiła konkurs na znalezienie "innowacyjnych sposobów wizualizacji, analizy i wykorzystania" symulacji różnych materiałów, które mogą być zastosowane do budowy reaktorów syntezy jądrowej. Takie materiały podlegać będą oddziaływaniu bardzo wysokich temperatur i cząstek o wysokich energiach - czytamy w BiznesAlert.pl.

Wyniki konkursu będą przydatne do konstrukcji demonstracyjnej elektrowni termojądrowej, która pozwoli wykazać, że kontrolowana synteza jądrowa może wygenerować energię netto i oznacza postawienie ostatniego kroku przed budową elektrowni komercyjnej. Będzie to następny etap po zakończeniu projektu ITER, który jest obecnie największym prowadzonym na świecie eksperymentem w dziedzinie fuzji jądrowej. Ma on wykazać, że fuzja jądrowa może być wykorzystywana do produkcji energii, lecz nie obejmuje przekształcania tej energii w elektryczność.

Komercyjne wykorzystanie fuzji jądrowej wymaga rozwiązania wielu problemów technicznych związanych m.in. z ochroną elementów reaktora fuzyjnego przed bardzo wysokimi temperaturami i oddziaływaniem cząstek wysokoenergetycznych.

Jako potencjalne materiały do wykorzystania w reaktorach fuzyjnych wymienia się: wolfram, stal i beryl. Ponieważ eksperymenty z udziałem tych materiałów są drogie i trudne do przeprowadzenia, naukowcy wykorzystują modele komputerowe do symulacji ich zachowań w polu oddziaływania wysokich temperatur i cząstek.
Konkurs zakłada m.in. przedstawienie oprogramowania do wizualizacji uszkodzeń materiałowych umożliwiającego ich ocenę jakościową i ilościową, a także zaprezentowania algorytmów przedstawiających sumaryczny i statystyczny rozkład defektów powstałych w wyniku oddziaływania neutronów o wysokiej energii. Udział w tym przedsięwzięciu pozwoli zarówno specjalistom, jak i innym uczestnikom, pomóc naukowcom w lepszym zrozumieniu procesów zachodzących w materiałach specjalnych, które będą wykorzystane przy budowie przyszłej elektrowni fuzyjnej.

Termin składania prac upływa 14 lipca, zwycięzca będzie wyłoniony 15 sierpnia i otrzyma nagrodę w wysokości 5000 EUR oraz możliwość zaprezentowania swojego rozwiązania w siedzibie MAEA w Wiedniu- czytamy w BiznesAlert.pl.

16.06.2018 20:14 observer

Państwo wciąż stosuje represje wobec osób protestujących przeciwko wycince w Puszczy Białowieckiej mimo, że wyrok TSUE pokazał, że protestujący mieli rację.

http://www.rp.pl/Rzecz-o-prawie/306169976-Pokrzywione-prawo-bez-sprawiedliwosci---Stanislaw-Trociuk-o-represjach-wobec-uczestnikow-protestow.html


"Pokrzywione prawo bez sprawiedliwości - Stanisław Trociuk o represjach wobec uczestników protestów

Sprawa osób protestujących przeciwko wycince drzew w Puszczy Białowieskiej, w stosunku do których prowadzone są liczne postępowania o charakterze represyjnym pokazuje, że historia lubi się powtarzać. Zawsze jednak najwyższą cenę płacą ci, którzy nie są bierni i bronią uniwersalnych wartości.

W dniu 30 maja 1960 r. w Zielonej Górze w związku z eksmisją katolickiej parafii św. Jadwigi doszło do protestów społecznych, w trakcie których ich uczestnicy nie tylko wyrażali protest przeciwko działaniom władz, ale też w związku z brutalną interwencją Milicji Obywatelskiej, jej funkcjonariuszy obrzucili kamieniami. Uczestnicy tych zajść zostali w owym czasie skazani przez sądy za udział w zbiegowisku publicznym, w którym – działając według tych sądów – z pobudek chuligańskich, rzucali kamieniami w kierunku interweniujących funkcjonariuszy.

Współcześnie Rzecznik Praw Obywatelskich wielokrotnie w tych sprawach wnosił kasacje do Sądu Najwyższego wskazując, że motywem działania uczestników wydarzeń była ochrona wolności sumienia i wyznania gwarantowanego przecież także przez Konstytucję PRL. Sąd Najwyższy uwzględniał te kasacje stwierdzając, że właśnie ta szczególna sytuacja motywacyjna oskarżonych uczestników zdarzenia zielonogórskiego wyłącza ich winę i uzasadnia ich uniewinnienie.

To zdarzenie historyczne warto przypomnieć w kontekście tego, że obecnie przed sądami toczą się liczne postępowania o charakterze karnym i wykroczeniowym w stosunku do uczestników protestów przeciwko wycince przeprowadzonej na obszarach chronionych w Puszczy Białowieskiej. Również w tym przypadku, zwłaszcza w świetle wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który uznał, że podjęte przez władze polskie działania dotyczące gospodarki leśnej na obszarze Natura 2000 w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo Unii, nie ulega wątpliwości, że końcowa racja była po stronie protestujących, a nie władzy. To bowiem władza dopuściła się naruszenia konstytucyjnego obowiązku ochrony środowiska, a ponadto zamiast wspierać, tak jak chce tego Konstytucja, działania obywateli na rzecz ochrony i poprawy środowiska, podjęła wobec nich działania represyjne.


[....]

Jednak postępowania w tych sprawach w dalszym ciągu są prowadzone przed sądami. W imię realizacji biurokratycznie pojmowanego legalizmu, zarówno Policja jak i Lasy Państwowe, co przyznali ich przedstawiciele w korespondencji skierowanej do Rzecznika Praw Obywatelskich, nie chcą bowiem zrezygnować z dalszego popierania wniosków o ukaranie osób protestujących."

17.06.2018 17:53 observer

Ciekawy głos przypominający czym jest konserwatyzm, liberalizm w kontekście obecnych zmian w Polsce. "Skok na elity" to przejaw raczej lewicowego niż prawicowego myślenia.

http://www.rp.pl/Plus-Minus/306149933-Michal-Szuldrzynski-PiS-i-sady-Daleko-od-konserwatyzmu.html

" Nic chyba bardziej niż zmiany w systemie sądownictwa nie pokazuje rozbratu, jaki wzięło w ostatnich latach PiS z konserwatyzmem.

Wszak doktryna konserwatywna zakłada, warto przypomnieć choćby Edmunda Burke'a, że w instytucjach państwa zapisana jest pewna mądrość. Burke miał dość ograniczone zaufanie do racjonalności obywateli i podporządkowania władzy chwilowym zachciankom ludu. Wbrew zwolennikom rewolucji francuskiej, którzy przekonywali, że burzenie instytucji i rewolucja dają człowiekowi wolność, wierzył, że zapewnia ją raczej silna, ale ograniczająca się wzajemnie władza, instytucje i naturalne wspólnoty.

Konserwatyści bowiem od dawna byli elitarystami, przekonanymi, że poddawanie kolejnych dziedzin życia procesowi demokratyzacji to droga prowadząca na manowce. Owszem, demokratycznie należy wybierać parlament, ale wiele sfer życia i instytucji należy trzymać z dala od demokracji. Tak powinno się dziać np. z rodziną, Kościołem czy uniwersytetem. Elementem elitaryzmu jest również sądownictwo.

[...]

Robiąc w nich dziś rewolucję, PiS wyrzeka się konserwatyzmu. Ma to jeszcze jedną konsekwencję. Otóż dla konserwatysty to tradycja jest źródłem legitymizacji moralności i władzy. Niszcząc zakorzenione w politycznym obyczaju instytucje czy poddając je „demokratycznej" kontroli, PiS pokazuje, jak arbitralnie podchodzi do tradycji. To nie ona jako taka staje się źródłem legitymizacji, tylko władza. To władza arbitralnie decyduje, co do tradycji należy, a co nie; że 4 czerwca 1989 r. jest dniem wstydu, a powodem do chwały jest tylko postawa Żołnierzy Wyklętych.

Chodzi bowiem nie o powrót do przeszłości, lecz o przeprowadzenie rewolucji, która zbuduje nowe państwo i nowe społeczeństwo. Historia jest tu tylko dekoracją. Bliżej tej rewolucyjności do lewicowego konstruktywizmu społecznego niż konserwatyzmu."

17.06.2018 20:49 PIT

Kolejna Tesla dostała samozapłonu. Wygląda na to, że problem palnego litu jednak nie został rozwiązany.

https://www.o2.pl/artykul/samochod-zapalil-sie-bez-zadnego-powodu-6263515452163713a

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto