Rekordowy kwiecień 2018: 410, 400, 3, 1

Kwietniowy rekord koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze chyba nikogo nie zaskoczył. Ale czy wiesz, jakie inne "osiągnięcia" ma na koncie ten miesiąc?

Obserwatorium na Mauna Loa, zdjęcie: Sharloch (licencja CC BY-SA 2.0)

Liczba 410 nie jest tak okrągła jak 400, ale też godna odnotowania. W kwietniu 2014 roku po raz pierwszy w historii pomiarów średnia miesięczna atmosferyczna koncentracja CO2 mierzona w obserwatorium na Mauna Loa na Hawajach przekroczyła 400 ppm. Od tego czasu minęły 4 lata, a w tym roku w kwietniu przekroczyliśmy 410 ppm. W ten sposób od XIX wieku koncentracja CO2 w atmosferze wzrosła o ponad 130 ppm.

Rysunek 1: Koncentracje atmosferyczne CO2 mierzone w obserwatorium Mauna Loa na Hawajach oraz z rekonstrukcji paleoklimatycznych w różnych skalach czasowych. Źródło: Scripps Institution of Oceanography.

Dla porównania różnica stężeń CO2 między maksimum epoki lodowej a ciepłymi okresami interglacjalnymi wynosiła ok. 100 ppm, a zmiany te trwały wiele tysięcy lat.

400

Według analizy NOAA średnia temperatura powierzchni Ziemi w kwietniu była o 0,83°C wyższa od średniej z XX wieku. W ten sposób kwiecień tego roku stał się 400-setnym z rzędu miesiącem o temperaturze wyższej od średniej z XX wieku.

3

…a nawet dużo więcej, okazał się bowiem trzecim najcieplejszym kwietniem w historii pomiarów (za kwietniem 2016 i kwietniem 2017), co biorąc pod uwagę, że ostatnia dekada była najprawdopodobniej najcieplejszą od ponad 100 000 lat, też może robić wrażenie.

Rysunek 2.: Średnie anomalie temperatury miesięcznej w kolejnych miesiącach. Źródło: NASA GISS.

Jest to tym bardziej zaskakujące, że na obserwowaną średnią globalną temperaturę powierzchni wpływa nie tylko rosnące stężenie gazów cieplarnianych, ale także zmienne czynniki naturalne, z których szczególnie istotne są zmiany aktywności słonecznej i oscylacja El Niño-La Niña. Obecnie aktywność słoneczna jest niska, a przez ostatnie miesiące na Pacyfiku panowała obniżająca temperaturę powierzchni planety La Niña – oba te czynniki naturalne działały więc chłodząco.

Szybko rosnąca temperatura globalna przekłada się na coraz większą ilość rekordów wysokiej temperatury (i coraz mniej rekordów niskiej temperatury). W kwietniu obszary z rekordowo wysokimi temperaturami pojawiły się w wielu rejonach świata. Na mapie pokazanej na rysunku 3 kolorem ciemnoczerwonym pokazane są miejsca, w których kwiecień był najcieplejszy od co najmniej 1880. Wygląda więc na to, że obecnie nawet chłodniejsze miesiące są już cieplejsze od swoich najcieplejszych odpowiedników sprzed zaledwie kilkunastu lat.

Rysunek 3. Temperatury w kwietniu 2018 r. względem normy klimatologicznej. Źródło NOAA.

1

Jednym z regionów, w których w kwietniu wystąpiły wyjątkowo wysokie temperatury była Europa Środkowo-Wschodnia. W Polsce kwiecień 2018 był najcieplejszym w historii pomiarów. Temperatura była wyższa od średniej z lat 1981-2010 (i tak o ponad 1,2°C cieplejszej od tej lat 1951-1980) aż o 4,7°C.

Rysunek 4. Anomalie temperatury w Polsce w kwietniu. Źródło: Meteomodel.

Szczególnie ciepło było na południu Polski, gdzie średnie temperatury dobowe przekraczały 13°C, a nawet 14°C – warunki termiczne były bardziej typowe dla tych z przełomu maja i czerwca.

Rysunek 5. Średnia temperatura powietrza w Polsce w kwietniu 2018 roku. Źródło Meteomodel.

Rysunek 6. Anomalia średniej temperatury powietrza w Polsce w kwietniu 2018 roku. Źródło Meteomodel.

W artykule skorzystaliśmy m.in. z mapek przygotowanych przez dr Piotra Djakowa ze strony Meteomodel.pl. Gdy po rekordowo ciepłym kwietniu nastąpiło kilka chłodniejszych dni, zaraz (także w komentarzach na Meteomodel.pl) pojawiły się głosy o końcu globalnego ocieplenia. Korzystając z okazji polecamy nowy artykuł Piotra Djakowa pt. Postępy globalnego ocieplenia:

Za każdym razem gdy w Polsce zrobi się zimno, możemy obserwować wysyp wszelkiej maści ekspertów, którzy na podstawie tego co widzimy aktualnie za oknem, lekką ręką ekstrapolują sobie to na cały świat. Jeśli w Polsce jest zimno, to jakim cudem możemy mówić o Globalnym Ociepleniu (tym bardziej – o zgrozo – o Antropogenicznym Globalnym Ociepleniu)? Przecież skoro się ociepla, to powinno być cieplej, a jest zimno. Ba, nawet tutaj w komentarzach znalazł się ktoś, kto twierdzi, że w zasadzie w stosunku do lat 50. XX w. klimat w centralnej części Polski nie uległ zmianie…

Marcin Popkiewicz, Nauka o klimacie

Komentarze

23.05.2018 15:30 Mariusz

Czy można gdzies znaleźć odpowiedź na kwestię - skoro do oceanów dociera mniej wody siecią rzek a ich poziom nie spada to znaczy że parowanie z gruntów jest większe i woda dociera chmurami i tak dalej co oznacza że mamy większą wilgotność powietrza i dalej że ocieplenie klimatu pochodzi właśnie ze zwiększonej wilgotności powietrza?

23.05.2018 15:59 Rafał

Większa temperatura, więcej pary wodnej jest w stanie pomieścić jednostka powietrza. Para jest czynnikiem silniejszym niż co2 jeśli chodzi o efekt cieplarniany.
Nie ma to jednak znaczenia bo to ilość Co2 decyduje defakto o temp powietrza z uwagi na to że cykl obiegu Co2 jest bardzo wolny liczony w tysiącach lat a pary wodnej w dniach.
Para wodna jest tylko czynnikiem modyfikującym działanie Co2 i jej ilość szybko dostosowuje się do stężenia Co2.

24.05.2018 3:14 Carlinfan

W TV ostatnio był jakiś ważny ślub kogoś ważnego. Pamiętacie ? Ile tam energii zostało zużyte ? Czy oni przejmują się stężeniem CO2 w powietrzu ? Cytując klasyka - k***a, nie sądzę.

24.05.2018 6:47 ---

Im wyczerpanie ani ewentualna walka o zasoby nie grożą.

24.05.2018 8:36 zxc

@CARLINFAN - w sedno :-)
takie same mam myśli kiedy wielcy tego świata zlatują się jumbo jetami na drugi kraniec świata, aby przy suto zastawionych stołach pochylać się z troską nad kwestią dekarbonizacji ;-)

24.05.2018 13:44 WJ

A ileż energii pochłania kreowanie wizerunku medialnych celebrytów , a następnie ślepa pogoń szarych KONSUMENTÓW, by choć trochę "podrasować się" pod idola...
I śmieszne i straszne- no ale atmosfera ( CO2, temperatura i toksyny) utrudnia refleksję nad sensem tych działań ....

24.05.2018 16:09 Carlinfan

A jakie zużycie wygenerowało przyciągnięcie poddanych przed ekrany ? U mnie w pracy do wczoraj jeszcze dyskutowano na temat tego wydarzenia. Jakby było o czym dyskutować...

25.05.2018 4:51 Nowy

No to mam wielkie szczęście, że te "wielkie wydarzenia" mnie omijają. Nawet nie wiem co to było ;) Życie bez telewizora jest odrobinkę spokojniejsze.

25.05.2018 5:02 Godlike

Kilkudniowa relacja z tego ślubu była chyba najnudniejszą tak obszernie pokazywaną wiadomością w ciągu ostatnich lat. W Faktach TVN to była nawet jedynka :/

25.05.2018 11:42 Carlinfan

Ale mu tu nie dyskutujemy o nudzie tylko o marnotrawstwie energetycznym i kosmicznej hipokryzji rządzących.

25.05.2018 23:25 Misha_XL

Carlinfan, ja osobiście chętnie bym podyskutował o kosmicznej TĘPOCIE RZĄDZONYCH. Taki Putin, Trump, Orban, Kaczyński czy najświeższy nabytek szaleńców Conte - oni zostali wybrani w demokratycznych wyborach. Nie chcę dyskutować o polityce, ale nie mam wyboru. Oni wszyscy zwyciężyli dzięki jednemu: wybierzecie nas, a będziecie BOGATSI. Wyobraź sobie, że w kolejnych wyborach gdziekolwiek startuje partia i mówi: wybierzecie nas, to ZBIEDNIEJECIE, ale wasze wnuki będą żyć. Jakie ma szanse? Żadne. Jeśli naprawdę wierzysz, że da się JEDNOCZEŚNIE utrzymać GLOBALNY wzrost gospodarczy i zatrzymać GLOBALNE ocieplenie, to - delikatnie mówiąc - nie masz racji. Tego świata już nie ma - a podstawą do takiej opinii nie są bynajmniej katastroficzne filmy SF, tylko znajomość historii gatunku. Ludziki NIGDY nie zbiedniały, póki nie było o wiele za późno. Nie oddamy guzika, zarzucimy czapkami! Brzmi znajomo? Ten polski hurraoptymizm AD 1939 miał jeden cel - wszystko, żeby tylko nie zbiednieć. Teraz będzie tak samo.

26.05.2018 8:28 Carlinfan

Ależ ja na tym forum jestem tym sceptycznym. Konkretnie neguję ocieplenie, i sądzę że nasz wpływ doprowadził do rozregulowania klimatu, który opiera się na cyklach. Do rzeczy, zachodzą zmiany klimatyczne. Od kilkuset tysięcy lat Ziemia podlega cyklom, które są przyczyną zmian klimatu.

26.05.2018 14:59 Papa ohara

@Carlinfan, a prawo ciążenia zwane grawitacją też negujesz i w nią nie wierzysz?

27.05.2018 1:55 gupol(szukam w OZE)

no nie wiem czy w ten rok jest taki rekordowy.
wg tej strony

https://www.co2.earth/daily-co2

tegoroczny szczyt poziomu CO2 (412.60) nie przekroczył zeszłorocznego szczytu (412.63) co jest dosć dziwne zwłaszcza w obliczu tego iz poziom CO2 rósł do tej pory niemal o 3 ppm rocznie.
no i już widzę te komentarze w mediach:
globalne ocieplenie się zatrzymało! stęzenie CO2 w powietrzu przestało rosnać;)

27.05.2018 7:55 Carlinfan

@PAPA OHARA
A co ma piernik do wiatraka ? Czyżby jakiś nowy aspekt u wyznawców globalnego ocieplenia, tj składowa grawitacyjna ? ;)
Też ciekawe, że o grawitacji wspominasz, bo jest to siła, której opisanie jest bardzo trudne przy naszym zasobie wiedzy.

27.05.2018 18:31 Nowicjusz

@GUPOL
Jest to typowe wybieranie wisienek. Podane przez Ciebie dane dotyczą pojedynczych dni. Przy porównaniu danych miesięcznych, np. kwietnia 2017 i 2018 różnice są wyraźne, chociaż nie tak wysokie, jak w poprzednich latach. Zanosi się na to, że w maju br. poziom CO2 również będzie wyższy niż w maju 2017.

27.05.2018 23:32 Misha_XL

@CARLINFAN
Że zapytam niedyskretnie: a w czym ten Twój sceptycyzm się objawia? Trudno mi powiązać "rozregulowanie cykli" z ludzkiej przyczyny z "negowaniem ocieplenia". A może masz jakieś dane, z których wynika, że huśtawka temperatur wychyla się bardziej w obie strony, nie tylko w jedną? Spodziewasz się zlodowacenia w Manaus w najbliższym (geologicznie) czasie? Ja osobiście widzę raczej sceptyczne podejście do perspektyw zahamowania ocieplenia, negowanie szans na przetrwanie gatunku. Ale może się mylę...

28.05.2018 19:27 Carlinfan

Ja nie neguję ocieplenia, a kierunek w którym świadomość ludzi kierują różnej maści obrońcy klimatu, wmawiając, że jest globalne ocieplenie i będzie ono coraz gorsze, więc mamy oddać nasze przywileje, płacić haracz węglowy i kto wie co jeszcze - podczas gdy najsilniejsi gracze w kwestii ograniczenia emisji CO2 nic szczególnego nie robią.
Zlodowacenia się nie spodziewam, ale ono nadejdzie w zgodzie z wcześniej wspomnianymi cyklami.
Jestem całym sercem za elektryczną i termojądrową rewolucją. Gdyby zyski z ropy wykorzystywane były do rozwoju, a nie budowania pałaców na Bliskim Wschodzie to już dawno byśmy od ropy odeszli.

28.05.2018 19:45 papa ohara

Carlinfan,
przedwczoraj pisałeś: "Konkretnie neguję ocieplenie"
kilka minut temu piszesz: "Ja nie neguję ocieplenia"

Od pewnego czasu podejrzewałem Cię o rozdwojenie jaźni i dlatego Twoje posty nie mają sensu tak jak i Twoja logika.

Zapamiętaj sobie do końca życia:

więcej CO2 w atmosferze = temperatura rośnie
mniej CO2 w atmosferze = temperatura spada

Proste prawda? I nie ma co gdybać o jakichś tam wyznawcach. Wyznawać to można coś czego istnienia nie można być do końca pewnym i powstają wątpliwości, które w konsekwencji skupiają zwolenników bądź przeciwników. Mojego poprzedniego posta zupełnie nie zrozumiałeś co mnie nie dziwi. Za to mocno zdziwiłoby mnie gdybyś zrozumiał.

29.05.2018 15:12 Carlinfan

Szukasz luki w moich poglądach? To dobre, bo są niezmienne od kilku lat.

29.05.2018 15:13 Carlinfan

I nie będę zapamietywal bzdur stworzonych na potrzeby Agenda21.

29.05.2018 16:04 papa ohara

Nie chcę być niegrzeczny, ale lecz się bo niedługo będziesz widział spiski i inne agendy w swojej głowie i wtedy będzie już trochę za późno na reakcję.

Pozdrawiam i odsyłam do lekcji fizyki na temat właściwości gazów z czwartej i piątej klasy szkoły podstawowej, no chyba że nie wierzysz w istnienie szkoły albo jesteś jej sceptykiem

30.05.2018 2:53 gupol(szukam w OZE)

@nowicjusz
"Zanosi się na to, że w maju br. poziom CO2 również będzie wyższy niż w maju 2017."

no to się chyba mocno zdziwisz;) była bardzo ciepła wiosna, wegetacja i asymilacja ruszyły z kopyta. teraz stezenie CO2 będzie juz tylko spadać. aż do września;) ale możemy się założyć. o 100 euro;)

30.05.2018 3:00 gupol(szukam w OZE)

jedno mnie mocno zadziwia,jak to jest że taki negacjonista klimatyczny jak carlinfan może się tu swobodnie wypowiadać od lat i nikt go nie banuje i nie usuwa jego komentarzy, a taki klimatyczny "optymista mimo wszystko" jak filistrant jest tak atakowany. czyżby był aż tak bardzo niebezpieczny? bardziej niebezpieczny niż sceptyk carlinfan?
ciekawe....

30.05.2018 7:28 Carlinfan

@PAPA OHARA
Mnie w szkole podstawowej uczyli, że były zlodowacenia, a teraz jest szczyt ocieplenia, który 'lada chwila' zacznie słabnąć, a klimat będzie się ochładzać. Teraz już tego nie ma tylko globalne ocieplenie do u*ranej śmierci.

01.06.2018 20:19 Nowicjusz

@Gupol
Obyś to Ty się nie zdziwił, bo stężenie CO2 od 10 maja utrzymuje się na poziomie 412 ppm. 31 maja 2017 - 409,30 ppm, 31 maja 2018 - 411, 61 ppm. Gdzie masz tu galopującą wegetację? Wiosna była bardzo ciepła, ale w Europie Środkowej a to nie cała półkula północna.

08.06.2018 3:37 gupol(szukam w OZE)

hehe to ciekawe czemu sie nie chcesz załozyć o te 100e;p.
pytam się więc czy tegoroczne max stężenia co2 w atmosferze przebiło ubiegłoroczne maximum? nie?
dziękuję za uwagę;)