Niezła lipa, czyli „Lipa globalnego ocieplenia” wg europosła Ryszarda Czarneckiego

W tygodniku „Wprost” z 31 marca opublikowany został felieton europosła Ryszarda Czarneckiego pt. „Lipa globalnego ocieplenia (z Fortuną w tle)” (dostępny na Salon24.pl). Lipa jest tam faktycznie solidna...

Lipne dane

Jak pisze europoseł:

W Wielki Czwartek – gdy piszę te słowa – na granicy Podkarpacia i Lubelszczyzny jest -6 stopni, a w stolicy Państwa Polskiego co prawda +2 stopnie, ale aura totalnie zimowa. Cóż, pozostało ryczeć ze śmiechu nad ideą „globalnego ocieplenia”. No właśnie, „widać, słychać i czuć” (…), jakie jest w praktyce owo „ocieplenie klimatyczne”.

Nie wiemy skąd Ryszard Czarnecki wziął podawane przez siebie dane: wg danych IMGW średnia temperatura powietrza „na granicy Podkarpacia i Lubelszczyzny” w Wielki Czwartek była wyższa niż -6 stopni: w Lublinie wyniosła 2,6°C, a w Rzeszowie 5,6°C. A może europoseł pisał te słowa w najchłodniejszym momencie doby (w końcu używa zwrotu „gdy piszę te słowa”)? Też się nie zgadza – minimalna temperatura w Lublinie w Wielki Czwartek wynosiła -0,1°C, a w Rzeszowie 1,1°C (maksymalne odpowiednio 6,0°C i 9,3°C). Czy politykom naprawdę wydaje się, że mogą do woli wciskać ludziom lipę?

Jeszcze bardziej lipne wnioski

Tak naprawdę zdumiewa jednak coś innego. Po tym, jak cztery ostatnie lata były najcieplejszymi w historii pomiarów (a także w całym holocenie, co oznacza, że obecne temperatury są najwyższe co najmniej od poprzedniego interglacjału, ponad 120 tys. lat temu), do zanegowania globalnego ocieplenia europosłowi wystarcza trochę chłodniejszy dzień na malutkim fragmencie planety (terytorium Polski zajmuje 0,06% powierzchni Ziemi)!

Rysunek 1: Odchylenie temperatury powierzchni Ziemi od średniej (dla pomiarów satelitarnych UAH i RSS zmiany temperatury troposfery na wysokości kilku kilometrów) względem okresu bazowego 1981-2010. Źródła NASA GISS, HadCRUT4, NOAA, BEST, UAH, RSS.

Klimat Polski zresztą też się ocieplił – nawet szybciej od średniej światowej.

Rysunek 2: Średnia temperatura roczna (wygładzona średnia biegnącą o okresie 5 lat) w Budapeszcie, Warszawie, Wrocławiu i Petersburgu. Warto zauważyć zgodność regionalnych fluktuacji temperatury w kolejnych latach, w miejscach położonych w różnych krajach i odległych od siebie o setki kilometrów. Dane NASA GISS, w okresach, gdy niedostępne, zszyte z BEST na podst. temperatury w przylegających okresach 30-letnich. Kliknij, aby powiększyć.

Globalne ocieplenie dlatego nazywa się globalnym, że… jest globalne. W różnych regionach wzrost temperatury może być różny (w Polsce jest on nawet wyższy od średniej globalnej), a pogoda wciąż zmienia się z dnia na dzień – niektóre dni są chłodniejsze od średniej, inne cieplejsze. Ogłaszanie, że chłodniejszy dzień to dowód na brak globalnego ocieplenia, dowodzi de facto jedyne niskiego poziomu wiedzy wypowiadającego się. A robienie tego na piśmie, w ogólnopolskim tygodniku, przez rozpoznawalnego polityka...? Ponoć nic nie plami tak jak atrament.

Panu Czarneckiemu, dla dobra jego własnego wizerunku, zdecydowanie rekomendujemy zrozumienie różnicy między klimatem a pogodą. Dodajmy, że chłodny marcowy dzień nie powinien go dziwić – w końcu „w marcu jak w garncu”, a nawet i „kwiecień-plecień, bo przeplata trochę zimy trochę lata”.

To spisek!

Przedstawiony na początku „dowód” chłodnego Wielkiego Czwartku w Polsce wyczerpuje listę argumentów, które według europosła przemawiają za brakiem globalnego ocieplenia klimatu. „Obaliwszy” w ten sposób jego realność, Czarnecki przechodzi do krytyki „ideologów” globalnego ocieplenia:

Strażnicy „politycznej poprawności”, bredzący o globalnym ociepleniu, robią to często powodowani merkantylnymi przyczynami. (…) Ileś międzynarodowych korporacji robi na ideologii globalnego ocieplenia kokosy. Tak się jakoś składa, że są to firmy, których siedziby znajdują się w Europie Zachodniej, a nie Środkowo-Wschodniej.

Piszę ten artykuł, przebywając na odbywającej się właśnie w Wiedniu wielkiej konferencji Europejskiej Unii Geofizycznej. Kilkanaście tysięcy naukowców z całego świata, setki wykładów i posterów… wiele na temat różnych aspektów zmiany klimatu, lecz ani jednego negującego ją czy jej antropogeniczne przyczyny. Spójna wiedza naukowa, potwierdzone prognozy sprzed lat i coraz poważniejsze na przyszłość... Cóż można powiedzieć… Ci wszyscy naukowcy, którzy otaczają mnie na konferencji nie okłamują się nawzajem na salach wykładowych i przy wieczornym piwie.

A słowa, że „ileś międzynarodowych korporacji robi na ideologii globalnego ocieplenia kokosy”, można sparafrazować tak: „wiele dużych firm dostrzega wielką szansę biznesową w inwestycjach w czyste źródła energii i efektywność energetyczną”. To, że w wyścigu o udziały w szybko rosnącym rynku czystych źródeł energii, elektromobilności, domów zeroenergetycznych itd. firmy z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Polski, są opóźnione (nie tylko względem tych z Europy Zachodniej, ale też USA, Chin czy Indii) powinno być powodem do stworzenia im warunków, sprzyjających ich rozwojowi, zamiast konserwowania tego opóźnienia – do czego europoseł Czarnecki, mniej lub bardziej świadomie, swoim wciskaniem lipy się przykłada.

Marcin Popkiewicz, konsultacja merytoryczna prof. Szymon Malinowski, Nauka o Klimacie

Komentarze

19.04.2018 9:54 papa ohara

Czarnecki to klasyczny i podręcznikowy przykład kretyna (debila) i to nie tylko w sferze globalnego ocieplenia ale też w wielu innych tematach.

Zgłaszam go na kandydata do Klimatycznej Bzdury Roku 2018 :)

19.04.2018 10:12 Felek

Zgadza się, to wybitny kandydat na bdzdurę klimatyczną 2018 a mamy dopiero 1/3 roku za pasem. Tak czy tak, jaki interes by kierował tymi firmami, o których on wspomina, to nie da się przeoczyć ogromnych zmian klimatycznych w skali globalnej. Jest źle i należy coś zacząć zmieniać. Póki pieniądź rządzi światem, najlepszą formą zmiany będzie właśnie odpływ funduszy z jednej gałęzi gospodarki do drugiej, tj niskoemisyjnej OZE. PS. Taka pogoda w Polsce zdarzała się "od zawsze". Więc ktoś tu plecie straszne bzdury ale co się dziwić, to politykier. Z tego żyją.

19.04.2018 10:32 grzeg8

@PAPA OHARA
Raczej nie można mówić że intelektu mu brakuje raczej jak zawsze zwykła kalkulacja jak każdy polityk jeśli ludzie tak uważają to jak zobaczą to samo to zagłosują za nim . Niestety w naszej polityce jak jedna strona jest za to druga przeciw jeśli tylko wyborcy mają poglądy przeciwne nawet jak takie kłótnie prowadzą do chaosu .
Należy zwrócić uwagę że coraz mniej polityków zaprzecza zmianą klimatu czy problemom środowiskowym -To nie ich nagle oświeciło tylko społeczeństwo jest coraz lepiej poinformowane wiec po prostu zauważają ten trend :) - Dlatego mnie wkurza jak temat GO jest na tej stronie zastępowanym kto jest za kim -To nie istotne-kazdy jest taki sam :) - Politycy zajmą się tylko problemami GO tylko jak będzie takie zapotrzebowanie w społeczeństwie a kłótnie polityczne odstraszają ludzi wiec utrudniają zmianę w polityce .

20.04.2018 2:49 gupol(szukam w OZE)

@felek
"Póki pieniądź rządzi światem, najlepszą formą zmiany będzie właśnie odpływ funduszy z jednej gałęzi gospodarki do drugiej, tj niskoemisyjnej OZE"

chyba masz na myśli "odpływ" funduszy z niskoemisyjnej OZE.
bo odpływu funduszy z "emisyjnych" galęzi gospodarki do "niskoemisyjnych OZE" w zasadzie nie ma.

"Jest źle i należy coś zacząć zmieniać"

pfff nie rozśmieszaj mnie. od 30 lat wszystko się kończy na takim własnie pustym szczekaniu. lata lecą, pokolenia się zmieniają, spalanie i emisje rosną a tylko ta godna pożałowania śpiewka ciągle taka sama. bankructwo idei "zmian" jest totalne. nikt nie chce niczego zmieniać. nawet ci którzy do zmian nawołują. a już na pewno nie mają zamiaru pobrudzić sobie rączek. kompletna bezwładność, dryf, chocholi taniec.

23.04.2018 1:14 Godlike

Typowy szmalcownik.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto