Ekogroszek brunatny

Widziałem już tyle ekościemy marketingowej, że mam prawo uważać, że nic mnie już nie zdziwi. A jednak co i raz okazuje się, że byłem w błędzie, a granica ściemy przesuwa się coraz dalej, w regiony, które wcześniej uważałbym za zupełnie surrealistyczne.

Na rynku powszechnie sprzedawany jest ekogroszek – węgiel mający paskudnie wysoką zawartość siarki, w którym jedyne co jest „eko”, to przedrostek. Przyzwyczaiłem się do tej ściemy.

Z tego co wiem, jesteśmy jedynym krajem na świecie, w którym węgiel brunatny – paliwo o słabej kaloryczności, wysokim zapopieleniu i zasiarczeniu – jest sprzedawany w sklepach w małych workach dla odbiorców indywidualnych, u których w odróżnieniu od zawodowych elektrowni nie ma instalacji oczyszczania spalin. Przyzwyczaiłem się do tego.

Dziś jednak odkryłem, że sieć sklepów OBI połączyła te dwa szaleństwa w pakiet, oferując „ekogroszek brunatny”. Zdębiałem.

Ilustracje. Węgiel brunatny w sklepie OBI na warszawskim Ursynowie, styczeń 2018 r.

Bez komentarza.

Marcin Popkiewicz

Komentarze

12.01.2018 2:24 gupol(szukam w OZE)

polak potrafi;p

12.01.2018 8:07 papa

Ciekaw jestem jak to się sprzedaje. Sąsiad mojej ciotki pali węglem brunatnym odkąd tylko sięgnę pamięcią czyli od ponad 35 lat. Jak dorzuci do pieca to w okolicy jego domu i jego sąsiadów jest gęsto i żółto. Teraz nie ma już zim ale wyobraźcie sobie jak będąc dzieckiem w latach 80-ych przyjeżdżałem na ferie zimowe do ciotki na wieś (wtedy to były prawdziwe zimy ze śniegiem i siarczystym mrozem) to jak wtedy dowalił do pieca to przez kilkanaście minut, zanim się opał zajął, dosłownie nie było nic widać. Teraz przynajmniej nie musi tyle palić co dawniej.

12.01.2018 8:09 papa ohara

Niechcący nick mi się okroił :)

12.01.2018 10:14 PIT

No nieźle. I jak to się ma do walki ze smogiem zwłaszcza w Warszawie ?

Takie rzeczy to tylko w Polsce.

12.01.2018 10:54 Kris

@Gupol
Polak? OBI to niemiecka firma. Niby taki ekologiczny naród. U siebie takego syfu by nie sprzedawali, ale jak się Polaczków przytruje to spoko...

12.01.2018 13:38 WJ

Panowie i Panie- jak to napiętnować?
Ratunku!
Chciwość pozbawia przyzwoitości sprzedających....

12.01.2018 15:26 logic

No co !? To są efekty podnoszenia cen energii elektrycznej i durnego handlu "emisjami CO2"
To są skutki debilizmu i chciwości ekotłuków. Udawać że "chronimy" klimat i dodatkowo przytulić kilka baniek.

Bo po co wegiel spalić w elektrowni w ekologiczny sposób - lepiej ukraść i niech go kowalski spala w kozie.

12.01.2018 16:28 papa ohara

Dystrybutor węgla uspokaja, że produkt ma parametry zbliżone do węgla kamiennego i emituje niewielką ilość zanieczyszczeń.

Czytaj więcej: http://www.dziennikzachodni.pl/strefa-biznesu/a/ekogroszek-brunatny-w-slaskich-marketach-obi-czy-mozna-nim-palic-w-domach,12640278/

12.01.2018 16:57 CZORNYJ

Węgiel kamienny się kończy , brunatnego jest jeszcze na minimum 50 lat . Było do przewidzenia i może nawet tak jak twierdzi producent , kopci mniej od mułów węglowych .

12.01.2018 17:33 Kris

Jak tak dalej pójdzie, to i 'ekomułu' się doczekamy...

12.01.2018 18:10 P.

Po "ekomule", który proponuje Kris, przyjdzie czas na "ekoplastikpelet". Ludzkość to zaraza. Ziemia będzie musiała jakoś zarazy sie pozbyć...

13.01.2018 22:04 Rafał

Ekogroszek brunatny, no proszę kolejny wykwit moralności racjonalnej krótkoterminowej.
Nieważne że zabijamy współobywateli, ale ważne że mamy zysk a że krótkoterminowy to nic.
No i to kto to robi? Nie żaden wstrętny kaczysta a sieciówka która niedługo pewnie zacznie się chwalić serduszkiem owsiakowym.
Co tu można powiedzieć? Ano tylko "róbta co chceta"

14.01.2018 1:12 gupol(szukam w OZE)

@kris
ale chyba ktoś to dopuścił do sprzedaży w tym kraju co? ;) w końcu nie jesteśmy już rosyjsko-niemieckim kondominium;p

14.01.2018 20:44 observer

Poszukałem trochę w sieci. Okazuje się, że OBI idzie za trendem. Przypomnę, że zarządzający w takich sklepach to zwykle Polacy. Tak samo jak PMM zarządzał obcym bankiem. Więc sami sobie to robimy.

Tutaj oferty na OLX
https://archive.is/BlYiq

Skład opałowy
http://www.opalowy-sklad.pl/ekogroszek-brunatny.html

Widać też, że łatwo można się wyleczyć z oszczędnych zakupów typu groszek brunatny. Tutaj dyskusje na forum
https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/410-w%C4%99giel-brunatny/

np.
"Własnie niedawno stanęłam przed problemem czy dokupić 0,5 tony węgla kamiennego w cenie 590/t , czy wypróbować węiel brunatny i kupić tonę za 270 złotych....i oszalałam i kupiłam brunatny...i MASAKRA!!! palę nim 2 dzień i jestem załamana...mimo pompki przy piecu , najwyższa temperatura jaką z niego da się wycisnąć to 45 stopni....a przy naszym piętrowym domu wygląda to tak , że na dole jest ,,letnio''...a na górze zimno.."

"także miałem jakiś szajs za 280zł/tona. MASAKRA. ile wsypiesz tyle wyciągniesz, a dookoła komina aż czarno od sadzy"


@Rafał
"Ekogroszek brunatny, no proszę kolejny wykwit moralności racjonalnej krótkoterminowej.
Nieważne że zabijamy współobywateli, ale ważne że mamy zysk a że krótkoterminowy to nic."


Widzę, że jasno wyjaśniłeś strategię obecnego rządu. Miało być rozporządzenie o jakości paliw, żeby nie można było na rynku handlować czymś takim, jednak nasz dzielny rząd (jak też poprzedni) wyznaczył przedstawicieli kopalń do zrobienia rozporządzenia i jak na razie rozporządzenia brak.

14.01.2018 21:33 observer

Jeszcze tak sobie pomyślałem, że marketingowcy z OBI i tak dali ciała. Powinni na worku dopisać jeszcze:

"dobre, bo polskie"

i flagę polską oraz certyfikat: kraj pochodzenia: Polska.

15.01.2018 1:58 gupol(szukam w OZE)

cóż, czego to się nie robi dla niezależności energetycznej:)ale chyba nie ma innego wyjścia niż to przeczekać...