Kronika Rozdroża: grudzień 2017 (akt. 13.12)

Publikowanych jest wiele wartych przybliżenia czytelnikom „Ziemi Na Rozdrożu” materiałów, jednak ze względu na ograniczenia czasowe, nie jesteśmy w stanie opracować/przetłumaczyć ich wszystkich. Przygotowujemy więc zestawienia artykułów, co miesiąc kolejne.

Co premier Morawiecki zapowiedział dla energetyki?

Komisja Europejska zatwierdziła program wspierania OZE w Polsce o wartości 40 mld zł

Trump’s lawyers tried (and probably failed) to throw out the kids’ climate lawsuit.

Mass starvation is humanity’s fate if we keep flogging the land to death

Raging Thomas Fire triggers new evacuation orders in California

Santa's real workshop: the town in China that makes the world's Christmas decorations

Meat tax ‘inevitable’ to beat climate and health crises, says report

Lekarze ostrzegają przed "globalną katastrofą". Przez smog dzieci rodzą się słabsze i z wadami

Burmistrz Wadowic nakręcił film o smogu w Wadowicach. Lawina krytyki. [Wideo]

Bieda emerytów? Zobacz, co czeka nas w przyszłości. Ten raport jest naprawdę ponury

Global Warming’s Worst-Case Projections Look Increasingly Likely

Imagining the Jellyfish Apocalypse

Right whales, after deadly year, could become extinct, officials say

Heart-Wrenching Video Shows Starving Polar Bear on Iceless Land

The Looting of America’s Public Lands

The Latest Bull Case for Electric Cars: the Cheapest Batteries Ever

Microplastics threat poses dilemma for new EU strategy

9 Countries and the EU Are Protecting the Arctic Ocean Before the Ice Melts

Polska znów będzie gościć negocjacje klimatyczne – czy tym razem też czeka nas promocja węgla?

Kolejne dwie puszcze pożera gorączka drewna Lasów Państwowych. Ginie Puszcza Bukowa i Karpacka

Ostrzeżenia dla (głuchej) ludzkości

Jaworzno, najbezpieczniejsze miasto w Polsce. Liczbę śmiertelnych wypadków zredukowali do zera.

Corporations Make Big Climate Promises Only To Retreat After A Few Years, Study Finds

Pulp and paper giant sues Indonesian government over peat protection obligation

Fewer crops are feeding more people worldwide – and that’s not good

Global Warning. Greenland’s melting glaciers may someday flood your city

Lobster found with Pepsi logo 'tattoo' fuels fears over ocean litter

Oceans under greatest threat in history, warns Sir David Attenborough

Naukowcy chcą, żeby zakazać produkcji brokatu – dlaczego?

A co jeżeli to 3% naukowców ma rację, a 97% się myli w sprawie zmian klimatu?!

Rząd próbował ukryć wyciek chemikaliów, Nguyen pisał o tym na blogu. 22-latka spotka surowa kara

Obowiązek sprzedaży aut elektrycznych w Chinach

Researchers chart rising wealth inequality across millennia

US world's biggest supplier of heavy oil refining byproduct

A million bottles a minute: world's plastic binge 'as dangerous as climate change'

Catch-all fisheries are squeezing Asia’s seahorses

Australia Powers Up the World’s Biggest Battery - Courtesy of Elon Musk

Poprzednia kronika: listopad 2017

Jeśli znajdziecie coś wartego polecenia – linkujcie w komentarzach. Jeśli chcecie coś przetłumaczyć lub macie inne sugestie, piszcie na redakcja@ziemianarozdrozu.pl.

Komentarze

03.12.2017 18:19 bojesie

czy będę pierwszy tego nie wiem i nie o to przecież chodzi a o to żeby Prawda wyszła zza czarnych chmur kłamstwa https://www.youtube.com/watch?v=S7V4U5VJgzk

04.12.2017 9:20 observer

http://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,22731691,metropolita-katowicki-przeciwko-pis-broni-samorzadow-przed.html


"Na dzień przed Barbórką metropolita katowicki Wiktor Skworc wygłosił homilię, w której bronił samorządowców przed zarzutami polityków PiS, że ci utrudniają rozwój górnictwa. - To nieprawda - mówi abp Skworc.

– Nie jest prawdą, iż społeczność Górnego Śląska poprzez swoje samorządy daje przyzwolenie na blokowanie rozwoju górnictwa; natomiast prawdą jest, że nie wyrażają zgody na eksploatację za wszelką cenę[...]"

04.12.2017 9:25 observer

Tu trochę więcej o tym, co powiedział katowicki metropolita

https://www.tuwodzislaw.pl/wiadomosci,abp-wiktor-skworc-w-golkowicach-postulujemy-obnizenie-cen-wegla-gazu-i-oleju-opalowego,wia5-3266-16496.html

"Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył wczoraj uroczystej Eucharystii w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Anny w Gołkowicach z okazji wspomnienia św. Barbary - patronki górników. W swojej homilii zwracał uwagę na potrzeby górnictwa i działania proekologiczne związane ze smogiem.

- Wspierając prospołeczne działania rządzących postulujemy obniżenie obciążeń cen węgla, gazu i oleju opałowego; oczekujemy wpisanej w prowadzenie proekologicznej, stabilnej polityki taryfowej – mówił metropolita katowicki Wiktor Skworc podczas mszy w Gołkowicach.

Reklama

Odwołując się do św. Barbary, patronki górników prosił by „wyjednała górnikom u Boga wszystko, co jest im potrzebne na dzisiaj; na jutro”. – Potrzebny jest w górnictwie i wokół tego przemysłu spokój i rozwaga; potrzebna jest stabilizacja otwierająca perspektywy i umacniająca poczucie sensu i celowości wykonywanej pracy; aby była ku pożytkowi człowieka i kraju – zaznaczał.

W homilii zastanawiał się także nad tym czy można wydobywać węgiel za każdą cenę. – Na te pytania powinni szukać odpowiedzi odpowiedzialni za górnictwo jako branżę; jak również bezpośrednio odpowiedzialni za prowadzenie górniczej eksploatacji – powiedział abp Skworc. – Trzeba też dopowiedzieć, że nie jest prawdą, iż społeczność Górnego Śląska poprzez swoje Samorządy daje… przyzwolenie na blokowanie rozwoju górnictwa; natomiast prawdą jest, że nie wyraża zgody na ekploatację za wszelką cenę – dodał.

Z okazji wspomnienia św. Barbary, patronki górników na Górnym Śląsku są sprawowane msze św. „barbórkowe”. W ich czasie biskupi katowiccy modlą się za górników oraz ich rodziny. Św. Barbara jest, oprócz górników, patronką ludzi ciężkiej pracy oraz wydobywających paliwa kopalne."


http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/563867,abp-skworc-zaapelowal-o-rozumne-korzystanie-z-zasobow-wegla.html

" Węgiel jest wielkim darem i bogactwem – źródłem energii elektrycznej, bez której zdobycze cywilizacji stają się bezużyteczne – mówił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Zaapelował zarazem o rozumne wykorzystywanie tego surowca, z troską o ludzi i środowisko.

Wyraził nadzieję na "nawrócenie ekologiczne" - aby nie czynić z ziemi poprzemysłowego śmietniska i ruiny.

W poniedziałek przypada liturgiczne wspomnienie patronki górników św. Barbary. W niedzielę metropolita katowicki przewodniczył uroczystej mszy w intencji górników i ich rodzin w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Anny w Gołkowicach k. Wodzisławia Śląskiego.

Abp Skworc mówił w homilii, że górnicy w ekstremalnie trudnych warunkach realizują polecenie Boga, by "czynić sobie ziemię poddaną". Zaznaczył zarazem, że nigdy nie była i nie jest to "zachęta do bezwzględnej, niszczącej eksploatacji zasobów ziemi", choć w przeszłości zapominano o dbaniu o planetę.

Proces industrializacji już dawno na Górnym Śląsku osiągnął apogeum i teraz wraz z wyczerpywaniem się złóż i odkrywaniem nowych źródeł energii następuje proces odwrotny – wskazał hierarcha i przekonywał, że w tej nieuniknionej kolei rzeczy w centrum zainteresowania powinni pozostać ludzie, zarówno odpowiedzialni za branżę, jak i wydobywający węgiel. - Wydaje się, iż ostatnio jedni i drudzy zbliżyli się do siebie - jakby siebie bardziej nawzajem słuchają, jakby zrozumieli, że tylko razem, w dialogu można budować przyszłość, rozwiązywać konflikty, a nawet likwidować kopalnie, które się wyczerpują – jak wyschnięte źródło wody – powiedział.

Ocenił, że w górnictwie i wokół tego przemysłu potrzebny jest spokój i rozwaga; stabilizacja otwierająca perspektywy i umacniająca poczucie sensu i celowości wykonywanej pracy, "aby była ku pożytkowi człowieka i kraju".

- Pożytku nie przynoszą istniejące pod ziemią zasoby – węglowe rezerwy - zasoby szacowane jeszcze na dziesięciolecia. Pożytek przynosi węgiel wydobyty, wydobywany. Nasuwa się jednak pytanie: czy należy go wydobywać za każdą cenę? – wskazał i dodawał, że ową ceną może być narażanie życia górników, pracujących w coraz trudniejszych warunkach, degradacja zdrowia ludzi i środowiska oraz szkody górnicze niszczące infrastrukturę, a nawet miasta, czego przykładem jest Bytom.

- Na te pytania powinni szukać odpowiedzi odpowiedzialni za górnictwo jako branżę, jak również bezpośrednio odpowiedzialni za prowadzenie górniczej eksploatacji. Trzeba też dopowiedzieć, że nie jest prawdą, iż społeczność Górnego Śląska poprzez swoje samorządy daje przyzwolenie na blokowanie rozwoju górnictwa; natomiast prawdą jest, że nie wyraża zgody na to, by ta eksploatacja dokonywała się za wszelką cenę – podkreślił arcybiskup.
[...]"

04.12.2017 10:20 observer

http://www.rp.pl/Wegiel/312039932-Weglowa-goraczka-rozpalila-inwestorow.html

" Wysokie ceny rozbudzają entuzjazm, ale do budowy nowych kopalń jeszcze daleko.
tak dobrych nastrojach pracownicy kopalń Dnia Górnika, zwanego Barbórką, nie świętowali już od kilku lat. Ceny węgla utrzymują się na wysokim poziomie, spółki wydobywcze nie szczędzą pieniędzy na nagrody dla załogi, a rząd zapewnia, że czarne paliwo jeszcze przez wiele lat pozostanie głównym surowcem dla energetyki. Nic dziwnego, że inwestorzy z większym entuzjazmem patrzą na górnicze projekty. Przed nimi jednak sporo wyzwań – od trudnych relacji z przedstawicielami rządu po problemy z pozyskaniem finansowania. – W Polsce jest miejsce na nowe kopalnie. Koniunktura na rynku surowców jest cykliczna, dlatego obecne ceny węgla nie są tu najważniejsze. Kluczowe są perspektywy, a te – biorąc pod uwagę, że Polska energetyka jeszcze przez co najmniej 40 lat będzie oparta na węglu – są dla inwestorów bardzo dobre – przekonuje Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki. [...]"

05.12.2017 22:03 ad

"Animal agriculture is choking the Earth, and the longer we turn a blind eye, the more we limit our ability to nourish ourselves, protect waterways and habitats, and pursue other uses of our precious natural resources. Raising livestock for meat, eggs and milk generates 14.5% of global greenhouse gas emissions, the second highest source of emissions and greater than all transportation combined. It also uses about 70% of agricultural land, and is one of the leading causes of deforestation, biodiversity loss, and water pollution.

On top of this, eating too much meat and dairy is making us sick, greatly increasing our risk of heart disease, type 2 diabetes, several major cancers (including breast, liver and prostate) and obesity. Diets optimal for human health vary, according to David Katz, of the Yale University Prevention Research Center, “but all of them are made up mostly of whole, wholesome plant foods”."

https://www.theguardian.com/commentisfree/2017/dec/04/animal-agriculture-choking-earth-making-sick-climate-food-environmental-impact-james-cameron-suzy-amis-cameron

06.12.2017 15:28 ad

The moral and intellectual bankruptcy of the Republican Party

"The GOP strategy on taxes and climate: reject evidence and expert opinion, lie, and wage culture wars"

https://www.theguardian.com/environment/climate-consensus-97-per-cent/2017/dec/04/the-moral-and-intellectual-bankruptcy-of-the-republican-party

06.12.2017 16:20 ad

"Unia Europejska przyjęła „czarną listę rajów podatkowych”. [...] lista obejmuje 17 jurysdykcji, które nie współpracują w sprawach podatkowych ze wspólnotą.
[...]
Na "czarnej liście" znalazły się: Samoa Amerykańskie, Bahrajn, Barbados, Grenada, Guam, Korea Północna, Makau, Wyspy Marshalla, Mongolia, Namibia, Palau, Panama, Saint Lucia, Samoa, Trinidad i Tobago, a także Tunezja i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
[...]
Poza przyjęciem "czarnej listy" państwa UE sporządziły też wykaz zawierający 47 krajów, które wprawdzie nie spełniają unijnych wymogów, jeśli chodzi o współpracę podatkową, ale zobowiązały się podjąć kroki, ażeby tę sytuację zmienić. Z tego "przedsionka" do czarnej listy kraje rozwinięte będą miały rok na spełnienie obietnic, a kraje rozwijające się - dwa lata. Jeśli nie dotrzymają zobowiązań, trafią na czarną listę."

https://www.forbes.pl/gospodarka/czarna-lista-rajow-podatkowych-ue/wddxcr9

06.12.2017 16:22 ad

"Największa na świecie bateria litowo-jonowa, zbudowana przez Teslę, została uruchomiona 1 grudnia, tydzień po zakończeniu budowy. Magazyn energii ma nie tylko pomóc mieszkańcom południowej Australii, ale stał się też prestiżowym zwycięstwem w zakładzie, którego podjął się Elon Musk"

https://www.forbes.pl/technologie/najwieksza-bateria-na-swiecie-uruchomiona-1-grudnia/drk6hst

06.12.2017 16:41 ad

"6 grudnia w Sejmie przyjęty został rządowy projekt ustawy o rynku mocy. Dla zwykłych obywateli oznacza to kolejne podwyżki rachunków za energię elektryczną. Wprowadzenie rynku mocy będzie wiązać się z wprowadzeniem nowego źródła dotacji dla energetyki opartej na węglu, technologii szkodliwej dla środowiska i naszego zdrowia. Na Mikołajki: podwyżki cen energii [...]."

https://www.reo.pl/teksty/sejm-niech-moc-bedzie-z-wami-2kHsVL

07.12.2017 0:46 ad

"Zgodnie z nowymi brytyjskim badaniami zanieczyszczone powietrze w znaczący sposób zwiększa ryzyko niskiej masy urodzeniowej noworodków, mogąc tym samym prowadzić do trwałych uszczerbków na zdrowiu."

http://m.newsweek.pl/wiedza/zdrowie/wplyw-zanieczyszczonego-powietrza-na-rozwoj-plodu,artykuly,420076,1.html

07.12.2017 0:55 ad

"Sto dwadzieścia tysięcy ofiar śmiertelnych. To nie bilans ostatnich starć w Syrii ani epidemii gorączki krwotocznej w zachodniej Afryce. To efekt siedmiu lat rządów brytyjskiej Partii Konserwatywnej. Według najnowszych badań naukowców z Oxfordu, Cambridge i UCL tylu właśnie śmierci można było uniknąć w latach 2010-17 w Wielkiej Brytanii, gdyby nie polityka cięć publicznych wydatków na ochronę zdrowia i opiekę społeczną, którą prowadziły rządy Torysów".

http://krytykapolityczna.pl/swiat/ue/ofiary-austerity-grela-uk/

07.12.2017 11:35 ad

"Polskie przedszkola w smogu" - alarmują autorzy raportu przygotowanego przez Greenpeace i Fundację 13, którzy porównali mapę zanieczyszczenia powietrza z rozmieszczeniem niemal 12 tysięcy przedszkoli.

http://m.tokfm.pl/Tokfm/7,109983,22744973,polskie-przedszkola-w-smogu.html

07.12.2017 12:51 ad

Ostrzeżenia dla (głuchej) ludzkości

https://exignorant.wordpress.com/2017/12/03/ostrzezenia-dla-gluchej-ludzkosci/

07.12.2017 15:55 ad

Climate change is the story you missed in 2017. And the media is to blame

"Some of Trump’s tweets generate more national coverage than devastating disasters."

https://www.theguardian.com/commentisfree/2017/dec/07/climate-change-media-coverage-media-matters

07.12.2017 16:17 ad

Szyszko znów mówi o Puszczy Białowieskiej. Wyszło "powiedzmy sobie, no" groteskowo.

"Szyszko powiedział, że Puszcza Białowieska od wieków była kształtowana przez człowieka i są na to dowody. [...] minister nie zawahał się pokreślić faktu, że... "rejon Puszczy Białowieskiej był bardzo intensywnie użytkowany w okresie przed chrzestem. To jest okres, powiedzmy sobie, no... przed narodzeniem Chrystusa również"."

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,22747262,jan-szyszko-znow-mowi-o-puszczy-bialowieskiej-wyszlo-powiedzmy.html

07.12.2017 22:26 observer

PAD o górnictwie

https://archive.is/PdOTo

"Rzeczpospolita musi dbać o górników, dbać o polskie górnictwo, to zadanie rządzących i moje jako prezydenta. Nie mamy cenniejszego surowca niż węgiel - powiedział prezydent w wystąpieniu do górników zgromadzonych na barbórkowej biesiadzie. - Musimy prowadzić badania nad węglem, nad nowymi technologiami, aby były czystsze dla środowiska, ale musimy polskie górnictwo nie tylko zabezpieczać, ale i rozwijać, nawet jeżeli trendy gdzie indziej są inne, bo my mamy największe złoża w Europie - dodał, podkreślając, że węgiel będzie Polsce potrzebny jako podstawa bezpieczeństwa energetycznego nie przez dziesięciolecia, ale przez setki lat."


"Kiedy czasem słyszę różne sarkania na ceny węgla, na kopalnie, że górnicy tyle zarabiają, bo przecież można nieraz takie usłyszeć, wiecie o tym doskonale, zawsze mówię: to się zamień, idź do tej pracy pod ziemię, w ciemność, czasem i kilometr pod ziemią i bądź tam cały dzień bez możliwości wyjścia pracuj w nocy w dni świąteczne. Po co? po to żeby mogła trwać RP - powiedział."

07.12.2017 22:29 observer

Tobiszowski o górnictwie

https://archive.is/Gg4E8

"Od początku roku do listopada Polska Grupa Górnicza (PGG) wydała na inwestycje ponad 586 mln zł. Plan inwestycyjny firmy na lata 2017-2020 przewiduje łączne nakłady rzędu 7,2 mld zł - podał w czwartek w Sejmie wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski"

"Mówiąc o kosztach restrukturyzacji sektora górniczego Tobiszowski poinformował, że od 2015 r. Spółka Restrukturyzacji Kopalń wydała na fizyczną likwidację pogórniczego majątku 833 mln zł, a świadczenia osobowe kosztowały tę spółkę (finansowaną z budżetu państwa - PAP) 736 mln zł. Ponadto 200 mln zł wydano w ub. roku na dopłaty do strat produkcyjnych zabrzańskiej kopalni Makoszowy, obecnie będącej w trakcie likwidacji.
Tobiszowski podkreślał, że rząd nie likwiduje kopalń i miejsc pracy - osoby uprawnione odchodzą z SRK, korzystając z finansowanych przez budżet osłon: urlopów górniczych i jednorazowych odpraw. Posłowie PO wskazywali natomiast w swoich pytaniach, że do likwidacji w SRK przekazana została kopalnia Krupiński w Suszcu, która ma bogate złoża węgla.
Pytany o kłopoty z dostawami węgla do elektrowni, Tobiszowski poinformował, że obecnie Elektrownia Opole oraz grupa Tauron są - jak mówił - lekko poniżej ustawowych rezerw węgla, jednak ich praca nie jest zagrożona. Wyjaśnił, że w Tauronie jest to spowodowane problemami wydobywczymi w należącej do tej grupy kopalni Janina, działającej w ramach spółki Tauron Wydobycie."

07.12.2017 22:33 observer

Wg ministra środowiska opłaty za wodę i ścieki powinny nie tylko nie wzrosnąć, ale być może zmniejszyć się (?). Taką sugestię odczytuję z deklaracji Szyszki

https://archive.is/wISia

"Zapewniam jeszcze raz, że ceny wody i ścieków nie wzrosną. Opłaty, które są w rozporządzeniu - jeżeli chodzi o zbiorowe zaopatrzenie w wodę - są niższe, niż do tej pory obowiązujące. Do tej pory obowiązywały opłaty za korzystanie ze środowiska, korzystanie z zasobów wodnych - one nie zmieniają się w zakresie zaopatrzenia w wodę mieszkańców, a nawet są niższe, bo nie różnicujemy wód podziemnych i powierzchniowych; wszystkie stawki są po cenie wody powierzchniowej - wskazał."

08.12.2017 14:28 ad

Polski grafen w polskim piekiełku. Jak politycy zniszczyli materiał przyszłości

"Kiedy o polskim grafenie zrobiło się głośno, za zarządzanie instytutem naukowym, który go stworzył, zabrali się politycy. Skutki są katastrofalne. Za sprawą patentu ITME Polska miała być w światowej forpoczcie technologicznej rewolucji. A w rzeczywistości? Twórcy grafenu myślą o emigracji lub już wyjechali."

http://m.newsweek.pl/biznes/gospodarka/polski-grafen-w-polskim-piekielku-kryzys-w-itme,artykuly,420086,1.html

08.12.2017 15:54 ad

Dwa Big Maki, Fillet-O-Fish i cola, czyli jak Ameryka eksportuje otyłość

http://krytykapolityczna.pl/swiat/jak-ameryka-eksportuje-otylosc/

08.12.2017 16:01 ad

"Tradycyjne modele makroekonomiczne opierają się na co najmniej jednym fundamentalnie nierealistycznym założeniu. Dlatego potrzebujemy ekonomii złożoności [...]."

http://krytykapolityczna.pl/gospodarka/ekonomia-zlozonosci-karolina-safarzynska/

08.12.2017 16:34 ad

Nowa tama na Wiśle zagraża nawet Bałtykowi

"Budowa stopnia wodnego w Siarzewie może spowodować katastrofę ekologiczną, która dotknie nawet Bałtyk. Nie mówiąc już o tym, że zniszczy część wiślańskich obszarów Natura 2000. Ale minister środowiska Jan Szyszko podpisał już porozumienie w sprawie realizacji tej inwestycji."

https://oko.press/tama-wisle-siarzewie-zagraza-nawet-baltykowi-szyszko-juz-zadecydowal-o-budowie-choc-jeszcze-zgody-rdos/

08.12.2017 17:13 ad

"Paweł Bukowski z London School of Economics oraz Filip Novokmet z Paris School of Economics opublikowali przełomowy raport o nierównościach ekonomicznych w Polsce."

http://m.tokfm.pl/Tokfm/7,109983,22753435,obalili-badania-o-nierownosciach-ekonomicznych-w-polsce-jest.html

08.12.2017 17:18 PL

Serinus Energy przedstawił wyniki oceny rezerw naftowo-gazowych
Serinus Energy poinformował w komunikacie o wynikach oceny rezerw naftowo-gazowych spółki dokonanej wg stanu na 30 września 2017 r. Wynika z niej, że rezerwy całkowite spółki dla kategorii 1P i 2P zmniejszyły się w stosunku do 2016 roku, ale ich wartość wzrosła.

http://www.cire.pl/item,155352,1.html?utm_source=newsletter&utm_campaign=newsletter&utm_medium=link&apu=13179

Azerbejdżan - kraj, który powinien stwarzać więcej możliwości dla swojego rozwoju
Azerbejdżan, jeden z najstarszych producentów ropy i gazu na świecie, jest ważnym dostawcą tych surowców z rejonu Morza Kaspijskiego w ogóle, a w szczególności na rynki europejskie. I chociaż osiągnął on już wiele w tej dziedzinie, jego znaczenie jako dostawcy gazu ziemnego wzrośnie jeszcze bardziej w przyszłości, w ślad za zwiększeniem stopnia zagospodarowania pól wydobywczych i rozwoju infrastruktury eksportowej.

http://www.cire.pl/pokaz-pdf-%252Fpliki%252F2%252F2017%252Fazerbejdzan.pdf

08.12.2017 21:37 observer

Wycinka Puszczy Białowieskiej trwa w najlepsze

http://www.rp.pl/Ekologia/312069901-Wieslaw-Walankiewicz-Ciagle-tracimy-na-wycince-drzew.html

"r hab. Wiesław Walankiewicz, ornitolog z Instytutu Biologii, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach: Harwestery (ciężkie maszyny do ścinki drzew – red.) w obliczu dużych kar za wycinkę wycofano, ale stare świerki są nadal wycinane i wywożone.

Wycinane są tylko chore drzewa?

Większość wyciętych drzew to martwe świerki, ale przy zastosowaniu ciężkiego sprzętu zdewastowane jest praktycznie całe młode pokolenie żywych drzew wyrastające pod osłoną starych. Zniszczone jest też zupełnie runo, często powstają koleiny wypełnione wodą. Minister środowiska Jan Szyszko mówi ciągle, że odbudowujemy siedliska Natura 2000. W rzeczywistości te miejsca, gdzie używano harwesterów, wyglądają jak poligon, po którym jeżdżą czołgi. To nie ma nic wspólnego z odbudową siedlisk. Te miejsca nawet za 100 lat nie wrócą do stanu lasu naturalnego.

Proces niszczenia Puszczy zaistniałby, gdybyśmy nie prowadzili tych zadań, które prowadzimy. Mamy utrzymywać siedliska przyrodnicze w należytym stanie, a w sytuacji postępującej gradacji kornika wiele siedlisk uległo renaturalizacji i jesteśmy zobowiązani przeciwdziałać temu zgodnie z przepisami europejskimi - powiedział w TV Republika Konrad Tomaszewski, dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Renaturalizacja to przywracanie stanu naturalnego, możliwie bliskiego stanowi pierwotnemu, a zatem Ministerstwo Środowiska nie powinno przeciwdziałać powrotowi lasów Puszczy do stanu naturalnego. Nie rozumiem o czym mówi dr Tomaszewski. Żadne przepisy europejskie nie nakazują Polsce zapobieganiu powrotowi przyrody do stanu naturalnego. W UE dąży się do zachowania naturalnych siedlisk, a dr Tomaszewski chce temu zapobiegać.

Jaka jest skala wycinki, dokonanej w Puszczy od czasu, kiedy ministrem środowiska jest Jan Szyszko?

Od początku tego roku do końca października wycięto co najmniej 170 tys. m sześc. drewna, czyli jest trzy razy więcej niż rocznie wycinano w latach 2011–2016. Około połowy z tego dokonano w chronionej przez prawo UNESCO i prawo unijne strefie (ponad 100-letnie drzewostany), za co grożą Polsce wysokie kary. Postępowano tak, ponieważ ta strefa obejmuje stare drzewostany i najłatwiej pozyskać tam duże ilości drewna. Najpierw robiono to pod pretekstem walki z kornikiem drukarzem, a potem używano bliżej niesprecyzowanego hasła „bezpieczeństwo publiczne".

Czy rzeczywiście ratowano puszczę przed kornikiem, a chore drzewa stanowiły zagrożenie dla ludzi?

W związku z ociepleniem klimatu i zanikiem śnieżnych zim świerk będzie atakowany przez kornika drukarza coraz częściej i jego udział w drzewostanach będzie się stopniowo zmniejszał. Leśnicy temu nie zapobiegną.

Dlaczego?

Ratowanie świerków i zatrzymanie gradacji kornika w puszczy przez masowe wycinanie zarażonych i już martwych świerków nie jest możliwe z kilku powodów. Po pierwsze, należałoby wyciąć zarażone świerki na samym początku gradacji także w parku narodowym, w rezerwatach i co ważniejsze, także w białoruskiej części Puszczy Białowieskiej. Na to nie zezwala polskie i białoruskie prawo. Gdyby nawet wycięto na wczesnym etapie wszystkie zarażone świerki w całej polskiej puszczy (także w BPN i rezerwatach), to i tak korniki przyleciałyby z Białorusi. W praktyce nie jest możliwe uniknięcie gradacji, jak i jej skuteczne powstrzymanie."

08.12.2017 21:47 observer

Z tego samego wywiadu na temat dewastacji przez Szyszkę naszego narodowego skarbu jakim jest Puszcza, zacytuję jeszcze liczby

http://www.rp.pl/Ekologia/312069901-Wieslaw-Walankiewicz-Ciagle-tracimy-na-wycince-drzew.html

"A czy państwo traci czy zyskuje na wycince?

Państwo traci na wycince puszczy na dwóch poziomach. Po pierwsze, są to straty wizerunkowe z powodu niszczenia na oczach świata unikalnych wartości przyrodniczych przez wycinkę ponad 100-letnich drzewostanów. Po drugie, budżet państwa traci na ogromnych bezsensownych dotacjach z Funduszu Leśnego do trzech nierentownych nadleśnictw. Fundusz Leśny to nie są prywatne pieniądze i wydanie przez sześć lat 106,6 mln złotych na podtrzymywanie istnienia trzech nadleśnictw (oficjalne dane GDLP), które nigdy nie będą samodzielne finansowo, ociera się o niegospodarność. W tym samym czasie cała gmina Białowieża dostawała tylko ok. 480 tys. zł podatku leśnego rocznie. Trudno znaleźć bardziej skandaliczny przykład marnotrawienia środków finansowych przez państwową firmę. To są zmarnowane środki, ponieważ z puszczy ze względu na mozaikę środowisk leśnych nigdy nie uda się stworzyć dochodowej plantacji drzew."


Powtórzę jeszcze raz to, co pisałem wcześniej. Moim zdaniem to nie chodzi o dochody z Puszczy z tych nadleśnictw. Zresztą ilość drzewa pozyskiwanego przez Lasy Państwowe w Puszczy Białowieskiej stanowi skromny promil całości drewna pozysikwanego przez Lasy Państwowe. Jest nawet gorzej, bo Lasy Państwowe dopłacają tam grube miliony do nadleśnictw.

Szyszko prowadzi wojnę ideologiczną: przyroda ma być eksploatowana przez człowieka i Szyszko chce udowodnić, że nikt ani nic nie stanie mu na drodze do eksploatacji.

08.12.2017 22:12 observer

Lasy Państwowe otwierają sklepy z dziczyzną

https://archive.is/1bCYs

"Lasy Państwowe otworzyły w Warszawie w piątek pierwszy sklep, w którym można kupić m.in. dziczyznę. Kolejne powstaną w Olsztynie, Radomiu i Katowicach. Przedsiębiorstwo chce w ten sposób promować taki rodzaj żywności"

08.12.2017 22:15 observer

Przez 2 lata rząd nic kompletnie nie zrobił z ASF i teraz budzi się z ręką w ....

Działania polegające na odstrzale dzików w niczym nie pomogą. Trzeba było 2 lata temu (gdy ASF było obecne jedynie przy granicy na Podlasiu) zlikwidować stada świn. Teraz to już po sprawie. Przypomnijcie sobie mój wpis za jakieś 2 lata ....

Natomiast każdy powód do tego, by sobie postrzelać jest dobry. Może być i ASF.

https://archive.is/Cievr

"Resort środowiska przeznaczy około 5 mln złotych na walkę z afrykańskim pomorem świń (ASF) - poinformowało w piątek Ministerstwo Środowiska. Dodano, że środki te będą pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Chcemy skutecznie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się ASF w Polsce” - podkreślił cytowany w komunikacie minister środowiska Jan Szyszko. Tym razem nasze działania koncentrują się na zapewnieniu odpowiednich warunków do bezpiecznego przechowywania tusz dzików, które będą badane na obecność wirusa. Przeznaczamy na ten cel 5 mln złotych ze środków NFOŚiG - dodał.

Resort wskazał, że w Polsce rośnie liczba dzików, u których wykryto wirus ASF.

Aby zahamować rozprzestrzenianie się wirusa, potrzebne jest zmniejszenie populacji dzików na terenie kraju oraz przebadanie jak największej ich liczby. Tusze zwierząt muszą być magazynowanie w chłodniach do czasu uzyskania wyników badań wykonywanych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach - czytamy w informacji z resortu."

08.12.2017 23:09 observer

Majaki premiera Morawieckiego w TV Trwam. Polska płucami Europy, wychwytywanie węgla przez lasy (wycinane przez Szyszkę).

Na tej niby-absorpcji możemy wyjść jak Zabłocki na mydle. Jak się policzy gospodarkę leśną (bilans wycięcia-nasadzenia), to niewykluczone, że absorpcja okaże się emisją.


http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/mateusz-morawiecki-udzielil-pierwszego-wywiadu-po-desygnacji-na-premiera-relacja/st5rk2j

"18:43
UE nie kwapi się do takich rozwiązań. Musimy uwzględniać ich politykę do pewnego stopnia - powiedział.

18:43
My i Finlandia jesteśmy płucami Europy. Pan prof. Szyszko bardzo mocno to podkreśla - zaznaczył.

18:42
To pozwoli nam lepiej walczyć o nasze cele klimatyczne, o to, o co tak pięknie walczy pan prof. Szyszko, czyli zaliczyć do bilansu absorpcję dwutlenku węgla przez nasze lasy - powiedział.

18:42
Szczyt klimatyczny, który odbędzie się w Katowicach, to wielka zasługa ministra Jana Szyszko - stwierdził Morawiecki.

18:42
Polityka energetyczna UE zmusza nas do wielu modernizacji w naszych elektrowniach, co sprawia, że nie możemy inwestować w inne rzeczy - mówi.

18:41
Jesteśmy częścią UE, chcemy ją rechrystianizować, bo w wielu miejscach nie śpiewa się już kolęd, kościoły są puste, to bardzo smutne - powiedział Morawiecki.

18:41
Nie możemy powiedzieć UE, że nas wasza polityka energetyczna nie obchodzi - podkreślił.

18:40
Polityka energetyczna UE w zestawieniu z tym, z czego my czerpiemy energię, powoduje, że mamy małe pole manewru - stwierdził.

18:40
Jaka polityka dotycząca górnictwa? - Jesteśmy pomiędzy młotem a kowadłem - zaznaczył."

09.12.2017 11:24 ad

"Najczarniejszy scenariusz zmian klimatu, napisany kilka lat temu przez ekspertów z całego świata, może wcale nie być taki zły - sugerują w najnowszym "Nature" naukowcy. Winne temu będą... chmury."

http://wyborcza.pl/7,75400,22759671,globalne-ocieplenie-moze-byc-jeszcze-gorzej-niz-w-najczarniejszym.html

09.12.2017 12:02 ad

"W Kalifornii szaleją pożary, których ogrom widać nawet na zdjęciach satelitarnych.
[...]
Długi okres suszy także przyczynił się do poważnych pożarów. Jak podał klimatolog NASA z Jet Propulsion Laboratory Bill Patzert, silny wiatr wystąpił po dziewięciu najsuchszych miesiącach z rzędu w historii Południowej Kalifornii.

- Dodaj do tego długotrwałą suszę minionej dekady i pół, i jesteśmy w apokaliptycznych warunkach - powiedział."

https://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/setki-zniszczonych-domow-tysiace-spalonych-hektarow-potege-ognia-widac-z-kosmosu,248300,1,0.html

09.12.2017 12:40 ad

'It was an inferno': southern Californians left dumbstruck by week of wildfire hell

https://www.theguardian.com/world/2017/dec/09/california-wildfire-ojai-ventura-week-of-hell

09.12.2017 13:31 ad

"Osoby, które wierzą, że poprzez indywidualne działania, chociażby przykręcenie termostatu, mogą osobiście przyczynić się do powstrzymania zmian klimatu, z dużo większym prawdopodobieństwem wprowadzają te działania w życie."

http://m.chronmyklimat.pl/wiadomosci/adaptacja/jesli-uwierzysz-ze-mozesz-powstrzymac-zmiany-klimatu-zrobisz-to

10.12.2017 12:23 observer

Do poczytania w weekend. Znak naszych czasów, na który nakładają się problemy takie jak AGW i kończenie się zasobów. Czyżby w małej Europie przy tym sposobie myślenia wojna była nieunikniona?

http://www.rp.pl/Weekend/310199834-Liberalne-panstwo-przegrywa-z-ludzka-natura.html
https://archive.fo/F9GiJ

"Punktem odniesienia dla tego podejścia jest nacjonalizm, a właściwie jego specyficzny populistyczny rodzaj. Część elity, niezadowolona ze swojego statusu w poprzednich dekadach, a dokładnie w okresie Pax Americana po 1989 roku, wymyśliła opowieść dla szerszych mas i je pociągnęła. Po czym można poznać współczesny populistyczny nacjonalizm? Po pierwsze, część niedawnych elit podaje się za kogoś innego i ogłasza wojnę z elitą. Na jej wezwanie staje zubożała klasa średnia. Po drugie, narzędziem tej wojny ma być demokracja bezpośrednia. Wola ludu staje się prawem – dlatego uzasadnia się naruszanie norm prawnych. Ważnym składnikiem tego „nowego" jest frontalna krytyka globalizacji, NATO, a najczęściej Unii Europejskiej.

I wreszcie najważniejsze: obietnica wielkiej zmiany, odcięcia się od poprzedniego systemu. W niektórych przypadkach pojawia się też obietnica sukcesu gospodarczego. Za tym idzie zwiększanie obecności państwa w gospodarce, rządowe inwestycje itd. Można powiedzieć, że dzisiejszy populistyczny nacjonalizm jest cyfrową wersją przedwojennego (analogowego) faszyzmu. W istocie mechanizm jest prosty: dzisiejszy nacjonalistyczny populizm to instrument walki o władzę i pieniądze części elity z inną jej częścią. Ilustracją tego może być kariera polityczna Donalda Trumpa, który zdołał przekonać obywateli USA, że on z tymi, z którymi jeszcze niedawno namiętnie fotografował się na balach i rautach, nie ma nic wspólnego.

[...]

U źródeł populistyczno-nacjonalistycznego zwrotu leży histeryczne poszukiwanie tożsamości. Europejczycy, patrząc na imigrantów, zaczęli sobie uświadamiać, jak słaba jest ich tożsamość: że zapomnieli i o swojej kulturze, i religii, nawet o swoich rodzicach i dziadkach, którzy często powędrowali do domu starców; że statystycznie rzecz ujmując, nie mają dzieci, nawet nie będzie miał ich kto obronić ani zaopiekować się nimi na starość. W takiej sytuacji bogatym ludziom Zachodu przychodzi do głowy pomysł: otoczyć się murem i fosą jak w średniowiecznym oblężonym mieście i jakoś to będzie.

[...]

Kryzys Zachodu jest błędnie zdefiniowany: on nie dotyczy mniejszych lub większych wydatków wojskowych, lepszych lub gorszych zapisów traktatu o Unii Europejskiej. On dotyczy człowieka, który traci religię, traci rodzinę, nie ma sąsiadów – mieszkańcy tej samej ulicy są, z wyjątkiem najlepszych lub bardzo tradycyjnych osiedli, anonimowi. Dorosłe kobiety i mężczyźni (częściej ci drudzy) nie założą firmy ani rodziny, zjedzą u mamy pomidorową i pójdą pokrzyczeć: „Polska dla Polaków". Pozostaje im uwierzyć charyzmatycznemu liderowi, że tą wspólnotą, która ich uratuje, jest wyniesiony ponad wszystko naród i – co najważniejsze – że to ich naród jest najlepszy.

Cała nauka Jana Pawła II, wypowiedzi Kościoła w XX wieku – encykliki społeczne, teksty papieży – są sceptyczne wobec nacjonalizmu. Kościół, doświadczony autorytaryzmami i totalitaryzmami, jasno mówi, że chwilowa wola ludu nie stoi ponad prawem. Populiści pod portretem papieża sławią naród ponad wszystko. A jednak nacjonaliści (z wyjątkiem tych najbardziej radykalnych, którzy walczą z Bogiem, oraz tych, którzy z Bogiem nie mieli kontaktu „instytucjonalnego" od kilku pokoleń) mówią: „my chcemy Boga", „Bóg jest z nami". Rzecz jasna, statystyki nie dowodzą, by zwolennicy XXI-wiecznego nacjonalizmu zmieniali się na ewangeliczną modłę. Po prostu uciekają od swojej samotności w nowoczesnym świecie.

Religia staje się tarczą. Nacjonaliści obwiniają instytucje międzynarodowe, w Europie – instytucje Unii Europejskiej, o osłabienie religijności narodów. To nonsens. Instytucje UE czy ONZ niejednokrotnie podejmowały działania wymierzone w religię, jednak trudno chyba znaleźć chociaż jeden przypadek, w którym, powiedzmy, dyrektywa unijna przekonała kogoś, że Jezus Chrystus nie zmartwychwstał. Religijność zaczyna się od indywidualnego doświadczenia i gaśnie – jeśli tak się dzieje – w indywidualnym wymiarze. Wszystko inne to polityka. Wielu odeszło od Kościoła z powodu zgorszenia publicznego pochodzącego od osób, które mają potrzebę mówienia o swej religijności, demonstrowania jej w postaci odpowiednich strojów itd., ale nie widzą związku pomiędzy wyznawaniem wiary a świadectwem w języku, działaniach czy kulturze osobistej. Religia więc w tym ujęciu jest po to, by się odróżnić: ci z Bliskiego Wschodu mają swoją religię – my też. W takich warunkach powstaje ryzyko krzyżactwa, czyli używania religii do walki politycznej, a nawet militarnej.


[...]

Mechanizm od starożytności jest jednak taki sam. Lokalna elita woli być władzą sama sobie, niż liczyć się z metropolią, chociażby w ramach szerokiej autonomii, jaką ma przykładowo Katalonia. Czy dla szerszych grup obywateli takie rozwiązanie jest lepsze? Niekoniecznie. Jednak dla oligarchii urzędniczo-biznesowej może wydawać się idealne. Dzisiejsze media pozwalają rozpropagować ideę separacji na tyle, by zmobilizowana większość głosujących (najczęściej nie większość obywateli) w referendum powiedziała nowemu projektowi „tak". Władza jednak szybko zamienia się w oligarchię bez kontroli ze strony mediów i możliwości rozwoju. Wtedy ludzie albo poddają się propagandzie sukcesu, albo orientują, że coś poszło nie tak, że poszli za nacjonalistyczną fatamorganą, ale najczęściej jest już za późno na korektę linii politycznej.

[...]

Komintern stanowił jeden z najważniejszych pomysłów Stalina. Otóż nie tylko w strukturze oddziaływania sowieckiego imperium miały być inne państwa komunistyczne, ale też w krajach demokratycznych miały działać partie komunistyczne i korzystając z warunków wewnętrznych, dążyć do władzy. W wielu wypadkach w demokracji wystarczy przecież mieć 10 proc. poparcia, by zyskać wpływ na rząd.

Pod koniec XX wieku ktoś na Kremlu podjął decyzję, by inaczej niż w czasach stalinowskich zagrać nie komunizmem, lecz nacjonalizmem. Pierwszą partią tego rodzaju, łączącą postawę antyeuropejską ze wsparciem kredytowym z Kremla, stał się Front Narodowy we Francji, który pierwszy polityczny sukces odniósł, otrzymując 10 proc. głosów w wyborach z 1986 roku. Przywódcy Frontu chlubią się pożyczkami zaciąganymi w Moskwie.

Zmienił się więc ideologiczny wektor zaangażowania Rosji na Zachodzie. Miejsce komunistów zajęli nacjonaliści, ale zasada pozostaje ta sama: próbować zwyciężać w demokratycznych państwach za pomocą „ich" demokratycznych metod. Po wielu latach prób zaczyna to przynosić rezultaty. W gruncie rzeczy to zdolność do operowania w polityce wewnętrznej najbardziej stabilnych demokracji, takich jak Wielka Brytania czy ostatnio USA, jest największym atutem odbudowującej siłową pozycję Rosji. Prawdopodobnie efektywność tego rodzaju działań jest już wyższa niż w czasach komunistycznych. Także liczebność współpracujących z Moskwą organizacji robi wrażenie.

[....]

Współczesny populistyczny nacjonalizm w Europie Środkowej musi prowadzić do wojny. Nie da się na małym terytorium naszych środkowoeuropejskich stron pogodzić ambicji wszystkich. Gdzieś na dnie nacjonalistycznego myślenia tkwi niezmiennie marzenie o wielkości, także terytorialnej. Nie jest artykułowane wprost – ten plan nie jest przeznaczony dla zwyczajnych zjadaczy chleba i prostolinijnych uczestników demonstracji. W pierwszym odruchu by tego nie przyjęli – ludzie jednak nie chcą wojny. W nacjonalistycznym myśleniu jest zawsze ten element „jakby co". Czas na rewindykację może w takim ujęciu przyjść niespodziewanie, gdy rozchwieje się system. Dlatego nacjonaliści marzą najczęściej o momencie wielkiej geopolitycznej zmiany.

W każdym kraju mogą mieć inny plan. Węgry nie wrócą do granic przedwersalskich bez konfliktu z Ukrainą, Słowacją i Rumunią, Polska nie może odzyskać ziem wschodnich bez wojny z sąsiadami (obawiający się konfliktów etnicznych w Europie Fukuyama w „Końcu historii" przewidywał konflikt polsko-litewski), Ukraina nie dostanie Chełmszczyzny bez konfliktu z Polską itd.

[....]

Nacjonalizm niesie też ze sobą ryzyko autorytaryzmu. Problem w tym, że autorytaryzm nieraz w historii zaczynał się od demokratycznych wyborów, tylko kolejnych już nie było. Ludzie współcześnie go lekceważą. Pytają ze wzruszeniem ramion: „Dzisiaj?", „W naszych czasach?". Sa pewni, że nasz autorytaryzm byłby inny, lżejszy. Pytanie, skąd ta pewność. A gdyby ktoś zrobił już całkiem nie analogowy, ale w pełni zdigitalizowany autorytaryzm, zamiast pieniędzy dał tylko karty płatnicze, kontrolował internet i media, naciskał na biednych skołowanych ludzi? Gdyby to czynił przez kilka lat? Czy to byłoby mniej czy więcej niż we Francji Philippe'a Pétaina, Austrii Kurta Schuschnigga lub we Włoszech Benito Mussoliniego?

A może to chwila w historii? Może nasz dzisiejszy nacjonalizm nostalgii to ostatni nacjonalistyczny akcent w dziejach? Może ludzkość czeka jednak globalna wioska, może Zachód wróci do swej tożsamości i nie będzie potrzebował narodowego doładowania? Może partie nacjonalistyczne zmienią się pod wpływem instytucji demokratycznych, porzucą historyczny pesymizm i za parę lat będziemy tę epokę opisywać jako kryzys, z którego Zachód wyszedł mocniejszy?"

10.12.2017 14:23 ad

"Według dwóch raportów opublikowanych 27 października 2017 giganci naftowi Shell i BP w swoich planach na najbliższe dekady przyznają, że do połowy wieku średnia globalna temperatura może wzrosnąć nawet o 5°C. Poziom ten ponad dwukrotnie przekracza popierany publicznie przez korporacje górny limit ocieplenia przyjęty w ramach paryskiego porozumienia klimatycznego. Ta rozbieżność nie tylko pokazuje, że akcjonariusze nie są informowani o prognozach biznesowych liderów branży, rzeczywistym tempie zmiany klimatu i jej konsekwencjach, obnaża też hipokryzję, której przejawem jest nieoficjalne finansowanie inicjatyw negujących globalne ocieplenie oraz publiczne popieranie gospodarki niskoemisyjnej. Obie firmy nie ustaliły żadnych ograniczeń emisji gazów cieplarnianych, a ich inwestycje w energie odnawialne nie przekroczą 3% rocznych wydatków (w przypadku BP spadają od 2005 roku)."

https://exignorant.wordpress.com/2015/07/13/zwiazek-zaniepokojonych-naukowcow-dossier-oszustwa/

https://www.independent.co.uk/news/business/news/bp-shell-oil-global-warming-5-degree-paris-climate-agreement-fossil-fuels-temperature-rise-a8022511.html

11.12.2017 18:25 ad

‘Tsunami of data’ could consume one fifth of global electricity by 2025

"Billions of internet-connected devices could produce 3.5% of global emissions within 10 years and 14% by 2040, according to new research, reports Climate Home News"

https://www.theguardian.com/environment/2017/dec/11/tsunami-of-data-could-consume-fifth-global-electricity-by-2025

11.12.2017 18:56 ad

Meat tax ‘inevitable’ to beat climate and health crises, says report

‘Sin taxes’ to reverse the rapid global growth in meat eating are likely in five to 10 years, according to a report for investors managing over $4tn

https://www.theguardian.com/environment/2017/dec/11/meat-tax-inevitable-to-beat-climate-and-health-crises-says-report

12.12.2017 20:30 observer

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,22770148,unijny-trybunal-podtrzymal-zarzut-dot-polski-a-szyszko-dalej.html
https://archive.is/nIW3q

"Komisja Europejska podtrzymała w unijnym Trybunale Sprawiedliwości zarzuty pod adresem Polski dotyczących prac w Puszczy Białowieskiej. W Luksemburgu trwa rozprawa dotycząca sporu Brukseli z Warszawa.

Komisja uznała, że Polska naruszyła dyrektywy zezwalając na wycinkę drzew i skierowała pozew do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. "Skarga Komisji jest dopuszczalna i zasadna" - powiedziała Katarzyna Hermann, prawniczka Komisji Europejskiej podczas rozprawy. Pokazywała zdjęcia pustych terenów z wyciętymi drzewami. Mówiła, że do spustoszenia doprowadziły działania, które nie mogą być nazywane naprawczymi. "Siedliska na obszarze Natura 2000 w Puszczy to nie dobro gospodarcze, a wspólne dobro naturalne" - mówiła prawniczka Komisji.

Polska wcześniej argumentowała, że wycięcie zaatakowanych przez kornika drzew jest konieczne dla ratowania siedlisk i dla zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. Komisja Europejska zaprezentowała w Trybunale inną argumentację. "Pojawienie się kornika jest naturalnym zjawiskiem w lasach naturalnych. Kornik nie jest zagrożeniem, nie niszczy, sprzyja środowisku i bioróżnorodności. A las sam się odnawia, wyrastają nowe drzewa, nie trzeba ciąć starych drzew" - mówiła Katarzyna Hermann.
Szyszko wszystkiemu zaprzecza

Minister środowiska Jan Szyszko odpierał w unijnym Trybunale Sprawiedliwości zarzuty Komisji Europejskiej dotyczące prac w Puszczy Białowieskiej. Bruksela uważa, że Warszawa zezwalając na wycinkę złamała unijne dyrektywy - siedliskową i ptasią i pozwała ją do Trybunału w Luksemburgu. Dziś odbywa się tam rozprawa dotycząca sporu.

- Jesteśmy zobowiązani, żeby chronić gatunki. Puszcza to unikat jeśli chodzi o bioróżnorodność" - powiedział minister Szyszko podczas rozprawy podkreślając, że zagrożeniem dla Puszczy jest kornik. Nie zgodził się też z argumentacją Komisji, że niedozwolone są jakiekolwiek prace. bo Puszcza to las naturalny, który sam się odrodzi. "Nieprawdziwe jest stwierdzenie, że są to lasy naturalne, kształtujące się na bazie naturalnych procesów, nietkniętych ręką człowieka - mówił minister środowiska. Tłumaczył, że struktura występujących siedlisk i gatunków jest pochodną użytkowania w przeszłości."

13.12.2017 9:58 observer

Nowy premier wysłany przez partię do pełnienia funkcji. Wyszukałem kilka kwestii, o których tutaj dyskutujemy.

Pełną treść expose można ściągnąć stąd http://sonar.wyborcza.pl/sonar/7,156422,22772874,expose-mateusza-morawieckiego-analizujemy-i-komentujemy-akapit.html
lub stąd https://archive.is/JhNlW


Na początek Puszcza Białowieska:

"Lasy są naszym bogactwem. To bogactwo najlepiej rozumieją… i najlepiej dbają o nie leśnicy. Bardzo im za to dziękuję. Ich działania w Puszczy Białowieskiej miały na celu jej ochronę. Chcemy wierzyć, że również unijne instytucje miały także na celu dbałość o polską przyrodę, chcemy w to wierzyć."

Widać tutaj kompletne niezrozumienie problemu. Leśnicy zajmują się eksploatacją lasów, a Puszcza Białowieska nie jest lasem hodowlanym. To właśnie tak chce Puszczę widzieć Szyszko i tak samo widzi ją Morawiecki. Wniosek: nic się nie zmieni w kwestii Puszczy. Morawiecki deklarujże, że jak rząd niszczył Puszczę, tak i teraz będzie niszczył.

"Ale ponieważ szanujemy postanowienia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, to postąpimy zgodnie z jego wyrokiem. "

No dobrze, ale Szyszko mówi dokładnie to samo. On (podobno) chroni Puszczę poprzez jej wycinkę.


"Jesteśmy też zresztą świadkami rewolucji technologicznej, która oznacza,, może oznaczać, będzie oznaczać nowe rozwiązanie w gospodarce światowej. To nowe rozdanie powinno odbywać się z udziałem Polski. To zresztą pierwsza rewolucja przemysłowa, w której Polska może odegrać poważną rolę, nawet w niektórych obszarach rolę lidera. To dzisiejsza polityka gospodarcza decyduje, czy Polska będzie za 10 lat producentem wysokich technologii czy jedynie rynkiem zbytu dla zagranicznych firm. I przez ostatnie dwa lata, przez ostatnie dwa lata nie próżnowaliśmy. Polska jako pierwszy kraj regionu została zaliczona przez agencję FTSE Russell do krajów rozwiniętych."

Sprawdzam. Przyszłością są technologie związane z energetyką odnawialną. Mamy ogromny potencjał prosumencki oraz ogromne możliwości technologicznego rozwoju. To o tym pisze PMM. Niestety jego rząd przeforsował na początku 2017r. (wtey nie był jego, ale to ten sam rząd) likwidację energetyki wiatrowej oraz energetyki prosumenckiej. Morawiecki stawia na Polskę będącą montownią zachodnich koncernów. Powoduje to, że do dzisiaj Polska nie upomniała się o odszkodowania od koncernów motoryzacyjnych za oszukiwanie w testach spalania.


"Gwarancją rozwoju są młode pokolenia, umiejętności młodych Polaków są dziś tym kołem napędowym naszej innowacyjności, naszej nowoczesności."

Niestety minister edukacji w rządzie PMM rozłożyła edukację, odwlekła w czasie wykształcenie (cofnęła sześciolatki do przedszkoli) co będzie skutkowało tym, że młodzi ludzie będą się uczyć później. Do tego będą uczyć się mniej. Wiadomo, że podstawą rozwoju jest nauka matematyki, tymczasem rząd Morawieckiego stawia na .... historię i tradycję. Cięzko będzie z tymi umiejętnościami.


"Kolejnym obszarem naszych szeroko zakrojonych działań będzie środowisko. W wielu rejonach Polski, szczególnie w Małopolsce czy na Śląsku, ale również na Mazowszu widziałem krajobraz spowity gęstą, szczypiącą mgłą i dzieci wracające ze szkoły do domu z maseczkami na twarzach. Czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne, miara tego, czy Polska jest naprawdę dojrzałym krajem. Powietrze, woda, ziemia przecież nie należą tylko do nas, należą też do przyszłych pokoleń i to, w jakim stanie zostawimy je naszym wnukom, wystawi nam świadectwo. Z powodu smogu umiera przedwcześnie 48 tys. Polaków rocznie, a dym z palenia w piecu śmieciami nie ulatuje do nieba, ten pył trafia do płuc naszych i naszych dzieci. Ale zdajemy sobie również sprawę z tego, że nie wszystkich stać na czystsze paliwo, dlatego program walki ze smogiem to program wsparcia najuboższych, których nie stać dziś na ocieplenie domu, na wymianę okien czy drzwi, nie stać na dobre, nietrujące paliwo. Chcemy zlikwidować to ubóstwo energetyczne i poprawić jakość życia wszystkich Polaków. Chciałbym też podziękować pionierom walki o czyste powietrze - wszystkim organizacjom pozarządowym, ruchom miejskim, które od kilku lat wykonują bardzo dobrą robotę. Bardzo ważna w tym kontekście jest również rola samorządów, to one są na pierwszej linii frontu i dobra współpraca rządu i samorządów będzie tu miała kluczowe znaczenie. Chcemy wspólnie z wami skutecznie rozwiązać ten problem."

Jakoś to nie współgra z działaniami rządu Morawieckiego. Radziwiłł (minister zdrowia w rządzie Morawieckiego) powiedział, że smog to problem teoretyczny.
NFOŚiGW podległy Szyszce zlikwidował programy dopłat do wymiany pieców. Jednocześnie Fundusz wspiera geotermię osób bogatych (fundacja Rydzyka). Czarno to widzę, zwłaszca, że chwilę potem PMM mówi o węglu jako podstawie energetyki.

"Teraz kilka słów o energii i bezpieczeństwie energetycznym. Dzisiaj węgiel jest podstawą naszej energetyki. Nie możemy i nie chcemy z niego rezygnować. To ważne dla Śląska i Zagłębia, ale również to ważne dla całej Polski. "

Na temat energetyki odnawialnej: "przygotowany przez nas program dla województwa to dobra i przyszłościowa strategia rozwoju, ale dla naszych przyszłych pokoleń chciałbym zadbać, by również alternatywne źródła energii mogły się w Polsce swobodnie rozwijać. Nie w imię ideologii, ale tam, gdzie jest to uzasadnione ekonomicznie. Tam, gdzie przyniesie to Polakom korzyść a nie koszty. "
Właśnie jego rząd ograniczył ustawowo źródła odnawialne, rozwlił energetykę prosumencką i dopłaca do węgla, który jest ekonomicznie nieopłacalny. Do tego dopłaca do nieopłacalnej geotermii.

No i na koniec: "Nie może być tak, że maltretowana kobieta będzie wraz z dziećmi uciekała z własnego domu. Poprawimy mechanizmy zapewniające ochronę ofiarom przemocy w domu i w miejscu pracy. "

W ramach tego wsparcia ministrowie Morawieckiego zlikwidowali niebieską linię.


Nie kupuję tego, co mówi Morawiecki. Uważam, że mówi co innego, a co innego robi - zwłaszcza, że przez ostatnie 2 lata w tym rządzie pracował i jest odpowiedzialny za obecną sytuację.

13.12.2017 19:03 WJ

@OBSERVER
Dla jakości mojego istnienia ważniejsze od treści expose jest to co działo się podczas tego wyreżyserowanego wystąpienia, w senacie....

13.12.2017 22:37 observer

@WJ

Ja wciąż mam resztki nadziei, że w tej partii jest chociaż 1 (jeden) przyzwoity człowiek. Tracę tę nadzieję raz za razem .... i kolejny raz mam nadzieję.

O sądach nie chciałem pisać, by nie było za bardzo politycznie. Chociaż nie mam wątpliwości, że odbije się to na każdym z nas. Jeśli skombinować to razem z nową ordynacją wyborczą, która w samorządach odbiera prawa lokalnym działaczom i na siłę wpycha partie polityczne, to za chwilę okaże się, że w każdej małej gminie jest wójt/burmistrz z jednej partii, który ma w radzie radnych z jednej partii, nadzór nad nimi sprawuje wojewoda z tej samej partii, a ewentualne spory rozstrzyga sędzia wybrany przez tę samą partię. I teraz wyobraźmy sobie np. wypadek samochodowy z kimś, kto ma w rodzinie członka partii.......

13.12.2017 22:38 observer

Do tej układanki zapomniałem dodać lokalnej prasy, w której prawidłowości treści pilnuje ta sama partia.

13.12.2017 23:16 ad

"Permafrost in the Arctic is thawing faster than ever, according to a new US government report that also found Arctic seawater is warming and sea ice is melting at the fastest pace in 1,500 years."

https://www.theguardian.com/environment/2017/dec/12/arctic-permafrost-sea-ice-thaw-climate-change-report

13.12.2017 23:26 observer

@WJ

Ciekawy komentarz dotyczący wolności słowa

http://www.rp.pl/Analizy/312139916-KRRiT-karze-TVN-Amerykanie-nam-tego-nie-daruja.html

"W piątek, 15 grudnia 2017 r., minie 226 lat od dnia, w którym Kongres Stanów Zjednoczonych uchwalił pierwsze dziesięć poprawek do amerykańskiej konstytucji, gwarantujących podstawowe swobody i wolności obywatelskie. Wśród nich opoką demokracji jest pierwsza poprawka zakazująca ograniczania wolności słowa, religii i prasy. Kongres Stanów Zjednoczonych nie może pod żadnym pozorem uchwalać ustaw naruszających prawo do pokojowych zgromadzeń i wnoszenia do rządu petycji o naprawę krzywd. Urzędnicy, którzy ośmieliliby się ukarać jakąkolwiek amerykańską gazetę, stację telewizyjną czy dziennikarza głoszącego poglądy niezgodne z linią programową rządu federalnego, stanowego czy władz municypalnych trafiliby na długie lata do więzienia.

[...]

PiS nieustannie odwołuje się do amerykańskich doświadczeń. Politycy tej partii często powtarzają, że Ameryka jest niedoścignionym wzorem ustrojowym, pierwszym sojusznikiem politycznym i militarnym. Jednocześnie ta sama partia narusza najświętszą dla Amerykanów zasadę nietykalności mediów. Kara nałożona na TVN przez KRRiT za relacjonowanie zeszłorocznych protestów przeciw propozycji przepisów ograniczających pracę dziennikarzy w parlamencie jest dla naszych amerykańskich przyjaciół zza oceanu profanacją tych wartości, które stanowią fundament ich społeczeństwa. Tę skrajnie nieodpowiedzialną i stronniczą decyzją KRRiT wirtuozersko popsuła wizerunek naszego kraju za oceanem. Ekspertka KRRiT Hanna Karp, osiągnęła życiowy sukces na miarę szewca Herostratesa, który dla sławy spalił efeski Artemizjon. Dzięki tej pani i jej zleceniodawcom w przyszłym roku nasz kraj zostanie zmieszany z błotem w raporcie Departamentu Stanu USA na temat przestrzegania praw człowieka na świecie (2018 Human Rights Report). KRRiT zapewniła nam opinię nieokrzesanego państwa, w którym szykanuje się media za relacjonowanie demonstracji opozycji i karze dziennikarzy za własne poglądy.

Jak co roku raport trafi do Komisji Relacji Międzynarodowych Izby Reprezentantów i Komisji Spraw Zagranicznych Senatu Stanów Zjednoczonych, które kształtują politykę zagraniczną Waszyngtonu. Polska może się znaleźć na czarnej liście krajów, w których depcze się niezależność mediów prywatnych, a to będzie oznaczało radykalne ochłodzenie naszych stosunków z USA. Ameryka nam tego nie daruje."

14.12.2017 7:45 Devak

@Obserwer
Trochę nie na temat, ale : Co z tego, że rząd łamie prawo? Przecież z sondaży wynika że niedługo będzie miał już poparcie na poziomie 110%?
Trochę się obawiam, że to nasze wołanie o poszanowanie prawa to coraz bardziej przypomina wołanie na puszczy... . Niestety

14.12.2017 8:23 Albatron

Dobry artykuł o BECCS, negatywnych emisjach i IPCC.

Dirty Secret of the World’s Plan to Avert Climate Disaster

https://www.wired.com/story/the-dirty-secret-of-the-worlds-plan-to-avert-climate-disaster/

14.12.2017 10:23 mad_bobul

Tymczasem na Arktyce...

https://www.washingtonpost.com/news/capital-weather-gang/wp/2017/12/12/barrow-is-warming-so-fast-algorithms-removed-the-data-because-it-seemed-unreal/?utm_term=.ee2e730dbec4

Ocieplenie postępuje tak szybko, że algorytmy dbające o jakość danych wykluczyły część pomiarów jako niewiarygodne. Komputery uznały, że nie może się tak szybko ocieplać. Rzeczywistość uznała, że owszem, może...

14.12.2017 10:45 observer

@Devak

Zostało nam jeszcze mówienie i pisanie w obronie wolności. Granica, gdzie skończy się wolność, nie jest ostra. To nie stanie się jednego dnia. Na razie możemy bez milionowych kar komentować na ZnR.

14.12.2017 10:51 observer

Autor tak się zagalopował, że prawie mu się udało napisać, że przed 89 rokiem było lepiej, bo informacja była zawsze oceniana pod kątem "sprawiedliwości społecznej". Wszelkie próby działania wbrew "sprawiedliwości społecznej" były proaktywnie blokowane przez biuro na Mysiej
https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82%C3%B3wny_Urz%C4%85d_Kontroli_Prasy,_Publikacji_i_Widowisk


Autor nazywa to "awangardą"


http://www.rp.pl/Opinie/312149972-Zablokowanie-na-Facebooku-prawo-dla-cyfrowej-agory---komentuje-Jan-J-Zygmuntowski.html

" Od zablokowania na Facebooku, a co z tym idzie na Messengerze, nie można się odwołać. Takich niedopasowań w zakresie podstawowych praw możemy znaleźć więcej – pisze Jan J. Zygmuntowski.

Propozycja minister cyfryzacji, by objąć Facebooka polskim prawem, spotkała się ze sporą dozą oburzenia i oskarżeń o cenzurę. Jednak ciosy w kierunku władzy cyfrowych gigantów padają z bardzo wielu stron. Jako przedstawiciel pokolenia niemal wychowanego w internecie, nie mogę ignorować niepokojącego obrotu spraw.

[...]

W takim kontekście pomysł Anny Streżyńskiej, by w nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną zawrzeć bezpieczniki przed cenzurą i manipulacjami, może budzić nadzieje. Polska byłaby jednym z pionierskich krajów dbających o wyznaczanie i pilnowanie pewnych standardów także w sferze cyfrowej – podobnie jak ma to miejsce choćby w radiofonii, telewizji czy innych mediach tradycyjnych.


[....]

Historyczna szansa

Istnieje znacznie więcej scenariuszy, niż proste schematy: opresyjna, totalna inwigilacja przez zastępy biurokratów albo korporacyjne algorytmy zarządzające spieniężeniem wszystkiego. Możemy się spierać, w jakim stopniu właściwym rozwiązaniem jest oddanie decyzji o blokowaniu i usuwaniu treści 24-godzinnym sądom, poniekąd zależnym od rządu, albo czy ważniejsze jest usuwanie mowy nienawiści i fake news, czy ochrona wolności słowa i niezależnych źródeł dziennikarskich. Być może właśnie pojawia się pewna historyczna szansa na zaistnienie w Polsce funkcji obywatelskich, cyfrowych ławników.

[....]

Przegapiliśmy moment, w którym globalizacja i digitalizacja pozwoliły garstce graczy zgarnąć przestrzeń publiczną i ułożyć ją nie zawsze w zgodzie z potrzebami sprawiedliwości czy spójności społeczeństwa."

14.12.2017 13:47 WJ

@OBSERVER

"Ja wciąż mam resztki nadziei, że w tej partii jest chociaż 1 (jeden) przyzwoity człowiek. Tracę tę nadzieję raz za razem .... i kolejny raz mam nadzieję."

Podobnie mam z nadzieją, chociaż amplituda coraz słabsza i częściej bliżej zera.

Tfu....oby się nie okazało, że będziemy musieli tutaj zastanawiać nad wpisem, aby nie zaszkodzić "wydawcy". Wszystko zmierza w tym kierunku....
Chcę się mylić i gotowa jestem pod blatem stołu odszczekać swoje czarnowidztwo.

14.12.2017 14:22 observer

@WJ

Ja też się ucieszę, jeśli okaże się, że się myliłem. :-(

14.12.2017 14:25 Mariusz

Kiedy jakiś system jest zbyt skorumpowany wyzwalający wpływ może przyjść z zewnątrz :-)

14.12.2017 16:47 czyt

http://forsal.pl/transport/aktualnosci/artykuly/1091092,auta-elektryczne-wcale-nie-takie-ekologiczne-wychodza-na-jaw-ukryte-koszty.html
"Produkcja i utylizacja baterii oraz ekologiczne koszty wydobycia niezbędnego dla nich litu i kobaltu dewastują środowisko bardziej niż dieslowskie silniki."
" W skrajnym przypadku baterie te mogą nawet podwoić potencjał zagrożenia środowiska w porównaniu z emisją, jaką generują obecne silniki samochodowe".

14.12.2017 17:47 ad

Barow na Alasce- ociepla się w zawrotnym tempie

"Jedno z amerykańskich miast odnotowało tak duże wzrosty temperatur, że algorytmy uznały to za błąd w pomiarach. Okazało się jednak, że są one prawdziwe."

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,22782381,nawet-komputer-nie-uwierzyl-w-pomiary-z-tego-miasta-na-alasce.html

14.12.2017 18:45 observer

Wszystko dla naszego dobra. Wielki Brat będzie dbał, żebyśmy nie czytali złych rzeczy i kroczyli ścieżką prawdy.

Piszę ten komentarz, póki jeszcze można coś komentować

http://wyborcza.pl/7,155287,22722872,panstwo-cenzuruje-internet-prawo-do-blokowania-stron-maja.html

"Państwo cenzuruje internet. Prawo do blokowania stron mają dostać KNF, UOKiK i UKE"

14.12.2017 20:42 Krychu

Observer - Pamiętasz jak płakałes , ze PiS anulowal kontrakty na francuskie Caracale?
Co się okazuje że 75% tych maszyn we francuskiej Arki jest nie sprawnych.
Więc przestań tu belkotac o wielkim bracie i zacznij przepraszać za swoje wygłupy tu na forum

14.12.2017 21:34 observer

@Krychu
"Observer - Pamiętasz jak płakałes [...]"

Nie pamiętam, jak płakałem.


@Krychu
"PiS anulowal kontrakty na francuskie Caracale? "

Napisz lepiej, czy mamy śmigłowce?


@Krychu
"Co się okazuje że 75% tych maszyn we francuskiej Arki jest nie sprawnych. "


Sprawdzam!

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/caracale-francuskiego-wojska-w-wiekszosci-nie-lataja,798566.html

"Cała afera nie dotyczy jednak samych H225M, ale całości systemu utrzymania gotowości samolotów i śmigłowców. Dlaczego więc caracale wykazują się wyjątkowo niską gotowością do lotu i gwałtownie wzrosły koszty ich obsługi? - Trzeba pamiętać gdzie i w jaki sposób są wykorzystywane - zaznacza Cielma. Miały trafić do muzeum, muszą dalej ratować ludzi. Tak zgotowaliśmy sobie kryzys Mówiono, że... czytaj dalej » H225M Caracal we francuskim wojsku służą głównie siłom specjalnym. - Bardzo często operują w Afryce, która jest bardzo specyficznym regionem - tłumaczy ekspert. Śmigłowce latają tam często na małych wysokościach w dużym zapyleniu. Znacznie przyśpiesza to zużycie silników i na przykład wymusza szybszą wymianę filtrów, które wyłapują cząsteczki pyłu. - Konieczna jest częstsza obsługa, co w połączeniu z intensywną eksploatacją oznacza duże koszty - mówi Cielma. Co istotne, w swojej wypowiedzi minister Parly podkreśliła, że gotowość wszystkich maszyn do służby w rejonach prowadzenia działań (poza granicami Francji), wynosi 80 procent. Oznacza to, że te wykorzystywane bojowo są sprawne, ale pochłaniają pieniądze i części zamienne w takim tempie, że nie wystarcza ich dla sił pozostawionych w kraju. Tam około 70 procent sprzętu ma stać w hangarach. Dodatkowo Francuzi mają stosunkowo mało caracali, bo nieco ponad 20. Im mniejsza flota maszyn, tym droższa i trudniejsza ich bieżąca obsługa. Standardową procedurą w wojsku jest tak zwana "kanibalizacja", czyli dla utrzymania jakieś grupy maszyn zdatnych do lotu wymontowuje się części z innych, bo można to zrobić od ręki, a nie czekać tygodniami czy miesiącami na przemielenie zamówienia na nowe przez administrację wojskową. Kiedy maszyn jest mało, to taki proceder jest trudniejszy. Przy intensywnej eksploatacji po jakimś czasie nie ma już czego "kanibalizować".

[...]

Podobne problemy jak Francuzi mają choćby Amerykanie. W USA na przykład flota latem tego roku alarmowała, że zdatnych do lotu jest tylko 38 procent jej podstawowych myśliwców F/A-18 Superhornet. W przypadku Korpusu Piechoty Morskiej ma to być tylko 26 procent. Pozostałe czekają na części zamienne, przeglądy i remonty. Przygotowanie odpowiedniej liczby samolotów, aby móc wysłać w morze lotniskowiec atomowy, ma oznaczać wymontowywanie części z tych maszyn, które stoją w bazach na lądzie. To efekt kilkunastu lat ciągłych wojen na całym świecie i obcięcia funduszy na bieżące utrzymanie. Niemieckie wojsko ma podobne problemy. W 2014 roku wyszło na jaw, że tylko 36 spośród 104 myśliwców Eurofighter w barwach Luftwaffe jest w pełni gotowych do walki. W przypadku śmigłowców CH-53 momentami zdatnych do lotu miało być osiem spośród 67. Podobne dane niedawno podawano na temat pojazdów opancerzonych, których większość formalnie też jest "niesprawna". "


http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/564760,caracale-francja-koszty-utrzymanie-ekspert.html

"Maciej Miłosz: 31,7 proc. śmigłowców caracal we francuskiej flocie w 2016 r. było gotowych do użycia. To dużo czy mało?

Juliusz Sabak: Jak na sytuację w jakiej operują, to całkiem niezły wynik. Bo np. uderzeniowe śmigłowce tiger miały w tym samym czasie tę gotowość na poziomie 25 proc. To i tak lepiej niż rok wcześniej, gdy oscylowała ona wokół 21 procent. A koszty ich serwisowania to niemało: rocznie półtora miliona euro za sztukę. Ale ta stosunkowo niska gotowość bojowa wynika z tego, że śmigłowce tiger i caracal biorą obecnie udział w operacjach bojowych w Afryce. Warunki dla nich są tam bardzo ciężkie: pył i wysokie temperatury robią swoje. Ten pierwszy niszczy przekładnie, zatyka silniki i powoduje znacznie wyższe niż zazwyczaj zużycie części zamiennych.

MM: Mimo to francuska minister obrona na łamach Les Echos narzekała na wysokie koszty eksploatacji i na to, że tylko 44 proc. całej floty śmigłowców i samolotów francuskich jest gotowa do akcji. Mówiła też o bardzo dużym wzroście tych kosztów.

JS: Powtórzę, ten sprzęt bierze udział w operacjach w Syrii, Mali czy Libii. To są misje bojowe. Dostarczenie części i ludzi do obsługi technicznej na miejsce zwielokrotnia koszt eksploatacji. Każda śrubka, zanim zostanie wkręcona, musi przelecieć tysiące kilometrów. Oczywistym jest, że taniej jest, gdy śmigłowce są na miejscu, we Francji.

[...]

MM: Ponoć w Iraku gotowość operacyjna naszych śmigłowców oscylowała wokół 30 proc., a w Afganistanie wokół 35 proc.

JS: Być może tak było, nie jestem w stanie tego potwierdzić. Wydaje się, że są to liczby porównywalne do francuskich. Ale o problemach z modernizacją i obsługą naszych statków powietrznych świadczą choćby przygody śmigłowców ratowniczych Anakonda, które zostały odebrane przez wojsko z opóźnieniem liczonym w miesiącach, a w niektórych przypadkach nawet latach. Warto też pamiętać, że żadne z naszych śmigłowców nie biorą obecnie udziału w działaniach wojennych. Za granicami są jedynie samoloty F – 16. Jeśli bylibyśmy na wojnie ta na pewno gotowość by spadła, a koszty radykalnie wzrosły. Dokładnie tak jak u Francuzów, czy właśnie podczas naszej misji w Afganistanie. "

http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-skandal-we-francuskiej-armii-az-75-proc-caracali-uziemionych,nId,2477176

"Znany dziennik ekonomiczny “Les Echos" podkreśla, że duża część dobrze funkcjonujących francuskich samolotów i helikopterów bierze udział w międzynarodowych interwencjach zbrojnych w rejonie Sahelu i Syrii. Spośród tych, które zostają w samej Francji, na chodzie jest więc tylko niecała jedna trzecia maszyn."

14.12.2017 21:46 observer

@Krychu

Dotarłem też do źródłowego tekstu w "Les Echoes".

https://www.lesechos.fr/industrie-services/air-defense/030999201509-disponibilite-des-avions-de-combat-parly-tape-du-poing-sur-la-table-2137342.php
https://archive.is/YKCMO

"En moyenne, le taux de disponibilité de la flotte aéronautique tourne depuis cinq ans autour de 44 %. Comme tout est fait pour que les aéronefs fonctionnent au mieux sur les théâtres d'opérations, cette disponibilité s'élève bien à quelque 80 % au Sahel ou en Syrie, mais tombe à moins de 30 % en métropole."

Oznacza to, że średnio jest 44%, przy czym priorytet mają maszyny, które działają na wojnie (Syria, Sahel - dla przypomnienia to są tereny pustynne). Tam dostępność wynosi około 80% kosztem maszyn w kraju.

I na koniec

"L'exemple du secteur civil

Chez Airbus Helicopters, on se déclare prêt à faire des contrats globaux de soutien, incluant la fourniture des pièces, la réparation des équipements, le support technique et la maintenance des appareils. Le groupe le fait déjà pour l'armée australienne et affiche une disponibilité de plus de 60 % de ses NH90 et de plus de 50 % pour les Tigres."


Link do tłumaczenia źródłowego tekstu: https://archive.is/y5wUm

@Krychu

Powiedz mi, jaka jest dostępność polskich maszyn?

Oczywiście dostępność helikopterów, których nie ma wynosi 0%.

14.12.2017 23:58 observer

Miliardy strat wynikających z AGW

https://www.ncdc.noaa.gov/billions/overview

"In 2017 (as of October 6), there have been 15 weather and climate disaster events with losses exceeding $1 billion each across the United States. These events included 1 drought event, 2 flooding events, 1 freeze event, 7 severe storm events, 3 tropical cyclone events, and 1 wildfire event. Overall, these events resulted in the deaths of 282 people and had significant economic effects on the areas impacted. The 1980–2016 annual average is 5.5 events (CPI-adjusted); the annual average for the most recent 5 years (2012–2016) is 10.6 events (CPI-adjusted).

For the first 9 months (Jan-Sept) of 2017, the U.S. has experienced 15 separate billion-dollar weather and climate disasters. 2017 ties the record year of 2011 for the most (15) billion-dollar disasters for the year to date. The record number of billion-dollar disasters for an entire calendar year is 16 events set in 2011. The 2017 events include two floods, a freeze, seven severe storms, three tropical cyclones, a drought and wildfire - collectively causing 282 fatalities."

15.12.2017 13:21 PL

Cykl Raportów BŹEP. "Kierunki rewitalizacji technologiczno-systemowej sieci elektroenergetycznych na mono rynku energii elektrycznej OZE i rynkach energii uzytecznej"

http://www.cire.pl/pokaz-pdf-%252Fpliki%252F2%252F2017%252Fkierunki_rewitalizacji_technologiczno___systemowej_sieci_elektroenergetycznych.pdf

15.12.2017 13:58 ad

Research shows that certain facts can still change conservatives’ minds

But it’s political corruption, not public opinion that’s blocking American climate policy

https://www.theguardian.com/environment/climate-consensus-97-per-cent/2017/dec/14/research-shows-that-certain-facts-can-still-change-conservatives-minds

przedwczoraj o 7:02 Albatron

Kolejny głos który utwierdza mnie w przekonaniu, że katastrofa jest nieunikniona.

James Lovelock: 'enjoy life while you can: in 20 years global warming will hit the fan'

https://www.theguardian.com/theguardian/2008/mar/01/scienceofclimatechange.climatechange?CMP=share_btn_tw

przedwczoraj o 13:43 ad

"Aż o 50 procent wzrosła w minionym roku moc zainstalowana w elektrowniach fotowoltaicznych, osiągając ponad 74 Gwp – wynika z tegorocznego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA). Tym samym fotowoltaika stała się najszybciej rozwijającym źródłem energii na świecie w 2016 roku. Pierwszy raz w historii fotowoltaika notowała najszybszy wzrost mocy przyłączonej deklasując inne źródła energii."

https://innogy.forbes.pl/pradu-z-oze-bedzie-tyle-ile-zuzywaja-niemcy-indie-i-chiny/24kbcm8

przedwczoraj o 18:21 Krychu

Observer - polska nie ma helikopterów, ponieważ poprzedni rząd w ramach, kolesiostwa wolał zamówić, badziewne maszyn.
Masz cos z natretnego i upartego sprzedawcy. Nawet jak wie, ze jego produkt jest badziewne to i tak będzie bo zachwalal

wczoraj o 11:59 bojesie

pomimo cenzury i że się boje https://www.youtube.com/watch?v=oF-9849XoMc

wczoraj o 14:09 ad

"Polskie górnictwo trzeba nie tylko zabezpieczać, ale i rozwijać, nawet jeśli trendy gdzie indziej są inne, bo stan górniczy będzie Polsce potrzebny nie przez dziesięciolecia, ale setki lat."

https://oko.press/prezydent-duda-gornictwo-trzeba-rozwijac-bedzie-nam-potrzebne-setki-nawet-rzad-pis-mowi-najwyzej-o-30-latach/

wczoraj o 15:33 observer

@Krychu
"polska nie ma helikopterów, ponieważ poprzedni rząd w ramach, kolesiostwa wolał zamówić, badziewne maszyn."

Poprzedni rząd (Szydło) w ramach kolesiostwa zamówił badziewne maszyny, które na razie nie zostały jeszcze dostarczone.

@bojesie

Nie bój nic. Nie jesteś jedynym altmedowym oszołomem.

wczoraj o 21:13 observer

Smog.

Sezon smogowy 2017/18 w pełni.

A norm dla jakości paliw jak nie było tak nie ma.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,22797288,czeka-nas-fatalna-jakosc-powietrza-w-wielu-polskich-miastach.html

"Smog zagości w wielu polskich miastach. W ciągu kilku najbliższych dni jakość powietrza znacznie się pogorszy - ostrzega synoptyk.

Uwaga na smog! Jakość powietrza w wielu regionach Polski już jest bardzo zła. Wszystko przez brak wiatru.

Teraz szybko pogarsza się jakość powietrza. Dzieje się tak z powodu wyżu, w którym ustał wiatr, wróg zanieczyszczeń. W niektórych miastach już jest #smog, a bezwietrznie będzie przez kilka dni

- ostrzega synoptyk Tomasz Wasilewski z TVN Meteo."

o godz. 12:21 ad

"Tu był raj. Teraz okolica wygląda jak strefa wojny."
Pożary w Kalifornii

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/56,114881,22797802,pozary-w-kalifornii-tu-byl-raj-a-teraz-wyglada-jak-strefa.html

11 minut temu AL

Discovery of "Shockingly High" Levels of Aluminum in Brains of Individuals with Autism Suggests Link with Aluminum-Containing Vaccines

http://info.cmsri.org/blog/-discovery-of-shockingly-high-levels-of-aluminum-in-brains-of-individuals-with-autism-suggests-link-with-aluminum-containing-vaccines

Study Shows Evidence of Inflammatory Cells Loaded with Aluminum Crossing the Blood-Brain Barrier and Meningeal Membranes

(November 27, 2017) Staffordshire, UK -- A new study published in the Journal of Trace Elements in Medicine and Biology provides the strongest indication yet that aluminum is an etiological agent in autism spectrum disorder (ASD), according to researchers at Keele University in England.

The study used transversely heated graphite furnace atomic absorption spectrometry to measure, for the first time, the aluminum content of brain tissue from five donors who had died with diagnoses of ASD. The results showed the donors to have had some of the highest values of aluminum yet measured in human brain tissue.

The mean (standard deviation) aluminum content across all five individuals for each lobe were 3.82(5.42), 2.30(2.00), 2.79(4.05) and 3.82(5.17) mg/g dry wt. for the occipital, frontal, temporal and parietal lobes respectively. Previous measurements of 60 brains from humans not diagnosed with ASD showed an average content of 1 mg/g dry wt. of brain tissue.

“One has to wonder why aluminum in the occipital lobe of a 15-year-old boy with autism would be a value that is at least 10 times higher than what might be considered acceptable for an elderly adult?” said Christopher Exley PhD, Professor in Bioinorganic Chemistry and author of the study. Another ground-breaking study by Exley and his team, published earlier in the year, identified similarly high levels of aluminum in the brains of individuals who died of familial Alzheimer’s disease.

...

“The research does not infer that Al is a cause of autism, “said Exley, who also authored Human Exposure to Aluminum. “But these very high concentrations of a neurotoxin in brain tissue are not going to be benign and will contribute to neurodegeneration in affected tissues.”

This study was funded by the Children’s Medical Safety Research Institute, a 502(c)3 nonprofit organization dedicated to funding independent research into the causal factors behind today’s epidemic of childhood chronic illness and disability.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto