Organizacje kościelne nie chcą węgla

40 katolickich instytucji katolickich kończy inwestycje w paliwa kopalne, w tym bank katolicki i Asyż – miasto papieża Franciszka. To największa tego typu deklaracja złożona dotychczas przez organizacje kościelne.

W rocznicę śmierci Św. Franciszka oraz wigilię rozpoczęcia jego postu, ogłoszono największe tego typu wystąpienie organizacji katolickich z 5 kontynentów, reprezentujących bardzo zróżnicowane podmioty – od miejsc kultu, przez archidiecezje, uniwersytety, zakony, instytucje charytatywne po kościelne organizacje finansowe.

Także miejsce tak ważne i symboliczne dla społeczności katolickiej - Asyż, dołącza do akcji. W tym umiejscowione w nim instytucje, samorząd oraz Sacro Convento, kompleks klasztorny w którym przechowywane są szczątki Św. Franciszka. Wraz z Asyżem, w dezinwestycje włącza się m.in. także tamtejsza 80 tysięczna diecezja.

Do przywódców duchowych dołącza także biznes. Jest wśród nich niemiecki bank „Kościoła i Caritasu” (Bank für Kirche und Caritas eG), dołączający do procesu dezinwestycji jako jeden z pierwszych banków katolickich. Wtóruje mu Oikocredit, ekumeniczna instytucja finansowa i jedna z największych na świecie instytucji finansujących mikroinwestycje – wraz z 12 innymi belgijskimi podmiotami.

Jak powiedział Tomás Insua, dyrektor Globalnego Ruchu Katolickiego na rzecz Klimatu, inicjator akcji: „To wielki powód do radości. Te instytucje przecierają szlaki dla takich podmiotów jak na przykład Bank Światowy. Liczymy, że liderzy zauważą, że katolicki ruch odchodzenia od paliw kopalnych ogromnie zyskał na sile.”

Polskim akcentem jest włączenie w akcję Zgromadzenia Sióstr Szkolnych z Notre Dame, obecnego także w Polsce. Ze względu na mającą się odbyć w przyszłym roku w Polsce Konferencję klimatyczną ONZ (3-14 grudnia 2018 r. Katowice), padł też pomysł symbolicznej pielgrzymki do Polski z tej okazji. Biskup Gubbio, miasteczka będącego „drugim domem” Św. Franciszka, wspierający ten ruch, Mario Ceccobelli, chciałby zorganizować takie symboliczne wydarzenie jako gest poparcia dla ekologicznego ruchu chrześcijańskiego.

Czytaj dalej na REO.pl

Komentarze

17.11.2017 22:56 Ludomir

Cóż lepiej późno niż wcale. Chrześcijańska wiara i etyka nie tylko nie potrafiła przeciwstawić się kultowi pieniądza, ale świetnie z nim koegzystowała. Jej znaczący udział w zagładzie nie ulega najmniejszej wątpliwości. Jak sądzą niektórzy chrześcijanie najważniejsze jest by w chwili śmierci mieć wiarę, zatem nie dziwi porzucenie przez Franciszka złotego cielca nieodnawialnych źródeł energii. Współczuję naszym chciwcom, którym wydaje się, że można pogodzić zbawienie z luksusowym życiem i przyjemnością czerpaną z mordu braci mniejszych. Kościół okrutnie się obchodzi z swoimi polskimi kapłanami wskazując, że bogactwo, splendor i traktowanie ziemi jak łupu hordy grabieżców jest śmiertelnym grzechem. Polski kościół ma dwa oblicza. Jedno jest bezgraniczną i bezwarunkową miłością do świata stworzonego i emanacją postawy Chrystusa, który składa ofiarę z życia dla naszego zbawienia. Drugie jest kultem pieniądza jako miarą wszelkiej wartości z chciwością jaki cnotą oraz myślistwem jako wyrazem miłości do braci młodszych.

18.11.2017 3:04 gupol(szukam w OZE)

"Chrześcijańska wiara i etyka nie tylko nie potrafiła przeciwstawić się kultowi pieniądza, ale świetnie z nim koegzystowała."

i nic dziwnego. każda zorganizowana religia to tylko emanacja ludzkiej żądzy dominacji i posiadania władzy nad innymi w danej populacji.

18.11.2017 8:30 Ludomir

@Gupol
to nie prawda poczytaj o Katarach czy Buddystach

18.11.2017 10:01 Mariusz

Religie to narzędzia. Każdy używa ich do tego co ma ochotę zrobić. Jeden ma ochotę komuś przypierniczyć i dla niego chrzescijaństwo będzie zawierało sugestie o sensie walki z tym kimś. Drugi ma skłonności do chronienia innych i w tym samymchrześcijaństwie dostrzeże sugestie zupełnie inne.

Ale też oczywiście to działa w obie strony znaczy się kiedy wchodzimy w religie to nie tylko ją współkształtujemy ale wchodzimy w jej strefe spływów i jesteśmy przez nia kształtowani

18.11.2017 10:02 Michał

@LUDOMIR
Wyjąłeś już drzazgę ze swojego oka ?

18.11.2017 10:02 Mariusz

Czytałe wczoraj art w Polityce z 2016r na temat domów energooszczednych i występował w nim niejaki dr Ludomir D. :-))))
Ciekawe jak się sprawuje dom z kolektorem na dachu co gromadzi ciepło na zimę pod ziemią??? :-)

18.11.2017 17:02 Wojtek Sz.

Myślę, że taki dom się dobrze sprawdzi. Tak jak i ściany kolektorowe u jednego z deweloperów i odzyskwy ściekowe. Nowości tworzą się po cichu.

18.11.2017 17:20 Ludomir

@Michał
Belkę jak we własnym
@Mariusz
udało się zakumulować energię z lata na zimę bez użycia pompy ciepła a przy okazji o 20% zwiększyć produktywność PV niestety nie jest to szybko zwrotna inwestycja ze względu na wysoki koszt kolektorów PVT i sond HeliX . Dziś koszt instalacji pokrywającej 100% zapotrzebowania na energię domu dla 4 osobowej rodziny o pow. 140m2 i EU=7kWh/m2/rok to wydatek mniejszy niż 50kzł

18.11.2017 18:16 Mariusz

Ludomir
nie rozumiem dlaczego nie zastosować prostego pieca za 5kZł na pellet z biomasy?? Na dodatek zostanie sporo na system PV albo kawałek działki na własny ogródek.

19.11.2017 8:10 Rafał

@Ludomir napisał
"Cóż lepiej późno niż wcale. Chrześcijańska wiara i etyka nie tylko nie potrafiła przeciwstawić się kultowi pieniądza, ale świetnie z nim koegzystowała. Jej znaczący udział w zagładzie nie ulega najmniejszej wątpliwości"

Ten cytat to z której książeczki partyjnej? Mógłbyś podać tytuł.
Każdy imam się z tobą zgodzi.
Dlatego jak najszybciej przerobić kościoly na meczety i po problemie.
Oj biedni durnie, róbcie tak dalej a wasze dzieci będą biły czołem w asfalt.
Nasi starsi bracia w wierze finansują neomarksistów gdyż nienawidzą katolicyzmu ich pieniądze jak widać są dobrze wydane.
Man nadzieję że Kościół przeżyje apostatę Franciszka.

19.11.2017 11:51 smog

@Mariusz
"Czytałe wczoraj art w Polityce z 2016r na temat domów energooszczednych i występował w nim niejaki dr Ludomir D. :-))))
Ciekawe jak się sprawuje dom z kolektorem na dachu co gromadzi ciepło na zimę pod ziemią??? :-)"
O takie domy powinieneś spytać ministra od budownictwa. On dysponuje siecią instytutów naukowych, uczelni itp. i jest utrzymywany z twoich podatków. A skoro Ludomir podzielił się swoimi prywatnymi doświadczeniami wypadało by
podziękować.

19.11.2017 14:29 Ludomir

@Mariusz
uklad kolektory PVT + zasobnik gruntowy na sondach Helix w pełni potwierdził założenia, tzn Cała energia do ogrzewania zimą ze słońca latem. Pozostaje sprawa kosztów.
proponowane rozwiązanie jest istotnie tańsze a oto dlaczego nie pelety
W rachunku który przedstawiłem koszt pompy ciepła powietrze powietrze do CO, CWU i chłodzenia to 12kzł. W tej cenie mamy klimatyzację przy energooszczędnym domu jej brak oznacza, że nie jest przeznaczony dla chorych i starych.
Proponowana przez Ciebie instalacja to jak rozumiem nowoczesny piec na pelet w cenie 5kzł. Zatem koszt energii na w/w potrzeby to CO 7*140=980kWh i około 3000kWh na CWU. Przy minimalnym koszcie pelet 0,15zł/kWh i maksymalnej średnio sezonowej sprawności systemu 80% (980+3000)*0,15/0,8=746 zł
Licząc 15 letni czas życia pomp i pieca mamy roczne koszty ogrzewania (5000+15*746)/15=1079zł. Do tego nalży dodać koszt chłodzenia i pracy własnej.
Przy pompie ciepła koszt (12000)/15=800zł

19.11.2017 14:54 Ludomir

@Rafał
Jak zapewne wiesz prawdziwe zagrożenie to nie partie tylko tajne stowarzyszenia typu Iluminaci. Zatem jeśli to cytat, to z tajnego dokumentu, więc nie mogę Ci podać tytułu.
Faktycznie islam ma mniej za uszami, bo wyklucza oprocentowanie kredytu, praprzyczynę zagłady.
Jeszcze nigdy pokłony, przyklęki i inna gimnastka nie szkodziła dzieciom. Podobnie jak ta czy inna religia. Czego nie można powiedzieć o ideologiach, instrumentalnie wykorzystujących religie jak ISIS czy Ruch Narodowy.
Z twoich licznych wypowiedzi na tym portalu wynika, że nie tylko nie jesteś Katolikiem, ale nawet Chrześcijaninem odrzucając fundament doktryny, którym jest naśladowanie drogi Jezusa i miłość bliźniego. Zatem twoje nadzieje dotyczące przeszłości Kościoła dotyczą zapewne czego innego niż potoczne znaczenie słowa Kościół. Jeśli zaś chodzi o Katolików to poza Starym i Nowym Testamentem źródłem ich wiary są oficjalne dokumenty Kościoła Katolickiego. Z nich wynika, że choć Papieża wybierają Kardynałowie to kieruje nimi Duch Święty. Zatem jeśli kiedykolwiek byleś Katolikiem to dzisiaj, odrzucając naukę Franciszka, jesteś apostatą.

20.11.2017 7:39 papa ohara

Pojawiły się już nowe dane z Carbon Atlas:

http://www.globalcarbonatlas.org/en/CO2-emissions

p.s. Jeśli spojrzeć na emisje Niemców za ostatnie 3 lata to wygląda to tak:
2014 - 795 MtCO2
2015 - 792 MtCO2
2016 - 802 MtCO2
Wygląda więc na to, że Wungiel Wende ma się u nich całkiem nieźle.

20.11.2017 14:52 PIT

@PAPA OHARA

Nie może być inaczej, skoro Niemcy są bardziej przeludnieni od Polski to muszą więcej węgla spalać.

Gdyby w Niemczech było 5 mln, w Polsce 5 mln to zużycie węgla by znacząco spadło jak i problem smogu podejrzewam też by się rozwiązał.

Po prostu ludzi jest za dużo na danym terenie.

21.11.2017 1:44 gupol(szukam w OZE)

@pit
wow, plejarański geniusz w pełnej krasie. a gdyby ciocia miała wąsy to by była wujkiem. ty zaś, gdybyś miał trochę rozumu w głowie to byś nie tracił czasu na takie idiotyczne gdybania.

21.11.2017 2:42 gupol(szukam w OZE)

@ludomir
no katarzy to ciekawa sekta manichejska. szkoda że szybko została zniszczona przez papiestwo. ale sam kataryzm to wg mnie wynaturzenie i przesadyzm. nawet gdyby cała europa przeszła na kataryzm to albo zostałaby szybko podbita przez islam albo zwyczajnie by wymarła.
w co wierzyli ci dobrzy ludzie?
"Katarzy wierzyli, że świat materialny został stworzony przez złego Boga lub szatana, toczącego walkę z Bogiem dobrym, stwórcą świata duchowego.
Według katarów szatan (lub zły bóg) stworzył ciała ludzkie. Obiegowa opinia mówi, że stworzył on również seksualność, co doprowadziło do niechęci katarów wobec instytucji małżeństwa. W rzeczywistości katarzy sprzeciwiali się małżeństwu, gdyż przyczyniało się ono do narodzin dziecka, które jako fragment świata materialnego było złe. Wśród wyznawców kataryzmu występował nakaz całkowitej wstrzemięźliwości seksualnej, obowiązywał jednak tylko „doskonałych”.
Katarzy byli jaroszami, gdyż zwierzęta rozmnażały się drogą płciową, zatem były ich zdaniem nieczyste. Jedli ryby, gdyż w tamtych czasach uważano, że są jednopłciowe i nie występuje między nimi żaden „grzeszny” akt. Uważali oni, że dusza ludzka może wcielić się tylko w zwierzęta ciepłokrwiste. Ryby do nich nie należały i zakaz ich nie obowiązywał."

zresztą i tu obowiązywał podział na "wyznawców" i "doskonałych", przy czym zapewne mało kto chciałby awansować w tej religii bo owa ich doskonałość zazwyczaj kończyła się samobójstwem najczęściej w postaci śmierci głodowej.
kataryzm to faktycznie zwycięstwo ducha nad ciałem. dziś istnieje pod nazwą anoreksja.

co do buddyzmu to do końca nie wiadomo czy mozna to nazwać religią. ale niezaleznie od tego mnisi buddyjscy oraz klasztory są przeciez utrzymywane przez wiernych. buddyjskie duchowieństwo jednak ma spore przywileje w społecznościach gdzie "dominuje". choćby w tybecie.
no i co ciekawe tybet przed dominacją buddyzmu był prawdziwym azjatyckim imperium, a buddyzm uwikłał się tam w kwestie posiadania własności i walkę o władzę co w znacznym stopniu przyczyniło się do upadku tego imperium w IX w.
duchowosć to immanentna cecha ludzkiego umysłu ze wszystkimi jego negatywnymi cechami. dlatego też żadna "religia" nie jest od nich wolna.
natomiast jaki jest "dopuszczalny" stopień ich obecności w religiach to już kwestia do dyskusjii,

21.11.2017 8:02 Rafał

@Ludomir
Muszę Ci podziękować. Bo dzięki odpowiedzi którą udzieliłeś mi zaczynam coraz bardziej rozumieć mentalność i totalne zaoranie świadomości współczesnego Europejczyka.

Zawsze zastanawiałem się jak to jest że feministki tak bardzo pragną islamu a tak nienawidzą katolicyzmu przy całym podmiotowym traktowaniu kobiet przez islam. Jeszcze za bardzo nie rozumiem tej ich wściekłości i agresji, chociaż znam jej wytłumaczenie. Elementy układanki zaczynają coraz bardziej do siebie pasować.

21.11.2017 12:16 smog

Zaraz, zaraz czy ja dobrze rozumuję czyżby Ludomir zbudował dom który nie emituje ani smogu ani CO2 ?

21.11.2017 15:11 CZORNYJ

@GUPOL czy taka szkoda ? Stary testament interpretowali na opak jako zapis woli "demiurga" który miał czelność uwięzić ich anielskie dusze w materialnych ciałach . Dziesięć przykazań też .
Wiadomo że historie piszą zwycięzcy ale dziwnym trafem gdzie się nie pojawiali "dobrzy ludzie" tam zaraz krew płynęła strumieniami . Doniesienia o mordach , zamurowywaniu ludzi żywcem za nie przestrzeganie ichnich postów i biciu ciężarnych kobiet pałkami aż nie poroniły . Plus oczywiście zwykły bandytyzm w pseudoreligijnej otoczce .
Dzisiaj tych sekciarzy wybielają te same "autorytety" które bredzą o milionach ludzi spalonych przez inkwizycje za czary . Podobnie ktoś z bieżących politycznych pobudek będzie pewnie kiedyś próbował wybielać isis .
Gdyby nadal istnieli i wyciągnęli łapy po moją rodzinę to bym miała tyle litości ile Kurdyjki i Syryjki dla islamistów .

21.11.2017 19:09 Ludomir

@SMOG
a dokladniej dom generujący dużą energii elektrycznej netto ponad wszystkie potrzeby własne

21.11.2017 19:10 Ludomir

zabrakło słowa60 nadwyżkę

21.11.2017 22:53 smog

@Ludomir
łatwo obstawić dom fotowoltaiką , trudność to magazynowanie energii. I że to niby zimą bierze ciepło z ziemi a prąd z akumulatorów czy z sieci ?

22.11.2017 3:25 gupol(szukam w OZE)

@czornyj
no tego nie wiedziałem. myslałem że katarzy byli tylko niewinnymi ofiarami a nie sprawcami;) cóż, widać ekstremizm dopada każdą religię. tym bardziej trzeba się mieć na baczności;)

22.11.2017 17:47 Ludomir

@Smog
Na dachu jest 10kW w kolektorach PVT ponad to jest turbina o pionowej osi 2,5kW i akumulatory około2kWh ale tego już nie jestem pewien. Szczegółowe badania miała robic PŚ w Kielcach i ŚCITT.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto