Skamielina Dnia dla Polski za utrudnianie negocjacji w zakresie EU ETS

Już drugiego dnia szczytu klimatycznego w Bonn (COP23) Polska dostała niechlubną nagrodę, zyskując tytuł „Skamieliny Dnia”. Wyróżnienie otrzymała za próbę przekształcenia głównego narzędzia służącego redukcji emisji gazów cieplarnianych, czyli EU ETS, w program subsydiowania węgla.

W środę, 8 listopada unijni prawodawcy powinni osiągnąć porozumienie w sprawie przebudowy europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS), nowelizując regulacje, które mają służyć ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych w sektorach przemysłu i energetyki w latach 2020-2030. Teoretycznie środki generowane przez EU ETS powinny wspierać biedniejsze państwa Europy Środowo-Wschodniej, by mogły przeprowadzić transformację i przejść na czystą energię. Jednak w praktyce są obecnie wykorzystywane do subsydiowania paliw kopalnych. Przepisy dotyczące przeznaczenia środków z EU ETS pozostają punktem spornym w negocjacjach pomiędzy Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją, które trwają od kilku miesięcy w ramach tzw trilogu.

Polska stara się utrudnić cały proces i walczy przeciwko wszelkim rozwiązaniom, które mogłyby w przyszłości wykluczyć węgiel z tych funduszy. Wnioskuje też o ich dalsze zwiększanie oraz przeciwstawia się zmniejszaniu darmowych przydziałów emisji dla sektora energetycznego. Jeśli Polsce uda się osiągnąć ten cel, środki ETS dla państw Europy Środkowo-Wschodniej sięgną poziomu 35 miliardów euro i staną się największym systemem dotacji węglowych w historii.

“Takie stanowisko jest nie do przyjęcia. Polska, jako gospodarz przyszłorocznego szczytu klimatycznego, powinna dać przykład innym krajom, zwiększając swoje wysiłki na rzecz redukcji gazów cieplarnianych, a nie szukać sposobów, by wspierać przestarzałą, kosztowną i nieefektywną energetykę opartą na węglu. Tymczasem, gdy w Bonn trwa szczyt klimatyczny, w Polsce parlament proceduje projekt ustawy rynku mocy, który jest niczym innym jak kolejnym sposobem dotowania paliw kopalnych. Kolejne miliardy w znacznej części wyjęte z kieszeni obywateli i przedsiębiorców zostaną przeznaczone na węgiel – stwierdza Krzysztof Jędrzejewski z Koalicji Klimatycznej.

Oprócz Polski „Skamielinę Dnia” wręczono wczoraj również Australii za kontynuowanie wsparcia dla paliw kopalnych. Władze Queensland zamierzają przekazać kopalni Adani aż 1 mld dolarów z budżetu państwa. Przeznaczone środki sprawią, że stanie się ona największym obiektem tego rodzaju w Australii, emitującym 3 razy więcej gazów cieplarnianych niż średnio produkuje całe Nowe Delhi. Jak podkreślają przedstawiciele Fiji oraz innych państw wyspiarskich: ta decyzja będzie miała dla wszystkich katastrofalne skutki, których nie będzie można już odwrócić.

Pierwszy raz nagrodę „Skamielinę dnia” przyznano podczas negocjacji klimatycznych w 1999 roku w Bonn. Przedsięwzięcie zainicjowała grupa organizacji pozarządowych. Co roku podczas szczytu klimatycznego Climate Action Network (CAN) nagradza kraje, które najbardziej spowalniają postęp w negocjacjach lub utrudniają implementację porozumienia paryskiego. Climate Action Network jest zrzeszeniem 1100 organizacji pozarządowych z całego świata, które działają wspólne w celu zapobiegania wywołanym przez człowieka zmianom klimatu dla dobra ludzi i środowiska.

Źródło: Koalicja klimatyczna

Komentarze

09.11.2017 9:22 papa ohara

Jeśli chodzi o skamielinę dnia przyznaną Australii za wspieranie budowy kopalni Carmichael w niecce Galilee Basdn przez indyjską grupę Adani to tutaj więcej informacji na ten temat:

http://ecoreporters.pl/2017/kopalnia-gigant-wegla-brunatnego-w-australii/

Z tego co widać na zdjęciach satelitarnych pas startowy przy powstającej tam kopalni mają już gotowy:

https://www.google.pl/maps/place/Galilee+Basin/@-22.0204216,145.9860492,5829m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x6bcd6da3825c627f:0x320978e784d0ffe9!8m2!3d-22.0023938!4d145.9976224

09.11.2017 14:25 logic

A ile elektrowni węglowych mają Niemcy a ile ma Polska ?

10.11.2017 2:50 gupol(szukam w OZE)

tyle że nie wolno o tych elektrowniach mówić. tak jak o niemieckich obozach śmierci;p

10.11.2017 7:52 Jacuś

Cała ta sytuacja to jest jakaś tragikomedia w kilku aktach. Sztuka już się rozpoczęła, aktorzy są na scenie i akcja wartko pomyka do przodu. Cieszmy się jednak, mamy miejsca w pierwszym rzędzie. Niestety najprawdopodobniej drzwi wyjściowe z widowni, już zostały zamknięte na amen.

10.11.2017 9:28 Wojtek Sz.

A ile elektrowni węglowych mają Niemcy a ile ma Polska ?

Nie ma to wiele do rzeczy, poza tym, że każdy truje. Ważne, aby każdy się starał. Na razie na widzę, że Niemcy się starają nieco bardziej niż my. 25% prądu z OZE, kontra Polskie niecałe 12%.

10.11.2017 9:35 Kloszard

Niemcy powinni swoje elektrownie zamknąć. Niestety w międzyczasie zamknęli wszystkie jądrowe. Niezbyt to racjonalna decyzja. Na pierwszy ogień powinny pójść elektrownie węglowe. Powinni zamknąć wszystkie najpóźniej do 2020 roku.

10.11.2017 14:01 observer

Ależ oburzenie ?! Zaczęło się liczenie elektrowni, jednak nie widziałem, by antylogic podał liczbę (a powinien, skoro zaczął).

Przecież nikt Polsce nie każe zamykać elektrowni węglowych. Możemy otwierać nowe i zresztą rząd zapowiedział, że to zrobi. Rząd ma zamiar otwierać nowe kopalnie oraz budować nowe elektrownie węglowe i nikomu nic do tego. Rząd sam robi kuku Polsce, o czym się w niedalekiej perspektywie sami przekonamy.

Inną kwestią jest fakt, że cofnie to gospodarczo i ekonomicznie Polskę o dziesiątki lat. Ale to my - Polacy - osądzimy za to obecne władze. My, historia i kolejne pokolenia (Logic to nie dotyczy, bo on jako wierzący w reinkarnację liczby na kolejne życie jako np. padalec).

A w kwestii samego artykułu: skamielina nie jest za liczbę elektrowni tylko za próbę subsydiowania spalania węgla z funduszy przeznaczonych na rozwój OZE. Jakoś nie słyszałem, by Niemcy chcieli pieniądze z OZE przeznaczyć na elektrownie.

16.11.2017 3:40 gupol(szukam w OZE)

@obserwer
"Rząd sam robi kuku Polsce, o czym się w niedalekiej perspektywie sami przekonamy."

pożyjemy zobaczymy. ale raczej w robieniu kuku polsce poprzedniej ekipie nie dorówna;p

zresztą te twoje politykowanie to tylko o kant d... potłuc. problem leży całkiem gdzie indziej - w fizyce i technice ale oczywiście politykowanie to jedyna pasja prawdziwych polaczków.

16.11.2017 3:59 gupol(szukam w OZE)

@obserwer
"Ale to my - Polacy - osądzimy za to obecne władze. My, historia i kolejne pokolenia"

ta. jak zobaczę poprzednie władze na szubienicach za 8 lat złodziejstwa, obrzydliwych przekrętów i zbrodni ( o kłamstwach i cynizmie nie wspomnę) zamiast na marszach protestacyjnych i w sejmie to może i ci uwierzę. a na razie to wiesz.

zatem i ty nie feruj już wyroków historii i następnych pokoleń. możliwe że właśnie okres obecnych rządów zapisze się w historii jako szczyt rozwoju ekonomicznego tego kraju. bo już za parę lat może zacząć brakować ropy a wtedy wszystko się posypie a oze, o ile się sprawdzą, "cofną" nas i całą europę o te dziesiątki lat. nie dziw się więc że nikomu się do tego nie spieszy.
zatem nawet jeśli obecna "prawica" dorówna "lewicy" w degeneracji to kara za zbrodnię wcale nie jest pewna.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto