Nasza zielona świadomość. Pożar i pozew

Czy ośmioletnie dziecko może być świadome zagrożeń wynikających ze zmian klimatu? Najwidoczniej. W niektórych krajach europejskich ochrona środowiska naturalnego oraz przyczyny jego dewastacji nie są tematem tabu, a świadomość społeczna jest zaskakująco wysoka. Grupa dzieci w Portugalii właśnie przymierza się do pozwania 47 krajów członkowskich Rady Europy za emisję gazów cieplarnianych, która doprowadziła do dewastujących pożarów w tym kraju. Wśród wielu zdziwień, z którymi spotkała się, w czasie zakończonej podróży na Północ Afryki i Południe Europy Agata Skrzypczyk z REO.pl, to było jednym z większych.

Jak przystało na grupę dzieci i nastolatków, środki na pokrycie kosztów procesowych zbierają w równie innowacyjny i nowoczesny sposób, bo za pomocą kampanii crowdfundingowej w Internecie. Czy edukacja w Polsce pozwala na podobną świadomość społeczną? Czy nie powinniśmy zwrócić znacznie większej uwagi na edukację młodego pokolenia w zakresie zmiany klimatu, bo przecież to właśnie te pokolenie ma największą szansę na wpływ i zmianę dotychczasowego paradygmatu.

Według portugalskiego instytutu meteorologicznego, kraj ten w tym roku miał najbardziej suchy wrzesień od 87 lat. Pierwszy raz od kilkudziesięciu lat można było przejechać obok wyschniętych koryt rzek, a mieszkańcy zmagali się z efektywnym nawadnianiem swoich upraw roślin i warzyw gdyż ostatni deszcz widzieli w kwietniu.

Tak suchy klimat w kraju doprowadził do dwóch serii pożarów w jednym roku. Pierwszy kataklizm nastąpił w czerwcu 2017 roku, podczas którego zginęły 62 osoby. Kolejna seria pożarów wybuchła w październiku, chwilę po tym gdy huragan przechodzący obok Irlandii przywiał duże masy ciepłego powietrza. Wiele osób korzystało z ciepłych dni leżąc na plaży i kąpiąc się w oceanie, podczas gdy na horyzoncie widać było chmury piętrzącego się czarnego dymu. W wyniku pożarów, które przeszły wtenczas na północnym obszarze Portugalii zginęło 41 osób.

Grupa 7 dzieci, w wieku od 8 do 18 lat, wykazała się niezwykłą świadomością ekologiczną oraz wyjątkową odwagą i odpowiedzialnością społeczną. Dzieci zorganizowały akcję, w ramach której zamierzają pozwać 47 krajów Unii Europejskiej, które według nich pośrednio ponoszą odpowiedzialność za pożary i susze w kraju. Według amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (ang. EPA) kraje członkowskie Rady Europy odpowiadają za 14% światowej emisji gazów cieplarnianych. Pomimo podpisania Porozumienia Paryskiego oraz zobowiązania się do obniżenia wzrostu średniej temperatury na świecie do maksymalnie 2 stopni Celsjusza, portugalscy nastolatkowie uważają, że kraje europejskie nie robią dostatecznie dużo by zapobiec zmianom klimatu. Składając pozew w sądzie, chcą skłonić pozostałe państwa UE do wszczęcia bardziej radykalnych działań w zakresie ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz odejścia od paliw kopalnych na rzecz czystej energii.

Jak przystało na młodzież i ich odważne oraz innowacyjne podejście do tematu, grupa nastolatków zbiera fundusze na pokrycie kosztów procesowych za pomocą platformy do przeprowadzania kampanii crowfundingowej. Każdy może wejść na stronę i pod tym linkiem wesprzeć grupę aktywistów portugalskich. Do tej pory udało im się zebrać ponad 24 tysiące funtów brytyjskich ze 100 tysięcy, które muszą uzbierać na wszczęcie procesu. https://www.crowdjustice.com/case/climate-change-echr/

Niezależnie od wyników postępowania sądowego, samo złożenie pozwu będzie bardzo istotnym wydarzeniem, zmieniającym postrzeganie odpowiedzialności za zmianę klimatu. Nie możemy już umyć rąk i powiedzieć „to nie my”. Musimy wziąć odpowiedzialność, bo to my do tego doprowadziliśmy.

Agata Skrzypczyk / REO.pl

Komentarze

06.11.2017 12:38 Goofy

My? Jacy my? Ja na pewno nie. To nie ja jestem właścicielem koncernów naftowych, wydobywczych, transportowych ani produkcyjnych na całym świecie. To oni produkują buble i marnotrawią wszystkie surowce począwszy od tak podstawowych jak woda czy jedzenie aż po metale szlachetne.

06.11.2017 14:30 Rafał

Mam tu ochotę napisać coś bardzo zgryźliwego ale się powstrzymam i powiem tylko.
Drogie kochane dzieciaczki proces wytaczajcie, ale nie krajom europejskim a chinom, ewentualnie byłym mocarstwom kolonialnym oj ci to już naemitowali CO2 w historii że ho, ho .
Polskę sobie odpuście. Weźcie pod uwagę że nas jako państwa praktycznie nie było a suwerenność odzyskaliśmy w 1989 roku.
Zaczynanie rozwiązywania tych poważnych spraw od procesów jest bardzo wątpliwe.

06.11.2017 14:56 tomek

Sprytne, naprawdę sprytne.

Wystarczy wygrać proces.
Sąd zakaże dalszej emisji CO2 i nakaże przywrócenie stanu poprzedniego.
Wtedy wystarczy tylko pójść do komornika czy na policje i problem rozwiązany.

Że też nikt wcześniej na to nie wpadł xD

Poważnie, to chyba bardziej akcja piarowa podobna do tej z walutom i obywatelstwem oceanicznej wyspy śmieci.

06.11.2017 17:03 Marcin Piotr

@Goofy
"My? Jacy my? Ja na pewno nie"

Tak, ty też jak i każdy z nas. Jeździsz samochodem? Kupujesz w sklepie? Używasz w domu prądu?... Jeżeli na choć jedno z tych pytań odpowiadasz "Tak"- to przyjmij do wiadomości, że Ty też jesteś za to odpowiedzialny. I nie pomoże tu zwalanie odpowiedzialności na "koncerny". Podobnie jak przestępcom wojennym III Rzeszy nie pomogło zwalanie odpowiedzialności na "rozkazy". I tu i tam zasada jest dokładnie ta sama.

@Rafał
"Drogie kochane dzieciaczki proces wytaczajcie, ale nie krajom europejskim a chinom"

Tylko, że aby zarzucać coś innemu samemu trzeba być bez winy. A Polska ani inne kraje europejskie bez winy nie są.
1. Skąd sprowadzają tysiące produktów? Więc mało, że przerzuciły emisje na Chiny to jeszcze są winne emisji związanych z transportem tego wszystkiego.
2. Skąd mają chociażby prąd? Jak zbudowały swoją potęgę? Spalając paliwa kopalne- więc jak najbardziej są odpowiedzialne.
A w przypadku Polski to nawet jest odpowiedzialna podwójnie, ponieważ nie tylko że wręcz niewolniczo uzależniona jest od węgla, to jeszcze na dokładkę dalej w to uzależnienie brnie. Inne kraje przynajmniej podejmują wysiłki, żeby to zmienić.

"Polskę sobie odpuście. Weźcie pod uwagę że nas jako państwa praktycznie nie było a suwerenność odzyskaliśmy w 1989 roku."

Próbuję zrozumieć co to zmienia (zakładając, że powyższe w ogóle można uznać za prawdę)?
1. Do 1989 roku Polska jak najbardziej BYŁA. Fakt, że systemowo zależna od Moskwy, ale była. I nikt nam nie zabraniał rozwijać energetyki odnawialnej. To my nie chcieliśmy tego robić.
2. Widzę, że ktoś tu chyba ma problemy z elementarną matematyką. Pozwolę sobie zwrócić uwagę, że od 1989 roku minęły już prawie trzy dekady. Trzy dekady w których Polska nie uczyniła praktycznie NIC. I dalej nie czyni nic a nawet za wszelką cenę próbuje cofać się w tył i przeszkadzać innym co czyni nas tym bardziej odpowiedzialnymi.

TAK! Jak najbardziej Polskę też (a może nawet przede wszystkim, z uwagi na uparte zaprzeczanie swojej winy i trwanie w szkodliwym status quo o czym pisałem wyżej) należy w to włączyć.
Powiem więcej: Szczerze, naprawdę szczerze, życzę zwycięstwa w tym procesie. A ponieważ deklaracje muszą być poparte czynami (inaczej są nic nie warte) więc finansowo dorzuciłem swoje przysłowiowe "trzy grosze" (choć na złotówki było to trochę więcej).

No i tak na marginesie: Ciekaw jestem ile hejtu zaraz na mnie poleci? Bo wypowiedź tak niepoprawna politycznie na pewno bez echa nie przejdzie.

06.11.2017 18:42 CZORNYJ

@MARCIN PIOTR jakiego tam hejtu , zwykły złośliwy rechot na taką mutacje kościółkowego "moja wina , moja wina , moja strasznie wielka wina" .
Bo oczywiście wcale nie ulokowali u nas brudnej , pracochłonnej produkcji zostawiając sobie działy badawcze i końcowy montaż . W zamian zasypując produktami które im się znudziły i drugiej kategorii czy po prostu odpadami .
I teraz wskazują brudnym paluchem " truciciele , śmierdziele winni dwa razy !"

Pół racji byś miał jakbyśmy sobie dalej strugali nyski , polonezy i traktory na eksport do zaprzyjaźnionych Iranu , Syrii , Korei Północnej , mieli strefę wolnego handlu z Białorusią i regularnie gościli prezydenta Filipin .
Ale tak nie jest xD

07.11.2017 7:33 Rafał

@ Marcin Piotr
Martwisz się że twoja wypowiedź jest niepoprawna politycznie?
Ależ ona jest jak najbardziej poprawna politycznie, przecież to jedna z ulubionych metod neomarksistowskiej propagandy : tak zwana pedagogika wstydu. Przeciwnik musi uznać swoje winy i mieć ich poczucie, wtedy jest już nasz, można z nim zrobić co nam się podoba.
To na tej zasadzie wmówiono Niemcom że islamizacja ich kraju jest rekompensatą za ich straszne winy. Win tego narodu oczywiście nikt rozsądny nie kwestionuje, ale chodzi o to jak nowi marksiści się nimi posługują.

Ale przyznam że z tą podwójna winą to już trochę przesadziłeś. Mówisz jednak tak jak wszystkie media głównego ścieku, o poprawność polityczną możesz być spokojny.

07.11.2017 8:24 Goofy

A jak i tak uważam, że winne są instytucje ponad państwowe czyli te tak zwane "koncerny". To oni w największym stopniu przyczynili się do rozwoju cywilizacji jaką mamy obecnie na Ziemi, wraz z rozwojem "dobrodziejstwa" materialne w postaci przeróżnych chemikaliów, odpadów, toksyn, popiołów, pyłów. Oprócz tego także nie wiele mniej się przyłożyli do zjawisk mniej namacalnych takich jak powstania nierówności społecznych oraz ich co raz większe pogłębianie się ale to jest element bogacenia się społeczeństwa, znieczulicy na trwającą gehennę przyrody i natury, braku empatii względem zwierząt i roślin, wyzysku ludzi, rozwoju niewolnictwa na świecie (tak, niestety, niewolników obecnie jest znacznie więcej niż kiedykolwiek w przeszłości) i pewnie jeszcze kilku plag obecnego społeczeństwa. To właśnie oni, te "koncerny" w tym swoim wyścigu szczurów o rzekomy dobrobyt i bogactwo gospodarki, kraju a tak naprawdę jednej, prezesowskiej kieszeni zgotowało nam większość z obecnego ocieplenia klimatu i pobocznych zjawisk jakie mają i będą mieć miejsce. Nikt inny tylko właśnie oni, skąpiradła, wiecznie głodne kasy oraz władzy. To są molochy, to jest taka siatka połączeń, tak bardzo wpływowe na gospodarkę świata, że są w stanie udowodnić nam wszystkim, że węgiel to najczystsze paliwo, a OZE nas zrujnuje do reszty. W tym świecie pełnym życia na kredyt, który dopiero się zaciągnie wszelkie zmiany idą jak krew z nosa i musi nastąpić jakiś kataklizm globalny, bo inaczej nic się nie zmieni. 1% odchodzenia od paliw kopalnych na dekadę to jest po prostu żałosne, wszystko oczywiście za sprawą tych właśnie "koncernów" broniących się przed upadkiem i utratą swojego bogactwa.

07.11.2017 21:56 adaś

Licytowanie się kto najwiecej wyemitował jest bez sensu.
Jest to ciekawe najwyżej z punktu widzenia naukowego, emisje na osobę teraz , emisje historyczne, emisje na jednostke PKB itd.

Natomiast licytowanie się przypomina kłótnię na dziurawej łodzi o to kto ma wylewać wodę, kto wiosłować, kto sterować do brzegu a kto zatykać dziury.
No, ale tacy już jesteśmy. Zawsze można się powyzywać od neomarksistów, przysiegać że się jest niewinnym itp.
A łódź niech tonie...
Świadomość że jest tylko jedna przyjdzie zbyt późno.
Na razie wiekszość widzi tylko kto w łodzi ma wygodniejszą ławkę a kto wieksze zapasy żarcia.

08.11.2017 1:45 gupol(szukam w OZE)

hehe co za komedia. uzbierają 100 tysięcy funtów na pozew który zostanie oddalony. tyle forsy zmarnowane na biurokrację.
Za 100 tysięcy funtów możnaby wyciągnąć z biedy niejedną gminę w afryce. albo jeszcze lepiej. sprawdzić w praktyce możliwości pieców słonecznych w zaspokajaniu potrzeb energetycznych mieszkańców strefy międzyzwrotnikowej.
małe piece słoneczne do gotowania dla każdej rodziny w Sahelu. duże piece słoneczne dla każdego miasta w sahelu do napędzania procesów przemysłowych.
piece słoneczne do zasilania pomp w systemach irygacyjnych.
przecież musimy wiedzieć jak będzie wyglądała ta nasza świetlana, odnawialna przyszłość do jasnej cholery.
i to jest wyzwanie warte zachodu.
natomiast to co chcą zrobić portugalskie dzieci to jest gorsze niż kpina. ja na takie PR-owskie marnotrawstwo nie dałbym złamanego grosza. ktoś powinien je pozwać za zmarnowanie pieniędzy i czasu. chociaż nieletnich nikt nie skaże. i pewnie o to tu chodzi.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto