Amazonia w ogniu

Pożary lasu tropikalnego, w którym występują intensywne opady deszczu, gdzie przez całą dobę wilgotność przekracza 80%, większości ludzi wydaje się czymś surrealistycznym, co nie powinno w ogóle mieć miejsca. Ale jednak się dzieje. Z powodu ocieplającego się klimatu i coraz dłuższej pory bezdeszczowej w lasach tropikalnych pożary przestają być anomalią, a staja się normą. Do tego dochodzi fakt, że za większością pożarów stoi bezpośrednie działanie człowieka – celowe podpalenia w celu pozyskania nowych ziem.

Rysunek 1. Zasnute dymem z pożarów lasy tropikalne w Brazylii pod koniec sierpnia 2017 roku. NASA

Rekordowe pożary w Amazonii w 2017 roku

Rok 2017 może okazać rekordowy jeśli chodzi o ilość odnotowanych w Brazylii pożarów. Według Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych (INPE) do 5 października zostało wykrytych 204 278 ognisk pożarów w Amazonii. Jak stwierdził kierujący działem monitorowania ognisk pożarów w INPE Alberto Setzer, obecny rok jest na drodze, by pobić rekord z 2004 roku. Wtedy ilość pożarów w Amazonii wyniosła 270 295. W kolejnych dniach października sumaryczna ilość pożarów zbliżyła się do 230 tysięcy.

Najgorsza sytuacja miała miejsce w stanie Pará, we wschodniej części Amazonii, który od południa graniczy z wielkimi terenami rolniczymi i sawannami. Najbardziej ucierpiały okręgi: São Félix do Xingu i Altamira. We wrześniu w stanie Pará odnotowano 24 949 ognisk, podczas gdy rok wcześniej w analogicznym czasie było ich 3944. W stanie Pará w całym 2017 roku zanotowano 29 316 ognisk pożarów.

Rysunek 2. Wypalony obszar lasu tropikalnego. W przeszłości lasy te były zbyt wilgotne, by mogło tam dochodzić do pożarów. Zdjęcie dzięki uprzejmości IBAMA.

Pożary wyniszczają obszary chronione

Obserwacje satelitarne pokazują, że pożary coraz częściej dotykają obszary chronione. W tym roku ponad 50 obszarów chronionych w amazońskiej puszczy doznało większej lub mniejszej szkody z powodu pożarów. To dwa razy więcej niż rok temu.

Jednym z takich obszarów chronionych jest Park Narodowy Araguaia, położony na największej śródlądowej wyspie świata – Wyspie Bananowej w stanie Tocantins. Ten liczący 558 tys. ha obszar jest domem dla zagrożonych takich wyginięciem gatunków, jak jaguar czy arirania – największa na świecie wydra. W wyniku działania pożarów 70% powierzchni parku, będącego swoistą oazą pośród wyschniętych sawann, uległo spaleniu.

Cierpią nie tylko obszary chronione. Pożary, często wywoływane celowo, niszczą tereny rolnicze. W regionie Carmolândia na północy stanu Tocantins pożar przetoczył się przez osiem gospodarstw, zabijając ponad 1000 sztuk bydła. Problem z pożarami jest tym poważniejszy, że brazylijska straż pożarna jest słabo wyposażona i ma ograniczony personel, szczególnie biorąc pod uwagę rozległość obszaru.

Suchy 2017 rok, ale przynajmniej na razie jeszcze nie rekordowy

To koleiny suchy rok w Amazonii. „W niektórych regionach środkowo-zachodniej części Brazylii deszcz nie padał przez cztery miesiące”, powiedział Setzer. Choć nie jest to sytuacja rekordowa, tegoroczna susza może okazać się w jednak wyjątkowa. „Wygląda na to, że susza w tym roku będzie tak samo dotkliwa jak w 2005, 2007, 2010 i w latach 2015/16”, powiedział dla Mongabay Luiz Aragão z Wydziału Nauk o Ziemi na Exeter University.

Globalne ocieplenie nasili susze

Aragão powiedział, że ten rok może stać się rekordowy. Nie widać, by susza miała się skończyć, może się nawet nasilić. „Stało się tak w 2015 roku, kiedy susza nasiliła się od października do grudnia, a to w Amazonii nie jest czyś zwykłym”.

To co kiedyś było ewenementem, dziś staje się normą. Klimat się ociepla, a susze stają się coraz intensywniejsze i dłuższe. Największe zmiany następują w południowej części Amazonii, w której pora sucha jest dłuższa a opady mniejsze niż na północy. Wyniki badań z 2013 roku (Fu i in., 2013) pokazują, że sytuacja może być gorsza, niż pokazywał to ostatni raport IPCC. Kombinacja coraz dłużej pory suchej, coraz wyższych temperatur i pofragmentowania lasów wskutek wylesiania pod uprawy rolne, mogą w ostatecznym rozrachunku doprowadzić do zmiany znacznej części południowej Amazonii z lasu deszczowego w sawannę.

Dodatnie sprzężenie zwrotne

Presja, jaką na lasy Amazonii wywierają susza i pożary, nie przekłada się jedynie na stan samego lasu. Zmiany zachodzące w Amazonii mają następstwa globalne, a los lasu deszczowego związany jest z losem świata, poprzez obieg węgla las-atmosfera.

Amazonia to zielone płuca świata, pochłaniająca CO2 z atmosfery i oddające tlen. Pożary i susze zmieniają jednak sytuację i Amazonia w coraz mniejszym stopniu pełni swoją dotychczasową funkcję. Poniższa mapa pokazuje rozkład stężenia CO2.

Rysunek 3. Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze 30 września 2017 roku w Amazonii. Dane GEOS-5/GMAO/NASA, Earthnet.

Nad sporą częścią Amazonii koncentracja tego gazu jest wyższa – to efekt suszy i pożarów. W niektórych miejscach we wrześniu tego roku stężenie przekraczało poziom 420 ppm. Nawet w dolnym biegu Amazonki koncentracja CO2 wynosiła od 400 do 410 ppm.

Rysunek 4. U góry: Standaryzowane na podstawie danych satelitarnych anomalie opadów deszczu w porze suchej, dla dwóch wielkich susz z początku XXI wieku. U dołu: Różnica w 12-miesięcznym maksymalnym skumulowanym deficycie wody (korelującym się ze śmiertelnością drzew) względem średniej dekadowej z wyłączeniem 2005 i 2010 roku. Lewis 2010

W następstwie suszy w 2010 roku Amazonia była źródłem emisji CO2. Susza ta doprowadziła do uwolnienia CO2 w ilości większej, niż odnotowane w tym samym roku emisje w Stanach Zjednoczonych – 2,2 gigaton węgla, czyli blisko 8 mld ton CO2 (Lewis 2010).

Lasy Amazonii kryją w sobie 100 mld ton węgla, więc gdyby wymarły całkowicie, uwolniłyby do atmosfery ponad 350 mld ton CO2, a więc dodatkowe 10 lat antropogenicznych emisji CO2, jakie miały miejsce w latach 2010-2015. Każda kolejna susza stanie się elementem dodatniego sprzężenia zwrotnego, tak jak w przypadku Arktyki, która uwalnia metan.

Przetrwanie Amazonii będzie zależeć od tego, jakie ludzkość podejmie kroki odnośnie redukcji emisji gazów cieplarnianych i powstrzymania postępującego wylesiania.

Hubert Bułgajewski na podst. Record Amazon fires stun scientists; sign of sick, degraded forests

Komentarze

05.11.2017 8:23 Andrzej

Gratulacje prymitywy kopalne. mamy gwarantowany efekt rozbuchanej szklarni. A za wasze idiotyzmy zapłacimy męczęńską śmiercią wszyscy bez wyjątku bez względu na nasze starania w ratowaniu klimatu i redukowane emisje. Overshoot się dokonał . przy obecnym stanie masowe wielkie marcie rozpoczyna się 2023 +- 2 lata
w ciągu 3 lat umrze 1.5 mld na '' na rozgrzewkę

05.11.2017 8:40 MATIAS

Wcześniej przewiduje mała przygrywkę i nastrojenie.
Przez okres 2018-2022 . Jedna wielka histeria klimatu.
ogólnopolskie -Powodzie Susze Huragany Podtopienia,Tąpnięcia, pożary,zerwane linie energetyczne, pozrywane dachy,Ceny żywności dostaną niezłego świra i będą rosnąć w postępie geometrycznym podwojonym co 10-15 miesięcy .Pylony na stacjach paliw dostaną szaleju. Dochody w najlepszym razie staną w miejscu w gorszym zaś zaczną się staczać po równi pochyłej.Smog w całej polsce. Oto nasze atrakcje na Dzień dobry

05.11.2017 8:52 Marcin

Lasy Amazonii już swoje do pieca dołożyły. może jeszcze zaczniemy eksploatować gaz łupkowy.
Znając kwestię Euroarabii to tak sobie myślę że
Zderzenie cywilizacji nastąpi na skalę globalną przy 550ppm CO2 w atmosferze.

05.11.2017 12:23 PIT

Przeludnienie zniszczy świat, Isaac Asimov (https://pl.wikipedia.org/wiki/Isaac_Asimov)

https://www.youtube.com/watch?v=qkaobW8UNXo

05.11.2017 13:16 tomek

Ja przewiduję, że będziemy sobie przyjemnie żyć następne 15, 20 lat twierdząc że musimy zacząć coś robić, aż stanie się oczywiste, że mamy przekichane.

Czyli wiemy, że za około półtorej dekady będziemy mieć mocno przekichane i wiemy, że nic konkretnego z tym nie zrobimy.
Czyli niejako mamy przekichane już teraz.

@Andrzej, dlaczego już za 5, 7 lat ?

05.11.2017 13:24 CZORNYJ

@TOMEK żeby sobie na koniec świata za długo nie musieli czekać bo "znoowuu w żyyciu mii nie wyyszło" więc niech wszystko w diabły pójdzie .

05.11.2017 13:25 Nowicjusz

@Tomek
Ponieważ zmiany będą miały charakter wykładniczy a nie liniowy.

05.11.2017 19:29 Mariusz

Wydaje mi się że bezwładność systemu jest jednak dosyć duża. To znaczy że zmiany narastają dość powoli ale później nie będzie się dało tego nagle odkręcić tak jak nie da się nagle zatrzymać pociągu lub statku morskiego.
Wszystko zależy od tego na ile właściwie naukowcy pszacowują siłę sprzeżeń zwrotnych. Jesli jest tak że niedoszacowują tej siły żeby nie byc oskarżanym o nadmierny alarmizm to może i za 20 lat zaczną się pojawiać naprawdę poważne problemy. jeśli nie to moim zdaniem przechlapane będzie za 50 lat. Oczywiście pod warunkiem że dalej będziemy pompować CO2, wylesiac itp itd a to nie jest dla mnie takie oczywiste. Zależy co zadecyduje właściciele tego świata czyli światowa plutokracja

05.11.2017 19:31 Mariusz

A może ona choćby i jutro podjąć decyzję o wdrożeniu do produkcji tego
https://www.youtube.com/channel/UCFqq2KeaQN0j2Y7jFsed7PQ

Ale to nie jest żaden priorytet. Priorytetem jest co innego

05.11.2017 20:27 tomek

Patrząc na prognozy wzrostu CO2, dosyć rzetelnie opracowane np. w tym artykule:
https://meteomodel.pl/BLOG/co2-globalnie/

Porównując to chociażby z ekstrapolacją obecnego tempa zaniku letniego lodu morskiego w Arktyce.
http://arcticicesea.blogspot.com/search?updated-max=2017-10-13T17:40:00%2B02:00&max-results=4&start=4&by-date=false

Będąc z jednej strony świadomym tego, że ludzkość zacznie jednak podejmować jakieś działania ratunkowe, a z drugiej strony, że w międzyczasie uaktywnią się istotne dodatnie sprzężenia zwrotne – perspektywa 15 lat do punktu krytycznego wydaje się wyważona.

Mówiąc o „punkcie krytycznym” nie mam na myśli śmierci raf koralowych, kryzysu gospodarczego, zapaści poziomu życia. Wszystko to musimy sobie już teraz wkalkulować w straty.
Chodzi raczej o moment, w którym nie będzie już powrotu do życia na planecie jaką od wieków znaliśmy.

05.11.2017 23:28 Qwerty

Co do zasady pełna zgoda - niewiele rzeczy idzie w dobrym kierunku
Ale mam pytanie - czym popieracie tak pesymistyczna wizje najbliższej przyszłości?

06.11.2017 2:40 gupol(szukam w OZE)

@qwerty
"czym popieracie tak pesymistyczna wizje najbliższej przyszłości?"
cóż jest kilka sosób które ulegają zbiorowej histerii. jak wszędzie;)

06.11.2017 13:13 logic

Niestety nie mozna nic poradzić bo 99% ludzi to dekle od trabanta.

06.11.2017 13:41 Kloszard

@LOGIC
Coś w tym jest.

08.11.2017 1:11 gupol(szukam w OZE)

@logic
a najlepsze że te 99% ludzi myśli dokładnie to samo o takich co myślą podobnie jak ty;) pat.

08.11.2017 6:46 Lena

Może już czas zacząć sie dostrajać myśleniem do zasady: Jeżeli oni zgina nasze szanse wzrosną.
lub " Zniszcz lub bądz zniszczony

08.11.2017 13:14 CZORNYJ

@Lena jest taka koncepcja powrotu do korzeni . Ja i mój Ród , domownicy Rodu mego i jego przyjaciele kontra reszta świata . Zasady , sumienie tylko dla swoich reszta to tylko przyroda ożywiona . Nie dobra matula natura tylko skąpa , złośliwa pustynia z którą trzeba walczyć o każdy łyk wody i kęs jadalnej bulwy . A jej dzieci zajadłe i bezwzględne jak ona sama .

08.11.2017 14:39 logic

@czornyj
Ponownie ruszam w bój
Bitwa ostatnia czeka mnie
Żyć i umrzeć tego dnia
Żyć i umrzeć tego dnia

08.11.2017 14:59 logic

@PIT
Ten Hawking niby taki mondry a taki głupi.
Po kiego grzyba mu alfa centauri ?
Może odrazu kolonizacja całej galaktyki andromeda M31 ?
Dla tych milionerów i naukowców wystarczyła by samowystarczalna kolonia na marsie takie miasteczko dla około 10 tys ludzi.
O ile zakładamy ze podbój kosmosu to coś wiecej niż mrzonka i bedą na to srodki na ginacej planecie.
Z tym 2600 też przestrzelił w 2050 ma byc już 9 mld pogłowia i 12 mld w 2100 o ile zakładamy dalszy cudowny wzrost, tyle tylko że coś mi sie wydaje że planeta pokaże środkowy palec już przy 8 mld pogłowia. Z tym 2600 rokiem to chyba miał na mysli rozbuchaną szklarnię jak na Wenus.
Jedyne wyjscie dla cywilizacji :
- Wprowadzenie kontroli urodzin wszedzie i bez wyjątku (zachęty do nieposiadania potomstwa w krajach rozwijajacych się ewentualne odciecie pomocy i izolacja tych krajów w wypadku braku współpracy)
-Ograniczenie konsumpcyjnego stylu życia oraz uswiadomienie społeczeństw w co gramy i jak ta gra się skończy.
-Zrobienie porządku z nadzwyczajną kastą - czyli finansjera oraz iluminati bo to rak toczacy te cywilizację (proponuję izolacje na jakiejś odległej wyspie)
-Delegalizacja ideologii lewicowych i islamu.

08.11.2017 16:17 PIT

@LOGIC

Nawet już taki film był "Elysium", elita u góry, a plebs na dole żyjący w syfie.

Z tym podbojem kosmosu to nie tak szybko, po 36 latach naukowcy potwierdzili informacje przekazane przez BM. Brak osłon na statku prowadzi do atrofii mózgu.

http://www.sciencealert.com/brain-structures-change-size-long-term-space-travel-2017?perpetual=yes&limitstart=1

http://www.telegraph.co.uk/science/2017/11/01/humans-may-need-fake-gravity-reach-mars-without-brain-damage/

Kolejne potwierdzenie do kolekcji.

Żadnej kontroli urodzin nikt nie wprowadzi więc trzeba czekać na katastrofę. Planeta ten problem załatwi, spokojna głowa te miliardy wyginą.
Pytanie pozostaje już tylko kiedy ?

09.11.2017 3:18 gupol(szukam w OZE)

@logic
"- Wprowadzenie kontroli urodzin wszedzie i bez wyjątku (zachęty do nieposiadania potomstwa w krajach rozwijajacych się ewentualne odciecie pomocy i izolacja tych krajów w wypadku braku współpracy)"

hehe wyszedł z ciebie dyktator;p.gdzie tu logika? weź się zdecyduj. albo pełna kontrola bez wyjątku albo zachęty i uświadamianie. chyba że chodzi ci o metodę kija i marchewki. czyli jeśli ludzie dobrowolnie przestaną się rozmnażać to dostaną marchewkę a jak nie to... no właśnie, co?;)
apropos zachęty. ile dolarów za każde nie posiadane dziecko?;) może jakieś umorzenie długów?
i czy wstrzymaniu "pomocy" dla krajów rozwijających się będzie towarzyszyć wstrzymanie ich rabunkowej eksploatacji?;)

@pit
"Żadnej kontroli urodzin nikt nie wprowadzi więc trzeba czekać na katastrofę. Pytanie pozostaje już tylko kiedy ?"

no to może być dłuuugie oczekiwanie. okrutny los może cie pozbawić satysfakcji ujrzenia tej katastrofy i możesz jej nie doczekać. a gdy będziesz umierał, wciąż czekając na katastrofę, czy w ostatnich godzinach swego istnienia nie będzie ci żal własnego życia zmarnowanego na oczekiwaniu?;)

09.11.2017 13:58 logic

@gupol
A ja chce mieć dom z dziesięcioma sypialniami oraz piecioma basenami oprucz tego samolot i jacht dalekomorski - no i ku....a chce ! i macie mi to dać natychmiast !

Mozna płacić za nieposiadanie w tym celu zrobimy dobrowolny fundusz składkowy oraz mozna wypłacać z majątku skonfiskowanego banksterom.
Majątek rotschildów oraz rockefellerow szacowany jest na biliony dolarów - trzeba byc psychopatą albo chorym umyslowo żeby przy takim nagromadzenie srodkow gromadzić dalej i jeszcze sobie roscić pretensje do przejecia całej planety.

09.11.2017 14:04 logic

@PIT
Tylko w jakich okolicznosciach oni wyginą ? Co położą sie spokojnie i wyginą ?
Raczej bedą walczyć jak każdy by walczył - po prostu ruszą na Europę bo ta najbliżej i jest ich w około najwięcej.
Może być tak że poprostu nas zniszczą i co pasue ci to ?
Ja też mam swiadomośc że nikt nie wprowadzi mądrej kontroli urodzin i nie pogoni banksterów. Czyli pozostaje nam opcja walki z tymi ludami na smierć i zycie.
Po prostu u władzy mało jest ludzi mądrych.

09.11.2017 14:18 logic

@gupol
Podczas drugiej wojny swiatowej za dezercje z armii Amerykanskiej albo angielskiej (nie muwiąc już o ruskiej) była kula w łeb a kraje te były demokratyczne i nie było tam dyktatury. Jesli by panowała dobrowolność przy wstepowaniu do armii to Polski by nie było albo żył byś jako niewolnik w III rzeszy. Przemysl to sobie i przestań bredzić ciągle o tej dykatatuże bo sie kompromitujesz.

09.11.2017 17:26 CZORNYJ

@LOGIC bez przesady z tą walką . Emigracja do europy to potężne przedsięwzięcie , z szlakami , logistyką i potężnymi pieniędzmi . Sam to by co dwudziesty dotarł albo i nie .
Można się spierać czy to koncerny z starego kontynentu zaślepione planem spinnellego sprowadzają "tanią siłę roboczą" czy Chiny i USA chcą odstrzelić konkurenta do reszty kopalin .
Biorąc pod uwagę że gaz głupkowy dla europy okazał się rosyjskim + marża dla Trumpa ...

W historii wyglądało to tak , kilka marnych żniw , głód ale nie oblężony Leningrad czy Irlandia po zarazie ziemniaczanej tylko ludzie niedojadają czekając aż się polepszy .
Tak kilka lat z rzędu .
I wtedy w osłabioną populacje uderza Zaraza przez duże Z . Ubocznym efektem jest jeszcze większa zapaść infrastruktury i rolnictwa dalej pogarszając sytuacje żywnościową i higieniczną .
Oczywiście inne kraje mając swoje problemy będą pomagać odgradzając się możliwie szczelnym kordonem sanitarnym .

Jakaś fala może ruszyć ale bez przesady . Kluczowe jak przywitają ich ruskie . Jeśli katiuszami i miotaczami ognia reszta krajów słowiańskich będzie rozgrzeszona z użycia podobnych metod .

09.11.2017 19:28 PIT

@LOGIC

Jasnowidzem nie jestem nie mam pojęcia w jakich okolicznościach. Jedno wiem na pewno tych miliardów nie da się utrzymać w dłuższej perspektywie.
Obstawiam wojny, rewolucje, głód i zarazy. Te 4 czynniki mają potencjał zrobić porządek masowo.

Nie sądzę by była to pojedyncza katastrofa to będzie ciąg wydarzeń jedno za drugim. I te wydarzenia będą skutecznie ludzi wybijać.
Po części to już dzieje (pożar w Portugalii 60 trupów, pożar w Kalifornii 60 trupów, powódź w Wietnamie 60 trupów itd.).
Na razie to za małe ilości, ale to rozgrzewka przed kulminacyjnymi wydarzeniami.

Jak upadną monokultury np. w USA to się zrobi ciekawie bo wiele państw bazuje na imporcie żywności. A jak nie będzie papu albo będzie bardzo drogie to się zacznie rzeźnia.

09.11.2017 23:32 CZORNYJ

@PIT a cię to rajcuje . Były komandos Gromu i najemnik co to Pudzianowskiego by jedną ręką zadusił drugą skręcają kark Popkowi ? Masz bandę kumpli sprawdzonych od ośnieżonych szczytów Hindukuszu po parne dżungle Kongo . W domu arsenał lepszy jak komenda powiatowa ?

Jak nie to jesteś taki sam plebs jak my wszyscy .
I nawet jakby się twoje wizje z filmów katastroficznych zaczęły spełniać to figę z tego zobaczysz . Chyba że z perspektywy czerepu zatkniętego na tyczce przez jakiegoś bandziora .

10.11.2017 3:51 gupol(szukam w OZE)

@logic
"Podczas drugiej wojny swiatowej za dezercje z armii Amerykanskiej albo angielskiej (nie muwiąc już o ruskiej) była kula w łeb"
no no. tylko za dezercję z armi amerykańskiej kulę w łeb dostał 1 żołnierz a w ruskiej 160 tysięcy. ciekawe że podajesz przykład armii która z natury jest niedemokratyczna i posługuje się przemocą by wymusić posłuszeństwo tak przy zabijaniu jak przy umieraniu co w konsekwencji dehumanizuje człowieka.
@"Jesli by panowała dobrowolność przy wstępowaniu do armii to Polski by nie było albo żył byś jako niewolnik w III rzeszy."

aha. ale mówisz to w kontekscie okupacji niemieckiej tak? czyli co, żadnych ochotników- patriotów nie było. wszyscy zostali zmuszeni do walki przez polskie państwo podziemne, i gdyby nie przymusowe wcielenia do AK to byśmy nie pokonali III rzeszy... wiesz co, sam się kompromitujesz;)
lepiej ci szło z tym pomysłem płacenia za rezygnację z potomstwa. to by mogło podziałać. napewno lepiej niż kij i kula w łeb;)

10.11.2017 17:43 PIT

@CZORNYJ

Wizje z katastroficznych filmów mówisz.

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/jemen-miliony-ludzi-moga-umrzec-z-glodu,788616.html

10.11.2017 22:57 CZORNYJ

A co mnie Jemen ? Tyle co ich ja . Nie mają już ropy za którą kupowali żywność i jeszcze są w stanie wojny z sąsiadem , jednym z dwóch najlepszych sojuszników/pupilków USA .
Pstryk i katastrofy jak z "Pojutrze" wypatruje ciemny plebs . Co dalej w nim siedzi atawistyczny lęk przed wyciem pikującego bombowca i syreną zapowiadającą wizytę jankeskich Minutemanów nad Polską .
Ciemnota co przenosi te półświadome wyobrażenia na zagrożenia całkiem innej natury .
Będziesz siedział w slumsie jak w tym "Elysium" dalej czekając na koniec świata albo statek obcych z dredami .

12.11.2017 20:36 PIT

Dżuma zaczęła zabijać. 10 krajów zostało ostrzeżonych.

Wizje zaczynają się spełniać.

http://www.independent.co.uk/news/world/africa/plague-black-death-fears-grow-malawi-africa-madagascar-a8050696.html

14.11.2017 17:19 logic

@gupol
Koleżko armia w razie wojny nie pyta czy jesteś patriotą czy nie.

14.11.2017 17:42 logic

@gupol
Powiedzmy wprost bez udziału sowieckiej armii w pokonaniu III rzeszy wojna trwała by pewnie z 10 lat dłużej i nie było by pewne czy anglosasi w ogóle pokonają III rzeszę
I tego wyzwolenia pewnie jako naród byśmy nie doczekali. Nie mówię że zawdzieczamy ruskim wolność bo trafilismy z bardzo złej niewoli w niewolę ale gdy by panowała dobrowolność we wtepowaniu do ruskiej armii to tak jak mowie III rzesza mogła by być do dziś aż po Ural.

Idąc dalej nie da się uniknąć pewnego rodzaju przymusu a teraz idzie o istnienie całej cywilizacji a ty pi%^$#%^sz dalej swoje bez sensu.

15.11.2017 4:13 gupol(szukam w OZE)

@logic
zwłaszcza że sowieci byli sojusznikami III rzeszy...
gdyby panowała dobrowolność we WSTĘPOWANIU do ruskiej armii to III rzeszy wogóle by nie było.
To stalin wyhodował hitlera jak psa. umożliwił mu dojście do władzy a potem spuścił go z łańcucha na europę.

"nie da się uniknąć pewnego rodzaju przymusu"

o jakim stopniu przymusu konkretnie myślisz? i z czyjej strony?

bo ja jeśli mówię o przymusie to ze strony środowiska naturalnego do którego będziemy zmuszeni się przystosować.
a ty zdaje się mówisz o formie dyktatury która ma nas uchronić przed owym "geologicznym" przymusem.
proponujesz nierealne lekarstwo ale co ważniejsze, lekarstwo dużo gorsze od choroby.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto