ArtykulyZmiany klimatu

Karaiby przed i po huraganie Irma. Bezludna Barbuda.

Huragan Irma, zanim 10 września 2017 r. uderzył we Florydę, przeszedł nad Karaibami, dokonując tam poważnych zniszczeń. Gdy niebo się rozchmurzyło, ich skala stała się oczywista nawet przy obserwacjach z kosmosu.

Irma przeszła nad północnymi wyspami Wysp Dziewiczych popołudniem 6 września. W tym czasie była huraganem najsilniejszej kategorii, z wiatrem dochodzącym do prędkości 295 km/h.

Zdjęcia w kolorach naturalnych, zrobione przez satelitę Landsat 8, pokazują rejon brytyjskich i amerykańskich Wysp Dziewiczych 25 sierpnia i 10 września 2017 r. – odpowiednio przed i po przejściu huraganu. Najwyraźniejszą zmianą jest zmiana koloru wysp z zielonego na brązowy. Bujna zielona roślinność tropikalna została zdarta przez huraganowy wiatr, odsłaniając kamerom satelity gołą glebę. Ponadto, liście, które mogły zostać na drzewach, zostały pokryte rozpyloną przez huragan solą, wysuszając je.

Zbliżenie na wyspę Virgin Gorda pozwala lepiej przyjrzeć się następstwom huraganu. Można zauważyć, że w południowo-zachodniej części wyspy pozostały ślady zieleni, gdyż teren ten był częściowo osłonięty przed wiatrem przez położone w środku wyspy wzgórza. Różnica w kolorze wody wokół wyspy bierze się z różnic w falowaniu: bardziej wzburzona powierzchnia wody rozprasza więcej światła, wydaje się więc jaśniejsza.

Zniszczenia są też wyraźnie widoczne na Barbudzie, nad którą przeszło oko cyklonu. Położona kilkadziesiąt kilometrów na południe wyspa Antigua nie doświadczyła bezpośredniego uderzenia najsilniejszego wiatru, dzięki czemu uniknęła tak poważnych zniszczeń.

Większość mieszkańców Barbudy ewakuowano jeszcze przed uderzeniem huraganu. Gdy ten uderzył w wyspę, śmierć poniosły trzy osoby, a 95% znajdujących się na Barbudzie budynków zostało zrównanych z ziemią lub poważnie uszkodzonych. Infrastruktura została zniszczona w stopniu uniemożliwiającym mieszkańcom pozostanie na miejscu – wszyscy zostali więc ewakuowani.

Tym samym, po raz pierwszy od co najmniej 300 lat (a biorąc pod uwagę, że przed przybyciem europejczyków wyspa była zamieszkała przez Indian najprawdopodobniej znacznie dłużej) Barbuda stała się bezludną wyspą. Odbudowa potrwa lata.

Marcin Popkiewicz, źródło: NASA, The Independent

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly