Karaiby przed i po huraganie Irma. Bezludna Barbuda.

Huragan Irma, zanim 10 września 2017 r. uderzył we Florydę, przeszedł nad Karaibami, dokonując tam poważnych zniszczeń. Gdy niebo się rozchmurzyło, ich skala stała się oczywista nawet przy obserwacjach z kosmosu.

Irma przeszła nad północnymi wyspami Wysp Dziewiczych popołudniem 6 września. W tym czasie była huraganem najsilniejszej kategorii, z wiatrem dochodzącym do prędkości 295 km/h.

Zdjęcia w kolorach naturalnych, zrobione przez satelitę Landsat 8, pokazują rejon brytyjskich i amerykańskich Wysp Dziewiczych 25 sierpnia i 10 września 2017 r. – odpowiednio przed i po przejściu huraganu. Najwyraźniejszą zmianą jest zmiana koloru wysp z zielonego na brązowy. Bujna zielona roślinność tropikalna została zdarta przez huraganowy wiatr, odsłaniając kamerom satelity gołą glebę. Ponadto, liście, które mogły zostać na drzewach, zostały pokryte rozpyloną przez huragan solą, wysuszając je.

Zbliżenie na wyspę Virgin Gorda pozwala lepiej przyjrzeć się następstwom huraganu. Można zauważyć, że w południowo-zachodniej części wyspy pozostały ślady zieleni, gdyż teren ten był częściowo osłonięty przed wiatrem przez położone w środku wyspy wzgórza. Różnica w kolorze wody wokół wyspy bierze się z różnic w falowaniu: bardziej wzburzona powierzchnia wody rozprasza więcej światła, wydaje się więc jaśniejsza.

Zniszczenia są też wyraźnie widoczne na Barbudzie, nad którą przeszło oko cyklonu. Położona kilkadziesiąt kilometrów na południe wyspa Antigua nie doświadczyła bezpośredniego uderzenia najsilniejszego wiatru, dzięki czemu uniknęła tak poważnych zniszczeń.

Większość mieszkańców Barbudy ewakuowano jeszcze przed uderzeniem huraganu. Gdy ten uderzył w wyspę, śmierć poniosły trzy osoby, a 95% znajdujących się na Barbudzie budynków zostało zrównanych z ziemią lub poważnie uszkodzonych. Infrastruktura została zniszczona w stopniu uniemożliwiającym mieszkańcom pozostanie na miejscu – wszyscy zostali więc ewakuowani.

Tym samym, po raz pierwszy od co najmniej 300 lat (a biorąc pod uwagę, że przed przybyciem europejczyków wyspa była zamieszkała przez Indian najprawdopodobniej znacznie dłużej) Barbuda stała się bezludną wyspą. Odbudowa potrwa lata.

Marcin Popkiewicz, źródło: NASA, The Independent

Komentarze

18.09.2017 13:21 Kukuluops

Obudowa nie ma sensu. Huragany staną się coraz częstsze i w końcu będą niszczyły osiedla szybciej niż będziemy w stanie je budować. Cały region przerzuci się na bardzo prostą, elastyczną i tanią do odbudowy infrastrukturę, albo będzie musiał się wyludnić.

18.09.2017 14:15 PIT

Budować kopuły, konstrukcje wyjątkowo odporne na niekorzystne warunki w takich niebezpiecznych rejonach.
Kopuła jako konstrukcja samonośna nie posiada dachu jak tradycyjny budek więc odpada nam problem z odlatującym dachem. Dodatkowo jest niepalna i odporna na trzęsienia ziemi.

A najlepiej to opuścić takie rejony bo będzie tylko gorzej.

18.09.2017 17:05 logic

Jak przyjdą hiperkany to wtedy będzie ciekawie. Wiatr o predkosci 500 km/h zniszczy wszystko i zerwie nawet glebę.

18.09.2017 18:48 Kloszard

@LOGIC
No. Taki hiperkan nie tylko zerwie glebę, ale też może spowodować zniszczenie warstwy ozonowej nad rejonem przemieszczania się. Jeden hiperkan i USA przestają istnieć.

18.09.2017 19:28 PIT

USA to i bez hiperkanów będą mieć kolosalne problemy, populacja głównie siedzi na obu wybrzeżach.
W czasach jakie nadchodzą to będzie bardzo złe położenie jak nie huragany, tsunami to do tego jeszcze trzęsienia.
Nie mówiąc już o spóźnionym wulkanie Yellowstone.

Polska przy USA jawi się jako kraina beztroski.

21.09.2017 2:06 gupol(szukam w OZE)

hiperkany? a może sharknado?
to są czysto hipotetyczne zjawiska które najprawdopodobniej nigdy samoistnie nie występowały w historii ziemi.
gdyby tak było, ślady "zerwanej gleby" były by obecne w zapisie kopalnym.
zresztą wątpię żeby nawet taki mityczny straszak jak "hiperkan" zmienił ludzkie nastawienie do zmian klimatu.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto