Czysty węgiel Prezydenta USA to mrzonka

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zapowiada powrót „czystego węgla” i przywrócenie miejsc pracy dla górników. Jednak oficjalne statystyki administracji USA dobitnie pokazują – w amerykańskiej energetyce węgiel był i jest mocno w odwrocie.

Sposób, w jaki Trump mówi o czystym węglu, wzbudza rozbawienie.

- Zakończyliśmy wojnę z pięknym, czystym węglem. Właśnie zostało ogłoszone otwarcie drugiej kopalni węgla kamiennego, w której będzie wydobywany czysty węgiel – powiedział Trump o kopalni Corsa Coal Corp w Pennsylvanii. Jego zdaniem technologia polega na tym, że wydobywa się surowiec, a potem się go po prostu czyści – „they're taking out coal, they're going to clean it”.

Wypowiedzi prezydenta USA dobitnie potwierdzają jego brak rozeznania w temacie i pokazują poziom amerykańskiej propagandy. W czerwcu spektakularnym fiaskiem i gigantycznymi stratami zakończono flagowy, rozpoczęty jeszcze za czasów Baracka Obamy projekt „czystego węgla” w hrabstwie Kemper (Kemper County Project).

Bazująca na złożu węgla brunatnego elektrownia miała wykorzystywać zarówno technologię zgazowania węgla brunatnego, jak i wychwytu i magazynowania emitowanego CO2, czyli CCS (Carbon Capture & Storage). Prace konstrukcyjne trwały od 2010 roku. Elektrownia miała kosztować 2,4 mld dolarów i ruszyć w 2014 r. Do czerwca 2017 r. na kolejne ulepszenia i ratowanie projektu wydano aż 7,5 mld USD. Nie można powiedzieć, że instalacja nigdy nie zadziałała. Ale nigdy nie podjęła pracy w sposób, jakiego oczekiwano. Syngaz był wytwarzany przez 200 dni, ale przy okazji wyszło szereg problemów projektowych, które doprowadziły do nieszczelności instalacji i osadzania się wewnątrz niej pyłów.

Inwestorzy, pod naciskiem administracji, ostatecznie postanowili zmodyfikować elektrownię, by była zasilana standardowo, czyli gazem ziemnym. Tyle w sprawie technologii zgazowania, która miała zagwarantować "czyszczenie węgla".

Ale amerykański węglowy sen nie spełnia się również według zagregowanych statystyk, nawet tych publikowanych przez administrację Trumpa.

Najnowszy raport na temat rynków energii elektrycznej i ich niezawodności (Staff Report to the Secretary on Electricity Markets and Reliability) potwierdza to, o czym słychać od dłuższego już czasu: węgiel jest i nadal będzie wypychany z wytwarzania energii w podstawie obciążenia systemu. Nie z powodów ideologicznych. Po prostu nie jest konkurencyjny cenowo w stosunku do gazu i wspieranych finansowo odnawialnych źródeł energii.

W latach 2002-2016 w USA wycofano 132 tys. MW, czyli około 15% wszystkich zainstalowanych mocy wytwórczych. Zainstalowano za to 390,5 tys. MW – to ponad 10 razy tyle, ile ma cała polska energetyka. Nowych źródeł przybywa w technologiach gazowej, wiatrowej i słonecznej. Obecne w systemie elektrownie węglowe pracują w coraz mniejszym obciążeniu.

Czy w USA gaz wyprzedził węgiel pod względem ilości wytworzonej energii? O tym w dalszej części artykułu na portalu wysokienapiecie.pl.

Justyna Piszczatowska, WysokieNapiecie.pl

REO.pl

Komentarze

14.09.2017 15:44 logic

Było nie kraść i ogólnie mieć ludzi w dupie a nie teraz narzekać na Trumpa i płakać.

14.09.2017 17:31 Godlike

Odejście od paliw kopalnych, przy utrzymaniu światowej populacji, to tylko teoria, która raczej się nie sprawdzi: http://www.nationalobserver.com/sites/nationalobserver.com/files/styles/body_img/public/img/2017/07/11/bp-global-fossil-burn-percent.jpg?itok=30FiKZox

15.09.2017 2:10 gupol(szukam w OZE)

@godlike

ale dlaczego nie? czemu nie sprawdzić tej hipotezy? wystarczy się wziać do roboty zamiast narzekać jak nie przymierzając @logic;)

15.09.2017 14:11 Wojtek Sz.

A teraz się nie kradnie i ma ludzi w doopie?

16.09.2017 12:36 logic

@gupol
Wiec działaj.

@Wojetk Sz.
Ale teraz dano ludziom cień szansy że sie coś zmieni.
Np. w Polsce wygrał PiS i przynajmniej nie jest gorzej.

17.09.2017 17:35 ludomir

Niewątpliwie zwycięstwo PiS stwarza szansę na zmianę polityki na promującą efektywność energetyczną. Koalicja PO PSL zrobiła wszystko co można by nie zmniejszać popytu na energię. Cóż oni potrafili nie szkodzić żywicielowi i robić wrażenie troski o środowisko. Tp prawdziwy chichot historii że Smog przez nich wyhodowany zmusza PiS do walki z jego przyczyną czyli niskim standardem energetycznym budynków.
A Trump ma rację umyty węgiel to węgiel czysty.

18.09.2017 3:07 gupol(szukam w OZE)

@logic
i hercules dupa gdy defetystów kupa. skoro nawet na ZnR nie ma chętnych do realnego działania to o co mieć pretensje do laików. szkoda gadać.

18.09.2017 16:54 logic

@Gupol
Czyli mam rozumiec że z kilkoma osobami z ej strony chcesz :
- zatrzymać przyrost naturalny w afryce i innych krajach rozwijających się.
- namówić 7,5 mld ludzi do rezygnacji z konsumpcyjnego stylu życia.
- zlikwidować iluminatów czy też NWO czy jak ich tam nazywaja chodzi o rodziny Rockefeller, Rotschild oraz Sorosa i całą resztę tej finasowej patologii która rujnuje te planete.
- pokonac i usunać islam z Europy oraz lewicowe rządy w Europie zachodniej.

Uffff

18.09.2017 21:55 observer

@Ludomir
"Niewątpliwie zwycięstwo PiS stwarza szansę na zmianę polityki na promującą efektywność energetyczną."

Ja utraciłem nadzieję na to, że PiS jest w stanie cokolwiek zrobić na przełomie 2005/2006. Wtedy postrzegałem to jako szansę na brak przyzwolenia na przekręty, wsadzanie swoich, itd. itp. Niestety tamta degrengolada szybko mi uświadomiła, że nie ma szans z tymi ludźmi na uczciwość.

Czy masz jakieś informacje na temat tego, aby obecny rząd miał zamiar postawić na efektywność energetyczną?


Widziałem dzisiaj fragment "Dziennika Telewizyjnego", w którym Holecka tłumaczyła, że rząd wreszcie bierze się za walkę ze smogiem i podano kilka informacji w kupie: ograniczenie sprzedaży pieców węglowych, opłaty za jednorazowe reklamówki oraz plany budowy nowych kopalń węgla w Polsce, bo górnictwo jest naszą przyszłością. Do tego informacja o tym, że monopoliści energetyczni zwiększyli przychody i zyski oraz że kopalnie (po wielomiliardowych dopłatach - o czym nie powiedziano) wychodzą na plus.

20.09.2017 23:28 ludomir

@Observer
Nadzieja jak wiesz umiera ostatnia. Porażka bandy grabieżców popselu stwarza trochę przestrzeni do działania, więc jako tonący, nie narzekam tylko chwytam.
Trochę to mało estetyczne, ale jak kto wie co naprawdę jest w szafie to mu nawet marsze z pochodniami nie odbierają woli działania. Oczywiście z faktu, że kupuję ten los nie wynika brak znajomości rachunku prawdopodobieństwa a jedynie to, że w obliczu nieuchronności zagłady szukam szansy na przydział hurys w niebie.
http://orka.sejm.gov.pl/opinie8.nsf/nazwa/390_20170913_1/$file/390_20170913_1.pdf
http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/agent.xsp?symbol=POSIEDZENIAZESP&Zesp=390

21.09.2017 3:18 gupol(szukam w OZE)

@logic
hehe, ta i jeszcze do 2020 r. zmniejszyć stężenie CO2 do 350 ppm do 2020, całkowicie zlikwidować zjawisko trzęsień ziemi i obniżyć poziom morza o 0,5m. może jeszcze zlikwidować głód na świecie oraz przesiedlić miliard ludzi na marsa.
wolę bardziej realne działania. a to co ty tu napisałeś to mżonka która ma usprawiedliwić rezygnację,apatię i fatalizm.

@logic "- zatrzymać przyrost naturalny w afryce i innych krajach rozwijających się.
- pokonac i usunać islam z Europy oraz lewicowe rządy w Europie zachodniej."

weź mi wyjasnij co ma przyrost ludności w afryce oraz islam do transformacji energetycznej?
niby jak islam i murzyni blokują postęp w tej dziedzinie?
rozumiem że jesteś prymitywnym rasistą o eugenicznych ciągotach ale czemu chcesz zatrzymywać rozmnażanie tylko w krajach rozwijających się? a kraje rozwinięte to co? mogą się rozmnażać?
wiem do czego pijesz - boisz się "uchodźców". tylko że przyczyną mogracji nie jest żadne przeludnienie w afryce tylko polityka mocarstw zachodnich które tak eksploatują tamte społeczeństwa że życie w nich jest nie do wytrzymania.
https://www.youtube.com/watch?v=uWSxzjyMNpU

bogate kraje zabierają biednym 25 razy więcej niż "dają" w postaci róznych form "pomocy"
to biedne południe finansuje bogatą północ. tu się nic nie zmienia.
no ale zachodnie rządy są nienasycone i chyba jeszcze liczą na niewykwalifikowanych pracowników z afryki bo białe społeczeństwa nie chcą się rozmnażać... wszystko w imię wzrostu gospodarczego. co za paradoks.

poza tym afryka prawie nie emituje CO2 i prawie nie produkuje odpadów przemysłowych więc co cie obchodzi ten ląd? niech się rozmnaża. to słabo zaludniony kontynent. jest tam jeszcze dużo miejsca.
jeśli już to można tam przetestować różne rozwiązania technologiczne i systemowe z zakresu odnawialnych źródeł energii. afryka byłaby świetnym poligonem doświadczalnym. apropos, zna ktoś kogoś z afryki kto byłby zainteresowany takim testem?;)

a co do zmniejszenia konsumpcji i "likwidacji" finansowej patologii w krajach zachodu to ja nie mam zamiaru nikogo przekonywać.
załatwią to za nas wysokie ceny paliw kopalnych. i jeśli feudalne nierówności nie zostaną zażegnane w sposób pokojowy to wybuchnie rewolucja. historia lubi sie powtarzać a ludzie są dziś tacy sami jak 100 czy 500 lat temu.
my natomiast możemy co najmniej opracowywać plany transformacji i nawiązywać kontakty z ludźmi którzy mają kompetencje do jej wdrożenia - naukowcy, inżynierowie, socjolodzy, ekonomiści itp. jako zorganizowana grupa mielibyśmy większe możliwości inicjowania, organizowania i moderowania takich przedsięwzięć. podzieleni, rozproszeni , zatomizowani, będziemy tylko sami sobie udowadniać że jesteśmy bezsilni i że nic nigdy się nie uda.

21.09.2017 23:13 observer

@Ludomir

No dobra. Pogadałeś sobie w Sejmie.


A jakiś konkret?

Bo ja na tej stronie czarno widzę.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto