Przełom w walce ze smogiem – kopciuchy odchodzą do lamusa

W dniu 5.09.2017 w Dzienniku Ustaw RP opublikowano podpisane przez ministra Morawieckiego rozporządzenie o standardach dla kotłów, eliminujące przestarzałe kotły na węgiel i drewno z polskiego rynku. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 października 2017 r.

Polska rzeczywistość w półroczu zimowym - zasnute dymem miasto/wieś, gdzie w starych piecach pali się węglem niskiej jakości lub po prostu byle czym.

– To bardzo ważna decyzja Ministerstwa Rozwoju , powiedział Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego – Polska dołącza do grona państw, w których ta przestarzała, szkodliwa technologia będzie zakazana. W Polskim Alarmie Smogowym czekaliśmy na tę regulację od lat postulując jej wprowadzenie. Upominała się o nią również Najwyższa Izba Kontroli oraz szerokie grono ekspertów zajmujących się tematyką kotłów. Pamiętajmy, że dotychczas każdego roku na polskim rynku sprzedawano około 150 tys. kopciuchów, czyli pozaklasowych kotłów na węgiel. Produkują one nawet do 20 razy więcej zanieczyszczeń niż nowoczesne kotły. Ten patologiczny proceder właśnie się kończy. Kopciuchy przestaną wreszcie zatruwać powietrze, którym oddychamy – dodaje.

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 października 2017 roku i zakazuje produkcji kotłów na paliwa stałe klasy niższej niż 5. Kotły niższej klasy wyprodukowane przed 1 października 2017 r. będzie można sprzedawać do 1 lipca 2018 roku.

Ministerstwo Rozwoju wykonało pierwszy krok w stronę poprawy jakości powietrza w Polsce. Pozostaje pytanie czy rządowi wystarczy odwagi i determinacji na przeprowadzenie działań, które zapowiedział jeszcze w styczniu.

– Mieliśmy mieć normy węgla w pierwszym kwartale tego roku. Zbliża się jesień a my wciąż czekamy. – powiedział Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego. Równie istotne jest uruchomienie długo wyczekiwanych programów dla najuboższych, które pomogą tej grupie w wymianie ogrzewania i ociepleniu domów. Rząd musi przeciwdziałać zjawisku tzw. ubóstwa energetycznego. Na razie działania rządu w tej sprawie kończą się na obietnicach.

Ministerstwo Rozwoju wykonało pierwszy krok. Pozostaje pytanie czy do walki z zanieczyszczeniem powietrza w jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw w Unii Europejskiej dołączą pozostałe ministerstwa.

LINK do rozporządzenia

LINK do rekomendacji KERM dla Rady Ministrów z 17 stycznia 2017

SmogLab

Komentarze

07.09.2017 14:04 Mariusz

Czyli już za jakieś 10 - 20 lat kopciuchy znikną z polskich domów :-/

przydałby się jeszcze zakaz odsprzedaży tego na rynku wtórnym

07.09.2017 14:14 Xbelot

Kopciuchy znikną szybciej - czas eksploatacji takiego kopciucha to zwykle nie więcej niż 6-10 sezonów grzewczych. Po tym czasie rdza przeżera blachę tak, że naprawa jest właściwie niemożliwa. Z tego samego powodu nie będzie problemu z "rynkiem wtórnym".

07.09.2017 16:10 Mariusz

No nie wiem. Pierwszy piec w domu rodzinnym założniami konstrukcyjnymi tkwiący w epoce Hitlera wytrzymał ze 20 lat. Został wymieniony bo dawał mało ciepła a nie dlatego że się zepsuł(wytrzymał nawet wybuch pary gdy ojciec napalił jak rury na strychu były zamarznięte i się cisnienie zebrało :-) ). Następny po nim o bliżej nieznanej mi sprawności i poziomie emisji (ale raczej z tańszych czyli bez szału) też ciągnie już 20 rok. Kiedys potrafił zagotowac wode w rurze wychodzącej z niego a dziś są już z tym problemy. Znaczy sie pewnie musiał zajść kamieniem, bo parę razy była w instalacji CO wymieniana woda. Pasowałoby go wymienić .... ale są inne priorytety

10.09.2017 13:37 ludomir

Nie ulega wątpliwości, że pierwszy krok a raczej kroczek został zrobiony. Pozostaje problem czy będzie to miało wpływ na stan zdrowia tych 40 tys ludzi którzy zakończą przedwcześnie żywot z powodu zanieczyszczonego powietrza w przyszłym roku. Wiemy napewno że nie.
A może jest to dobra wiadomość dla 160 tys potencjalnych nieboszczyków, za przyczyną palonych odpadów górniczych, w ciągu kolejnych czterech lat? Też pewnie nie. Dlaczego zatem setki tysiecy ludzi musi żyć w męczarniach wywołanych chorobami układu oddechowego i krążenia i umierać osierocając najbliższych? Dlaczego Państwo rządzone przez kolejne koalicje, woli przeznaczać setki milionów złotych na nieskuteczne leczenie skutków niskiej emisji i dopłacać jeszcze więcej dla utrzymania stanowisk, podłej i śmiertelnie niebezpiecznej oraz skracającej życie, pracy górników? Jeśli nie znajdziemy tej przyczyny i jej nie zlikwidujemy, będziemy wszyscy chorować, wydawać majątek na lekarstwa i cierpieć z powodu śmierci najbliższych i utraty perspektyw przyszłych pokoleń z powodu zmian klimatu.

10.09.2017 14:56 Mariusz

Nauka Jogi mówi że jak dzieją się takie rzeczy to znaczy że ci ludzie nie chcą żyć lub inaczej - chcą umrzeć :-) Jak im zabierzesz zanieczyszczenia to się zapiją na smierć albo wymyślą jeszcze coś innego

11.09.2017 9:53 observer

@Mariusz
"Pierwszy piec w domu rodzinnym założniami konstrukcyjnymi tkwiący w epoce Hitlera wytrzymał ze 20 lat. "

Ostatnio rozmawiałem z kimś, kto kupił dzisiejszy piec na "ekogroszek". Ponoć po jednym sezonie pojawia się rdza. Ten piec sprzed 20 lat i ten dzisiejszy to mogą być różne piece. Zwłaszcza dlatego, że jeśli ktoś kupuje taki piec to patrzy głównie na cenę. A cena musi z czegoś wynikać.

Oczywiście mogę się mylić i zapewne taki piec da się pospawać i wytrzyma ze 20 lat.


@Ludomir

Ja mam inne obawy. Może się okazać, że prawo będzie martwe. Zaraz powstanie czarny rynek pieców "nie do używania przy ogrzewaniu domu" żeby obejść przepisy. Ci, którzy mają piece i tak ich nie wymienią.

Zwłaszcza, że rząd przezornie zabrał wszystkie dofinansowania na wymiany pieców i inwestuje w "ekologiczne inwestycje" w Toruniu oraz elektrowniach węglowych. Wymiany finansują samorządy, ale te, w których nie ma PiS mają obcinane wszelkie fundusze, których rozdział zależy od rządu i jego organów.

14.09.2017 8:24 ludomir

@Observer
Działanie rządu to wyłącznie gra pozorów, która niczego nie zmieni. Jedynie wprowadzenie norm jakościowych na paliwa i uruchomienie skutecznej kontroli obchodzenia zakazu palenia śmieciami zlikwidowałoby smog. Rząd tego nie zrobi bo zwiększyłoby to koszty ratowania górnictwa i dramatycznie pogorszyłoby warunki życia milionów gospodarstw domowych pozbawionych taniego paliwa.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto