Kronika Rozdroża: maj 2017 (akt. 28.05)

Publikowanych jest wiele wartych przybliżenia czytelnikom „Ziemi Na Rozdrożu” materiałów, jednak ze względu na ograniczenia czasowe, nie jesteśmy w stanie opracować/przetłumaczyć ich wszystkich. Przygotowujemy więc zestawienia artykułów, co miesiąc kolejne.

Marnowanie żywności w UE: Miliony ton jedzenia do kosza

Energetyka straciła pewność siebie

Strategia PGG: czego tam nie ma, chociaż mogłoby być

Badanie: Punkt krytyczny i upadek systemu

Getting serious about overfishing

Will India Ever Need Another Coal Plant?

On Trump's Chopping Block: The Most Important Climate Solution You’ve Never Heard Of

The Mystery of the Wasting House-Cats

Focus on Carbon Removal a ‘High-Stakes Gamble’

Reversing climate change with carbon-sucking plantations not realistic, scientists warn

6 Fundamental Reasons Why Climate Progress Will Continue

Peru lost more than 1 million hectares of Amazon forest over a period of 15 years

China is planning ahead for life after coal

The Revelator

Arctic stronghold of world’s seeds flooded after permafrost melts

GISTEMP: kwiecień 2017 globalnie drugi najcieplejszy w historii pomiarów

Brazil, home of Amazon, rolls back environmental protection

Warm Arctic Fuels Second-Warmest April on Record

How a Melting Arctic Changes Everything

Industry Meltdown: Is the Era of Nuclear Power Coming to an End?

Under Fire, Climate Scientists Unite With Lawyers to Fight Back

By 2020, every Chinese coal plant will be more efficient than every US coal plant

Rządowa bitwa o węgiel i smog. Co się dzieje w kulisach władzy? Morawiecki: "To prawda, jest konflikt"

Gone Forever? 8 Animals We Said Goodbye to in 2016

2017 World Press Freedom Index – tipping point

Human noise pollution is everywhere, even in the national parks

Record-breaking weather in 2016 pushes world into ‘truly uncharted territory’

Warmer Temperatures Drying the Rio Grande

Dilbert, the climate denialist

China is planning ahead for life after coal

W UE 2x więcej energii ze słońca, niż planowano

Negocjacje w sprawie CO2 – czas decyzji

Emmanuel Macron zwiastuje klęskę węglowej polityce polskich polityków

Thawing Alaska Permafrost Sends Autumn CO2 Emissions Surging

Planet could breach 1.5C warming limit within 10 years, but be aware of caveats

More errors identified in contrarian climate scientists' temperature estimates

Indian solar power prices hit record low, undercutting fossil fuels

Going, Going ... Glacier National Park's Iconic Glaciers Are Melting Away

History suggests there is a way to lower inequality. But you’re not going to like it

Q&A: Why India and China are driving the 'global green shift'

Directionless, US climate negotiators head to UN talks

The great climate silence: we are on the edge of the abyss but we ignore it

Worsening food insecurity forcing more people to migrate

The end of wild elephants? Why we must not let Africa become one giant food farm 

China’s Appetite Pushes Fisheries to the Brink

How a Professional Climate Change Denier Discovered the Lies and Decided to Fight for Science

Lakes worldwide feel the heat from climate change

Why Greenhouse Gas Emissions Did Not Really Stabilize In The Past Few Years

Rewilding the Imagination

Richard Heinberg: Juggling Live Hand Grenades

Poprzednia kronika: kwiecień 2017

Jeśli znajdziecie coś wartego polecenia – linkujcie w komentarzach. Jeśli chcecie coś przetłumaczyć lub macie inne sugestie, piszcie na redakcja@ziemianarozdrozu.pl.

Komentarze

02.05.2017 20:00 Ans

Apetyt na ropę i gaz przyczyną wojen - czyli nic nowego, ale ciekawy art. o Syrii: http://www.energetyka24.com/577164,syryjska-ruletka-ta-wojna-toczy-sie-o-gazociagi-analiza

03.05.2017 21:34 observer

Czy konsensus w sprawie globalnego ocieplenie wynosi 97%? A może 99,9%? Jakie to ma znaczenie?

Dyskusja na ten temat w linku poniżej
https://www.skepticalscience.com/S17blogpost.html

04.05.2017 18:41 CZYT

KRYZYS OZE?
I wyraźnie zaznaczam, ze piszę to (wybrałem to) nie jako przeciwnik OZE, tylko osoba która zastanawia się czy nowy kryzys , doprowadzi do nowej wojny.

Co inni o tym sądzą. Ale trzeba analizować globalnie (całościowo) a nie partykularnie!

http://forsal.pl/biznes/energetyka/artykuly/1039447,ofensywa-energii-odnawialnej-sektor-energetyczny-w-rekach-panstwa.html
Ofensywa energii odnawialnej. Sektor energetyczny w rękach państwa?
Z uwagi na zasadnicze przemiany dokonujące się na rynkach energii elektrycznej, jej produkcja, przesyłanie i dystrybucja mogą za jakiś czas zostać zdominowane przez sektor państwowy. Hipoteza ta opiera się na możliwych konsekwencjach narastającej ofensywy tzw. energii odnawialnej.

Napór ten jest bardzo nierównomierny w układzie geograficznym, więc nie wszędzie można go odczuć, ale i tak ma DESTRUKCYJNY wpływ na ukształtowany przed dekadami model dostosowujący podaż energii elektrycznej do zapotrzebowania.
……………….
„Renewables” same w sobie są OK i jeszcze bardziej, ale zbyt wielu i za szybko mówi hop. Entuzjaści przyspieszenia rugowania energetyki konwencjonalnej lekceważą przykrą właściwość źródeł odnawialnych (OZE), tj. ich nieregularność, po angielsku – intermittency. Jest ona skutkiem cyklu dzień-noc oraz, co jeszcze gorsze, nieprzewidywalnych zachmurzeń w przypadku energii słonecznej, ja również swobody z jaką, bez baczenia na potrzeby człowieka, wieją sobie wiatry.
……
Udział OZE w globalnej produkcji energii wynosi LEDWO KILKA PROCENT, WIĘC NADAL JEST SZCZĄTKOWY. Wg IEA, udział wody, wiatru i słońca w sumie energii pierwotnej wyniósł w 2014 r. ledwo 3,8 proc.
……………….
SUBSYDIA przypadające na jednostkę energii uzyskiwanej z OZE są tymczasem aż ok. 10 razy WYŻSZE niż na jednostkę energii ze źródeł konwencjonalnych.
…………..
Bolesna wada OZE
...utrapieniem staje się natomiast nadmiar mocy w czasie optymalnych warunków pogodowych.
Jednak w sprzyjających warunkach zdarza się, że przekracza 80 proc., a na coś takiego system jest CAŁKOWICIE NIEPRZYGOTOWANY. Energia płynie wówczas do sieci falą tsunami, a ponieważ zużycie prądu w kraju nie rośnie zaś ELEKTROWNI WĘGLOWYCH Z POWODÓW TECHNICZNYCH I EKONOMICZNYCH WYŁĄCZYĆ NIE MOŻNA, więc olbrzymie ilości nadwyżkowego prądu rozlewają się gdzie się da, np. po sąsiedniej Polsce.

Ograniczone mają być także inwestycje w OZE w północnych landach,[!!!] które są odpowiedzialne za destrukcyjne momenty nadprodukcji prądu z wiatru.
…….
ponieważ wożenie węgla na małe i średnie dystanse jest tańsze od przesyłania prądu.
………….
Super-baterie byłyby niczym paczki z „megawatogodzinami” ładowane, gdy słońce aż parzy, a wiatr duje i dostarczane pod wskazany adres, gdy noc, chmury i do tego flauta. Gdy pamięta się jednak coś jeszcze z fizyki i chemii, TO W RYCHŁY ZWROT NA LEPSZE UWIERZYĆ BARDZO TRUDNO.
...ale pamiętać należy o zasadzie im dalej w las, tym trudniej i o tym, że za błędne prognozy żadne kary nie grożą. Wniosek tymczasowy jest taki, że magazynowanie chwilowych i okresowych, a więc destrukcyjnych nadwyżek prądu z OZE to idea pociągająca, ale na skalę ekonomiczną – ODLEGŁA I BYĆ MOŻE WRĘCZ NIEOSIĄGALNA.
………….
Grubo za wcześnie na pożegnanie z węglem
Nie czas zatem żegnać paliwa kopalne. BĘDĄ NIEZBĘDNE JESZCZE PRZEZ WIELE DEKAD.
W 2014 r. IEA szacowała, że inwestycje w dekarbonizację globalnej energetyki kosztować mają cały świat przez następne dwa dziesięciolecia (do 2035 r.) nie mniej niż 20 bilionów (20 000 mld) dolarów. Dużo, bo więcej niż roczny PKB USA, ale gorzej, że po takich wydatkach końca procesu nie będzie jeszcze widać.
.lecz przede wszystkim NIEPEWNOŚĆ odnośnie do niedalekiej przyszłości, pogłębiająca się WRAZ Z AROGANCKIMI ZAPOWIEDZIAMI wyrugowania już za chwilę węgla, a nawet ropy, debiutu już niemal teraz-zaraz niesamowitych baterii i w ogóle przewrotu kopernikańskiego w kwestii energii, czającego się tuż za rogiem. Ludzie przytomni podkreślają, że są to oczekiwania BARDZO WYROST.

Paradoks czystej energii

Z powodu nieregularności, w dającej się przewidzieć przyszłości, OZE NIE BĘDĄ w stanie zapewnić ludziom BEZPIECZEŃSTWA energetycznego. Świat bez prądu, albo z prądem na parę godzin co kilka dni jest wyobrażalny, choć nie chce się w to wierzyć. [!!!]
….
Można to nazwać paradoksem czystej energii, bo im więcej OZE, tym kosztowniejsza i mniej efektywna staje się polityka energetyczna.
............................................

04.05.2017 19:31 observer

@CZYT

Przeczytałem początek cytowanego przez ciebie artykułu i odniosłem do Polski:

"Z uwagi na zasadnicze przemiany dokonujące się na rynkach energii elektrycznej, jej produkcja, przesyłanie i dystrybucja mogą za jakiś czas zostać zdominowane przez sektor państwowy"

Dzisiaj w Polsce produkcja, przesyłanie i dystrybucja są zdominowane przez państwo. Dotyczy to węgla, ropy, gazu, prądu.

Cały artykuł to jakiś "strumień świadomości". Nawet trudno powiedzieć, o czym jest ten artykuł. Autor niczego nie dowodzi, przedstawia tylko swoje luźne skojarzenia ze słowami: prąd, OZE, paliwa kopalne. Dla mnie: bełkot.

I jeszcze dla porządku link do oryginału
https://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/rotator/prad-energetyka-energia-odnawialna-dystrybucja/

05.05.2017 10:13 zbig001

@CZYT
Artykuł który zalinkowałeś to jakiś zbiór oderwanych, nie powiązanych logicznie albo sprzecznych zdań, zaserwowanych w histerycznym tonie.
Biorąc autora na poważnie, Kostaryka nie ma prawa istnieć, bo opiera się w 95-100% na OZE, paliwa kopalne użytkując tylko na potrzeby transportu.

A jak zrobić względnie tanio, bez zarzynania gospodarki, transformację w dużym i mocno uprzemysłowionym kraju? Na ten temat są studia i artykuły pisane w oparciu o nie
https://cleantechnica.com/2015/04/13/80-renewables-by-2050-in-us-says-nrel/

A tak widzi tranzyt do niskoemisyjnej gospodarki KE
https://ec.europa.eu/energy/en/topics/energy-strategy-and-energy-union/2050-energy-strategy

skrótowa broszurka
https://ec.europa.eu/energy/sites/ener/files/documents/2012_energy_roadmap_2050_en_0.pdf

Można zaobserwować że każdy kraj który ma wykształcone elity, podjął próbę zatrzymania kreacji klimatycznego piekła na Ziemi, działając i współdziałając w oparciu o racjonalne badania problemu.
Powagę i determinację w tym działaniu odbierać jako "narzucanie" rozwiązań?
Zaproponuj lepsze, które doprowadzą do celu szybciej albo niższym kosztem, to przekonasz się że zaczną być "narzucane" twoje...

05.05.2017 14:49 PL

Ropa w USA poniżej 48 USD - zapasy wprawdzie spadły, ale produkcja wzrosła
Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają. W USA wprawdzie zapasy surowca zmniejszyły się w ubiegłym tygodniu, ale za to produkcja ropy wzrosła i to już 11. tydzień z rzędu - podają maklerzy.
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 47,59 USD, po zniżce o 23 centy, czyli 0,5 proc.

Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 7 centów do 50,72 USD za baryłkę.

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 930 tys. baryłek, czyli 0,2 proc., do 527,77 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Analitycy spodziewali się spadku zapasów o 3 mln baryłek.

DoE podał, że zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 191 tys. baryłek, czyli o 0,1 proc., do 241,23 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 562 tys. baryłek, czyli 0,4 proc. do 150,36 mln baryłek - podał DoE.

Rośnie za to produkcja ropy - w ubiegłym tygodniu w USA produkcja ropy wzrosła o 28.000 baryłek. To już 11. z kolei tydzień, gdy Amerykanie produkowali więcej ropy i najdłuższe takie pasmo wzrostowe od końca listopada 2012 roku.
"Jeśli produkcja ropy w USA rośnie, to raczej nie można liczyć na jakieś znaczące rajdy cen surowca" - wskazuje David Lennox, analityk rynku surowców w Fat Prophets w Sydney.

"Rynek musiałby dostać pozytywne informacje z OPEC" - podkreśla.

Od początku stycznia trwa zmniejszanie dostaw ropy na rynki paliw. Produkcja surowca przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie.

Takie ustalenia dotyczą pierwszych sześciu miesięcy 2017 r. Porozumienie o zmniejszeniu dostaw ropy przez kartel może zostać jednak przedłużone jeszcze na II połowę roku. Decyzja w tej sprawie może zapaść na posiedzeniu kartelu 25 maja w Wiedniu.

Minister ropy Nigerii Emmanuel Ibe Kachikwu poinformował, że OPEC prawdopodobnie przedłuży umowę na kolejne 6 miesięcy.

W środę ropa w USA zyskała 16 centów do 47,82 USD za baryłkę.

05.05.2017 17:56 CZYT

https://srsroccoreport.com/future-world-economic-growth-in-big-trouble-as-oil-discoveries-fall-to-historic-lows
Według raportu IEA :
Odkrycia naftowe w 2016 r. Spadły do ​​2,4 mld baryłek, w porównaniu z średnio 9 mld baryłek rocznie w ciągu ostatnich 15 lat . Tymczasem wielkość zasobów konwencjonalnych sankcjonowanych na rzecz rozwoju w ubiegłym roku spadła do 4,7 mld baryłek, czyli o 30% niższy niż przed rokiem, ponieważ liczba projektów, które otrzymały ostateczną decyzję inwestycyjną, spadła do najniższego poziomu od lat czterdziestych.

Świat świata zużył w ubiegłym roku 69 milionów baryłek konwencjonalnej ropy naftowej, co wyniosło 25 mld baryłek (źródło: raport IEA powyżej). Oznacza to, że konwencjonalne globalne odkrycia dotyczące oleju wynoszące 2,4 miliardów baryłek były mniejsze niż 10% całkowitego zużycia konwencjonalnego na świecie. To jest bardzo zła wiadomość.

2.
bloomberg.com/news/articles/2017-04-27/rigs-don-t-mean-more-gas-as-u-s-producers-run-to-stand-still
Więcej wiertni, nie znaczy więcej gazu w USA
"Platformy gazowe podwoiły się od sierpnia; Produkcja spadła o 1,2%
Średni Marcellus wytwarza 51% tego, co rok temu "

3. http://oilprice.com/Energy/Energy-General/The-Inconvenient-Truth-About-Electric-Vehicles.html

05.05.2017 19:24 Jarzyna

Czyt: spokojnie niskie ceny ropy odbiły się na inwestycjach w poszukiwania, dlatego takie marne odkrycia

05.05.2017 19:45 Devak

@Jarzyna
Nie tak spokojnie. Bez nowych odkrytych źródeł w pewnym momencie ceny ropy zaczną rosnąć, a braków nie da się w nijaki sposób uzupełnić; od odkrycia złoża do jego zagospodarowania mijają lata, a co będziemy zagospodarowywać jak jeszcze nawet nie wiemy czy będzie co odkrywać?...

05.05.2017 22:00 Ad

The great climate silence: we are on the edge of the abyss but we ignore it

"Yet the bookshops are regularly replenished with tomes about world futures from our leading intellectuals of left and right in which the ecological crisis is barely mentioned. They write about the rise of China, clashing civilizations and machines that take over the world, composed and put forward as if climate scientists do not exist.
[...]
Perhaps the intellectual surrender is so complete because the forces we hoped would make the world a more civilised place – personal freedoms, democracy, material advance, technological power – are in truth paving the way to its destruction."

ttps://www.theguardian.com/environment/2017/may/05/the-great-climate-silence-we-are-on-the-edge-of-the-abyss-but-we-ignore-it

07.05.2017 9:40 Devak

Czyżby Abdusamatow miał jednak rację?
http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/116968,spadek-aktywnosci-slonecznej-ochlodzi-nam-klimat

07.05.2017 9:49 Observer

@ devak

Nie miał racji. Każdy kolejny rok to potwierdza.

07.05.2017 11:02 zbig001

Zapewne mogło by być jeszcze cieplej, niż jest, gdyby nie sprzyjanie ze strony przypadku, Bogów czy co kto woli.
Było by uprzejmie albo rozsądnie skorzystać z tego, albo niech powstanie miejsce dla innego dominującego gatunku.

Życie na Ziemi ma mieć sprzyjające waruki jeszcze 1.5-2 mld lat, coś może jeszcze zdąży wyewoluować?

07.05.2017 18:14 pole torsyjne

pobierając ten link wyświetlił mi się komunikat mniej więcej treści " uwaga materiał niepubliczny .czy jesteś pewien że chcesz przekazać ten link, dobrze się zastanowiłeś?"
publiczne jest to co udostępnione ogółowi ludzi więc jak film na YT może być niepubliczny już nie pytam groźbę rozumiem. https://www.youtube.com/watch?v=AQc0Ecx5_Hw
film dziś był na WolneMedia.net

07.05.2017 22:17 ludomir

@POLE TORSYJNE
Upewniasz mnie, że zasługujemy na zagładę. Żal mi męki Chrystusa jako daremnej ofiary i moich dzieci i wnuków, które egoistycznie powołałem na ten świat.

08.05.2017 10:17 pole torsyjne

@LUDOMIR
w kraju gdzie oficjalnie intronizowano Jezusa Chrystusa na Króla Polski (podczas intronizacji na mszy obecny był prezydent Andrzej Duda i inni a całe zdarzenie emitowała tvp info). ??????
A Król Polski wypowiedział się jednoznacznie 'coście uczynili jednemu z tych najmniejszych mnieście uczynili" króluj nam Chryste

08.05.2017 17:22 observer

Szczepienie na dezinformację?

Przydałoby się w Polsce.

https://www.theguardian.com/environment/climate-consensus-97-per-cent/2017/may/08/study-to-beat-science-denial-inoculate-against-misinformers-tricks
"Study: to beat science denial, inoculate against misinformers' tricks "


"In one experiment, before showing people a media story with this sort of climate false balance, the study authors first provided a group with information about the 97% expert consensus, and delivered an “inoculation” explaining the misleading effects of false balance media coverage.

They found that in the group that was only exposed to the false balance story, average perceived consensus, acceptance of human-caused global warming, trust in climate scientists, and support for climate policy all fell. When subjects were first inoculated against false balance and told about the expert consensus, these factors instead all increased. The authors concluded:

In sum, the effect of false-balance media coverage had the greatest effect on perceived consensus among the various climate attitudes measured. However, a consensus message presented with the false-balance message was effective in increasing perceived consensus, thus neutralizing the negative influence of the misinformation. In addition, we found that an inoculation message was effective in neutralizing the effect of misinformation on perceived consensus.

In a second experiment, they exposed participants to consensus misinformation via the infamous Oregon Petition, explained in the video below, and again inoculated one group against the misinformation

The inoculation this time consisted of a mixture of text and a figure of a tobacco ad with the text “20,679 Physicians say ‘Luckies are less irritating’” to show participants a similar previous example of the fake experts technique employed in the Oregon Petition.

As in the first experiment, exposure to only the misinformation decreased participant perception of the expert consensus, acceptance of human-caused global warming, and support for climate policies. However, exposure to the inoculation offset the effects of the misinformation."

09.05.2017 12:40 CT

Czy będziemy mieli brzydkie lato?
Jak powstaje układ pogodowy związany z latem deszczowym?
- Z rejonu Islandii napływa wyż (a nie jak zwykle niż) w rejon Bałtyku.
Jednocześnie w rejonów Azorów napływa niż ( a nie jak zwykle wyż) który lokuje się nad Zatoką Genueńską
W rezultacie z rejonu Atlantyku północnego napływa wilgotne powietrze, które miesza się z zimnym powietrzem skandynawskim.
Jednocześnie z rejonu Atlantyku południowego napływa ciepłe i wilgotne powietrze za sprawą Niżu Genueńskiego.
Obie masy zderzają się nad Europą środkową i mogą spowodować katastrofalną powódź.
Taki układ pogodowy występował w 1966 lub 1967 r.
kiedy to w Polsce modny był dowcip: „W Rumunii ciągle LEJE!”
Proszę to potwierdzić.

09.05.2017 12:58 CT

http://forsal.pl/gospodarka/inwestycje/artykuly/1040728,co-dalej-z-gazociagiem-baltic-pipe-danii-nie-spieszy-sie-do-inwestycji.html
"W ogóle kraniec wydobycia gazu na Morzu Północnym jest już w zasięgu wzroku,..."

09.05.2017 16:29 zbig001

Kto wie, może i będzie chłodne lato na naszej szerokości, nie tylko wiosna.
Więc można się obawiać o wrześniowe minimum objętości lodu w Arktyce, w ciągu kwietnia na sporym obszarze było +7 ponad średnią wieloletnią.

https://nsidc.org/arcticseaicenews/

09.05.2017 16:51 Mariusz

http://www.nsstc.uah.edu/climate/

Na razie to znajomi fotografują pokryte sniegiem pola i nabijają się ze mnie i innych co twierdza że mamy globalne ocieplenie :-/

W kwietniu w Polsce mielismy temperatury niższe niż średnia sprzed lat.

Globalnie były o 0.27stC wyższe. Ale chyba znacznie niższe niż rok temu. Ciekawi mnie co sprawia że mimo wyższego stężenia CO2 temperatury spadły w porównaniu do poprzedniego roku i aż o 0.83stC?

09.05.2017 18:22 observer

@Mariusz
"Na razie to znajomi fotografują pokryte sniegiem pola i nabijają się ze mnie i innych co twierdza że mamy globalne ocieplenie :-/"

Bo są głupi. A pytałeś ich, czy już zamówili w sklepie globus swojego pola?

Jak ktoś nie rozumie, co oznacza wyraz "globalny" to pewnie krzesła od "krzesła elektrycznego" też nie odróżnia.

"W kwietniu w Polsce mielismy temperatury niższe niż średnia sprzed lat."

Lepiej wyrażać się precyzyjnie, tzn.

W kwietniu w Polsce mieliśmy temperatury niższe niż średnia z lat (tutaj okres). Poprzedni taki zimny kwiecień był w roku (tutaj konkretny rok).

Nie ma podsumowania kwietnia na meteomodel, ale tutaj jest wpis z końca kwietnia i małe porównanie
http://meteomodel.pl/BLOG/?p=15282
http://meteomodel.pl/BLOG/?p=15319

Twoi znajomi mają strasznie krótką pamięć. Bo w 2003r. było zimniej. To raptem 10 lat. Dla porównania - tegoroczna anomalia kwietnia to -0,96K natomiast w 1997r. anomalia ta wyniosła -3,16K.

"Globalnie były o 0.27stC wyższe. Ale chyba znacznie niższe niż rok temu. Ciekawi mnie co sprawia że mimo wyższego stężenia CO2 temperatury spadły w porównaniu do poprzedniego roku i aż o 0.83stC?"

No tak. A El Nino to pies?
Do dyskusji lepiej brać średnie z dłuższych okresów niż dzienne lub miesięczne.

Niestety ta dyskusja to neverending story. Temperatury globalne systematycznie rosną a porównujemy je z ostatnimi. Za 10 lat będzie można twoje pytanie powtórzyć dodając kolejne 0,2K. I tak w kółko.

09.05.2017 20:37 observer

@Mariusz
Zastanowił mnie jeszcze ten link, który podałeś. Czy to celowa manipulacja, czy nieświadomie ci się wkleił?

Seria UAH to nie są pomiary temperatury tylko pomiary promieniowania podczerwonego przez satelity, które po skomplikowanych przeróbkach przybliżają temperaturę dolnej troposfery.

Tutaj masz wyjaśnione co i jak mierzą satelity oraz jak to się zamienia na temperaturę.

http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/co-satelity-mowia-o-ociepleniu-atmosfery-131

10.05.2017 7:09 Mariusz

Szukałem globalnych temperatur kwietniowych i znalazłem ten link. Nie przyjrzałem się bliżej i nie wiedziałem, że to satelitarne pomiary. Zaczekamy na dane z pomiarów naziemnych.

Wygląda, że po każdym El Nino jest pewien spadek temperatur więc i w tym roku pewnie taki może być.

10.05.2017 10:33 zbig001

Podczas ElNino ocean zapewne oddaje spore ilości ciepła. Ale ciepło utajone w parze wodnej nie pokaże się na wykresie radiacji termicznej w warstwie TOA
https://static.skepticalscience.com/pics/1_Figure3.png
Grafika pochodzi stąd: https://skepticalscience.com/news.php?n=865&p=4
Artykuł sugeruje że to ciepło jest oddawane w powietrze z dużą zwłoką czasową, dopiero kiedy spadnie deszcz skroplony z tej pary wodnej.

10.05.2017 12:28 CZYT

Pozorny off-top:

http://www.rawstory.com/2017/04/its-official-top-psychiatrists-at-yale-conference-warn-that-trump-has-a-dangerous-mental-illness/

http://www.independent.co.uk/news/world/americas/donald-trump-dangerous-mental-illness-yale-psychiatrist-conference-us-president-unfit-james-gartner-a7694316.html

- ale to wszystko ma wpływ na globalne bezpieczeństwo, jakość dyskusji o globalnym ociepleniu, czy kryzysie energetycznym.
Trump uwielbia spiskowe teorie?
Ja już 20 lat temu zwracałem uwagę na polityków którzy są "tak strasznie prawicowi", że to są ponownie poglądy Stalina.
Jednym z takich facetów był Jan Łopuszański, wg którego "to komuniści wymyślili poglądy o przeludnieniu". Lol !

10.05.2017 18:17 observer

@Mariusz

Na Nauka o klimacie masz stronę z linkami z danymi. Jest tam też seria UAH (którą podałeś).

http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/zrodla-informacji-o-klimacie-12

10.05.2017 19:45 observer

Jeszcze o nowym prezydencie Francji.


Ja nie wiem, czy samobójcza polityka PiS (a wcześniej polityka PO) rozbije się o Macrona. Wiem natomiast, że na pewno zdarzy się coś, co spowoduje, że wylądujemy z naszym węglem - i ogólnie zależnością od paliw kopalnych - na marginesie świata.

http://wyborcza.pl/7,155290,21784149,ekolog-emmanuel-macron-zwiastuje-kleske-polityce-pis.html

"Macron jako kandydat na prezydenta i wcześniej - jako minister gospodarki - dał się poznać jako rasowy ekolog. Był na przykład orędownikiem zwiększania opłat dla przemysłu za korzystanie z węgla, opowiadał się też za dwukrotnym wzrostem zużycia energii odnawialnej we Francji. Jedna z jego bardziej radykalnych propozycji dotyczyła nakładania pewnego rodzaju sankcji (rozumianych np. jako ograniczenie wymiany handlowej) na kraje spoza UE, które nie przestrzegają unijnych norm ochrony klimatu.

Na ile już zaprzysiężony prezydent Macron będzie realizował te postulaty? To się dopiero okaże. Gdyby był konsekwentny i utrzymał w sobie ten zielony zapał, to dla polityki energetycznej polskiego rządu nowa prezydentura Francji może być murem, o który roztrzaska się plan wspierania polskiego węgla i górnictwa."

"Między bajki można włożyć postulaty niektórych ekologów dotyczące natychmiastowego porzucenia przez Polskę węgla - będziemy z niego korzystać jeszcze przez kilka dziesięcioleci. Problem w tym, że polski rząd swoimi decyzjami chce utrwalić monopol węgla jako głównego źródła energii w Polsce nie na kilkadziesiąt, ale i nawet na 100 lat. Na to w UE nie ma zgody.

Kiepskie relacje PiS z nowym, proekologicznym prezydentem Francji to nie tylko kontynuacja negocjacyjnej niemocy, ale też dobry pretekst dla Macrona, aby naciskać na rząd w Warszawie - nie poprzez sankcje, ale politykę klimatyczną."

10.05.2017 23:21 Marcin Popkiewicz

A'propos Macrona, warto posłuchać jego krótkiej wypowiedzi
https://www.facebook.com/marcin.popkiewicz/posts/10155282155581672

11.05.2017 14:08 zbig001

Niezły trailer filmu "FREIGHTENED - The Real Price of Shipping"
https://www.youtube.com/watch?v=FXH7FzTikYo

http://freightened.com/the-film/
na razie tylko w Hiszpańskich kinach, ale w ciągu tego roku ma być możliwa transmisja online

11.05.2017 18:04 Mariusz

http://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/solarne-dachowki-tesli-ruszyla-sprzedaz/zgk0nyr?utm_source=fb&utm_medium=social&utm_campaign=fb_bi

Musk zaczyna sprzedawać swój solar roof. Nie wiem ile to będzie miało sensu. Może w przypadku osób budujących dom i pragnących zrobić dach z dachówki ceramicznej to będzie ciekawa alternatywa. Ale ile to wyprodukuje prądu od strony północnej w Polsce i jak będzie ze śniegiem zalegającym na dachu zimą?

11.05.2017 22:21 WJ

Życzę Macron'owi, żeby Jego Ruch odniósł sukces w wyborach do Zgromadzenia Narodowego- bardzo.

12.05.2017 11:09 Ans

Badania przed odwiertami w Arktyce zagrażają ssakom morskim i żółwiom: http://www.ecowatch.com/seismic-tesing-oil-drilling-2402920868.html

12.05.2017 12:38 Ans

Jak polska kopalnia węgla brunatnego wpływa na lokalną społeczność w Czechach: https://www.youtube.com/watch?v=RvQVTr-g8gA&feature=youtu.be

12.05.2017 14:53 observer

Papież Franciszek naciska na PBS i rząd ws. uchodźców

http://www.rp.pl/Uchodzcy/305119847-Papiez-Franciszek-naciska-na-Beate-Szydlo-ws-uchodzcow.html

"Beata Szydło mówi, że zajęto się tym zagadnieniem, bo z inicjatywą wystąpił sam nuncjusz apostolski. To stwierdzenie zaskakujące. Pani premier ani słowem nie wspomina o tym, że od prawie roku o uruchomienie korytarzy humanitarnych zabiegają polscy biskupi. Nikt w rządzie nie podjął z nimi poważnych rozmów. Jesienią ub.r. abp Stanisław Gądecki mówił wręcz o niechęci ze strony rządzących do tego pomysłu. Sprawa stawała wprawdzie na posiedzeniach Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, ale dalszego ciągu nie było.

Wszystko dotąd wskazywało na to, że rząd chce wziąć biskupów na przeczekanie. Teraz jednak władze postawił pod ścianą nuncjusz – a de facto papież Franciszek."


"Teraz sprawa przybiera podobny obrót. Ewentualna zgoda na korytarze będzie odebrana jako sukces abp. Pennacchia – nie Episkopatu. Rząd wcale nie musi też uruchamiać korytarza z Caritas Polska, która została do tego upoważniona przez biskupów. Nie musi tego robić we współpracy z działającą także w Polsce Wspólnotą Sant'Egidio, która takie korytarze koordynuje we Włoszech, a na której doświadczenie wiele razy powoływał się kard. Nycz.

Bardziej prawdopodobne, że zrobi to ze Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie, za pośrednictwem którego przekazuje już do Syrii pieniądze. Sceptyczne podejście stowarzyszenia do idei korytarzy, które stoi na stanowisku, że lepsza jest pomoc w miejscu konfliktu, rodzi zaś podejrzenie, że rzecz idzie o przyjęcie jak najmniejszej liczby uchodźców. Nie 300–400 osób, jak chcą biskupi, lecz np. 100. Dla świętego spokoju. Tylko po to, by pokazać Watykanowi, że los uchodźców nie jest rządowi obojętny.

Ta strategia może jednak nie przynieść oczekiwanego rezultatu, a w dłuższej perspektywie rząd na niej straci. Arcybiskup Salvatore Pennacchio jest wprawdzie w Polsce zaledwie od pół roku, ale bywa na posiedzeniach Episkopatu i spotyka się z hierarchami przy innych okazjach. Ma zatem orientację w sprawie i trudno będzie zamydlić mu oczy. Inna rzecz, że rząd – zapewne jeszcze nieraz w tej kadencji – będzie potrzebował, przynajmniej cichego, wsparcia biskupów."

12.05.2017 14:53 observer

Jakbyście się zastanawiali, dlaczego ceny prądu ciągle idą w górę - tu jest odpowiedź. PGE musi zarabiać, a zarobione pieniądze musi pakować w utrzymanie nierentownej energetyki węglowej.

Jeszcze jakieś wątpliwości, co do tego, jaka jest cena prądu z węgla?

http://next.gazeta.pl/next/7,151003,21800625,najwiekszy-producent-pradu-w-polsce-zrobil-inwestorom-wielka.html

"Akcje Polskiej Grupy Energetycznej leciały dziś na giełdzie w dół o ponad 8 procent. Przekłada się to na spadek wartości rynkowej PGE o blisko 2 miliardy złotych. Tyle kosztuje jedna decyzja o tym, żeby nie podzielić się z inwestorami swoim zyskiem.

[...]

Wszystko przez ten komunikat. Opublikowany wczoraj o 17:40, a więc w niecałą godzinę po zakończeniu sesji,na której nie przeczuwający niczego inwestorzy tak chętnie kupowali akcje spółki, że te podrożały o 6,1 procent i zakończyły notowania na poziomie najwyższym od sierpnia 2016.

Dziś widać, że komunikat podziałał jak kubeł zimnej wody. Mowa w nim o zmianie polityki wypłacania dywidendy w spółce. Kluczowe jest to zdanie:

Wobec konieczności finansowania ambitnego programu rozwoju, mając na względzie ograniczenie wzrostu poziomu zadłużenia, Zarząd Spółki rekomenduje zawieszenie wypłaty dywidendy z zysków za lata 2016, 2017 i 2018.

Potem jest mowa o tym, że po 2018 dywidendy znów będą, ale niezbyt wielkie – do wysokości połowy rocznego zysku całej Grupy PGE.

Polska Grupa Energetyczna faktycznie ma na głowie całą masę wydatków, a w związku z tym, że jest to firma kontrolowana przez państwo, ciągle dochodzą nowe zadania i obowiązki.

PGE obecnie buduje nowe bloki energetyczne w elektrowniach w Opolu i Turowie. To kluczowe dla polskiego systemu energetycznego, wielomiliardowe inwestycje. Spółka ma też w najbliższych latach znaleźć pieniądze na budowę elektrowni jądrowej, zamierza także nadal rozwijać energetykę wiatrową.

W najbliższym czasie czeka ją przejęcie czterech elektrociepłowni od wycofujących się z Polski Francuzów z EDF. Spółka nie podaje wartości transakcji, ale oczywiście cztery duże elektrociepłownie (Gdańsk, Gdynia, Kraków, Toruń) tanie nie są. "

12.05.2017 14:54 observer

Szyszko wyznacza nowe standardy. Niedługo będą czyny społeczne.

https://oko.press/lasy-organizuja-dobrowolne-poparcie-lesnikow-dla-szyszki-musza-jezdzic-sejm-sped-u-rydzyka/

"W dniu głosowania wotum nieufności dla ministra Szyszki tysiące leśników pojawiły się pod Sejmem. "Może 20 proc. uczestników manifestacji poparcia dla ministra przyjechało z własnej woli. Reszta nie chciała tam być" - mówi OKO.press jeden z "popierających". - "Wraz z ministrem Szyszką nastały ciężkie czasy nie tylko dla drzew, ale i dla leśników"

„Popieramy ministra prof. Jana Szyszkę”, „Nasz minister, nasze lasy” – takie hasła wznosili leśnicy 23 marca 2017 roku podczas manifestacji przed Sejmem. Tego dnia głosowano wotum nieufności dla ministra środowiska zgłoszony przez opozycję.

OKO.press zapytało Lasy Państwowe kto zorganizował wyjazd i kto płacił. W przysłanej odpowiedzi Lasy napisały, że organizatorem była „jedna z organizacji związkowych działających w LP”, uczestnictwo było dobrowolne, koszty – wynajem autokarów – poniósł związek. „Chętni do udziału musieli wziąć urlop” – poinformowała OKO.press Anna Malinowska, rzecznik prasowa LP.

„To był po prostu spęd. Mówiliśmy o tym właśnie w taki sposób, bo leśników tam spędzono” – mówi OKO.press jeden z uczestników demonstracji. Prosi, by nie podawać jego personaliów i miejsca w strukturze LP. Jego zdaniem, najwyżej co piąty uczestnik manifestacji przyjechał pod Sejm z własnej woli. Reszta nie chciała tam być.

„Trzymali się na uboczu i przebierali nogami, nie mogąc doczekać się chwili, w której w końcu wsiądą do autobusów i stamtąd uciekną. Poza tym zmuszono ich, by wzięli na ten dzień urlopy” – dodaje."

"Najbliższa okazja to wyjazd na konferencję „Jeszcze Polska nie zginęła – wieś”, która odbędzie się 13 maja 2017 roku w Toruniu u o. Rydzyka. Event organizują: Ministerstwo Środowiska, Instytut im. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość” oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej o. Tadeusza Rydzyka. Dużą część kosztów organizacji tej konferencji pokrywają Lasy Państwowe, które – jak ujawniło OKO.press – przeznaczyły na ten cel 120 tys. zł.

Wkład Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe nie ogranicza się tylko do wyłożenia pieniędzy z funduszu leśnego. Zapewnia również „dostarczenie” części słuchaczy. Konferencja bowiem jest zaplanowana w sali widowiskowo-sportowej Arena w Toruniu, w której zmieści się osiem tysięcy uczestników. Nie może więc świecić pustkami, gdy przemówią o. Rydzyk, minister Jan Szyszko czy dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski. Tym bardziej, że za wynajem sali zapłacą Lasy Państwowe."

"Decyzja dyrektora Tomaszewskiego nr 113 w sprawie finansowania, organizacji i uczestnictwa w konferencji, którą ujawniło OKO.press, sprawia wrażenie, że udział jest dobrowolny.

„Tymczasem w ślad za decyzją do nadleśnictw w Polsce poszły „tajne mejle”, ile osób z danego nadleśnictwa ma się stawić w Toruniu” – mówi leśnik.

„I teraz nadleśniczowie muszą dokonać cudu, by „na ochotnika” zorganizować 12-15 osób na wyjazd” – dodaje.

Zdaniem innego informatora OKO.press, również pracownika LP, każde nadleśnictwo ma wydelegować minimum 16-osobową reprezentację na konferencję w Toruniu.

Nadleśnictw w Polsce jest obecnie 431. Jeśli z każdego przyjedzie przynajmniej 12 leśników, to uda się „zdobyć” aż 5172 słuchaczy. Czyli prawie 65 proc. zakładanego uczestnictwa."

12.05.2017 23:50 Ad

Polecam:
Edward O. Wilson: Pół Ziemi. Walka naszej planety o życie

"Tytułowa połowa Ziemi występuje w tej książce jako idealny cel wynikający z naszego zrozumienia biosfery i roli wobec niej gatunku ludzkiego. Trzeba objąć ochroną przyrodę na połowie powierzchni lądów. Tylko wtedy uda się zapobiec gwałtownemu wymieraniu gatunków w naszej epoce antropocenu."

http://www.aletheia.com.pl/tytul/208/pol-ziemi

13.05.2017 13:43 zbig001

Podsumowanie roku pracy CSP Crescent Dunes w Tonopah w stanie Nevada, która magazynuje 1.1 GWh i jest zdolna stabilizować sieć całą dobę
http://www.powermag.com/crescent-dunes-solar-energy-project-tonopah-nevada-2/?pagenum=1

Okazała się przeciwieństwem Ivanpah, przekroczyła zakontraktowaną wydajność.
Jest szybkim peakerem, zdolnym do reakcji od zupełnego wygaszenia do pełnej wydajności w ciągu 20 minut.
Paliwo gazowe na wyprodukowanie kWh kosztowało by w USA 7 centów, na świecie przeciętnie 35 centów, cena prądu z Crescent Dunes mieści się pomiędzy tymi wartościami.
Koszt zainstalowanej kWh wyniósł 9090 $, jest wysoki podobnie jak byłby w dużej nowej hydroelektrowni. Ale przy długości kontraktu 25 lat i spodziewanej wysokiej trwałości instalacji jest to akceptowalne.

Wychodzi na to, że w rejonach o suchym i słonecznym klimacie, CSP są konkurencyjne niskim kosztem magazynowania energii.

13.05.2017 16:18 observer

Do słów Szyszki nie trzeba niczego dodawać. Są tak wyraziste i pokazują tak błędne myślenie o środowisku, że gorzej być nie może.

http://www.rp.pl/Rzad-PiS/170519534-Szyszko-PiS-przywiazuje-wielka-wage-do-spraw-zwiazanych-ze-srodowiskiem.html

"Prawo i Sprawiedliwość przywiązuje wielką wagę do spraw związanych ze środowiskiem i jego wykorzystaniem dla tworzenia miejsc pracy - powiedział w Toruniu do uczestników konferencji "Jeszcze Polska nie zginęła - wieś" minister środowiska Jan Szyszko."

"Jak dodał, w Polsce zasoby przyrodnicze są użytkowane zgodnie z Boskim stwierdzeniem "czyńcie sobie ziemię poddaną". "Użytkujemy zasoby przyrodnicze w ten sposób, że tworzą one miejsca pracy i nie ulegają deprecjacji, a wręcz kwitną. Jesteśmy w tej mierze wzorem dla zjednoczonej Europy" - dodał Szyszko. "

"Dodał, że "użytkujemy te lasy i pozyskujemy coraz więcej drewna, a przy tym występują u nas wszystkie gatunki roślin i zwierząt znane w tej strefie klimatycznej. Dodatkowo tworzymy kolejne miejsca pracy. Trudno o racjonalniejsze gospodarowanie tymi zasobami". "

""Jest jeszcze polski model łowiectwa - oparty o zdrowe zasady gospodarowania populacjami zwierząt. Te trzy elementy - rolnictwo, leśnictwo i łowiectwo - wzajemnie się uzupełniają. Sprawiają, że użytkujemy, a jednocześnie mamy" - powiedział Szyszko."

13.05.2017 16:20 observer

Jakby ktoś nie mógł się dostać, to tutaj zarchiwizowane
https://archive.fo/xXqFC

13.05.2017 16:23 observer

Jeszcze link do wynurzeń Szyszki na stronach radio Maryja. Tekst praktycznie ten sam.

Publikują i jeszcze się tym chwalą. Porażka.

http://www.radiomaryja.pl/informacje/prof-j-szyszko-pis-przywiazuje-wielka-wage-spraw-zwiazanych-ze-srodowiskiem/
https://archive.fo/OD0QI


"Prawo i Sprawiedliwość przywiązuje wielką wagę do spraw związanych ze środowiskiem i jego wykorzystaniem dla tworzenia miejsc pracy – powiedział w sobotę w Toruniu do uczestników konferencji „Jeszcze Polska nie zginęła – wieś” minister środowiska Jan Szyszko.

„To bardzo ważne dla rozwoju gospodarczego całego kraju, żebyśmy przywiązywali wielką wagę, co też robimy, do terenów wiejskich i niezurbanizowanych. Mieliśmy to w swoim programie – opracowanym przez naszego guru prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Pracuję z nim wspólnie od dwudziestu lat. Dzięki niemu i premier Beacie Szydło zostałem powołany na ministra środowiska. Jestem na pewno jednym z najstarszych szefów tego resortu w Unii Europejskiej” – podkreślił Szyszko.

Jak dodał w Polsce zasoby przyrodnicze są użytkowane zgodnie z boskim stwierdzeniem „czyńcie sobie ziemię poddaną”.

„Użytkujemy zasoby przyrodnicze w ten sposób, że tworzą one miejsca pracy i nie ulegają deprecjacji, a wręcz kwitną. Jesteśmy w tej mierze wzorem dla zjednoczonej Europy” – dodał Szyszko.

Zaznaczył, że stan środowiska przyrodniczego mierzy się tylko jednym parametrem – występowaniem rodzimych, żyjących dziko i występujących gatunków roślin, zwierząt i grzybów.

„Mamy je wszystkie. Jest tak dzięki temu, że mamy polski model rolnictwa, przywiązanie do ziemi oraz dlatego, że nie daliśmy się nigdy skolektywizować. To jest nasz atut. Drugim jest polski model leśnictwa – oparty o wiedzę i prawa przyrodnicze” – podkreślił.

Konferencja „Jeszcze Polska nie zginęła – wieś”, poświęcona jest m.in. roli Kościoła, leśnictwa i łowiectwa dla rozwoju wsi. Debatę poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji kaliskiej ks. bp. Edwarda Janiaka.

W trakcie konferencji odbywają się wykłady, nt. m.in. znaczenia Kościoła dla wsi i wsi dla Kościoła, walki wsi o Polskę czy roli leśnictwa i łowiectwa dla wsi.

Organizatorami przedsięwzięcia są m.in. Ministerstwo Środowiska, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Lasy Państwowe. Gościem konferencji oprócz Kempy jest minister środowiska Jan Szyszko. Bierze w niej udział ok. 8 tysięcy osób z całego kraju, w zdecydowanej większości leśników."

13.05.2017 16:51 WJ

Stało się dla mnie jasne, dlaczego miejscowe koła łowieckie miały wyznaczyć delegację do Torunia...

Kochani- to się naprawdę dzieje...

Nawet Papież Franciszek ze swoją encykliką oraz Naukowcy ze swoimi alarmującymi raportami tego nie zmienią.

13.05.2017 19:55 Devak

@Obserwer
Szyszko po prostu coś tam jara i ma po tym mesjanistyczne wizje. dopóki mu ktoś nie zamknie źródełka do zioła to nie zmieni swoich zapatrywań...

15.05.2017 8:12 observer

Kolejny resort i kolejne patologie. Lobbyści węglowi opracowują przepisy, które mają za zadanie regulować ich działalność.

A CBA nie ma. Może dlatego, że łamanie prawa jest jawne.

Poprzedni rząd też się wyłożył na normach dla węgla (o czym było na ZnR).

http://wyborcza.pl/7,75398,21811084,rzadowa-bitwa-o-wegiel-i-smog-co-sie-dzieje-w-kulisach-wladzy.html#BoxGWImg

"Miała być walka ze smogiem, a jest wojna w rządzie. W resorcie energii nad przepisami o eliminacji węgla złej jakości pracują... przedstawiciele spółek węglowych. I chcą tylko kosmetycznych zmian. Wicepremier Morawiecki jest wściekły.

– To prawda, jest konflikt między ministerstwami. Są rozbieżności między naszymi oczekiwaniami a propozycjami Ministerstwa Energii. Mamy konflikt interesów – przyznał wicepremier Mateusz Morawiecki podczas ostatniej wizyty w Krakowie. Resort rozwoju domaga się od Ministerstwa Energii wyjaśnień i zmiany stanowiska.

Chodzi o wprowadzenie norm jakościowych dla węgla, niezbędnych, żeby poprawić jakość powietrza w Polsce. Dziś jesteśmy jednym z dwóch najbardziej zanieczyszczonych krajów Unii Europejskiej. Z powodu oddychania smogiem – w ponad 60 proc. pochodzi ze spalania złej jakości węgla i odpadów węglowych – umiera ponad 48 tys. Polaków rocznie. Z powodu ogromnego zanieczyszczenia grożą nam też miliardowe kary od Komisji Europejskiej."

"Pierwsze rozporządzenie o standardach dla kotłów przygotowało Ministerstwo Rozwoju. Przepisy są gotowe i czekają na akceptację UE. Zapisami regulującymi rynek węgla w Polsce zajęło się zaś Ministerstwo Energii. I zaczęły się schody. Powód? Pakiet rozwiązań antysmogowych eliminujących z rynku złej jakości węgiel przygotowali... przedstawiciele spółek węglowych!"

"Anna Margis, dyrektor departamentu górnictwa w Ministerstwie Energii, jest przewodniczącą rady nadzorczej Katowickiego Holdingu Węglowego. Została nią na przełomie 2016 i 2017 r., w czasie gdy organizacje pozarządowe i opozycja wzywały PiS do wprowadzenia norm jakości dla węgla. Wcześniej Margis zasiadała m.in. w radach nadzorczych Kompanii Węglowej, Kopalni Węgla Kamiennego „Budryk”, Spółki Restrukturyzacji Kopalń i Hucie Andrzej. Wiceminister Grzegorz Tobiszewski właśnie jej departamentowi zlecił przygotowanie antysmogowych przepisów. – Dostała wolną rękę. Tobiszowski przyjmuje wszystko, co przygotuje departament górnictwa. Można powiedzieć, że to on steruje ministrem – mówi „Wyborczej” jeden z wysoko postawionych urzędników w rządzie Beaty Szydło."

"Eksperci domagali się, by nie dopuszczać do użytku węgla o wilgotności powyżej 10 proc., zasiarczeniu powyżej 0,6 proc. i ilości popiołu większej niż 8 proc. Tymczasem departament górnictwa chce, by do domów trafiał węgiel o wilgotności i zasiarczeniu dwa razy większym. Co więcej, resort energii chce też wprowadzić widełki, które dają możliwość sprzedaży jeszcze gorszej jakości węgla – odchylenie od norm zapisanych w ustawie może wynieść nawet do 5 proc. A to oznacza przyzwolenie na rozwój szarej strefy i dopuszczenie do sprzedaży nawet najgorszej jakości węgla. – Przepisy w takiej postaci eliminują jedynie odpady węglowe, a dopuszczają każdy węgiel, nawet ten, który nie powinien być spalany w domowych warunkach. W ten sposób nie poprawimy polskiego powietrza – mówi Guła."

15.05.2017 14:33 zbig001

Instytut Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku proponuje kogenerację w skali mikro, jako pomysł na tani prąd, będący ubocznym produktem ogrzewania domu.
http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35636,21803527,ogrzewasz-dom-nie-zatruwasz-srodowiska-a-jeszcze-masz-wlasny.html#TRNajCzytSST
https://www.imp.gda.pl/osrodki-naukowe/o5/o5z1/badania/kogeneracja-w-malej-skali/?tx_felogin_pi1%5Bforgot%5D=1

Sednem pomysłu wydaje się być, że moc typowego pieca CO zwykle jest trochę za duża w stosunku do potrzeb typowego domku, więc produkcja i sprzedaż prądu nie zwiększy zużycia paliwa, tylko poprawi efektywność jego wykorzystania.
(ma być nim możliwa również biomasa)

"Koszt zakupu naszej mikrosiłowni prawdopodobnie będzie tylko nieco wyższy od nowoczesnego pieca CO, ale dzięki zastosowanej w nim technologii wyprodukuje on przy tych samych parametrach około 3-4 kilowatów dodatkowej energii – tłumaczy Zych. – Zapotrzebowanie w przypadku takiego domu to około dwa kilowaty, które właściciel będzie miał niemal za darmo, co da mu oszczędność rzędu około 2,5 tys. zł w skali roku, a prąd uzyska jako efekt uboczny ogrzania domu. Nadwyżkę może z kolei sprzedać do sieci, przy obecnych stawkach uzyska dzięki temu nawet 2-3 tys. zł rocznie."

"Inwestycja w mikrosiłownię zwróci się więc w ciągu 4-5 lat, a następnie będzie przynosiła już tylko zyski."

15.05.2017 16:49 Mariusz

To bedzie miało sens jesli ta mikrogeneracja nie będzie stała i zalezna od aktualnie wykorzystywanej mocy pieca a raczej dynamicznie dostosowywana do zapotrzebowania na prąd w domu

15.05.2017 22:44 ludomir

Czekam na informację, że polscy uczeni wynaleźli koło

16.05.2017 8:24 observer

Narodowa zrzutka na węgiel. 27 mld zł w 10 lat. W artykule jest mowa o inwestycjach, ale chodzi o budowę nierentownych elektrowni węglowych.

Dodatkowo rząd negocjuje z innymi państwami UE zmianę praw fizyki.

http://www.rp.pl/Energianews/305159880-Narodowa-zrzutka-na-inwestycje-w-moce.html#ap-1

"Prawie 27 mld zł w ciągu 10 lat zapłacą wszyscy odbiorcy energii, za pobudzanie inwestycji.

[...]

Jak wynika z oceny skutków regulacji, w ciągu 10 lat mechanizm wsparcia pochłonie blisko 26,9 mld zł. Zrzucimy się na to wszyscy, płacąc rachunki za energię. Resort przekonuje jednak, że bez tego koszty sięgnęłyby 55,6 mld zł za energię niedostarczoną wskutek takich zdarzeń jak w sierpniu 2015 r., kiedy administracyjnie wprowadzono ograniczenia poboru.

Największe koszty nowego systemu wsparcia oscylujące w granicach prawie 15 mld zł poniosą firmy de facto budujące gospodarkę, czyli mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także duże, niebędące odbiorcami przemysłowymi. Wydatki gospodarstw domowych w ciągu dekady sięgną 7 mld zł. Z kolei odbiorcy przemysłowi zapłacą 2,1 mld zł. Oni de facto będą mogli też korzystać ze wsparcia ze względu na możliwość uczestniczenia w aukcjach na ograniczanie popytu (tzw. DSR).

Henryk Kaliś, prezes Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii pytany o obciążenia dla sektora MSP zaznacza, że firmy usługowe mają większą szansę przeniesienia przynajmniej części kosztów na konsumentów w cenach produktów i usług. – Ponad połowa z nich kooperuje z przedsiębiorstwami energochłonnymi, które w przypadku znaczących podwyżek prądu albo padną, albo wyniosą się do innego kraju – tłumaczy Kaliś. Wskazuje przy tym na i tak duże rozbieżności miedzy obecną hurtową ceną prądu w Niemczech a Polską (ok. 30 euro/MWh wobec 40 euro/MWh).

[...]

Żółta kartka dla UE

Polski parlament uruchomił procedurę tzw. żółtej kartki wobec rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w sprawie rynku energii elektrycznej, czyli tzw. pakietu zimowego. Za niezgodne z tzw. zasadą pomocniczości uznano zapisy zakazujące wsparcia ze środków publicznych budowy bloków emitujących więcej niż 550 kg CO2/MWh. – Rozpoczęliśmy rozmowy między poszczególnymi krajami członkowskimi; są one pozytywne - zobaczymy, na ile deklaracje przełożą się na decyzje – mówił w Katowicach podczas EKG wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Pytany o liczbę krajów, które mają podobne do polskiego stanowisko w tej sprawie i mogłyby chcieć podjąć podobne decyzje, Tobiszowski poinformował, że takie sygnały płyną z ponad dziesięciu – a być może łącznie z 13 – państw UE."

16.05.2017 9:24 zbi001

@MARIUSZ
Kogeneracja tak niestety działa, że ile grzejesz tyle masz prądu. Ale w polskich warunkach miałbyś licznik zerowany z dość dobrym współczynnikiem 0.7-0.8, za prąd oddany do sieci.

To że "CHP boilers" zeszły pod strzechy to ogólnie nowość, nawet poza Polską, gdzie już jest oferta rynkowa.
Pisze się już jednak o zyskach dla użytkownika i obniżce emisji CO2 (zależy jak emisyjna jest energetyka w danym kraju).

16.05.2017 12:38 Ad

Why meat eaters should think much more about soil

"If over-grazing continues to cause soil degradation, we won’t be able to feed people in the future. The answer? Eat grass-fed sustainable meat – or none at all."

https://www.theguardian.com/commentisfree/2017/may/16/meat-eaters-soil-degradation-over-grazing

16.05.2017 16:38 Ad

Troll internetowy

"Badania wykazały silne powiązanie cech „trolli” z cechami sadystów. Oznacza to, że trollowanie może być w istocie niczym innym jak sadystycznym zaburzeniem osobowości.Troll wykorzystując gorący temat, rozpętuje chaos w internecie. [...] Wiele wskazuje na to, że trolli zwyczajnie ekscytuje ranienie ludzi.Internetowi trolle nie są zainteresowani racjonalną dyskusją. Nie pociąga ich wymiana poglądów czy konstruktywna krytyka."

http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/ludzieistyle/1704832,1,troll-internetowy--jak-wielu-z-nas-skrywa-w-sobie-sadyste.read

16.05.2017 21:21 observer

NIK zwraca uwagę na problem węgla i powietrza - trzeba będzie wymienić szefa NIK.

http://www.rp.pl/Energianews/305169929-RZECZoBIZNESIE-Krzysztof-Kwiatkowski-Smog-rosnaca-sila-polityczna-w-Polsce.html#ap-1

"#RZECZoBIZNESIE: Krzysztof Kwiatkowski: Smog rosnącą siłą polityczną w Polsce

Nie ma lepszej zachęty do podejmowania decyzji niż świadomość Polek i Polaków. Świadomość ludzi w zakresie smogu niezwykle rośnie i to może za chwilę wpływać na decyzje wyborców. Dochodzimy do momentu, kiedy politycy o tym wiedzą – mówi Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Gość przyznał, że budzi się świadomość obywateli odnośnie powietrza, którym oddychają.

- Alarmy smogowe w poszczególnych miastach wykonały kapitalną robotę. Media także wykonały wspaniałą pracę mówiąc o przekroczeniach norm. Czy budzą się rządzący, to się przekonamy - mówił Kwiatkowski."

17.05.2017 8:27 observer

W kwestii węgla wszystkie partie w Sejmie są zgodne. PiS, PO, Kukiz, PSL, Nowoczesna. Żeby nie było złudzeń.

Prezent dla rządu, nieszczęście dla Polaków.

Będziemy musieli dopłacać miliardy do wydobycia węgla, do nierentownych nowych elektrowni węglowych. Do tego dochodzą koszty zdrowotne i środowiskowe, których nikt nie liczy.

Zwracam uwagę na to, że mówimy już teraz o subsydiowaniu energetyki węglowej. Wcześniej retoryka była taka, że węgiel i prąd z węgla są tanie. Teraz nie da się już dłużej ukrywać, że tak nie jest.

http://wyborcza.pl/7,155287,21819815,wyjatkowe-glosowanie-i-jednosc-w-sejmie-opozycja-wspiera-pis.html#BoxGWImg

"PO, PSL, Kukiz i Nowoczesna jak jeden mąż zagłosowały w obronie polskiego węgla przed propozycjami Brukseli. I zrobili prezent rządowi PiS.

Na progu najważniejszych w historii negocjacji dotyczących zmiany rynku energii w Europie rząd PiS dostał od opozycji nieoczekiwany prezent. 410 posłów ze wszystkich ugrupowań zagłosowało w ubiegłym tygodniu za uchwałą, która zarzuca propozycjom Brukseli niezgodność z zasadami ustroju UE.

[...]

Komisja Europejska chce m.in. zakazu wspierania energetyki węglowej. To nie podoba się rządowi PiS. W końcu w kampanii wyborczej premier Beata Szydło obiecała budowę nowej elektrowni w Ostrołęce. Poza tym w Polsce z węgla ciągle pochodzi 85 proc. prądu, a w sektorze pracuje 90 tys. osób. Polityka energetyczna rządu zakłada konserwowanie takiego stanu rzeczy.

[...]

Dlaczego opozycja poparła rząd? – Nie możemy wspierać destrukcji naszej energetyki opartej na węglu. Daliśmy rządowi narzędzie. Mówimy: wynegocjujcie, jak potraficie najlepiej, te warunki, które ustabilizują naszą pozycję w europejskiej energetyce – wyjaśnia nam poseł PO i były minister skarbu Andrzej Czerwiński.

– To, że głosowałem za przyjęciem uchwały w tym kształcie, nie oznacza, że sobie zaprzeczam – mówi nam poseł PO (wcześniej w Nowoczesnej) Michał Stasiński, który jest zdeklarowanym zwolennikiem zielonej energii. – Ale nasza energetyka jest tak zapóźniona, że potrzebujemy więcej czasu, a propozycje Brukseli to przystawianie noża do gardła – uważa Stasiński.

[...]
Wcześniej, jeszcze w grudniu, przeciwko propozycji Brukseli w europarlamencie głosowali wszyscy polscy europosłowie.
A może KE przesadziła?

Zdaniem ekspertów rynku energetycznego propozycje Brukseli faktycznie mocno ingerują w suwerenność państw. W sumie na naruszenie ustroju UE powołuje się 16 krajów, jednak każdy znajduje do tego inne podstawy – tylko Polska walczy o subsydia dla węgla.

[...]

Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE), który zrzesza największe kontrolowane przez skarb państwa spółki energetyczne, ostrzega, że zakaz wspierania węgla zwiększy uzależnienie Europy od importowanego z Rosji gazu, który zastąpiłby w Polsce węgiel."

17.05.2017 9:53 observer

A może to jest ta granica?
PiS nigdy jeszcze nie rządził w czasie kryzysu. To byłby prawdziwy test, bo mogłoby się okazać, że jednak wolność znacząco by spadła. Na razie wolnośc jest dla swoich #misiewiczów.

I druga rzecz: ta wolność wg filozofii PiS to jak największa konsumpcja. Czy w kontekście kwestii omawianych na ZnR to raczej sprzeczne z nastawieniem, które będzie wymagane od ludzkości - trzeba będzie zmniejszyć konsumpcję i przede wszystkim marnotrastwo na rzecz zachowania przyszłości?

http://www.rp.pl/Rzecz-o-polityce/305169877-Michal-Szuldrzynski-Jaroslaw-Kaczynski-proponuje-PKB-zamiast-wolnosci.html#ap-4
https://archive.is/yku61

"Michał Szułdrzyński: Jarosław Kaczyński proponuje PKB zamiast wolności

[...]
Politycy Prawa i Sprawiedliwości w ostatnich dniach testowali zmianę pojęciową, która może mieć bardzo dalekosiężne skutki. Przedmiotem eksperymentów padło pojęcie... wolności.

rezes PiS lubi podkreślać, że to Polska jest dziś oazą wolności na tle spętanego polityczną poprawnością Zachodu, a Polacy mogą się cieszyć wolnością właśnie dzięki rządom Prawa i Sprawiedliwości. Wypowiedział też bardzo znamienne słowa: – Wolnością jest poczucie, że żyje się w kraju, który się rozwija.

To deklaracja dość zaskakująca, można by ją jednak uznać za jakieś nieporozumienie, gdyby nie słowa, które kilka dni później wypowiedziała Beata Szydło, szefowa rządu powołanego przez PiS. Na konferencji, na której prezentowała dobre wyniki gospodarcze oraz rekordowo niskie bezrobocie, premier rozwinęła myśl Kaczyńskiego: – Właśnie na tym polega wolność – że ludzie mają pracę, mają dobre, godne wynagrodzenia, mogą decydować o swojej przyszłości, przyszłości swoich rodzin – to jest właśnie prawdziwa wolność – mówiła.

Sytuacja, w której dwóch najważniejszych polityków w obozie władzy stawia znak równości pomiędzy wolnością a dobrobytem oznacza, że nie możemy tutaj mówić o przypadku.

[...]

Ale uprawniona jest też inna interpretacja: otóż rządzące Prawo i Sprawiedliwość testuje, jak społeczeństwo przyjmie nieliberalną definicję wolności. W tym sensie mielibyśmy do czynienia z poważną operacją społeczną, polegającą na tym, by zastąpić wolność definiowaną jako zestaw swobód pojęciem wolności, które znacznie mocniej zakorzenione jest w etatystycznej wizji społeczeństwa i polityki.

[...]

W wypowiedziach Szydło i Kaczyńskiego nie mamy jednak do czynienia ze stwierdzeniem, że dobrobyt jest warunkiem wolności. Oni wolność utożsamiają wprost z dobrobytem. A to już istotna modyfikacja tego pojęcia. Doskonale znamy przykłady państw, w których jest dobrobyt, ale nie ma tam wolności.
W Chinach gospodarka też rośnie

Za rządów Edwarda Gierka w PRL nie było bezrobocia i po raz pierwszy od dawna zwykła pensja pozwalała na godne życie, a wolności nie było. Mieszkańcy dzisiejszych Chin z pewnością mają świadomość – by odwołać się do słów Kaczyńskiego – że żyją w kraju, który się rozwija. Czy to jednak oznacza, że w Chinach panuje wolność? Również Chile za Pinocheta były polem sporego wzrostu, ale był on okupiony dyktaturą. Gospodarka turecka rozwijała się do niedawna w dobrym tempie, a mimo to ciężko mówić, by działania prezydenta Erdogana zwiększały poziom wolności.

[...]
Jednak wypowiedzi prezesa PiS i pani premier wyglądają na próbę porzucenie liberalnej koncepcji wolności. Liberalizm bowiem definiuje wolność rzeczywiście w sposób negatywny, czyli jako swoboda, brak ograniczenia, zniewolenia. Wolność opisywana jest za pomocą negacji – państwo nie wtrąca się obywatelom do życia, nie ogranicza ich chęci zrzeszania się, nie nakłada cenzury. Widać tu odrzucenie idei zarówno „wolności od", wolności negatywnej Isaiaha Berlina, jak też wolności nowożytnej w myśli Constanta.

[...]

Ale zamiast „wolności do", wolności starożytnej, republikańskiej, polegającej na możliwości uczestniczenia we wspólnocie politycznej, wolności polegającej na możliwości realizacji cnót czy praktykowaniu narodowej dumy i patriotyzm, Szydło z Kaczyńskim proponują wolność, która ma być tożsama z udziałem w konsumpcji dobrobytu i wzrostu. Byłby to więc krok dalej w porównaniu z narracją wcześniejszą.

[...]

Na razie PKB rośnie, bezrobocie spada, a pensje są coraz wyższe, propozycja ze strony władz może więc brzmieć atrakcyjnie. Bez wątpienia koniunktura sprzyja rządowi PiS i po gorszym okresie 2016 roku stan naszej gospodarki może być argumentem dla rządzących. Będą przekonywać, że w Polsce nie ma imigrantów, terroryzmu, problemów z integracją przybyszów, nie ma bezrobocia, społeczeństwo zaś staje się coraz bogatsze. Zamiast więc skupiać się na liberalnie pojmowanej wolności, cieszmy się naszym bogactwem i naszą wyjątkowością.

Jeśli tak rzeczywiście można interpretować propozycję dla Polaków ze strony Prawa i Sprawiedliwości, jestem bardzo ciekaw, czy dadzą się na nią skusić."

17.05.2017 10:58 zbig001

1) "nasza energetyka jest tak zapóźniona, że potrzebujemy więcej czasu"
2) "zakaz wspierania węgla zwiększy uzależnienie Europy od importowanego z Rosji gazu, który zastąpiłby w Polsce węgiel"
Komunikaty od posła Stasińskiego i PKEE, czy nie są jakby sprzeczne ze sobą...

Spodziewał bym się, że jednak można zacząć budować lub konwertować istniejące bloki węglowe na gazowe. Łatwiej było by niż przy elektrowniach węglowych, zakomodować prąd od prosumentów i z komercyjnych elektrowni OZE. A im więcej tego prądu będzie, tym mniejsze będzie zużycie sprowadzanego gazu.

Ciekawostka że w 2015 r. prof. Świrski bez dogmatyzmu ocenił ten problem, zauważając rolę systemu sprzedaży prądu
http://konradswirski.blog.tt.com.pl/7-mitow-energetyki-gazowej/

17.05.2017 12:02 observer

Zastanawiam się nad tym, czy nie warto byłoby stworzyć portalu (podportalu), na którym obalane byłyby mity polskiej energetyki (i nie tylko polskiej). Właśnie w rozmowie ze znajomym dowiedziałem się, że "energia z węgla brunatnego jest najtańsza" i "Niemcy odchodzą od wiatraków, bo się nie sprawdziły".

17.05.2017 13:21 WJ

Eskalacja pomysłów na nasza gospodarkę sprzecznych ze zrównoważonym, perspektywicznym rozwojem jest dla mnie odbiciem konsumpcyjnego modelu życia i niskiej świadomości kondycji Świata w naszym społeczeństwie.
Dobija mnie wizja Centralnego Portu Lotniczego, inwestycji, która z mojego punktu widzenia podkręca degradację zasobów środowiskowych naszego kraju i w dalszej perspektywie będzie niewypałem.
Może inwestorzy celują w nasz kraj właśnie dlatego, że rząd zrobi wszystko, by podkręcić PKB , a Kowalskiemu zależy głównie,by więcej kupić, bo to jest wyznacznikiem jakości życia. Po co Mu wolność, po co czyste środowisko?

@OBSERVER
Co do Twojego pomysłu- intencja dobra, tylko czy Kowalski- fan węgla i tropikalnych wakacji, tam zajrzy? Jak się przebić z przekazem przez bańki informacyjne i ograniczenia intelektualne?

Moja nadzieja dogorywa...

17.05.2017 18:14 observer

Bookrage. Można kupić "Polski węgiel" za 1zł (lub dowolną kwotę, którą podamy, większą niż 1 zł).

https://bookrage.org/packs/krytyka-polityczna

Zostało jeszcze 4 dni :-)

18.05.2017 21:38 observer

http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,21825637,wielkie-badanie-pew-research-center-23-proc-polakow-nie-wierzy.html#MT

"Liczba katolików w Polsce spadła o 9 pkt proc. Ale olbrzymia większość Polaków wierzy w Boga. Większość jest też przeciw małżeństwom jednopłciowym. Jedna czwarta uważa, że rząd niedemokratyczny może być lepszy niż demokracja. A 23 proc. nie wierzy w ewolucję. Oto wyniki wielkiego badania Pew Research Center.

Europa Środkowo-Wschodnia się laicyzuje. To jeden z najważniejszych wniosków raportu renomowanego amerykańskiego instytutu Pew Research Center.

W badaniach Pew wzięło udział ponad 25 000 dorosłych z 18 krajów. Ankieterzy pytali o religijność, jej miejsce w życiu obywateli naszego regionu i jej związków z narodowością, tożsamością i poglądami społeczno-politycznymi.

W wielu krajach regionu spadła liczba ludności określającej się jako wierzący - katolicy lub prawosławni. Przodują Czechy, gdzie 72% dorosłych określa się jako ateiści, agnostycy lub też ludzie "żadnego konkretnego wyznania". Ale nadal znaczna większość dorosłych osób w całym regionie deklaruje, że wierzy w Boga i wyznaje jakąś religię."

"Europa Środkowo-Wschodnia wierzy w Boga, ale wierzy też w naukę. My tak samo. Nie ma jednak regionalnej zgody co do relacji religia-nauka. W blisko połowie krajów regionu większość obywateli widzi konflikt między wiedzą a wiarą. W tym Polacy - 54 proc. z nas uważa, że między nauką a religią istnieje konflikt. 36 proc. nie widzi między nimi sprzeczności. 61 proc. z nas uważa, że prawdziwą wersję rozwoju człowieka opowiada darwinowska teoria ewolucji, zakładająca, że ludzie i inne gatunki ewoluowały do dzisiejszego stadium przez setki tysięcy i miliony lat. Z tej puli osób 43 proc. z uważa, że nastąpiła ona jako proces naturalny, 13 proc. widzi w tym rękę istoty wyższej. A aż 23 proc. Polaków nie wierzy w ewolucję. Najwięcej zwolenników teorii ewolucji jest w najmniej religijnych krajach - Czechach (83 proc.) i Estonii (74 proc.)."

Link do raportu
http://www.pewforum.org/2017/05/10/religious-belief-and-national-belonging-in-central-and-eastern-europe/
http://assets.pewresearch.org/wp-content/uploads/sites/11/2017/05/15120244/CEUP-FULL-REPORT.pdf

skrót po polsku
http://assets.pewresearch.org/wp-content/uploads/sites/11/2017/05/15120322/POL-Overview-FOR-WEB.pdf

18.05.2017 21:38 observer

Cena węgla w Polsce.

Te 4 mld zł to mniejszy zysk ale także wyższe rachunki za prąd, bo przecież ktoś musi PGE te 4 mld zł dać - a będą to klienci PGE.

http://wyborcza.pl/7,155287,21820394,budzet-bez-miliardow-zlotych-z-pge-cena-repolonizacji.html#BoxBizLink

"PGE zapłaci francuskiej EdF 4 mld zł. Cena repolonizacji

Polska spółka PGE zapłaci francuskiej spółce EdF nawet 4 mld zł. To cena za repolonizację kilku elektrociepłowni i elektrowni. W wyniku tej decyzji budżet państwa przez trzy lata nie dostanie ani grosza z dywidendy z PGE."

"Dlaczego EdF ucieka z Polski? Bo nie chce być kojarzony z węglem. Poza tym Francuzi potrzebują pieniędzy na realizację opóźnionej budowy nowej elektrowni atomowej w Wielkiej Brytanii."

19.05.2017 7:41 krychu

WJ - "Może inwestorzy celują w nasz kraj właśnie dlatego, że rząd zrobi wszystko, by podkręcić PKB , a Kowalskiemu zależy głównie,by więcej kupić, bo to jest wyznacznikiem jakości życia."

Dlatego, że na zachodzie rynki zostały przesycone dobrami materialnymi, u nas to powoli też to następuje.
Porównaj sobie ile wpiernicza statystyczny angol, francuz czy niemiec od naszego Kowalskiego. Jak to wpływa na środowisko.
Czemu patrzysz tylko w jednym kierunku, że w swoim miejscu zamieszkania francuzi czy niemcy mają czysciej a ich konsumpcjonizm wpływa na zatrucie powietrza w innych częsciach świata. Składa się to na wiele czynników.

19.05.2017 8:00 observer

@Krychu
"Czemu patrzysz tylko w jednym kierunku, że w swoim miejscu zamieszkania francuzi czy niemcy mają czysciej a ich konsumpcjonizm wpływa na zatrucie powietrza w innych częsciach świata. Składa się to na wiele czynników."

A dlaczego w innych częściach świata (np. w Chinach) nie dbają o czystość?

Ponieważ w Chinach jest kult wzrostu PKB. Cała reszta się nie liczy.

W Polsce rząd mówi to samo: nie liczy się nasze zdrowie tylko możliwość taniej produkcji.

Dlatego to my powinniśmy sami zadbać o to, by u nas było czyściej. Częściowo mamy to zapewnione przez to, że jesteśmy w UE, np. wspólnie dla całej UE są teraz negocjowane nowe normy zanieczyszczeń (którym sprzeciwia się Polska).

19.05.2017 8:22 observer

Nie wiem, czy to coś da. Egzaltowane mamuśki nadał będą unikały szczepień narażając na śmierć nie tylko swoje dzieci (decyzja o nieszczepieniu to także obniżenie odporności zbiorowej oraz narażenie na choroby dzieci, które nie mogą być szczepione z przyczyn zdrowotnych a choroba u nich może być groźniejsza).

http://www.rp.pl/Sluzba-zdrowia/305189849-Sad-za-brak-szczepien-dzieci.html

"Sąd za brak szczepień dzieci

Są pierwsze wnioski o ograniczenie praw rodzicielskich osobom, które nie szczepią dzieci.

Rodziców, którzy nie chcą szczepić dziecka, nie tylko karze się finansowo, ale także próbuje się im ograniczyć władzę rodzicielską. To oznacza, że w najlepszym wypadku grozi im nadzór kuratora, w najgorszym – odebranie dziecka i umieszczenie go w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka."

19.05.2017 13:59 WJ

@KRYCHU
Patrzę z troską na rodzime zasoby Przyrody i uważam, że Polacy mogą uniknąć wielu błędów włączając Rozum.
Najbardziej niepokoi mnie niski poziom świadomości globalnych procesów ekonomicznych i ekologicznych wśród polityków oraz stopień ogłupienia konsumpcją Ludzi pośród których żyję.
Dlaczego mam usprawiedliwiać dominującą potrzebę wiecznego kupowania, zamiast szanowania i doceniania tego co jest dane. Żyjemy najbardziej komfortowo, a ciągle nam mało.
I wydaje mi się, że wielu tęskni za sensowną, głęboką relacją, czy rozmową, ale sobie tego nie uświadamia zagłuszając to kolejnym gadżetem.

19.05.2017 16:53 krychu

observer -
A dlaczego w innych częściach świata (np. w Chinach) nie dbają o czystość?

Ponieważ w Chinach jest kult wzrostu PKB. Cała reszta się nie liczy.

W takim razie czemu kraje zachodu nie ograniczą konsumpcjonizmu aby inne kraje nie produkowały dla nich dóbr a przytym nie niszczyli swojego jak i całej planety środowiska.

WJ
"Najbardziej niepokoi mnie niski poziom świadomości globalnych procesów ekonomicznych i ekologicznych wśród polityków oraz stopień ogłupienia konsumpcją Ludzi pośród których żyję."

Ludzka głupota i wszechwsiat jest nieograniczony. Co do drugiego to mam jednak wątpliwości

19.05.2017 18:30 observer

@Krychu
"W takim razie czemu kraje zachodu nie ograniczą konsumpcjonizmu aby inne kraje nie produkowały dla nich dóbr a przytym nie niszczyli swojego jak i całej planety środowiska."

Ciekawe pytanie. Masz na nie odpowiedź?

19.05.2017 20:40 Ans

Niedobry wody związane z m.in. niszczeniem naturalnych siedlisk lądowo-wodnych jedną z przyczyn emigracji z Afryki do Europy: https://www.wetlands.org/news/new-report-degradation-wetlands-sahel-wrecking-lives-driving-migration/

20.05.2017 21:46 zbig001

Botaniczna skarbnica na Svalbardzie jeszcze nie jest zagrożona, ale wymaga zwiększonej obsługi, jeśli nasiona mają być bezpieczne.
Do środka zaczęła dostawać się woda z topniejącej zmarzliny (chyba nie ma już sensu używać określenia "wiecznej"...)
https://www.theguardian.com/environment/2017/may/19/arctic-stronghold-of-worlds-seeds-flooded-after-permafrost-melts?CMP=share_btn_tw

21.05.2017 11:24 observer

Przykład tego, jak działa zależność zachodu od ropy.

Amerykanie kupują ropę z krajów arabskich (chwilowo się to zmieniło, ale to tylko chwilowo), kraje arabskie dysponują ogromnymi sumami za które kupują w Ameryce np. broń.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,21842389,trump-podpisal-najwiekszy-kontrakt-zbrojeniowy-w-historii-usa.html

"Stany Zjednoczon sprzedadzą Arabii Saudyjskiej broń za 110 miliardów dolarów. Dziesięcioletnią umowę w tej sprawie podpisano podczas wizyty Donalda Trumpa w Rijadzie. Kontrakt obejmuje wszystkie rodzaje uzbrojenia."

21.05.2017 11:28 observer

Jeszcze jeden głos w sprawie uchodźców klimatycznych

http://www.rp.pl/Opinie/170529960-Bartkiewicz-Jak-nie-uslyszec-krzyku-uchodzcow.html
https://archive.fo/BV4Kh

"W przededniu II wojny światowej blisko tysiąc Żydów z III Rzeszy, wsiadając na pokład transatlantyku "Saint Louis" płynącego do Hawany, próbowało uciec przed losem, jaki szykował im Adolf Hitler. Okazało się jednak, że na Kubie nikt nie chce imigrantów. Podobnie zresztą jak w USA i w Kanadzie. Ówczesne władze tych krajów formułowały sprawę podobnie jak robi to obecnie premier Szydło. "St. Louis" musiał wracać do Europy. Spośród 937 pasażerów statku w Holokauście zginęło 254. Każdej z tych śmierci można było uniknąć, gdyby tylko któreś z państw Ameryki stwierdziło, że jednak ma możliwość przyjęcia garstki uciekinierów.

Ktoś powie, słusznie oburzając się na bezduszność ówczesnych rządów w Hawanie, Waszyngtonie czy Ottawie, że to zupełnie inna sytuacja. Żydzi nie tworzyli organizacji terrorystycznych, przez wieki udowodnili, że – mimo różnic kulturowych – potrafią asymilować się ze społeczeństwami Zachodu, a w III Rzeszy groziła im śmierć. Ale czy Syryjczycy w kraju od sześciu lat targanym wojną domową, w której liczbę stron trudno policzyć na palcach dwóch rąk, aby na pewno są bezpieczni? Czy chrześcijanie z Syrii nie zintegrowaliby się z chrześcijanami z Polski? Czy aby na pewno każda matka z dzieckiem na ręku to potencjalny żołnierz Daesh?"

"Ale przecież są jeszcze kwestie bezpieczeństwa. Twarde non possumus premier Szydło ws. uchodźców chroni nas przecież przed zamachami terrorystycznymi. Oczywiście nie można wykluczyć, że wśród 160 tysięcy uchodźców z obozów w Grecji i Włoszech znajdują się sympatycy Daesh lub Al-Kaidy. Ale jaki stanowią odsetek? Niemcy przyjęły w ostatnich kilkunastu miesiącach ponad milion uchodźców – i doszło w tym kraju do czterech zamachów. To o cztery za dużo – ale większość uchodźców jednak nie zajmowała się prowadzeniem dżihadu. Czy w obawie przed promilem fundamentalistów należy profilaktycznie odmawiać pomocy wszystkim? Jeśli tak, najbezpieczniej byłoby w ogóle zamknąć granice. Uciekasz z dzieckiem przed wojną? Przepraszamy, ale na wszelki wypadek uznamy cię za terrorystę."

21.05.2017 15:34 zbig001

Typowo w Polsce i na świecie, o subsydiach dla OZE pisze się porównując wysokość dotacji i ceny prądu w danym okresie.

Ale czy te dwie liczby nie są ze sobą powiązane, czy tyle samo kosztowała by energia, gdyby subsydiów dla OZE nie było?
Ile wyniesie koszt netto subsydiów, dla budżetu domowego odbiorcy prądu?

Na przykładzie UK, w 2015 r., tamtejsi odbiorcy zostali uderzeni kosztem netto tylko 42% nominalnej wysokości subsydiów na ten rok
http://www.all-energy.co.uk/RXUK/RXUK_All-Energy/2016/Presentations%202016/Finance%20and%20Funding/Mark%20Meyrick.pdf?v=635993496941873594
Można być zdziwionym, ale najwięcej przyczyniła się do tego fotowoltaika, nawet w tym pochmurnym, północnym kraju.
Mechanizm tej obniżki kosztów netto, polega na sposobie włączania się OZE w "merit order". Przez niemal zerowy koszt krańcowy swojego operowania, pokrywają one bowiem część minimum zapotrzebowania, nie maksima.
Przez to odsuwają włączanie się kolejnych źródeł energii, o coraz wyższym koszcie krańcowym (marginalnym) operowania, podczas szczytów zapotrzebowania na prąd.

Motto z powyżej pracy:
"Renewables externalise their benefits; whereas thermal generators externalise their costs."
(źródła odnawialne przenoszą na innych korzyści, podczas gdy źródła nieodnawialne przenoszą na innych koszty)

21.05.2017 17:58 Mariusz

zbig001
To nie wszystko. Gdzieś był na gram w zielone artykuł o tym ile miliardów euro mniej Europa wydała w samym 2016 na zakup węglowodowrów dzięki technologiom OZE. Wyszło chyba 80mldEuro. A wczesniej było nawet więcej bo jak gaz był droższy to oszczędności wynosiły ponad 100mldEuro rocznie

21.05.2017 20:11 Mariusz

http://www.neonnettle.com/sphere/508-harvard-study-proves-unvaccinated-children-pose-no-risk

Harvard Study Proves Unvaccinated Children Pose No Risk

21.05.2017 20:24 Krychu

Observer - czemu nie napiszesz o gwaltach, ogromnej skali przemocy, która zachodzi wśród tych wspaniałych imigrantów. Czemu lewacy tak broniących praw kobiet a zarazem będących zwolenikiem kochanych imigrantów, nie powia jak dzikusy traktują kobiety w swojej kulturze.

Do nich należy strzelać tak samo jak do lewaków.

21.05.2017 21:23 observer

@krychu
"Observer - czemu nie napiszesz o [...]"

Bo to nie ja piszę. Proponuję napisać komentarz pod tekstem lub bezpośrednio do autora.

Jak na osobę udającą Polaka całkiem zgrabnie idzie ci pisanie tekstów. Zapomniałeś jeszcze o interpunkcji. :-)

21.05.2017 21:26 observer

Czy jecie nutellę? No to smacznego.

Oczywiście to uproszczenie, bo olej palmowy jest w wielu produktach.

https://e360.yale.edu/features/vanishing-borneo-saving-one-of-worlds-last-great-places-palm-oil

"Borneo’s magnificent rain forest is being decimated to make way for oil palm plantations. Consumers of the countless products made with palm oil, from toothpaste to chocolate bars, hold the key to protecting the most ancient forest on earth.

Palm oil is the second-most important oil in the modern consumer society, after petroleum. Producing it is a $50-billion-a-year business. It’s in a multitude of the household products in North America, Europe, and Australia: margarine, toothpaste, shampoo, lipstick, cookies, Nutella, you name it. Doritos are saturated with palm oil. It’s what gives chocolate bars their appetizing sheen – otherwise, they would look like mud. Palm oil has replaced artery-clogging ghee as India’s main cooking oil. India is now the major consumer of this clear, tasteless oil squeezed from the nuts of the oil-palm tree, Elais guyanensis, originally from West Africa, but now grown pantropically, mainly within ten degrees north and south of the Equator.

Indonesia and Malaysia chose palm oil as their main economic engine after independence in the 1960s, and they together account for 85 percent of world production, which is expected to double by 2050. As oils go, palm oil gives you the best bang for your buck. Soy fields yield far less than rows of oil-palm trees and have to be replanted annually, while the palms keep bearing huge clusters of oil-rich nuts for 20 years, and can then be replaced. In 2015 17 million hectares of oil palm yielded a total of 62 million tons of oil, while the 120 million hectares planted in soy yielded 48 million tons. Palm oil doesn’t lose its properties when it’s heated, or become rancid at room temperature, and it has multiple industrial uses. It is the edible vegetable oil of choice and is not going away."

21.05.2017 21:29 observer

Dlaczego to takie trudne, skoro jest oczywiste, że to działalność ludzka wpływa na zmianę klimatu i wiadomo to od kilkudziesięciu lat?

https://www.theguardian.com/environment/climate-consensus-97-per-cent/2017/may/19/study-inspiring-action-on-climate-change-is-more-complex-than-you-might-think

"We know humans are causing climate change. That is a fact that has been known for well over 100 years. We also know that there will be significant social and economic costs from the effects. In fact, the effects are already appearing in the form of more extreme weather, rising sea levels, ocean acidification, and so on.

So why haven’t humans done much about the problem? Answering that question may be more challenging than the basic science of a changing climate. Fortunately, a new review just out in Science helps us with this question. Lead author, Dr. Elise Amel, a colleague of mine, completed the review with colleagues Drs. Christie Manning, Britain Scott, and Susan Koger. Rather than focusing solely on the problems with communicating the science of climate change, this work takes a wider view on the hurdles that get in the way of meaningful action.

The review points out that since the 1970s, extensive efforts to educate people have not lead to significant shifts in behavior. They also acknowledge that using fear or guilt has not been effective in getting people to act. So, what can help?

Well, first we must understand that it is not just internal forces (emotions, beliefs, attitudes, etc.) that affect human behavior, but external influences as well. External factors, like social networks, societal roles, cultural worldviews, habits, infrastructure, investments, etc, are often severely underestimated in the extent to which they steer behavior. One fault of prior messaging is an almost exclusive focus of the first (internal) set of factors and a near-complete neglect of the latter (externals). The authors write:

Change is hard. Human beings are reticent to change their behavior even under the most compelling of circumstances, and environmental dangers do not tend to arouse the kind of urgency that motivates individuals to act. Mass transformation of unsustainable systems will be even more difficult than shifting individual behaviors, for unlike ants and bees, humans are not well equipped to coordinate behavior for common benefit.

Here is really the center of the problem, the social dilemma wherein it is in the collective’s interest to act in one way but individuals may benefit personally if they act in another way. "

I jeszcze link do oryginalnego artykułu
http://science.sciencemag.org/content/356/6335/275

21.05.2017 21:48 observer

Najbardziej podoba mi się opinia eksperta: "kogeneracja jest bardzo efektywna ekonomicznie pod warunkiem, że jest dofinansowywana" ! Po prostu piękne.

Dopłacajmy bogatym, by mieli więcej pieniędzy.

http://www.rp.pl/Energianews/305219948-Rzad-broni-wegla-w-zgodzie-z-Unia.html#ap-1

"Minister energii chce wypracowania nowego modelu wsparcia dla elektrociepłowni. Mimo że będą oparte głównie na węglu, smog ma być mniejszy."

"Opinia

Arkadiusz Kosiel, dyrektor ds. regulacji Fortum

Kogeneracja to bardzo efektywny sposób wytwarzania ciepła i energii. Ale nie jest to technologia najtańsza, stąd dla jej opłacalności konieczny jest system wsparcia. Ten obecny będzie obowiązywał do 2018 r. Rozpoczęcie prac nad nowymi regulacjami to pozytywny sygnał. Miejmy nadzieję, że uda się wprowadzić je bezpośrednio po wygaśnięciu dotychczasowych. W energetyce inwestycje zwracają się nawet po kilkudziesięciu latach, dlatego tak ważna jest stabilność i przewidywalność regulacji. Inaczej ryzyko może okazać się zbyt duże. Polska ma duży potencjał do rozwoju kogeneracji ze względu na stosunkowo dobrze rozwinięte sieci ciepłownicze. Należy to wykorzystać, co pomoże obniżyć emisje."

21.05.2017 22:56 observer

Jeszcze jeden głos z Rzepy w sprawie uchodźców.

Uprzedzę od razu "lewackie/antylewackie" komentarze: reklamacje proszę zgłaszać do autora. Jako kronikarz cytuję kolejny głos w tej sprawie.

http://www.rp.pl/Komentarze/170529890-Boguslaw-Chrabota-Cokolwiek-uczyniliscie-jednemu-z-tych-braci-moich-najmniejszych.html
https://archive.fo/W7QZf

"Niepodjęcie przez polski rząd kościelnej inicjatywy korytarzy humanitarnych dla uchodźców z Syrii uważam za haniebne i motywowane wyłącznie żerowaniem na narodowej ksenofobii.

Rządem Beaty Szydło, podobnie jak jeszcze niedawno rządem Donalda Tuska, znów sterują sondaże. Skoro 70 procent Polaków nie chce w kraju żadnych Syryjczyków, to powiedzmy głośno, że ich tu nie będzie. Pozbędziemy się kłopotu z logistyką, pokażemy, kto tu rządzi, a na dodatek ubierzemy się w szatki władzy troszczącej się o bezpieczeństwo narodowe. Premią będą wygrane wybory. A że Komisja Europejska grozi, jakiś przebieraniec z Argentyny o przybranym imieniu Franciszek ma całkiem inne zdanie, nie ma to najmniejszego znaczenia. Polacy są mądrzejsi, jak zwykle.

Wobec strumienia propagandy, która miesza uchodźców z nielegalną migracją, ręce opadają i wypada się wyzbyć wszelkich złudzeń. Niech Władza robi co chce, historia jej tego nie zapomni. Ale jest jeszcze Kościół, Mistyczne Ciało Chrystusa (jak się uczyłem na lekcjach religii), który, kiedy stąpał po ziemi, uczył: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" (Mt 25). Czyżby polski Kościół o tym zapomniał? Czyżby również zdanie głowy tegoż Kościoła w ogóle miało się nie liczyć? Nikt z biskupów tego oczywiście wprost nie powie. Niektórzy z nich nawet próbowali rozmawiać z Władzą o korytarzach. Tak niemrawo, że Franciszek musiał się uciec do zaangażowania do tych rozmów nuncjusza. Ale i on niewiele wskórał. Rząd się zaciął."

"Przyznająca się do wyznawania chrześcijańskich wartości pani premier powtarza, że w Polsce nie ma dziś warunków, by przyjąć uchodźców. Czyżby? Panią premier zostawmy, jej zdaniem – jak już wiemy – rządzą sondaże. Ale nie Kościołem. Kościół ma stać po stronie moralności. Kościół jest odpowiedzialny za refleksję moralną dzisiejszego i przyszłych pokoleń. Co więcej, Kościół, kiedy państwo zawodzi, ma własne instrumenty. Jaki będzie miał – zapytam – tytuł do cytowania słów Chrystusa o braciach najmniejszych, jeśli dziś bezradnie milczy? Podobnie jak miliony Polaków byłem w niedzielę na mszy. Nie usłyszałem listu pasterskiego w sprawie korytarzy. Nie usłyszałem solidarnego głosu biskupów. Szkoda, przecież potrafią uderzyć mocno w stół, jak w kwestii in vitro. W innych sprawach potrafią być stanowczy. Czemu nie w tej? Czyżby nie rozumieli, że tytuł moralny może się kiedyś wyczerpać?"

21.05.2017 23:24 zbig001

@Mariusz
W naszej części świata stosuje się dwie dawki przy szczepieniu na odrę, bo po pierwszej odporności nie nabywa 10% dzieci.
Więc obawa pani immunolog z twojego linku tu raczej nie znajdzie zastowania.

Najgorzej gdy niezaszczepiony dorosły zachoruje na odrę, bo ma 30% szansy na ciężkie powikłania.
A we Włoszech rozwija się właśnie epidemia odry
http://www.mp.pl/szczepienia/aktualnosci/163888,wlochy-odra-nie-odpuszcza-rekordowa-liczba-zachorowan
https://www.theguardian.com/world/2017/apr/19/italy-measles-epidemic-vaccinations
Nigdzie wokół, nawet w Afryce pn. nie było takiego odejścia od racjonalności, jakie nastąpiło we Włoszech, czego skutkiem jest blisko 20% niezaszczepionej ludności.

22.05.2017 8:04 observer

@Mariusz
"http://www.neonnettle.com/sphere/508-harvard-study-proves-unvaccinated-children-pose-no-risk"

Kompletne bzdury.

Podam przykład przekłamań:

MIT: Polio nie jest groźne ponieważ nie występuje obecnie w USA.

Demit: Polio nie występuje ponieważ dzięki szczepieniom całej populacji udało się go wyeliminować. Brak szczepienia całej populacji może spowodować to, że pojawi się z powrotem.


Zdaje się, że o zacytowanych przez ciebie bzdurach artykuł jest tutaj:
https://thelogicofscience.com/

Nie sprawdzałem, czy to dokładnie o tej bzdurze tam jest napisane, czy o podobnej.

Polecam:
https://sporothrix.wordpress.com/
https://thelogicofscience.com/
http://blogdebart.pl/ (ostatnie wpisy o szczepionkach są dość stare, ale "jare")


Czy my naprawdę musimy demistyfikować rzeczy oczywiste.

22.05.2017 8:08 observer

Trump zbroi Islam. Już wcześniej dawałem o tym linka.

http://next.gazeta.pl/next/7,151003,21845386,trump-podpisal-rekordowa-umowe-na-sprzedaz-broni-saudom-izrael.html#BoxBizImg

"Trump podpisał rekordową umowę na sprzedaż broni Saudom. Izrael się martwi, nie chce stracić przewagi

Amerykanie i Saudowie, w trakcie pierwszej podróży zagranicznej Donalda Trumpa, podpisali umowy o łącznej wartości przekraczającej 300 mld dol, w tym kontrakt wartości 110 mld dol. na sprzedaż broni. Nie wszystkim to się podoba.

Dokładnie nie wiadomo ile i jakich umów handlowych podpisano pomiędzy USA i Arabią Saudyjską oraz firmami saudyjskimi i amerykańskimi w trakcie wizyty Trumpa w Rijadzie. Adel al-Jubeir, minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej, twierdzi że ich wartość przekracza 380 mld dol. Rex Tillerson, amerykański sekretarz stanu, mówi o kwocie o 30 mld dol mniejszej, a Mohammed Alsheikh, saudyjski członek gabinetu, szacuje wartość podpisanych kontraktów na około 300 mld dol.

Jednak różnice w tych wyliczeniach nie mają teraz większego znaczenia. Jedno jest pewne. Amerykanie i Saudowie wspólnie chcą zrobić naprawdę duże interesy."

22.05.2017 8:38 Mariusz

Parlament Szwecji właśnie odrzucił siedem wniosków, które miały promować przymusowe szczepienia. Uznał, że obowiązkowe szczepienia są sprzeczne z konstytucyjnymi prawami obywateli.

22.05.2017 9:16 zbig001

@Mariusz
Nie rozumiem, do czego zmierzasz z tym tematem szczepień?

W 2015 r. na Ukrainie stwierdzono dwa przypadki polio.
Więc jeśli będzie nie zaszczepiona odpowiednio duża część populacji, choroba ta z powrotem zadomowi się w Polsce i w Europie.

Na skutki zachorowania na polio (inwalidztwo i całe życie na wózku) patrzyłem przez wiele lat, mając w rodzinie osobę której dzieciństwo przypadło na czasy sprzed rozpowszechnienia szczepień...

Negować konsensus naukowy, i wystawiać swoje dzieci na ruletkę gdzie wszystko można przegrać, a niczego nie wygrać?
Ale w porządku. Z pewnością najlepiej będzie, jak natura wyeliminuje takie geny z puli.

22.05.2017 9:17 Mariusz

Ja jestem szczepionko realistą. Nie jestem przeciw szczepionkom ale też nie lubię totalnych szczepień w rodzaju po 6 szczepionek za jednym razem. Model szwedzki mi się podoba tam się szczepi spokojnie i po trochu.

Pamiętam też wykresy umieralności na choroby na które się szczepiło robione przez brytyjczyków. Widać było brak JAKIEGOKOLWIEK spadku umieralności (umieralności a nie zachorowalności czy powikłań pochorobowych) po wprowadzeniu masowych szczepień na tą chorobę. TYlko ogólny trend spadkowy wynikający z poprawy higieny, poprawy odżywiania i dostępu do opieki zdrowotnej i wzrostu jej skuteczności(nowe leki i metody).

22.05.2017 14:27 observer

@Mariusz
"Ja jestem szczepionko realistą."

Nie jesteś.

@Mariusz
"Pamiętam też [...]"

Podajesz w jednym zdaniu kilka mitów proepidemików. Nie przeczytałeś tekstów w linkach, które ci podałem. Szkoda, bo nie ma sensu dyskusja z kimś, kto jest odporny na wiedzę.

Tutaj, wśród 100 argumentów antyszczepionkowców znajdziesz prawdopodobnie też swoje
https://thelogicofscience.com/2015/10/12/100-bad-arguments-against-vaccines/

Przeczytaj zanim napiszesz kolejną głupotę.

22.05.2017 14:37 observer

@Zbig001

Problem polega na tym, że w populacji jest grupa osób, które nie mogą być szczepione i teraz nie są szczepione. Są to osoby o obniżonej odporności (np. przez chorobę lub przyjmowane leki jak dzieci chore na nowotwory). I takie dzieci chore na nowotwory Mariusz chce narażać na śmierć przez głupotę antyszczepionkowców.

Ja to oceniam jako sadyzm.

22.05.2017 14:56 observer

Temat, który tutaj (ZnR) był poruszany już wielokrotnie. Rząd (ten i poprzedni) oszukują bezczelnie w kwestii OZE. Dofinansowanie spalania węgla brunatnego nazywają inwestycją ekologiczną, a na rachunku za energię figuruje to pod pozycją .... (zapewne OZE).

http://wyborcza.pl/7,155287,21847107,w-polsce-miliardy-euro-ida-w-wegiel-zamiast-w-ekologiczna-energie.html#BoxGWImg

"W Polsce miliardy euro idą w węgiel zamiast w ekologiczną energię. Rząd naciąga przepisy, a zyskują truciciele

Rząd Beaty Szydło łamie unijne przepisy: miliardy euro, które Polska powinna inwestować w odchodzenie od węgla i wspieranie odnawialnych źródeł energii (OZE), idą w dotowanie spółek węglowych. W tym największego truciciela w Europie - kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie.

Polskie władze wykorzystują unijne ulgi dla sektora energetycznego sprzecznie z przepisami UE – ogłosiła w poniedziałek w Brukseli organizacja ekologiczna Climate Action Network (CAN) Europe, podając wyniki europejskiego raportu „Fossil Fuels subsidy Awards” („dopłaty do paliw kopalnych”). Polska zajęła w plebiscycie CAN Europe najgorsze, pierwsze miejsce, wyprzedzając m.in. Rumunię i Niemcy.

– Niechlubną nagrodę otrzymaliśmy z to, że unijne ulgi dla przemysłu za emisję dwutlenku węgla (CO2) wykorzystujemy w sposób dokładnie odwrotny niż ten, na który zostały przyznane: zamiast wspierać odchodzenie od węgla, dotujemy go – mówi Marek Józefiak z Polskiej Zielonej Sieci, organizacji ekologicznej która współpracuje z CAN."


"Od 2013 r., zgodnie z unijną Dyrektywą o Europejskim Systemie Handlu Emisjami (EU ETS), przedsiębiorstwa energetyczne wszystkich krajów członkowskich Unii muszą wpłacać do budżetu swoich państw pieniądze za emisję do atmosfery CO2. Opłaty sięgają miliardów euro. Ale są wyjątki: najbiedniejszym państwom UE przysługują ulgi w postaci bezpłatnych uprawnień do emisji. To oznacza, że firmy zatruwające powietrze w danym kraju pieniędzy do budżetu nie płacą, ale w zamian muszą inwestować ekwiwalentne kwoty w inwestycje ograniczające emisję CO2.

Polska jest największym beneficjentem tych ulg w UE. W ramach unijnej puli darmowych uprawnień do emisji na lata 2013 – 2019 o łącznej wartości 12 miliardów euro, ponad 60 proc. darmowych pozwoleń na emisję przyznano Polsce. To ok. 7,4 miliarda euro. Takiej sumy spółki energetyczne nie muszą wpłacać do budżetu państwa, ale powinny inwestować w poprawę jakości środowiska.

Tymczasem 82 proc. inwestycji w Polsce realizowanych w ramach darmowych uprawnień do emisji to inwestycje w paliwa kopalne. Wszystkie opisane są w Krajowym Planie Inwestycyjnym, który pod koniec 2016 r. negatywnie oceniła Najwyższa Izba Kontroli. NIK wytknęła rządowi m.in., że plan przygotowali sami przedstawiciele spółek energetycznych, oraz że nie opracowano żadnego planu gospodarki niskoemisyjnej. Zamiast tego, w KPI jest zaledwie 8,5 proc. projektów dotyczących inwestycji w odnawialne źródła energii. Aż 29 na 31 z nich dotyczy inwestycji we współspalanie biomasy z węglem.

– Do kotłów wrzucamy trochę biomasy i węgiel i dalej przekonujemy, że to OZE, choć z OZE nie ma nic wspólnego To bardzo kontrowersyjne działanie, właściwie ukryte subsydium dla węgla – przekonuje Jan Ruszkowski z Polskiej Zielonej Sieci."

22.05.2017 16:18 zbig001

Ciekawe, kiedy w KE połapią się w tym co się dzieje, jeszcze mają złudzenia jak Moody's?
"The rating agency believes that limiting growth in wind generation will make reaching this target challenging and the ability to deliver on it will depend on the pace of development of alternative technologies, such as biomass and biogas that appear to be promoted by the government."

Po zatrzymaniu inwestycji TergoPower w spalanie biomasy stało się jasne, że obecne u władzy stronnictwo będzie bronić reduty węglowej za wszelką cenę.
Zagraża tej reducie zwiększanie efektywności energetycznej w gospodarce, i każde inne niż krajowy węgiel paliwo albo źródło energii, nawet węgiel importowany.

Udało im się uczynić nieopłacalnymi turbiny wiatrowe, kolej teraz na prosumenkie panele słoneczne i prywatne elektrownie PV?
Myślę że na razie są bezpieczne przez swój znikomy udział w miksie (moc zainstalowana poniżej 0.5%, więc produkcji prądu jeszcze mniej).
Ale im bardziej będzie się ich rynek rozwijał, tym szybciej nadejdzie riposta legislacyjna ze strony rządu. Lobby węglowe nie może dopuścić do wzrostu kosztów stałych na tonę, musi opchnąć jak najwięcej węgla krajowym z konieczności odbiorcom.

22.05.2017 20:19 observer

Zapewne już wszyscy czytali, ale dla porządku wynurzenia (nomen omen) Tchórzewskiego w kwestii CO2 i globalnego ocieplenia.

Jego głupota powala.

http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/swiat-sie-smieje-czyli-minister-tchorzewski-o-klimacie-231

23.05.2017 14:00 ad

"Praca badawcza zamieszczona 11 maja 2017 w Proceedings of the National Academy of Sciences udokumentowała strumienie gazów cieplarnianych wydobywające się z tundry na Alasce. 19 naukowców z różnych instytucji, w tym Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA i Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA), potwierdziło najgorsze obawy – zjawisko przybiera na intensywności i jako sprzężenie zwrotne pogorszy zmianę klimatu. Analiza, przeprowadzona w oparciu o pomiary lotnicze dwutlenku węgla i metanu oraz monitoring atmosfery prowadzony przez obserwatorium meteorologiczne w Barrow na Alasce, ustaliła, że od 2012 do 2014 stan wyemitował równowartość 220 milionów ton dwutlenku węgla ze źródeł biologicznych (dane nie obejmowały spalania paliw kopalnych i pożarów). Wynik jest porównywalny z całkowitymi rocznymi emisjami sektora handlowego USA. Badanie wykazało ponadto, że od 1975 nastąpił aż 73.4% wzrost utraty węgla z tundry w okresie od października do grudnia."
http://m.pnas.org/content/early/2017/05/11/1618567114

https://exignorant.wordpress.com/2015/05/03/ocieplenie-ziemskiej-atmosfery-przyspiesza/

23.05.2017 14:01 observer

Jeszcze jeden głos w sprawie uchodźców

http://www.rp.pl/Uchodzcy/305229886-Polprawdy-PiS-o-relokacji-uchodzcow.html

"Półprawdy PiS o relokacji uchodźców

W grudniu 2015 r. rząd Beaty Szydło zobowiązał się do przyjęcia uchodźców z Grecji i Włoch.

Od kilku dni w Polsce trwa burzliwa debata na temat relokacji uchodźców. Rozgorzała po tym, jak Komisja Europejska zagroziła rozpoczęciem procedury o naruszenie prawa UE, jeśli Polska, Węgry i Austria do czerwca nie przystąpią do relokacji uchodźców.

„Rzeczpospolita" prześledziła unijne dokumenty na ten temat. W szczególności sprawozdania Komisji Europejskiej kierowane w tej sprawie do Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej oraz Rady UE. Komisja sprawozdania przygotowuje od marca 2016 r., a dotychczas było ich 11. Z ich analizy wynika, że rząd nie mówi Polakom całej prawdy na temat relokacji.

Mitem jest twierdzenie, że rząd PiS nigdy nie zgadzał się na relokacje. W trzecim sprawozdaniu KE (maj 2016 r.) czytamy bowiem, że 16 grudnia 2015 roku Polska złożyła zobowiązanie do przyjęcia 73 osób przebywających w obozach w Grecji. Od miesiąca Polską rządził już wtedy gabinet Beaty Szydło, a ministrem spraw wewnętrznych i administracji był Mariusz Błaszczak.

W sprawozdaniu tym zapisano wprawdzie, że na początku kwietnia 2016 roku strona polska zawiesiła rozpatrywanie wniosków „przesłanych jej przez grecką służbę azylową" i de facto zamroziła całą procedurę, ale zobowiązanie było."

"Można było zatem określić preferencje. W sprawozdaniu jedenastym KE o postępach w relokacji i przesiedleniach (kwiecień 2017 r.) czytamy, że „w przypadku niektórych państw członkowskich procedura dopasowywania stała się uciążliwa i czasochłonna, ponieważ wyraziły one bardzo ograniczające preferencje (np. tylko samotne matki z dziećmi), czasami preferencje negatywne (np. nie samotni mężczyźni, nie obywatele Erytrei) lub przedstawiły dodatkowe wymagania, np. listy konkretnych osób wyselekcjonowanych przez organizacje pozarządowe z danego państwa członkowskiego działające we Włoszech lub w Grecji". Takie listy przedstawiła np. Hiszpania. Z kolei Bułgaria odmawia przyjmowania obywateli Erytrei. Ograniczone preferencje przedstawiły też Słowacja, Litwa, Francja (w odniesieniu do relokowanych z Włoch), a nawet Niemcy.

Polska z prawa tego dotychczas nie skorzystała, mimo że KE zachęca „państwa członkowskie do wskazywania sektorów gospodarczych, w których istnieją niedobory na rynku pracy"."

"Z ust polityków PiS często pada argument, że nie mamy możliwości dodatkowego sprawdzenia uchodźców pod kątem bezpieczeństwa. To też mit.

Wprawdzie odpowiadają za to głównie Grecja i Włochy, to jednak państwa przyjmujące prowadzą własne postępowania i przysługuje im prawo do odrzucenia wniosku z powodu „zagrożenia dla porządku publicznego". Mają również prawo do dodatkowych kontroli bezpieczeństwa, w tym przesłuchań osób przeznaczonych do relokacji. Wiele państw korzysta z tej możliwości (m.in. Estonia, Francja, Irlandia) i odrzuca wnioski nawet wtedy, gdy uchodźca otrzymał już pozytywną decyzję o relokacji."

23.05.2017 19:03 mol

Tak sobie myśle, że skoro PGE kupuje aktywa EDF to może ruszy budowa elektroni szczytowo pompowej w Młotach? Unia pewnie by dała pieniądze na ten projekt.

24.05.2017 8:04 observer

Szwajcarzy wybrali. Tymczasem u nas panuje tępota intelektualna polityków oraz krótkowzroczne patrzenie.

http://next.gazeta.pl/next/7,151003,21853547,historyczny-dzien-kolejny-kraj-rezygnuje-z-atomu-co-na-to.html#BoxBizImg

"W niedzielnym referendum Szwajcarzy poparli nową strategię energetyczną, zakładającą odejście od elektrowni jądrowych i rozwój odnawialnych źródeł energii.

Stopniową rezygnację Szwajcarii z energii jądrowej poparło 58,2 procent głosujących. Rządowa strategia do 2050 roku przewiduje miliardy dotacji na energię odnawialną, zakaz budowy elektrowni jądrowych oraz wycofanie się z pięciu istniejących elektrowni, które produkują około jednej trzeciej energii elektrycznej w tym kraju. Zamknięcie pierwszej elektrowni jądrowej zaplanowano już w 2019 roku.

Szwajcarski rząd chce zwiększyć moc uzyskiwaną z elektrowni wodnych, słonecznych, wiatrowych oraz w większym stopniu wykorzystać energię geotermalną i biomasę.

- To historyczny dzień dla kraju. Szwajcaria wreszcie wejdzie w XXI wiek, jeśli chodzi o energię - powiedziała deputowana Zielonych Adele ThorensGoumaz."

24.05.2017 15:15 observer

Nie wiem, czy to druga Rospuda, ale coś się zaczyna dziać w kwestii Puszczy Białowieskiej

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114871,21855694,zaczyna-sie-druga-rospuda-ekolodzy-rozpoczeli-okupacje-w-puszczy.html


"Zaczyna się druga Rospuda. Ekolodzy rozpoczęli okupację w Puszczy Białowieskiej

Kilkunastu aktywistów Greenpeace i fundacji Dzika Polska zablokowało ciężki sprzęt pracujący przy wycince drzew w Puszczy Białowieskiej - podaje TOK FM.

Protest objął centralną część Puszczy - i jest wzorowany na tym sprzed dziesięciu w Dolinie Rospudy. Jak donosi reporter TOK FM - sytuacja jest dynamiczna."

https://twitter.com/Greenpeace_PL/status/866948327790739459
https://twitter.com/Greenpeace_PL/status/867330597844340739
https://twitter.com/Greenpeace_PL/status/867326185604349953

24.05.2017 15:20 observer

The Guardian na temat niszczenia Puszczy Białowieskiej

https://www.theguardian.com/environment/2017/may/23/worst-nightmare-europes-last-primeval-forest-brink-collapse-logging


" 'My worst nightmares are coming true': last major primeval forest in Europe on 'brink of collapse'

Polish government is accused of pushing Białowieża forest ecosystem to point of no return with state-sanctioned logging in Unesco world heritage site


Scientists and environmental campaigners have accused the Polish government of bringing the ecosystem of the Białowieża forest in north-eastern Poland to the “brink of collapse”, one year after a revised forest management plan permitted the trebling of state logging activity and removed a ban on logging in old growth areas.

Large parts of the forest, which spans Poland’s eastern border with Belarus and contains some of Europe’s last remaining primeval woodland, are subject to natural processes not disturbed by direct human intervention.

A Unesco natural world heritage site – the only one in Poland – the forest is home to about 1,070 species of vascular plants, 4,000 species of fungi, more than 10,000 species of insect, 180 breeding bird species and 58 species of mammal, including many species dependent on natural processes and threatened with extinction.

“At some point there will be a collapse, and if and when it happens, it’s gone forever – no amount of money in the universe can bring it back,” said Prof Tomasz Wesołowski, a forest biologist at the University of Wrocław who has been conducting fieldwork in Białowieża for each of the last 43 years. “With every tree cut, we are closer to this point of no return.”

24.05.2017 17:49 Krychu

Observer - napisałeś parę postów wyżej, ze jesteś tylko kronikarzem.
Jednak widząc co przytaczasz, są to same bzdury o uchodzcach. Więc nie jesteś bezstronny w tym co robisz. Ty się z tym zgadzasz.
Wiec proponuję Ci razem z Petru przyjąć do swojego domu uchodźców. Dasz nam przykład wtedy. Co Ty na to?

24.05.2017 19:44 observer

@Krychu
"Observer - napisałeś parę postów wyżej, ze jesteś tylko kronikarzem."

Tak. Dodaję do kroniki linki z artykułów, które są związane z tematyką portalu oraz takie, które mam ochotę podać.

Przy artykułach na temat uchodźców napisałem bardzo wyraźny komentarz, że jest to "jeszcze jeden głos w sprawie uchodźców".


Widzę, że jako zacięty cenzor chciałbyś wyciąć ze swojej świadomości to, że ktoś (redaktorzy Rzepy) mogą mieć swoje własne zdanie na temat uchodźców. Ty chciałbyś, aby wszyscy myśleli tak, jak ty myślisz.


A tak swoją drogą to nie przeszkadzało ci, jak dałem link do artykułu cytującego Szyszkę. Nie napisałeś, że mam takie same poglądy jak Szyszko. Będąc konsekwentnym to także powinieneś mi zarzucić. Dlaczego tego nie zrobiłeś?

24.05.2017 19:47 observer

Polecam, jeszcze nie czytałem. Teraz można kupić w promocji (14,90 za książkę to nie jest dużo)

http://www.publio.pl/prawy-umysl-jonathan-haidt,p108327.html?utm_source=swiatczytnikow.pl&utm_medium=art&utm_campaign=promo

Prawy umysł
Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka?

Autor: Jonathan Haidt

"Bestseller „New York Times” z roku 2013! Przywódcy polityczni nie współpracują ze sobą nawet w obliczu zagrożeń. Wszyscy przypisujemy innym jak najgorsze motywy. Jest na to wytłumaczenie...

W książce „Prawy umysł” psycholog społeczny Jonathan Haidt analizuje genezę podziałów między ludźmi i wskazuje drogę ku wzajemnemu zrozumieniu.
Punktem wyjścia są dla niego intuicje moralne – niemal natychmiastowe odczucia dotyczące innych ludzi oraz ich zachowań. Intuicje te wydają nam się oczywistymi prawdami, wzbudzając w nas niewzruszoną pewność, że ci, którzy są innego zdania, nie mają racji. Haidt pokazuje, że owe intuicje różnią się w zależności od kultury, m.in. kultury lewicy i prawicy politycznej.
Autor łączy wyniki własnych badań z odkryciami antropologów, historyków i innych psychologów, aby sporządzić czytelną mapę królestwa moralności. Wyjaśnia też, dlaczego konserwatyści posługują się tą mapą bardziej sprawnie niż liberałowie. Haidt przygląda się genezie moralności, obalając pogląd, że ewolucja uczyniła z nas istoty na wskroś egoistyczne. Nie twierdzi jednak, że jesteśmy urodzonymi altruistami, lecz wysuwa bardziej subtelną tezę – uważa, że ludzie są z natury istotami grupowymi.
To nasza skłonność do łączenia się w grupy – wyjaśnia autor – jest źródłem naszych największych radości, naszych podziałów religijnych i naszych sympatii politycznych. W znakomitym ostatnim rozdziale poświęconym ideologii i cywilizacji Haidt pokazuje, w czym każda ze stron ma rację, i wyjaśnia, dlaczego potrzebujemy idei liberałów, konserwatystów i libertarian, aby osiągnąć sukces jako społeczeństwo."

Tutaj recenzje
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/236888/prawy-umysl-dlaczego-dobrych-ludzi-dzieli-religia-i-polityka

24.05.2017 20:05 observer

Kolejny głos w Rzepie w sprawie uchodźców

http://www.rp.pl/Analizy/170529449-Debata-o-uchodzcach-Politycy-demoralizuja-Polakow.html#ap-1
https://archive.fo/hjHuz

"PiS chwali się, że dzięki temu, że nie przyjął uchodźców, nie ma u nas zamachów. Dlaczego więc terror nie zawitał na Litwę, Łotwę czy Estonię, które ich przyjęły?"

[...]

"Inny, często spotykany argument brzmi: a czy pan przyjął już pod swój dach uchodźców? Pomijając demagogię i insynuowanie hipokryzji współdyskutantowi (nie masz prawa mówić o uchodźcach, skoro nie przyjąłeś ich sam do domu, my nie chcemy ich ani w naszych domach, ani w naszym państwie), argument ten oparty jest na fałszywym założeniu. Jeśli bowiem ktoś krytykuje np. rząd za to, że jest niechętny uchodźcom, to nie odnosi się to do decyzji ministrów jako osób prywatnych, lecz do ich działań publicznych i politycznych. Jeśli ktoś krytykuje państwową służbę zdrowia, to nie oznacza, że powinien zmienić swój dom w szpital. Prawa do dyskusji o edukacji nie daje mi to, że prowadzę w domu bezpłatne korepetycje."

[...]

Pomoc innemu zawsze się wiąże z jakimś ryzykiem. Politycy zaś właśnie uczą Polaków, że ryzyko jest złe, że pomaganie innym jest naiwnością, głupotą, przejawem politycznej poprawności. Solidarność jest dla frajerów, mądry jest ten, który na obcego patrzy z podejrzliwością. Na konsekwencje takiego podejścia w naszym codziennym życiu nie trzeba będzie długo czekać.

To bowiem całkiem fałszywa alternatywa: otworzyć granice przed niekontrolowaną islamską imigracją albo pilnować bezpieczeństwa Polski. Przyjęcie pewnej liczby samotnych kobiet z dziećmi albo osób starych lub schorowanych ani nie będzie zagrożeniem bezpieczeństwa dla naszego państwa, ani nie zagrozi chrześcijańskim korzeniom 36 milionów Polaków.

Jeśli uznać polską debatę publiczną w sprawie uchodźców za miarodajną dla kondycji etycznej naszego społeczeństwa, trzeba by wyciągnąć z niej bardzo pesymistyczne wnioski. Warto się bowiem przyjrzeć, co kryje się za argumentami, które są używane w tej sprawie."

24.05.2017 21:26 krychu

observer - "A tak swoją drogą to nie przeszkadzało ci, jak dałem link do artykułu cytującego Szyszkę. Nie napisałeś, że mam takie same poglądy jak Szyszko. Będąc konsekwentnym to także powinieneś mi zarzucić. Dlaczego tego nie zrobiłeś?"

prosta sprawa:)
Artykuły, które przytaczasz o szyszce, nie jest mu przychylny a wieć prosta odpowiedz. Jesteś mu nie przychylny.

"To bowiem całkiem fałszywa alternatywa: otworzyć granice przed niekontrolowaną islamską imigracją albo pilnować bezpieczeństwa Polski. Przyjęcie pewnej liczby samotnych kobiet z dziećmi albo osób starych lub schorowanych ani nie będzie zagrożeniem bezpieczeństwa dla naszego państwa, ani nie zagrozi chrześcijańskim korzeniom 36 milionów Polaków."

czemu nie napisza o zdrowych, mężczyzna, którzy też by mieli przybyć do naszego kraju?
Czemu nie napiszą o traktowaniu kobiet.

24.05.2017 21:38 krychu

observer - http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/syryjscy-uchodzcy-zadaja-zamiany-litwy-na-kanade

Syryjczycy, gdy przybyli do centrum dla uchodźców, rozpoczęli „strajk” - nie zgodzili się na podpisanie porozumienia w sprawie integracji z Litwą. Uchodźcy uważają, że oszukało ich ONZ, wysyłając rodzinę do tego kraju.

Kiedy powiedziano mi, że Litwa również przyjmuje uchodźców, to się zmartwiłem - wszystkie prawa, które mnie interesują, obowiązują w Niemczech, Szwecji i w innych krajach UE. Powiedziałem - tak, Litwa jest jednym z krajów klasy A. Jednak, kiedy przyjechaliśmy i zastępca dyrektora centrum wyjaśnił nam proces integracji, to zaczęliśmy rozmawiać o płacach i zasiłkach. Zdałem sobie wówczas sprawę, że jestem w niewłaściwym miejscu "- powiedział Syryjczyk.

Syryjczycy, gdy przybyli do centrum dla uchodźców, rozpoczęli „strajk” - nie zgodzili się na podpisanie porozumienia w sprawie integracji z Litwą. Uchodźcy uważają, że oszukało ich ONZ, wysyłając rodzinę do tego kraju.

Czy redaktor mówi o tych uchodzcach na litwie?

Czy może nie chciał napisać o Szwecji

http://wiadomosci.wp.pl/spacer-po-strefach-no-go-w-malmo-co-jest-najwiekszym-problemem-dla-szwedzkich-wladz-6099176054817921a

W samej strefie no-go rozstawiono sześć kamer, które pozwalają sfotografować kupców narkotyków i zatrzymać ich poza dzielnicą. Okolicę patrolują też policjanci w cywilu. – Staramy się nie wchodzić tam w mundurach, żeby nie prowokować niepotrzebnej przemocy – wyjaśnia policjant. – Natychmiast posypią się obelgi a może i kamienie.

to jest chore, a to tylko ułamek problemów.
nie wliczajać to gwałtów, bójek, kradzieży czy nawet zabójstw.

24.05.2017 22:15 observer

@Krychu
"Artykuły, które przytaczasz o szyszce, nie jest mu przychylny a wieć prosta odpowiedz. Jesteś mu nie przychylny."

Artykuł na temat Szyszki zacytowałem z Radia Maryja. Gubisz się w swoich oskarżeniach.

24.05.2017 22:23 observer

@Krychu
"Czy redaktor mówi o tych uchodzcach na litwie?"

A czy ja jestem adwokatem Michała Szułdrzyńskiego. Napisz komentarz pod jego artykułem, jeśli masz jakieś uwagi.

Teksty, które niby są cytatami z artykułów z linków nie pojawiają się tam. Są to linki oraz twoje własne oceny tego, co tam jest napisane. Nie umiesz cytować?

Ja stosuje bardzo konsekwentną konwencję przy cytowaniu artykułów w kronice. Najpierw podaję swój krótki komentarz (zwykle 1-2 zdania) i potem link oraz cytat.

Ty w swojej mitomanii podajesz linki nie po to, by coś zacytować, tylko aby przedstawić swoją opinię. Żadnych cytowań, cudzysłowów. Nawet teraz nie podałeś linków z dzisiaj tylko specjalnie wybrałeś jakieś stare artykuły. Ergo: masz jakąś tezę, włączasz Google i znajdujesz jakiś artykuł, który (jak ci sie wydaje) popiera twoją tezę.

Mówiąc wprost - to nie jest kronikarstwo. Szukasz potwierdzenia swoich przekonań. Ja ci w tym nie pomogę. To twój problem, twoja bańka informacyjna i albo sobie z nią sam poradzisz, albo już na zawsze taki zostaniesz.

25.05.2017 13:21 Ans

Ocieplenie klimatu może spowodować wzrost zatruć toksynami alg ciguatera: http://www.noaanews.noaa.gov/stories2015/120215-ciguatera-fish-poisoning-predicted-to-increase-with-rising-ocean-temperatures.html
Polecam poczytać opis tego zatrucia, bardzo zachęca do spożywania ryb ;-)

25.05.2017 14:54 observer

National Center for Science Education (NCSE https://ncse.com/ ) wydało 3 krótkie broszury, które tłumaczą dlaczego nie należy wierzyć w mistyfikację Heartland Institute (Heartland wysłał antynaukowy materiał do wszystkich szkół w Stanach).

Do pobrania są 3 dokumenty
https://ncse.com/files/Flyer%201--Keep%20Heartland%20Out%20of%20Science%20Classrooms.pdf (1str. ulotka)

https://ncse.com/files/Flyer%202--Top%205%20Reasons.pdf
https://ncse.com/files/Flyer%203--Heartland%20claims%20against%2097.pdf

Wszystko z odniesieniami do naukowej literatury (na ile objętość pozwoliła).

Jeśli PiS porządzi trochę, to możemy się spodziewać nakazu uczenia antyociepleniowych bredni w szkołach.

25.05.2017 22:21 mol

http://www.electricitymap.org/?countryCode=PL&wind=false&solar=false&page=map

Nie wiem czy było, mapka z cenami energi w ,niektórych krajach oraz ile gram co2 przypada na kwh.

26.05.2017 11:25 CZYT

I TY ZOSTANIESZ HITLEREM - DŁUGI !
Od polityki gigantomanii, poprzez długi, do polityki obozów koncentracyjnych.
Od inwazji długów do wojny.

Każdy rząd który zaciąga pożyczki w komercyjnych bankach (a dotyczy to szczególnie zbrodniczego reżimu stalinowskiego i hitlerowskiego) na nieuzasadniony wzrost liczby ludności oraz rozwój gospodarczo - infrastrukturalny (forsowną industrializację)
staje się po pewnym czasie rządem zbrodniczym i jest zmuszony ostatecznie, poprzez działanie praw fizyki, na prowadzenie polityki wyniszczania ludności (własnej lub podbitej) poprzez nędzę, budowę obozów zagłady, wywołania wojny zaborczej lub godzenia się z wojną prowadzoną na własnym terytorium.
Warto pamiętać, że I i II Wojny Światowej nie wywołali chuligani z nudów !
Niemcy woleli zabijać innych niż samemu umierać z głodu, ale nie wywołali wojny bez przyczyny !
Był to zbrodniczy bandytyzm ale nie pozbawiony fizycznych powodów.
Przyczyną były plany Niemiec 110 mln (I Wojna) i Niemiec 250 mln (II Wojna)
Podobnie - zaciągnięcie długów w okresie gierkowskim przez ekipę sekr. KC PZPR Edwarda Gierka spowodowało gwałtowne skutki w postaci konfliktów społecznych.
Pierwsze budowane w Polsce wieżowce zostały słusznie ocenione jako pomniki partyjnej pychy, budowane poprzez prominenckie warstwy postalinowskiej nomenklatury, kosztem inteligencji i poszkodowanych warstw społecznych.
Dlatego z olbrzymim niepokojem należy oceniać obecny kurs gospodarczy który nie tylko przypomina powrót do polityki Gierka ale nawet błędy popełnione przez Hitlera.
Problemem jest inicjowanie różnych nieprzemyślanych przedsięwzięć gospodarczych, przez partykularne grupy interesu, które powodują zadłużanie Polski, bez przynoszenia zysków ekonomicznych.

Uprzedzam, ze próba dyskusji na ten temat z maniakami planizmu, jest tak samo nierealna jak historyczne próby dyskusji z znanym wynalazcą-oszustem N. Teslą w momencie gdy twierdził, że zbudował samochód napędzany rzekomo tajemniczą „wolną energią”, lub zbierał pieniądze na rozbudowę tzw. „wieży wolnej energii” która miała nie działać tylko z powodu działań jakiś dywersantów.

26.05.2017 11:36 Ans

@Mariusz

Odnośnie szczepionek - popieram Observera, nie jesteś realistą. BTW 6w1 to płatne szczepionki, nikt nie zmusza rodziców do och zakupu, więc przykład chybiony.

@Krychu
Ludzi, którzy tak jak Ty krytykują "młodych mężczyzn", że mieli czelność uciekać z kraju ogarniętego wojna zamiast walczyć, zapraszam na wycieczkę do miejsc ogarniętych konfliktami. Albo chociaż obejrzyj filmy o służbie wojskowej w Izraelu. Nawet nie wyobrażasz sobie jak to jest. Więc po prostu zamilknij. Aha, jeśli Izrael za mało drastyczny, pooglądaj filmy co robią służby tureckie z żołnierzami kurdyjskimi jak ich złapią. Po prostu mdli mnie od takich wypowiedzi jak Twoja.

26.05.2017 16:55 CZYT

http://wyborcza.pl/7,75400,21859868,szyszko-niszczy-jak-nikt-w-niepodleglej-polsce.html

Puszcza Białowieska. Szyszko niszczy polską przyrodę jak nikt w niepodległej Polsce

27.05.2017 9:35 zbig001

Co jest największym wyzwaniem życia na Bliskim Wschodzie? Watażkowie, strzelaniny na ulicach, samochody-pułapki, tłoczący się wszędzie uciekinierzy z terenów walk?

To też, ale najgorsze są wyłączenia prądu
http://www.newyorker.com/news/news-desk/the-lights-are-going-out-in-the-middle-east

27.05.2017 17:00 Krychu

ANS - czytam Twoje słowa, w których tak dzielnie bronisz mlodych islamskich chłopców i nie wierze. Jak można być tak lekkomyślnie nastawiona osoba do życia. Czemu nie powiesz tego rodzinom, osób zabitych przez tych terrorystów?
Czy może Ty jesteś ta redaktorka anna Pamuła z wybiorczej, która to stwierdzila, ze co z tego jak 1 na 7000 islamistów się wysadzi i zabije 10 Polaków. Życzę aby takiej Pani i osobom podobnie myślących, znalazły się w tej 10 osobowej grupie.

Co do ucieczki przed wojną. Mam to gdzies, ze u nich jest wojna. Myśmy ich nie nie wszczynali, więc czemu mamy ponosić konsekwencje tych wydarzen

27.05.2017 19:36 zbig001

Zauważyłem że większość Rosjan, sekciarska głównie część mahometan i część Polaków odnoszą się z uprzedzeniem, karykaturalnie jednostronnym, wykrzywionym widzieniem Europy, i pretensjami nie wiadomo o co.
Cóż im Europa zawiniła? Że ma miękkie serce? A przecież rozumie że musi mieć za to twardą dupę.
Robi co może reagując na wydarzenia, modyfikuje prawo i politykę, o czym się nie usłyszy w populistycznych mediach, ale stara się nie zatracić swojego charakteru.

Europa to wyjątkowy zakątek świata, formowany przez wieki połączeniem wpływów rzymskiego prawa i siły charakteru, greckiej racjonalności i chrześcijańskiej agape. To są źródła dumy i siły mieszkańców tego miejsca.
Jakiś odsetek mieszkańców Europy za swoje człowieczeństwo niestety ginie, ale europejska kultura jest silna, wywierająca wpływ i naśladowana na całym świecie, produktywna i twórcza.

@"Co do ucieczki przed wojną. Mam to gdzies, ze u nich jest wojna. Myśmy ich nie nie wszczynali, więc czemu mamy ponosić konsekwencje tych wydarzen"

Mam tylko nadzieję że postąpicie konsekwentnie według waszych poglądów? Albo ktoś was wreszcie do tego zmusi.

Niech zostanie w końcu uporządkowana sprawa przynależności do Schengen krajów które nie przestrzegają europejskich wartości, nie ponoszą kosztów które dotykają Europejczyków, a chciały by jednostronnie czerpać korzyści.

27.05.2017 22:32 pole torsyjne

przygód kilka wróbla Ćwirka
https://www.youtube.com/watch?v=7aI1LRJHCdk
i na drugie Marceli szpak dziwi się światu
https://www.youtube.com/watch?v=_69Od4m_axc
wszystko w kontekście zmian klimatu

28.05.2017 11:11 observer

@Pole torsyjne

To ten sam, który używa jako swojego symbolu "słowiańskiego symbolu szczęścia", który mieli na mundurach żołnierze pacyfikujący Wolę po Powstaniu Warszawskim?

Po prostu autorytet moralny.

28.05.2017 11:37 observer

@Krychu
"ANS - czytam Twoje słowa, w których tak dzielnie bronisz mlodych islamskich chłopców i nie wierze."

Nie zauważyłem, by ANS " broniła młodych islamskich chłopców". Nie wierzę, że można być tak głupim, by nie rozumieć prostych zdań.

@Krychu
"Mam to gdzies, ze u nich jest wojna. Myśmy ich nie nie wszczynali, więc czemu mamy ponosić konsekwencje tych wydarzen"

Z tym to ostrożnie. Jedną z przyczyn wojny było globalne ocieplenie:
http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/raport-globalnie-ocieplenie-a-rewolucja-w-syrii-82

Jesteśmy jednym z głównych emitentów CO2 (spalamy węgiel od XIXw). Dzisiejsze deklaracje rządu mówią o tym, że nie obchodzi nas to, że za kolejne 20-50lat dzisiejsze emisje zdestabilizują kolejne kraje mieszkające w obszarach narażonych na konsekwencje zmian klimatycznych.

A za 20-50 lat przyjdzie nowy Krychu i powie, że go to nie obchodzi.

A tak poza tym muszę cię pochwalić. Dobrze przyswajasz rządową propagandę. Może jakieś stanowisko?

28.05.2017 19:40 pole torsyjne

@Observer
mogę mówić za siebie, nie interesują mnie symbole ikony pomniki spiżowe ale prawda, która wymaga patrzenia na okrągło

28.05.2017 20:23 observer

@Pole torsyjne
"nie interesują mnie symbole ikony pomniki spiżowe ale prawda, która wymaga patrzenia na okrągło"


To dlaczego większość linków, które podajesz prowadzi do kłamstw?

Testujesz inteligencję tutejszych czytelników?

28.05.2017 21:30 observer

Szczyt G7 i relacje. Generalnie praktycznie niczego nie udało się uzgodnić z Trumpem

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1706614,1,szczyt-g7-zakonczony-porazka-trump-nie-zgodzil-sie-na-zadna-z-omawianych-propozycji.read

"Przywódcy Niemiec, Włoch, Francji, Japonii, Wielkiej Brytanii oraz Kanady nie kryli irytacji zachowaniem amerykańskiego prezydenta, który nie zgodził się m.in. na część porozumienia dotyczącego klimatu. Podpisane w grudniu 2015 roku w Paryżu przez 195 państw, a wśród nich także USA, porozumienia o przeciwdziałaniu niekorzystnym zmianom klimatycznym zobowiązuje jego sygnatariuszy do podjęcia działań mających utrzymać średni wzrost temperatury na kuli ziemskiej na poziomie poniżej 2 stopni Celsjusza.

Wsiadając do samolotu Trump wysłał tweeta, w którym zapowiedział, że w sprawie pakietu klimatycznego decyzję podejmie dopiero w przyszłym tygodniu. Może być to decyzja odmowna, bo opinia Trumpa w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych jest znana: szkodzi amerykańskiej gospodarce.
Nie będzie też wspólnej strategii dotyczącej migracji oraz pomocy najuboższym

Z dokumentu końcowego usunięto też m. in. akapity mówiące o tym, że kryzys migracyjny nie jest zjawiskiem regionalnym, tylko wyzwaniem globalnym. Wpisane zostały za to fragmenty, które mówią o tym, że każde państwo w obliczu kryzysu migracyjnego ma prawo do ochrony swoich granic.

Nie podjęto też żadnych decyzji w sprawie dofinansowania światowego programu żywnościowego. ONZ szacuje, że na ten cel potrzebnych jest niemal 7 mld dol. Na razie uzbierano jedną trzecią tej kwoty."


http://www.tvp.info/30971660/szczyt-g7-deklaracja-o-zwalczaniu-terroryzmu-i-utrzymanie-sankcji-wobec-rosji

"Cohn powiedział też dziennikarzom, że poglądy Trumpa na walkę ze zmianami klimatycznymi ewoluują w wyniku dyskusji na szczycie, ale ostatecznie w tej sprawie Stany Zjednoczone będą się kierować amerykańskimi interesami.

– Sądzę, że jego poglądy ewoluują. (Trump) przybył tutaj, by się uczyć. Przybył, by stać się mądrzejszym. Jego poglądy ewoluują, dokładnie tak jak powinny. Dla niego podstawą do ostatecznej decyzji będzie to, co najlepsze dla Stanów Zjednoczonych – relacjonował doradca.

[...]

Na szczycie G7 klimat i kwestie handlowe budzą najwięcej rozbieżności między USA a krajami Europy. Partnerzy Stanów Zjednoczonych oczekują, że Trump zadeklaruje na Sycylii, co zamierza zrobić z porozumieniem paryskim, ratyfikowanym przez jego kraj za prezydentury Baracka Obamy.

Nie ma jednak żadnych przesłanek świadczących o tym, że Trump zmienił swój krytyczny dotąd stosunek do działań na rzecz ochrony klimatu. Jego zdaniem realizacja postanowień z Paryża byłaby zbyt kosztowna. Trudności należy spodziewać się też w kwestiach handlowych, gdzie również Trump wolałby uniknąć podejmowania definitywnych zobowiązań."


http://time.com/4796217/g7-donald-trump-climate-change-views-evolving/

"The G7 Summit Is 'Evolving' President Trump's Views on Climate Change

President Donald Trump's views on climate change are "evolving" following discussions with European leaders who are pushing for him to stay in the Paris climate accord, a top White House official said Friday.

"He feels much more knowledgeable on the topic today," said Gary Cohn, Trump's top White House economic adviser. "He came here to learn, he came here to get smarter."

European leaders have used Trump's stops on the continent this week, including at the Group of 7 meeting in Sicily, to launch a last-ditch campaign for Trump to stay in the climate accord. Nearly 200 nations agreed to the 2015 pact aimed at reducing carbon emissions.

French President Emmanuel Macron spoke with Trump at length about the climate deal during a meeting Thursday in Brussels. At the Vatican earlier in the week, Cardinal Secretary of State Pietro Parolin made his own pro-Paris pitch to Trump and his advisers. The matter was also a central focus of Trump's two days of talks at the Group of 7 summit, which kicked off Friday on the picturesque Sicilian coast.

At the close of Friday's talks, Italian Prime Minister Paolo Gentiloni said six of the G-7 nations — Italy, Britain, France, Germany, Canada and Japan — confirmed "our commitment and our determination" to the Paris agreement. The United States, meanwhile, confirmed "a period of reflection" on the issue, Gentiloni said.

The White House's slow decision-making on the future of the landmark 2015 climate change agreement created the opening for the European leaders' persuasion campaign. Multiple White House meetings on the matter were delayed in recent weeks, and Trump advisers ultimately said he would not make a decision until after he returns to Washington from a nine-day, five-stop international trip."



http://www.bankier.pl/wiadomosc/Zakonczyl-sie-szczyt-G7-Brak-zgody-w-sprawie-klimatu-3697868.html

"Zakończył się szczyt G7. Brak zgody w sprawie klimatu

Uznanie praw migrantów i uchodźców oraz państw do kontroli granic, apel do Rosji o przestrzeganie umów w sprawie Ukrainy i apel o więcej czasu dla USA na decyzję w sprawie porozumienia klimatycznego to główne punkty wydanego w sobotę komunikatu po szczycie G7.

W jednym z ostatnich punktów dokumentu końcowego odniesiono się do podziałów w sprawie paryskiego porozumienia klimatycznego, które pojawiły się w czasie obrad.

"USA dokonują rewizji swej polityki w sprawie zmian klimatycznych oraz porozumienia z Paryża i dlatego nie są w stanie przyłączyć się do konsensusu w tych kwestiach" - głosi dokument. "Rozumiejąc ten proces, szefowie państw i rządów Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii i Zjednoczonego Królestwa oraz przewodniczący Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej potwierdzają swe mocne zobowiązanie na rzecz szybkiego wprowadzenia w życie porozumienia paryskiego" - czytamy w komunikacie.

Prezydent USA Donald Trump już zapowiedział na Twitterze, że decyzję w sprawie porozumienia, przewidującego ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, podejmie w przyszłym tygodniu."

28.05.2017 21:34 observer

Polska - ku uciesze prowschodnich sił politycznych w Polsce - odpada z dyskusji na temat przyszłego kształtu UE.

http://www.rp.pl/Unia-Europejska/170529021-UE-Czy-Niemcy-i-Francja-doprowadza-do-poglebienia-unii-walutowej.html#ap-1

"W środę Komisja Europejska przedstawi plan dokończenia do 2025 r. budowy strefy euro. To będzie wyzwanie dla Polski.

– Chcemy ustanowić układ, który jest tak atrakcyjny, że – jak to mówią w filmach – stanie się ofertą nie do odrzucenia – powiedział pod adresem krajów UE, które nie przyjęły wspólnego pieniądza, komisarz ds. walutowych Pierre Moscovici.
[...]
Bo, jak mówi „Rzeczpospolitej" Moscovici, w planach jest powołanie odrębnych instytucji dla unii walutowej o kluczowym znaczeniu: budżetu, który będzie niwelował różnice między biednym Południem i bogatą Północą; ministra finansów, który ma koordynować politykę gospodarczą strefy euro, oraz parlamentu, odpowiedzialnego za nadzór.
[...]
Ale już teraz Polska nie będzie brała na równych prawach udziału w debacie nad przyszłym kształtem unii walutowej. Ta odbędzie się w gronie krajów strefy euro. Nie ma też szans, aby szybko do tej nowej unii walutowej przystąpiła. Wymagałoby to fundamentalnej zmiany zarówno polityki rządu, jak i nastawienia społeczeństwa. Jak wynika z ankiety Komisji Europejskiej, tylko co trzeci Polak opowiada się za przyjęciem wspólnej waluty."

29.05.2017 13:48 WJ

@OBSERVER
Właśnie zamierzałam wpisać do kroniki, że jestem dumna z postawy Przywódców Europejskich na szczycie G7 w sprawie klimatu, a Ty już zapodałeś wczoraj linka w temacie :)

@ Szanowni Malkontenci
do których również się zaliczam, pewnie ten gest niczego nie zamieni, ale symbolicznie ma znaczenie. Są Politycy do których dociera brutalna prawda...

30.05.2017 8:58 Ans

@Krychu
Nie wierzę, że można mieć takie problemy z rozumieniem słowa pisanego.

Wiesz co powiedziałabym rodzinom ludzi zabitych w zamachach terrorystycznych w Syrii, Iraku, Afganistanie, Pakistanie, Kenii, Nigerii, Somalii? Że mi wstyd, wstyd, że państwo w którym żyję wspiera politykę amerykańską, że wspiera drenowanie zasobów słabszych państw, że nie potrafi zdecydowanie działać na polu walki ze zmianą klimatu, że nie ma żadnej polityki zakładającej perspektywę dłuższą niż 4 lata.

I współczułabym im, tak jak współczuję rodzinom Francuzów czy Brytyjczyków zabitych w zamachach bombowych, Polakom, których dzieci zginęły zabite przez pijanych albo/i bezmyślnych kierowców, Rosjanom, których bliscy zginęli w katastrofie (zamachu?) samolotu lecącego z Egiptu, Hiszpanom, których dzieci/rodzice/małżonkowie zginęli w katastrofie pociągu.

Dla mnie to są tacy sami ludzie, mający to samo prawo do życia. I dlatego mdli mnie od wypowiedzi takich jak Twoje, mdli mnie jak czytam, że ktoś życzy komuś śmierci wycierając sobie gębę ofiarami zamachów terrorystycznych.

30.05.2017 10:49 mad_bobul

@ANS

Dzięki takim typom jak KRYCHU właśnie odechciewa mi się tutaj pisać, bo szkoda mojego czasu na przepychanki z imbecylami.

I tak - jestem wredny, jestem ze cenzurą. Jestem za cenzurą szlamu wypływającego z takich tępych łbów. Szkoda, żeby ten szlam zanieczyszczał mnóstwo innych, sensownych wypowiedzi.

Ale z innej beczki ;). Wpadłem tutaj, bo przeczytałem świetną historię o Bangalore. Baronach wodnych, problemach z klimatem, bezsensownym niekontrolowanym wzrostem. Czyta się jak ksiażkę paolo Bacigalupi'ego, a nie jak reportaż o rzeczywistości. Przyszłość już tu jest.

Pomyślałem, że może co niektórych zaciekawić.

https://www.wired.com/2017/05/why-bangalores-water-crisis-is-everyones-crisis/?mbid=nl_52517_p3&CNDID=38901740

30.05.2017 22:25 krychu

observer, ANS - może faktycznie, źle zrozumiałem tekst z"młodymi chłopcami". Za co przepraszam.

MAD_BOBUL - widzę czlowieka idącego marszem tolerancji a plującego jadem nienawiści.

"I tak - jestem wredny, jestem ze cenzurą" - powrót PRL?

"przepychanki z imbecylami" - nikogo nie wyzywałem ani nie obrażałem. Więc czemu mnie obrażasz?. Nawet mnie nie znasz. a po kilku zdaniach mnie zwyzywałeś.

Szkoda tu robić onetu, gdzie takie kozaki internetowe jak ty mogą zabłysnąć i dać upust swoim emocjom, bo niestety w życiu realnym to lekko ostają od społeczeństwa.

Dam sobie spokój z komentarzami, nie chce burzyć dalej waszego pięknego światu poglądu.

30.05.2017 22:49 WJ

@KRYCHU
"observer, ANS - może faktycznie, źle zrozumiałem tekst z"młodymi chłopcami". Za co przepraszam."

Dla mnie to ważne. Daje nadzieję :)

31.05.2017 5:01 mad_bobul

@KRYCHU

Uuuuu... Taki twardziel a taka miękka skórka? Jak wylewasz z siebie szlam, od którego innym ludziom robi się niedobrze, to oczekuj adekwatnych komentarzy.

>> Dam sobie spokój z komentarzami, nie chce burzyć dalej waszego pięknego światu poglądu. <<

Rewelacja!!! Dotrzymaj tylko słowa!
A jak już poczujesz przymus pisania tutaj, to podawaj informacje, linki i opracowania związane z tematem, a nie wylewaj swoje lęki i frustracje.

31.05.2017 5:04 mad_bobul

Jeszcze o kryzysie wodnym w Bangalore - krótko, ale ponoć obraz wart tysiąca słów:

http://www.bbc.com/news/av/world-asia-india-40083140/bangalore-water-woes-india-s-silicon-valley-dries-up

Jak ktoś chce bliżej poznać obraz całości, zdecydowanie polecam reportaż z Wired, zalinkowany kilka postów wcześniej.

Ale dla marudzących na niskie temperatury na wiosnę proponuję wizytę w Pakistanie. Tam biją rekordy. 53,5C powinno zadowolić najwybredniejszych.

31.05.2017 5:05 mad_bobul

Sorry, nie wkleiłem linka do informacji o temperaturach w Pakistanie:

https://tribune.com.pk/story/1421639/pakistans-hottest-day-recorded-turbat/

31.05.2017 8:08 observer

Brakuje mi jeszcze paru słów o przyczynach: węgiel, antropogeniczne globalne ocieplenie, zakaz antykoncepcji.


Natomiast najważniejsze przesłanie jest takie: trzeba się przyzwyczaić do uchodźców. Będą i będzie ich coraz więcej. Udawanie, że to nie jest NASZ (polski) problem to działanie krótkowzroczne. Jeśli nie będziemy dzisiaj solidarni z UE, to jutro UE nie będzie solidarna z nami w przyszłości. A na to tylko czeka Putin.

http://www.rp.pl/Opinie/305299893-Chrabota-Uchodzcy-Jak-wyjsc-z-twarza.html#ap-1

"Chrabota: Uchodźcy. Jak wyjść z twarzą

Nie mam pojęcia, czy codzienna prasówka pani premier Beaty Szydło obejmuje takie depesze jak ta, którą przeczytałem w poniedziałek w swojej poczcie. „W Sudanie Południowym zabrakło jedzenia (...) Kryzys przekroczył nasze najgorsze oczekiwania" – piszą pracownicy Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

„Centrum jest w stanie wyżywić 150 dzieci miesięcznie, dziś trafia do niego 200 osób tygodniowo! Dzieci poniżej piątego roku życia potrzebują wartościowego pokarmu, by przeżyć, ich matki z kolei muszą jeść coś więcej niż liście dzikich roślin, by mieć pokarm dla swojego potomstwa". By przeżyły, potrzeba ledwie 25 tys. dol.

Takie są realia współczesnego świata. Podobnych dzieci w Afryce czy na Bliskim Wschodzie są miliony. Nie chcę, broń Boże, tym cytatem epatować ani wzbudzać jakichś nadzwyczajnych wyrzutów sumienia. Łatwo zresztą na takie słowa odpowiedzieć, że w Polsce też są głodne dzieci i o nich należy myśleć w pierwszej kolejności. Wszystko prawda. To jednak, na co próbuję zwrócić uwagę, to twarda rzeczywistość globalnych wyzwań, co rządzący Polską próbują wyprzeć ze swojego myślenia. Bliski Wschód i przeżywająca kolejny kryzys humanitarny (ale zarazem boom demograficzny) Afryka będą takich problemów generować coraz więcej. I czy polski rząd chce czy nie, migranci znów staną u bram nowoczesnego świata, i to znacznie liczniej niż przed kilku laty."

31.05.2017 16:21 logic

@obserwer
Ustawimy MG-42 na granicy.

31.05.2017 16:22 CZYT

http://forsal.pl/biznes/energetyka/artykuly/1046417,w-2017-wiecej-pradu-z-wegla-mniej-z-oze.html

"Węgiel zamiast biomasy

Za sprawą zmniejszonej produkcji „zielonej” energii (o ok. 0,5 TWh), spadku importu prądu (o 1 TWh) oraz wzrostu zapotrzebowania odbiorców (o 1 TWh) zauważalnie zyskał węgiel. Elektrownie opalane węglem brunatnym wyprodukowały w pierwszym kwartale tego roku o 2 TWh (jedną czwartą) więcej energii. Do pracy powróciły wyremontowane bloki w należących do PGE elektrowniach Turów i Bełchatów. Zyskały także elektrownie i elektrociepłownie opalane węglem kamiennym ─ łącznie dostarczyły do systemu o ok. 0,5 TWh energii elektrycznej więcej.

Spadek wsparcia energetyki odnawialnej w Polsce
http://forsal.pl/galerie/1046417,duze-zdjecie,2,w-2017-wiecej-pradu-z-wegla-mniej-z-oze.html
źródło: Materiały Prasowe


W rezultacie odwrócił się, trwający od dekady, trend powolnego wypierania z polskiej energetyki węgla i zwiększania udziału energii ze źródeł odnawialnych. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja nie zmieni się przynajmniej do grudnia, a cały 2017 rok będzie pierwszym od 13 lat, w którym produkcja „zielonego” prądu zmniejszy się.
„Zielony” prąd się już nie opłaca......"

Proszę o komentarz.

31.05.2017 16:30 CZYT

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/media-jest-decyzja-trumpa-o-wycofaniu-sie-z-porozumienia-klimatycznego/2l66z2c

Axios pisze, że decyzja Trumpa "stanowi wojowniczy sygnał dla reszty świata, że Ameryka nie stawia na pierwszym miejscu zmian klimatycznych i naraża na szwank ambicje całego porozumienia".

2. http://theeconomiccollapseblog.com/archives/the-next-stock-market-crash-will-be-blamed-on-donald-trump-but-it-will-be-the-federal-reserves-fault-instead
3. http://theeconomiccollapseblog.com/archives/5-highly-respected-financial-experts-that-are-warning-that-a-market-crash-is-imminent

Te informacje należy dokładnie sprawdzić.

31.05.2017 21:36 Vanat

Maleńki Salwador, jako pierwsze państwo na świecie, mimo ogromnych nacisków, całkowicie zakazał wydobycia metali na swoim terenie.

http://fakty.interia.pl/swiat/news-salwador-wygrywa-z-koncernami,nId,2400274

01.06.2017 8:01 observer

Do prawicowych dziennikarzy powoli dociera prawda, że Polska pod bolszewickimi rządami jest nic nieznaczącym pionkiem na marginesie świata. Na ten margines Kaczyński wyprowadził Polskę w imię zemsty smoleńskiej.

To już nie jest nawet 1:27. To jest walkower, bo na życzenie prezesa nie zaangażowaliśmy się w żadne dyskusje.

http://www.rp.pl/Komentarze/305319875-Szuldrzynski-Unijny-walkower.html#ap-1
https://archive.fo/IpZx1

"Szułdrzyński: Unijny walkower

[....]

Nie dzisiaj czy jutro, ale w dłuższej perspektywie. W Unii nie tylko trwają już dyskusje, ale też podejmowane są pierwsze decyzje, których efektem będzie koniec Wspólnoty, jaką dotychczas znaliśmy.

Kraje strefy euro chcą się bliżej integrować i chociaż to dopiero pieśń przyszłości, już dziś przedstawiają propozycje, których wdrożenie oznaczałoby, że Polska – na własne życzenie – znajdzie się na marginesie Unii. Równocześnie podejmowane są w Brukseli decyzje szkodliwe dla naszych interesów: traktowanie kierowców polskich ciężarówek jako pracowników delegowanych to cios w konkurencyjność naszej gospodarki. W dodatku Niemcy sondują możliwość uzależnienia przyznawania środków od przestrzegania unijnych zasad, co jest wprost groźbą pod adresem polskiego rządu. Jeśli dodamy do tego coraz większą aktywność Hiszpanów, którzy po wyjściu z potężnego kryzysu gospodarczego coraz ambitniej domagają się większego udziału w debatach nad przyszłością Unii Europejskiej, mamy obraz szybkich formalnych i nieformalnych zmian.

Polska jest przedmiotem, a nie podmiotem w tych wszystkich procesach. Polski rząd ma związane ręce z powodu sporu z Komisją Europejską w sprawie dotychczasowych zmian w Trybunale Konstytucyjnym i planowanych reform wymiaru sprawiedliwości. Spiera się z Brukselą o relokację uchodźców, którzy przybywają na nasz kontynent. Rząd ma przecież prawo nie zgadzać się z Unią. Ale warunkiem skuteczności w UE jest budowanie sojuszy. Tymczasem w naszej polityce wobec UE królują nie interesy, ale ideologia. PiS wciąż mówi o tym, że nie wyrzeknie się suwerenności w zamian za euro, że woli płacić kary, niż przyjmować uchodźców. Pytanie tylko, czy to znaczy, że np. odgrywający coraz większą rolę w UE Hiszpanie czy Włosi mają wpływ tym większy, im bardziej wyrzekają się swej suwerenności? Wręcz przeciwnie, zawierane w UE sojusze mogą służyć poprawianiu własnej pozycji."
[...]

01.06.2017 14:31 logic

@obserwer
Rzeczpospolita została wykupiona przez obcy kapitał wiec juz nie jest prawicowa.

Wy tu lepiej napiszcie ze Trump wycofuje sie z porozumienia Paryskiego a za nim pujdą inni. Czyli bedzie wariant najgorszy usmażenie planety. Brawo lewacy ZABILICIE NAS bo Trump to tylko skutek waszej poprzedniej działalnosci.

01.06.2017 15:10 Ans

@Logic
Inni czyli kto? Nikt się nie wycofa, może ewentualnie poza Węglandią 2 - Australią.

01.06.2017 17:34 observer

@Logic
"Rzeczpospolita została wykupiona przez obcy kapitał wiec juz nie jest prawicowa."

Artykuły piszą dziennikarze a nie gazeta.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Szu%C5%82drzy%C5%84ski

"W 2003 ukończył studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, po czym podjął pracę w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera. Prowadził programy „Tygodnik Polski” i „Minęła 20” w TVP Info oraz "Kalkulator Polityczny 'Rzeczpospolitej'" w Polsat News, był również do czerwca 2008 redaktorem naczelnym kwartalnika „Nowe Państwo” oraz członkiem redakcji kwartalnika „Pressje”[1]. Jego teksty ukazywały się w „Rzeczpospolitej”, której najpierw był współpracownikiem, od 2013 kierownikiem działu krajowego, a od kwietnia 2016 zastępcą redaktora naczelnego[2]."

@Logic
"Wy tu lepiej napiszcie ze Trump wycofuje sie z porozumienia Paryskiego"

Wy tu towarzyszu Logic nie mówcie, co pisać. I pamiętaj, że w Polsce zwracamy się inaczej niż na twoich spotkaniach partyjnych towarzyszy.

O Trumpie i wycofaniu pisałem podczas wyborów i ostatnio o doniesieniach po szczycie G7. No tak, ale ty nie umiesz czytać i piszesz tylko to, co ci oficer prowadzący każe. ROTFL kacabski trollu.

02.06.2017 8:08 observer

Elon Musk przestaje być doradcą prezydenta USA.

https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/paris-agreement-elon-musk-quits-trump-withdrawal-climate-change-deal-advisory-council-a7768201.html

"Elon Musk has said he is leaving Donald Trump's advisory council over the President's decision to pull out of the Paris climate accords.

The Tesla and SpaceX founder tweeted: "Am departing presidential councils. Climate change is real. Leaving Paris is not good for America or the world."

He had threatened to depart the economic advisory role if his advice on climate change was ignored."

02.06.2017 8:19 observer

Artykuł jak artykuł Natomiast komentarze pod zabijają.

Generalnie przebija jedna myśl: prawa fizyki to lewactwo, które trzeba odrzucić.

A tak swoją drogą, to jeszcze NIKT z tutaj komentujących nie odpowiedział mi, co to jest lewactwo. A pytałem wielokrotnie.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,21899529,donald-trump-zdecydowal-stany-zjednoczone-wycofuja-sie-z-historycznej.html

02.06.2017 8:24 observer

A jak jest z imigrantami (uwaga, chodzi o imigrantów a nie uchodźców) w Polsce?

Teraz tylko Putin rozluźni granicę białoruską i będziemy sami się bujać z problemem, bo nikt nam nie pomoże, skoro my nie chcieliśmy pomóc wcześniej.

http://www.rp.pl/Uchodzcy/306019837-Od-poczatku-roku-deportowano-do-Polski-ponad-700-imigrantow.html#ap-1

"Od początku roku z Zachodu deportowano do Polski ponad 700 imigrantów. Musimy ich przyjąć.

Fala będzie wzbierać. Na deportację z krajów Europy Zachodniej czeka niemal 16 tys. osób spoza UE, które w Polsce wystąpiły o azyl – podaje nam Urząd ds. Cudzoziemców.

Większość stanowią Czeczeni, którzy nie czekając na decyzję w sprawie ochrony międzynarodowej, uciekli na Zachód, głównie do Niemiec. Wolą żyć tam, gdzie mogą liczyć na większe niż nad Wisłą wsparcie państwa.

Problem w tym, że zgodnie z przepisami osoby takie muszą przebywać w tym kraju, w którym złożyły wniosek o ochronę. Dlatego, gdy zapadnie decyzja o deportacji, Polska musi je przyjąć. Te przepisy to nie nowość. Tyle że przez lata nikt w Europie nie zwracał uwagi na to, gdzie przebywa osoba ubiegająca się o azyl w Polsce.

Pierwsi stracili cierpliwość Niemcy. Pojawiły się oskarżenia pod adresem Polski – że celowo wpuszcza Czeczenów, wiedząc, że i tak pozbędzie się problemu, bo czmychną za Odrę. W ubiegłym roku odesłali nam 895 osób. Wszystkich deportowanych z Zachodu było 1408.

Liczba deportacji na pewno wzrośnie. Po lutowym szczycie na Malcie UE zaostrza kurs wobec imigrantów. – Komisja Europejska zaczęła wymuszać na krajach członkowskich zwiększenie skuteczności tzw. procedur powrotnych, by ukrócić nadużywanie wjazdu do Europy „na uchodźcę" – mówi Jakub Dudziak, rzecznik Urzędu ds. Cudzoziemców.

Efekt? W ciągu pięciu miesięcy tego roku odesłano już do naszego kraju 719 osób, czyli ponad połowę tego, co w całym 2016 r."

02.06.2017 16:28 observer

Kościół katolicki krytykuje decyzję Donalda Trumpa.

https://www.washingtonpost.com/news/acts-of-faith/wp/2017/06/01/vatican-leaders-dismayed-by-reports-that-united-states-will-leave-paris-climate-accord/?utm_term=.05cd6f5da4a9

"Vatican leaders who are confidants of Pope Francis expressed their dismay on Wednesday upon reports that President Trump is likely to pull the United States out of the Paris climate accord, just days after Pope Francis personally handed the president his writings urging care for the planet.

“This for us is something we hoped would not have happened,” said Cardinal Peter Turkson, who led a Vatican delegation that was influential in brokering the Paris agreement in 2015. “Certain issues should be taken out of the political discussion domain and not be politicized. … The truth is, climate is a global public good and not limited to any country.”"


http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,21900553,to-dla-dla-nas-cios-w-twarz-watykan-wsciekly-po-decyzji-trumpa.html#BoxNewsImgZ39&a=66&c=61

W wywiadzie dla "La Repubblica" duchowny [Biskup Marcelo Sánchez Sorondo, kanclerz Papieskiej Akademii Nauk] przypomniał, że Trump dopiero co spotkał się z papieżem Franciszkiem. Prezydent otrzymał od głowy kościoła encyklikę, dotyczącą właśnie ochrony środowiska. - Trump mówił o kwestii klimatu z watykańskim sekretarzem stanu - dodał Sorondo.

- W pewnym sensie wycofanie się z traktatu jest dla nas (czyli dla Watykanu - red.) - uderzeniem w twarz - stwierdził kanclerz Papieskiej Akademii Nauk.

- Nieprzyjmowanie do wiadomości, że poleganie na węglu i ropie nie jest konieczne i niezbędne, jest jak mówienie, że Ziemia nie jest okrągła - powiedział biskup.

Według biskupa jedną z motywacji Trumpa jest wpływ "paliwowego lobby". Mówił też o "katastrofie' i nienaukowym podejściu administracji USA."

02.06.2017 16:49 observer

http://wyborcza.pl/7,75400,21901421,trump-to-krol-ignorancji-a-swiat-znalazl-sie-na-krawedzi.html#BoxGWImg

"Szymon Malinowski: Niestety nieuctwo wygrywa.
Tomasz Ulanowski: W Polsce też?

– Polska płynie z prądem trendu ogólnoświatowego. Najgorsze jest to, że ignorancja króluje na najwyższych szczeblach władzy.

Niestety wydaje mi się, że wycofanie się USA z porozumienia klimatycznego bardzo poważnie zmniejsza szansę na uniknięcie najgorszych efektów zmian klimatu. Decyzja prezydenta Trumpa prowadzi do nowych konfliktów politycznych i braku możliwości uzgodnienia rozwiązań, których wszyscy potrzebujemy. Na pewno przemysł węglowy, którego produkt jest dziś największym źródłem emisji CO2, spróbuje ją zdyskontować.

ednak porozumienie paryskie jest mocno niedoskonałe. Nawet gdyby wszystkie kraje spełniły swoje obietnice, to do końca wieku globalne ocieplenie sięgnęłoby ok. 3 st. C.

– To prawda, ale każde pół stopnia się liczy. Im cieplej, tym większe ryzyko perturbacji klimatycznych, z którymi w żaden sposób sobie nie poradzimy. Ziemia może wejść w zupełnie inny stan klimatyczny, który za pomocą różnych sprzężeń zwrotnych będzie wzmacniał globalne ocieplenie.

Chodzi głównie o problemy z wodą. Jedne rejony świata doświadczą jej poważnego niedoboru. Zabraknie jej nie tylko rolnictwu czy przemysłowi. Zabraknie też wody pitnej.

Z kolei na wybrzeżach wody będzie zdecydowanie za dużo, bo ostro podniesie się ocean. Także w innych miejscach wzmogą się ulewy i powodzie.
Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu prognozował w 2013 r., że w najgorszym wypadku – jeśli nadal będziemy beztrosko spalać paliwa kopalne – pod koniec XXI w. globalne ocieplenie sięgnie blisko 5,5 st. C, a średni poziom morza podniesie się o 98 cm.

– To prognozy sprzed prawie czterech lat. A nauka nie śpi.

Nowe prognozy dotyczące wzrostu poziomu oceanu są o wiele gorsze. Wydaje się, że blisko 1 m wzrostu mamy jak w banku.

I powinniśmy się do niego przygotowywać niezależnie od tego, czy uda nam się ograniczyć emisję gazów cieplarnianych czy nie. Bo system klimatyczny reaguje z dużym opóźnieniem na działalność człowieka.

A może być jeszcze gorzej – 2 m wydają się całkiem prawdopodobne, a w ekstremalnym przypadku ocean może się podnieść nawet o 5 m.

Musimy zrozumieć, że porozumienie paryskie zatrzymuje świat na krawędzi. Jeśli „wychylimy się” odrobinę bardziej, to spadniemy w przepaść. To straszne, że w tak poważnej sytuacji krótkowzroczni politycy lekceważą ostrzeżenia naukowców."

02.06.2017 17:14 PL

Udokumentowane rezerwy gazu w Turkmenistanie stanowią 10 proc. światowych zasobów
jak poinformował BiznesAlert.pl powołując się na wypowiedź jakiej udzielił prezes państwowej spółki Turkmengas Myrat Archayev, całkowite zasoby gazu Turkmenistanu szacowane są na 50 bln m sześc.
Udokumentowane rezerwy paliwa w Turkmenistanie stanowią 10 procent światowych zasobów, mimo że kraj ten odpowiada jedynie za 2 procent globalnego wydobycia surowca.

- Turkmenistan poprzez zapewnienie stabilnych i nieprzerwanych dostaw przyjaznych środowisku węglowodorów stara przyczyniać się do zrównoważonego rozwoju ludzkości, jednocześnie promując efektywność energetyczną i zmniejszając negatywne skutki oddziaływania na środowisko - powiedział Archayev.

Aszchabad jest jednym z głównych dostawców gazu do Azji Centralnej. Obecnie jest największym dostawcą surowca do Chin.
Dzięki korzystnej pozycji geopolitycznej oraz bogatym zasobom węglowodorów Turkmenistan ma bardzo duży potencjał do zwiększenia eksportu gazu w dowolnym kierunku, w tym na rynki europejskie oraz azjatyckie.

Jak podkreśla BiznesAlert.pl, Unia Europejska upatruje w turkmeńskich surowcach szansę na możliwość dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Europy i wyraża zainteresowanie otrzymywaniem surowca z regionu Morza Kaspijskiego. Problemem pozostaje nieuregulowany status prawny wspomnianego akwenu. Stary Kontynent intensywnie stawia na realizację projektu Południowego Korytarza Gazowego, dzięki któremu gaz z azerskich złóż Szach Deniz mógłby popłynąć do Europy.

Ponadto, gdyby powstał Gazociąg Transkaspijski, również Turkmenistan mógłby stać się dostawcą dla Europejczyków. Tym planom bacznie przygląda się Rosja, która powołując się na niejasny status Morza Kaspijskiego, będzie starała się wyeliminować ewentualną alternatywę dla dostaw rosyjskiego gazu do Europy. Również Iran, który leży nad Morzem Kaspijskim, rozważa możliwość dostaw paliwa na Stary Kontynent. W swojej narracji Teheran podkreśla, że budowa wspomnianego Gazociągu Transkaspijskiego wymaga zgody wszystkich państw nadkaspijskich.