Ponad 400 ppm CO2 - sytuacja robi się groźna

Ilość dwutlenku węgla w atmosferze ulega ciągłemu zwiększaniu. Tempo to nie ma precedensu w całej znanej nam historii planety. Spalając paliwa kopalne, osiągamy już koncentracje CO2 niewidziane na Ziemi od kilkunastu milionów lat.

Kolejny rekord

W tym roku, poniekąd już tradycyjnie, padnie kolejny rekord koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze. Nie jest w tym nic dziwnego – co roku wtłaczamy do atmosfery dziesiątki miliardów ton tego gazu, głównie ze spalania węgla, ropy i gazu ziemnego. Prowadzimy rozliczne działania, które owocują emisją nie tylko powszechnie znanego CO2, ale i innych gazów, głównie metanu.

Rysunek 1. Zmiany ilości CO2 z ostatnich 12 miesięcy, mierzone w stacji badawczej Mauna Loa na Hawajach. Grafika: Climate Central

Zaledwie trzy lata temu na Mauna Loa przekroczony został poziom 400 ppm. W 2017 roku padnie kolejny rekord. Dzienne odczyty na Mauna Loa sięgnęły już 410 ppm. Oczywiście wartość miesięczna będzie trochę mniejsza. Pokazany powyżej wykres ilustruje wartość dzienną dla Mauna Loa. Jest to więc raczej informacja psychologiczna. Nie ma bowiem reakcji klimatu na wartości dzienne, ani roczne, a nawet na wartości gromadzenia się tego gazu na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Obecna wartość i jej punkt odniesienia

Padające co roku rekordy ilości CO2 to nie powód do chluby. Już od lat naukowcy alarmują, że dalsze zwiększanie się tego gazu w atmosferze, odbierze nam zdolność do powstrzymania ocieplania się klimatu poniżej zakładanego progu 2oC.

Rysunek 2. Zmiany stężenia CO2 w ostatnich 800 000 lat. „0” oznacza 1 rok n.e. Źródło:EPA

Dlaczego utracimy zdolności do zatrzymania temperatury poniżej ustalonego w negocjacjach klimatycznych progu? Dlatego, że wkraczamy w poziomy, kiedy świat był cieplejszy o 2oC. W sumie to już teraz porozumienia ze szczytu klimatycznego w Paryżu z 2015 roku można uznać za nierealistycznie optymistyczne. W pliocenie, ponad 3 mln lat temu, świat był cieplejszy o 2-3oC, a poziom oceanów był wyższy o około 25 metrów. Koncentracja CO2 tylko nieznacznie przekraczała wtedy poziom 400 ppm. W tym roku zaczynamy wkraczać w wartości typowe bardziej dla miocenu – sprzed kilkunastu milionów lat. Na Ziemi nie było wtedy ludzi, ani nawet homonidów. Człekokształtne dopiero zaczynały swoją ewolucję. Stężenie CO2 sięgało wtedy do 500 ppm – wartości, którą możemy osiągnąć za około 30 lat, plus minus kilka lat w zależności od tempa emisji, a także emisji naturalnych, a te ulegają zwiększaniu.

Temperatury i CO2 rosną, Punkt krytyczny mógł zostać już przekroczony

Wraz z rosnącą ilością CO2, obserwujemy wzrost temperatur. W ostatnich 3 latach był on dramatyczny. Przekroczony został poziom wzrostu średniej temperatury globalnej o 1oC względem epoki przedprzemysłowej.

Rysunek 3. Odchylenie średniej temperatury powierzchni Ziemi względem średniej z okresu 1880-1910. Dane:NASA GISS

Nawet względem średniej XX wieku (okres 1950-1981) świat był cieplejszy w 2016 roku o blisko 1oC. Biorąc pod uwagę wartości CO2, które przekroczyły poziom 400 ppm, to ocieplenie o 2oC wydaje się być nieuniknione. Dwutlenek węgla to nie zanieczyszczenie, które znika po kilku latach, czy nawet miesiącach jak smog. Oceany, które i tak już są mocno zakwaszone, potrzebują setek lat, by wyciągnąć CO2 z atmosfery. Skały w procesie wietrzenia potrzebują setek tysięcy lat.

Ale nie tylko w grę wchodzi dość powolny proces usuwania CO2. Istotną rolę odegrają dodatnie sprzężenia zwrotne. Ocieplenie z racji emisji CO2, skali tego zjawiska mogło już kilka lat temu znaleźć się poza naszą kontrolą.

Rysunek 4. Grubość arktycznego lodu morskiego w 2012, 2016 i 2017 roku dla 26 kwietnia. Naval Research Laboratory

Szczególną rolę będzie odgrywać tu Arktyka. Obszar Oceanu Arktycznego uwalnia się od lodu. Czapa polarna jest coraz cieńsza i topi się znacznie szybciej niż kiedyś. Prawdopodobnie w tym roku padnie rekord topnienia. Przesłanką tej tezy jest obecnie rozgrywająca się sytuacja. Dane HYCOM z Laboratorium Marynarki Wojennej pokazują, że obecna grubość lodu nijak ma się do tego, co miało miejsce chociażby w 2012 roku. Lód jest dosłownie w opłakanym stanie i perspektywa skurczenia się czapy polarnej w bieżącym roku w okolice 3 mln km2, a nawet poniżej tej wartości jest bardzo prawdopodobna.

Kiedy do tego dojdzie, dodatnie sprzężenia zwrotne nasilą się, będą owocem naszych emisji CO2 sprzed lat. Nie z tego roku, ani nawet sprzed 2 lat. Tylko sprzed kilku-kilkunastu lat, bo proces reakcji klimatu i wszystkich czynników klimatotwórczych na zmiany ilości CO2 jest długi. Wolna od lodu Arktyka zasili Ziemię w dodatkowe ciepło, zwiększy się emisja metanu z hydratów i zmarzliny, co będzie dalej zwiększać temperatury. Może się okazać, choć nie jest to oczywiście pewne, że świat nie tylko ociepli się o 2oC – temperatury mogą wzrosnąć znacznie powyżej owych 2oC.

Hubert Bułgajewski, autor bloga Arktyczny Lód

Komentarze

29.04.2017 6:32 papa ohara

W dniu 26 kwietnia poziom CO2 wyniósł 412,63 ppm. Dane z MLO.

29.04.2017 11:02 Hubert

Jeden z komentatorów mojego bloga chce, żeby było 666 ppm.

29.04.2017 11:23 Mariusz

Hubert
Obawiam się że za kilkadziesiąt lat tyle właśnie może być

29.04.2017 16:08 grzeg8

@Hubert
A nie kojarzy Ci sie ta liczba z podpisem?-
Zwykły troll a że mocno jest karmiony to szaleje. Zależy tylko mu na zamieszaniu

29.04.2017 22:18 Hubert

Akurat @demon z mojego bloga jest nadzwyczaj miły, i co ciekawe zgadza się co do teorii o AGW. Inaczej jest z resztą osób i muszę pilnować. Bo ostatnio sytuacja mocno wymknęła się spod kontroli.

29.04.2017 23:52 grzeg8

@Hubert
Naprawde niewidzisz wykonanku @Demon sarkazmu i jawnej drwiny? - Jedynie nie zaprzecza zmiana klimatu ale już negatywnemu wpływowi na życie tak;ba zmiany klimatu to same zalety dla niego.- Trochę wątpie czy tak myśli ale na wkurzeniu ludzi na pewno mu zależy albo brak mu empatii
Zresztą to Twój blog rób jak chcesz ale według mnie 200 komentarzy które nic nie wnoszą raczej nie ppmoga nikomu nowemu zrozumieć problem AGW .A wiec szkoda poświeconej pracy jeśli tylko stali odbiorcy maja czytac bloga(a raczej bardziej powinien byś czytelny dla nowych osób -chyba taka jest też Twoja intencja aby wiecej ludzi zrozumiało problem AGW )

30.04.2017 11:08 Hubert

@ grzeg8
Sugerujesz cenzurę, moderacje? Nie mogę wywalać kogoś, kto ma inne poglądy. Nawet jeśli są to poglądy zaczerpnięte od Mikkego. Reaguje wtedy, kiedy są łamane elementarne zasady kultury - czyli wulgaryzmy i obrażanie kogoś.

Cenzurowanie to zły pomysł. To łamanie praw do wolności słowa. Chyba się ze mną zgodzisz. Na innych stronach, portalach tak się nie robi.

A czytelników? Mam więcej każdego roku. W 2013 roku miałem 50-100 wyświetleń dziennie, w 2014 około 200-300, w 2015 około 300-500 w 2016 około 400-600. W tym roku to od 500 do 900 dziennie. Czyli ma silny trend wzrostowy.

30.04.2017 12:02 Papa ohara

Hubert, a kiedy wyjdzie Twoja książka? Czekam na nią z wielką niecierpliwością.

30.04.2017 12:11 Rafał

Dobrą robotę robisz Hubert. Ja twoją stronę regularnie czytam i komentuję. Jednak na stronie "ziemi na rozdrożu" panuje lekki zamordyzm lewacki, napisałem lekki bo na razie nie rozstrzeliwują.
Oczywiście pewne rzeczy trzeba moderować, ale bez przesady, to nie Korea Północna.
Pamiętajcie o lekcji historii że zbytnia zgodność poglądów prowadzi do dołów z wapnem.

30.04.2017 13:34 grzeg8

@ Hubert
Cenzury nie sugeruje ale już uprzątniecie postów które są celowo pisane wywołaniu kłótni to tak - A czasami trafia się ich sporo .-Byle blog nie przerodził się w portal typu "Onet" czy inne gdzie nie ważne co się pisze w artykule a ludzie i tak się wyzywają o innego powodu.
Oczywiście nie mam na myśli jak ludzie normalnie rozmawiają.
To że Ci rośnie czytelność bloga to się cieszę - Może cześć tych osób zrozumie problem AGW. (Nawet google Twój blog wysoko wrzuca w wyszukiwarce)

30.04.2017 17:11 Mariusz

Rafał
Masz jakiś problem z tym, że prawica nie lubi większości postulatów zmierzających do ochrony środowiska?? Spróbuj na prawicowym forum wyjechać z tezą że warto ograniczyć wzrost populacji to zostaniesz nazwany ludobójcą. Spróbuj wspomnieć o ociepleniu klimatu to zrobią z ciebie wariata. Napomknij o zaplanowanym zużyciu to powiedzą że to wina rządu

30.04.2017 19:51 observer

@Rafał
"Jednak na stronie "ziemi na rozdrożu" panuje lekki zamordyzm lewacki, napisałem lekki bo na razie nie rozstrzeliwują. "

Możesz napisać coś konkretnego?

Ja tylko pamiętam kilka osób, które chciały przechodzić do rękoczynów, ale te osoby raczej nie uważały się za lewaków.

@Rafał
"Pamiętajcie o lekcji historii że zbytnia zgodność poglądów prowadzi do dołów z wapnem"

Dzisiaj u władzy mamy takich, którzy uważają się za "prawicę" i chcą całkowitej zgodności poglądów. To samo niejaki Korwin Mikke, który chciał nawet wsadzać do więzienia za mówienie prawdy. To też zdaje się osoba, która uważa siebie za prawicową.

Może przestań z tym swoim ograniczonym postrzeganiem świata: lewica/prawica. Nic na tym nie zyskasz.

Pamiętaj, że krytyka czyichś poglądów i opinii nie jest cenzurą.

Tak samo jak cenzurą nie jest wskazywanie palcem kłamstw.



Liczę na to, że twoja opinia na temat "lewackiego zamordyzmu" na ZnR ma jakieś podstawy. Czekam, aż je podasz (lub nie i pokażesz, że tak sobie piszesz, aby pisać).

30.04.2017 20:25 Rafał

Podam przykłady włażenia z lewacką ideologią w sposób prymitywny na portale o tematyce komputerowej:

1. Spiders Web
2. Antyweb

Ale już np. taki PCLab nie robi tego, można? Można.
Ja po prostu nie cierpię prymitywnej bądź podprogowej propagandy lewackiej ( nie lewicowej, Lewactwo: to wyprana z wszelkich pozytywnych cech lewica), w branżowych portalach.

Jeśli chcecie ludzi prawicy naprawdę nakłonić do zmiany poglądów w kwestii zmian klimatu, to przestańcie ich na początek wku... mówieniem że mają tak samo kochać mamusie, tatusia, syna, córkę: jak murzyna z afryki i związku z czym najlepiej będzie jak zaadoptują sobie z milion wielbicieli burek.
Oni mają głęboko zakorzenione i bardzo racjonalne przekonanie "ordo caritatis"

Zacznijcie od tego. Wiem że dla was ludzi kompletnie zafiksowanych będzie trudno przejść na pozycje zdroworozsądkowe i racjonalne. Ale spróbować warto.
Bo w końcu chodzi o planetę.

Wielu ludzi prawicy też jest nieźle stukniętych ideolo, to fakt, nie neguję. Spotkałem się już nie raz z negowaniem teorii ewolucji, czy mówieniem bzdur o początku stworzenia. Faktem jest że nieraz oberwałem na prawicowych forach za nieprawomyślność.

Podsumowując: Jak wy przejdziecie pozycje racjonalne i oni, to się jakoś dogadacie. Ale coś czuje że to będzie trudne.

30.04.2017 21:09 Mariusz

Pokaż mi cwaniaczku jeden post uzytkownika tego forum pochwalający masową imigrację tych osób do Europy. Ja widziałem tylko posty mówiące co innego.

Ale rozumiem ten wasz insynuacyjny sznyt - najpierw wkłądacie komuś w usta nie jego wypowiedzi a potem z nimi bohatersko wygrywacie. Tylko trzeba sie najpierw znizyć do poziomu szumowiny.

btw
Co lewica w Polsce myśli nt uchodźców? SLD jest przeciwko
http://wpolityce.pl/polityka/280249-mocny-wywiad-leszek-miller-we-wsieci-fala-imigrantow-budujemy-konia-trojanskiego-za-wlasne-pieniadze-moze-nadejsc-moment-gdy-trzeba-bedzie-z-bronia-w-reku-walczyc-o-nasza-tozsamosc

30.04.2017 21:42 Rafał

@Mariusz Ja z nikim nie wygrywam. Nie nazywam również ludzi szumowinami, cwaniaczkami itp.

30.04.2017 23:24 Mariusz R.

@Mariusz
Uważam, że powinniśmy szczególnie cenić i szanować osoby o "prawicowych" (jak Rafał) poglądach odwiedzających i komentujących publikowane tu teksty.
Już sam fakt, że władzę na tym świecie dzierżą psychopaci jest dostatecznie frustrujący i nie potrzeba dodatkowo abyśmy my, zwykli ludzie, brali się jeszcze za łby z błahych powodów. Niezależnie od naszej woli powszechne migracje ludności stają się faktem i nic na to nie poradzimy.
Trudna przyszłość odnajdzie nas wszystkich i to wcześniej, niż większość z nas sądzi, niezależnie od naszych teraźniejszych poglądów. Im więcej ludzi już dziś obejdzie los planety, tym większa szansa na realne zmiany w naszych postawach, w naszej ocenie zagrożeń oraz na uświadomienie większej części społeczeństwa, że niszcząc planetę poprzez eksterminację gatunków z użyciem chemii, pił łańcuchowych, buldożerów, wielkich koparek karuzelowych, silników spalinowych i kotłów węglowych, tak naprawdę niszczymy własny gatunek skazując nasze dzieci i wnuki na marną egzystencję, a może nawet śmierć.

01.05.2017 2:53 gupol(szukam w OZE)

kurczę, gdzie jest pilaster? brakuje mi tego pajaca. z nim oczekiwanie na katastrofę było dużo zabawniejsze.

01.05.2017 9:57 Mariusz

MariuszR
Ja mam lepiej bo nie szanuję nikogo kto nie szanuje mnie np zaczynając "dyskusję" od inwektyw w rodzaju "lewactwo" (dla prawicy lewactwo to inwektywa uosabiająca wszystko co najgorsze), czy różnych insynuacji.

Moje poglądy są częściowo lewicowe a częściowo prawicowe. Niestety nie ma obecnie partii politycznej, na którą chciałbym oddać swój głos. Gdyby nie polityka ws uchodźców partii Razem i pewne problemy zw z jej liderem (niezanane publicznie a o których nie wspomnę bo to będzie nie do zaakceptowania dla ludzi tutaj) to bym głosował na Razem. I to mimo tego że jestem za systemem odpowiedzialnościowym ws np ubezpieczeń zdrowotnych, wypadkowych i innych a nie wrzucaniem wszystkich do jednego wora

01.05.2017 10:05 Hubert

@Papa ohara
Latem. Ale będziesz musiał mi pomóc przycisnąć M. Popkiewicza, bo to będzie zabiegać, by Sonia Draga wydała książkę w 3 miesiące. Książka jest już praktycznie gotowa. Facet, który mi ją poprawia powinien już skończyć prace.

01.05.2017 10:20 observer

@Rafał

Nie otrzymałem odpowiedzi na moje pytanie. Napisałeś:

"Jednak na stronie "ziemi na rozdrożu" panuje lekki zamordyzm lewacki, napisałem lekki bo na razie nie rozstrzeliwują. "

Nie interesują mnie twoje opinie na temat innych portali. Zachowaj je dla siebie.

Przestań też pisać ciągle "WY".

ZnR jest prowadzona przez Marcina, który publikuje teksty (własne i gościnne) na temat transformacji. Pod tekstami czytelnicy mają szansę dyskutować w komentarzach. Nie ma żadnych "wy", bo czytają te teksty sam stajesz się tym "WY". Pamiętaj, że osoby czytające i komentujące tutejsze teksty mają różne poglądy i wrzucanie ich wszystkich do worka z napisem "lewacy" jest niewłaściwe. Pamiętaj też, że ty też czytasz i komentujesz i trafiasz do tego samego worka - lewaku.

@Rafał
"Jeśli chcecie ludzi prawicy naprawdę nakłonić do zmiany poglądów w kwestii zmian klimatu, [...]"

Nikt nie ma zamiaru nikogo do niczego przekonywać. Czytelnicy ZnR nie prowadzą żadnej "akcji uświadamiania". Chcesz się czegoś nauczyć, to czytaj, dyskutuj i ucz się. Nie chcesz? Twoja sprawa. Natomiast jeśli będziesz pisał nieprawdę lub używał nielogicznego rozumowania, to zapewne znajdzie się ktoś, kto ci to wytknie.

Na wszelki wypadek to napiszę, chociaż to oczywiste:

Globalne ocieplenie spowodowane działalnością człowieka jest faktem.


Nie ma sensu przekonywać nikogo do faktów. One po prostu są. Natomiast temat uchodźców, który poruszasz jest o tyle ciekawy, że naukowcy ponad 30 lat temu (od 30 lat nabrali pewności) wiedzieli, że kwestie migracji w wyniku zmian klimatycznych będą problemem na świecie. Dzisiaj (po 30 latach) ten problem odczuwamy. Dzisiaj dyskutujemy i wiemy o kolejnych problemach, które będą za kolejne kilkadziesiąt lat.


I wracając do początku: jeśli nie jesteś zwykłym trollem, który chciał zacząć flejma, to liczę na to, że honorowo uzasadnisz swoją opinię, tzn.:

Rafał napisał:
"Jednak na stronie "ziemi na rozdrożu" panuje lekki zamordyzm lewacki, napisałem lekki bo na razie nie rozstrzeliwują. "

01.05.2017 11:02 Rafał

Dziwi mnie dlaczego jesteście tak wrażliwi na słowo "lewak"
Przecież napisałem że lewactwo to popłuczyny po lewicy, w którym zostało tylko, gender, multikulti, wściekła walka z i tak konającym katolicyzmem, zrównanie kultur, zniszczenie historii.

W dniu 1 maja składam najserdeczniejsze życzenia wszystkim prawdziwym ludziom lewicy.

@Mariusz
Dla mnie Zandberg to zwykły lewak, żaden człowiek lewicy, oni lubią siebie nazywać socjaldemokratami.
Te nazwy nie mają i tak znaczenia.
Polecam filmy Karonia na YouTube o historii marksizmu, etosie pracy.
Bardzo na czasie, bo marksizm kulturowy kwitnie.

01.05.2017 13:41 WJ

@MARIUSZ R.
Zgadzam się z Tobą, próbujmy porozumienia ponad poglądami politycznymi. Zakładam na przekór wszystkiemu, że tych którzy czytają ZnR, obchodzi coś ponad konsumowaniem wykreowanych przez wolny rynek potrzeb i mają świadomość jak istotne jest ocalenie tego co zostało z Bioróżnorodności Świata.

Na przestrzeni ostatnich czterech lat zaobserwowałam, że trasa którą przemierzam regularnie zubożałą o gniazdujące słowiki (słychać tylko jednego, a niegdyś odzywały się wieczorami co kilka metrów ) oraz ropuchy, które zwykle wędrowały przez jezdnię. W tym roku są nieobecne. Ponadto jest coraz mniej mleczy i pokrzyw. Może to samo dzieje się z innymi mało efektownymi gatunkami, ale nie wychwytuję ich z otoczenia....
Myślę, że to wynik stosowania pestycydów przez "wielkopowierzchniowych rolników", których pola okalają ten obszar...
A może Ktoś z Was potrafi to wyjaśnić?

01.05.2017 14:51 mol

@WJ

Pokrzywa lubi gleby żyzne i zacienione. Po za tym super rośnie pod olchami. A mniszek przynajmniej nad morzem dopiero zaczął się mocno rozwijać. Po za tym to roślina pionierska i może już zrobiła co musiała i ustępuje innym.

01.05.2017 15:59 scierski

środowisko ubożeje w zastraszającym tempie. Za czasów mojej młodości łaki były pełne pasikoników, mrówek, motyli itd a teraz są jakby sterylne. Wszyscy chcemy to co "neturalne", "bio" a dwoma rękami podpisujemy się pod pryskaniem mokradeł przeciwko komarom. Gdy nie ma komarów nie ma os, wróbli itd tzw łancuch pokarmowy pada ale wszystko po to żeby ludzie mogli kilka razy w lecie spokojnie sobie spacerować... Obłuda panuje totalna pod nazwą ekologia. Niestety tzw rozwój zniszczy przyrodę do zera

01.05.2017 17:00 WJ

@MOL
Porównuję miejsca, które poprzednimi wiosnami zalane były żółcącymi się mniszkami, a teraz kwitnienie jest wyraźnie mniej liczne.
Pokrzywy obserwuję przy rowach graniczących z monokulturowymi uprawami przy lesie. Może już ulegam panice, ale jak dla mnie jest ich jak na lekarstwo, a jeszcze kilka lat temu Ludzie z pobliskiej wioski zbierali je na karmę dla drobiu i były wszechobecne.

@SCIERSKI
Niestety... podzielam Twoje spostrzeżenia.


" Obłuda panuje totalna pod nazwą ekologia."
natomiast to zdanie brzmi hmmm... kontrowersyjnie.

01.05.2017 17:23 Ans

@WJ
W tym roku słabo też rosną pastwiska - w moich okolicach to niestety w dużej mierze chyba wina chłodu i suchego marca :(. Co do ropuch itp. też widzę to ubożenie - w tym roku bezskutecznie próbowałam znaleźć skrzek w znanych mi mniejszych i większych zbiornikach... Nawet much jakoś mało. Smutny, cichy świat...

@Rafał
"wy przejdziecie pozycje racjonalne": - nie wiem o jakich "wy" piszesz, ale ludzi racjonalnych nie trzeba przekonywać, nieważne czy są z "lewej" czy "prawej" strony. Do reszty fakty nie przemawiają.

01.05.2017 17:33 PRAKTYK

Jeśli to prawda to jest już pozamiatane.

01.05.2017 22:32 observer

@scierski

Silent Spring :-(

01.05.2017 22:34 observer

@Rafał
"Dziwi mnie dlaczego jesteście tak wrażliwi na słowo "lewak" "

A ty ciągle swoje. "WY"?

Niech do ciebie wreszcie dotrze, że tutaj nie ma żadnych "WY". Jesteś jednym z wielu komentujących i każdy komentujący może ciebie uważać za "WY".


Natomiast ty ciągle mi nie odpowiedziałeś na moje pytanie dotyczące "lekkiego zamordyzmu lewackiego". Wytłumaczysz wreszcie, o co ci chodzi?

02.05.2017 2:17 azg

mlecze lubi a gleby bardzo żyżne, nawożone. Właściwie to nawet są uznawane za przejaw zbytniego nawożenia łąki.

02.05.2017 9:35 whiteskies

@Rafał. Ostatnio "Wy" mówił do mnie ormowiec ... Dzięki za przypomnienie :)

02.05.2017 12:28 Wojtek Sz.

Po co ta polityka tu w ogóle. Jest prawa, albo kłamstwo. Nauka, albo mit.

02.05.2017 15:22 ludomir

@WOJTEK SZ.
Rozmarzyłeś mnie Wojtku

03.05.2017 11:24 observer

@Wojtek Sz.
"Po co ta polityka tu w ogóle. Jest prawa, albo kłamstwo. Nauka, albo mit."


Na poziomie naukowym tak jest. Od trzydziestu lat naukowcy są pewni, że globalne ocieplenie spowodowane przez człowieka jest faktem. Co do tego nie ma dyskusji - skończyła się 30 lat temu.

Natomiast świadomość tego faktu nie dociera ciągle do polityków i społeczeństwa. Wśród przeciętnych ludzi część tego nie rozumie, część nie chce rozumieć, są też "pożyteczni" idioci, którzy szerzą dezinformację typu: "wychodzimy właśnie z epoki lodowej", część neguje ponieważ burzy to ich światopogląd. W przypadku światopoglądów, to AGW najbardziej uderza w tych, którzy chcieliby z sentymentem patrzą w przeszłość (np. konserwatyści) i za wszelką cenę chcą tę przeszłość zatrzymać i odtworzyć dzisiaj. Paradoks polega na tym, że ta przeszłość już nigdy się nie wróci - jeśli ktoś skakał na placu zabaw z huśtawki na trawę a teraz stoi w oknie dziesiątego piętra nad betonowym chodnikiem i twierdzi, że będzie "tak samo", to gdyby chciał skoczyć sam - wystarczyłoby mu tylko życzyć powodzenia i dać potem nagrodę Darwina. Niestety ci goście chcą zmusić do skoku wszystkich. Nie da się emitować CO2 lokalnie i zrobić dwóch globów ziemskich - jednego z redukcją emisji, drugiego bez redukcji. Czy tego chcemy, czy nie, to jedziemy na jednym wózku z konserwatywnymi ideologami, którzy będą powtarzać swoje brednie do czasu, aż zostanie z nas mokra plama.

I to jest cały paradoks tej sytuacji.

16.05.2017 3:36 gupol(szukam w OZE)

@obserwer
trudno zrozumieć pewne kwestie kiedy twoja pensja zależy od ich nie rozumienia;)

19.05.2017 8:11 observer

@Gupol
"
trudno zrozumieć pewne kwestie kiedy twoja pensja zależy od ich nie rozumienia;)"

Znam osoby, których pensja od tego nie zależy. Natomiast ich ideologia i wyznawane wartości (głównie konserwatyzm) są bardzo silnie z tym powiązane.

Pensja Szyszki nie zależy od tego, jak bardzo zniszczy przyrodę w Polsce, a mimo to facet to robi. Kluczowe są tutaj jego poglądy: przyroda jest po to, by ją eksploatować.

24.05.2017 3:33 gupol(szukam w OZE)

"Znam osoby, których pensja od tego nie zależy."

a ile ich jest. 10? 20?. reszta jest uwikłana w prozę życia. Ty też.
" Kluczowe są tutaj jego poglądy: przyroda jest po to, by ją eksploatować."

szkoda że to są poglądy 99% ludzi w tym kraju i na świecie.
zresztą ty też eksploatujesz przyrodę. sam fakt istnienia cie do tego zmusza. nie bądźmy hipokrytami;)