Czym zasilamy domy i ile za to płacimy?

-Energia elektryczna zapewnia niespełna jedną dziesiątą potrzeb energetycznych gospodarstw domowych w Polsce. Węgiel odpowiada za niecałe 23 proc. Jakie rodzaje energii wykorzystują więc na swoje potrzeby polskie rodziny i ile za nie płacą?

Gotowanie, ogrzewanie, oświetlenie, transport ─ właściwie każda z tych podstawowych potrzeb polskich rodzin wymaga dostaw energii. Zdecydowanie najwięcej potrzebujemy do ogrzania naszych - zwykle źle ocieplonych - domów - aż 22 proc. całej energii zużywanej w Polsce. O połowę mniej pochłaniają prywatne samochody. Na dalszych miejscach pod względem zapotrzebowania na energię znalazło się podgrzewanie wody użytkowej, gotowanie, oświetlenie i zasilanie sprzętów RTV i AGD.

W sumie Polacy zużywają w swoich domach niemal 6 MWh energii na osobę (tj. ok. 21 GJ) - wynika z opublikowanych w marcu danych GUS za 2015 rok. To niemal dokładnie tyle, ile wynosi unijna średnia (22 GJ). Dla porównania Portugalczycy zużywają 10 GJ, Hiszpanie 13 GJ, Francuzi 24 GJ, Niemcy 27 GJ, a Finowie aż 39 GJ.

Przeciętne gospodarstwo domowe wydaje rocznie niemal 4 tys. zł na zakup energii (elektrycznej, cieplnej, czy gazu). Jeżeli wykorzystuje samochód, to za paliwo płaci prawie drugie tyle. W skali kraju to niebagatelne pieniądze - w 2015 roku na zakup wszystkich nośników energii, poza paliwami silnikowymi, polskie rodziny wydały 53,4 mld zł, a na tankowanie samochodów kolejnych 38,5 mld zł.

Jakie rodzaje paliw i energii zasilają zatem nasze domy i samochody? Faworytem, co prawdopodobnie nie będzie zaskoczeniem, jest węgiel kamienny. Zapewnia on 23 proc. potrzeb energetycznych polskich rodzin, które wykorzystują go przede wszystkim do ogrzewania domów na wsi, rzadziej w miastach i do podgrzewania wody użytkowej, a już tylko sporadycznie do gotowania. Z węgla korzysta co drugie gospodarstwo domowe w Polsce, co czyni nas europejskim wyjątkiem.

Tą wyjątkowość najlepiej obrazuje fakt, że polskie gospodarstwa domowe odpowiadają aż za 84 proc. zużycia węgla kamiennego we wszystkich gospodarstwach domowych Unii Europejskiej. Polskie czarne złoto ma jednak znacznie szersze zastosowanie - w większości zasila bowiem systemy ciepłownicze i system elektroenergetyczny kraju.

Wspomniane ciepło sieciowe - co może być już zaskoczeniem - znalazło się na drugim miejscu zestawienia. Ciepłownie i elektrociepłownie dostarczają 14 proc. energii zużywanej w polskich domach. Przede wszystkim do ogrzewania i w mniejszym stopniu do podgrzewania wody w kranie. Ciepło z sieci dociera aż do 42 proc. polskich rodzin, co plasuje nas w światowej czołówce pod tym względem. Natomiast pod względem ilości energii dostarczanej mieszkańcom z sieci (w 2014 roku było to 45 TWh) jesteśmy europejskim liderem, nieznacznie wyprzedzając Niemcy i pozostawiając w tyle takie kraje jak Szwecja, Finlandia czy Francja.

Trzecim źródłem energii wykorzystywanym przez polskie rodziny jest benzyna (13 proc. zapotrzebowania na energię gospodarstwa domowego). Spośród niemal 11 mln samochodów prywatnych połowa jest zasilana właśnie tym paliwem (gospodarstwa domowe odpowiadają za niemal 90 proc. krajowego zużycia benzyny). Przeciętna rodzina przejeżdża samochodem benzynowym ok. 11 tys. km rocznie, płacąc przy tym za paliwo niemal 3,7 tys. zł. To niewiele mniej, niż polskie rodziny wydają na zakup wszystkich innych nośników energii poza paliwami samochodowymi.

Czwarte miejsce zestawienia zajął gaz ziemny, który odpowiada za 12 proc. zużycia energii w gospodarstwach domowych. Połowa polskich rodzin wykorzystuje go do gotowania, jedna czwarta do podgrzewania wody, a co dziesiąta do ogrzewania domów.

Na piątym miejscu (10 proc. potrzeb energetycznych polskich rodzin) znalazł się, zyskujący w Polsce coraz więcej zwolenników, olej napędowy. Od 2002 do 2015 roku udział samochodów prywatnych z silnikiem diesla wzrósł bowiem z niespełna 8 proc. do ponad 31 proc. Nieco mniej na atrakcyjności zyskał w tym czasie gaz płynny LPG. Udział zasilanych nim samochodów prywatnych wzrósł z 7 proc. do ponad 15 proc., a samo LPG odpowiada dziś za 5 proc. potrzeb energetycznych gospodarstw domowych (ósme miejsce w zestawieniu).

Szóste miejsce w rankingu zajęło drewno, odpowiadające za 9 proc. potrzeb energetycznych polskich rodzin. Korzystają z niego niemal wszystkie gospodarstwa domowe posiadające piece węglowe, a więc połowa wszystkich rodzin. O jego popularności decyduje przede wszystkim cena - o niemal połowę niższa niż węgla. Przy tym niemal co dziesiąta rodzina w Polsce pozyskuje drewno częściowo lub w całości bezpłatnie ─ wynika z ankiety przeprowadzonej przez GUS rok temu.

Dopiero na siódmym miejscu zestawienia - co może być sporym zaskoczeniem - znalazła się energia elektryczna. Chociaż jest najpowszechniej wykorzystywanym i najbardziej uniwersalnym rodzajem energii, to zapewnienia jedynie 9 proc. potrzeb energetycznych gospodarstw domowych w Polsce. Przesądził o tym niemal zupełny brak wykorzystywania elektryczności do najbardziej energochłonnego procesu - ogrzewania domów. Z takiej możliwości korzysta niespełna 5 proc. rodzin.

Z danych GUS wynika, że w 2015 roku koszt ogrzania 1 m2 powierzchni mieszkania za pomocą węgla kamiennego wynosił 21 zł, za pomocą gazu ziemnego 26 zł, z sieci ciepłowniczej 31 zł, a za pomocą elektryczności 37 zł. Z tego względu bardziej powszechne wykorzystanie prądu może być dopiero następstwem upowszechniania się najwyższych standardów efektywności energetycznej budynków, regulacji antysmogowych i ewentualnie realizacji politycznych obietnic Ministerstwa Energii - wprowadzenia znacznie tańszej taryfy nocnej na potrzeby ogrzewania i ładowania samochodów elektrycznych.

Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl

Komentarze

26.04.2017 16:32 Jarzyna

Niemcy 27 GJ a Francuzi 23 GJ CM a Polacy 21GJ na osobę. Hmm... dodajmy do tego, ze zimy i u nich lagodniejsze to w takim razie kto zostawia większy ślad CO2 ?

27.04.2017 7:39 Dario29

Obawiam się, że niestety Polacy gdyż to u nas jest większy udział węgla w energetyce. Zaś zarówno Francję jak i Niemcy stać na inwestycje w OZE jak i również w przypadku Francji szczególnie, wiele reaktorów jądrowych, które emisji po produkcyjnych, nie mają w ogóle, nie licząc transportu odpadów.

02.05.2017 15:55 ludomir

Jak stopniowanie kłamstwa to jak wiadomo kłamstwo, bezczelne kłamstwo i statystyka. Ale i z niej można wyciągnąć kilka ciekawych wniosków. Wniosek pierwszy to bardzo wysokie koszt ogrzewania węglem. Koszt kWh z węgla to średnio 0,1zł/kWh ( od 5gr za miał do 15gr za ekogroszek) koszt energii elektrycznej to 0,6zł/kWh czyli 6x więcej. A w ogrzewaniu to zaledwie 43% drożej biorąc pod uwagę komfort użytkowania węglem ogrzewamy z biedy. A tak naprawdę to z biedy i braku informacji. Współczesna pompa ciepła powietrze powietrze ma SCOP >4. Zatem ogrzewanie prądem przyjmując, że udział pomp ciepło w ogrzewaniu elektrycznym jest pomijalny, może kosztować 0,15zł/kWh czyli 29% taniej niż węglem i co fascynujące dwa razy taniej niż z sieci ciepłowniczej umożliwiając przy zerowych kosztach inwestycyjnych chłodzenie. Jeśli cena ma jakieś znaczenie kłopoty czekają zarówno węgiel jak i pozostałe paliwa do ogrzewania.

03.05.2017 13:03 ludomir

Znowu podzieliłem nie to co trzeba. Powinienem 37/4 a nie 0,6. Oznacza to, że ogrzewanie pompą ciepła powietrze powietrze jest ponad dwa razy tańsze niż ogrzewanie węglem i ponad 3 razy tańsze niż ogrzewanie z sieci. Jeśli do tego dodamy, że nakłady na instalację pompy ciepła to dla małych mocy (do 6kW) to nie więcej jak 1500zł/kW i zakładając zapotrzebowanie szczytowe na moc budynku o niskim standardzie energetycznym na poziomie 100W/m2 otrzymujemy nakłady na 1m2 pow. budynku 100zł/m2 czyli SPBT<10. Z analizowanych przeze mnie konkretnych przykładów SPBT<6. W tej samej sytuacji zamiana węgla na gaz czy podłączenie do sieci ciepłowniczej, co jest powszechnym pomysłem "speców" od redukcji niskiej emisji, jest ekonomiczną katastrofą. Powyższe rozważania prowadzą do wniosku, że współcześnie decydującą rolę mają nie tyle parametry techniczno-konomiczne produktu co moc marketingu.

30.07.2018 11:52 lolek100

ja zasilam dom panelami fotowoltaicznymi z pulsar energia i zauważyłem, że dużo na tym zaoszczędziłem

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto