Niemcy rozstrzygnęli aukcję dla offshore. Oferty za 0 EUR/MWh

Niemiecki regulator rynku energetycznego Bundesnetzagentur, który odpowiada za organizację aukcji dla OZE, przeprowadził pierwszą w historii aukcję, w której o wsparcie w postaci gwarantowanej ceny za energię mogli ubiegać się inwestorzy planujący budowę morskich farm wiatrowych. Trzy z czterech zakwalifikowanych do realizacji projektów mają zostać zrealizowane bez jakichkolwiek subsydiów.

Niemieckie władze podkreślają rekordowo niską cenę za energię, która zaoferowali inwestorzy nagrodzeni wsparciem. Przeciętnie wyniosła ona 44 EUR/MWh, co jest rekordem w globalnej branży offshore. – Przeciętna cena jest dużo niższa od oczekiwań. Proces aukcyjny w ten sposób uwolnił średnio- i długookresowy potencjał, który doprowadzi do niespodziewanego wcześniej spadku kosztów inwestycji – komentuje Jochen Homann, szef Bundesnetzagentur.

Podłączenie do sieci projektów o łącznej mocy 1,49 GW, które otrzymały wsparcie, ma nastąpić w latach 2021-25.

Podawana przez niemieckie władze średnia cena energii z ofert zakwalifikowanych do realizacji może jednak tworzyć mylny obraz pierwszej niemieckiej aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej.

Energia bez subsydiów

Do realizacji na podstawie tej aukcji zakwalifikowano projekt farmy wiatrowej He Dreiht o mocy 900 MW, który należy do niemieckiego koncernu EnBW. Ten projekt zakłada sprzedaż energii bez jakichkolwiek subsydiów w ramach niemieckiego systemu EEG. EnBW zgłosił go do aukcji oferując cenę 0 EUR/MWh, co oznacza, że energia będzie sprzedawana wyłącznie na warunkach rynkowych.

Ogromna morska farma wiatrowa He Dreiht ma zostać oddana do użytku w roku 2025, a inwestor zapewnia, że uruchomienie produkcji energii bez subsydiów będzie możliwe dzięki dalszemu postępowi technologicznemu.

– Nasze plany wynikają z kompleksowej analizy rynku i intensywnego dialogu z dostawcami, którzy pracują nad wieloma technologicznymi nowinkami i mają na celu wypracowanie efektywnych kosztowo rozwiązań. Założenia dotyczące cen energii, które uwzględniliśmy w naszej ofercie, zostały ustalone na umiarkowanym poziomie. Spodziewane zyski są znacznie wyższe od naszych kosztów kapitału i dlatego są atrakcyjne – komentuje Dirk Güsewell z EnBW.

– Przeprowadzona aukcja potwierdza trendy kosztowe dla projektów offshore, które można było zaobserwować w ostatnich aukcjach w Danii i Holandii. Początkowe schematy finansowania, takie jak EEG, dają owoce i muszą być nadal uważnie rozwijane, aby zapewnić pełną integrację morskiej energetyki wiatrowej z rynkiem – czytamy w komunikacie niemieckiej firmy.

EnBW jest udziałowcem dwóch zbudowanych dotychczas morskich farm wiatrowych o mocy 336 MW, a w trakcie realizacji są kolejne dwa projekty o łącznej mocy 610 MW, których uruchomienie zaplanowano na rok 2019.

Trzy projekty Dong Energy

Drugim wygranym niemieckiej aukcji dla offshore jest duński koncern energetyczny Dong Energy, który zabezpieczył sobie prawo do realizacji trzech projektów o łącznej mocy 590 MW – OWP West (240 MW), Borkum Riffgrund West 2 (240 MW) oraz Gode Wind 3 (110 MW).

Pierwsze dwa projekty zostały zgłoszone – podobnie jak projekt firmy EnBW – przy stawkach wynoszących 0 EUR/MWh. W przypadku trzeciego Duńczycy zaproponowali stawkę 60 EUR/MWh.

Finalne decyzje inwestycyjne w zakresie tych projektów mają zostać podjęte do roku 2021, a ich uruchomienie przewidziano na rok 2024.

Dong zaznacza, że opłacalność projektów, w przypadku których przyjęto brak wsparcia, będzie zależeć w dużej mierze od kosztu kapitału, a ponadto te oferty zgłoszono w oparciu o założenie, że w czasie ich realizacji na rynku dostępne będą już turbiny o jednostkowej mocy 12-15 MW, a opłacalność mają poprawić wyjątkowo sprzyjające warunki wietrzne, które w podanych lokalizacjach mają przekraczać przeciętnie 10 m/s.

Dodatkowo duński koncern energetyczny zwraca uwagę, że niemieckie władze zgodziły się wydłużyć licencje na produkcję energii na morzu z 25 do 30 lat, co zmniejszy przeciętny koszt produkcji energii w ujęciu LCOE (levelised cost of electricity).

Dong zaznacza, że dodatkowo na niższe koszty projektów zgłoszonych do niemieckiej aukcji dla offshore wpływa fakt, że w ofertach nie trzeba było uwzględnić kosztów przyłączenia do sieci.

– W porównaniu do prognoz cen energii w Niemczech wykonanych przez czołowe firmy konsultingowe, uważamy przyjęte przez nas ceny za konserwatywne. Przyjęliśmy też wyższy koszt kapitału niż przy wcześniejszych projektach. Redukcja kosztów potrzebna do zrealizowania projektów bez subsydiów jest w pełni osiągalna zarówno technicznie jak i ekonomicznie. Do podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej w roku 2021 Dong będzie monitorować kluczowe czynniki, które determinują ceny energii w Niemczech. Te czynniki to m.in. rozwój europejskiego systemu handlu emisjami, wycofywanie się z energetyki konwencjonalnej i jądrowej, przyszła rola węgla w Europie i rozbudowa lądowych systemów przesyłowych – komentuje Dong.

Duńczycy są globalnym liderem w budowie morskich farm wiatrowych. Zarządzają takimi instalacjami o łącznej mocy 3,6 GW i są obecnie w trakcie budowy kolejnych morskich wiatraków o łącznej mocy 3,8 GW.

Druga aukcja dla offshore w Niemczech ma się odbyć za rok. W tym przypadku do podziału będzie również potencjał rzędu 1,55 GW, który został udostępniony w pierwszej aukcji.

W sumie na postawie obu aukcji mają powstać morskie farmy wiatrowe o potencjale 3,1 GW, z czego elektrownie wiatrowe o mocy 0,5 GW mają być zlokalizowane na Morzu Bałtyckim.

W ubiegłym roku u wybrzeży Niemiec uruchomiono morskie farmy wiatrowe o mocy 818 MW, a łączny potencjał offshore w Niemczech wzrósł na koniec 2016 r. do 4,11 GW.

Firma konsultingowa Deutsche Windguard oszacowała, że na koniec 2016 r. w trakcie realizacji w Niemczech były projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 1,1 GW, a kolejne projekty o mocy 1,2 GW posiadały finalne decyzje inwestycyjne.

W całej Europie potencjał morskiej energetyki wiatrowej zwiększył się w ubiegłym roku o 1,558 GW, sięgając poziomu 12,631 GW.

red. gramwzielone.pl

Komentarze

20.04.2017 14:50 papa ohara

Dołożę łyżkę dziegciu do tej niemieckiej beczki miodu:

http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/116919,niemcy-emituja-na-potege-zuzyli-caly-budzet-co2-na-ten-rok

20.04.2017 18:13 Godlike

Promotorzy OZE pewnie nie zdają sobie sprawy, że promują wcześniejszy upadek cywilizacji przemysłowej. Można to nazwać sabotażem.

20.04.2017 19:33 Kloszard

@GODLIKE
Mógłbys wyjaśnić to błyskotliwą konkluzję? Czyli nadal spalać paliwa kopalne ile wlezie, aż do ich wyczerpania. Świetnie.

20.04.2017 21:47 Nowicjusz

@Kloszard
Paradoksalnie ograniczenie emisji, szczególnie pyłów i aerozoli, w pierwszym etapie przyspieszy tempo GO - ograniczenie globalnego zaciemnienia. Z czasem sytuacja klimatyczna zapewne się unormuje. Jednak dla naszej cywilizacji może być już za późno.
Dodaj do tego sprzężenia zwrotne, które już się uruchomiły i masz przepis na katastrofę. Stawianie wiatraków to w tej sytuacji musztarda po obiedzie.

20.04.2017 22:56 Wojtek Sz.

A Polacy już zużyli cały budżet CO2 na ten rok? Ja nie wiem.

21.04.2017 7:33 papa ohara

Też nie wiem jaki budżet Polska wykorzystała. Natomiast jeśli chodzi o naszą świetlaną przyszłość to wygląda to mniej więcej tak (przynajmniej z punktu widzenia rządzących):

"W naszym interesie nie jest, żeby węgiel należał do przeszłości, a żeby znalazł się w przyszłości - powiedział wicepremier Morawiecki."

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zgazowanie-wegla-tauron-grupa-azoty,115,0,2303347.html

21.04.2017 10:49 observer

@Papa ohara

Morawiecki (tak samo jak Kaczyński) żyją przeszłością. Oni chcą powrotu lat 70. dwudziestego wieku. Odtwarzają wszystko, co się da, łącznie z ustrojem.

Dlatego dla nich nie do pomyślenia jest, że może być inaczej, że świat nie będzie już wyglądał, jak za młodych czasów Kaczyńskiego.


Niestety ich absurdalne postrzeganie świata powoduje, że Polska na dziesięciolecia pogrąży się w zacofaniu i ciemnocie.

21.04.2017 13:49 Rafał

W zacofaniu i ciemnocie pogrążają się francja i szwecja panie mądry. Te islamskie republiki już przypominają państwa afrykańskie. Terror na ulicach , mordowani policjanci, gwałty, policja z bronią szturmową. (głupawe lewactwo wymyśliło że za wzrastający odsetek gwałtów odpowiada globalne ocieplenie) Żadne OZE im nie pomoze. (do rymu)
Byle dalej od jewroeuropy.

21.04.2017 15:41 Carlinfan

Spiskowo dopowiem, że Europa została sprzedana arabom przez "wpływowe" jednostki
Jak kalifat skandynawski zrzuci maskę pozorów to będzie już za późno. Ucieczka będzie możliwa tylko na wschód...

21.04.2017 19:23 ludomir

@@RAFAŁ, CARLINFAN
Trochę wam zazdroszczę. Macie gdzie wyemigrować. w końcu prawosławie to może nawet lepsza wiara niż katolicyzm Franciszka. A i baby znają swoje miejsce a jak pyskują to bez wiekszego wysiłku intelektualnego i można patriarchalny porządek przywrócić. Piękne kraje bez OZE, pedałów, Żydów, Mahometan i bez terrorystów.

21.04.2017 20:38 WJ

Ach LUDOMIR ... :)

21.04.2017 21:48 Water World

To w końcu po ile za MWh przy wsparciu 44, ile przy wsparciu 0 , na jak długo umowa i jak do tego mają się ceny MWh u nas . Z góry dziękuję za info. Pozdrawiam redakcję ZnR .

22.04.2017 0:25 Jarzyna

Ludomir te baby to teraz mają przesrane we Francji czy Szwecji. Czy taka Europę Ci chodzi?. Gdzie Szwedzi boją się wyjść na ulice żeby Multi Multi ich nie zaatakowali czy nie zgwałcili

Czy to jest normalne że somaliczycy uciekają ze Szwecji przed swoimi brutalnymi rodakami.?

Czy 62 strefy gdzie policja nie wchodzi to jest normalne? (chodzi dalej o szwedow)

Czy normalne jest zachowanie norweskiego polityka, który będąc zgwalconym przez imigranta. Jeszcze go przeprasza.

To już wolę ten zacofany katolicyzm. Z pazermymi klechami

22.04.2017 0:26 Carlinfan

@LUDOMIR
Nie mam zamiaru emigrować. Będę walczył, jeżeli zdołam. I bynajmiej w wojsku.

22.04.2017 8:41 Nowicjusz

Wiem, że mój wpis jest nie na temat, ale nie mogłem się powstrzymać.
Ludomir jest idealistą i próbuje wszystkich oceniać swoją miarą. A tego nie da się zrobić. Islam to ideologia totalitarna, regulująca wszystkie sfery życia nie tylko jego wyznawców ale i niemuzułmanów, znajdujących się pod ich władzą. Zasad islamu w żaden sposób nie da się pogodzić z zasadami demokracji, obowiązującymi w całym zachodnim świecie.
I nie chodzi tu tylko o terroryzm, jak usiłuje nam wmówić większość mediów. Zasady obowiązujące w islamie są całkowicie sprzeczne z prawami i wolnością człowieka. Tylko w islamie za apostazję lub bluźnierstwo grozi kara śmierci. To samo jest w przypadku seksu pozamałżeńskiego. Tylko w islamie zgwałcona kobieta jest sprawcą a nie ofiarą. Nie wspomnę już o obrzezaniu kobiet czy zabójstwach honorowych.
Dla zainteresowanych mała próbka - https://euroislam.pl/ponury-swiat-islamskiego-seksu
Tak więc przekonanie, że wszyscy ludzie są braćmi i myślą podobnie jak my, jest z gruntu fałszywym założeniem. Im dłużej Zachód będzie trwać w tym przekonaniu, tym dla niego gorzej.

22.04.2017 9:02 pole torsyjne

@Nowicjusz
dlatego siewcy demokracji odmiany zachodniej pracują w pocie czoła. spulchniają nawożą podlewają aż wyhodują ten najwonniejszy z kwiatów. https://wolnemedia.net/czterej-z-rzedu-prezydenci-usa-zbrodniarzami-wojennymi/

22.04.2017 9:17 pole torsyjne

w rejonach subsaharyjskich. no bo my już mamy, nam już pachnie.

22.04.2017 13:32 WJ

@NOWICJUSZ
"Ludomir jest idealistą.."

Wyjaśniłeś mi dlaczego tak bardzo rozumiem LUDOMIR-a.

Jako ludzie mamy skłonności do wypaczania przyjętych standardów społecznego funkcjonowania, a one są niezbędne w przeludnionym świecie. Myślę, że łatwiej się żyje
"z zasadami demokracji, obowiązującymi w całym zachodnim świecie."
Zgadzasz się ze mną, że aktualnie UE daje najlepszą gwarancję na ich przestrzeganie? Jak jest Twoja opinia?

22.04.2017 13:48 observer

@@RAFAŁ, CARLINFAN

Jak ja wam zazdroszczę. Czarno-biały świat. Wszystko proste. Jak nie wiadomo, czy coś jest czarne, czy białe - wystarczy wtedy włączyć dziennik telewizyjny i tam Urban^H^H^H^H^H Kurski powie wam czy co macie myśleć.

Jakbyście kiedyś się zgubili, to pamietajcie - idźcie na wschód, tam musi być jakaś cywilizacja.

22.04.2017 13:52 observer

@Pole Torsyjne
"dlatego siewcy demokracji odmiany zachodniej pracują w pocie czoła"

Całe szczęście, że jest jeszcze "demokracja wschodnia". Ta odmiana demokracji, zwana demokracją socjalistyczną lub komunistyczną jest przeciwstawieniem zgniłemu zachodowi z jego "wypaczeniami".

Widzę, że Pole torsyjne, Carlinfan i Rafał mają dobre, socjalistyczne przygotowanie. Im "plusy dodatnie" zachodniej demokracji nie przesłoniły "plusów ujemnych". Trzymam za was kciuki, chłopaki. Jesteście idealnym produktem: homo sovieticus.

22.04.2017 14:49 Rafał

Zawsze mnie zastanawiała mentalność takich ludzi jak Observer.
Mówią pięknie o ideach takich jak demokracja, wolność, równość. Z drugiej strony kompletnie nie dostrzegają zagrożenia tych ideałów ze strony islamu.
Czy to wynika z nieuctwa, tępoty, zaślepienia ideologicznego?
Później tylko nas obrażają i każą przeprowadzać się na wschód do towarzysza Putina.
Zupełnie jakby ludzie którzy chcą zachować własną kulturę, tradycję, religię mieli coś wspólnego ze wschodnim zamordyzmem. No ale jak się nie ma argumentów, a w mózgu tylko propaganda niemieckiej polskojęzycznej stacji dla Polaków "prawda24" i Szechterowej "wybiórczej" gazety, to tak jest.

Polska ma ten problem że straciła elity wymordowane przez Hitlera i Stalina. Została wieś która szybko awansowała, stąd sędziowie kradnący karty pamięci i inne takie równie żenujące rzeczy. Podobno jak te towarzystwo z KOD skacze na tych ubeckich spędach to potem trzeba masę słomy po takich imprezach sprzątać. Jak wiadomo garnitur dobrze leży dopiero w trzecim albo w czwartym pokoleniu, ale na to może zabraknąć czasu.

22.04.2017 14:51 pole torsyjne

@Obsserver
a może demokracja to bujda na resorach i to od początku do samego końca., bez względu na przymiotniki towarzyszące?

22.04.2017 15:26 Energia=Wolność

@Nowicjusz. Z jednej strony mówisz , że , redukcja emisji C02 nie uratuje świata, stawiasz mur przeciw wiatrakom, jesteś przeciw importowi ropy naftowej i gazu ziemnego z krajów Bliskiego Wschodu , no bo wiadomo na co te pieniądze idą . Cóż można rzec , żadna praca nie hańbi. A propos nie wiesz jak traktują w tych krajach mniejszości seksualne?

22.04.2017 16:31 whiteskies

@RAFAŁ
Wędrując (lata temu) z ciemnoskórym kolegą przez wiele krajów w których dominuje islam wielokrotnie zdarzało mi siœ być zapraszanym do domu przez zwykłych ludzi. W Polsce, gdzie tez sporo się wałęsaliśmy nie zdarzyło nam się nigdy.... To na temat namacalnej praktyki wyznawanych wartości. A w Szwecji bywam osobiście, tez w miejscach które nasza polska propaganda opisuje jako "zamknięte". I co? Nie żeby nie było tam problemów, jest mnóstwo. Ale ostatnio problemy miałem po meczu Legii (której zresztą kiedyś aktywnie kibicowałem).... Z wypromowanych przeze mnie 9 doktorów z fizyki tylko trzech pracuje w Polsce. I nie Hitler ani nie Stalin to sprawił... W tej chwil odpływ prawdziwie dobrze wykształconych kadr jest większy niż w okolicach stanu wojennego. Ale co tam, miejmy dobre samopoczucie i patrzmy z góry!

22.04.2017 17:13 Nowicjusz

@WJ
Przykro mi ale nie zgadzam się z Tobą. UE daje najlepszą receptę na upadek, a im dłużej rządzić będzie poprawność polityczna, tym będzie on szybszy. Dla drugiej strony, tj. ideologii islamskiej, idee, które zwyciężyły w świecie zachodnim, są całkowicie obce. Jeżeli UE ma nam zapewnić przyszłość, jej przywódcy muszą kierować się rozsądkiem a nie fałszywą nadzieją, że jakoś to będzie. Tym bardziej, że ich podstawowym obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa swoim obywatelom, a z tym jest coraz gorzej.
Sama przyznajesz, że żyjemy w przeludnionym świecie a w takim zwycięża ten kto jest bardziej bezwzględny a nie humanitarny.
Zdaję sobie sprawę, że razem z Ludomirem inaczej wyobrażacie sobie przyszłość ale jest tylko bujanie w obłokach. Rzeczywistość dość szybko to zrewiduje.
@Energia=Wolność
Wybacz, ale nie bardzo rozumiem, o co Ci chodzi.

22.04.2017 17:35 Nowicjusz

@WJ
I jeszcze jedno - należy pomagać innym ale nie kosztem bezpieczeństwa własnego społeczeństwa. Ponadto, o czym większość humanistów nie wie lub nie chce wiedzieć, należy walczyć z przyczynami a nie skutkami.

22.04.2017 18:59 observer

@Rafał

Ciągle tylko te same zdania powtarzane za reżimową telewizją. Mógłbyś może kiedyś spróbować zacząć myśleć. To nie boli - może na początku będzie dla ciebie bolesne, bo świat przestanie być prosty - czarno-biały.

Jakie to szczęście, że nie mam telewizora.

22.04.2017 19:02 observer

@Rafał

Gdyby choć odrobina tego, co piszesz byłaby prawdą to te miliony nie wyjeżdżałyby z Polski do "zgniłego zachodu" tylko przyjeżdżały "ze zgniłego zachodu" do sielankowej Polski, gdzie wreszcie mogą odetchnąć i kultywować "kulturę, tradycję, religię" .....


Zapytaj sam siebie, dlaczego miliony ludzi myślą i postępują inaczej, niż tobie się wydaje, że powinni to robić.

22.04.2017 20:04 Witch

I tak oto niezauważenie przeszliśmy od OZE i węgla do rozważań teologiczno-ideologicznych, okraszonych, o zgrozo, polityką... ;) Cokolwiek byśmy myśleli na ten temat, ilość migrantów klimatycznych będzie rosła - a my nie bardzo mamy dokąd uciec... Prawdopodobnie na wiatraki na morzu i panele na dachach i tak już jest za późno, a nasz węgiel będzie nadal "radością i dumą" naszego rządu, więc co robić? Nic? Zawsze można robić chociaż małe, pożyteczne rzeczy, prawda? Ledowe oświetlenie (symbolicznie) własnego lokum jest chyba ciut lepsze niż totalna rezygnacja albo zamartwianie się poczuciem bezsilności. Chociaż może się okazać, że dla bezpieczeństwa trzeba będzie podłączyć ogrodzenie do prądu, to i panele na dachu się przydadzą ;) Wiem, ponury żart, ale ja po prostu nie lubię narzekać :)

22.04.2017 21:12 Rafał

@Observer

Jam mam w całym domu ledy, blok obłożony 25 cm styropianu, na dachu super ocieplająca papa, kotłownia która ogrzewa nasze osiedle złożone z siedmiu bloków to nowoczesny kocioł gazowy sterowany elektroniką, podczas największych mrozów z małego komina wydziela się tylko para wodna. Sam większość kilometrów zapieprzam na rowerze bo lubię. Mięsa jem mało. Można powiedzieć typowy lewak ze mnie.
No ale na co się to zda jak sprowadzimy 2 miliony emigrantów? Przecież będą musieli się czymś ogrzać, zjeść, zająć określony teren i zasoby środowiska. Czy wy idealiści tego nie rozumiecie?
Ja rozumiem, sytuacja jest zła. Przyrost naturalny afryki olbrzymi, jak ktoś napisał to parę postów wcześniej. Ale czy to oznacza że mam obowiązek utrzymać nadwyżkę ludności którą nie jest w stanie utrzymać afryka? Bo nie jest z przyczyn obiektywnych.
Pojemność naszej planety jest ograniczona czy wy tego nie rozumiecie?
Oczywiście odgrywacie na tym forum jedynych sprawiedliwych. Ale jak to będzie gdy przyjdzie się dzielić z nachodźcami chlebem i wodą? Wybierzecie swoją rodzinę czy ich? Chciałbym widzieć te wasze puste frazesy w realnej sytuacji.
Lewacka nowomowa jest owszem dobra ale na fotelu przy dobrym żarciu, napitku i wesołym towarzystwie, zobaczymy jak się sprawdzi w realu.

22.04.2017 21:32 WJ

@NOWICJUSZ
Mnie się wydaje, że masowa migracja zrewidowała już pewne założenia polityki UE. Zmiana jest dostrzegalna na poziomie poszczególnych państw, ale i całej struktury unijnej.
Pytałam Cię raczej o to, czy sądzisz że istnieje jakaś inna bezpieczniejsza dla naszego kraju opcja w aktualnym, dynamicznie zmieniającym się świecie, niż przynależność do UE ?


@RAFAŁ
"Lewacka nowomowa jest owszem dobra ale na fotelu przy dobrym żarciu, napitku i wesołym towarzystwie,"
Przypisać Komuś lewactwo jest tutaj łatwo, ale sybarytów nie dostrzegam. Może sprecyzuj- do kogo to kierujesz. Ciekawe.

23.04.2017 7:06 Nowicjusz

@WJ
Nie umiem Ci na to pytanie odpowiedzieć. W każdym razie UE w obecnej postaci, jeżeli nie zmienią się priorytety polityki, niedługo stanie się zagrożeniem dla jej członków. O ile wcześniej się nie rozpadnie.
Najgorsze jest to, że najważniejsze osoby, podejmujące strategiczne decyzje, nie są wybierane przez społeczność Europy. A władza, jeżeli nie jest kontrolowana przez społeczeństwo, bardzo szybko patologizuje się. Doskonale widzę to na przykładzie mojej gminy, mimo iż wójt i rada gminy wyłaniani są w demokratycznych wyborach. Tu możesz przeczytać o najświeższych "osiągnięciach" moich lokalnych włodarzy - http://blogdopiewo.blogspot.com/2017/04/nowa-asfaltownia-w-dabrowce-3-realne.html

23.04.2017 7:47 Rafał

@Nowicjusz
A suweren nie może zebrać się w liczbie paru tysięcy iść do domu lokalnego włodarza dać mu pięść do powąchania z zapytaniem czym ona pachnie?

No właśnie, ale najpierw musiałby się zebrać, a jest zbyt ociężały, niezorganizowany. Naród rozbity w pył.
Więc daj sobie spokój, niech szanowny Pan Włodarz buduje sobie co chce, może akurat coś z tego wyjdzie.

Jeśli na poziomie lokalnym ludziom się nie chce, to co dopiero wyżej. Neokomunistyczna zdegenerowana arystokracja europejska na razie może spać spokojnie i wozić na łodziach patrolowych kolejnych "rdzennych" mieszkańców Europy z Afryki na kontynent.

23.04.2017 8:06 pole torsyjne

"reżim czy demokracja dla mnie jeden pies"
watch?v=0tMUGUt0GG0

23.04.2017 10:32 observer

@Nowicjusz
"osoby, podejmujące strategiczne decyzje, nie są wybierane przez społeczność Europy."

Parlament Europejski jest wybierany w wyborach bezpośrednich.

Ale czego jak oczekuję od oglądacza reżimowej telewizji? Że będzie cokolwiek wiedział na temat, w którym się wypowiada? Chyba mam wobec ciebie za duże oczekiwania.

@Nowicjusz
"Doskonale widzę to na przykładzie mojej gminy, [...]"

Na poziomie gminy? Masz taką władzę lokalną, jaką sobie wybrałeś. Widocznie większości to odpowiada i się podoba, skoro nic nie robią.

Pokazujesz przyklad z 7 tysięcznej gminy, gdzie nie jesteś w stanie się zorganizować, a piszesz jednocześnie o organizacji tworu mającego kilkaset milionów ludzi.

To może dlatego potrzebujesz dokładnych wytycznych w dzienniku telewizyjnym, co masz myśleć, co jest dobre, a co jest złe?

23.04.2017 10:38 observer

@Rafał
"Neokomunistyczna zdegenerowana arystokracja europejska"

Wyjaśnij, co masz na myśli.

Jak na razie walisz tekstami przepisanymi z partyjnych broszurek, a jeszcze nie wykazałeś się odrobiną SAMODZIELNEGO myślenia. Może zacznijmy od twojej definicji i analizy powyższego. Pokaż, że rzeczywiście dokonałeś jakieś analizy i ją tu przedstaw, czyli:

1. Podaj definicję neokomunizmu (z odniesieniem do literatury)
2. Podaj cechy charakterystyczne neokomunizmu.
3. Zdefiniuj arystokrację europejską - kogo masz na myśli, jaka jest jej liczność, podaj przykłady osób. Udokumentuj to źródłami.
4. Pokaż cechy arystokracji europejskiej.
5. Na koniec pokaż, że cechy z punktu 2 pokrywają się cechami z punktu 5.

Rozumiem, że twoje zdanie jest konsekwencją tak właśnie przeprowadzonej analizy. A może tylko usłyszałeś kilka słów w dzienniku telewizyjnym, ładnie pasowały są chwytliwe i powtarzasz tak, jak dzieci czasem powtarzają dowcipy, których nie rozumieją.

Pokaż, że to, co piszesz, to nie jest pustosłowie i hasła partyjne z propagandowej, reżimowej telewizji.

23.04.2017 16:51 Krychu

Rafał i nowicjusz - z tym propagandowym tworem jakim jest Observer nie warto dyskutować.

Zostaniecie zaszufladkowani jako fani TVP i miłośnicy rządu, tylko dlatego, ze nie kochacie unii czy nie czytacie wybiorczej.

Wasze słowa zostaną obrocone w taki sposób aby wam wmówić coś czego nie mowiliscie.

Wasza wada jest To, ze nie chcecie rozdać wszystkiego co macie imigrantom( przeciez według Observer jesteście katolikami i macie wszystko oddac)

23.04.2017 19:37 Ans

@Rafał
Które konkretnie państwa afrykańskie tak wyglądają, panie mądry: „Terror na ulicach , mordowani policjanci, gwałty, policja z bronią szturmową.”? Oczywiście poza tymi, gdzie toczy się wojna.

@Nowicjusz, @Carlinfan, @Rafał
Jak czytam wasze wpisy o islamie, Afryce czy Szwecji to zaczynam się zastanawiać, czy wy w ogóle wiecie na jakim świecie żyjecie? Mam wrażenie, że wasza bańka informacyjna coraz mocniej odlatuje w kosmos.

I tak jak Observer zazdroszczę wam waszej wizji świata, bo nie wymaga ani szczególnego rozkminiania, ani roztrząsania dylematów moralnych ani szukania ciemnych stron „przyjaciół”. No i wróg jest podany na tacy, i rozwiązania, i ideologia.

I wcale mnie nie dziwi to co napisał @Whiteskies („W tej chwil odpływ prawdziwie dobrze wykształconych kadr jest większy niż w okolicach stanu wojennego.”), wtedy można było chociaż mieć nadzieję...

23.04.2017 19:58 Rafał

Nie zamierzam z wami dyskutować. Przypisaliście mi cechy negatywne- rozmowa z wami skończona.
Po za tym rozmowa z młodzieżówką partyjną nie ma sensu i tak wiecie swoje.

ANS@ Podaj proszę skąd czerpiesz informacje o świecie, tylko bez zaczepek proszę bo podobno jesteście "Młodzi, wykształceni i z wielkich ośrodków", więc musicie trzymać poziom.
Pytam bo bardzo zainteresowało mnie to zdanie:
"Jak czytam wasze wpisy o islamie, Afryce czy Szwecji to zaczynam się zastanawiać, czy wy w ogóle wiecie na jakim świecie żyjecie? Mam wrażenie, że wasza bańka informacyjna coraz mocniej odlatuje w kosmos"

24.04.2017 8:07 observer

@Rafał
"Nie zamierzam z wami dyskutować. Przypisaliście mi cechy negatywne- rozmowa z wami skończona.
Po za tym rozmowa z młodzieżówką partyjną nie ma sensu i tak wiecie swoje."

Które cechy uważasz za negatywne?

Nie chcesz dyskutować, bo dyskusja zeszła z przekazów telewizji reżimowej do konkretów?

Z tą młodzieżówką partyjną to żeś wyjechał. Znowu znalazłeś proste wyjaśnienie na brak swoich argumentów w dyskusji.

Zatykaj uszy dalej, ja nie jestem w stanie ci pomóc.

24.04.2017 10:08 Ans

@Rafał
Nie jestem młoda, więc sorry, ale to chyba nie o mnie: "Młodzi, wykształceni i z wielkich ośrodków".

Co do źródeł informacji, może podam Ci parę o Afryce, tyle że wszystkie są anglojęzyczne. Jeśli chcesz źródła dotyczące czegoś innego, to napisz czego:
Quartz,
The East African,
Guardian,
Muftah,
Roar Magazine,
blog rwandyjskiej Partii Zielonych,
blogi Maili Tatu, Ghana Foundation, Kolektyw Reporterski, Enough Project, fundacji Afryka inaczej,
Instytut Globalnej Odpowiedzialności,
Woman for Woman International,
Instytut Afrykański,
Mongabay (przyroda).

To są rzeczy, które powiedźmy regularnie przeglądam, jest jeszcze sporo innych.

24.04.2017 10:24 pole torsyjne

długo zwięźle i na temat waszej dyskusji (można ustawić szybkość 1.5)/watch?v=vf-42WVEbq0

kiedyś sam stworzyłem inne ustroje. mianowicie poeksperymentowałem z przyrostkami izmatycznymi
tak powstały pokoryzm i prawdyzm a chyba wczoraj stworzyłem ustrój o nazwie sercokracja a jeszcze kiedyś jednodrugiegobrzemiononosizm .

24.04.2017 10:48 Rafał

@ANS No tak, wszystkie anglojęzyczne, to na pewno muszą mówić prawdę i być obiektywne. Już to wiele mówi o twoich zapatrywaniach.
Ja też młody nie jestem i mam nadzieję że nie dożyję NWO które chcecie stworzyć. Prawdę mówiąc dziwię Ci się w starszym wieku wierzyć w utopia serwowane przez te źródła informacji. Polecam Ci książki Suworowa, opisuje on tam pięknie ustrój jaki miał zapanować na całym świecie. Też miałbyć jeden ustrój i jeden człowiek.
Oczywiście wcześnie będziecie musieli wyeliminować takich faszystów nieprzystajacych do nowoczesności jak ja. No ale stworzycie przecież Narodnyj Komisariat Wnutriennich Dieł i po kłopocie, oczywiście nazwa będzie anglojęzyczna, no przecież.
Dlatego mówię, lepiej nie dożyć. Idą cholera ciężkie czasy.

24.04.2017 13:18 Wszystkowiedzący

@WJ,ja Ci odpowiem na Twoje pytanie co prawda nie do mnie skierowane:"Pytałam Cię raczej o to, czy sądzisz że istnieje jakaś inna bezpieczniejsza dla naszego kraju opcja w aktualnym, dynamicznie zmieniającym się świecie, niż przynależność do UE ?"

Obecnie nie istnieje jakakolwiek wizja alternatywna dla EU. Aczkolwiek UE przeżywa poważny kryzys, głownie spowodowany przez tzw. uchodźców, będący swego rodzaju zapalnikiem, ale nie tylko, ponieważ jest bardzo dużo innych czynników.Unia jako całość nie potrafiła zareagować szybko i sprawnie na tzw kryzys uchodźczy.

Tak więc obecność w UE jest najlepszym rozwiązaniem dla polski. Niestety mamy pecha z powodu populistów u wladzy w postaci pisu.Co będzie działo się dalej czas pokaże.

24.04.2017 13:35 WJ

@NOWICJUSZ
Mój szacunek budzi, że jesteś aktywnym obywatelem, że reagujesz.
Mam podobne doświadczenia z delikatnie pisząc, mało transparentnymi działaniami władz lokalnych, narażających środowisko naturalne.
Czuję zniechęcenie, ale jeszcze staram się reagować, gdy powinnam. Dotąd wybierałam "miękkie" działania, żeby utrzymywać poprawne relacje z urzędnikami, ale już we wszystko wątpię.

@RAFAŁ
Dla Ciebie obrazek z chyba wyidealizowanej prowincji.

W minioną sobotę z Koleżanką (jako jedyne osoby spoza stowarzyszenia) zbierałyśmy śmieci wokół miejscowego zalewu wraz z organizującymi akcję członkami stowarzyszenia wędkarskiego. Na ok. 400 zrzeszonych, sprzątało ok. 20.
Najistotniejsze jednak jest to, że teren był bardzo zanieczyszczony ( nawet akumulator się znalazł i baterie) najprawdopodobniej przez wędkujących- opakowania po gotowych daniach, napojach, przynętach i innych akcesoriach.
Na końcu ku mojemu zdziwieniu dowiedziałam się, że stowarzyszenia ma przepis, że jeśli wędkujący zajmuje stanowisko to ma obowiązek posprzątać wokół siebie śmieci, gdyż jemu zostają przypisane, tylko zdecydowana większość tego nie przestrzega.
Wniosek gdyby przestrzegać prawa problem zaśmiecenia wokół zbiornika byłby znacznie mniejszy.
I czym to tłumaczyć- biedą jak w przypadku palenia byle czym ? Niestety mam bolesny pogląd na mentalność naszego narodu, który zostawię bez publikacji.Oczywiście krzywdząco generalizuję, ale zżera mnie bezsilność.

24.04.2017 13:38 WJ

@WSZYSTKOWIEDZĄCY

Podobnie myślę....

24.04.2017 16:16 Ans

@Rafał
Poziom Twojej argumentacji jest żenujący.
Nie twierdzę, że źródła „anglojęzyczne […] pewno muszą mówić prawdę i być obiektywne.”
Nie znam języka kiriwanda, suahili ani francuskiego (możesz sobie na takowe przełączyć część z afrykańskich portali, jeśli angielski Cię mierzi). Jednak myślę, że artykuły pisane przez ludzi, którzy przebywają w Afryce i są obywatelami tamtejszych państw mają o wiele większą wartość informacyjną niż zlepki plotek produkowane przez anonimów na portalach typu euroislam (czy jak on się tam nazywa).

Wymienione przeze mnie strony nie serwują żadnej „utopii” podają po prostu informacje. Ja się dziwię natomiast Tobie, że w starszym wieku tak łatwo Tobą manipulować. BTW Suworowa też czytałam.

I co korzystanie ze źródeł anglojęzycznych „mówi o [moich] zapatrywaniach.”?

24.04.2017 16:47 Rafał

@wszystkowiedzący
Czy to PiS zpowodował już praktycznie upadek Europy?
Czy może bezmyślna polityka multikulti, gender i inne lewackiej postępackie pomysły.
Dlaczego ciągle wymieniacie do ciężkiej cholery słowo PiS? Jesteście jego kryptowielbicielami? Bo ja nie.
Mam gdzieś PiS, na tym etapie są po prostu użyteczni i tyle.
@WJ
Piszesz że wrzucają akumulatory, fakt że to się w głowie nie mieści, ale czy to też PiS?
Czy może zlewaczała szkoła gdzie nauczyciel jest zerem bez autorytetu. Pamiętam swoją szkołę podstawową, za przewinienie łapa do przodu i linijka w ruch, oj bolało. Spróbuj teraz jaśnie ucznia uderzyć, prokurator.
Do tego dochodzi rozbicie rodziny, osobny problem.

Zero wartości, dekalog zlikwidowany,krzyże pościągane, na deskach znanego teatru warszawskiego aktorka obciąga członka kukle papieża Jana Pawła II a drugi sra pod krzyż, czy ktoś z was protestował? Czy lewacy mają gdzieś granice?
Wierz mi akumulatory po jeziorach to najmniejszy z naszych problemów.

24.04.2017 17:11 Ludomir

@Rafał
Ktoś Ci i zlikwidował dekalog wpisz hasło w Google i odzyskasz.
Naprawdę wystarczy jak przywali Ci silniejszy byś pozyskał nowy autorytet?
Ciekawe, że nie słychać by zaprotestował ktokolwiek z tych co wykupili bilet.
W istocie trafnie zauważasz, że prawicowcy w
odróżnieniu od lewicy mają granice.Moim zdaniem nawet szalenie wąskie. Można powiedzieć wprost, że są ograniczeni.

24.04.2017 17:41 observer

@Rafał
"Czy to PiS zpowodował już praktycznie upadek Europy? "

PiS powoduje upadek Polski. Jeszcze do ciebie nie dotarło?

@Rafał
"Mam gdzieś PiS, na tym etapie są po prostu użyteczni i tyle. "

Przynajmniej jesteś szczery, że to tylko etap włączania Polski do wielkiej Rosji a PiS jest dzisiaj użyteczny (w odbudowywaniu wielkiego sojuza).

@Rafał
"Pamiętam swoją szkołę podstawową, za przewinienie łapa do przodu i linijka w ruch, oj bolało. "

Tak bardzo ci się podobało?

@Wszystkowiedzący
"czkolwiek UE przeżywa poważny kryzys, głownie spowodowany przez tzw. uchodźców, będący swego rodzaju zapalnikiem, ale nie tylko, ponieważ jest bardzo dużo innych czynników.Unia jako całość nie potrafiła zareagować szybko i sprawnie na tzw kryzys uchodźczy."

Oczywiście, że UE przeżywa kryzys. Uchodźcy to rzeczywiście tylko jedna kwestia.

Zgadzam się też, że Europa zachodnia poradzi sobie z uchodźcami. Polska nie poradzi sobie bez UE.

24.04.2017 17:54 Rafał

@observer
Brak Ci argumentów więc atakujesz personalnie.
TAK się to z reguły kończy.

24.04.2017 18:22 Wszystkowiedzący

@RAFAŁ,

"Czy to PiS zpowodował już praktycznie upadek Europy?

Pis przyczyni się do upadku polski. Natomiast dużo zależy od postawy pisu podczas wydarzeń mających miejsce teraz i w przyszłości w Europie.Obecnie potrzebny jest rząd, który ma kompetentnych i odpowiednich ludzi.Pisiory tego nie mają.Jedyne co mają to swoją beblaninę.
Europa nie upadnie tylko potrzebuje czasu na transformację, bolesną transformację.

"Czy może bezmyślna polityka multikulti, gender i inne lewackiej postępackie pomysły. "
Bezmyślna polityka trwa już od parunastu lat. Przyczyniły się również elity rządzące w poszczególnych krajach poprzez swoją postawę.
Multikulti nie jest złe, jest źle prowadzone, brakuje mu regulacji.

"Dlaczego ciągle wymieniacie do ciężkiej cholery słowo PiS? Jesteście jego kryptowielbicielami? Bo ja nie.
Mam gdzieś PiS, na tym etapie są po prostu użyteczni i tyle"

Pis to partia zacofanego prlu, komunizmu, partia partaczy i dyletantów która wszystko co jest musi spieprzyć i zniszczyć i przerobić na modłę autorytaryzmu.

Nie mogę mówić za wszystkich, ale ja pisu nie lubię.

24.04.2017 18:31 Jarzyna

Observer - dziwisz mnie strasznie. Twierdzisz, ze pis pcha nas w stronę Rosji? Podaj argumenty. Czy to tylko głupie gadanie osoby "antyrzad".
Ludomir - co to znaczy prawicowiec o wąskich granicach?

24.04.2017 19:30 Ans

@Rafał
„akumulatory po jeziorach to najmniejszy z naszych problemów” - jasne, po co nam woda pitna i ryby.
I na czym polega ten praktyczny już „upadek Europy”? Tyle osób o tym trąbi, a ja jakoś nie widzę tego upadku. Źle patrzę czy co?

@Jarzyna
Obawiam się, że PiS nie tyle pcha nas w stronę Rosji, co służy za pożytecznych idiotów grających na jej rzecz. Cała ich polityka zagraniczna, dzielenie społeczeństwa, bezsensowne wydawanie pieniędzy, osłabianie wojska (dymisje generałów), uzależnianie Polski od importu rosyjskich surowców (ropa, węgiel). Coś jeszcze potrzebujesz?

24.04.2017 21:40 Jarzyna

Ans - obawiam się, ze uzależnienie od surowcow jak ropa ,gaz, wegiel trwało latami. Dużo wcześniej takie pasożyty jak PO czy SLD doprowadzili do tego, ze mamy problem z dywersyfikacja nośników energii. Obecny rząd przynajmniej próbuje coś zmienić w tej kwestii.
Tylko nie mówcie, ze mamy stawiać na hurra wiatraczki i solary. W tedy uzależnimy się od drugiej strony.

Co do podziału społeczeństwa to druga strona nie jest lepsza. Przez lata nasmiewanie się z moherow, ludzi religijnych i wielu innych osób miało miejsce. Tylko, ze nie mieli takiej siły przebicia w mediach i całe spoleczenstwo wierzył, ze jest wszystko cacy.
Co innego Sb, kod, wściekłe macie( czarny marsz), mają poparcie osób, które nagle zostały oderwane od koryta a także sprzedajnych stacji jak tvn czy wybiorcza

Polityka zagraniczna nie wypowiem się bo jest zbyt skomplikowana a mediom żadnym w tych sprawach nie wierzę bo każdy ciągnie na swoją stronę.

24.04.2017 22:16 Dragon

@Jarzyna
Piszesz "Tylko nie mówcie, ze mamy stawiać na hurra wiatraczki i solary. W tedy uzależnimy się od drugiej strony."
Tam właśnie będzie przyszłość gospodarki, miejsc pracy i innowacji. Jeśli dalej będziemy iść w zaparte, negować rzeczywistość i nie stworzymy rynku na te rozwiązania (a mamy ku temu kompetencje), to faktycznie przyjdzie nam kupować wszystko od Chińczyków. Niemców, Duńczyków, Amerykanów i innych, którzy te rozwiązania wypracują - bo na nasze własne życzenie zabijemy te innowacje u nas.
Bardzo polecam Ci książkę Marcina Popkiewicza "Rewolucja energetyczna, ale po co?", po jej przeczytaniu zrozumiesz "po co".

24.04.2017 22:39 observer

@Jarzyna
"Twierdzisz, ze pis pcha nas w stronę Rosji? Podaj argumenty. "

Tak twierdzę. Argumenty mogę podać - tylko po co? Skoro i tak ich nie przeczytasz.

@Jarzyna
"Polityka zagraniczna nie wypowiem się bo jest zbyt skomplikowana"

Dlatego nie zrozumiesz moich argumentów.

@Jarzyna
" mamy problem z dywersyfikacja nośników energii. Obecny rząd przynajmniej próbuje coś zmienić w tej kwestii. "

Żyjesz w świecie iluzji. Myślisz, że jak przepompujesz miliardy do Rosji lub krajów arabskich to będzie lepiej? Czy to jest wg ciebie to "coś", co obecny rząd chce zrobić?

Czy może twierdzenia ministra energetyki, że powinniśmy zwiększyć (sic) zużycie energii, bo będzie to świadczyło naszym większym rozwoju?

Powtórzę jeszcze raz. Żyjesz iluzją, że uda się przywrócić drugą połowę dwudziestego wieku i wszystko jakoś samo się rozwiąże.

A na temat PO, SLD, PSL i innych nie będę się teraz wypowiadał, bo oni teraz nie rządzą. Jak będą rządzić, to wtedy będę ich krytykował (co zresztą robiłem, jak rządzili). Jednak jeśli mam to robić proporcjonalnie do zasług, to teraz powinienem pisać tak z 10 razy więcej postów. O misiach przy korycie nie chce mi się nawet pisać. Zadziwia mnie tylko, że osobom, które dokonały takiej masy przekrętów nic się nie dzieje i cały czas są przy władzy, a CBA i inne służby są ślepe i głuche.

25.04.2017 7:01 Ans

@Jarzyna
Tak, uzależnianie od ropy i gazu trwało latami. I trwa nadal, co więcej PiS skutecznie umacnia ten stan. Co do OZE, to Polska jest jednym z czołowych producentów masztów do wiatraków, mamy świetne osiągnięcia jeśli chodzi o fotowoltaikę (wynalazki), moglibyśmy śmiało włączyć się do wyścigu o ugranie czegoś na tym rynku. Zamiast tego PiS cofa nas do XIX wieku.

Wszyscy dzielą, to oczywiste, na tym polega walka o władzę. Z tym że PiS zrobił z tego dzielenia główną swoją działalność. Nie zajmują się niczym pożytecznym, niczym, co poprawiłoby sytuację Polaków, Polski na świecie. Nawet jak wymyślą coś sensownego (vide obniżenie ZUS dla mikroprzedsiębiorców), to robią to tak, że de facto staje się to martwym przepisem.

25.04.2017 13:03 Wszystkowiedzący

@ANS, Tak jesteśmy czołowym producentem masztów wiatrakowych, które kupują niemcy czy też szwedzi.
Pis bredzi coś o innowacjach, ale plan mają taki by cofnąć polskę do lat 60tych.
Pis wszystko psuje , niszczy efekty będą widoczne za kilka lat.

25.04.2017 15:24 Jarzyna

Observer - w sumie masz rację nie musisz podawać żadnych argumentów, dlaczego PiS pcha nas w stronę Rosji . Wszystko co napiszesz będzie skopiowane z wyborczej lub tvn. Więc po co masz sie produkować jak sam mogę sobie to przeczytac:)

Jeśli uważasz, ze znasz się na polityce zagranicznej to jesteś w głębokim błędzie. Nigdy się nie dowiesz z mediów jakie są zamiary rządzących. No chyba, ze jest u władzy na wysokim stołku to wtedy będziesz wiedział

25.04.2017 17:22 observer

@Jarzyna
"Observer - w sumie masz rację nie musisz podawać żadnych argumentów, dlaczego PiS pcha nas w stronę Rosji . Wszystko co napiszesz będzie skopiowane z wyborczej lub tvn. "


Cokolwiek nie napiszę, to zaraz odpowiesz, że jest to skopiowane z wyborczej lub tvn. Oczywiście bez żadnych dowodów na to, bo niby po co masz przedstawiać dowody. Ty po prostu to wiesz.

Argumenty o tym, że PiS pcha nas w stronę Rosji przedstawiałem wcześniej. Były to dokładnie te same argumenty, które jakieś 2-3 lata temu przedstawiałem pisząc, że PO/PSL nas pcha w stronę Rosji. Ale oczywiście tamtych argumentów (takich samych) nie negowałeś, bo były zgodne z twoimi przekonaniami politycznymi. Obecnie te same argumenty już ci nie pasują, bo dzisiaj rząd "twoja partia".


Sytuacja jest nieco inna, bo do tamtych argumentów doszło kilka nowych.

25.04.2017 23:42 Jarzyna

Nigdzie nie napisałem, ze Pis jest moja partia i nigdy nie będzie. Jednak co do niektórych kwestii się z nimi zgadzam. ( CHYBA mam takie prawo? )

Zapomniales Observer dodać abym napisał coś od siebie a nie powtarzał haseł z reżimowe telewizji. Zaskoczyłaś mnie:)

26.04.2017 8:10 observer

@Jarzyna
"Jednak co do niektórych kwestii się z nimi zgadzam. ( CHYBA mam takie prawo? )"

Oczywiście, że masz prawo się zgadzać. W kwestiach energetyki - a o tym tylko tutaj dyskutujemy - PiS to kompletna porażka Polski. Za ich rządy zapłacimy my i przyszłe pokolenia.

@Jarzyna
"Zapomniales Observer dodać abym napisał coś od siebie"

To się nie zmieniło, więc nie ma co powtarzać. A możesz coś napisać od siebie na temat energetyki i PiS?

26.04.2017 16:38 Jarzyna

Moze temat energetyki. Stopniowe ale nie gwałtowne odchodzenie od energetyki weglowej w stronę energi jądrowej i wodnej. Innej drogi nie widzę. Co do zagrożeń ze strony nowoczesnej energetyki jądrowej, szansa na awarię jak uderzenie w ziemię potężnego metorytu.

26.04.2017 17:38 observer

@Jarzyna
"Moze temat energetyki. Stopniowe ale nie gwałtowne odchodzenie od energetyki weglowej w stronę energi jądrowej i wodnej. Innej drogi nie widzę. Co do zagrożeń ze strony nowoczesnej energetyki jądrowej, szansa na awarię jak uderzenie w ziemię potężnego metorytu."


Bardzo się cieszę, że przechodzimy do konkretów i jednego tematu zamiast wielu jednocześnie

1. Nikt nie mówi o gwałtownym odchodzeniu od energetyki węglowej. Natomiast budowanie nowych elektrowni węglowych nie jest odchodzeniem od energetyki węglowej. Powinieneś za to krytykować obecne władze.

2. Energetyka jądrowa to paliwa kopalne - zamienił stryjek siekierkę na kijek. Będziemy z Rosji kupować uran.

3. Nie mamy warunków na duży rozwój energetyki wodnej.

4. Przeczytaj "Rewolucję energetyczną" Marcina. Na Samej ZnR znajdziesz trochę artykułów na ten temat. Tam będzie analiza

Widzę, że spora praca przed tobą ........

Możesz zacząć od tego

http://ziemianarozdrozu.pl/encyklopedia/kategoria/53/zrownowazona-energia
tutaj angielski oryginał
https://www.withouthotair.com/

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto