PZS: niejasności wokół wykorzystania biomasy przez elektrownie

Wbrew tezom forsowanym przez polskiego ministra środowiska, spalanie biomasy drzewnej w większości przypadków jest dalekie od neutralności z punktu widzenia klimatu. Wycinanie na cele energetyczne całych drzew powoduje znacznie wyższe emisje dwutlenku węgla netto niż uwolnienie tej samej ilości energii z paliw kopalnych, jak wynika z badań opublikowanych właśnie przez brytyjski instytut Chatham House. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że polska energetyka będzie w coraz większym stopniu opierać się na spalaniu biomasy drzewnej, traktując ją jako odnawialne źródło energii, na równi z wiatrem, słońcem i geotermią – informuje Polska Zielona Sieć.

Założenie o neutralności emisyjnej spalania biomasy drzewnej jest – jak pokazują najnowsze badania – w większości przypadków błędne. Raport „Woody Biomas for Power and Heat” Królewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Chatham House w Londynie dowodzi, że jedynym rodzajem drewna, który można spalać bez szkody dla klimatu, są odpady przemysłu drzewnego, i to wyłącznie te, które nie mogą zostać wykorzystane do produkcji wyrobów drewnopochodnych. Wycinanie na opał całych drzew powoduje natomiast znacznie wyższą emisję dwutlenku węgla netto niż wyprodukowanie tej samej ilości energii z gazu, a nawet z węgla.

Na pierwszy rzut oka wydaje się to sprzeczne z potocznym pojęciem o emisjach dwutlenku węgla, bo przecież cały CO2 emitowany podczas spalania drewna został wcześniej zaabsorbowany z atmosfery i po prostu do niej wraca. Duncan Brack z instytutu Chatham House wskazuje jednak, że ten prosty model pomija dwie istotne kwestie: przede wszystkim czas, jakiego potrzeba na ponowne usunięcie CO2 z atmosfery, a także sposób rozliczania się krajów z emisji gazów cieplarnianych.

Jak tłumaczy Polska Zielona Sieć, wycięcie drzewa na cele energetyczne oznacza nie tylko błyskawiczne wypuszczenie przez komin określonej ilości CO2, ale też umniejszenie zdolności lasu do pochłaniania tego gazu z atmosfery. – Gdybyśmy na zahamowanie wzrostu stężenia CO2 w atmosferze mieli dowolnie dużo czasu, biomasę można byłoby traktować w długim terminie jako rzeczywiście niemal neutralną z punktu widzenia emisji, oczywiście przy założeniu, że za wycięte drzewa posadzi się co najmniej tyle samo nowych, utrzymując stałą powierzchnię i strukturę wiekową lasów. Problem w tym, że czasu nie mamy, a w krótkim terminie spalanie drewna skutkuje wzrostem emisji netto – czytamy w komunikacie PSZ.

Drugi, wskazywany przez Polską Zieloną Sieź powód, dla którego emisje z biomasy drzewnej nie zerują się, dotyczy wadliwego sposobu ich zliczania. W ramach Protokołu z Kioto (ONZ) poszczególne kraje muszą raportować, ile wyemitowały CO2 i czy zmieniła się, na plus lub na minus, ich zdolność do absorbowania tego gazu w związku z tzw. zmianą użytkowania gruntów. W tym systemie zmniejszenie powierzchni lasu liczy się jako dodatkowa emisja, powiększenie zaś – jako redukcja emisji.

PSZ podkreśla, że produkcję biomasy drzewnej uwzględnia się tylko w tej drugiej kategorii, tzn. wycięte na cele energetyczne drzewa ujmuje się w raportach jako zmianę użytkowania gruntów, natomiast nie wykazuje się w raportach emisji fizycznie wyemitowanych podczas jej spalania

– Dzięki takiej metodyce inwentaryzacji emisji gazów cieplarnianych, w przypadku biomasy drzewnej importowanej z krajów, które nie rozliczają się ze zmian użytkowania gruntu, takich jak Rosja, USA czy Kanada, emisje dwutlenku węgla nie są nigdzie odnotowywane, mimo że gaz fizycznie trafia do atmosfery – komentuje Izabela Zygmunt z CEE Bankwatch i Polskiej Zielonej Sieci.

Polska Zielona Sieć dodaje, że wobec konieczności realizacji celu OZE na 2020 r. oraz przy zastoju inwestycyjnym w polskim sektorze OZE „w tej sytuacji biopaliwa stałe, a więc przede wszystkim biomasa drzewna, pozostaną najważniejszym odnawialnym źródłem energii, a ponieważ udział OZE w polskim miksie energetycznym musi wzrosnąć, będziemy spalać ich więcej”.

– To, co działo się wokół wciąż nieprzyjętego przez rząd rozporządzenia o drewnie energetycznym, wskazuje, że intencją resortu środowiska jest uprzywilejowanie na rynku biomasy „niepełnowartościowego” drewna z wyrębów. W pierwszej wersji rozporządzenia, odpady z tartaków, a więc zdaniem Bracka jedyny rodzaj biomasy, który rzeczywiście jest neutralny z punktu widzenia emisji, nie kwalifikowały się w ogóle jako drewno energetyczne, a zdaniem przedstawicieli przemysłu drzewnego biorących udział w ekspresowych konsultacjach społecznych projektu, zaproponowana regulacja przyznawała Lasom Państwowym monopol na dostawy drewna dla energetyki i tworzyła zachęty do umyślnego doprowadzania do deprecjacji drewna. Ostateczny kształt rozporządzenia nie jest znany – komentuje Polska Zielona Sieć.

Pełną treść raportu Chatham House można pobrać pod tym linkiem.

red. gramwzielone.pl

Komentarze

30.03.2017 13:52 Nowicjusz

Trochę przypomina mi to płacz nad rozlanym mlekiem. Coraz więcej symptomów wskazuje, że te przepychanki mają coraz mniejsze znaczenie.
Świat stanął nad przepaścią i właśnie zamierza zrobić duży krok w przód.

30.03.2017 16:48 Devak

@NOWICJUSZ
Zgadzam się z tobą. Jestem stałym czytelnikiem tego portalu od kilku lat. Początkowo chociaż trochę wierzyłem, że ludzkość się opamięta, ale teraz pozbyłem się już złudzeń. Przez te kilka lat świat zrobił ogromny krok w stronę przepaści. Co z tego, że ekscytujemy się nowymi technologiami OZE, które rzekomo mają nas uratować, jak emisje CO2 zamiast spadać wzrastają. Coś tu jednak nie gra. I jeszcze kilka lat temu chyba więcej ludzi było zainteresowanych ochroną klimatu. Teraz coraz bardziej liczy się kasa tu i teraz. Ochrona środowiska, przyszłe pokolenia: wszyscy mają to coraz bardziej w czterech literach...
Smutne, ale prawdziwe

30.03.2017 19:15 Mariusz

Jak sugerowałem to o czym mówi Chatam House to Marcin Popkiewicz mi tłumaczył o krótkim cyklu węglowym do którego miało sie zaliczać palenie drzewami....

30.03.2017 21:49 observer

@Mariusz

I obaj mieliście rację :-)

Zwróć uwagę, że gdybyśmy chcieli przerzucić się w całości na drewno, to szybko byśmy dotarli do limitu szybkiego cyklu węglowego (gdyby na terenie całej Polski rósł las, to spalalibyśmy go tak szybko, że nie zdążałby odrosnąć).

31.03.2017 13:49 WJ

I jak tu się śmiać z ignorancji Szyszki pokazanej w Uchu Prezesa...
A może to nie ignorancja, a świadome działania dla chorych zysków, wymiernych w chciwej perspektywie.

Zastanawiam się ostatnio jak dalej żyć, wokół coraz więcej samochodów, hałasu, kurczą się miejsca dla oddechu.
Może rzucić wszystko i w zamian opiekę, zamieszkać ze starszymi Ludźmi z w jakimś mniej zdewastowanym (jeszcze) terenie Polski.
Tak, to symptom desperacji.

31.03.2017 21:09 Rafał

A ja tam lubię Solejuka. Zwierzynę upoluje, z ludźmi zagada, ludzki pan z niego.

05.04.2017 1:46 gupol(szukam w OZE)

@wj
jedźmy do afryki. będziemy instalować panele PV na dachach murzyńskich domów. tam jest jeszcze dużo miejsca dla oddechu;)

06.04.2017 14:25 WJ

@GUPOL
Jeśli "jedźmy " RAZEM, to musimy porozumieć się co do kierunku.
Do klimatów afrykańskich mam awersję...
Wabi mnie Północ- Skandynawia wliczając koniecznie Islandię.
No i z co tymi panelami? Może jakiś inny wariant OZE?
Dogadamy się? :)

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto